Yeni müfredat ne zaman açıklanır

Kodla Büyü
Son yılların en kapsamlı müfredat değişikliğiyle ilgili çalışmalar tamamlandı. Yeni müfredat Şubat ayı sonunda yapılacak bir lansmanla kamuoyuna duyurulacak. İstanbul'da gazetelerin eğitim editörleriyle bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ''Müfredat değişikliği ile ilgili bütün çalışmalarımız bitti fakat hem genel müdürlüklerin hem de Talim ve Terbiye Kurulu'nun inceleme süreci devam ediyor. Söz konusu bu çalışmalar da tamamlandığında Şubat'ın sonuna doğru yaptığımız müfredat değişikliğini kamuoyuyla paylaşırız'' dedi.

Baya kapsamlı bir değişiklik olacağı için sadece her kademenin başlangıç sınıfında ve 2024-2025 eğitim öğretiminde başlayacak. Yani okul öncesi, 1, 5 ve 9'uncu sınıflarda başlayacağız.

Yeni müfredatta Ders saatleriyle ilgili bir değişikliğimiz yok. Öğretmenler norm kadro fazlası olmayacak, çalışmalarımız bu yönde. Ders saati azalması değil, sadeleştirilmesi gündemde. Öğretmenler etkilenmeyecek.

Son yılların en kapsamlı müfredat değişikliğiyle ilgili çalışmalar tamamlandı. Yeni müfredat Şubat ayı sonunda yapılacak bir lansmanla kamuoyuna duyurulacak. İstanbul'da gazetelerin eğitim editörleriyle bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ''Müfredat değişikliği ile ilgili bütün çalışmalarımız bitti fakat hem genel müdürlüklerin hem de Talim ve Terbiye Kurulu'nun inceleme süreci devam ediyor. Söz konusu bu çalışmalar da tamamlandığında Şubat'ın sonuna doğru yaptığımız müfredat değişikliğini kamuoyuyla paylaşırız'' dedi.

Baya kapsamlı bir değişiklik olacağı için sadece her kademenin başlangıç sınıfında ve 2024-2025 eğitim öğretiminde başlayacak. Yani okul öncesi, 1, 5 ve 9'uncu sınıflarda başlayacağız.

Yeni müfredatta Ders saatleriyle ilgili bir değişikliğimiz yok. Öğretmenler norm kadro fazlası olmayacak, çalışmalarımız bu yönde. Ders saati azalması değil, sadeleştirilmesi gündemde. Öğretmenler etkilenmeyecek.

Ders yine kalkmadi ;)

Öğrenciler artık öğrenmeyi bıraktı, sadece ders çalışmaya çalışıyorlar.4 matematikle mühendislik kazanıyor.Biriktikce birikiyor doldu taştı.Elbetteki iş olmayacak.
Ogretmen fotokopi kağıdına, mürekkebe bağlı kalmamali.Herif geliyor okula, 1 senede satabilecegi kitabı öğretmene 2 günde satıyor(sattiriyor)gidiyor dükkanda kahvesini yudumluyor.Gorelim bakalım nasıl sadeleşmis müfredat.Kitaplardan çok iyi anlarım.

Kasım sonuydu şubat sonu oldu. Seçimden sonraya kaldığını anlamıştık zaten. Koca bir seneyi resmen norm durumumuzu merak ederek geçirttiler bize. Başka hiçbir branş bu korkuyu yaşamadı,yaşamıyor. Ama bilişim öğretmenleri çok iyi biliyor ki müfredattaki her değişim önce bu branşı etkiliyor

Müfredatın azaltılmasıyla birlikte, ders saatlerinin de azalması ve bir çok okulda öğretmenlere norm fazlası düşeceği düşüncelerinin aksine Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, çalışmalarının öğretmenlerin norm fazlası olmayacakları yönünde olduğun söyledi Bakan Tekin, "Öğretmenler norm kadro fazlası olmayacak, çalışmalarımız bu yönde. Ders saati azalması değil, sadeleştirilmesi gündemde. Öğretmenler etkilenmeyecek. Öğretmenlerle yaptığımız görüşmelerde mevcut haliyle müfredatın yetişmesinin mümkün olmadığı görüşü dile getiriliyor." ifadelerini kullandı.

Müfredatın azaltılmasıyla birlikte, ders saatlerinin de azalması ve bir çok okulda öğretmenlere norm fazlası düşeceği düşüncelerinin aksine Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, çalışmalarının öğretmenlerin norm fazlası olmayacakları yönünde olduğun söyledi Bakan Tekin, "Öğretmenler norm kadro fazlası olmayacak, çalışmalarımız bu yönde. Ders saati azalması değil, sadeleştirilmesi gündemde. Öğretmenler etkilenmeyecek. Öğretmenlerle yaptığımız görüşmelerde mevcut haliyle müfredatın yetişmesinin mümkün olmadığı görüşü dile getiriliyor." ifadelerini kullandı.
Dersin saati aynı kalıp içeriği sadeleşince fazla kalan süre ne olacak. Yapılan açıklama hiç bilimsel olmamış. Zaten benim beklentim sıfır da beklentisi olanlara hayret ediyorum

Dersin saati aynı kalıp içeriği sadeleşince fazla kalan süre ne olacak. Yapılan açıklama hiç bilimsel olmamış. Zaten benim beklentim sıfır da beklentisi olanlara hayret ediyorum
"Öğretmenlerle yaptığımız görüşmelerde mevcut haliyle müfredatın yetişmesinin mümkün olmadığı görüşü dile getiriliyor." demiş bakan.
Bu biz bilişim teknolojileri öğretmenlerinin de sıkıntısı değil mi? Yani doğru söylemiş bence. Ben çoğu hafta konuyu sürekli anlatmama rağmen ucu ucuna zor yetiştiriyorum ama bu durumda öğrenciler için de öğretmenler için de yorucu ve sıkıcı oluyor.
Hitap ettiğimiz öğrenciler yaşları gereği daha oyun çağında, çok sıkmamalı ve derste biraz olsun konu anlatımından zaman artmalı, küçük esprilier yapılmalı, oyunlar oynanmalı, yerine göre hayatın içinden ilgilerini çekecek konular açıp sınıfta canlılık oluşturulmalı, gönüllerine girilmelidir. Konu anlat anlat anlat öğretmenler bıkıyor çocuklar nasıl usanmasın?

