Akıllı Tahta İmaj da sıkıntı yaşayanlar, BURAYA!

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
svbarut' Alıntı:
hocam bu arada imaj alacağım tahtada teamviewer kurmuştum. ancak iki gündür ne tahtada ne de bilgisayarımda çalışmıyor. internet bağlantınızı kontrol edin diyor. internetimde sorun yok.neden kaynaklanıyor olabilir acaba?
yardım edebilecek yok mu?
proxy ayarlarından mı kaynaklanıyor. manuel proxy nasıl girebilirim?

teşekkürler hocam hele yandex diskte paylaşman çok güzel.. bizler için büyük kolaylık... :alkis:

hocam 64 gb flash belleğe tahta imajı alırken hata veriyor.kaç kere denedim olmadı.ingilizce yazıyor ama sanırım yetersiz disk alanı hatası veriyor.flash bellek ntfs olarak biçimlendirdim düzelmedi. şimdi de biçimleme dosya sistemi ntfs ve exfat şeklinde iki seçenek çıkıyor. fat32 yok..imaj alamamam bundan mı kaynaklanıyor acaba? (yeni alınmış bir flash)

svbarut' Alıntı:
hocam 64 gb flash belleğe tahta imajı alırken hata veriyor.kaç kere denedim olmadı.ingilizce yazıyor ama sanırım yetersiz disk alanı hatası veriyor.flash bellek ntfs olarak biçimlendirdim düzelmedi. şimdi de biçimleme dosya sistemi ntfs ve exfat şeklinde iki seçenek çıkıyor. fat32 yok..imaj alamamam bundan mı kaynaklanıyor acaba? (yeni alınmış bir flash)
ders içeriklerle birlikte yedek almaya çalışıyorsanız belki ondandır. yada menülerde hata yapıyorsunuz, gelişmiş clonezilla rehberinden yedek almayı takip edin, daha sonra vestelin imajı gibi imaj yapma konusu vardı onu takip edin, yada yaptığınız işlemleri burada paylaşın hatanızı söyleyelim. dosya sistemi ntfs olması gerekiyor.

hocam söylediğiniz iki konuyu da takip ederek yaptım.tahtada ders içeriği yok.sadece birkaç program dosyası var(kurulmamış).daha önce 32gb lık flasha (fat32 dosya sistemli) imaj almıştım.hatırlarsınız.sorun çıkmamıştı.bu flashı yeni aldım ve her denememde hata verdi. ntfs olarak da imaj hata verdi. "vestelin hazırladığı gibi flash oluştur" konusunda da flash bellek fat32 formatlı diye yazıyor.yalnız bu flash da fat32 dosya biçimlemesi çıkmıyor.

imajın sonlarına doğru verdiği hata.
bu görüntüden sonra enter a bassam bile bi şey olmuyor.hatta programdan bile çıkamıyorum.
bu almaya çalıştığı imajdan sonra flasha baktım.flaşın tamamını doldurmuş 58.1 gb.iyi de tahtada bu kadar boyut tutacak şey yok ki.aynı tahtanın imajını iki hafta önce de almıştım 28 gb gibi bi şey tutmuştu. virüs mü bulaştı acaba :eek:

Ekli dosyalar

• 20141208_095330.jpg
    20141208_095330.jpg
    117.9 KB · Görüntüleme: 568
c ve d yi özelliklerden sağ tıklayarak dosya boyutlarını bir kontrol et hocam, yada kullandığın clonezilla sürümünü değiştir, yada flash belleğini değiştir, yapacak başkada bişey yok gibi.

hocam buldum, daha önceki c diskinin imajını d ye almaya çalışmıştım. bu imajı da pardus un sürücüsüne kaydetmiş.win7 de görünmüyor, pardus dizininde görünüyor.o nedenle imaj boyutu çok artmış.iki tane imaj dosyası var.silmeye çalışıyorum çöp kutusu boyutu yetmiyor.shift+delete de işe yaramıyor.pardus un yönetici kullanıcısı var mı?varsa şifresi aynı mı?bu imaj dosyalarını silemiyorum.

komut isteminden komutlarla silmeyi deneyin hocam.
eğer yedekler d ye alınmış ise ve mishal ismi yedek.img ise
c: dizinine gelene kadar cd.. komutunu yazıp enter yapın
c: disinine gelince d:
yapın ve del yedek.img yazarak yedeği silin.

ben imajı kök dizininde oluşturmuşum.dosya silme komutuyla dosya silinemiyor diyor.klasöre girmeye çalıştığımda böyle bir dizin yok diyor.pardus un komutları da farklı.çıldırıcam :verymad: :cry:

dosyanın silinememesinin sebebi dosya adında " - " işaretinin olmasıymış. clonezillanın verdiği otomatik tarih isminde geçen " - " işareti dosyanın dizin olarak görünmesini engelliyormuş.dosyanın adını da değiştiremiyorum.yeniden adlandır, silme gibi izinler yok. ve pardus un yönetici şifresini de kimse bilmiyor.pardus ta 2. bir kullanıcı da görünmüyor.root şifresini öğrenmem lazım.
tahtaya baştan orjinal imajı ve gerekli ayarları verme yolu görünüyor bana galiba :(

svbarut' Alıntı:
dosyanın silinememesinin sebebi dosya adında " - " işaretinin olmasıymış. clonezillanın verdiği otomatik tarih isminde geçen " - " işareti dosyanın dizin olarak görünmesini engelliyormuş.dosyanın adını da değiştiremiyorum.yeniden adlandır, silme gibi izinler yok. ve pardus un yönetici şifresini de kimse bilmiyor.pardus ta 2. bir kullanıcı da görünmüyor.root şifresini öğrenmem lazım.
tahtaya baştan orjinal imajı ve gerekli ayarları verme yolu görünüyor bana galiba :(
hocam anladığım kadarı ile imaj işini öğrenmeye çalışıyorsun, sen şimdilik benim imajı indir tahtana benim imajı yükle ardından öğrenme işine devam edersin.

root terminal den "rm -rf / dosya adı" komutu ile sonunda imaj klasörleri kalktı.
artık yarın imaj alabilirim :++:

svbarut' Alıntı:
etkileşimli tahtaya teamviewer kurmuştum. ancak iki gündür ne tahtada ne de bilgisayarımda çalışmıyor. internet bağlantınızı kontrol edin diyor. internetimde sorun yok.neden kaynaklanıyor olabilir acaba?
bu konuda fikri olan yok mu arkadaşlar?

svbarut' Alıntı:
svbarut' Alıntı:
etkileşimli tahtaya teamviewer kurmuştum. ancak iki gündür ne tahtada ne de bilgisayarımda çalışmıyor. internet bağlantınızı kontrol edin diyor. internetimde sorun yok.neden kaynaklanıyor olabilir acaba?
bu konuda fikri olan yok mu arkadaşlar?
Başka bir başlıkta konuşuluyordu sanırım. Meb hattındaki engelleme yüzünden.

usb belleğe imaj alıp vestelinki gibi ayarlama yaptım daha önce.bugün ilk defa hard disk e imaj alayım dedim 1. resimdeki gibi farklı bir ekranla karşılaştım.devam ettiğimde ise ikinci resimdeki hatayı veriyor.hard disk in ayırma boyutunu 64 kb olarak biçimlendirdim, sonuç değişmedi.hard diske imaj alamıyorum

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    95.5 KB · Görüntüleme: 486
  • 2.jpg
    2.jpg
    117.9 KB · Görüntüleme: 486
@svbarut sorun tam olarak anlaşılmıyor, vestelinki gibi yaptım diyorsun sonra niye birdaha imaj alıyorsun, imaj almak ve imaj atmak terimlerini yanlış kullanıyorsun galiba, sorununu daha açık yazarmısın.

hocam daha önce hazırladığım tahtanın imajını 64 gb flash belleğe aldım.bunu vestel imajı gibi yaptım ve başka tahtalara da kurdum.sorun yok buraya kadar.
bugün tahtada eksik bir ayarlama olduğunu fark ettim ve onu düzeltip tahtanın tekrar imajını almak istedim(o eksik düzenlemeyi tek tek tahtalarda uygulamak istemedim) . ama bu kez imajı harici hard disk e almaya çalıştım hata verdi.

hata mesajından anladığım kadarı ile harici harddiskinizde daha önceden alınmış bir yedek var ve bu yedek recovery zip ile zip olarak kaydedilip zipten çıkarılarak hariciye aktarılmış, yani kısacası şu an harici belleğiniz vestelinki gibi ayarlanmış ve imaj yüklemeye hazır durumda sizden bu dosyaları silmenizi istiyor.

hastasıyız dede' Alıntı:
hata mesajından anladığım kadarı ile harici harddiskinizde daha önceden alınmış bir yedek var ve bu yedek recovery zip ile zip olarak kaydedilip zipten çıkarılarak hariciye aktarılmış, yani kısacası şu an harici belleğiniz vestelinki gibi ayarlanmış ve imaj yüklemeye hazır durumda sizden bu dosyaları silmenizi istiyor.
hocam iyi de ben bu diski yeni aldım ve ilk kez imaj almada kullanmaya çalıştım zaten bu hatayı verdi.yani diskin boot edilmiş olması imkansız :eek: harddisk i 4096 bayt ayırma birimi ile NTFS olarak biçimlendirdim olmadı, 64 kb ayırma birimi NTFS ile biçimlendirdim yine aynı hatayı verdi.
bu harddisk i alırken içindeki bilgileri kurtarma özelliğinin olduğunu söylemişlerdi. seagate marka.bununla ilgisi olabilir mi acaba

hocam çok soru sordum farkındayım ama son bi şey :roll:
gelişmiş clonezilla rehberinde exper modunda :
“-C” nin başındaki * işaretini boşluk tuşu ile kaldırırsanız, geri yükleme için bir defa onay ister.
“-batch” ın başına boşluk tuşu ile * işareti koyarsanız geri yükleme için hiç onay istemez.
(Vestelin imajında sadece “-C” nin işareti kaldırılmış.) deniliyor.
ben clonezilla nın türkçe versiyonunu kullanıyorum.orada -c de * işareti varsa onay için bekliyor diye yazıyor. -batch da ise klonu toplu iş modunda çalıştır diye yazıyor. ve vestel imajı da onay istiyor ayrıca.
gelişmiş clonezilla rehberinin anlatımında ters mi yazılmış acaba..

@ svbarut
Ters yazılan bir durum yok. Sadece sürümler arasında farklılıklar var. pdf dosyasını güncellemedim fakat ilgili konunun ilk mesajına bu durumu ekledim.
İmkanınız varsa gerçek pcde yoksa Sanal pc de bol bol deneme yapın. Böylece deneyim edinirsiniz.

Düzenleme :
Yeni sürümlere türkçe dil desteği eklenmiş. Daha önce hazırlamış olduğum "Gelişmiş Clonezilla Rehberi..." çalışmama şunları ilave edeyim.
Yeni sürüm clonezilla ile yedek dosyamızı iso-zip olarak paketlerken
"Beginner Mode" ile paketlersek geri yükleme için bölüm yedeğinde bir defa onay istiyor. Disk yedeğinde 2 defa onay istiyor
file.php

Disk yedeğinde "Expert Mode" den sonra alttaki ekranda "-c" nin başındaki "*" işaretini kaldırırsanız hiç onay istemeden direk yüklüyor.
Disk yedeğinde "Expert Mode" den sonra alttaki ekranda "-batch" nin başına "*" işaretini koyarsanız bir defa onay istiyor.
Disk yedeğinde "Expert Mode" den sonra alttaki ekranı olduğu gibi bırakırsanız iki defa onay istiyor.
file.php

Sonraki ekranda "-k" ile devam ederseniz, disk bölümleme bilgisini yedek dosyasından almaz.
file.php

teşekkürler hocam.
bir önceki imajımda -c deki "*" işaretini kaldırıp -batch a " *" işareti koyup imaj almıştım.ve bu imajı 9 tahtaya kurdum hiç onay sormadı ve sıkıntı yaşamadım.ama ikisinin arasındaki farkı tam olarak anlamamıştım

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri