Akıllı Tahta İmaj da sıkıntı yaşayanlar, BURAYA!

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Fatih 2.faz tahtaların ( win8.1 li olan ) orjinal imajı.
hiç açılmamış çalıştırılmamış bir tahtadan acronis ine tam disk imajı aldım ve başka bir tahtaya da yükleyerek test ettim sonuç=fabrika imajı :)

https://cloud.mail.ru/public/fdeb9ef71357/fatih

5gün sonra upload bitti :)

19part winrar arşivi %3 kurtarma kaydıda var, indirdikten sonra sıkıntı yaşamazsınız umarım her ihtimale karşı md5 hash bilgilerini de ekliyorum.
acronis grub4dos ile usb den çalışacak şekilde ayarlandı,
dosyaları çıkardıktan sonra 32gb flash a ihtiyacınız olacak,
1.adımda usb yi mb_usb.exe programı ile açılışa hazır hale getiriyoruz.
2. adım olarak klasör içeriğini usb ana dizinine kopyalıyoruz.

svbarut' Alıntı:
elimde iki tane 32 GB lık flash bellek var.hazırladığım tahtanın imajını clonezilla ile aldım. vestelinki gibi otomatik başlayan imaja çevirmek istiyorum.ama bu resmin anlatımında "Yedeğimizi nereye kaydetmek istiyorsak veya yedeğimizi nerede kayıtlı ise orayı seçiyoruz." deniliyor.ben bu kısımda hangi flashımı seçmeliyim?

ya da image ın kopyasını D:\ ye de attım.oradan image ı alıp boş bir 32 GB lık flasha vestelinki gibi nasıl hazırlarım?

"vestelin hazırladığı gibi flash oluştur" anlatımında beginner modunu seçiyor, "gelişmiş clonezilla rehberi"nde ise expert modunu seçiyor. :shock:

ve ben bi türlü "recovery-iso-zip" seçeneğini seçeceğim o ekrana ulaşamıyorum."save disk" in olduğu üç satırdan oluşan menü ekrana geliyor.
hocam sana demiştim ama harici yada 64 gb lık flash lazım diye.

ademola' Alıntı:
Fatih 2.faz tahtaların ( win8.1 li olan ) orjinal imajı.
hiç açılmamış çalıştırılmamış bir tahtadan acronis ine tam disk imajı aldım ve başka bir tahtaya da yükleyerek test ettim sonuç=fabrika imajı :)

https://cloud.mail.ru/public/fdeb9ef71357/fatih

5gün sonra upload bitti :)

19part winrar arşivi %3 kurtarma kaydıda var, indirdikten sonra sıkıntı yaşamazsınız umarım her ihtimale karşı md5 hash bilgilerini de ekliyorum.
acronis grub4dos ile usb den çalışacak şekilde ayarlandı,
dosyaları çıkardıktan sonra 32gb flash a ihtiyacınız olacak,
1.adımda usb yi mb_usb.exe programı ile açılışa hazır hale getiriyoruz.
2. adım olarak klasör içeriğini usb ana dizinine kopyalıyoruz.

faz 2 de gelmiş

faz2 iyi güzelde, misafir kullanıcı admin şifresi falan kaldırılsaydı kullanırdım bende ne yapayım fabrika imajını, ve birde acronis i sevmiyorum imaj atılan bilgisayarda kasıntı yapıyor, clonezillayı tek geçerim.

Acronis i kurmak gerekmiyor hocam aynı clonezilla gibi iso imajı ile çalışıyor. Ayrıca verdiğim yöntem içerisinde bulunan active password recovery ile admin sifrelerini kirabilirsiniz

@ ademola, @ hastasıyız dede, Hocalarım konuyu Acronis mi Clonezilla mı demeden
1. Clonezilla ücretsiz açık kaynak kodlu bir yazılım iken Acronis ücretli bir yazılımdır.
2. Clonezilla da geri yükleme işlemi basitleştirilebilir (Vestel etkileşimli tahta imajı gibi...). Acronis te özelleştirilemez.
3. İkisi de başarılı yedekleme programlarıdır.
4. İkisi de boot cd, boot usb-fdd, boot usb-hdd den çalıştırılabilir. Acronis windows üzerine de kurulabilir.
5. Acronis startup recovery manager (F11) ile hdd dan çalıştırılabilir, Clonezilla Hdd a grub4dos kurarak hdd dan çalıştırılabilir bu işlem zahmetlidir.

