Sayın TEF Mezunları Şimdi Birlik Zamanı

Kodla Büyü
niye, bote mezunları atamada sıkıntı yaşamanıza sebep olur diye mi bu kadar endişeleniyorsunuz. :x

ayrıca birçok bote mezunu tef mezunun cebinden çıkarır.

hocam sizin bölümünüzle ilgili olan başlıkta görüşlerinizi iletseniz lütfen. artı tef'liyi cebinden çıkaracak böteli olduğu gibi böteliyi cebinden çıkaracak tef'li de vardır herhalde.

mygold' Alıntı:
hocam sizin bölümünüzle ilgili olan başlıkta görüşlerinizi iletseniz lütfen. artı tef'liyi cebinden çıkaracak böteli olduğu gibi böteliyi cebinden çıkaracak tef'li de vardır herhalde.
Hocam haklısınız normalde yaptığım şey etik değil biliyorum ama... Siz çok daha organizesiniz MTGM sizin arkanızda bu nedenle MEB bizi görmüyor duymuyor yasa tanımıyor.. Ben her bulduğum BÖTEliyi kaçırmam lazım.. O nedenle...

mygold' Alıntı:
Görmezden gel hocam, boşver, siz ne kadar cevap verirseniz o kadar hoşlarına gider bazılarının. Senin benim hakkımızı yemek için her türlü uğraşsalar da biz de boş durmayalım, hakkımızı yedirmemek için sadece Bimer, YÖK, Kamu Deneteçisine değil, YÖK kararını iptal ettirmek için yasal yollara da başvurmamız gerek. Bu konuda teknik öğretmen dernek ve vakıflarına ulaşalım. Teknik Eğitim Fakültesi eski-yeni akademisyenlerle görüşelim.

egelim83' Alıntı:
mygold' Alıntı:
Hocam haklısınız normalde yaptığım şey etik değil biliyorum ama... Siz çok daha organizesiniz MTGM sizin arkanızda bu nedenle MEB bizi görmüyor duymuyor yasa tanımıyor.. Ben her bulduğum BÖTEliyi kaçırmam lazım.. O nedenle...
yok hocam daha organize falan değiliz. başvuru yapan fazla kişi yok gördüğüm kadarıyla. size demedim ben zaten. diğer arkadaşımıza demiştim ama önemli değil. canınız sağolsun.

zaten ben yazmama kararı vermiştim tutamadım kendimi yine yazdım. kusuruma bakmayın. herkese kolay gelsin iyi pazarlar.

arkadaşlar bu konuda MEB'e de başvuru yapan var mı acaba? bir de başvuru yapanlar hangi kuruma veya kurumlara başvuru yaptıklarını özelden yazabilir mi acaba? kaç kişi nereye başvurmuş bilirsek iyi olur. yine özelden paylaşırız sonucu.

Hocam bence bizde 100 basvuru varsa sizde rahat 300 basvuru olmustur. Sonuçta bizimkiler ne kazanacagini bilmiyor... Ama insallah sonuclar kisi çokluğuna göre değil hakliliga gore verilir... Meb bizi ayni alan ismi ile ayni kodla atiyor bize bir dip notla haksızlık yaptığını dusunuyoruz... Artik teknik ogretmen unvanida aldigimiza göre aramizda hic bir fark yok...

hocam yapma nasıl fark yok. böte ders çizelgesini inceledim. meslek lisesi bilişim alan-dal derslerinden en az 12-13 tanesi ile ilgili böte'de hiç ders yok. adı benzer olanların da içeriklerinde çok farklılık ve eksiklikler var. ayrıca teknik öğretmen ünvanı da tartışmalı henüz net bir şey yok itirazlara gelecek cevaba bağlı.

mygold' Alıntı:
arkadaşlar bu konuda MEB'e de başvuru yapan var mı acaba? bir de başvuru yapanlar hangi kuruma veya kurumlara başvuru yaptıklarını özelden yazabilir mi acaba? kaç kişi nereye başvurmuş bilirsek iyi olur. yine özelden paylaşırız sonucu.
:+1:

mygold' Alıntı:
hocam yapma nasıl fark yok. böte ders çizelgesini inceledim. meslek lisesi bilişim alan-dal derslerinden en az 12-13 tanesi ile ilgili böte'de hiç ders yok. adı benzer olanların da içeriklerinde çok farklılık ve eksiklikler var. ayrıca teknik öğretmen ünvanı da tartışmalı henüz net bir şey yok itirazlara gelecek cevaba bağlı.
Hocam YÖK kararı verirken acaba alinan egitimlere hic bakmadan mi vermiştir? Evet biz yazilim alaninda egitim aldik... Bu da sadece word excel vs demek degil... Yök verdiği karardan döner mi bilmiyorum ama su an mağdur edilen biziz... Allahtan hakkimizda hayirlisi...

hocam elbette yazılım word excel değil. ama teknik servis ve ağ dalı daha çok donanım bilgisine dayalı ve böte'de bunlar yok. bir tane genel ağ konularını içeren ders ağ dalının yeterliliklerini de karşılamıyor. yazılımda da böte dersleri çok da uzman düzeyinde değil. ama bu konu kendini geliştirmeye müsait olduğu için bu konuda uzmanlaşan böte'li ve tef'li arkadaşlar olabilir. hepimiz için hakkımızda hayırlısı tabii ki. sonuçta her zaman bir arada çalışacağız bizim de meslek liselerinde daimi kalmamız mümkün olmayabilir. ortaokullarda çalışan tef'li pek çok arkadaş var. bizler meslektaşız ve bugün uzak yarın yakın olabiliriz. birbirimize ve mesleğimize saygıyı kaybetmeyelim ne olur. Allah hakkımızda hayırlısını versin inşallah.

mygold' Alıntı:
:+1:

mygold' Alıntı:
hocam elbette yazılım word excel değil. ama teknik servis ve ağ dalı daha çok donanım bilgisine dayalı ve böte'de bunlar yok. bir tane genel ağ konularını içeren ders ağ dalının yeterliliklerini de karşılamıyor. yazılımda da böte dersleri çok da uzman düzeyinde değil. ama bu konu kendini geliştirmeye müsait olduğu için bu konuda uzmanlaşan böte'li ve tef'li arkadaşlar olabilir. hepimiz için hakkımızda hayırlısı tabii ki. sonuçta her zaman bir arada çalışacağız bizim de meslek liselerinde daimi kalmamız mümkün olmayabilir. ortaokullarda çalışan tef'li pek çok arkadaş var. bizler meslektaşız ve bugün uzak yarın yakın olabiliriz. birbirimize ve mesleğimize saygıyı kaybetmeyelim ne olur. Allah hakkımızda hayırlısını versin inşallah.

1. Ağ alanında aldığımız dersler ile fevkalade anlatabiliriz. Aldığımız derslerde yalnizca Temel elektronik ortak değil. Ayrıca BOTE mezunu arkadaşlar da gidip Cisco sertifikalarını topladılar. Gittikleri okulda yetkili eğitim merkezi kurabilecek arkadaşlarımız mevcut.
2. Teknik Servis alanlarinizda sanki osiloskopla elektronik ölçme yapıyorsunuz gibi konuşmayınız, Teknik servis alanindaki TEF'li arkadaşlar elektronik bilgileri zayıf olduğu için hala tak çıkar anlatıyor.
3. BÖTE mezunu arkadaşlar yoğun olarak(hatta sizden daha fazla) programlama alırlar. Kısaca mezun olanlardan üniversitede programlama dersleriyle hasır nesir olanlar gayet iyi programcilardir.
4. Meslek Liselerinde laboratuvarına birşey olduğu zaman dışarıdan adam çağırırsın ya da teknisyene yaprırırsın. BÖTE'ci laboratuarında temrinliği vb. olmadığı için teknik servis, ağ, koruma-güvenlik sistemleri gibi konularda sizden daha tecrübelidir. Ayrıca ortaokullarda bulunan BÖTE'cilerin kurum içi ağ, düşük akım kablolama sistemleri planlaması ve uygulaması alanlarında direk proje tecrübesi vardır.

Bunun için birbirimizi yemeyi bırakıp mesleki eğitimi nasıl daha iyi bir boyuta tasiyabiliriz onları tartisalim. Bu kadar korkuya gerek yok. Rahat olun. Her okulda ortaklasa güzel şeyler çıkartabiliriz.

Çünkü maaşını sen vermeyeceksin, devlet verecek
Tazminatlarını sen değil devlet verecek.

anmpq.64' Alıntı:
mygold' Alıntı:

1. Ağ alanında aldığımız dersler ile fevkalade anlatabiliriz. Aldığımız derslerde yalnizca Temel elektronik ortak değil. Ayrıca BOTE mezunu arkadaşlar da gidip Cisco sertifikalarını topladılar. Gittikleri okulda yetkili eğitim merkezi kurabilecek arkadaşlarımız mevcut.
2. Teknik Servis alanlarinizda sanki osiloskopla elektronik ölçme yapıyorsunuz gibi konuşmayınız, Teknik servis alanindaki TEF'li arkadaşlar elektronik bilgileri zayıf olduğu için hala tak çıkar anlatıyor.
3. BÖTE mezunu arkadaşlar yoğun olarak(hatta sizden daha fazla) programlama alırlar. Kısaca mezun olanlardan üniversitede programlama dersleriyle hasır nesir olanlar gayet iyi programcilardir.
4. Meslek Liselerinde laboratuvarına birşey olduğu zaman dışarıdan adam çağırırsın ya da teknisyene yaprırırsın. BÖTE'ci laboratuarında temrinliği vb. olmadığı için teknik servis, ağ, koruma-güvenlik sistemleri gibi konularda sizden daha tecrübelidir. Ayrıca ortaokullarda bulunan BÖTE'cilerin kurum içi ağ, düşük akım kablolama sistemleri planlaması ve uygulaması alanlarında direk proje tecrübesi vardır.

Bunun için birbirimizi yemeyi bırakıp mesleki eğitimi nasıl daha iyi bir boyuta tasiyabiliriz onları tartisalim. Bu kadar korkuya gerek yok. Rahat olun. Her okulda ortaklasa güzel şeyler çıkartabiliriz.

Çünkü maaşını sen vermeyeceksin, devlet verecek
Tazminatlarını sen değil devlet verecek.
Nokta :+1:

arkadaşlar tartışmaya hiç gerek yok
herkesin kısmeti Allahtan
ben bir yıl çalıştım çpl de hayattan soğudum vallahi 7 yıldır da liseyi hiç istemedim
Allah hakkımızda hayırlısını versin başvuru yapılmış gerekçe sunulmuş kader kısmet Allahtan artık

TEF'li arkadaşlar. Böte'ci arkadaşlarımın sayısı bize göre oldukça fazla. Hakları olmayan şeyleri istemekte de yanlışlık görmüyorlar. Kendinizi yormayın. Anlamayacaklar. Çıkar söz konusu oldu mu, millet babasını tanımıyor. Bizi mi tanıyacak?

aynen öyle menfaat söz konusuysa.... eminim dersi benden daha iyi anlatabilecek nitelikte böteci arkadaşlar var olmayanın daha çok olduğunu düşünmekle birlikte, iş sadece ders anlatmakta değil orta okulda sınıf otoritesini sağlamakta zorlanan arkadaşlar var... bu iş olsa bile üniversitelerde eğitimlerini tamamlayıp öyle olmalı o kadar kişinin hakkına geçilmemeli

arkadaşlar bu konu epeydir durulmuştu. lütfen tartışmaları yeniden başlatmayalım. sizden ricam bu konuları geçmiş tarihinde bırakalım. yeni yorumlara gerek yok.

Yahu Allah Rızası için az durun...Biz böyle kendi aramızda tartışırken, Matematikçiler, Teknoloji Tasarımcılar; Kodlama Dersini duyunca hemen kulis oluşturmaya başlamışlar.Deli gibi baskı yapıyorlar dersi almak için...Bunların dışında 100 saatlik sertifika ile Kodlama Dersini vermek isteyenlerinde sayısı az değil.İllaki aramızda tartışmalarımız olacak, anlaşmazlıklarımız lakin ortak paydamız dersimizin itibarsızlaşırılması ve Bilgisayar Öğretmeni kavramının içinin boşaltılması ise yek vücut olmamız gerekiyor.Şu an için bu tarz basit tartışmaları bir kenara koyup, ayağımıza gelen bu fırsat noktasında neler yapabiliriz bunun beyin fırtınasını yapmamaız gerekiyor.

cronos23' Alıntı:
Yahu Allah Rızası için az durun...Biz böyle kendi aramızda tartışırken, Matematikçiler, Teknoloji Tasarımcılar; Kodlama Dersini duyunca hemen kulis oluşturmaya başlamışlar.Deli gibi baskı yapıyorlar dersi almak için...Bunların dışında 100 saatlik sertifika ile Kodlama Dersini vermek isteyenlerinde sayısı az değil.İllaki aramızda tartışmalarımız olacak, anlaşmazlıklarımız lakin ortak paydamız dersimizin itibarsızlaşırılması ve Bilgisayar Öğretmeni kavramının içinin boşaltılması ise yek vücut olmamız gerekiyor.Şu an için bu tarz basit tartışmaları bir kenara koyup, ayağımıza gelen bu fırsat noktasında neler yapabiliriz bunun beyin fırtınasını yapmamaız gerekiyor.
:+1: :+1: :+1:

volkan151' Alıntı:
TEF'li arkadaşlar. Böte'ci arkadaşlarımın sayısı bize göre oldukça fazla. Hakları olmayan şeyleri istemekte de yanlışlık görmüyorlar. Kendinizi yormayın. Anlamayacaklar. Çıkar söz konusu oldu mu, millet babasını tanımıyor. Bizi mi tanıyacak?
Kişi kendinden bilirmiş. Herkesi kendiniz sanmayın.

tef mezunlarının bötelilerden daha bilgili olduğunu düşünmüyorum ama ilköğretimde de bilgilerimiz gerçekten köreliyor

Ufaktan korku salınmış anlaşılan. Kendi adıma Meslek lisesinde de çalışırım normal lisede de. Kendimi iyi eğittimi düşünüyorum. Yapamayan kendine güvenmeyen zaten istemez, istesede barınamaz. Korkuya mahal yok. Eğer Teknik liselere atanırsak sizde göreceksiniz orada da yapabileceğimizi. Korkunuz bence oradaki maddi imkanlarının paylaşılacak olmasından. Zira bazı meslek lisesi öğretmenlerinin ekdersi yanında normal lise ekdersinin lafı bile edilemiyor.

hakkaniyetten bahsediyorsak eğer tefler sadece teknik liselere böteliler normal lise ve ortaokula deseniz anlarım. Ama ben heryere gireyim sen girme mantığı ne derece adildir.

transkript olayına gelince böte mezunları neyi nasıl öğreteceğini diğer branşlara göre daha iyi bilirler. bakınız ders içeriklerine öyle formasyon falan değil bu işinde ilmini alırlar. kaldı ki iki sene programlama, bir sene web programlama görürler. ayrıca ağ yapıları için ayrı bir ders, veritabanları için ayrı bir ders, grafik animasyon için ayrı bir ders alırlar. ki seçmeli derslerde bunlara birçok alternatifte bulunur.matematik fizik kimya ve biyoloji görürler 1 er sene... en baştaki mesajda yok dedikleriniz.

sözün özü tef leri baştan aşağı kod diye yazacak yüzlerce böte li öğretmenle tanıştım kurslarda...

tek eksiği belki sizin gibi lehim vs yapmamıştır. pic programlamamıştır. Onu da öğrenir yapmak isteyen her halükarda yapar. Kendinizi bulunmaz hint kumaşı sanmayın!! Kaldı ki şuan fakülte isminiz teknoloji fakültesi oldu yanlış hatırlamıyorsam. Eğitim fakültesi değilseniz ne işiniz var öğretmenlikte desek ise hoş olur mu? kanımca olmaz.

Bilgi kıyaslamayı geçin artık ya. Yok BÖTE'ci TEF'ten iyimiş, yok TEF Böteden iyiymiş. Kendini geliştirirse şöyle böyle yaparmış. Kendini geliştirdikten sonra okul bitirmene, diploma almana gerek yok. Git özelde çalış devletin verdiğinden fazla kazanırsın. Ama sizin gözünüz bizim ek derste. Açık konuşalım bunu ya. Benim lise mezunu arkadaşım yazılımcı olarak çalışıyor çok iyi para alıyor. Al sana kendini geliştirme. Ama benim okulunu okuyarak, hak ederek aldığım TEF diplomasını havadan isteme. En azından fark dersi alacam de de haksızlık seviyesi azalsın.

Geri