Yeni müfredat ne zaman açıklanır

Kodla Büyü
Ortaöğretim genel müdürünün okulumuzu ziyareti esnasında ders ekleme çıkarma ya da norm fazlası gibi durumlar oluşacak mı diye sordum. Böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

"YENİ MÜFREDAT AÇIKLANDI! HAYIRLI OLSUN!!!" başlığı ile konu açmak vardı aslında 1 Nisan'da :)

• Beğen
Tepkiler: omd
Bu müfredat konusunda hala beklentisi olan arkadaşları anlayamıyorum maalesef. MEB den iyi bir şey beklemek de ne bileyim.

Çoğumuz belki Müslümanız ama belki nerdeyse hepsi ateist veya putperest olan bir Japonların bazı ahlak anlayışları veya bazı Avrupa ülkelerinin ahlakı yok ülkemizde. İbadetler 10 kısımmış 1'i ibadetse 9'u haramdan, kul hakkından sakınmakmış hadise göre. AMA ülkemizde hırsızlık, kul hakkı, torpil, her tarafta sınıflarda yerlerde çöpler, insan kayırma, kantin sırasında kaynak yapma, derste veya sokaklarda gürültü yapıp insanları rahatsız etme, kendi pisliğini temizlememe vs vs yani özeti BENCİLLİK diyebileceğim davranışlar çok yaygın toplumda. Milli ve manevi değerlerinden, şuurdan yoksun bir gençlik var.

Noel baba gibi bacadan giren ütopik uydurma gerçekte olamayacak kahramanı tüm çocuklar biliyor ama Türk-İslam kültürümüze yansımış, gece sırtında taşıdığı hediyelere fakirlerin kapısına bırakıp kaybolan bir gerçek kahramanı çocuklara anlatamamışız. Paylaşmak, sadaka, yardımlaşmak, feragat etmek gibi duygulardan uzaklaşıyor toplum

Ne robotik kodlama ne fen ne matematik, hitap ettiğimiz yaş gruplarında bence asıl önemli olan yukarıda saydığım benzer konuların ağırlık basacağı bir müfredatlar olmalı. Bizim dersimizin müfredatında da tekrar eden veya gereksiz konular eksiltilmeli veya ders saati arttırılmalı ki arada boş zamanlarda yukarıda saydığım konularda öğrencilere konuşmalar, nasihatler yapılabilsin. Aslında internet etiği, bilişim suçları ve benzeri konularda ben bu tip konuları açmaya çalışıyorum fakat ders dakikası yetmiyor.

Siz de şahitsinizdir bir Arduino kullanımı veya scratch ile yazılım hazırlama gibi konularda öğrencilerden taş taşlasın % 15 gibi katılıma zor ulaşılıyor. Çoğu ilgilenmiyor veya anlamıyor. 5. 6. sınıflarda zorlamaya giriyor biraz sanki.
robotik kodlanmışız.jpg

Eğitimde yeni müfredat çalışmalarının son aşamasına gelindi. Yeni öğretim programlarına ilişkin detaylar, bu ay açıklanacak. 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olacak müfredat, kademeli olarak uygulanacak.

Ders içerikleri sadeleşecek, saatlerde değişiklik olmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı, yeni öğretim programına ilişkin çalışmanın sonuna geldi. Yeni müfredat bu ay açıklanacak. Uygulama, 2024-2025 eğitim öğretim yılında 1'inci, 5'inci ve 9'uncu sınıflarda başlayacak.

geldi, geliyor,gelecek,açıklandı açıklanacak falan. inşallah bizi şaşırtırlar. en azından bir kitap gönderirlerse ben çok şaşırırım doğrusu.

Zerre kadar olumlu beklentim kalmadı. Dağ fare doğuracak göreceğiz hep birlikte.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni müfredatla ilgili Talim Terbiye Kurulunun çalışmalarının devam ettiğini de söylemiş.

%35 gibi bir sadeleştirme yaptık dedi.Ama bunlar kazanim listesinden bir çıkarma sekilnde mi?Yoksa derslerden bazı konuların çıkarılması şeklinde mıdır acaba merak ediyorum.

Haziran ayı seminer (mesleki eğitim) dönemi konusu belli oldu sanırm:

Öğretmenlere hizmet içi eğitimler başlıyor

Öğretmenlerin yeni programı nasıl uygulayacaklarına ilişkin soruya Bakan Tekin, "Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Müdürlüğümüz, ilgili eğitim öğretim daireleri, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığımız, programların kesin onay sürecini tamamladığımız andan itibaren başlamak üzere öğretmen arkadaşlarımızın hizmet içi eğitim sürecine tabi tutulmalarına dair bir takvim oluşturuyor. Programlar onaylandığı an, takvim hayata geçecek ve şu andan itibaren eylül ayına kadar öğretmen arkadaşlarımızı bu anlamda yeni programın mantığı, felsefesi ve uygulanmasıyla ilgili olarak çok ciddi bir hizmet içi eğitim sürecini başlatmış olacağız." cevabını verdi.

◾Bölge okullarımız, işletmelerin yoğun olduğu yerlerde ve pansiyonlu olacak. İşletme eğitimine tam erişemeyen 11. sınıflarda okuyan öğrencilerimiz için bölge okullarımızda yeni kontenjanlar açacağız. Bu öğrencilerimiz, başarılarına bağlı olarak yerleşmeleri hâlinde okulun barınma imkânından yararlanacak ve işletme eğitimleri dâhil tüm eğitimlerini bu okullarda alacaklar. Böylece 11. sınıflarda da işletmelerde meslek eğitimini hayata geçireceğiz.

◾Meslek liselerinde 53 alanda 114 dalda eğitim veriliyor. Birbirini destekleyen ve aynı eğitim ortamlarında olabilecek şekilde mesleki kümelenmeler oluşturarak "ihtisas" okullarını hayata geçirilecek. Eğitim ortamlarının daha etkin ve verimli kullanılmasının sağlanacak ihtisas okulları ile aynı zamanda mesleki teknik eğitime ilişkin AR-GE faaliyetlerinin yürütülecek; böylece mesleki eğitime ilişkin öğretim programlarını okulların tecrübeleriyle güçlendirecekler. İhtisas okullarında alan öğretmenlerinin hizmet içi eğitimlerinin de yapılacak.

◾Sektör içi okullarımız, üretim ve işletme teknikleri güncel ve sürekli gelişim içindeki büyük işletmelerin içinde açılacak. Öğrencilerimiz 9. sınıftan itibaren işletmenin içinde açılmış okulda eğitim alacaklar. Öğrencilerimiz, 9 ve 10. sınıf eğitimlerini işletmenin içindeki güvenli ortamlarda alacaklar, 11 ve 12. sınıfta ise o işletmenin üretim hattına öğretmenlerinin gözetiminde, usta öğreticilerinin nezaretinde dâhil olacaklar.

◾Bölge okullarında olduğu gibi sektöre entegre özellikli okullarımızda da mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızın içindeki alanların sektörle ilişkilendirilmeleri sağlanacak, öğrencilerin sektörel yoğunluğun bulunduğu yerlerdeki işletmelerde mesleki eğitime katılmaları sağlanacak, böylece mesleki yeterlilikleri artırılacak.

Bu modele, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin dâhil olacak. Bölge okulu ve sektöre entegre özellikli okul programımızda, okulun bulunduğu kayıt alanı dışındaki diğer mesleki ve teknik eğitim veren liselerde öğrenim gören ve 10. sınıfı tamamlayan belli niteliklere sahip öğrencilerin nakil ve geçişleri yapılacak. Bunun için nakil kontenjanları oluşturulacak. Sanayinin az geliştiği bölgelerdeki öğrencilerin parasız yatılılık imkânlarından yararlandırılmasıyla sanayisi gelişmiş bölgelerde fırsat eşitliği temelinde, mesleki ve teknik eğitim almalarının yolu açılmış olacak. Öğrenciler, yerleşmeleri hâlinde işletmenin içinde doğrudan üretim hattıyla bütünleşmiş, sektörün üretim kabiliyetiyle, oradaki yetişmiş iş gücünün, teknik personelin de nezaretinde mesleki derinleşmelerini sağlayacaklar.

"Sektör içi" ve "sektöre entegre" okullarla öğrencilerin, mesleğin gerektirdiği iklim içinde yetişmesini ve mezuniyetleri sonrası istihdama daha hızlı geçmesinin sağlanacak.

2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren meslek lisesi öğrencilerinin yeni programa sahip okullarıyla buluşacaklar.

Bu okullarımızın kontenjanlarını belirledikten sonra duyuruya çıkılacak. Öğrencilerimiz ve velilerimiz, E-okul üzerinden öğrencilerimiz başvuru yapacak.

◾Bölge okullarımız, işletmelerin yoğun olduğu yerlerde ve pansiyonlu olacak. İşletme eğitimine tam erişemeyen 11. sınıflarda okuyan öğrencilerimiz için bölge okullarımızda yeni kontenjanlar açacağız. Bu öğrencilerimiz, başarılarına bağlı olarak yerleşmeleri hâlinde okulun barınma imkânından yararlanacak ve işletme eğitimleri dâhil tüm eğitimlerini bu okullarda alacaklar. Böylece 11. sınıflarda da işletmelerde meslek eğitimini hayata geçireceğiz.

◾Meslek liselerinde 53 alanda 114 dalda eğitim veriliyor. Birbirini destekleyen ve aynı eğitim ortamlarında olabilecek şekilde mesleki kümelenmeler oluşturarak "ihtisas" okullarını hayata geçirilecek. Eğitim ortamlarının daha etkin ve verimli kullanılmasının sağlanacak ihtisas okulları ile aynı zamanda mesleki teknik eğitime ilişkin AR-GE faaliyetlerinin yürütülecek; böylece mesleki eğitime ilişkin öğretim programlarını okulların tecrübeleriyle güçlendirecekler. İhtisas okullarında alan öğretmenlerinin hizmet içi eğitimlerinin de yapılacak.

◾Sektör içi okullarımız, üretim ve işletme teknikleri güncel ve sürekli gelişim içindeki büyük işletmelerin içinde açılacak. Öğrencilerimiz 9. sınıftan itibaren işletmenin içinde açılmış okulda eğitim alacaklar. Öğrencilerimiz, 9 ve 10. sınıf eğitimlerini işletmenin içindeki güvenli ortamlarda alacaklar, 11 ve 12. sınıfta ise o işletmenin üretim hattına öğretmenlerinin gözetiminde, usta öğreticilerinin nezaretinde dâhil olacaklar.

◾Bölge okullarında olduğu gibi sektöre entegre özellikli okullarımızda da mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızın içindeki alanların sektörle ilişkilendirilmeleri sağlanacak, öğrencilerin sektörel yoğunluğun bulunduğu yerlerdeki işletmelerde mesleki eğitime katılmaları sağlanacak, böylece mesleki yeterlilikleri artırılacak.

Bu modele, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin dâhil olacak. Bölge okulu ve sektöre entegre özellikli okul programımızda, okulun bulunduğu kayıt alanı dışındaki diğer mesleki ve teknik eğitim veren liselerde öğrenim gören ve 10. sınıfı tamamlayan belli niteliklere sahip öğrencilerin nakil ve geçişleri yapılacak. Bunun için nakil kontenjanları oluşturulacak. Sanayinin az geliştiği bölgelerdeki öğrencilerin parasız yatılılık imkânlarından yararlandırılmasıyla sanayisi gelişmiş bölgelerde fırsat eşitliği temelinde, mesleki ve teknik eğitim almalarının yolu açılmış olacak. Öğrenciler, yerleşmeleri hâlinde işletmenin içinde doğrudan üretim hattıyla bütünleşmiş, sektörün üretim kabiliyetiyle, oradaki yetişmiş iş gücünün, teknik personelin de nezaretinde mesleki derinleşmelerini sağlayacaklar.

"Sektör içi" ve "sektöre entegre" okullarla öğrencilerin, mesleğin gerektirdiği iklim içinde yetişmesini ve mezuniyetleri sonrası istihdama daha hızlı geçmesinin sağlanacak.

2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren meslek lisesi öğrencilerinin yeni programa sahip okullarıyla buluşacaklar.

Bu okullarımızın kontenjanlarını belirledikten sonra duyuruya çıkılacak. Öğrencilerimiz ve velilerimiz, E-okul üzerinden öğrencilerimiz başvuru yapacak.
Son işletmeler ile ilgili genelge ve denetim sürecinden sonra bunları duymak çok tuhaf geldi bana. Mesleki eğitim iyice berbat hale gelecek bu uygulamalar ile. Sözler güzel ama ortaya çıkacak sonuç için umudum sıfır. Umarım yanılırım

Sadece biz değil hocam. Sadece sınav dersleri değişmiş gibi. Ders saatleri ile ilgili de değişen bir şey göremedim.

Geri