Sayın TEF Mezunları Şimdi Birlik Zamanı

Kodla Büyü
webtiger' Alıntı:
Kamu Denetçiliği Kurumuna TEF'liler olarak şikayetimi E-Başvuru ile ilettim arkadaşlar.
Öncelikle sisteme kayıt olmanız gerekiyor.
http://ebasvuru.ombudsman.gov.tr/

29/6/2012 tarihli ve 28338 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu ile idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve önerilerde bulunmak üzere TBMM’ye bağlı kamu tüzel kişiliğini haiz özel bütçeli Kamu Denetçiliği Kurumu kurulmuş olup, 29/3/2013 tarihi itibariyle şikayet başvuruları alınmaya başlanmıştır.

Hangi idarenin eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını şikayet ettiniz acaba merak ediyorum. Milli Eğitim Bakanlığımı yoksa YÖK mü?

Yusuf yusuf yazıp ardından da bunu hoş bir resimle süsleyen arkadaşların seviyesi bellidir. Yerleri kesinlikle meslek lisesi olmalı zaten.Dilekçe yazıp sabahlara kadar diferansiyel denklemler,devre analizi,görüntü işleme,meslek matematiği (matlab),yapay zeka,veri yapıları,robotik,yazılım mühendisliği çalıştığım geceleri geri isteyip onun yerine topluma hizmet,uzaktan eğitim vs. gibi güzel dersleri isteyecem. Staj yapıcam diye yırtındığım 2 koca yaz tatilimi isteyecem. Birçok Böte mezunu dostum var,aralarında çok donanımlı olanlar var. Benim anlattığım dersi havada karada anlatabilir lafım yok. Ancak 2 yaz stajı ve transkriptte benim almadığım dersleri alıp tamamladıktan sonra. Bi yanlışı herkes yapınca o yanlış doğruya dönüşmüyor malesef,sınıfçıları branşçı yaptıklarında da fikrim aynıydı,bunda da aynı.

ZATEN İŞ İMKANI KISITLI OLAN TEKNİK ÖĞRETMENLER İÇİN HER ÜNİVERSİTEDE HEMEN HEMEN BÖLÜMÜ OLAN BÖTE LİLERİ AYNI KEFEYE KOYARAK İŞ İMKANINI KISITLIYORSUNUZ.
10 yıllık öğretmenim bunun 9 yılını ilköğretimde çalıştım hemde o ilin sayılı okullarında. Şimdi meslek lisesinde görev yapıyorum.

Birazda empati lazım sanırım. Tef mezunlarılarına sormak lazım. İlköğretimde niye çalıştın ozaman. Belki oraya bi böte mezunu atanacaktı... Bencillik böyle bişey...

burhaneren' Alıntı:
Yusuf yusuf yazıp ardından da bunu hoş bir resimle süsleyen arkadaşların seviyesi bellidir. Yerleri kesinlikle meslek lisesi olmalı zaten.Dilekçe yazıp sabahlara kadar diferansiyel denklemler,devre analizi,görüntü işleme,meslek matematiği (matlab),yapay zeka,veri yapıları,robotik,yazılım mühendisliği çalıştığım geceleri geri isteyip onun yerine topluma hizmet,uzaktan eğitim vs. gibi güzel dersleri isteyecem. Staj yapıcam diye yırtındığım 2 koca yaz tatilimi isteyecem. Birçok Böte mezunu dostum var,aralarında çok donanımlı olanlar var. Benim anlattığım dersi havada karada anlatabilir lafım yok. Ancak 2 yaz stajı ve transkriptte benim almadığım dersleri alıp tamamladıktan sonra. Bi yanlışı herkes yapınca o yanlış doğruya dönüşmüyor malesef,sınıfçıları branşçı yaptıklarında da fikrim aynıydı,bunda da aynı.

Resime bu kadar takılmanıza gerek yok bence hoş bir mizansen olmuştur, görenlerin yüzünde tebessüm belirmiştir. Seviyem de sıkıntı yok hocam hakkınızı her türlü savunabilirsiniz ama şikayet konularınıza ortaokul ve liselerde çalışmak istemiyoruz diye de belirtin lütfen.
Hem kel hem fodul olmayın. Tayin döneminde kolayca yer değiştirmek için tüm okulları seçme imkanına sahip olmanızı ben istemiyorum. Doğudan tayin isteyecek BÖTE li arkadaşların hakkını da yediğinizi unutmayın.

fantasio' Alıntı:
burhaneren' Alıntı:

Resime bu kadar takılmanıza gerek yok bence hoş bir mizansen olmuştur, görenlerin yüzünde tebessüm belirmiştir. Seviyem de sıkıntı yok hocam hakkınızı her türlü savunabilirsiniz ama şikayet konularınıza ortaokul ve liselerde çalışmak istemiyoruz diye de belirtin lütfen.
Hem kel hem fodul olmayın. Tayin döneminde kolayca yer değiştirmek için tüm okulları seçme imkanına sahip olmanızı ben istemiyorum. Doğudan tayin isteyecek BÖTE li arkadaşların hakkını da yediğinizi unutmayın.

Güzel bir noktaya işaret etmişsiniz hocam. Mezun olduğu bölümle ilgili atama yönetmeliklerinde nerede belirtilmiş ilkokula, ortaokula ve genel liseye atanamayacakları?

Tef Mzunları Bilgisayar Öğretmeni olsun sadece meslek lisesinde çalışssın. ne işi var ortaokul veya düz lisede. sizler teknik öğretmensiniz. fuzuli harcanmayın ortaokullarda.

Türkçe branşı ile Türk Dili ve Edebiyatı gibi olsun o zaman. siz meslek liselerinde bizde ortaokul liselerde çalışalım.
(bu durum sizin işinize gelmez TEF li arkadaşlar.. bi dünya TEF mezunu norm fazlası ve atanacak meslek lisesi bulamaz.)
şahsen böyle olmasını istiyorum ben. sizin branş değiştirilip Bilgisayar Öğretmeni Olun. ve sadece meslek liselerinde çalışın. Bizim Branşta Bilişim kalsın meslek lisesi dışındaki okullarda çalışalım.

inikat' Alıntı:
koki777' Alıntı:
inikat' Alıntı:
missilver' Alıntı:
arkadaşım o zaman siz de ilk öğretime ya da normal liselere atanamayın sadece meslek liselerine atanın.
not: BÖTE mezunuyum ama asla meslek lisesinde çalışmak istemiyorum

ben hak konusuna önem veririm. böte li olan arkadaşlar yeter seviyede eksiklerini tamamlayıp çalışsın tabi heryerde de şu ilköğretimde normal liselerde tef mezununun çalışmasını istememenizi anlayamıyorum hocam. ilköğretimde çalışma yeterliliğimiz mi yok ki böyle birşey istiyorsunuz. Biz üniversite tercihi yaparken tüm okul türlerinde çalışma hakkımız vardı zaten şuanda da olduğu gibi. Şuan çalıştığım okulda bir böte mezunu bayan arkadaşımız vardı ve temel birkaç ders dışı ders istemiyordu çünkü bilmiyorum yapamıyorum diyordu. Temel elektronik ve teknik resim en basit derslerdir ama onlarda bile zorlandığını söyledi ve geçen sene ilköğretime tayin isteyip gitti( ÇPL de bilişim teknolojileri alanı öğretmeni olarak çalışmaktaydı ). Şuan çok daha mutlu.
Ama böte mezunu olup meslek lisesi ders içeriklerinde yeterli düzeyde olan arkadaşlarım da var.
Sorun burada zaten.

BÖTE 'nin açılımını yazar ve açıklarsa böteli arkadaşlar zaten anlaşılıyor durum.
TEF = Teknik Eğitim Fakültesi.
Meslek liselerinde sadece yazılım dersi yok. Ben mikro denetleyici programlattım endüstri meslek lisesinde çalışırken. Mikro işlemci mikro denetleyici dersleri var Hele ağ olaylarına girmiyorum bile.
TEF mezunu olup bu yeterlilikte olmayan çok az kişi biliyorum ki onlar da özellikle donanım ağırlıklı eğitim programı olan yerlerde çalışmıyorlar.
Başka bir konuda da görüş yazmıştım merak edenler geçmişe yönelik düşüncelerime de bakabilir, hak hukuk diyerek ortalarda dolanmakla olmuyor önce vicdani hakkı vermeliyiz.

Hocam ben de sana şu soruyu sorayım o zaman lise matematik öğretmenlerinin ilköğretim matematiğini anlatma yeterlilikleri yok mu da ilköğretime atanamıyorlar.Herkes işine geldiği gibi olaya bakıyor maşallah.

:) hocam sen kendin yazmışsın zaten cevabı oradaki durum yeterlilik değil, ilköğretim ve ortaöğretim matematik öğretmenliği şeklinde diploları. bu matematik ortak kelimesi geçmesiyle alakalı değil doğrudan mezuniyetleri ve diplomalarıyla ilgili.
tamam işte siz de TEKNİK geçiyor tekniğe atanın :)

İşte bu bizde yönetmeliği değiştirmeye çalışıyoruz ve diyoruz ki bize mesleki ve teknik okullara atanma hakkı vermeyecekseniz tefliler de diğer okullara atanmasınlar istiyoruz

Öncelikle TEF liyim..ilk atamam ilköğretime oldu,4 yıl çalıştıktan sonra meslek lisesine geçebildim..BÖTE ciler meslek lisesine atanmasın diyenlere o zaman da TEF ciler ilköğretim ve düz liselere atanmasına dönüşseydi belki ben şu an atanamayan birisi olurdum...Benim gibi birçok TEF li arkadaşım önce ilköğretim veya düz liseye atandıktan sonra meslek lisesine geçiş yapmıştır...Bu konuyu açanlara sormak lazım ben ilköğretime atandığımda bir BÖTE cinin hakkını yemiş oldum mu olmadım mı?
BENCE TEF ve BÖTE AYRIMI KALKMALI...BİRLİK OLMALI

Sayın hocam tebessüm etmeyi çok severim ancak oradaki el işaretine malesef tebessüm etmedim. Dikkat ettiyseniz ben böteliler meslek lisesine atanmasın demedim. Fark derslerini aldıktan ve stajlarını yaptıktan sonra (ben yaz stajlarımı yaparken muadil bölüm mezunu arkadaşlarım şezlongda güneşleniyordu. Haktan bahsettiyseniz eğer bu saydıklarımı yapmadan hak istemeniz pek tutarlı gelmedi malesef. Bu durumda hem kem hem fodul durumuna malesef siz düşüyorsunuz.) dileyen bütün dostlarımız teknik öğretmen ünvanını alıp meslek liselerine atansınlar. Sınıf öğretmeninin biyoloji öğretmeni olmasının yanında,bilgisayar öğretmeninin,teknik öğretmen olabilmesi şaşırılacak bir durum değildir. Doğaldırda. Sonuçta bizim TEF'li arkadaşlarımızda Mühendis olmak istediler,buna da mühendis arkadaşlar itiraz etti. Yök bir sınav koydu,sınavı geçen gitti fark derslerini verdi ve mühendis ünvanını aldı.Hak yeme meselesine gelince,TEF mezununun ilköğretime atanabilmesi sonradan verilmiş bir hak ve lütuf değildir. O yüzden benim zaten baştan beri hakkım olan birşey için başkasının hakkını yediğimi düşünmüyorum.

Sevgili TEF mezunu arkadaşlar. Tamam biliyoruz üniversitede çok ağır dersler almışsınız ama kendinizi bir zahmet dev aynasında görmeyin. Ortada YÖK ün bir yazısı var ve bu yazıya göre BÖTE teknik eğitim sayılmış. Siz buradaki Bböte mezunu arkadaşlara laf atacağınıza gidin YÖK ile uğraşın. Ayrıca bu devlet meslek liselerini size tapulamadı. Şahsım adına konuşuyorum. Teknik olarak Birçoğunuzdan Daha bilgiliyimdir. Elektronik Dersi verebilecek düzeyde bilgimin olduğunu düşünüyorum. ve benim gibi birçok arkadaşım da var. sizi anlamıyorum. hepmiz bilgisayar öğretmeniyiz. derslerinize sınıf öğretmenleri atandığında hiç sesiniz çıkmıyor, Elektronik öğretmenleri bilgisayar öğretmeni olduğunda hiç sesiniz çıjkmıyor ama bötelilere gelince ortalığı birbirine katıyorsunuz. siz Ortaokullara atanırken bizim hakkımız yenmiyor mu? Hani Teknik öğretmendiniz? ne işiniz var o zaman ortaokulda, düz lisede. Lütfen kendinize çeki düzen verin. Madem çok haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsunuz gidin mahkemeye verin.

arkadaşlar hala aynı olaydalar. biz ilkokul ortaokulda çalışmayınca problemleri çözülecek kesin zaten. şuanda ilköğretimden gelip temel bilgisayar bilgisi olmayan öğretmenler konusuna girmedik hiç. aynı olayda olan arkadaşlar kendi aralarında istişare etsinler ( hepsini kastetmiyorum elbette ).

Not: Beden eğitimi öğretmenlerinden verdiğim örneğe atfen soruyorum; o konuda tek çıt çıkmadı?

burhaneren' Alıntı:

Sayın hocam tebessüm etmeyi çok severim ancak oradaki el işaretine malesef tebessüm etmedim. Dikkat ettiyseniz ben böteliler meslek lisesine atanmasın demedim. Fark derslerini aldıktan ve stajlarını yaptıktan sonra (ben yaz stajlarımı yaparken muadil bölüm mezunu arkadaşlarım şezlongda güneşleniyordu. Haktan bahsettiyseniz eğer bu saydıklarımı yapmadan hak istemeniz pek tutarlı gelmedi malesef. Bu durumda hem kem hem fodul durumuna malesef siz düşüyorsunuz.) dileyen bütün dostlarımız teknik öğretmen ünvanını alıp meslek liselerine atansınlar. Sınıf öğretmeninin biyoloji öğretmeni olmasının yanında,bilgisayar öğretmeninin,teknik öğretmen olabilmesi şaşırılacak bir durum değildir. Doğaldırda. Sonuçta bizim TEF'li arkadaşlarımızda Mühendis olmak istediler,buna da mühendis arkadaşlar itiraz etti. Yök bir sınav koydu,sınavı geçen gitti fark derslerini verdi ve mühendis ünvanını aldı.Hak yeme meselesine gelince,TEF mezununun ilköğretime atanabilmesi sonradan verilmiş bir hak ve lütuf değildir. O yüzden benim zaten baştan beri hakkım olan birşey için başkasının hakkını yediğimi düşünmüyorum.
:++:

rguneri' Alıntı:
Öncelikle TEF liyim..ilk atamam ilköğretime oldu,4 yıl çalıştıktan sonra meslek lisesine geçebildim..BÖTE ciler meslek lisesine atanmasın diyenlere o zaman da TEF ciler ilköğretim ve düz liselere atanmasına dönüşseydi belki ben şu an atanamayan birisi olurdum...Benim gibi birçok TEF li arkadaşım önce ilköğretim veya düz liseye atandıktan sonra meslek lisesine geçiş yapmıştır...Bu konuyu açanlara sormak lazım ben ilköğretime atandığımda bir BÖTE cinin hakkını yemiş oldum mu olmadım mı?

herşeyi açıklamış oldun. teşekkurler sayın hocam.

burhaneren' Alıntı:

Tamam aynı YÖK şimdi de farklı düşünüyor hocam

ommer' Alıntı:

Hocam Ağzınıza sağlık. Keşke Herkes bu düşüncede olabilse. Bizim derdimiz bu ayrımın kalkması. yoksa Şahsım adına Meslek lisesinde çalışma gibi bir hevesim yok. Bulunduğum konumda gayet rahatım. Bizim derdimiz dediğim gibi sadece ve sadece bu ayrımın kalkması.

rguneri' Alıntı:

:alkis:

hoca olayı saptırma bizler ATANMASINLAR DEMİYORUZ AMA DİREKT ATANMASINLAR ORTADA BİR GERÇEK VAR ALDIKLARI HİÇBİR DERS YOK ÜNİVERSİTEDE TRANSKRİPTLERİ BAK YETER
NASIL OLUR
MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA GİBİ BİR ŞEKİLDE FARK DESLERİ VERİRLER ONDAN SONRA PAŞALAR GİBİ GÖĞÜSLERİNİ GERE GERE ATANIRLAR BİZ BUNU DİYORUZ YOKSA BEN 280 PUANLI BİR tefli OLARAK KİMSE BENİM RAKİBİM OLAMAZ İSTEDİĞİM OKULA İSTEDİĞİM YERE PUAN ÜSTÜNLÜĞÜNE GÖRE ATANIRIM (MESLEK LİSELERİNE) YANİ BİZİM ONLAR GELMESİN DİYE BİR DERDİMİZ YOK
EKSİK DERSLERİNİ TAMAMLASIN GELSİNLER...
BUNUN İÇİNDE YÖK BİR ÇALIŞMA YAPMALI MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA GİBİ..

AMA BU ADAMLAR ONU İSTEMİYOR
HEMEN ATANALIM DİYOR
BİZ NİYE HEMEN MÜHENDİS OLALIM DİYE ORTALIĞI YIKMADIK
BU FORMDA BİR KERE DAHİ BİZİ DİREK MÜHENDİSTE YAPSINLAR DEDİK Mİ
EL İNSAF YANİ...

1- Böteciler konu açmış yazışmışlar haklarını arıyorlar konuda bir tane Tefli arkadaş giripte sataşmamış ama şu konuda Böteci arkadaşlar hemen sağolsun kavga çıkarmayı başarmış
2-Aranızda meslek öğretmenlerinden bilgili olan vardır illaki o zaman buyrun fark dersleri ve sınav isteyin neden tüm bötecilerin meslek öğretmeni olması çabasındasınız bende matematikte çok iyiyimdir hatta okulda çocuklar sınava çalışırken sorularını bana çözdüdür bende matematik öğretmeni olmayı isteyeyim olur mu ?
3- Meslek öğretmenleri ortaokula atanınca bötecilerin hakkını yiyormuş bu kocaman bir yalan arkadaşım üniversiteye giderken teknik öğretime gidersen tüm kademelerde bilişim öğretmeni olursun böte okursan meslek lisesinde görev yapamazsın diye sizi uyarmadılar mı ? eğer uyarmadılarsa sizi yönlendirmeyen lisedeki ya da dershanedeki öğretmenlerinize gidip hesap sorun
4- Ben facebook ve twitter üzerinden tüm kademede bilişim dersi zorunlu olsun diye mücadele veriyorum şu anda birlik olup bunun mücadelesini vermeliyiz

esila63' Alıntı:
Arkadaşlar böte mezunuyum meslek lisesinde çalışmayı hiç düşünmüyorum Anadolu Teknik Lisesini iyi bir puanla kazandım o bölümde okudum basit bir programlama dili ve word öğrenerek 4 yıllık eğitimimi tamamladım sizin bahsettiğiniz kadar iyi ve kaliteli bir eğitim görmedik yani excel bile anlatmadılar pardon bir de powerpoint öğrenmiştik Öss ye girdiğim zaman Tef le Böte arasında ucuk bir puan farkı yoktu birçok böte nin bölümü tef puanından yüksekti ama o dönemde atamalarda arada fark yok diyorlardı yani bote mezunlarından cok da hatta hiç de yüksek puanlar almadınız lütfen kendinize dev aynasından bakmaktan vazgecin

Arada fark vardı hocam sizi o zaman yanlış bilgilendirmişler
Ben meslek lisesi mezunuyum katsayı zulmünden dolayı sadece ama sadece öğretmenlik yazabiliyorduk ve özellikle meslek lisesinde görev yapabilmek için tef yazdık

öncelikle devletin bu ayrımı yapması ya da yapmaması umrumda değil kendimi farklı bir alan yönlendirdim inşallah milli eğitimden gün gelir istifa ederim.
tefli arkadaşların yanıldığını düşündüğüm bir kaç husus var transkript diye tutturmuşunuz yok şu kadar ders aldık bilmem ne. yapılan bir işe ilişkin yeterlik önemlidir eğer ki milli eğitim bakanlığının meslek liseleri için uygun gördüğü dersleri böteliler veremez o kadarına kafaları basmaz ise haklısınız ama verebilirler diyorsanız kusura bakmayın burada üniversitede aldığınız dersleri öne sürmeyin açıkça bazı imtiyazlarımız var biz onları kaybetmek istemiyoruz derseniz gayet mantıklı gelir ve kabul ederim. ayrıca hiç bir öğretmen üniversitede aldığı dersi anlatmıyor zaten. ben stajımı meslek lisesinde yaptım hiç de abarttığınız bir şey görmedim hatta belki bir şeyde öğrenirim diye hevesle gitmiştim. ÖNEMLİ OLAN YETERLİ BİLGİYE SAHİP OLMAK.

karıştırılan diğer bir husus mühendislik meselesi siz orada ikinci bir 4 yıllık lisansa sahip oluyorsunuz. ve farklı alanlarda çalışabilir ya da atanabilirsiniz bunun için tabiki farklı dersleri alacaksınız. aynı bakanlıkta öğretmen olan tef ve böteliler için bunun olmasına gerek yok çünkü bötelilerde meslek lisesinde okutulan dersleri verebilir ve yeniden atanmamıza gerek yok.

şunu da bilmenizi isterim böte müfredat açısından sıkça yenilenen bir bölüm eski mezunlar Donanım,C#, Vbasic, Sql, Pıc almamışken bazı üniversitelerde mezunlar bunları aldık hatta bizden sonrada değiştiğini biliyorum.

hayırlısı olsun kişisel dileğim tef sadece meslek lisesine böte sadece ortaokul ve liseye gitsin çünkü en adili bu geliyor bana

TEF'liyim. BÖTEli arkadaşları meslek lisesine bekliyorum.Bunu canıgönülden söylüyorum. Burası kimsenin babasının malı değil sonuçta.
Yalnız nasıl bir hata yaptığınızı gelince anlayacaksınız. Bence %80 i dayanamayacak.
ilkokul öğrencisi=kuzu
eml=................ çok varlık aklıma geliyo bilmem ki ne yazsam :p

Geri