yeni bir yedek aldım arkadaşlar flash player, java, chrome, firefox, güncellemeleri yaptım, total 360 ekledim(artık flash bellek virüsleri sorunu kalmayacak), silverlight yüklü, asc ile sistem hızlandırma ve gereksiz dosyaları temizleme işlemi yaptım, gereksiz gördüğüm programları kaldırdım, imajın boyutu 17 gb a kadar düştü, vestel kullanıcı yok zaten direk administrator kullanıcılı ve şifresiz, office 2007, netsupportu kaldırdım isteyen kendisi kursun, bir önceki imajımda ki ileri geri düğme çıkması sorunu düzeltildi, pardus windows seçim ekranını 3 sn olarak ayarladım, sadece en sonki eba altından sopa gösterme olayından sonra açılış sayfası meb değil google olarak ayarladım, imajı atıp üstüne deepfreeze yada timefreeze kuracaksınız herşey hazır. muhtemelen pazartesi yada salı günü linkler bitince paylaşırım. :)

hastasıyız dede' Alıntı:
yeni bir yedek aldım arkadaşlar flash player, java, chrome, firefox, güncellemeleri yaptım, total 360 ekledim(artık flash bellek virüsleri sorunu kalmayacak), silverlight yüklü, asc ile sistem hızlandırma ve gereksiz dosyaları temizleme işlemi yaptım, gereksiz gördüğüm programları kaldırdım, imajın boyutu 17 gb a kadar düştü, vestel kullanıcı yok zaten direk administrator kullanıcılı ve şifresiz, office 2007, netsupportu kaldırdım isteyen kendisi kursun, bir önceki imajımda ki ileri geri düğme çıkması sorunu düzeltildi, pardus windows seçim ekranını 3 sn olarak ayarladım, sadece en sonki eba altından sopa gösterme olayından sonra açılış sayfası meb değil google olarak ayarladım, imajı atıp üstüne deepfreeze yada timefreeze kuracaksınız herşey hazır. muhtemelen pazartesi yada salı günü linkler bitince paylaşırım. :)
tahtalara yeni imaj atacaktım bekliyorum o zaman :)

tahtalara deepfeze kurduktan sonra imajını alsak imajı kurduğumuz tahta direk deepfreze li olur değil mi? freze i ayrı kurmaya gerek yok sanırım

svbarut' Alıntı:
tahtalara deepfeze kurduktan sonra imajını alsak imajı kurduğumuz tahta direk deepfreze li olur değil mi? freze i ayrı kurmaya gerek yok sanırım
deepfreze yüklüyken yedek alamıyoruz hocam, problem çıkıyor.

hocam gereksiz dosyalar silindi demişsiniz. yazmanız mümkünse neleri kaldırdınız yeni imajda

hocam tahtalardaki microsoft securitiy essentials işe yaramıyor mu.bunu kaldırıp mı usb security veya total 360 security kurdunuz.üstüne kurulumu kabul ediyor mu? ve usb bellekler için hangi yazılım tavsiyenizdir?

svbarut' Alıntı:
hocam tahtalardaki microsoft securitiy essentials işe yaramıyor mu.bunu kaldırıp mı usb security veya total 360 security kurdunuz.üstüne kurulumu kabul ediyor mu? ve usb bellekler için hangi yazılım tavsiyenizdir?
mse kaldırıldı hocam total 360 yükledim, flash bellekler için ayrıca bir programa ihtiyaç yok 360 flash virüslerini hallediyor, dropbox, everynote, paintnet, netsupport vb programları kaldırdım.

Akıllı tahtalar bikaç gündür kablosuz olarak aktivasyona bağlanıyor ama internete girmiyor, sizlerde durum nedir arkadaşlar?

dün hesapladık imaj 18 dk sürüyor, ancak imajdan sonra chkdsk disk taraması yapyor, imaj alırken seçeneklerden buna dikkat etmem gerekiyordu ama etlemişim artık buda 5 dk falan sürüyor, linuxsys.cfg komut dosyasında düzenleme yapılarak chkdsk taraması iptal ettirilebilir bilgisi olan varsa linuxsys.cfg dosyasını düzenleyerek chkdsk yi iptal eden değişikliği yapıp buraya tekrar yüklerse sevinirim.

Ekli dosyalar

• syslinux.rar
    2 KB · Görüntüleme: 11
svbarut' Alıntı:
http://www.bilgisayarbilisim.net/guvenlik-antivirus-spyware-vs-f48/360-total-security-turkce-ucretsiz-t133290.html
hocam bu linkteki yorumlarınızı okudum da orda total 360 dan pek memnun görünmüyordunuz.fikrinizi değiştiren ne oldu
eksi yönü bilgisayar güçlü değilse kasıyor biraz, iyi yönü flash bellek koruması, akıllı tahtaların performans sorunu yok flash virüs sorunu var.
e hali ile ilaç gibi geliyor.

arkadaşlar normalde imaj bittikten sonra bilgisayarı kapat, yeniden başlat vb seçenekler sunup sizin seçmenizi bekliyor, siz bilgisayarı yeniden başlatı seçince birde birkaç dakika da chkdsk taramasını beklememiz gerekiyor bunu engellemek için yani bilgisayarı otomatik yeniden başlatması için aşağıya ekleyeceğim dosyayı flash belleğinize kopyalayınız.
şu anki imaj süresi şöyle : 18 dk imaj süresi + bilgisayarı yeniden başlatınca 3 dakika daha chkdsk süresi
yüklediğim dosyayı flasha aktarınca imaj direk 21 dk olacak(biz müdahale etmeden), chkdsk yine olacak ama bz sınıfa tekrar geldiğimizde chkdsk de yapılmış olacak.
yapılması gerekenler :
flash içindeki linuxsys isimli klasörün içindeki linuxsys.cfg dosyasını benim buraya yüklediğim dosya ile değiştiriyoruz.

Ekli dosyalar

• syslinux.rar
    2 KB · Görüntüleme: 18
arkadaşlar tahtanın tüm disklerini mi freze ile donduruyorsunuz.sadece C:/ yi freze lesek tahta sorun çıkarıyor mu?hocalar flash taşımak yerine tahtaya kaydetmek istiyorlar bazı şeyleri.acaba onların rahatını mı düşünmeliyim yoksa kendi rahatımı mı? :roll:

c yi dondursan yeter, hocalarada şöyle söyle d yi kullanabilirler ama nasıl olsa bu bilgiler bilgisayarda kayıtlı diye tahtalara yükledikleri dosyalara güvenli gözüyle bakıp güvenmesinler, bilgilerini mutlaka flash belleklerine yüklesinler çünkü tahta çökerse yeni bir imaj durumunda bilgiler her an gidebilir diye uyar.

hocam öğretmenler odasındaki bilgisayarları da deepfreze lemiştim.bir klasör oluşturup masaüstünü ona bağlamıştım.ancak daha sonra baktım o klasöre virüs bulaşmış.bugün tahta imajlarına başlıcam.sorun yaşamak istemiyorum açıkçası.
( bazı hocalarımızın freze den bilgileri de yok.klasörlerini atıp dosya adına silmeyiniz yazıyorlar.ne kadar anlatsam da boş :( )

hastasıyız dede' Alıntı:
c yi dondursan yeter, hocalarada şöyle söyle d yi kullanabilirler ama nasıl olsa bu bilgiler bilgisayarda kayıtlı diye tahtalara yükledikleri dosyalara güvenli gözüyle bakıp güvenmesinler, bilgilerini mutlaka flash belleklerine yüklesinler çünkü tahta çökerse yeni bir imaj durumunda bilgiler her an gidebilir diye uyar.
Aynen hocam. Bencede D yi dondurmaya gerek yok.

svbarut' Alıntı:
hocam öğretmenler odasındaki bilgisayarları da deepfreze lemiştim.bir klasör oluşturup masaüstünü ona bağlamıştım.ancak daha sonra baktım o klasöre virüs bulaşmış.bugün tahta imajlarına başlıcam.sorun yaşamak istemiyorum açıkçası.
( bazı hocalarımızın freze den bilgileri de yok.klasörlerini atıp dosya adına silmeyiniz yazıyorlar.ne kadar anlatsam da boş :( )
sen anlatma hocam birkaçkere dosyaları silinirse gelir sorarlar sonrada yoğurdu üfleyerek yerler. :)
birde deep freeze kullanma hocam anti ile çözüyorlar, timefreeze kullan. virüs konusuna gelince yeni imajda böyle bir sıkıntı olmaz.

hocam bu arada imaj alacağım tahtada teamviewer kurmuştum. ancak iki gündür ne tahtada ne de bilgisayarımda çalışmıyor. internet bağlantınızı kontrol edin diyor. internetimde sorun yok.neden kaynaklanıyor olabilir acaba?

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri