Sayın TEF Mezunları Şimdi Birlik Zamanı

Kodla Büyü
Aldığınız elektrik elektronik derslerini bilgisayarın fişini prize takmaktan daha ileri işlerde kullanıyorsunuzdur inşallah :) Ne bileyim bir robot koldur, hümanoiddir filan hani. Dersini almadık ya tam şekillendiremiyorum o olayı. Çamaşır makinesi de yapıyor musunuz sahi? Benimki eskidi de. Varsa döner sermayenizden alayım.

Bak bilmediğin ne kadar belli. Bilgisayarcı yapmaz onu. Ama okulumuzu ziyaret edersen yardımcı oluruz. Kartını sök getir. Tabi eline tornavida alıp sökebilirsen.

Degerli meslektaşlarım.

Bransi ve kurumu uzerinden meslektalsarinizi kirici
Meslegin statüsünü ve seviyesini düşürücü
Kişilik ve karakterleri aşağılayıcı
Söz tavır ve davranışlar hicbirimize yakismamaktadir

Kacinmakta ve karşı tutum sergilemekte fayda olacağını düşünmekteyim

Saygılar..

supersistem' Alıntı:
Bak bilmediğin ne kadar belli. Bilgisayarcı yapmaz onu. Ama okulumuzu ziyaret edersen yardımcı oluruz. Kartını sök getir. Tabi eline tornavida alıp sökebilirsen.
O kadar puan alamadım ben, bir zahmet servisi yollayın evden alsınlar.

Mesleki teknik eğitim genel müdürlüğü bizim kalemizdir arkadaşlar görüşüde bellidir şüpheniz olmasın meslek liseleri meslekçilerindir

fatherboard' Alıntı:
Mesleki teknik eğitim genel müdürlüğü bizim kalemizdir arkadaşlar görüşüde bellidir şüpheniz olmasın meslek liseleri meslekçilerindir
Aynen hocam çok doğru söylüyorsunuz. 6 aydır dilekçeme cevap verecekler... Kanun tanımayan dilekçe haklarına açıkça karşı gelen... YÖK'ü tanımayan her türlü hukuksuzluğun kalesi...

Sadece şunu merak ediyorum BÖTE bizim derslerimize giremez diyenler neden başka bir meslek olan mühendis olmak hakkımızdır dediler.Ve oldular.Bilgisayar mühendisleride buna karşı çıkmadımı?Neden biz eğitim fakültesi bitirdik mmühendislik başka birşeydir.Demediler.Ayrıca yer yok mazeretlerine sığınmadan neden biz ortaokulda ve düz lisede çalışmayada karşıyız diyemiyor bu arkadaşlar.Mazeret bulmadan.
Ayrıca meslek liselerinin durumu içler acısı öğreci seviyesi belli neden bu arkadaşlar bu meslek lisesine bukadar bağlanmışlar sanki fen lisesi gibi sebep nedir...
Ayrıca hangi üniversite mezunu nereye gidecek buna sadece devlet karar verir.Yarın bir yasa çıkar bötelerde istediği yere gider.
Yukarıdakiler beni düşündürüyor...

Kara Kule 61' Alıntı:
Sadece şunu merak ediyorum BÖTE bizim derslerimize giremez diyenler neden başka bir meslek olan mühendis olmak hakkımızdır dediler.Ve oldular.Bilgisayar mühendisleride buna karşı çıkmadımı?Neden biz eğitim fakültesi bitirdik mmühendislik başka birşeydir.Demediler.Ayrıca yer yok mazeretlerine sığınmadan neden biz ortaokulda ve düz lisede çalışmayada karşıyız diyemiyor bu arkadaşlar.Mazeret bulmadan.
Ayrıca meslek liselerinin durumu içler acısı öğreci seviyesi belli neden bu arkadaşlar bu meslek lisesine bukadar bağlanmışlar sanki fen lisesi gibi sebep nedir...
Ayrıca hangi üniversite mezunu nereye gidecek buna sadece devlet karar verir.Yarın bir yasa çıkar bötelerde istediği yere gider.
Yukarıdakiler beni düşündürüyor...
Hocam sen yenisin galiba
mevzuat-yonetmelik-f25/bote-nin-sesini-duyurmaya-devam-etmesi-icin-evraklar-t142022.html

linke tıklayarak desteğinizi bekliyoruz...

Kara Kule 61' Alıntı:
Sayın hocam ben bu konuda baya eskiyim aslında dediğiniz gibi seçim öncesi tam sırası...Now or never
:++: :alkis:
Ancak bir haftada Başvuru yapan 67 destekçi bulduk... Sözde 10 bin BÖTE'ciyiz ama... 2bin olsa ne güzel olur...

Yazmayayım diyorumda tartışmayı bile beceremiyoruz. Resmen sidik yarıştırıyoruz. Seviye yerlere düştü herkes birbirine sataşıyor. Kimin ne bilip bilmediğini tartışıyoruz. Yahu bu işler üniversiteyle bölümle olmuyor kafanıza sokun artık şunu.En basit örneği forumda bir hocamız var bilişimci bile değil ama sana bana pabucumuzu ters giydiriyor. Herkes kartlarını çeksin oynasın,yazışmalar yapılsın,alınıyorsa alınsın veriliyosa verilsin.Böteciler biliyor Tefliler bilmiyor. Eve alınan dersler ortada,şahsi fikrim daha önceki yorumlarımdakine benzer,bikaç fark ders alınarak başımızın üzerinde yerleri var. Almadanda devlet bunu veriyosa bırakalım öyle gelsinler. Aramızdan birçoğunun eşi BÖTE mezunu,en yakın arkadaşlarım BÖTE mezunu.İşi mezhep olayına döktük resmen.Bu tartışmayı hakarete dökmenin anlamı yok. Yarın öyle ya da böyle bir kurumda birlikte çalışıp sıkı arkadaş olacağınız insanlara ettiğiniz laflara bakın.Lütfen sevgili meslektaşlarım,hepimiz daha fazla saçmalamayı bırakalım.

Yahu ne bu yaygara, bu boteliler bu kadar acizse birakin meslek lisesinde rezil olsunlar. Kayginiz baska ise onu da acik acik soyleyin.

Kusura bakmayim da 6 ay basimiz dik sekilde meslek lisesinde calistik cok sukur, TEFLI sefimiz de girmeye cesaret edemedigi en agir dersleri verdi sagolsun, zevkle girdim ciktim cok sukur.

fatherboard' Alıntı:
Hükümete şikayet edeceğim sizi. Yeni eşkenar yapılanma mtegm'dedir. Cemaat kurmuş adamlar diyeceğim.

burhaneren' Alıntı:
Yazmayayım diyorumda tartışmayı bile beceremiyoruz. Resmen sidik yarıştırıyoruz. Seviye yerlere düştü herkes birbirine sataşıyor. Kimin ne bilip bilmediğini tartışıyoruz. Yahu bu işler üniversiteyle bölümle olmuyor kafanıza sokun artık şunu.En basit örneği forumda bir hocamız var bilişimci bile değil ama sana bana pabucumuzu ters giydiriyor. Herkes kartlarını çeksin oynasın,yazışmalar yapılsın,alınıyorsa alınsın veriliyosa verilsin.Böteciler biliyor Tefliler bilmiyor. Eve alınan dersler ortada,şahsi fikrim daha önceki yorumlarımdakine benzer,bikaç fark ders alınarak başımızın üzerinde yerleri var. Almadanda devlet bunu veriyosa bırakalım öyle gelsinler. Aramızdan birçoğunun eşi BÖTE mezunu,en yakın arkadaşlarım BÖTE mezunu.İşi mezhep olayına döktük resmen.Bu tartışmayı hakarete dökmenin anlamı yok. Yarın öyle ya da böyle bir kurumda birlikte çalışıp sıkı arkadaş olacağınız insanlara ettiğiniz laflara bakın.Lütfen sevgili meslektaşlarım,hepimiz daha fazla saçmalamayı bırakalım.

:+1:

Kesinlikle katılıyorum. Birşeyleri konuşmak aramızda tartışmak farklı birşey iki tarafdan da arkadaşlarımızın seviyesizleşmesi bambaşka. Üstelik önceki mesajlarda ne dediğinizin de önemi yok! Nasıl bir anlayışsa o an okunan mesajda bir eksiklikten bahsediyorsanız önceki düşünceleriniz sıfırlanıp hemen yusuflattırılıyorsunuz. karşımızda olsalar ne hakaretler edecekleri ... ile betimleniyor. Ben 2006 Süleymen Demirel Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi 2. Öğretim Mezunuyum. Birçok mesajımda şuan çalıştığım okulu da yazdım merak eden bakar bulur. İstanbulda 2006-2007 öğretim ( eğitim diyemiyorum artık bizlerin seviyesi böyleyse yazık ki öğrencilerimizin haline ) yılında ücretli sonra 4c li olarak iki farklı ilköğretimde çalıştım. Sonraki yıl hatay da 4b li olarak METEM'de çalıştım. 2009 da Mardin'e atandım. Merkeze 60 km uzaklıktaki Suriye sınırında bir ilçede endüstri meslek lisesinde çalıştım. Böte mezunu ilköğretimde sözleşmeli olan ama norm fazlası olduğu için bizim okulda görevlendirilen bir arkadaşa oturup bir yıl boyunca ders anlattım. Bilmiyordu diye rica etti iki kişi derse girdik ama derslerin %90 ını ben anlattım. Hiç gocunmadım da sıkılmadım da. Yarın bir okula giderim ağ işletmeciliği dalı vardır eksik olduğum yerlerde bilen birilerinden destek isterim oturur ders çalışırım. İstanbulda bağcılarda bir kız meslek lisesinde çalıştım. şimdi de çok programlı bir lisedeyim. Burada da Böte mezunu bir arkadaşlar çalıştım. Kendisi birçok dersi istemedi ki okula ilk atanan bilgisayar öğretmeni olduğu için tüm derslere mecburi girmiş. Ben çok bilmiyorum oturup çalışacak zamanım da çok yok. bir iki dersi çalışıp yapabiliyorum diğerlerini siz alır mısınız diye rica etti. İlk fırsatta ilköğretime tayin istedi şuan ortaokulda çalışıyor.
Birlikte çalıştığım bir böte mezunu arkadaşımla hala görüşüyorum ki yazılım konusunda anca elini öperim kendisinin. Elektronik konusunda birşey olduğunda gelir sorar ben de yazılımda eksik kaldığım konularda danışırım sorar öğrenirim.
Liseden arkadaşlarımdan 2 yıllık programlama bitirenler var çok iyi firmalarda çalışıyorlar ki birisi şuan finansbank ın ing bank ın web sitelerini yapan ekiptedir. Kendi android uygulaması var ve hala okumaya devam ediyor. tef ya da böte mezunu da değil meslek yüksek okulu mezunu. Üstelik o okulun lisede akşamları yapılan derslerinden sınava girip mezun oldu. Yani çalışıp yapamayacak insanlar değil öğretmenler ister böte olsun ister tef.
eksikleri olanlar eksiklerini tamamlasın yeter. sürekli gelişen bilişim ve teknoloji alanında kimse %100 olamaz zaten önemli olan öğretmenlik vasıflarını yeterli alan bilgisiyle birleştirip iyi nesiller yetiştirebilmek. Doğru dürüst inanılır güvenilir insanlar yetişmesini sağlamak. İlköğretimden liseye gelen kimi öğrenciler programlamayı temel ofis bilgisini hemen gösteriyorlar zaten. öğretmenleri çok iyi yetiştirmiş bu konularda. kimileriyle word excel de temel işleri bile yapamıyor.
ama daha vahimi var. meslek liseleri bilişim alanından mezun ama iki satır kod yazamıyor ve okuyamıyor. kendini tanıtacak hazır tema kullanarak bir site yayınlayamıyor. kendi bilgisayarına format bile atamıyor. o da onun öğretmeninin yetersizliği. yani bu fakülteyle diplomayla olmuyor insanlıkla oluyor.
şu hakaret eden arkadaşlardan birileriyle aynı okula atanıp çalışmak isterim. üstelik aynı derslere de girmek isterim. Benden bilgiliyse faydalanırım teşekkür de ederim. değilse de elbet benim öğreneceğim şeyler vardır.
en basit konularda birbirimize düşen bir zümre olarak bizden bir cacık olmaz onu iyi biliyorum.
örneklemiştim. beden eğitimi öğretmeni arkadaşlarımın ders saatleri 1 saate indirildi. hemen birlik oldular tekrar 2 saate çıkmasını sağladılar. ne zaman ki böyle bir birlik oluruz her hakkımızı söke söke alırız. Ben böte mezunu arkadaşlarım kendini yeterli görüyorsa gelip benimle çalışsınlar diye dilekçe de veririm bundan rahatsız oluyorsam sadece bencil olurum. Böte mezunu arkadaşımla beraber çalışırken grafik animasyon derslerine giriyordu. Bencil olsam ekdersim fazla olsun o alamasın diye şikayet ederdim çünkü grafik animasyon derslerine giremez ders ücreti alamaz ki bunu müdür de biliyor ve bize sormuştu. merak eden inanmayan arkadaşlar varsa sorsunlar buyur edeyim okuluma gelip konuşur görür.

Zaten bin tane derdimiz var.

Üzerine ekleye ekleye çözülmez hale getiriyoruz.
Neden?

omd' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:
Hükümete şikayet edeceğim sizi. Yeni eşkenar yapılanma mtegm'dedir. Cemaat kurmuş adamlar diyeceğim.
Mtegm de böteliler çalışacak değilya hocam çoğu tefli hepsine yakını neredeyse. abilerimiz görev arkadaşlarımız orada..kim olacaktı başka orada.tefliler ve meslekçilerden başka.eşkenar mı dairemi karemi sen hesaplarsın artık..hükümeti şikayet etmekten hükemete şikayet etme aşamasına geçmen de başarıdır.

Mantıken baktığında aslında tef lilerin ortaokul ve düz-anadolu liselerinde görev yapabilmesine kızmamak ve karşı çıkmamak lazım.
Tef li aldığı dersler itibariyle %99 u özel bir çaba sarfetmeden meslek lisesinin tüm derslerini verebilir. Meslek lisesindeki btt ve paket programlar zaten ortaöğretimdeki müfredatın yanlış hatırlamıyorsam karşılığı...

Böte ise %10-15 inin o da özel çaba sarfederek meslek lisesindeki dersleri verebilir hale geleceği aşikardır.

Hal böyle olunca A KÜMESİ B KÜMESİNİ KAPSAR gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

Gerçek bu maalesef. Tef i sollayan istisna bötelileri tenzih ederim.

tef'li arkadaşlar her mesaj yazana laf yetiştirmeyelim. egunay hocamın paylaştığı guzel bir metin var. onu bimer yök, kamu denetçiliği vb. yerlere acilen gönderelim.

egunay' Alıntı:
YÖK kararı kesinlikle doğru değildir. Hiçbir hukuki gerekçeleri yok bence. Hatta yazıda BÖTe nin hangi Bölümle eşdeğer olduğu için Teknik kabul edildiği bile yazmıyor. MEB ile işbirliği de yapılmamış. Oysa ki bunlar kanunda yazıyor. Bu sebeple ilgili kararın tekrar gözden geçirilmesi için bir yazı hazırladım. YÖK ve Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yapın. Ayrıca bir tanede YÖKe bu kararı alırken nasıl aldınız, dayanaklarınız neler, BÖTE ile hangi bölüm eşdeğer, MEB ile işbirliği yaptınız mı gibi yazı hazırlayacağım.

http://ebasvuru.ombudsman.gov.tr/

Şikayet edilecek daire
Eğitim-öğretim, gençlik ve spor
YÜKSEKÖĞRETİM YÜRÜTME KURULU

Şikayet ile ilgili bilgiler:
Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Eğitim Öğretim Dairesi Başkanlığının yazısında;
"13.04.2014 tarihli Yüksek Öğretim Yürütme kurulu toplantısında 2547 sayılı kanun'un 2880 sayılı Kanun'la değişik 43/b maddesi uyarınca, Üniversitelerarası Kurul’un görüşü de dikkate alınarak, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü'nün teknik eğitim yapan program veya teknik öğretmen kapsamında sayıldığına karar verilmiştir."
denilmektedir.
2547 Sayılı Kanun'un 2880 sayılı Kanun'la değişik 43/b maddesi:
"Aynı meslek ve bilim dallarında, eğitim - öğretim yapan üniversitelerde, eğitim - öğretim, metod, kapsam, öğretim süresi ve yıl içindeki değerlendirme esasları bakımından eşdeğer olması ve öğrenimden sonra kazanılan unvanların aynı ve elde edilen hakların eşdeğer sayılması hususu Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine; öğretmen yetiştiren birimler için belirtilen esasların tespiti Milli Eğitim Bakanlığı ile de işbirliği yapılarak, Yükseköğretim Kurulunca düzenlenir. " şeklindedir.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Eğitim Öğretim Dairesi Başkanlığının yazısında, Yüksek Öğretim Yürütme Kurulu’nun Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümünü hangi meslek ve bilim dalı veya Fakülte-Bölüm ile eşdeğer olduğunu kabul ederek bu kararı verdiği belirtilmemektedir. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü’nün şu anda eğitim - öğretim, metod, kapsam, öğretim süresi ve yıl içindeki değerlendirme esasları bakımından eşdeğer olabileceği bir program, meslek ve bilim dalı, fakülte bölüm bulunmamaktadır.
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü'nün teknik eğitim yapan program veya teknik öğretmen kapsamında sayılabilmesi konusunda karar alabilmek için Teknik Eğitim Fakültelerinin Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği Bölümleri/Anabilim dalları veya Mühendislik Fakültesinin Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği Bölümleri/Anabilim dallarıyla eğitim - öğretim, metod, kapsam, öğretim süresi ve yıl içindeki değerlendirme esasları bakımından eşdeğer olması ayrıca öğretmen yetiştiren birim olduğu için 2547 Sayılı Kanun'un 2880 sayılı Kanun'la değişik 43/b maddesi uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı ile de işbirliği yapılarak karar verilmesi gerekmektedir.
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü'nün eğitim - öğretim, metod, kapsam, öğretim süresi ve yıl içindeki değerlendirme esasları incelendiğinde yukarıda sayılan Teknik Eğitim Fakültesi Bölüm/Anabilim dalları veya Mühendislik Fakültesi Bölümleri/Anabilim dallarıyla eşdeğer olmadığı görülecektir.

Talep:
Belirtilen nedenlerle 13.04.2014 tarihli Yüksek Öğretim Yürütme Kurulu toplantısında alınan kararın tekrar gözden geçirilmesini arz ederim.
bu ve buna benzer başvuruları lütfen yapın. üşenmeyin, acele edin, bence...

teflileri anlayamıyorum. sınıf öğretmeni meslek lisesinde ders veriyor, iktisatcı ücretli öğretmenlik yapıyorda bir böteli olarak ben yapamayacakmıyım? kusura bakmayın zaten niyetim yok öyle birşeye de çoğunuzu cebimden çıkarırım. madem o kadar süpersiniz ortaokulları boşaltın. tabi doğru ya siz düzenli eğitim fakültesi okumadınız ki eğitimin gerçekte ne olduğunu bilesiniz.
öğretmenliğin ilk şartı eğitimi bilmektir.madem bize teknik konularda yetersiz diyorsunuz, bende size diyorum ki sizde eğitimin temeli olan eğitim-öğretim yöntemlerinden habersizsiniz. biliyor ama anlatamıyorsunuz.
not: bu kadar sert konusmak istemezdim. biz kardeşiz o ayrı mesele ama bazı yorumlar ağrıma gitti o yuzden yazdım.alınganlık göstermeyin

mygold' Alıntı:
egunay' Alıntı:
YÖK kararı kesinlikle doğru değildir. Hiçbir hukuki gerekçeleri yok bence. Hatta yazıda BÖTe nin hangi Bölümle eşdeğer olduğu için Teknik kabul edildiği bile yazmıyor. MEB ile işbirliği de yapılmamış. Oysa ki bunlar kanunda yazıyor. Bu sebeple ilgili kararın tekrar gözden geçirilmesi için bir yazı hazırladım. YÖK ve Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yapın. Ayrıca bir tanede YÖKe bu kararı alırken nasıl aldınız, dayanaklarınız neler, BÖTE ile hangi bölüm eşdeğer, MEB ile işbirliği yaptınız mı gibi yazı hazırlayacağım.

http://ebasvuru.ombudsman.gov.tr/

Şikayet edilecek daire
Eğitim-öğretim, gençlik ve spor
YÜKSEKÖĞRETİM YÜRÜTME KURULU

Şikayet ile ilgili bilgiler:
Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Eğitim Öğretim Dairesi Başkanlığının yazısında;
"13.04.2014 tarihli Yüksek Öğretim Yürütme kurulu toplantısında 2547 sayılı kanun'un 2880 sayılı Kanun'la değişik 43/b maddesi uyarınca, Üniversitelerarası Kurul’un görüşü de dikkate alınarak, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü'nün teknik eğitim yapan program veya teknik öğretmen kapsamında sayıldığına karar verilmiştir."
denilmektedir.
2547 Sayılı Kanun'un 2880 sayılı Kanun'la değişik 43/b maddesi:
"Aynı meslek ve bilim dallarında, eğitim - öğretim yapan üniversitelerde, eğitim - öğretim, metod, kapsam, öğretim süresi ve yıl içindeki değerlendirme esasları bakımından eşdeğer olması ve öğrenimden sonra kazanılan unvanların aynı ve elde edilen hakların eşdeğer sayılması hususu Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine; öğretmen yetiştiren birimler için belirtilen esasların tespiti Milli Eğitim Bakanlığı ile de işbirliği yapılarak, Yükseköğretim Kurulunca düzenlenir. " şeklindedir.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Eğitim Öğretim Dairesi Başkanlığının yazısında, Yüksek Öğretim Yürütme Kurulu’nun Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümünü hangi meslek ve bilim dalı veya Fakülte-Bölüm ile eşdeğer olduğunu kabul ederek bu kararı verdiği belirtilmemektedir. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü’nün şu anda eğitim - öğretim, metod, kapsam, öğretim süresi ve yıl içindeki değerlendirme esasları bakımından eşdeğer olabileceği bir program, meslek ve bilim dalı, fakülte bölüm bulunmamaktadır.
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü'nün teknik eğitim yapan program veya teknik öğretmen kapsamında sayılabilmesi konusunda karar alabilmek için Teknik Eğitim Fakültelerinin Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği Bölümleri/Anabilim dalları veya Mühendislik Fakültesinin Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği Bölümleri/Anabilim dallarıyla eğitim - öğretim, metod, kapsam, öğretim süresi ve yıl içindeki değerlendirme esasları bakımından eşdeğer olması ayrıca öğretmen yetiştiren birim olduğu için 2547 Sayılı Kanun'un 2880 sayılı Kanun'la değişik 43/b maddesi uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı ile de işbirliği yapılarak karar verilmesi gerekmektedir.
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü'nün eğitim - öğretim, metod, kapsam, öğretim süresi ve yıl içindeki değerlendirme esasları incelendiğinde yukarıda sayılan Teknik Eğitim Fakültesi Bölüm/Anabilim dalları veya Mühendislik Fakültesi Bölümleri/Anabilim dallarıyla eşdeğer olmadığı görülecektir.

Talep:
Belirtilen nedenlerle 13.04.2014 tarihli Yüksek Öğretim Yürütme Kurulu toplantısında alınan kararın tekrar gözden geçirilmesini arz ederim.
bu ve buna benzer başvuruları lütfen yapın. üşenmeyin, acele edin, bence...

BÖTE TEF geleneksel tartışmaları... Madem öyle buna katılım yapmak gerekir.

muamma25 hocam Kız Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi gibi liselerde 2 saatlik Temel Elektronik ve Ölçme dersinin haricinde Böte ve Tef arasında fark yok. Bu Liselerde elektronik labları,ekipmanları olmadığı için çocuklara bu derslerler ezberlettirilip geçiliyor. Üstünlük taslamaya gerek yok.

Eğer haklarını kaybettiklerine inanıyorlarsa tabikide TEF li arkadaşlar haklarını aramalılar.

Ben burada BÖTE li arkadaşlarımın bu konu üzerinden yorum yapmak yerine BÖTE lilerin hakları için TEF lilerin meslek lisesi hariç genel lise ve ortaokullara atanmamaları konusunda mücadele vermesi gerektiğini düşünüyorum.

TEF li arkadaşlar BÖTE lileri meslek lisesinde görmek istemiyorlarsa bizlerde TEF lileri genel lise ve ortaokullarda görmek istemiyoruz.

cyln' Alıntı:
Mantıken baktığında aslında tef lilerin ortaokul ve düz-anadolu liselerinde görev yapabilmesine kızmamak ve karşı çıkmamak lazım.
Tef li aldığı dersler itibariyle %99 u özel bir çaba sarfetmeden meslek lisesinin tüm derslerini verebilir. Meslek lisesindeki btt ve paket programlar zaten ortaöğretimdeki müfredatın yanlış hatırlamıyorsam karşılığı...

Böte ise %10-15 inin o da özel çaba sarfederek meslek lisesindeki dersleri verebilir hale geleceği aşikardır.

Hal böyle olunca A KÜMESİ B KÜMESİNİ KAPSAR gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

Gerçek bu maalesef. Tef i sollayan istisna bötelileri tenzih ederim.

işte tamda bu kafa da olanlar anlamıyor. Lise matematik öğretmeni ilköğretime atanmıyor, edebiyat öğretmeni türkçeye atanmıyor bunlar ilköğretim matematik mezunundan türkçe öğretmenliği mezunundan daha iyi eğitim almasına rağmen. bizim aramızda ise meslek lisesinde okutulan dersler bakımından fark yok. İnşallah rabbim size bir tokat vursun meslek lisesine mahkum etsin. o aldığınız ama hiçbir yerde işinize yaramayan derslerinizle kibiriniz içinde boğulun. benim beduam tutar ha pensilvanyalı değilim :p

Hocam şu konunun bile 2 günde ne kadar çok izlendiğine, bakıldığında, ne kadar çok yorum aldığına bakıldığında TEFli arkadaşları tebrik etmemek haksızlık olur. TEF liler ne kaybedeceğini iyi bildiğinden BÖTE liler ne kazanacağını bilmediğinden sayımız onlara göre çok olmasına rağmen BÖTE nin meslek lisesine atanması konusunda 1 haftada 67 kişi destek verdi sağolsunlar :( TEF liler 2 günde yüzleri buldu geçti... Helal olsun...

Ya tef'li arkadaşlar bu kadar da paniklemeyin.
1- kendine güvenmeyen hiç kimse teknik liselere gitmez ( bu gerek müfredat gerekse öğrenci profili anlamında)
2- Teknik liselerin durumunu biliyoruz. öğrencilerini biliyoruz. kendinizi Sanki einstein yetiştiriyormuşsunuz gibi göstermenize gerek yok. ( şu an 6. sınıflarıma yaptırdığım excel formüllü problemleri eminim pek çok teknik liseli öğrenci çözebilecek durumda değildir. Sadece aklıma gelen 1 örnek)
3- Pardon ama sizin 45-50 li yaşlarda olan zümreleriniz üniversitede sizinle aynı eğitimi mi aldı? Bilişim dünyası sürekli değişiyor. Kendim için demiyorum ama eminim pek çok böteli arkadaşım pek çok tef liden daha iyi bilgi donanımına sahiptir. ( hani derdiniz eğitim ya o bakımdan söylüyorum)
4- Kendim için söylüyorum. Bir böte mezunu olarak böyle bir hak verilse bile liselere geçmem. (öğrenci profilinden sebep) yani bu kadar panik olmanıza gerek yok sakin olun.
5- bütün ortaokul öğretmenleri akın akın liseye geçmez. Sırf bu sebepten aynı meslekten insanlar olarak birbirimize girmeye gerek yok. Geçecek olan arkadaşlar da bu sistemde mağdur olduğundan mecburiyetten geçecektir. onlara da yardımcı olup yol göstereceğinize sizin buraya gelmeye hakkınız yok tavrını takınmak bence ayıptır.. Ancak hırslandırırsınız insanları.
Tef'li böte'li herkese sevgiler selamlar

arkadaşlar bu sayfada gelen cevaplara karşı cevap yazmak yerine tef'li olarak başvuru yapan arkadaş sayısını arttırmaya bakalım. herkes başvuru yapıp çevresine de haber versin lütfen. rica...

bötelerin açılma amacı -ki ilk odtü'de açıldı diye biliyorum- öğretim teknoloğu yetiştirmekti.

o aralar bilgisayar yeni yeni hayata girdiğinden daha çekici bir ismi olsun diye "bilgisayar" adını eklediler ve olan oldu.

aslında tamamen farklı amaçlarla açılmış bölümlerdir böte ve tef-bilgisayar...

İlk bakışta mesleki ve teknik eğitimin dönüşümü kapsamında kapanan Teknik Eğitim Fakülteleri ve Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakülteleri mezunu öğretmenlerin ve mühendislik alanlarından mezun olarak pedagojik formasyon almış öğretmenlerin atölye, laboratuvar ve diğer mesleki alan derslerine girmeleri ve Eğitim Fakültesinden mezun olan Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunlarının bu derslere girememeleri kararı mantıklı gelebilir. Fakat;
1. Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi mezunu Bilgisayar Öğretmenleri ile Elektronik / Elektronik Otomasyon alan dersleri dışında Yazılım/Veritabanı/İşletim Sistemleri/Donanım ve Ağ Mimarisi alanında ders programlarının isimler farklı olsa da alınan dersler örtüşmektedir.
2. Kapatılan Teknik Eğitim Fakülteleri Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği gibi alanlarda yine Bilgisayar alanı meslek derslerinin örtüştüğü, bu bölümlerin ayrıca elektronik alanı derslerini de aldıkları görülmüştür.
BÖTE mezunları ise Bilgisayar mesleki derslerinin yanında, Öğretim Teknolojileri alanından dolayı Öğretim Teknolojileri alan derslerini de Lisans eğitimleri süresince almaktadırlar. Kısacası temelde Bilgisayar bilimleri alanında diğer bölümlerle aynı alanlarda dersler almaktadırlar. Fakat BÖTE mezunu BT öğretmenleri Anadolu Liseleri’nde bulunan seçmeli bilgisayar alanı dersleri ile ortaokullarda bulunan son yıllarda zorunlu hale getirilen 5. Ve 6. Sınıf “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım” derslerine girebilmektedir. Ayrıca Öğretim Teknolojileri alanları dolayısıyla asli olarak yapabildikleri “BT Rehber Öğretmenliği” ve diğer eğitime teknoloji entegrasyonu alanı görevlerini 6 ayda bir görevlendirilerek diğer alanlardan 180 saatlik kurslar alarak öğretim teknolojileri alanında kendilerine eşit haklara sahip olan öğretmenlerle birlikte yapmaktadırlar.
YÖK’ün BÖTE mezunu Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin “Teknik Öğretmen” ve mezun oldukları bölümün “Teknik Eğitim Yapan Program” sayıldığına dair karar vermesinin ardından BÖTE mezunları seslerini duyurmak ve Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarında verilen Mikroişlemciler ve Lojik dersleri haricinde kalan;
• Bilgisayar
• Veri Tabanı
• Bilgi Teknolojileri I - II
• Bilim ve Teknoloji
• Bilgi ve İletişim Teknolojisi
• Bilişim Teknolojileri
• Küreselleşen Toplumda İletişim Teknolojileri
• Bilişim Teknolojileri Alanının;
• Bilgisayar Teknik Servisi
• Ağ İşletmenliği
• Web Programcılığı
• Veri Tabanı Programcılığı
• Dallarının alan ortak ve dal dersleri
• Diğer alanların Bilişim Teknolojileri Alanına ait alan ortak/dal dersleri ve modülleri
Derslerine girebilecekleri ve bu dersleri layıkıyla işleyebilecekleri görülebilir.

KISACA KENDİMİZİ YORMAMIZA GEREK YOK. BİR ALAN BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ, DİĞER ALANLAR BİLGİSAYAR VE ELEKTRONİK, BİLGİSAYAR VE IVIR, BİLGİSAYAR VE ZIVIR. BİLGİSAYAR ALAN DERSLERİ ORTAK.

arkadaşlar bugün pazar. herkes dinleniyor ama önemli de bir konu var. şu tef-böte konusu ile ilgili başvuru yapmayan arkadaşlar bugünkü boşluğu değerlendirip egunay hocamın önceki mesajlarda paylaştığı metni de inceleyerek bimer, kamu denetçiliği kurumu ve YÖK'e başvuru yapmalarını rica ediyorum. hepinize iyi pazarlar.

Geri