Sayın TEF Mezunları Şimdi Birlik Zamanı

Kodla Büyü
gereksiz tartışmalara girmenin anlamı yok.bu tartışmalar çoğunlukla hakarete varıyor..TEF lilerin BÖTE lilerin neyi ne kadar bildiğini soruşturmak kimsenin haddi değil herkes kendini bilsin yeter.

Tef Böte seçimi yapılırken herkes biliyordu mezun olunduktan sonra nereye atanacağını nereye atanamayacağını kaldıki meslek lisesi hakkı verilse dahi çoğu kişi yine madur olacak... Böte her yıl ne kadar çok mezun veriyor kaçı meslek lisesine geçebilecek...

ilköğretimde düzgün bir müfredat ve zorunlu ders btr kadrosu kurtuluşu olur bilişimin...

hocam btr'ye norm kadro verilmesi için bu çaba harcansa tef'lisi de böte'lisi de bu işten karlı çıkar. 18 saat ücreti herkes alır. rahat eder. görevlendirme olmayıp kadro olduğu için de hem sadece bilişim öğretmeni atanır hem de kadro kalıcı olur.

mygold' Alıntı:
hocam btr'ye norm kadro verilmesi için bu çaba harcansa tef'lisi de böte'lisi de bu işten karlı çıkar. 18 saat ücreti herkes alır. rahat eder. görevlendirme olmayıp kadro olduğu için de hem sadece bilişim öğretmeni atanır hem de kadro kalıcı olur.

btr kadrosu verilse zaten çoğu bilişimci meslek lisesine gitmek istemez...şuan ilköğretimde çalışanların çoğu norm fazlası olmaktan sıkıldı meslek lisesini kurtuluş görüyor.

Aman meslek lisesinde ne işim var tüm problemli öğrenciler oradabi de ben tefliyim sen bötelisin muhabbeti hiç çekilmez yeaa Yani bana farketmez ister kabul etsin ister etmesinler atanmışım keyfim yerinde meslek lisesinde çalışan tanıdıklarım var ayık kafayla bile derse girmiyorlarmış çoğu boş verin arkadaşlar tefliler uğraşsın bunlarla başka derdiniz mi yok
Kendini mi geliştirmek istiyorsun azıcık ingilizcen varsa internette derya deniz bilgiler var para kazanmak isterseniz kurs verin,web tasarımı yapın bırakalım bu boş kavagayı

burock_26' Alıntı:
Aman meslek lisesinde ne işim var tüm problemli öğrenciler oradabi de ben tefliyim sen bötelisin muhabbeti hiç çekilmez yeaa Yani bana farketmez ister kabul etsin ister etmesinler atanmışım keyfim yerinde meslek lisesinde çalışan tanıdıklarım var ayık kafayla bile derse girmiyorlarmış çoğu boş verin arkadaşlar tefliler uğraşsın bunlarla başka derdiniz mi yok
Kendini mi geliştirmek istiyorsun azıcık ingilizcen varsa internette derya deniz bilgiler var para kazanmak isterseniz kurs verin,web tasarımı yapın bırakalım bu boş kavagayı

he şu kadar.

simpleLife' Alıntı:
mygold' Alıntı:

btr kadrosu verilse zaten çoğu bilişimci meslek lisesine gitmek istemez...şuan ilköğretimde çalışanların çoğu norm fazlası olmaktan sıkıldı meslek lisesini kurtuluş görüyor.
hocam çok güzel söylemişsin, meslek lisesi kurtuluş değil. her yer dolu. rotasyonla da bütün tef mezunlarının yerine böte'li mi gelecek. toplam ders normu belli, öğretmen sayısı belli. artı meslek liselerinin çoğunda mevcut bilişim şube sayıları azalıyor, bazı yerlerde bölüm kapanıyor. o yüzden kurtuluş değil. kadrolu btr ise herkesi rahatlatır. gelin birlikte bunun için de bastıralım, her yere başvuru yapalım tef'lisi, böte'lisi beraber.

ben burada şube sayıları azalıyor, bölümler kapanıyor derken bazı arkadaşlar kandırmak için söylediğimi falan sanmasın. gerçek bu asla yalan değil. bizzat bu durumdan etkilenen okulda çalışıyorum ve çalışan arkadaşlarım var. yalan değil, bir durum tespiti.

ne kadar da çok yerini bilmez böteli varmış kendilerini farklı yerlerde görüp yetersiz olan bilgileriyle yetebileceklerini sanıyorlar

bence bilgisayar öğretmenleri olarak böteliler meslek lisesine atansın atanmasın diye bölüneceğimize bilişim teknolojileri öğretmenlerine BTR kadrosu ve özlük haklanrında iyileştirme başlığında toplansak hepimizin faydasına olur.

Böteli arkadaşlar meslek liselerine neden atanamadıklarını sorgulamadan önce neden anadolu-Fen-İmam hatip... liselerine atanamadıklarını sorgulasalar daha yerinde olur....

arslan_1905' Alıntı:
ne kadar da çok yerini bilmez böteli varmış kendilerini farklı yerlerde görüp yetersiz olan bilgileriyle yetebileceklerini sanıyorlar
sayın arslan 1905 hadsizlik etme sen nerden biliyorsun ki bötelilerin bilgisini! sen kendini nerde görüyorsun merak ettim şimdi altı üstü bir tef okumuşsun (sanki adam tıp okumuş) polemik yapıyorsunuz resmen ezikler sizden yüksek puanla girdik ya sen ona bak sizden daha zekiyiz sınıfımn çoğu egenin iyi anadolu liselerinden mezun öğrencilerle doluydu hepsi de çok başarılı oldular. Microsoft firmasında çalışan Böteli tanıdığım var

muratti32' Alıntı:
bence bilgisayar öğretmenleri olarak böteliler meslek lisesine atansın atanmasın diye bölüneceğimize bilişim teknolojileri öğretmenlerine BTR kadrosu ve özlük haklanrında iyileştirme başlığında toplansak hepimizin faydasına olur.
Size katılıyorum hocam.

intel4004' Alıntı:
Böteli arkadaşlar meslek liselerine neden atanamadıklarını sorgulamadan önce neden anadolu-Fen-İmam hatip... liselerine atanamadıklarını sorgulasalar daha yerinde olur....

intel4004 anadolu imam hatip lisesi, fen lisesi, anadolu lisesi ne atanmamızda bir engel yok arkadaşım. Örneğin kendim ve pek çok arkadaşımız. Bende farklı bir soru sorayım Bötelilerin meslek liselerine atanmasına laf söylediğiniz kadar sınıf öğretmenlerinin alan değişikliğiyle meslek liselerine atanmasına neden ses çıkarmadınız?

Bu arada ben de meslek lisesi mezunu bir böteliyim. Bu işler kendini geliştirmek ile alakalı tabiki diploma önemli ama 98 yılında uludağ böteye girmeden önce gaziye puanım yetiyorken memleketimde diye uludağı tercih ettim. 2002 yılına kadar atanma konusu muallaktaydı kaldı ki meslek lisesinde çalışmayı hiç istemedim (özel işlerimdem ötürü). Mesele ekdersten ziyade çok farklı bir boyutta. Şimdi TEF li arkadaşların pek çoğu ne yazık ki fezaya füze gönderdiklerini felan mı sanıyorlar diyesi geliyor insanın burada yazılanları okuyunca. BT ci arkadaşlarımın yarısı TEF li yarısı BÖTE li ama burada yazılanları okuyunca insanın kan beynine sıçrıyor. O ne gururdur. Çoğu benim object deyimime takılmış kalmış ancak bilerek o örneği temelden verdim. Abartmıyorum Format atmayı bilmeyen BÖTE liler olduğu gibi Java, C veya Vb de herhangi bir nesne bile Visual Studio veya Netbeans, eclipse gibi bir geliştirme ortamı olmadan tanımlayamayacak Yazılım Bölümlerinde eğitim veren pek çok TEF li var bunlarda azımsanamayacak düzeyde. Biz soyut sınıfları şöyle tanımlıyoruz böyle web formlar anlatıyoruz diyor arkadaşlarım. Yazılıma gönül verene heleki bunu öğretene saygım sonsuz. Zaten çalıştığı okulun kaliteli olduğu Daron Yöndem'in okullarına gelmesinden belli ancak bir vicdan yoklaması yapmalı. Kendince yüzde kaçımız yazılım veya donanım alanında yeterli. He Böteliler çok mu donanımlı bu konularda tamam değiller belki ama öyle TEF li arkadaşların dediği gibi bu konuları öyle gayette iyi bilmiyorsunuz. Bizlerden de öyle 10 kat fazla bilginiz yok. He Bana sorsanız BÖTEliler Meslek Lisesine Atansın mı Atanmasın mı diye? Umrumda değil derim. Aklı olan şuan ki Meslek Liselerinden uzak durur.

Teknik egitimli boteli konusuna yorum yapmayacagim fakat ilk mesajdaki gibi bir uslupla, icerikle, gerekceyle bir yerlere basvurulacaksa komik olacagini rahatlikla soyleyebilirim. Bu ne bicim yazi dilidir bir kamu calisani egitimli yol yordam bilen bir ogretmen degil de kaprisli dunyadan bihaber kustah bir ogrenci kaleminden cikmis gibi lutfen kusura bakmayin...

esenordelarthe' Alıntı:
Teknik egitimli boteli konusuna yorum yapmayacagim fakat ilk mesajdaki gibi bir uslupla, icerikle, gerekceyle bir yerlere basvurulacaksa komik olacagini rahatlikla soyleyebilirim. Bu ne bicim yazi dilidir bir kamu calisani egitimli yol yordam bilen bir ogretmen degil de kaprisli dunyadan bihaber kustah bir ogrenci kaleminden cikmis gibi lutfen kusura bakmayin...
:alkis:

"DERS İÇERİKLERİNE BAKACAK OLURSANIZ. BÖTE İLE TEF ARASINDA EN BASİTİNDEN MATEMATİK (MÜHENDİSLİK TEMELİ OLAN), FİZİK (BİLİMİN TEMELİ), ELEKTRONİK, MİKRO BİLGİSAYAR GİBİ DERSLERİN HİÇ BİRİSİ YOK "
Konu ile ilgisiz biri olarak yukarıdaki yazı ilk mesajdan alınmıştır.
BÖTE de ,teknik MAT -1 MAT-2 vardır.Fizik ve uygulamalı fizik vardır.Kimya ve uygulamalı kimya vardır.Biyoloji de vardır ki yan branşı fen bilgisi öğretmenliğidir.
İlk sayfadaki bu yazıyı okuyunca bu arkadaşların direk NASA da işe başlamaları gerektiğine karar verdim.Bu kadar abartma olmaz...

Ben onu bunu geçtim kimi nereye atarlar niye atarlar neden atamazlar zaten hep boş safsata muhabbetin yararıda kazığıda hepimize dokunuyor o konunun başka bir tarafı.

ama şu konuyu acan arkadaşın konuyu açma şekli heleki konu başlığını gördükçe sürekli gülüyorum,
kahvede handa seçim propagandası yapan adamlar misali
""Sayın TEF Mezunları Şimdi Birlik Zamanı""

adam cenge gidiyor sanki

Kara Kule 61' Alıntı:
"DERS İÇERİKLERİNE BAKACAK OLURSANIZ. BÖTE İLE TEF ARASINDA EN BASİTİNDEN MATEMATİK (MÜHENDİSLİK TEMELİ OLAN), FİZİK (BİLİMİN TEMELİ), ELEKTRONİK, MİKRO BİLGİSAYAR GİBİ DERSLERİN HİÇ BİRİSİ YOK "
Konu ile ilgisiz biri olarak yukarıdaki yazı ilk mesajdan alınmıştır.
BÖTE de ,teknik MAT -1 MAT-2 vardır.Fizik ve uygulamalı fizik vardır.Kimya ve uygulamalı kimya vardır.Biyoloji de vardır ki yan branşı fen bilgisi öğretmenliğidir.
İlk sayfadaki bu yazıyı okuyunca bu arkadaşların direk NASA da işe başlamaları gerektiğine karar verdim.Bu kadar abartma olmaz...

Böte mezunuyum matematik aldım. Matematik dersinde sorduğum bazı matematik öğretmenlerinin bile görmemiş olduğu torus u gördük. Ama mühedisliğin temeli olduğunu başlığı açan hocam sayesinde öğrendim. Ayrıca fizik derside aldık o da bilimin temeliymiş öğrenmiş olduk.

Hakikaten Bu TEF li arkadaşlar bötelilerin hiçbirşey öğrenmediğini zannediyor sanırım. Matematik, fizik,kimya, biyoloji bu derslerin tamamı, programlama dilleri, işletim sistemleri (linux unix) ağ sistemleri, grafik tasarım ve daha birçok dersi sanırım aldığımızı bilmiyorlar . tef den sadece farkımız mesleki matematik, teknik resim ve elektronik dersleridir ki zaten bunun aksini iddia etmiyoruz. Tefli arkadaşlar kendinizi uzayda zannetmeyin.

togius' Alıntı:
intel4004' Alıntı:

intel4004 anadolu imam hatip lisesi, fen lisesi, anadolu lisesi ne atanmamızda bir engel yok arkadaşım. Örneğin kendim ve pek çok arkadaşımız. Bende farklı bir soru sorayım Bötelilerin meslek liselerine atanmasına laf söylediğiniz kadar sınıf öğretmenlerinin alan değişikliğiyle meslek liselerine atanmasına neden ses çıkarmadınız?

Bu arada ben de meslek lisesi mezunu bir böteliyim. Bu işler kendini geliştirmek ile alakalı tabiki diploma önemli ama 98 yılında uludağ böteye girmeden önce gaziye puanım yetiyorken memleketimde diye uludağı tercih ettim. 2002 yılına kadar atanma konusu muallaktaydı kaldı ki meslek lisesinde çalışmayı hiç istemedim (özel işlerimdem ötürü). Mesele ekdersten ziyade çok farklı bir boyutta. Şimdi TEF li arkadaşların pek çoğu ne yazık ki fezaya füze gönderdiklerini felan mı sanıyorlar diyesi geliyor insanın burada yazılanları okuyunca. BT ci arkadaşlarımın yarısı TEF li yarısı BÖTE li ama burada yazılanları okuyunca insanın kan beynine sıçrıyor. O ne gururdur. Çoğu benim object deyimime takılmış kalmış ancak bilerek o örneği temelden verdim. Abartmıyorum Format atmayı bilmeyen BÖTE liler olduğu gibi Java, C veya Vb de herhangi bir nesne bile Visual Studio veya Netbeans, eclipse gibi bir geliştirme ortamı olmadan tanımlayamayacak Yazılım Bölümlerinde eğitim veren pek çok TEF li var bunlarda azımsanamayacak düzeyde. Biz soyut sınıfları şöyle tanımlıyoruz böyle web formlar anlatıyoruz diyor arkadaşlarım. Yazılıma gönül verene heleki bunu öğretene saygım sonsuz. Zaten çalıştığı okulun kaliteli olduğu Daron Yöndem'in okullarına gelmesinden belli ancak bir vicdan yoklaması yapmalı. Kendince yüzde kaçımız yazılım veya donanım alanında yeterli. He Böteliler çok mu donanımlı bu konularda tamam değiller belki ama öyle TEF li arkadaşların dediği gibi bu konuları öyle gayette iyi bilmiyorsunuz. Bizlerden de öyle 10 kat fazla bilginiz yok. He Bana sorsanız BÖTEliler Meslek Lisesine Atansın mı Atanmasın mı diye? Umrumda değil derim. Aklı olan şuan ki Meslek Liselerinden uzak durur.

Meslek lisesinde Çalıştım sıkıntıların öğrenci düzeylerinin genel durumun hakkında da az çok fikrim var...

Şu anda Anadolu lisesinde kadrolu olarak görev yapıyorum. Anadolu liselerinde görev yapan bt ve btr öğretmeni sayısı hakkında da az çok bilgim var. Böte bölümü mezunuyum. Bulunduğum İlçede Liserin %10 unda bilişim teknolojisi öğretmeni var onlarda okul idarelerinin hatrına okullarda normda tutuluyorlar.Ayrıca Türkiyedeki Hiç bir fen Lisesinde Kadrolu Bilişim teknolojisisi öğretmeni yok...
Böte Bölümünde verilen eğitimin Biliişim teknolojileri programlama eğitimininn kesinlikle yetersiz olduğunu düşünüyorum. Gerçi yeterli olsa ne farkedecek se müfredartındaki bozukluğun dersin önemini aştığı bir branşın öğretmenleriyiz.

Şimdi bunca çarpıklık dururken Böteli arkaşların ısrarla meslek liselerine geçme isteklerini anlamakta zorlanıyorum.

Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurumuzu yapalım.
Öncelikle sisteme kayıt olmanız gerekiyor.
http://ebasvuru.ombudsman.gov.tr/

http://ebys.ombudsman.gov.tr/Yardim/KilavuzEbasvuru.pdf

Yök ün eğitim fakültesi, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği mezunları için 17167 sayı ve 31-03-2015 tarihli aldığı karar ile ilgili itirazım var. Demokratik ve hukuki tepkimizi ortaya koyacağız bu mesaj bu sürecin başlangıcıdır. Bir an önce bu yanlış karardan dönülmelidir. Zaten iş imkanı kısıtlı olan teknik öğretmenler için her üniversitede hemen hemen bölümü olan böte lileri aynı kefeye koyarak iş imkanını kısıtlıyorsunuz. Hukuki yanlışlarınız şunlardır öncelikle 3795 sayılı kanuna göre meb ile görüşerek karar almanız gerekmektedir fakat siz, sadece üniversiteler arası kurul kararına göre karar almış bulunmaktasınız. Ders içeriklerine bakacak olursanız. Böte ile tef arasında en basitinden matematik (mühendislik temeli olan), fizik (bilimin temeli), elektronik, mikro bilgisayar gibi derslerin hiç birisi yok ayrıca teknik öğretmen 2 dönem iş yeri stajı yapmaktadır, böte de böyle bir durumda söz konusu değildir. Böte ders içerikleri http:--bit.ly-1cduyzh , tef bilgisayar sistemleri öğretmeni http:--bit.ly-1eoomaw (sakarya üniversitesi).. Hal böyleyken teknik öğretmenler , mühendislerle aynı ders aynı staj aynı lab ı yaparken sınav koyuldu 1992 senesinden beri önlerinde. Teşekkür ederiz 2 yıldır sınavı siz tekrar açtınız fakat anayasa nın temel ilkelerinden eşitlik kurumunuzun aldığı kararda söz konusu değil. Böte lileri teknik öğretmen saymanızı bir şartla kabul ederiz, 2 dönem iş yeri stajı yapacaklar, matematik 1,2,3 . Fizik 1,2, elektronik 1,2 . Devre analizi 1, kontrol sistemleri gibi temel mühendislik bilgi gerektiren fark dersleri alacaklar ancak bu şekilde kabul ederiz. Yada bize de böyle bir yazı, gökten zembilden inme bir kararla mühendislik ünvanı vermeniz lazım ki eşitlik ve adaleti sağlamanızı bekliyoruz."

Arkadaşlar bu konuyu uzun süredir duymaktayız. BÖTE'nin Teknik Öğretmen sayılması kadar saçma bir şey olamaz. Bu zaten MEB İK (personel) ve Talim Terbiye tarafından kabul görmeyecektir. Görsede konunun takipçisiyim ve gerekirse mahkeme ile hakkımız ararız. Türkiyede Mühandislik hakkı tanınan tek fakülte TEF'tir. O zaman BÖTE'cilerde aynı hakkı alsınlar. Demek ki YÖK aldığı söylenen o kararla zaten çelişmektedir. Bir çok BÖTE mezunu öğrencim kızacak belki ama zamanında onlarada çok söylemiştim "DAHA FAZLA ÇALIŞIN TEF OKUYUN" diye. BUGÜN BÖTE'cilerin BİZDE TEKNİK ÖĞRETMENİZ (yada olmak istiyoruz) demesi, benim (TEF'lilerin) BENDE MÜHENDİSİM demem kadar saçma ve kabul edilemez bir durumdur.

Uzun uzadıya bütün forumu okumadım ama aradaki fark dersler saymakla bitmez. Ayrıca bu sayılan derslerde öyle böyle dersler değil tabiri caiz ise baba dersler. Örneğin LİNEER KONTROL SİSTEMLERİ, ANİMASYON ( öyle flash, silverlight falan değil, C'de kod yazarak 3B animasyon, her nesneyi kendin kodlayarak yaptığın bir ders :) ), ÖZEL ELEKTRİK MAKİNELERİ, ELEKTRİK ALAN TEORİSİ şuan bir çırpıda aklıma gelenler. Kaldı ki TEF mezunu insanlar ERGEN EĞİTİMİ ve YETİŞKİN EĞİTİMİ üzerine daha yoğunlaşmıştır. Ayrıca İşletmelerle İş Birliği ve Koordinatörlükle ilgili özel Eğitim dersleri almıştır. Hangi birini sayayım.

Benim TEF mezunu arkadaşlardan ricam sizler konuyu daha ayrıntılı ve gerekçeli hale getirip bana iletirseniz bende hepsini derleyip toparlayıp Konya Bilişim Derneği Eş Başkanı olarak Bakanlığa konuyu iletir ve takipçisi olurum.

Daha fazla mı çalışalım tef okumak için :) İyi espriydi. Gülelim hep beraber arkadaşlar.

BÖTE'li arkadaşlar bari siz yapmayın!.. Bende üniversitede ilk yıl stajımı meslek lisesinde yaptım ve dedim ki "Allah'ım bu ne ya çalışılır mı meslek lisesinde?" Ancak yıllar sonra görev yaptığım meslek lisesinde göreve başladığımda olayın hiçte öyle olmadığını gördüm. O nedenle gelip çalışmadan yorum yapmasanız? Yada gerçekten her iki kurumda çalışanları dinleseniz? En azından Teknik Eğitimliler şu an bizim Meslek liselerine yasal olarak atanma hakkı almamızdan o kadar çok rahatsız ki bir yandan meslek lisesini kötülüyorlar bir yandan bizim meslek lisesine atanmamızın engellenmesine çalışıyorlar? Neden acaba? Madem çok zor şartlarda çalışıyorlar neden ilköğretime geçmeye çalışmıyor? 8-10 öğrenci ile haftayı bitiriyor 3 -3,5 gün okula gidip haftalık 29 saat ekders alıyor. Sonra şöyle zor böyle zor... Meslek lisesinde çalışan (Biz BÖTE liler olayın içindeyiz) lütfen gelip görmeden olumsuz yorum yapmayalım... Zira bende atanmadan önce aman Allah korusun diyordum.. Şimdi 30 saat fiilen burada derse girmeye razıyım... Aşağıdaki linki incelediniz mi?
post1535574.html#p1535574

Meslek lisesinde çalıştım. Kolay olduğunu söyliyemem üstelik Atelye derslerine elektronik bölümünden ek olarak iki öğretmenle beraber girmemiz gerekirken 1 yol boyunca derslerde tek başıma öğretmenlik yaptım. Zor bir yıl olmuştu ancak bilişim teknolojileri alanında öğretmenlik yaparak doyum alma ihtiyacı olan kendini alanında ispatlamak istiyen bir öğretmen için ne yazıkki meslek liseleri tek tercih. isterdim ki Fen Anadolu liselerinde de en azından Mühendislik fakültelerine gitmek istiyen öğrencilere programcılık konusunda rehberlik yapsak derslerimiz bu liselerde de zorunlu temel bilişim teknolojileri dersinin yanında seçmeli programcılık dersiyle birlikte verilebilse geçen dönem Anadolu lisesinde Bir grup mühendislik fakültesine gitmek isteyen öğrenciye ders çıkışlarında ücretsiz C# kursu verdim ancak bu dönem öğrencilerin dershane saatlerindeki oynamalar nedeniyle derslere devam edemedik...

Kendini geliştirmiş alanında birşeyler yapmak isteyen tüm bilişimcilerin mühendislik fakültelerini kazanabilecek potansiyeldeki öğrencilerle ders yapmak istediğinden eminim...

Ha bu arada meslek lisesinde görev yaptığım o zorlu yıl bilşim teknolojileri öğretmenliğinde en çok zevk aldığım yıldı bunuda belirtmek isterim....

YÖK kararı kesinlikle doğru değildir. Hiçbir hukuki gerekçeleri yok bence. Hatta yazıda BÖTe nin hangi Bölümle eşdeğer olduğu için Teknik kabul edildiği bile yazmıyor. MEB ile işbirliği de yapılmamış. Oysa ki bunlar kanunda yazıyor. Bu sebeple ilgili kararın tekrar gözden geçirilmesi için bir yazı hazırladım. YÖK ve Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yapın. Ayrıca bir tanede YÖKe bu kararı alırken nasıl aldınız, dayanaklarınız neler, BÖTE ile hangi bölüm eşdeğer, MEB ile işbirliği yaptınız mı gibi yazı hazırlayacağım.

http://ebasvuru.ombudsman.gov.tr/

Şikayet edilecek daire
Eğitim-öğretim, gençlik ve spor
YÜKSEKÖĞRETİM YÜRÜTME KURULU

Şikayet ile ilgili bilgiler:
Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Eğitim Öğretim Dairesi Başkanlığının yazısında;
"13.04.2014 tarihli Yüksek Öğretim Yürütme kurulu toplantısında 2547 sayılı kanun'un 2880 sayılı Kanun'la değişik 43/b maddesi uyarınca, Üniversitelerarası Kurul’un görüşü de dikkate alınarak, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü'nün teknik eğitim yapan program veya teknik öğretmen kapsamında sayıldığına karar verilmiştir."
denilmektedir.
2547 Sayılı Kanun'un 2880 sayılı Kanun'la değişik 43/b maddesi:
"Aynı meslek ve bilim dallarında, eğitim - öğretim yapan üniversitelerde, eğitim - öğretim, metod, kapsam, öğretim süresi ve yıl içindeki değerlendirme esasları bakımından eşdeğer olması ve öğrenimden sonra kazanılan unvanların aynı ve elde edilen hakların eşdeğer sayılması hususu Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine; öğretmen yetiştiren birimler için belirtilen esasların tespiti Milli Eğitim Bakanlığı ile de işbirliği yapılarak, Yükseköğretim Kurulunca düzenlenir. " şeklindedir.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Eğitim Öğretim Dairesi Başkanlığının yazısında, Yüksek Öğretim Yürütme Kurulu’nun Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümünü hangi meslek ve bilim dalı veya Fakülte-Bölüm ile eşdeğer olduğunu kabul ederek bu kararı verdiği belirtilmemektedir. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü’nün şu anda eğitim - öğretim, metod, kapsam, öğretim süresi ve yıl içindeki değerlendirme esasları bakımından eşdeğer olabileceği bir program, meslek ve bilim dalı, fakülte bölüm bulunmamaktadır.
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü'nün teknik eğitim yapan program veya teknik öğretmen kapsamında sayılabilmesi konusunda karar alabilmek için Teknik Eğitim Fakültelerinin Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği Bölümleri/Anabilim dalları veya Mühendislik Fakültesinin Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği Bölümleri/Anabilim dallarıyla eğitim - öğretim, metod, kapsam, öğretim süresi ve yıl içindeki değerlendirme esasları bakımından eşdeğer olması ayrıca öğretmen yetiştiren birim olduğu için 2547 Sayılı Kanun'un 2880 sayılı Kanun'la değişik 43/b maddesi uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı ile de işbirliği yapılarak karar verilmesi gerekmektedir.
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü'nün eğitim - öğretim, metod, kapsam, öğretim süresi ve yıl içindeki değerlendirme esasları incelendiğinde yukarıda sayılan Teknik Eğitim Fakültesi Bölüm/Anabilim dalları veya Mühendislik Fakültesi Bölümleri/Anabilim dallarıyla eşdeğer olmadığı görülecektir.

Talep:
Belirtilen nedenlerle 13.04.2014 tarihli Yüksek Öğretim Yürütme Kurulu toplantısında alınan kararın tekrar gözden geçirilmesini arz ederim.

TEF mezunları böte mezunlarının aldığı derslerden çok fazlasını elektronik dersleri vb gibi...aldıkları için bir böteci meslek lisesinde çalışamaz...çalışırsanızda pişman olabilirsiniz...ilkokul ortaokul gibi öğrenciyi idare etmek kolay değil..

egelim83' Alıntı:
BÖTE'li arkadaşlar bari siz yapmayın!.. Bende üniversitede ilk yıl stajımı meslek lisesinde yaptım ve dedim ki "Allah'ım bu ne ya çalışılır mı meslek lisesinde?" Ancak yıllar sonra görev yaptığım meslek lisesinde göreve başladığımda olayın hiçte öyle olmadığını gördüm. O nedenle gelip çalışmadan yorum yapmasanız? Yada gerçekten her iki kurumda çalışanları dinleseniz? En azından Teknik Eğitimliler şu an bizim Meslek liselerine yasal olarak atanma hakkı almamızdan o kadar çok rahatsız ki bir yandan meslek lisesini kötülüyorlar bir yandan bizim meslek lisesine atanmamızın engellenmesine çalışıyorlar? Neden acaba? Madem çok zor şartlarda çalışıyorlar neden ilköğretime geçmeye çalışmıyor? 8-10 öğrenci ile haftayı bitiriyor 3 -3,5 gün okula gidip haftalık 29 saat ekders alıyor. Sonra şöyle zor böyle zor... Meslek lisesinde çalışan (Biz BÖTE liler olayın içindeyiz) lütfen gelip görmeden olumsuz yorum yapmayalım... Zira bende atanmadan önce aman Allah korusun diyordum.. Şimdi 30 saat fiilen burada derse girmeye razıyım... Aşağıdaki linki incelediniz mi?
post1535574.html#p1535574
Hocam tabiki bazı öğretmenler iletişim becerileri zayıf olabilir iki kelimeyi bir araya getiremeyen insanlar Meslek Lisesine atanmayı istemesin ama şöyle zor böyle zor demeyin... Ben çalışıyorum sanki ilköğretimler güllük gülistanlık :) Tam tersi iğrenç bir gürültü ortamı var. Bölümde çok huzurluyum. Nöbetçi olduğumda biraz yoruluyorum yorulmayan var mı? Bilmiyorum(Nöbetini hakkıyla tutanlara)

Geri