Sayın TEF Mezunları Şimdi Birlik Zamanı

Kodla Büyü
ne oldu ki ya zaten normlar dolu nedir bu şiddet bu celal :)
303401.jpg

1.Konu :
Mühendislik çıkışlı Sözde Bilgisayar Öğretmenlerine işi öğreteceğimize ;
BÖTE mezunu alanında başarılı meslektaşlarımızın Meslek Liselerinde yanımızda olmasını isterim.
BÖTE mezunu Öğretmenlerimize Meslek Lisesi atama hakkı verilsin.
Destekliyorum.
(TEF Mezunuyum)

2. Konu :
Rotasyon işlemeye başladığında ; Benim gibi meslek liselerinde çalışan birçok arkadaş başka bir meslek lisesine gidemeyecek.
Sonuçta çoğumuz Ortaokullara zorunlu atanacağız.

Başlığı ciddiye alıp okudum ilk başta iyi güzel dedim ama sonlara doğru bunu yazanın öğretmen olduğunu düşününce üzüldüm. Yazık aynı ilkokul çocuğu gibi ben 1 tane yedim sen 2 tane yedin kavgası. İş yeri stajı ne la buna o kadar çok güldüm ki (güya sana göre) senle aynı olacağız diye 40 yaşında kalkıp ta staj mı yapacağız :scared: senin aklında birileri çıkarda senin aklına uyup iş yaparsa teknik öğretmenlik senin olsun öyle yada böyle yaşarsak bir şekilde bir yerlerde bu işi yapacağız. Sen gönlünce yaşa teknik kısmı. Ama sana bir abi tavsiyesi menfaat için dürüst olunmaz, madem haksızlıkları düzeltme peşindesin aferin ama 25 - 30 yıl sınıf öğretmenliği yapıp ta Türkçe-Matematik-İngilizce ve Fen gibi ciddi branşlara geçenler için çıt çıkardın mı da? Ben iş yeri stajı yaptım diye böbürleniyorsun. Aklında olsun ben o stajı yapmamak için senin gittiğin fakülteye gitmemek için Türkiye 1966. sı olmuştum. Şimdi söyle bakalım gidip iş yeri stajına (gittiğini de Allah bilir ya) çene çalıp lak lak yaptığın için (meslek lisesi mezunuyum iyi bilirim) kendini benden daha mı akıllı sanıyorsun?

Bu arkadaş gibi böyle saçma düşünceye sahip olmayan TEF mezunu arkadaşlarımı bu yazımdan tenzih ederim. Herkese hayırlı dersler, Kolay gelsin.

hocam teknik eğitim fakülteleri kapatılıp teknoloji fakültesine dönüştürüldü. Böte teknik eğitime denk olsaydı onun da kapatılıp teknoloji fakültesine dönüştürülmesi gerekirdi. dolayısı ile iki bölüm arasında adındaki bilgisayar dışında ortak bir yön yok.
ayrıca bilgisayarı çok iyi bilmekse mesele çok iyi bilgisayar bilen herkes teknik öğretmen olabilir anlamına gelir ki bu çok saçma.

pasific' Alıntı:
TEF'liyim. BÖTEli arkadaşları meslek lisesine bekliyorum.Bunu canıgönülden söylüyorum. Burası kimsenin babasının malı değil sonuçta.
Yalnız nasıl bir hata yaptığınızı gelince anlayacaksınız. Bence %80 i dayanamayacak.
ilkokul öğrencisi=kuzu
eml=................ çok varlık aklıma geliyo bilmem ki ne yazsam :p
Hocam ne kadar abartıyorsunuz her şeyi özellikle doğuda böte tef ayrımı gibi bir şey pek mümkün olmuyor.Öğretmen sıkıntısından dolayı doğuda görev yapan çoğu böteli meslek liselerinde derse girmiştir.Ayrıca benim gibi çoğu böteli stajlarını meslek lisesinde yaptı.26 dan atanan pek çok kişi de meslek liselerinde halen görev yapıyor.Yani meslek lisesini de öğrencilerini de öcü gibi göstermenize gerek yok herkes her kurumu az çok biliyor zaten.

mygold' Alıntı:
hocam teknik eğitim fakülteleri kapatılıp teknoloji fakültesine dönüştürüldü. Böte teknik eğitime denk olsaydı onun da kapatılıp teknoloji fakültesine dönüştürülmesi gerekirdi. dolayısı ile iki bölüm arasında adındaki bilgisayar dışında ortak bir yön yok.
ayrıca bilgisayarı çok iyi bilmekse mesele çok iyi bilgisayar bilen herkes teknik öğretmen olabilir anlamına gelir ki bu çok saçma.
Hocam madem öyle gelin birlik olalım branş isimleri ayrılsın.Ayrıca böte eğitim fakültesinde.Eğitim fakültelerini teknoloji fakültelerine dönüştürmek ne kadar mantıklı bilemedim :)

arkadaşlar böte'li arkadaşlarla tartışmak yerine gerekli başvuruları yapalım artık. herkes yök kararının iptali için direkt yök'e, bimer ve kamu denetçiliği kurumu aracılığı ile yine yök'e başvursun. ancak bu durum böyle düzelir.

eğitim fakültesi dönüşmez hocam böte teknoloji fakültesi bünyesine alınırdı.

koki777' Alıntı:
mygold' Alıntı:
Hocam madem öyle gelin birlik olalım branş isimleri ayrılsın.Ayrıca böte eğitim fakültesinde.Eğitim fakültelerini teknoloji fakültelerine dönüştürmek ne kadar mantıklı bilemedim :)
hocam böyle bir başvuru yapalım. böteliler : tef'liler ortaokul ve düz (anadolu) liselere atanmasın biz de meslek lisesine atanmayalım diye başvursun
tefliler de böteliler meslek lisesine atanmasın biz de ortaokul ve düz (anadolu) liselere atanmayalım diye başvursun.
buna varım.

mygold' Alıntı:
koki777' Alıntı:
mygold' Alıntı:
hocam böyle bir başvuru yapalım. böteliler : tef'liler ortaokul ve düz (anadolu) liselere atanmasın biz de meslek lisesine atanmayalım diye başvursun
tefliler de böteliler meslek lisesine atanmasın biz de ortaokul ve düz (anadolu) liselere atanmayalım diye başvursun.
buna varım.
Ben bunun başvurusunu zaten yaptım hocam yine de yaparım.Bu işe varım en azından adalet biraz yerini bulur.Sen bunu kabul ediyorsun ama çoğu tefli buna yanaşmaz çünkü ortaokul ve liseler onlar için il içi il dışı atanmanın tek yolu.Herkes meslek liselerinde açık olmadığını biliyor.

koki777' Alıntı:
mygold' Alıntı:
koki777' Alıntı:
mygold' Alıntı:
buna varım.
Ben bunun başvurusunu zaten yaptım hocam yine de yaparım.Bu işe varım en azından adalet biraz yerini bulur.Sen bunu kabul ediyorsun ama çoğu tefli buna yanaşmaz çünkü ortaokul ve liseler onlar için il içi il dışı atanmanın tek yolu.Herkes meslek liselerinde açık olmadığını biliyor.
hocam aynı düşünmemiz güzel. bizler zaten meslektaşız ve birbirimize saygıda kusur etmemeliyiz. sadece tartışıp hak arıyoruz. ama bazı arkadaşlar maalesef "yusuf yusuf" falan ayıp ediyor.

YÖK BÖTE hakkında bir karar vermiş. "Teknik Öğretmen sayılmasına" karar verilmiş diye. Bu karar BÖTE mezunlarının mesleki ve teknik eğitim kurumlarına atanması konusunda hiçbir şekilde dayanak olamaz. Ayrıca YÖK bu kararı alırken MEBe danışmalıydı. Danışsaydı bu kararı almazdı. Kararın tekrar gözden geçirilmesi için gerekli başvurular YÖKe yapılabilir.

Hangi öğretmenin hangi alana atanacağına YÖK karar veremez.
Meslek Liselerine atanan öğretmenler Teknik öğretmen oldukları için atanmıyorlar. Mühendisler de(bilişim elektronik gıda vs.) meslek liselerine atanabiliyor. Teknoloji fakülteleri ile birlikte TEF mezunu kalmayınca meslek liseleri sadece mühendislerin atanabileceği kurumlar haline gelecek. Teknik Öğretmenlik ilgili kanun ile verilen bir ünvandır. Ve teknik öğretmen ünvanın şu anda biz teknik öğretmenlere hiçbir katkısı yoktur. Dünyada da eşi benzeri yoktur. Meslek lisesinde birçok alanda da teknik öğretmen çalışmamaktadır. Çocuk gelişimi, el sanatları, yiyecek içecek, konaklama vs.
Dolayısıyla bu karar BÖTE mezunlarına meslek lisesine atanma hakkı tanımaz. Zaten MEBde teknik Öğretmen diye bir kadro da yoktur. Bu karar ile dilekçe veren BÖTE lilere de MEB bu şekilde MEBde teknik Öğretmen diye bir kadro yoktur diye cevap vermiştir.Bundan sonraki cevaplarda aynı şekilde olacaktır.
Yusuf yazan afiş gönderen arkadaşlara da elbet cevabımız vardır. Ancak o seviyelerde işimiz yok.

egunay' Alıntı:
YÖK BÖTE hakkında bir karar vermiş. "Teknik Öğretmen sayılmasına" karar verilmiş diye. Bu karar BÖTE mezunlarının mesleki ve teknik eğitim kurumlarına atanması konusunda hiçbir şekilde dayanak olamaz. Ayrıca YÖK bu kararı alırken MEBe danışmalıydı. Danışsaydı bu kararı almazdı. Kararın tekrar gözden geçirilmesi için gerekli başvurular YÖKe yapılabilir.

Meslek Liselerine atanan öğretmenler Teknik öğretmen oldukları için atanmıyorlar. Mühendisler de(bilişim elektronik gıda vs.) meslek liselerine atanabiliyor. Teknoloji fakülteleri ile birlikte TEF mezunu kalmayınca meslek liseleri sadece mühendislerin atanabileceği kurumlar haline gelecek. Teknik Öğretmenlik ilgili kanun ile verilen bir ünvandır. Ve teknik öğretmen ünvanın şu anda biz teknik öğretmenlere hiçbir katkısı yoktur. Dünyada da eşi benzeri yoktur. Meslek lisesinde birçok alanda da teknik öğretmen çalışmamaktadır. Çocuk gelişimi, el sanatları, yiyecek içecek, konaklama vs.
Dolayısıyla bu karar BÖTE mezunlarına meslek lisesine atanma hakkı tanımaz. Zaten MEBde teknik Öğretmen diye bir kadro da yoktur. Bu karar ile dilekçe veren BÖTE lilere de MEB bu şekilde MEBde teknik Öğretmen diye bir kadro yoktur diye cevap vermiştir.Bundan sonraki cevaplarda aynı şekilde olacaktır.
Yusuf yazan afiş gönderen arkadaşlara da elbet cevabımız vardır. Ancak o seviyelerde işimiz yok.

sayın meslektaşım yök danışmaz çünkü verilen eğitim müfredatını düzenleyen yök. tam aksine meb, yök e danışacak. senin bu bölümden mezun ettiğin adamlar meslek lisesinin felan filan derslerini verebilir mi diye.
meb gibi pörsümüş ve hantallaşmış bir kurum bu tür bir soruna el atmayacağı için size verilen imtiyaz aynen kalacaktır.
bunun yanı sıra meslek lisesinde bilgisayar bölümünden mezun olmanında cazibesi getirisi yok açıkçası ben çocuğumu meslek lisesinde bilişim bölümüne göndermem (bana bilişim bölümünü soran bir akrabama çocuğun geleceği için imam hatibe gönder dedim) bu da meslek liselerinde norm durumunu ileriye dönük daha da düşürecektir diye düşürüyorum.

hocam ayrıcalığımız falan kalmadı ki artık ne ayrıcalığından bahsediyorsunuz?

botebocuu' Alıntı:
egunay' Alıntı:

sayın meslektaşım yök danışmaz çünkü verilen eğitim müfredatını düzenleyen yök. tam aksine meb, yök e danışacak. senin bu bölümden mezun ettiğin adamlar meslek lisesinin felan filan derslerini verebilir mi diye.
meb gibi pörsümüş ve hantallaşmış bir kurum bu tür bir soruna el atmayacağı için size verilen imtiyaz aynen kalacaktır.
bunun yanı sıra meslek lisesinde bilgisayar bölümünden mezun olmanında cazibesi getirisi yok açıkçası ben çocuğumu meslek lisesinde bilişim bölümüne göndermem (bana bilişim bölümünü soran bir akrabama çocuğun geleceği için imam hatibe gönder dedim) bu da meslek liselerinde norm durumunu ileriye dönük daha da düşürecektir diye düşürüyorum.

blgsyr80' Alıntı:
yani hakkınız olmayanı istemede enerjiniz sonsuz
niye ilköğretimdeki bt yazılım dersinin tüm şubelerde zorunlu olaması için
yada bt rehberliğinin kadrolu olması için uğraşmıyorsunuz
gidin onla uğrasınsana hakkınız olanla bende sonuna kadar destek olurum ama yok ...

sen niye yardımcı olmuyorsun, bunla uğraşıp başarırsak senin de yarrına olmayacak mı? biraz yapıcı pozitif olsak, bencillikten kurtulsak keşke.

blgsyr80' Alıntı:
istedikleri yere başvursunlar aklın yolu birdir sadece bir teknik eğitim fakültesinden mezun olan bir kişin transkript baksınlar birde bötenin zaten o zaman farkı anlar ve kabul etmezler ve bunu böte de okuyan herkes en az benim kadar biliyor (bu arada bötecileri küçümsemek için yazmadım) ama ortada dağlar kadar fark var...
yalnız daha HAKLARI olan ilköğretim deki bilişim tek ve yazılım dersini tüm şubelerde zorunlu hale getirtemediler
bt rehberliğini kadrolu hale getirtemediler ama hakları olmayan Meslek liseleri için inanılmaz enerji sarf ediyolar..
ve inanın elinize bir ey geçmeyecek bence yukarıdaki yazdıklarım için bu enerjiyi harcasanız sizler ve tüm bilişimciler için daha hayırlı oluır...

(4 sene ilköğretimde bilişim teknolojileri öğretmenliği ve bt formatörlüğü - 6 senelik Bilişim Teknolojileri Alan Şefi olarak görev yapmış bir Teknik Öğretmen... Bir dost.. olarak yazdım.)

kardeşim türk üniversitelerinin durumu malum, sanki bize harvard'da eğitim almış gibi yorum yazmışsın; meslek lisesinde anlatılan konuyu BÖTE'liler hakkını fazlasıyla vererek anlatır. Bilmediği konu varsa maks. 1 ayda lisede anlatılan konuyu anlatabilecek seviyeye gelir atla deve değil; böyle abartılara gerek yok. Bilgisayar Bilimi ilgi ve beceri işi biraz da bugün yazılım ve donanımda dünyanın önde gelen insanlarının birçoğu üniversite eğitimini yarıda bırakmış insanlar. İlköğretimde zorunlu olmaması da bizim suçumuz değil, bu branşın önemini kavrayamayan hükümeti, mebi yönetenlerin suçudur.

Böyle cevap yazdım ama meslek lisesinde çalışmaya çok istekli değilim öyle anlaşılmasın.

ben zaten illa ki olmalı diyenlerden değilim hocam ama madem ayrıcalık yok o zaman ayrı gayrı olmaya da gerek yok bu konu gündeme ne zaman gelse tefli arkadaşlar yok transkript, yok vaktiyle tercih etseydin hatta İŞYERİ STAJI :p gibi bahaneler sunuyorlar bu da bizi üzüyor ben ortaokulda tefli bir arkadaşla çalışıyorum ne o benden çok ne de ben ondan. belki bu hak verilse bile büyük çoğunluğumuz normların doluluğundan meslek lisesinde çalışmadan emekli olacağız. ama saf çıkarcı bir şekilde olmaz demek hakkaniyete sığmıyor bizi de tahrik ediyor. tefli arkadaşların kabul etmesi gereken bir şey var "onlarda bizim kadar meslek liseleri için yeterli"

katafalk' Alıntı:
hocam ayrıcalığımız falan kalmadı ki artık ne ayrıcalığından bahsediyorsunuz?

botebocuu' Alıntı:
egunay' Alıntı:

yani hakkınız olmayanı istemede enerjiniz sonsuz
niye ilköğretimdeki bt yazılım dersinin tüm şubelerde zorunlu olması için
yada bt rehberliğinin kadrolu olması için uğraşmıyorsunuz
gidin onla uğrasınsana hakkınız olanla bende sonuna kadar destek olurum ama yok ...

bizler ATANMASINLAR DEMİYORUZ AMA DİREKT ATANMASINLAR ORTADA BİR GERÇEK VAR ALDIKLARI HİÇBİR DERS YOK ÜNİVERSİTEDE TRANSKRİPTLERİ BAK YETER
NASIL OLUR
MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA GİBİ BİR ŞEKİLDE FARK DESLERİ VERİRLER ONDAN SONRA PAŞALAR GİBİ GÖĞÜSLERİNİ GERE GERE ATANIRLAR BİZ BUNU DİYORUZ YOKSA BEN 280 PUANLI BİR tefli OLARAK KİMSE BENİM RAKİBİM OLAMAZ İSTEDİĞİM OKULA İSTEDİĞİM YERE PUAN ÜSTÜNLÜĞÜNE GÖRE ATANIRIM (MESLEK LİSELERİNE) YANİ BİZİM ONLAR GELMESİN DİYE BİR DERDİMİZ YOK
EKSİK DERSLERİNİ TAMAMLASIN GELSİNLER...
BUNUN İÇİNDE YÖK BİR ÇALIŞMA YAPMALI MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA GİBİ..

AMA BU ADAMLAR ONU İSTEMİYOR
HEMEN ATANALIM DİYOR
BİZ NİYE HEMEN MÜHENDİS OLALIM DİYE ORTALIĞI YIKMADIK
BU FORMDA BİR KERE DAHİ BİZİ DİREK MÜHENDİSTE YAPSINLAR DEDİK Mİ
EL İNSAF YANİ.... KENDİNİZE REZİL EDİYORSUNUZ..

hocam mühendislik sizin için ikinci bir lisans diploması demek buna göre farklı bir kadroya atanabilirsiniz tabiki ders almanız gerekmekteydi. bizim istediğimizin sizin mühendislik meselesiyle benzer yanı yok anlamadığınız ya da anlamak istemediğiniz sadece şu: böteli birinin transkripti de meslek lisesi bilişim dersleri için gayet uygun ve yeterli zaten 26. atanabilmemiz de bunu gösteriyor. çok farklı bölümler olsak meb salak değil başta engeller. siz fazladan ders almış olabilirsiniz ama okutulan bu dersler tef ve bötenin kesişim kümesini oluşturuyor.

evet bir konuda haklısın meb 'salak deil' tabiki haşa olamaz çünkü sizi "Mesleki veTeknik Eğitim kurumlarına atanamazlar" diye nitelendiriyor.. :alkis:

sen benim yazdığımdan bunu çıkarsan bende senin bakış açından baktım bak nasıl da hemen tepki veriryorsunuz ozaman bakış açınızı genişletin olay atanma atanmama olayı deil olay siz önce yukarıda yazdığım şeyler için mücadele etmiyorsunuz ama bir avuş meslek lisesi için elinizi ovuşturuyorsunuz bu bakış açısından kurtulun ve bütünsel bakın.
önce
ilköğretimdeki bt yazılım dersinin tüm şubelerde zorunlu olması için
yada bt rehberliğinin kadrolu olması için uğraşın uğraşalım beraberce
sonra zaten benim dediğim gibi veya başka bir formülle
tekamül eğitimleriyle gerisi zamanla halledilir..

arkadaşlar gelen tepkilere fazla cevap vermeyin. acaba yök'e, bimer'e, kamu denetçiliği kurumuna bu yök kararının iptali için başvuru yaptınız mı? bence bir an önce yapın derim.

İnşallah BİMER'e de bağırarak yazmamışsınızdır :puhaha:

Geri