Akıllı Tahta İmaj da sıkıntı yaşayanlar, BURAYA!

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
portatak' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
komut istemini çalıştırırken yönetici olarak çalıştırdınızmı?
Aynı sorunu bende yaşadım bana da yol gösterseydiniz keşke :sleep:
ilk sayfada yapılacakları adım adım yazdım, adımları doğru uygularsanız sorun yaşamazsınız + @kaleli bilişim hocamız benim anlattığım yöntemden farklı 2. bir yol anlatıyor, sorununuz yada yapamadığınız neyse daha açık yazarsanız daha iyi yardım alabilirsiniz. :)

kalelibilişim' Alıntı:
@ hastasıyız dede Gayet açık net ve anlaşılır şekilde anlatıyoruz...
Anlıyorum ve uyguluyorum heralde hocam saf değilim. Bu iso dosyası yeni geldi bir önceki indirdiğim bir sürü klasörden oluşuyordu yine sizin verdiğiniz linke tıklamıştım.
Sağ olun bilgilendirme için

hastasıyız dede' Alıntı:
portatak' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
komut istemini çalıştırırken yönetici olarak çalıştırdınızmı?
Aynı sorunu bende yaşadım bana da yol gösterseydiniz keşke :sleep:
ilk sayfada yapılacakları adım adım yazdım, adımları doğru uygularsanız sorun yaşamazsınız + @kaleli bilişim hocamız benim anlattığım yöntemden farklı 2. bir yol anlatıyor, sorununuz yada yapamadığınız neyse daha açık yazarsanız daha iyi yardım alabilirsiniz. :)
Yönetici olarak da çalıştırdım komut istemini olmadı hocam. Kaleli hocamın dediği ikinci yöntemi deniycem uygun olunca. sağ olun

portatak' Alıntı:
kalelibilişim' Alıntı:
@ hastasıyız dede Gayet açık net ve anlaşılır şekilde anlatıyoruz...
Anlıyorum ve uyguluyorum heralde hocam saf değilim. Bu iso dosyası yeni geldi bir önceki indirdiğim bir sürü klasörden oluşuyordu yine sizin verdiğiniz linke tıklamıştım.
Sağ olun bilgilendirme için
Dikkat ederseniz bir önce verdiğimle bu aynı link. Sanırım siz sayfada ilgili bağlantıyı göremediniz. Biz de mecburen sayfa bağlantısının yanında direk link vermeye gerek duyduk.

Arkadaşlar Bu imajı sorunsuz bir şekilde yükledim hiçbir problem yok çok şükür. Sorum şu ki: İmajdan sonra ATAK 1.09 kurarken problem yaşıyorum. Bu konuda tecrübeli olan arkadaşlarımdan yardım bekliyorum. İyi akşamlar

kalelibilişim' Alıntı:
Dikkat ederseniz bir önce verdiğimle bu aynı link. Sanırım siz sayfada ilgili bağlantıyı göremediniz. Biz de mecburen sayfa bağlantısının yanında direk link vermeye gerek duyduk.
Teşekkürler.

fikrifirat' Alıntı:
Arkadaşlar Bu imajı sorunsuz bir şekilde yükledim hiçbir problem yok çok şükür. Sorum şu ki: İmajdan sonra ATAK 1.09 kurarken problem yaşıyorum. Bu konuda tecrübeli olan arkadaşlarımdan yardım bekliyorum. İyi akşamlar

Güncel

Dikkat...! Usb diski bootable (Açılabilir) hale getiremeyen arkadaşlar...!

Usb diskinizin Fat veya Fat16 veya Fat32 dosya sistemi ile formatlayın. Ntfs dosya sistemi ile denemedim ama kanatimce sorunsuz çalışır.
Clonezilla ile ilgili tüm dosyaları usb diskize kopyalayın. Usb diskin rootunda (ana dizininde) olacak. Başka bir klasör içinde olmayacak.
Usb diskinizde utils klasörüne gidin. Burada eski sürüm clonezillalarda win32; yeni sürüm clonezillalarda win32 ve win64 klasörleri var.
32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız win32 klasörüne; 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız win64 klasörüne gidin. Kullandığınız clonezilla sürümünde win64 klasörü yoksa win32 klasörüne gidin.

Windows xp işletim sistemi kullanıyorsanız Bulunduğunuz dizinde makeboot.bat veya makeboot64.bat dosyasını çift tıklayarak çalıştırın.
Gelen iki ms-dos ekranında da klavyedeki herhangi bir tuşa basın. Ms-dos ekranı kapanacak.

Windows vista, windows 7, windows8/8.1 işletim sistemi kullanıyorsanız bulunduğunuz dizinde syslinux.exe veya syslinux64.exe dosyasını sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştırın.
Kullanıcı Hesabı Denetimi izin isteyecek.Evet diyerek izin verin. Çalışsın ve çalışmasını tamamlasın. Siyah ms-dos ekranında yazılar geçip ms-dos ekranı kapanacak.
Şimdi aynı dizindeki makeboot.bat veya makeboot64.bat dosyasını çift tıklayarak çalıştırın. Olmazsa sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.
Gelen iki ms-dos ekranında da klavyedeki herhangi bir tuşa basın. Ms-dos ekranı kapanacak.

Hepsi bu kadar. Başarılar dilerim...!

bir tahtada image kuramıyorum arkadaşlar. tahtada açılışta usb seçtikten sonra sol üstte yanıp sönen çizgiden başka bir şey görünmüyor. sorun nerede olabilir?

bazen makeboot işe yaramayabiliyor,

3. komut istemi yönetici olarak çalıştırılacak
4. komut satırı şu şekildedir " C:\Users\Ali>_ " komut satırına sırası ile aşağıdaki komutlar girilecek
5. cd.. enter
6. cd.. enter
7. komut satırı şu hale gelecek C:\>
8. komut istemcisi küçültülecek bilgisayarımdan flash bellek sürücüsünün ismine bakılacak(ben f olarak farzediyorum)
9. f: yazıp enter
10. cd utils enter
11. cd win32 enter
12. makeboot yazıp entere basıyoruz
13. bir uyarı çıkıyor tekrar enter

flash ınız kullanmaya hazır.

hastasıyız dede' Alıntı:
bazen makeboot işe yaramayabiliyor,

3. komut istemi yönetici olarak çalıştırılacak
4. komut satırı şu şekildedir " C:\Users\Ali>_ " komut satırına sırası ile aşağıdaki komutlar girilecek
5. cd.. enter
6. cd.. enter
7. komut satırı şu hale gelecek C:\>
8. komut istemcisi küçültülecek bilgisayarımdan flash bellek sürücüsünün ismine bakılacak(ben f olarak farzediyorum)
9. f: yazıp enter
10. cd utils enter
11. cd win32 enter
12. makeboot yazıp entere basıyoruz
13. bir uyarı çıkıyor tekrar enter

flash ınız kullanmaya hazır.
denedim olmadı şimdi tekrar image dostalarını flash diske yükleyeceğim flash a kopyalarken bir sorun olmuş olabilir

makeboot.bat dosyasını çalıştırmadan önce aynı dizindeki syslinux.exe dosyasını sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştırın. Sonra makeboot.bat dosyasını çalıştırın.

Bu sayfanın en üstündeki mesajımda daha ayrıntılı yazdım.

kalelibilişim' Alıntı:
makeboot.bat dosyasını çalıştırmadan önce aynı dizindeki syslinux.exe dosyasını sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştırın. Sonra makeboot.bat dosyasını çalıştırın.

teşekkürler hocam bunu deneyeceğim

kalelibilişim' Alıntı:

Ben bu partlari indirip açtıktan sonra kopyala yapıştır yaparak flash diske kopyaliyorum acaba burada mi hata yapıyorum?

Mr.Spermata' Alıntı:
kalelibilişim' Alıntı:

Ben bu partlari indirip açtıktan sonra kopyala yapıştır yaparak flash diske kopyaliyorum acaba burada mi hata yapıyorum?
Syslinux la ilgili bir uyari verdi ms dos komut istemindeyken. Denedim oldu simdi.tesekkurler

arkadaşlar mrb
kendi imajımı almak istiyorum
gelişmiş clonezilla rehberindeki tüm adımları takip ederek hdd e imaj aldım. Ayrıca bunu 32 lik bir flash belleğe yine gelişmiş clonezilla rehberindeki anlatıma göre iso ya çevirdim.
Ancak imajı yüklemek istediğimde tüm adımları geçip en son adımda enter deyince karşıma şu ekran çıkıyor. (Buraya bir türlü o ekranın görüntüsünü ekleyemediğim için elle yazıyorum)
"Şimdi seçebilirsiniz
poweroff----------------------------------Kapat
reboot-------------------------------------Baştan başlat
cmd---------------------------------------Komut satırına git
rerun1------------------------------------Baştan başla(/home/ part image üzerindeki in
rerun2------------------------------------Baştan başla (/home/part imagekonumlanma_in

<Ok> "

Not: son ikisini denedim ama bir işe yaramıyor işlemleri yeniden başlatıyor son aşamada yine bu ekran geliyor. İlk ikisi de malum zaten.

İmajı hem hdd deki halinden hem de iso lu halinden yüklemek istedim ikisinde de aynı yerde takılıyor
Ayrıca işin kötüsü tahta bir daha açılmıyor siyah ekran geliyor. Allah'tan orjinal imaj var da oradan geri yüklüyorum..
(Not : bu mesajda mesajın içine fotoğraf veya ekran görüntüsünü nasıl yerleştirebiliriz? ("dosya seç" dedim olmadı. foto yu direk mesaja sürükledim tüm ekranı kapladı))

Teşekkürler

Fatih6464' Alıntı:
arkadaşlar mrb
gelişmiş clonezilla rehberindeki tüm adımları takip ederek hdd e imaj aldım. Ayrıca bunu 32 lik bir flash belleğe yine gelişmiş clonezilla rehberindeki anlatıma göre iso ya çevirdim.
Ancak imajı yüklemek istediğimde tüm adımları geçip en son adımda enter deyince karşıma şu ekran çıkıyor. (Buraya bir türlü o ekranın görüntüsünü ekleyemediğim için elle yazıyorum)
"Şimdi seçebilirsiniz
rerun1------------------------------------Baştan başla(/home/ part image üzerindeki in
rerun2------------------------------------Baştan başla (/home/part imagekonumlanma_in

<Ok> "

Not: son ikisini denedim ama bir işe yaramıyor işlemleri yeniden başlatıyor son aşamada yine bu ekran geliyor. İlk ikisi de malum zaten.

İmajı hem hdd deki halinden hem de iso lu halinden yüklemek istedim ikisinde de aynı yerde takılıyor
Ayrıca işin kötüsü tahta bir daha açılmıyor siyah ekran geliyor. Allah'tan orjinal imaj var da oradan geri yüklüyorum..
(Not : bu mesajda mesajın içine fotoğraf veya ekran görüntüsünü nasıl yerleştirebiliriz? ("dosya seç" dedim olmadı. foto yu direk mesaja sürükledim tüm ekranı kapladı))

Teşekkürler
imaja başlamıyor hocam, bunun farklı sebepleri olabilir, imaja başlamama nedenini kırmızı yazılarla belirtir, benim ilk aklıma gelen nedenleri yazabilirim:
1. yedeği aldığınız hdd boyutu imajı yüklemeye çalıştığınız bilgisayarın hdd sinden büyükse imajı yüklemez
2. yedek isimleri ile ve syslinux.cfg dosyası ile oynadı iseniz ı harfi kullanmayınız, onun yerine i harfi kullanınız
3. clonezillanın i386sürümünü kullanınız.

uyguladığınız adımlrı teker teker yazarsanız yardımcı olmaya çalışırm.

hastasıyız dede' Alıntı:
Fatih6464' Alıntı:
arkadaşlar mrb
"Şimdi seçebilirsiniz

<Ok> "

Teşekkürler
imaja başlamıyor hocam, bunun farklı sebepleri olabilir, imaja başlamama nedenini kırmızı yazılarla belirtir, benim ilk aklıma gelen nedenleri yazabilirim:
1. yedeği aldığınız hdd boyutu imajı yüklemeye çalıştığınız bilgisayarın hdd sinden büyükse imajı yüklemez
2. yedek isimleri ile ve syslinux.cfg dosyası ile oynadı iseniz ı harfi kullanmayınız, onun yerine i harfi kullanınız
3. clonezillanın i386sürümünü kullanınız.

uyguladığınız adımlrı teker teker yazarsanız yardımcı olmaya çalışırm.

hocam 1. seçenek olamaz çünkü hem hdd de (640 GB Samsung) hem de 32 GB lik toshiba flash bellekte aynı sorunu yaşadım.
2. seçenek te olamaz çünkü böyle bir sıkıntı olacağını tahmin ettiğim için isim verme işine hiç müdahale etmedim
3. seçeneğe bir bakmam lazım hangi sürümü kullandım hatırlamıyorum

"uyguladığınız adımlar" derken?
clonezilla rehberindeki anlatımları uyguladım(bu konu başlığı altında bir dosyaydı belki de siz hazırlamıştınız)
isterseniz tek tek yazabilirim de

yedek alırken ve bu yedeği vestelinki gibi imaj haline dönüştürürken, yaptığınız işlemleri detaylı bir şekilde yazarsanız nerede hata yaptığınızı anlayabiliriz belki.

Ben vermiş olduğunuz imajı indirdim.1 Tb hdd vardı onun içine attım dediğiniz gibi. Ancak komuş işlem satırında dediklerinizi yaptım hata alıyorum.

Samsung hdd 1 tb, ntsf olarak biçimlendirdim olmadı. Windows 10 kullanıyorum ve kendi bilgisaayarım 64 bit. Sizin vermiş olduğunuz imaj içinde win32 var. sorun nedir acaba, Neden hdd yi bootable yapamıyorum? yoksa windows 10 da çalışmıyor mu ? hdd hangi formatta olması lazım? biçimlendirmeyi açınca ntsf ve exfat var.

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri