Akıllı Tahta İmaj da sıkıntı yaşayanlar, BURAYA!

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
@ hastasıyız dede ALLAH hepimizden razı olsun. @ svbarut Sen bir de hastasıyız dede nin Clonezilla Multiboot unu görsen :

file.php

oooooo :alkis: :+1: süpermiş
hocam bunun anlatımını paylaşır mısınız ya da forumda var mı?
clonezilla lıve dan mı yapıcaz?

clonezillada böyle bir özellik yok @kalelibilisim in düzenlemeleri ile multiboot özelliği kazandı izin verirse anlatır paylaşırım, yada kendiside anlatabilir.

Öncelikle emeği geçen arkadaşlara teşekkürler .
Aklıma takılan birkaç soru var
1- İmajı yükledikten sonraki ilk açılışta siyah ekran geldi ve "diskte tutarsızlık var" diyerek hata kontrolü yaptı sonra açıldı bu normal mi?
2- Misafir kullanıcı niye iptal edildi? Riskli değil mi?
3- Buna paralel olarak netsupport niye kaldırıldı? Riskli değil mi? (Yani 2- ve 3. maddeler öğrencilerin müdahalesine tamamen açık hale getirmiş olmuyor mu?
4- İmajı kurduktan sonra Netsupportu kurmaya çalıştım. Kaldırma ekranı geliyor ve admin şifresi istiyor. Malum şifreyi giriyorum kabul etmiyor. Ayrıca Netsupport kurulu değil ki niye kaldırma ekranı geliyor
5- Bu imajı kurduktan sonra kullanıcı oluşturup sonra netsuppot u kurup( yukarıdaki sorunu atlatıp kurabilirsem tabi) tekrar imaj alsam başka tahtalara kurabilir miyim? Yani imajın imajı olur mu?
6- Önemsiz bir soru. Niye office 2007. 2010 veya 2013 değil?
Teşekkürler

Fatih6464' Alıntı:
1- İmajı yükledikten sonraki ilk açılışta siyah ekran geldi ve "diskte tutarsızlık var" diyerek hata kontrolü yaptı sonra açıldı bu normal mi?
3- Buna paralel olarak netsupport niye kaldırıldı? Riskli değil mi? (Yani 2- ve 3. maddeler öğrencilerin müdahalesine tamamen açık hale getirmiş olmuyor mu?
4- İmajı kurduktan sonra Netsupportu kurmaya çalıştım. Kaldırma ekranı geliyor ve admin şifresi istiyor. Malum şifreyi giriyorum kabul etmiyor. Ayrıca Netsupport kurulu değil ki niye kaldırma ekranı geliyor
5- Bu imajı kurduktan sonra kullanıcı oluşturup sonra netsuppot u kurup( yukarıdaki sorunu atlatıp kurabilirsem tabi) tekrar imaj alsam başka tahtalara kurabilir miyim? Yani imajın imajı olur mu?
Teşekkürler
1. disk doğrulaması yapıyor hocam normal bir durum
2. deep freeze , timefreeze , drive vacine vb programlar olduğu için bilgisayarın ayarları koruma altında, bu yüzden misafir kullanıcı vb sıkıntılı kullanım oluşturan durumlar kaldırıldı
3. ben netsupportu kullanmıyordum artı netsupportun şifresi admin şifresinden farklıydı ve bu şifre bilinmiyordu
4. https://yadi.sk/d/7Sub4_bPdVXzp adresinden netsupportu indirip kullanabilirsiniz, şifresizdir.
5. olur
6. office 2010-2013 de lisans problemleri yaşadım elimdeki en sorunsuz ofiice paketi 2007

Sayın hocalarım
yeri gelmişken sorayım deepfreeze türevi programlardan hangisini tavsiye edersiniz.
Tahtalara ben deepfreeze kuruyorum 3 gün geçmeden öğrenciler kaldırıyor (malum basit bir programla deepfreez in menüsü açılıyor) 80 den fazla tahta var yetişemiyorum artık. Virüsten geçilmiyor. (Afedersiniz hayvanlar tahtalara fiziki zarar bile veriyorlar. 3 tahtanın flash yerlerini parçaladılar)
Bu tür koruma programlarından hiçbir şekilde şifre girmeden kaldırılamayacak ve devre dışı bırakılamayacak bir program var mı?
Teşekkürler

hastasıyız dede' Alıntı:
Fatih6464' Alıntı:
Teşekkürler
1. disk doğrulaması yapıyor hocam normal bir durum
2. deep freeze , timefreeze , drive vacine vb programlar olduğu için bilgisayarın ayarları koruma altında, bu yüzden misafir kullanıcı vb sıkıntılı kullanım oluşturan durumlar kaldırıldı
3. ben netsupportu kullanmıyordum artı netsupportun şifresi admin şifresinden farklıydı ve bu şifre bilinmiyordu
4. https://yadi.sk/d/7Sub4_bPdVXzp adresinden netsupportu indirip kullanabilirsiniz, şifresizdir.
5. olur
6. office 2010-2013 de lisans problemleri yaşadım elimdeki en sorunsuz ofiice paketi 2007
Cevaplarınız için teşekkürler

ben tolwiz timefreeze kullanıyorum, sadece c yi koruyor, ücretsiz, basit, sade , ve hızlı.
bir ara drive vacine kullanmıştım, o daha sağlam ve kararlıydı ama karmaşık ve sistem açılışını 30 sn civarında yavaşlatıyor.

hastasıyız dede' Alıntı:
ben tolwiz timefreeze kullanıyorum, sadece c yi koruyor, ücretsiz, basit, sade , ve hızlı.
bir ara drive vacine kullanmıştım, o daha sağlam ve kararlıydı ama karmaşık ve sistem açılışını 30 sn civarında yavaşlatıyor.
Hocam bu programlarda şifreyi bilmeden müdahale kesinlikle olmaz değil mi? Yani programı kaldırma devre dışı bırakma vs.

Hayırlı akşamlar hocam. Ben yeni imajınızı indirip sorunsuzca kurdum. Ellerinize sağlık güzel olmuş.
Birde kurulum bittikten ve tahta açıldıktan sonra her seferinde sağ altta parolanızı sıfırlayın diye bir uyarı geliyor. Bunu nasıl kaldırırız?

Merhaba hocam lütfen yardım edin.
Sizin verdiğiniz imajı kurduğum tahtaya açılış şifresi koymak istedim
şifreyi koyduktan sonra kapatıp actim. tahta vestel kullanıcısı
İçin şifre istedi. Ben administatore şifre vermiştim ama öyle bir kullanıcı görünmüyor.
Bir türlü anladım nasıl ve neden oldu

tunc0687' Alıntı:
Merhaba hocam lütfen yardım edin.
Sizin verdiğiniz imajı kurduğum tahtaya açılış şifresi koymak istedim
şifreyi koyduktan sonra kapatıp actim. tahta vestel kullanıcısı
İçin şifre istedi. Ben administatore şifre vermiştim ama öyle bir kullanıcı görünmüyor.
Bir türlü anladım nasıl ve neden oldu
Bilgisayarıma sağ tıklayın-Yönet-Kullanıcılar ve gruplar-kullanıcılar-Administrator e sağ tıklayıp özellikler-hesap devre dışı tık işaretini kaldırın-vestel kullanıcısına sağ tıklatın hesabı sil i seçin, önereceklerim bunlar hocam kolay gelsin.

eğer bilgisayarı açamıyorsan şifre v.....@n.....3 malum şifre, eğer bu şifre geçerlideğilse haşari nin paylaştığı portable win8.1 de şifre kırma programı var onunla şifreyi kırabilirsin.

hastasıyız dede' Alıntı:
eğer bilgisayarı açamıyorsan şifre v.....@n.....3 malum şifre, eğer bu şifre geçerlideğilse haşari nin paylaştığı portable win8.1 de şifre kırma programı var onunla şifreyi kırabilirsin.
Hocam bu şifreyi denedim olmuyor. Zaten tahta açılmadığı için ilk dediğinizi yapamadım artık son çare sizin imajı tekrar kurayim dedim. Sizce neden böyle bir şey yapar. Bu imaja şifre koyamayacak mıyız?

tunc0687' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
Hocam bu şifreyi denedim olmuyor. Zaten tahta açılmadığı için ilk dediğinizi yapamadım artık son çare sizin imajı tekrar kurayim dedim. Sizce neden böyle bir şey yapar. Bu imaja şifre koyamayacak mıyız?
tekrar imajı attıktan sonra yukarıda yazdığım bilgisayarı yönet kısmında anlattığım yöntemleri uyguladıktan sonra şifre koyarsanız sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

Bilgisayarıma sağ tıklayın-Yönet-Kullanıcılar ve gruplar-kullanıcılar-Administrator e sağ tıklayıp özellikler-hesap devre dışı tık işaretini kaldırın-vestel kullanıcısına sağ tıklatın hesabı sil i seçin

ama akıllı tahtaya şifre koymanın pek mantıkı olmadığını düşünüyorum, illaki şifresiz açılmasın diyorsanız atak kullanın derim, kolay gelsin.

hastasıyız dede' Alıntı:
tunc0687' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
tekrar imajı attıktan sonra yukarıda yazdığım bilgisayarı yönet kısmında anlattığım yöntemleri uyguladıktan sonra şifre koyarsanız sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

Bilgisayarıma sağ tıklayın-Yönet-Kullanıcılar ve gruplar-kullanıcılar-Administrator e sağ tıklayıp özellikler-hesap devre dışı tık işaretini kaldırın-vestel kullanıcısına sağ tıklatın hesabı sil i seçin

ama akıllı tahtaya şifre koymanın pek mantıkı olmadığını düşünüyorum, illaki şifresiz açılmasın diyorsanız atak kullanın derim, kolay gelsin.
Hocam su an yeni imaj yukledim ayar larda vestel kullanıcısı yok. Bu durumda ben şifre koysam sistem yine bozulurmu sizce? Birde bizim okulun interneti men hattı değil öğrenciler istediği yerlere girebiliyorlar bunu engellemek için şifre koymak dışında ne onerirsiniz

harici bellekten bu iso dosyalarını nasıl çalıştırırız :eek: :eek: exfat mi olacak ne yapılacak yardım edin lütfen :? :?

Hocalarım ben imaj dosyalarını vestel yetkilisinden aldım indirmedim. İçinde fotoğraftaki dosya ve klasörler var. Forumda herkes clonezilla.iso ile usb boot etmiş ben ne şekilde usb ye atmalıyım bunları yardımcı olur musunuz???

Ekli dosyalar

• faz1.PNG
    faz1.PNG
    7.7 KB · Görüntüleme: 290
portatak' Alıntı:
Hocalarım ben imaj dosyalarını vestel yetkilisinden aldım indirmedim. İçinde fotoğraftaki dosya ve klasörler var. Forumda herkes clonezilla.iso ile usb boot etmiş ben ne şekilde usb ye atmalıyım bunları yardımcı olur musunuz???
Önce en kolayını söyleyeyim. Usb diski fat32 ile formatla elindeki dosyaları usb ye at utils/win32/makeboot.bat dosyasını çift tıklayarak çalıştır.
Olmuyorsa sağ tık yönetici olarak çalıştır.
Yine olmuyorsa utils/win64/makeboot.bat dosyası varsa onu çift tıklayarak çalıştır.
Yine de olmuyorsa bu dosyayı sağ tık yönetici olarak çalıştır.

Bunları yemiyorsa hastasıyız dede arkadaşımızın ilk sayfada yazdığı yöntemi deneyin
1. ...
2. Yukarıdaki resimde görünen dosyalar flash belleğe aktarılacak(Flash belleğin içinde ana dizinde olacak klasör içinde olmayacak)
3. komut istemi yönetici olarak çalıştırılacak
4. komut satırı şu şekildedir " C:\Users\Ali>_ " komut satırına sırası ile aşağıdaki komutlar girilecek
5. cd.. enter
6. cd.. enter
7. komut satırı şu hale gelecek C:\>
8. komut istemcisi küçültülecek bilgisayarımdan flash bellek sürücüsünün ismine bakılacak(ben f olarak farzediyorum)
9. f: yazıp enter
10. cd utils enter
11. cd win32 enter
12. makeboot yazıp entere basıyoruz
13. bir uyarı çıkıyor tekrar enter

flash ınız kullanmaya hazır.

Olmuş olması lazım da devam edeyim.

isolinux/isolinux.cfg
syslinux/syslinux.cfg
Dosyalarında tahminim 40. veya 41. satır civarlarında "* Clonezilla live version:..." ibaresi olması lazım.
O ibarenin devamını görürsek, vestelin kullanmış olduğu clonezilla sürümünü öğrenebiliriz.
Bu durumda o clonezilla iso sunu internetten indiririz. O iso yu Üniversal usb installer ile usb diske yazarız.
Daha sonra usb diskimizde ne var ne yok sileriz ve yukarıdaki dosyaları usb diskimize atarız işlem tamamdır.

Bu işlemleri herhangi bir clonezilla iso dosyası ile yapsak olmaz mı? Çok büyük ihtimalle olur ve sorunsuz çalışır. Fakat orjinal iso nokta atışı olur.
İsterseniz isolinux/isolinux.cfg ve syslinux/syslinux.cfg dosyarını upload edin inceleyelim.

kalelibilişim' Alıntı:
portatak' Alıntı:
Önce en kolayını söyleyeyim. Usb diski fat32 ile formatla elindeki dosyaları usb ye at utils/win32/makeboot.bat dosyasını çift tıklayarak çalıştır.
Olmuyorsa sağ tık yönetici olarak çalıştır.
Yine olmuyorsa utils/win64/makeboot.bat dosyası varsa onu çift tıklayarak çalıştır.
Yine de olmuyorsa bu dosyayı sağ tık yönetici olarak çalıştır.

Bunları yemiyorsa hastasıyız dede arkadaşımızın ilk sayfada yazdığı yöntemi deneyin
1. ...
2. Yukarıdaki resimde görünen dosyalar flash belleğe aktarılacak(Flash belleğin içinde ana dizinde olacak klasör içinde olmayacak)
3. komut istemi yönetici olarak çalıştırılacak
4. komut satırı şu şekildedir " C:\Users\Ali>_ " komut satırına sırası ile aşağıdaki komutlar girilecek
5. cd.. enter
6. cd.. enter
7. komut satırı şu hale gelecek C:\>
8. komut istemcisi küçültülecek bilgisayarımdan flash bellek sürücüsünün ismine bakılacak(ben f olarak farzediyorum)
9. f: yazıp enter
10. cd utils enter
11. cd win32 enter
12. makeboot yazıp entere basıyoruz
13. bir uyarı çıkıyor tekrar enter

flash ınız kullanmaya hazır.

Olmuş olması lazım da devam edeyim.

isolinux/isolinux.cfg
syslinux/syslinux.cfg
Dosyalarında tahminim 40. veya 41. satır civarlarında "* Clonezilla live version:..." ibaresi olması lazım.
O ibarenin devamını görürsek, vestelin kullanmış olduğu clonezilla sürümünü öğrenebiliriz.
Bu durumda o clonezilla iso sunu internetten indiririz. O iso yu Üniversal usb installer ile usb diske yazarız.
Daha sonra usb diskimizde ne var ne yok sileriz ve yukarıdaki dosyaları usb diskimize atarız işlem tamamdır.

Bu işlemleri herhangi bir clonezilla iso dosyası ile yapsak olmaz mı? Çok büyük ihtimalle olur ve sorunsuz çalışır. Fakat orjinal iso nokta atışı olur.
İsterseniz isolinux/isolinux.cfg ve syslinux/syslinux.cfg dosyarını upload edin inceleyelim.

Çok çok teşekkür ederim hocam söylediklerinizi deneyip size dönücem :)

Ekleyeyim resimde Clonezilla-Live-Version dosyasını notepad++ ile açarsan orada da clonezilla sürümü yazar.

kalelibilişim' Alıntı:
Ekleyeyim resimde Clonezilla-Live-Version dosyasını notepad++ ile açarsan orada da clonezilla sürümü yazar.
Hocam komut isteminden söylediklerinizi yapınca bu uyarı çıkıyor

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    50.6 KB · Görüntüleme: 443
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri