Sayın TEF Mezunları Şimdi Birlik Zamanı

Kodla Büyü

webtiger

Aktif Üye
Biliyorsunuz yeni çıkan bir yök yazısı varyazının içeriğinde BÖTE mezunlarının teknik öğretim yapan program kapsamına alındığı yazıyor ve sanal ortamda birçok BÖTE'li organize olmuş durumda ve meslek liselerine atanabilmeleri için çeşitli girişimlerde bulunuyorlar.Bizler ise bu adaletsizliğe karşı durmak zorundayız.Nasıl bizleri mühendislik sınavına sokup fark derslerini veriyorlarsa aynı şekilde BÖTE'liler içinde uygulanmalı ve şu an binlerce atanamamış TEF mezunu arkadaşlarımız var.Aşağıda verilen yazıyla bu arkadaşlarımızın mağduriyetlerinede bir nebze çare olmuş olacağız.
Aşağıdaki yazıyı gerek BİMER'e gerek YÖK'e posta yoluyla veya fax yoluyla iletelim.

"YÖK ÜN EĞİTİM FAKÜLTESİ, BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNLARI İÇİN 17167 SAYI VE 31-03-2015 TARİHLİ ALDIĞI KARAR İLE İLGİLİ İTİRAZIM VAR. DEMOKRATİK VE HUKUKİ TEPKİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ BU MESAJ BU SÜRECİN BAŞLANGICIDIR. BİR AN ÖNCE BU YANLIŞ KARARDAN DÖNÜLMELİDİR. ZATEN İŞ İMKANI KISITLI OLAN TEKNİK ÖĞRETMENLER İÇİN HER ÜNİVERSİTEDE HEMEN HEMEN BÖLÜMÜ OLAN BÖTE LİLERİ AYNI KEFEYE KOYARAK İŞ İMKANINI KISITLIYORSUNUZ. HUKUKİ YANLIŞLARINIZ ŞUNLARDIR ÖNCELİKLE 3795 SAYILI KANUNA GÖRE MEB İLE GÖRÜŞEREK KARAR ALMANIZ GEREKMEKTEDİR FAKAT SİZ, SADECE ÜNİVERSİTELER ARASI KURUL KARARINA GÖRE KARAR ALMIŞ BULUNMAKTASINIZ. DERS İÇERİKLERİNE BAKACAK OLURSANIZ. BÖTE İLE TEF ARASINDA EN BASİTİNDEN MATEMATİK (MÜHENDİSLİK TEMELİ OLAN), FİZİK (BİLİMİN TEMELİ), ELEKTRONİK, MİKRO BİLGİSAYAR GİBİ DERSLERİN HİÇ BİRİSİ YOK AYRICA TEKNİK ÖĞRETMEN 2 DÖNEM İŞ YERİ STAJI YAPMAKTADIR, BÖTE DE BÖYLE BİR DURUMDA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. BÖTE DERS İÇERİKLERİ HTTP:--BİT.LY-1CDUYZH , TEF BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ ÖĞRETMENİ HTTP:--BİT.LY-1EOOMAW (SAKARYA ÜNİVERSİTESİ).. HAL BÖYLEYKEN TEKNİK ÖĞRETMENLER , MÜHENDİSLERLE AYNI DERS AYNI STAJ AYNI LAB I YAPARKEN SINAV KOYULDU 1992 SENESİNDEN BERİ ÖNLERİNDE. TEŞEKKÜR EDERİZ 2 YILDIR SINAVI SİZ TEKRAR AÇTINIZ FAKAT ANAYASA NIN TEMEL İLKELERİNDEN EŞİTLİK KURUMUNUZUN ALDIĞI KARARDA SÖZ KONUSU DEĞİL. BÖTE LİLERİ TEKNİK ÖĞRETMEN SAYMANIZI BİR ŞARTLA KABUL EDERİZ, 2 DÖNEM İŞ YERİ STAJI YAPACAKLAR, MATEMATİK 1,2,3 . FİZİK 1,2, ELEKTRONİK 1,2 . DEVRE ANALİZİ 1, KONTROL SİSTEMLERİ GİBİ TEMEL MÜHENDİSLİK BİLGİ GEREKTİREN FARK DERSLERİ ALACAKLAR ANCAK BU ŞEKİLDE KABUL EDERİZ. YADA BİZE DE BÖYLE BİR YAZI, GÖKTEN ZEMBİLDEN İNME BİR KARARLA MÜHENDİSLİK ÜNVANI VERMENİZ LAZIM Kİ EŞİTLİK VE ADALETİ SAĞLAMANIZI BEKLİYORUZ."

"YÖK ÜN EĞİTİM FAKÜLTESİ, BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNLARI İÇİN 17167 SAYI VE 31-03-2015 TARİHLİ ALDIĞI KARAR İLE İLGİLİ İTİRAZIM VAR. DEMOKRATİK VE HUKUKİ TEPKİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ BU MESAJ BU SÜRECİN BAŞLANGICIDIR. BİR AN ÖNCE BU YANLIŞ KARARDAN DÖNÜLMELİDİR. ZATEN İŞ İMKANI KISITLI OLAN TEKNİK ÖĞRETMENLER İÇİN HER ÜNİVERSİTEDE HEMEN HEMEN BÖLÜMÜ OLAN BÖTE LİLERİ AYNI KEFEYE KOYARAK İŞ İMKANINI KISITLIYORSUNUZ. HUKUKİ YANLIŞLARINIZ ŞUNLARDIR ÖNCELİKLE 3795 SAYILI KANUNA GÖRE MEB İLE GÖRÜŞEREK KARAR ALMANIZ GEREKMEKTEDİR FAKAT SİZ, SADECE ÜNİVERSİTELER ARASI KURUL KARARINA GÖRE KARAR ALMIŞ BULUNMAKTASINIZ. DERS İÇERİKLERİNE BAKACAK OLURSANIZ. BÖTE İLE TEF ARASINDA EN BASİTİNDEN MATEMATİK (MÜHENDİSLİK TEMELİ OLAN), FİZİK (BİLİMİN TEMELİ), ELEKTRONİK, MİKRO BİLGİSAYAR GİBİ DERSLERİN HİÇ BİRİSİ YOK AYRICA TEKNİK ÖĞRETMEN 2 DÖNEM İŞ YERİ STAJI YAPMAKTADIR, BÖTE DE BÖYLE BİR DURUMDA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. BÖTE DERS İÇERİKLERİ HTTP:--BİT.LY-1CDUYZH , TEF BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ ÖĞRETMENİ HTTP:--BİT.LY-1EOOMAW (SAKARYA ÜNİVERSİTESİ).. HAL BÖYLEYKEN TEKNİK ÖĞRETMENLER , MÜHENDİSLERLE AYNI DERS AYNI STAJ AYNI LAB I YAPARKEN SINAV KOYULDU 1992 SENESİNDEN BERİ ÖNLERİNDE. TEŞEKKÜR EDERİZ 2 YILDIR SINAVI SİZ TEKRAR AÇTINIZ FAKAT ANAYASA NIN TEMEL İLKELERİNDEN EŞİTLİK KURUMUNUZUN ALDIĞI KARARDA SÖZ KONUSU DEĞİL. BÖTE LİLERİ TEKNİK ÖĞRETMEN SAYMANIZI BİR ŞARTLA KABUL EDERİZ, 2 DÖNEM İŞ YERİ STAJI YAPACAKLAR, MATEMATİK 1,2,3 . FİZİK 1,2, DİJİTAL ELEKTRONİK1-2,DEVRE ELEMANLARI1-2 , ELEKTRONİK 1,2 . DEVRE ANALİZİ 1, KONTROL SİSTEMLERİ 1-2, UZMAN SİSTEMLER, YAPAY ZEKA, ROBOTİK1-2 GİBİ TEMEL MÜHENDİSLİK BİLGİ GEREKTİREN FARK DERSLERİ ALACAKLAR ANCAK BU ŞEKİLDE KABUL EDERİZ. YADA BİZE DE BÖYLE BİR YAZI, GÖKTEN ZEMBİLDEN İNME BİR KARARLA MÜHENDİSLİK ÜNVANI VERMENİZ LAZIM Kİ EŞİTLİK VE ADALETİ SAĞLAMANIZI BEKLİYORUZ."
NOT: Hakkaniyet ve yeterlilik için sadece bir TEF transkiripti birde BÖTE transtkriptini karşılaştırırsanız biz TEF lileri çok daha iyi anlayacaksınız.

arkadaşım o zaman siz de ilk öğretime ya da normal liselere atanamayın sadece meslek liselerine atanın.
not: BÖTE mezunuyum ama asla meslek lisesinde çalışmak istemiyorum

istedikleri yere başvursunlar aklın yolu birdir sadece bir teknik eğitim fakültesinden mezun olan bir kişin transkript baksınlar birde bötenin zaten o zaman farkı anlar ve kabul etmezler ve bunu böte de okuyan herkes en az benim kadar biliyor (bu arada bötecileri küçümsemek için yazmadım) ama ortada dağlar kadar fark var...
yalnız daha HAKLARI olan ilköğretim deki bilişim tek ve yazılım dersini tüm şubelerde zorunlu hale getirtemediler
bt rehberliğini kadrolu hale getirtemediler ama hakları olmayan Meslek liseleri için inanılmaz enerji sarf ediyolar..
ve inanın elinize bir ey geçmeyecek bence yukarıdaki yazdıklarım için bu enerjiyi harcasanız sizler ve tüm bilişimciler için daha hayırlı oluır...

(4 sene ilköğretimde bilişim teknolojileri öğretmenliği ve bt formatörlüğü - 6 senelik Bilişim Teknolojileri Alan Şefi olarak görev yapmış bir Teknik Öğretmen... Bir dost.. olarak yazdım.)

kardeş sen yazdığın şeyi kalbin onaylıyor mu
5>3 değilmi
benim aldığım eğitim senin aldığın eğitimi 10 katıyla kapsıyor
hala ilköğretim falan diyorsun aç bir transkriptine bak ne almışşsın birde TEF inkine bak gör ...

yani hakkınız olmayanı istemede enerjiniz sonsuz
niye ilköğretimdeki bt yazılım dersinin tüm şubelerde zorunlu olaması için
yada bt rehberliğinin kadrolu olması için uğraşmıyorsunuz
gidin onla uğrasınsana hakkınız olanla bende sonuna kadar destek olurum ama yok ...

jandarma rumuzlu eleman söylediklerin kim için bilmiyorum ama ağzını toplasan ii olur saygısızlığın lüzümü yok kim için yazdıysan fark etmez..

missilver' Alıntı:
arkadaşım o zaman siz de ilk öğretime ya da normal liselere atanamayın sadece meslek liselerine atanın.

ben hak konusuna önem veririm. böte li olan arkadaşlar yeter seviyede eksiklerini tamamlayıp çalışsın tabi heryerde de şu ilköğretimde normal liselerde tef mezununun çalışmasını istememenizi anlayamıyorum hocam. ilköğretimde çalışma yeterliliğimiz mi yok ki böyle birşey istiyorsunuz. Biz üniversite tercihi yaparken tüm okul türlerinde çalışma hakkımız vardı zaten şuanda da olduğu gibi. Şuan çalıştığım okulda bir böte mezunu bayan arkadaşımız vardı ve temel birkaç ders dışı ders istemiyordu çünkü bilmiyorum yapamıyorum diyordu. Temel elektronik ve teknik resim en basit derslerdir ama onlarda bile zorlandığını söyledi ve geçen sene ilköğretime tayin isteyip gitti( ÇPL de bilişim teknolojileri alanı öğretmeni olarak çalışmaktaydı ). Şuan çok daha mutlu.
Ama böte mezunu olup meslek lisesi ders içeriklerinde yeterli düzeyde olan arkadaşlarım da var.
Sorun burada zaten.

BÖTE 'nin açılımını yazar ve açıklarsa böteli arkadaşlar zaten anlaşılıyor durum.
TEF = Teknik Eğitim Fakültesi.
Meslek liselerinde sadece yazılım dersi yok. Ben mikro denetleyici programlattım endüstri meslek lisesinde çalışırken. Mikro işlemci mikro denetleyici dersleri var Hele ağ olaylarına girmiyorum bile.
TEF mezunu olup bu yeterlilikte olmayan çok az kişi biliyorum ki onlar da özellikle donanım ağırlıklı eğitim programı olan yerlerde çalışmıyorlar.
Başka bir konuda da görüş yazmıştım merak edenler geçmişe yönelik düşüncelerime de bakabilir, hak hukuk diyerek ortalarda dolanmakla olmuyor önce vicdani hakkı vermeliyiz.

Arkadaslar burada boşa enerji sarfetmeyelim. YÖK BİMER kamu denetciligi kurumu vb. Yerlere 3795 sayılı kanunla verilen unvanimizin başka bir fakülte ve bölüm mezununa verildiğine dair yazının iptali için başvurmalı.

Ben kendi adıma iade taahhütlü bir dilekçe yollayacağım herkes bu yazıyı ilgili yerlere yollarsa sesimizi duyurabiliriz.

Hocalarım beni aydınlatmanız için soruyorum.Ben daha önce meslek lisesinde çalışmış biri olarak şunu soruyorum.Web tasarım dalında.Ben sadece 2 saat temel elektronik dersi anlatıyordum 10. sınıflarda onunda haricinde grafik animasyon,web programlama,paket programlama,bilgi iletişim tek. dersleri hatırlayamıyorumda 12 lerde php vs sadece yazlım ağırlıklıydı.2 saat temel elektronik dersi haricinde ders yoktu.Eğer adaletten bahsediyor olsaydın en azından belli dallara atanamasınlar derdin.ya da atansınlar ama teknik öğretmen haklarından yararlanmasınlar diyebilirdin.

Yer açın TEF liler BÖTE liler geliyor. Gerek direk gerekse fark dersleri geliyoruz gümbür gümbür. Ekdersleri paylaşmaya, lablara yeni sesler getirmeye geliyoruz. Eninde sonunda bu iş olacak. Biraz kenara çekilin bakalım

cyberyahya' Alıntı:
Yer açın TEF liler BÖTE liler geliyor. Gerek direk gerekse fark dersleri geliyoruz gümbür gümbür. Ekdersleri paylaşmaya, lablara yeni sesler getirmeye geliyoruz. Eninde sonunda bu iş olacak. Biraz kenara çekilin bakalım
:alkis: :alkis: :alkis:

inikat' Alıntı:
missilver' Alıntı:

ben hak konusuna önem veririm. böte li olan arkadaşlar yeter seviyede eksiklerini tamamlayıp çalışsın tabi heryerde de şu ilköğretimde normal liselerde tef mezununun çalışmasını istememenizi anlayamıyorum hocam. ilköğretimde çalışma yeterliliğimiz mi yok ki böyle birşey istiyorsunuz. Biz üniversite tercihi yaparken tüm okul türlerinde çalışma hakkımız vardı zaten şuanda da olduğu gibi. Şuan çalıştığım okulda bir böte mezunu bayan arkadaşımız vardı ve temel birkaç ders dışı ders istemiyordu çünkü bilmiyorum yapamıyorum diyordu. Temel elektronik ve teknik resim en basit derslerdir ama onlarda bile zorlandığını söyledi ve geçen sene ilköğretime tayin isteyip gitti( ÇPL de bilişim teknolojileri alanı öğretmeni olarak çalışmaktaydı ). Şuan çok daha mutlu.
Ama böte mezunu olup meslek lisesi ders içeriklerinde yeterli düzeyde olan arkadaşlarım da var.
Sorun burada zaten.

BÖTE 'nin açılımını yazar ve açıklarsa böteli arkadaşlar zaten anlaşılıyor durum.
Meslek liselerinde sadece yazılım dersi yok. Ben mikro denetleyici programlattım endüstri meslek lisesinde çalışırken. Mikro işlemci mikro denetleyici dersleri var Hele ağ olaylarına girmiyorum bile.
TEF mezunu olup bu yeterlilikte olmayan çok az kişi biliyorum ki onlar da özellikle donanım ağırlıklı eğitim programı olan yerlerde çalışmıyorlar.
Başka bir konuda da görüş yazmıştım merak edenler geçmişe yönelik düşüncelerime de bakabilir, hak hukuk diyerek ortalarda dolanmakla olmuyor önce vicdani hakkı vermeliyiz.

Hocam ben de sana şu soruyu sorayım o zaman lise matematik öğretmenlerinin ilköğretim matematiğini anlatma yeterlilikleri yok mu da ilköğretime atanamıyorlar.Herkes işine geldiği gibi olaya bakıyor maşallah.

bravehard2010' Alıntı:
Hocalarım beni aydınlatmanız için soruyorum.Ben daha önce meslek lisesinde çalışmış biri olarak şunu soruyorum.Web tasarım dalında.Ben sadece 2 saat temel elektronik dersi anlatıyordum 10. sınıflarda onunda haricinde grafik animasyon,web programlama,paket programlama,bilgi iletişim tek. dersleri hatırlayamıyorumda 12 lerde php vs sadece yazlım ağırlıklıydı.2 saat temel elektronik dersi haricinde ders yoktu.Eğer adaletten bahsediyor olsaydın en azından belli dallara atanamasınlar derdin.ya da atansınlar ama teknik öğretmen haklarından yararlanmasınlar diyebilirdin.

hocam demek ki yönetmelikler ve işleyiş konusunda bilginiz yok. Meslek lisesi statüsünde olan okullarda alan ve dal kavramları geçerlidir.
bilişim teknolojileri alanı olan tüm okullarda açılabilecek dallar belirlenmiştir ki bu da altyapı ve isteğe göre açılır ya da kapatılır.
benim çalıştığım okullarda hem web programcılığı dalı hem teknik servis dalı mevcuttu. peki böyle bir durumda nasıl çözüm olacak!
okulda o an için sadece web programcılığı dalı var diye bir teknik liseye atandınız sonra ağ işletmenliği dalı açıldı o zaman ne olacak. hatta web programcılığı dalı kapandı veri tabanı programcılığı ve ağ işletmenliği dalları kaldı o zaman hangi çözümü uyduracağız.

ayrıca yazılım ağırlıklı programlarda yeterlilikler neye göredir? programlama temelleri dersinde bile zorlanan böte mezunu arkadaşıma materyal hazırladım aralarda fırsat oldukça ders anlattım yardım ettim ki bu çok temel bir ders, dersin ismi kolay geliyor diye içeriği de kolay anlamına gelmiyor.
neyse uzattıkça uzar bu konu elbet. benim bu kadar yazmamdaki tek derdim anlaşılabilmek. empati kuruyorum ve sıkıntılar var ama empati kurmadan bize de bu haklar verilsin demek doğru gelmiyor bana

koki777' Alıntı:
inikat' Alıntı:
missilver' Alıntı:

Sorun burada zaten.

Hocam ben de sana şu soruyu sorayım o zaman lise matematik öğretmenlerinin ilköğretim matematiğini anlatma yeterlilikleri yok mu da ilköğretime atanamıyorlar.Herkes işine geldiği gibi olaya bakıyor maşallah.

:) hocam sen kendin yazmışsın zaten cevabı oradaki durum yeterlilik değil, ilköğretim ve ortaöğretim matematik öğretmenliği şeklinde diploları. bu matematik ortak kelimesi geçmesiyle alakalı değil doğrudan mezuniyetleri ve diplomalarıyla ilgili.

koki777' Alıntı:
inikat' Alıntı:
missilver' Alıntı:

Sorun burada zaten.

sence bu kişi meslek lisesine aşık olduğu için mi yaygara yapıyor, ya da mesleki anlamda iyi öğrenciler yetiştirebilmek için mi bas bas bağırıyor? çeşmenin suyu kesilecek biraz, bütün derdi o. 22 yıllık sınıf öğretmeni lise matematik öğretmeni olarak branş değiştirirken eğitimi kimse bu kadar düşünmemişti.

öğretmen diyoruz ama arkadaşlar anlatmak konusunda da anlaşılmak konusunda da süper yeterli ve yetenekli.
Paylaşımlar zaten seviyeyi ortaya kokuyor. Problem çözme değil ülkenin alıştırıldığı gibi kolayından yolunu bulma çabaları...

Arkadaslar burada böyle yazışmaya gerek yok. ozelden haberlesip düzgün bir başvuru metni hazırlayıp gerekli yerlere herkes başvursun

denizlerb' Alıntı:
koki777' Alıntı:
inikat' Alıntı:
missilver' Alıntı:

Sorun burada zaten.

sence bu kişi meslek lisesine aşık olduğu için mi yaygara yapıyor, ya da mesleki anlamda iyi öğrenciler yetiştirebilmek için mi bas bas bağırıyor? çeşmenin suyu kesilecek biraz, bütün derdi o. 22 yıllık sınıf öğretmeni lise matematik öğretmeni olarak branş değiştirirken eğitimi kimse bu kadar düşünmemişti.

kesinlikle hocam. 15 yıllık sınıf öğretmeni arkadaşım beden öğretmenliği branşına geçiş yapacağını söylediğinde epey tartışmıştık. Eşi biyoloji mezunu ama sınıf öğretmeni olarak atanmış ve 15 yıldır sınıf öğretmeni olarak çalışıyordu o liseye biyoloji öğretmeni olarak geçiş yaptı ona tek sözüm unuttuklarını hatırlamak için bolca çalışmalısınız yoksa öğrencilere yazık olur şeklindeydi. Beden eğitimine geçen çok fazla sayıda öğretmen gördüm ki hepsinin tek dersi spor kıyafetleri giyip bahçede dolanırım, top veririm çocuklara oynasınlar ben keyfi yaparım mantığı idi. zaten şuanda da yaptıkları aynen bu. açıp iki atletizm kitabı spor kitabı okumazlar çay sigara keyif...

Arkadaşlar böte mezunuyum meslek lisesinde çalışmayı hiç düşünmüyorum Anadolu Teknik Lisesini iyi bir puanla kazandım o bölümde okudum basit bir programlama dili ve word öğrenerek 4 yıllık eğitimimi tamamladım sizin bahsettiğiniz kadar iyi ve kaliteli bir eğitim görmedik yani excel bile anlatmadılar pardon bir de powerpoint öğrenmiştik Öss ye girdiğim zaman Tef le Böte arasında ucuk bir puan farkı yoktu birçok böte nin bölümü tef puanından yüksekti ama o dönemde atamalarda arada fark yok diyorlardı yani bote mezunlarından cok da hatta hiç de yüksek puanlar almadınız lütfen kendinize dev aynasından bakmaktan vazgecin

inikat' Alıntı:
koki777' Alıntı:
inikat' Alıntı:
missilver' Alıntı:

Sorun burada zaten.

:) hocam sen kendin yazmışsın zaten cevabı oradaki durum yeterlilik değil, ilköğretim ve ortaöğretim matematik öğretmenliği şeklinde diploları. bu matematik ortak kelimesi geçmesiyle alakalı değil doğrudan mezuniyetleri ve diplomalarıyla ilgili.
Hocam o zaman branş isimleri aynı olmayacak.Madem tamamen farklı iki bölüm bötelilerin yeterliliği yok.Bölüm isimleri değişsin.Tefliler liselere böteliler ilköğretimlere atansın.Hem branş adı aynı olacak hem senin yeterliliğin yok böyle saçma iş olmaz.Bence çözüm bu ama dediğim gibi bu sizin işinize gelmez.Çünkü il içi il dışı tayinleriniz durur.

inikat hocam ben sana karşı bir yorum yazmıştım ama sanırım yanlış anlamışsın. sana katılmıyorum. benim düşüncem ya tefliler sadece meslek lisesine atanabilmeli ya da böteliler de meslek lisesine atanabilmeli. ancak bu şekilde haksızlık giderilir.

inikat' Alıntı:
bravehard2010' Alıntı:

hocam demek ki yönetmelikler ve işleyiş konusunda bilginiz yok. Meslek lisesi statüsünde olan okullarda alan ve dal kavramları geçerlidir.
bilişim teknolojileri alanı olan tüm okullarda açılabilecek dallar belirlenmiştir ki bu da altyapı ve isteğe göre açılır ya da kapatılır.
benim çalıştığım okullarda hem web programcılığı dalı hem teknik servis dalı mevcuttu. peki böyle bir durumda nasıl çözüm olacak!
okulda o an için sadece web programcılığı dalı var diye bir teknik liseye atandınız sonra ağ işletmenliği dalı açıldı o zaman ne olacak. hatta web programcılığı dalı kapandı veri tabanı programcılığı ve ağ işletmenliği dalları kaldı o zaman hangi çözümü uyduracağız.

ayrıca yazılım ağırlıklı programlarda yeterlilikler neye göredir? programlama temelleri dersinde bile zorlanan böte mezunu arkadaşıma materyal hazırladım aralarda fırsat oldukça ders anlattım yardım ettim ki bu çok temel bir ders, dersin ismi kolay geliyor diye içeriği de kolay anlamına gelmiyor.
neyse uzattıkça uzar bu konu elbet. benim bu kadar yazmamdaki tek derdim anlaşılabilmek. empati kuruyorum ve sıkıntılar var ama empati kurmadan bize de bu haklar verilsin demek doğru gelmiyor bana

Bende şunu söylüyorum hocam 90 lı yıllarda tef fakülteleri ile 2000 li yıllardaki tef fakülteleri müfredatı aynı mı sizce.Eski mezunlar nasıl yapıyorlar.Bir hizmet içi seminere gittim.Çok sevdiğim 45 li yaşlarda bir hoca vardı.Biz şu anki müfredatın hiçbirini ünv yıllarında görmedik dedi. Ozaman bilgisayar bulmak bile zordu dedi.Şimdi gelmişsiniz farklı bir dal açılırsa ne olacak diyorsunuz.Alan bilişim teknolojileri alanı sürekli güncelleme gerektiren bir alan.5 yıl sonra siz ne yapacaksanız BÖTE mezunları için de aynısını düşünebililirsiniz bu durumda.Yanlış anlamanızı istemem saygısızlık boyutunda anlamayın ancak samimi bulmuyorum sizi bencilce buluyorum bu tarz fikirleri...Ki modern eğitim sisteminde öğretmen bilgi küpü değil yol gösterici olmalıdır...

cyberyahya' Alıntı:
Bugüne kadar TEFli BÖTEli diye ayırmasam da bu şekilde konuşanları görünce karşılığını vermek şart gözüküyor. TEF-BÖTE transkriptleriyle, meslek lisesinde özellikle elektronik dersleri ile uyumlu olmadıklarını gösteren delillerle beraber gerekli tüm alakalı kurumlara göndermeli, ayrıca teknik eğitim vakıf ve dernekleri bu işi takip etmeli. Gerekirse iptali için yasal yollar da kullanılmalı. Terbiyesizce yorum yapan insanlar da kendilerine destek olanı bırak ancak kendilerine düşman bulurlar.

Ben TEF mi BÖTE mi tartışmasına girmeden bilgisi olmadan yazan arkadaşlara sesleniyorum. Okullardaki Norm durumu bellidir. Yani kendi okulumdan örnek vereyim bizim norm 3 açılın biz geliyoruz ne oldu yusuf, yusuf oldunuz diyen arkadaşlara hayret ediyorum. İlköğretim ya da lise derslerimiz önemsenmiyor. 10 yıllık öğretmenim bunun 9 yılını ilköğretimde çalıştım hemde o ilin sayılı okullarında. Şimdi meslek lisesinde görev yapıyorum. Meslek liselerindeki öğrenci sayısının ne kadar azaldığını ve seviyenin her geçen sene ne kadar düştüğünü biliyor musunuz??? Yani hali hazırdaki öğretmenler bile norm fazlası oluyorken hadi bakalım açılın tarzındaki yaklaşımlar zaten yerini bulmayacaktır. Şu bir kez daha ispat edilmiştir ki ÖĞRETMEN ne zaman ki birlik olur o zaman güzel günler gelir. Bırakın farklı branşları aynı branş öğretmenleri bile birbirini yemekte geri durmuyor. Saygılarımla...

bravehard2010' Alıntı:
inikat' Alıntı:
bravehard2010' Alıntı:

Bende şunu söylüyorum hocam 90 lı yıllarda tef fakülteleri ile 2000 li yıllardaki tef fakülteleri müfredatı aynı mı sizce.Eski mezunlar nasıl yapıyorlar.Bir hizmet içi seminere gittim.Çok sevdiğim 45 li yaşlarda bir hoca vardı.Biz şu anki müfredatın hiçbirini ünv yıllarında görmedik dedi. Ozaman bilgisayar bulmak bile zordu dedi.Şimdi gelmişsiniz farklı bir dal açılırsa ne olacak diyorsunuz.Alan bilişim teknolojileri alanı sürekli güncelleme gerektiren bir alan.5 yıl sonra siz ne yapacaksanız BÖTE mezunları için de aynısını düşünebililirsiniz bu durumda.Yanlış anlamanızı istemem saygısızlık boyunta anlamayın ancak samimi bulmuyorum sizi.

samimi bulup bulmamak size kalmış hocam. ben istanbulda bir yıl iki ayrı ilköğretimde çalıştım ücretli olarak. sonra 1,5 yıl hatayda metem de çalıştım ( kız meslek endüstri meslek ) sonra mardinde 2,5 yıl endüstri meslek sonra istanbulda kız meslek lisesinde çalıştım şuanda da istanbulda çok programlı "anadolu" lisesinde çalışmaktayım. yıllanmış öğretmenler konusunda size katılıyorum ama bunu sadece bilgisayar alanıyla sınırlandırmıyorum. elektronik, yeme içme, tekstil vb çok fazla branş var bu durumda olan. bu konularda yapılması gereken 12 yılda durmadan milli eğitim bakanı değiştiren birilerine ses çıkarıp 20-30 yıllık planlamalar için çalışacak kalifiye kişileri bakanlığa getirecek ( kayırmayacak) sistem için çaba göstermektir. yani benim çözmemi beklemiyorsunuzdur umarım bu sorunları da.

ilköğretim müzik ortaöğretim müzik diye bir ayrım var mı? müzik öğretmeni ikisinde de çalışabiliyor. birçok branş böyle.

BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİ ismi olan bir branştan bahsettiğimizi unutmasın kimse. 30 yıl öncesi mezun olmuş bilgisayar öğretmeni yok zaten onlar başka branş öğretmenlerinin eğitime alınıp ihtiyaçtan bilgisayar öğretmeni olarak atanmasıdır ki ziraat mühendisi sınıf öğretmeni olup emekli olmuş kişiler var tanıdığım. bu hataları ben yapmadım yanlış mantıkla başa geçenler yaptı ben düzeltilmesi için dilim döndüğünce anlatırım çaba sarfederim.
BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİ diye bir alan açılmasının sebebi nedir diye araştırmaları lazım bilmeyen arkadaşların. amaçları bilgisayar yazılım eğitimi vermek mi yoksa başka birşey mi!

not olarak kalsın :) şuan çalıştığım okulda 4 bilişim teknolojileri alan öğretmeniyiz. normumuz 7. son iki atamada da gelen olmadı.
ilköğretimdeki böte mezunu arkadaşlara ithafen: ben ilköğretim çalıştğımda 4-5-6-7 ve 8. sınıflara bilişim dersleri vardı. word excel power point temel internet ve güvenlik ile yazılım içerikli ders anlatıyordum ( müfredat böyleydi zaten) şimdi ders yok. niye çaba gösterip dersleri geri almıyorsunuz.
Beden eğitmi öğretmenlerinin ders saatleri de 1 e indirildi birlik olup 1 ayda çözdüler sorunu ders saatleri 2 ye çıkarıldı tekrar. bu konuda da bir çabanızı görsek ya

Geri