Sayın TEF Mezunları Şimdi Birlik Zamanı

Kodla Büyü
yaaa dert etmeyin eğer BOTE ler mesleklere atanacak olursa sendika avukatları aracılıgı ıle acılacak bır dava ile çözülür fakat olay en sonda yargıtaya taşınır oda 2-3-4 yıl gıbı surer sonra BOTE ler geri donerler okullarına
BOTE hiç kusura bakmayın ben FIRAT mezunuyum serveti muammeri gedikpınarı hakan hocayı,murat karabatağı ...vs sızde görseydiniz haklısınız derdim
botelerin aldıgı eğitimle TEF ler aynı olmadı hiçbir zaman

Merak ettiğim kaç bir soru var
1) Bilgisayar öğretmenliği için Böteden başka bölüm kalmadı mı?
2) Tefli olup meslek liselerinde çalışan eğiticiler öğrencilerini beğenmedikleri böte bölümlerine yönlendiriyorlar mı?

1) sadece bilgisayar değil makine elektrik ve benzeri tüm mesleki alanlarda öğretmenlik yok artık bundan sonra bu mesleki alanlarda mühendisler çalışacak formasyon alarak.avrupa vb oldugu gibi.
2)böteye gitmek isteyen öğrencilere özellikle meslek liselerine atanamayacaklarını Sölüyorum.ve tavsiye etmiyorum.teknoloji fakültelerindeki mühendislikleri tavsiye ediyorum

ayrımcılık kalksın diyenlerin yazılarına şaşırıyorum.Bu sadece bizim branşta değilki matematik bölümü türkçe bölümü hep aynı herkes bilerek seçip gidiyor.Bu bir ayrım değil Tercih meselesi hangisini tercih edersen orda öğretmenlik yaparsın.Burada bir hak kaybı yok.Sanki okadar çok meslek lisesi varki öğretmensiz kaldılar.5 yıldır öğretmenim halen ortaokuldayım boş meslek lisesi bulup gidemiyorum

fatherboard' Alıntı:
1) sadece bilgisayar değil makine elektrik ve benzeri tüm mesleki alanlarda öğretmenlik yok artık bundan sonra bu mesleki alanlarda mühendisler çalışacak formasyon alarak.avrupa vb oldugu gibi.

Peki bu ne zaman olacak yani nerden bilgi edindiniz...
Birde mühendisler sadece meslek liselerinde mi öğretmenlik yapacaklar...

Ne kadar Enteresansınız. Mühendislerin Öğretmen olmasını kabul edebiliyorsunuz ama ne hikmetse bötelileri bir türlü hazmedemiyorsunuz.
bana hiç ders transkrip muhabbeti yapmayın, daha vb de setup oluşturamayan mühendis tanıyorum.

intel4004' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:

..
TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ mezunları MÜHENDİS ÜNVANI aldıkları için Mevcut yasalarda zaten Mühendislerin formasyon alarak öğretmen olmalarına imkan tanıdığı için ek bir yasaya zaten gerek yoktu. AMA teknoloji fakülteleri kuruluşunda yine de mezunların formasyon alarak öğretmenlik yapabilecekleri belirtildi. Bu okul mezunları TEF mezunların sahip olduğu hakka sahip olarak 8/1 den teknik öğretmen olarak göreve başlayacaklar...

BaRBaRYaN' Alıntı:
intel4004' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:

..
TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ mezunları MÜHENDİS ÜNVANI aldıkları için Mevcut yasalarda zaten Mühendislerin formasyon alarak öğretmen olmalarına imkan tanıdığı için ek bir yasaya zaten gerek yoktu. AMA teknoloji fakülteleri kuruluşunda yine de mezunların formasyon alarak öğretmenlik yapabilecekleri belirtildi. Bu okul mezunları TEF mezunların sahip olduğu hakka sahip olarak 8/1 den teknik öğretmen olarak göreve başlayacaklar...

tamam peki bu "mühendis teknik öğretmenler" sadece meslek liselerinde mi görev yapacaklar
çünkü önceden mühendislik mezunları meslek liselerinde ücretli öğretmenlik yapıyorlar orta okulllara liselere atanamıyorlar diye hatırlıyorum

intel4004' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
intel4004' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:

..

tamam peki bu "mühendis teknik öğretmenler" sadece meslek liselerinde mi görev yapacaklar
çünkü önceden mühendislik mezunları meslek liselerinde ücretli öğretmenlik yapıyorlar orta okulllara liselere atanamıyorlar diye hatırlıyorum
..
hocam bir üst mesajımda yazdım zaten
Bu okul mezunları TEF mezunların sahip olduğu hakka sahip olarak 8/1 den teknik öğretmen olarak göreve başlayacaklar...

Eğer öyleyse ileride teknik öğretmenler farklı okullara atanamıyacaklarsa bu böte bölümünün yolunu açar.

Artık Anadolu liseleri gibi Fen liseleride sınavsız öğretmen alınarak bitirileceği ve fen lisesi Kalitelisindeki öğrencilerde ( Zaten fenliserinde bilgisayar öğretmenlerine hiçbir zaman kadro verilmedi ) meslek liselerini tercih etmeyecekleri için

Türkiyeden Kaliteli Bilgisayar -Elektrik elektronik mühendisi çıkmasının yolu devlet politikası olarak engellenmiş ötelenmiş oluyor
Buna üzülsek mi sevinsek mi cevap vermek zor

intel4004' Alıntı:
Eğer öyleyse ileride teknik öğretmenler farklı okullara atanamıyacaklarsa bu böte bölümünün yolunu açar.

Artık Anadolu liseleri gibi Fen liseleride sınavsız öğretmen alınarak bitirileceği ve fen lisesi Kalitelisindeki öğrencilerde ( Zaten fenliserinde bilgisayar öğretmenlerine hiçbir zaman kadro verilmedi ) meslek liselerini tercih etmeyecekleri için

Türkiyeden Kaliteli Bilgisayar -Elektrik elektronik mühendisi çıkmasının yolu devlet politikası olarak engellenmiş ötelenmiş oluyor
Buna üzülsek mi sevinsek mi cevap vermek zor
..
hocam yukarıdaki yazılanlar sadece TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİ için geçerli. Normal mühendislik fakültesi mezunları da formasyon alarak öğretmen olabiliyorlar...

yahu teflileri anlayamıyorum hakaret etmeden duramıyor musunuz? Yahu %70 iniz object deyince ne olduğunu bilmez. İsim uzayı değince yıldızlardan fal bakmaya kalkar desem şimdi celallenmez misiniz? Yahu alın meslek liseniz sizin olsun. Kendini bilen geliştirebilene okul zaten angarya onun için ilköğretimde olurum kafam rahat olur. Ne bötelisi tef lisine hakaret etsin ne de tef lisi diğerine. Yok efendim ben sizden 10 kat fazla eğitim aldım diyen adamlara da bakmamak lazım onlarda kara cahilliklerini böyle kapıyorlar işte.

Böteli arkadaşlarda kimseyi kırmadan (yusuf yusuf kelimesi çok ama çok yanlış bir kelime) cevaplarını yazarsa daha düzeyli bir tartışma olur.

inikat' Alıntı:
not olarak kalsın :) şuan çalıştığım okulda 4 bilişim teknolojileri alan öğretmeniyiz. normumuz 7. son iki atamada da gelen olmadı.
ilköğretimdeki böte mezunu arkadaşlara ithafen: ben ilköğretim çalıştğımda 4-5-6-7 ve 8. sınıflara bilişim dersleri vardı. word excel power point temel internet ve güvenlik ile yazılım içerikli ders anlatıyordum ( müfredat böyleydi zaten) şimdi ders yok. niye çaba gösterip dersleri geri almıyorsunuz.
Beden eğitmi öğretmenlerinin ders saatleri de 1 e indirildi birlik olup 1 ayda çözdüler sorunu ders saatleri 2 ye çıkarıldı tekrar. bu konuda da bir çabanızı görsek ya

Göreve başladıktan sonra dersimiz kademeli olark kaldırıldı. Tuncelide görev yaparken 2.kez ankaraya sesimize duyurmak için eylemlere katıldım. Özür grubu atamasıyla eşimin yanına geldim neler çektim bir ben,bir Allah birde o dönem tayin isteyen arkadaşlar bilir. Geldiğim ilçede 4 TEF li arkadaş var 2si orta okulda 2si Meslek lisesinde ortaokulda olan arkadaşlar bugün açık olsa Meslek lisesi yazmıyacağına biliyorum. Sen benim çalıştığım yerde çalışamazsın ama ben senin atandığın kurumda çalışırım demek bu bağlamda pekte hakkaniyetli değil. Kendini geliştirmiş bir bilgisayar öğretmeni içinde TEF'li yada BÖTE'li olmuş bence çok önemli değil Meslek lisesinde çalışabilir,çünkü coğrafya için rüzgarlar konusu 30 yıldır aynı, ama bilişim dünyası değişen,gelişen,büyüyen bir mecra(bu sebeple ilçede ki TEF li arkdaşlar ortaokullarda çalışıyor) . Umarım birgün anlarız hepimiz aynı gemideyiz.

Ya amma bilenmişdiniz haaa maaşımız az örgütlenip sağa sola dilekçe yazıp maaş iyileştirmesi isteyelim desek biriniz kılını kıpırdatmazsınız hanginiz maaşımız az diye sağa sola dilekçe yolladı şimdiye kadar? Meslek lisesinde ders veremezler bilgileri az yahu ben böteciyim İstanbulun en köklü üniversitesinde ders veriyorum meslek liseside neymiş. resmen sağ sol meseledine döndürdünüz olayı elinizde imkan olsa yani bir Kenan Evren olsanız asacaksınız bütün bötecileri ayıptır yahu. Benim için dert değil mesleğe atanmışız atanamamışız ama bu yazılanları okudukça bu kini bu öfkeyi anlayamıyoruö

sayın böteli arkadaşlar; öncelikle donanımlı ve kendini geliştirmiş olanlara saygım sonsuz; ancak şöyle bir durum var ;sizler BÖTE yi yazarken;Teknik ve mesleki liselerde çalışma hakkınız olmadığını bilerek bu bölümleri yazdınız-bitirdiniz..herkes az çok hangi okul türlerinde görev yapabileceğini biliyordu sanıyorum???
şimdi neden ısrarla mesleki ve teknik liselerde çalışma hakkı istiyosunuz??amaç nedir??? burda bi pasta var haklı olarak teknik eğitim mezunu arkadaşlarda haklarını savunup;dilimlerini paylaşmak istemiyor neden çünkü;ek dersi vs..de geçtim ama bi çoğu puan olarak geride kalacaklar belki norm fazlasına düşecekler; daha önce sınıf öğretmenlerine alan değiştirme hakkı tanındığında bu duruma düşen pek çok arkadaş oldu;adamlar 1 günde sınıf öğretmenliğinden bilgisayar öğretmenliğine terfi ettirildi topladıkları yüksek puanlarla 1 günde insanların huzurunu kaçırdılar...kimse kusura bakmasın taş yerinde ağırdır;hem oyunun başında kurallar belirlenmiş ortasında kurallar tekrar değişsin istiyosunuz...size şu konuda hak verebilirim ki tef mezunlarına da orta okullarda çalışma hakkı verilmesin;sadece böteciler bu kurumlarda çalışabilsin;net bi şekilde böte - tef ayrımı yapılsın;bu konu gündemden düşsün..kimse kusura bakmasın...yukarıda biri saçmalamış object'ide object oriented programming ide namespace İde evellah gayet iyi biliriz;rahat olabilirsin arkadaşım..

spider23' Alıntı:
sayın böteli arkadaşlar; öncelikle donanımlı ve kendini geliştirmiş olanlara saygım sonsuz; ancak şöyle bir durum var ;sizler BÖTE yi yazarken;Teknik ve mesleki liselerde çalışma hakkınız olmadığını bilerek bu bölümleri yazdınız-bitirdiniz..herkes az çok hangi okul türlerinde görev yapabileceğini biliyordu sanıyorum???
şimdi neden ısrarla mesleki ve teknik liselerde çalışma hakkı istiyosunuz??amaç nedir??? burda bi pasta var haklı olarak teknik eğitim mezunu arkadaşlarda haklarını savunup;dilimlerini paylaşmak istemiyor neden çünkü;ek dersi vs..de geçtim ama bi çoğu puan olarak geride kalacaklar belki norm fazlasına düşecekler; daha önce sınıf öğretmenlerine alan değiştirme hakkı tanındığında bu duruma düşen pek çok arkadaş oldu;adamlar 1 günde sınıf öğretmenliğinden bilgisayar öğretmenliğine terfi ettirildi topladıkları yüksek puanlarla 1 günde insanların huzurunu kaçırdılar...kimse kusura bakmasın taş yerinde ağırdır;hem oyunun başında kurallar belirlenmiş ortasında kurallar tekrar değişsin istiyosunuz...size şu konuda hak verebilirim ki tef mezunlarına da orta okullarda çalışma hakkı verilmesin;sadece böteciler bu kurumlarda çalışabilsin;net bi şekilde böte - tef ayrımı yapılsın;bu konu gündemden düşsün..kimse kusura bakmasın...yukarıda biri saçmalamış object'ide object oriented programming ide namespace İde evellah gayet iyi biliriz;rahat olabilirsin arkadaşım..

yok arkadaşım yok sen benim söylediğimi iyi oku. Ben ne demişim orda biz kalsak sizinde %70 iniz bunları bilmiyor desek laf atsak nasıl olur sinirlenirsiniz dedim. Mesajlara bak aranızda ne kadar dengesizce laf söyleyenleri göreceksin? Burada sidik yarıştırmaya gerek yok. Ancak Böteciler kalkıp biz meslek lisesine atanamıyoruz sizde mesleki eğitim haricinde bir okula atanamamalısınız dediğinde biz sizden 10 kat fazla eğitim aldık diyen adamları evvela susturun aranızda. Kaldı ki ben yazılımdan örnek verdim ama saçmalama diyorsan örnekleri sana pm olarak atarım dostum yoksa burada iyice iş polemiğe girecek. Neyse burada daha fazla birbirimizi kırmayalım ben kendimin ne olduğunu biliyorum. Sizlerde kendinizin ne olduğunu biliyorsunuz. Kalın sağlıcakla.

bir noktadan sonra vazgeçmiştim düşüncemi paylaşmayı, doğru kararmış kısmını paylaşayım bari :)
Eğer maaş ya da daha önemlisi özlük hakları konusunda yapacağınız her türlü eyleme katılırım. Daha önce hak aramaya bir sürü yol çekip ankaraya bakanlığın önüne gitmiş üniversitede yök eylemi yapmış biri olarak "hak"lı olduğumuz her eyleme katılırım.
Böteli arkadaşlardan bazıları gerçekten çok çok bilgili ve alanında iyi ama bunları genelleyerek konuşmak lazım. Geneli yeterli mi bu konuda diye. Ayrıca Tefli olup yetersiz olan arkadaşlarımız da var ki bunun birçok nedeni var. İlköğretimde yıllarca çalışmış ve unutmuş takip edememiş vs. vs. Bunu da tüm tefliler bişey bilmiyora getirmek doğru mu?
Arkadaş object nedir bilmezler, namespace ten bihaberler abstract class falan diye devam edecek ama veritabanı programcılığı alan derslerinde anlatıyoruz biz bunları zaten. ben web programcılığı alanında web tasarımı ve programlama dersinde 2. dönem oop php ile başlıyorum. hiç spagetti kısma girmiyorum bile. doğrudan class property şeklinde gidiyorum ki şuan formdan gelen verileri oluşturdukları sınıflar üzerinden işleyerek sitede kullanıyorlar. Ha her öğretmen böyle mi değil elbette. müfredat böyle değil zaten ama sonuçta böyle olan arkadaşım da çok. Laravel öğretip proje geliştirmiş yarışmaya katılmış ankaraya finale gitmiş 1. lik almış dereceyelere girmiş olan tanıdığım başka okullarda çalışan arkadaşlar da var. Daha önce de söylemiştim böte li olup çok iyi olan tanıdığım arkadaşlarım da var.

Olay onlar meslek lisesine atanmasın tef li ilkokula atanmasınla kalırsa vay halimize ki şuan durum zaten vay ki halimize.

Böteli arkadaşların bu konuda olumlu yapacakları her durumda yanlarında olurum. Tef mezunu olarak benim yerime gelip yer değiştirmemi engellemesinler değil yeter
seviyede olup iyi eğitimler versinler isterim sadece.

Böte mezunu ve tef mezunu tüm arkadaşların böte tef tartışmasından önce bilişim ve yazılım ile geleceğimizin kurtulacağını herkese anlatmamız her kademede iyi bir müfredat ile öğrencileri yetiştirmemiz gerektiğini herkese duyurmamız lazım bence önceliklerden biri bu olmalı.

Bir diğeri ise gerçek alanı branşı farklı olup bilişim teknolojileri alan öğretmeni olarak çalışan kişilere yönelik yeterli olmadıklarını duyurup ya yeterlilik kazanmalarını sağlama yönünde ya da eski branşlarına geçmeleri yönünde baskı yapacak çalışmalarda olmamız lazım.

Tabi birlik olup böyle birşey yapar mı öğretmen camiası, pek sanmam.

Hocam 99 yılında meslek lisesine başladım 2000 yılında dedilerki sadece öğretmen olabilirsiniz yoksa puanınızı kırarız hobaaaa dedik 2002de üniversiteye başladım istanbuldakiler hariç bütün teflere gidebilirdim istanbulda böte okudum o zamanda böyle bir ayrım yoktu üç dersaneye birsürü kez sordum tef böte ozaman aynıydı yada yanlışmı yönlendirildim bilemiyorum. Sonuç olarak öğretmenin öğretmene bu kadar kinlenmesi kanıma dokunuyor herkes sakince arasın hakkını da memur zammında kedi gibi olan insancıklar iş meslektaşına gelince aslan kaplan kesiliyorlar.bu şu demek oluyor ozaman biz zaten yüksek maaş alıyoruz bana dokunmayan yılan bin yaşasın...inikat hocam sözüm herkese değil elbette.

Şu bir gerçek ki TEF zor bir fakülte ama bizler de BÖTE lerde programlama dilleri, WEB tasarım ve proje uygulamalarında bir hayli iyi yerdeyiz. Ben TEF i özellikle yazmadım zor olduğunu düşündüğüm için ama getireceği artılardan birinden bile haberim yoktu. Şu an ama ben de meslek lisesine atanmak isterim özellikle de bu norm sorunlarından ve önemsiz ders kategorisinden dolayı. Keşke olacaksa da eğitim verilip sonra da sınavla kadroya alınsak..

tırttttt
bu kadar yüzsüzzz mü olur bi insannn bakmıcam içeriğe dedim ama dayanamadım baktım ve rezaletttttt
kepazelikk bu kadar yüzsüzz bu kadar içten pazarlıklı bir insan olabilir mi?
mühendislik, iş güvenliği uzmanı olma hakkı verilince YAŞASINNNNN !
Böte hakkı olan meslek liselerine atama hakkı isteyince BİRLİK OLALIM !
yüzünü görsem bi tükürürdüm sıfatınaaaaa

Böte olmasa şuan Elektrik - Elektronik mezunları gibi dışarıda beklerdin yazıklar olsun aç gözlüğüneeeee ve senin gibi olanların aç gözlülüğüneeee
yaaa karşımda olsann o kadar çok laff sayardım sanaa neyseeeee

hocam bırakın bu işleri tef böte, geçin bunları. sen meslek lisesine geçen sınıf öğretmenlerini engelleyebildin mi. hele bi onları engelle ondan sonra sıra bötelilere gelsin. şimdi meslek lisesine sınıf öğretmenleri atandığın da kedi kesilenler kendi meslektaşına aslan kesiliyor. ondan sonra ortaokullarda da bilgisayar dersi kalkar, çoğu meslek lisesinde de bilgisayar bölümü kapanır. ne gereği var tek bir düşünce olup haklarımızı aramayalım, birbirimize düşelim biz

haftalık 2 saat ile yan alan davasına 100 lerce sınıf öğretmeni alakası olmadığı halde sırf yer değiştirme/rahatlık uğruna diğer branşlara geçirildiler. Bence buna nazaran bötelilerin geçişi daha mantıklı keşke herkes tarafından o zamanda bu iş olmaz denseydi.

Nasıl ki tefliler sınavla mühendis olabiliyor ise bötelilerde sınavlarla meslek lisesine geçebilir hale gelsin. Sanırım bundan kimse rahatsız olmaz. Kendine güvenen geçer. Tabi bazılarının rahatı kaçacak, olur o kadar...

merhaba arkadaşlar. ben tef mezunuyum ve 9 yıldır meslek liselerinde görev yapıyorum. eşim ise böte mezunu ve o da 10 yıldır düz lise ve ilköğretimlerde görev yapıyor. dolayısı ile iki tarafın da sıkıntısını, durumunu biliyorum. öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki birbirimizin düşmanı değiliz ve olmamalıyız. ben de eşim de üniversitede tercih yaparken böte ve tef ayrımını bilmeden tercihte bulunmuşuz. yani meselenin taa oralara kadar gidilmesini anlamıyorum. eminim ki birçok arkadaş da bunu bilmeden tercihte bulundu zamanında.
benim fikrim şu. sonuçta üniversitede alınan eğitimlerde kaynaklanan farklardan dolayı tabi ki bir fark var ortada. ama bu fark demek değil ki biri diğerine üstün. olması gereken şey ortaokullarda bilişim dersinin her sınıfta 2 saat zorunlu olması ve her okula bilişim lablarının tekrardan kurulmasıdır. aynı zamanda btr uygulaması da yine devam etmelidir. bu durum yalnızca böte mezunu arkadaşları kapsamalı, tefliler kesinlikle buralarda görev yapamamalıdır. meslek liselerinde ise yine tef mezunları görev yapmalı fakat fatih projesi kapsamında buralara btr görevlendirmesi yine böte mezunları arasından yapılmalıdır.

versace' Alıntı:
yaaa dert etmeyin eğer BOTE ler mesleklere atanacak olursa sendika avukatları aracılıgı ıle acılacak bır dava ile çözülür fakat olay en sonda yargıtaya taşınır oda 2-3-4 yıl gıbı surer sonra BOTE ler geri donerler okullarına
BOTE hiç kusura bakmayın ben FIRAT mezunuyum serveti muammeri gedikpınarı hakan hocayı,murat karabatağı ...vs sızde görseydiniz haklısınız derdim
botelerin aldıgı eğitimle TEF ler aynı olmadı hiçbir zaman
gedikpınar candı be abi :) güldüm ama :D :alkis:

kgunduz' Alıntı:
tırttttt
bu kadar yüzsüzzz mü olur bi insannn bakmıcam içeriğe dedim ama dayanamadım baktım ve rezaletttttt
kepazelikk bu kadar yüzsüzz bu kadar içten pazarlıklı bir insan olabilir mi?
mühendislik, iş güvenliği uzmanı olma hakkı verilince YAŞASINNNNN !
Böte hakkı olan meslek liselerine atama hakkı isteyince BİRLİK OLALIM !
yüzünü görsem bi tükürürdüm sıfatınaaaaa

hocam lafın kime onu da söyle de kim içten pazarlıklıymış bilelim!

Ben BöTE mezunu olarak ilk atandığım ilde meslek lisesinde açık vardı gorevlendirme çalıştım. Web programlama,grafik animasyon ve teknik resim derslerine girdim. O teknik resim neydi yahu hic bir fikrim olmadan dersi yapiyorudum, bi de sınavlar yapiyordum ne kabus ggünlerdi.

Geri