"Anlatarak" verimli bilişim tek. dersi yapılacağını sanmıyorum.
Müfredatın çoğu anlatmayı gerektiren konular. İnternet etiği, bilgi güvenliği, telif hakları, virüsler, forumlar, iletişim,bilişim suçları,siber zorbalık hatta donanım yazılım, işletim sistemleri ,e devlet vs vs tabi anlatırken slaytlar açıp , web sitelerinden örnekler de gösteriyoruz. Anlatmadan nasıl olcak?

Bakanlığın önemli bir çalışması olan müfredat değişikliğinin yakın zamanda kamuoyuna açıklayacaklarını dile getiren Tekin, "Müfredat, hızla değişen dünya koşulları, güncel gelişmeler göz önünde bulundurularak devamlı güncellenecek canlı ve dinamik bir yapıda olmalı. Ana paradigmasından tutun, bize ait ve bizim değerlerimizle inşa edilmiş, bizim referans değerlerimizin ışığında oluşturulmuş bir eğitim sisteminin inşası için gerekli çalışmalarımızı tamamladık, yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız inşallah..." değerlendirmesinde bulundu.

Öğrenciler artık uzun çok uzun yabancı dil metinlerine telefonu tutup google lens ile anlık çeviri yapıyor.Monitörsüz, kasasız, klavyesiz, faresiz bilgisayar apple vision pro giyilebilir bilgisayar devri başladı.Halen müfredatı bekliyoruz.

Son düzenleme:
SİHA ,İHA'larda gelişen teknolojide ülkemiz diğer ülkelere politik üstünlük kurmaya başladı ,bunu bize kodlama sağladı.Fizik dersin de ipteki "T" gerilme kuvveti ,makaralar ,eğik düzlem Dinamik konuları eski Mısır dönemine lazımdı! Eğer bu konular duruyor ,kodlamayı seçmeli yaparlarsa ! bilinki normları ayarlamaktır niyetleri meüfredat değil.

SİHA ,İHA'larda gelişen teknolojide ülkemiz diğer ülkelere politik üstünlük kurmaya başladı ,bunu bize kodlama sağladı.Fizik dersin de ipteki "T" gerilme kuvveti ,makaralar ,eğik düzlem Dinamik konuları eski Mısır dönemine lazımdı! Eğer bu konular duruyor ,kodlamayı seçmeli yaparlarsa ! bilinki normları ayarlamaktır niyetleri meüfredat değil.
Yanlış düşünüyorsun hocam. Bu sistemlerde bilgisayar bilimleri kadar fizik&kimya da kullanılıyor. Fizikte kanunlarını bilmeden iha yapmak için uğraşmak ne kadara mantıklı. Maddenin yapısını bilmeden nasıl yapacaksın merak ediyorum. Kodlama tabi ki önemli ama diğer dersleri görmezden gelemeyiz.

silicon vadisi yoksa kodlama bilmen bir üstünlük değildir.Üstünlük kendi çipini üretip programladığın zaman politik üstünlük olur.Sonuçta her an yeni bir
çip yeni bir teknoloji üreterek yine öğrendiğin kodlamayı çöp edebilir.Diyelim ki kuantum pc ler çıkarsa C#,python vs işe yaramayabilir.Adamlar,Transistörlerin diziliminden makinelere bir dumanla haberleşme ile komutlar veriyor.

Yanlış düşünüyorsun hocam. Bu sistemlerde bilgisayar bilimleri kadar fizik&kimya da kullanılıyor. Fizikte kanunlarını bilmeden iha yapmak için uğraşmak ne kadara mantıklı. Maddenin yapısını bilmeden nasıl yapacaksın merak ediyorum. Kodlama tabi ki önemli ama diğer dersleri görmezden gelemeyiz.
kardeşim yazımı tekrar oku fiziği komple kaldırsınlar demiyorum, maddenin yapısından da bağsetmedim! t gerilme , makaralar dedim .... asıl buna değinmeden cevap vermişsin. ayrıca organik kimyayı lise öğrencisinin bilmesine gerek yok...yurtdışında göstermezler! integrale gerek yok dönüşüm fonksiyonlarına hiç gerek yok zaten ezberdir bu konular gitsin üniverstede öğrensin, bu konuların öğrenilecek yeri üniverstelerdir.sınav sistemi var diye soru soracak yer arıyorlar. Gördülerde ne oldu Pisada durum ortada , avrupada bu konular lisede gösterilmez.

Matematik müfredatı belli olmuş bizim matematikçi arkadaş inceliyor eline ulaşmış. Bizimkinden haberi olan var mı?

Matematik meb 9 tas_240219_223140.pdf

drive.google.com
drive.google.com

Hazırlıkta 26 saat, 9. sınıfta 16 saat, 10. sınıfta 28 saat algoritma ve bilişim konusu var.😄

Son düzenleme:
fen lisesi ve sosyal bilimler Bilişim ve yazılım dersi müfredatında bir değişim var mı?

Geri