Yeni müfredat ne zaman açıklanır

Kodla Büyü
ders saatleri değişmeyecekse heyecan duyulacak çok bir yanı kalmadı sanki :)

Arkadaşlar, Lise BT ve Yazılım dersi için 22/11/2023 tarihli öğretim programı şuan https://mufredat.meb.gov.tr/ProgramDetay.aspx?PID=1353 adresinde yer alıyor. Yani 3 aylık müfredat. Haftalık ders çizelgesi de zaten dönem başında değişmişti. Fen liselerinde 9-10 zorunlu, 11 ve 12'lere seçmeli gözüküyordu.
Bu değişiklikler yeni yapılmışken şuan beklenen, Maarif Eğitim Modeli denilen yeni müfredatta Lise BT ve Yazılım dersi için farklı bir değişiklik olacağını hiç sanmıyorum. Bu yıl dönem ortasında yayınlanan öğretim programı Eylül ayından itibaren işleme girer ve o şekilde devam eder düşüncesindeyim.

Son düzenleme:
Şu haberden açıklanması bu aya yetişecek gibi görünmüyor:

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Müfredat konusunda bir ilerleme olup olmadığına ilişkin soruya yanıt veren Tekin, "Talim Terbiye Kurulumuzun çalışması sürüyor. Sizin müfredat dediğiniz şey bir günde incelenecek bir şey değil. Bir dersin programı 800 sayfa. Müfredat dediğimiz şey ortak, zorunlu, herkeste standart olan dersler." diye konuştu. Milli Eğitim Bakanı Tekin, müfredatın yeni eğitim öğretim yılına yetişip yetişmeyeceği sorusuna, "Tabii yetişecek. Talim Terbiye Kurulunun onayından sonra yayımlayacağız. 1-5 ve 9'da önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya başlıyoruz." yanıtını verdi.

Eylül ayında okulların açılışıyla beraber öğreniriz artık kervan yolda düzülür misali...

Bir dönemde sanki Ziya Selçuk ta bir yeni müfredat açıklanmıştı. Ne oldu o müfredatta, bir yığın yeni ders açıklanmıştı.
En kötü sistem bile bu kadar değişiklikten iyidir. O bile şimdiye bir düzen bulmuştu

Bizde hersey gorunurde hazırdır.Mesela bizim kitaplar o kadar sade ki kaynak kitap fotokopiye mecbur kalıyoruz. aslında.Meslek kanunu ne olacak şimdiden yazayım.Sinavsiz olacak, sart gelecek, sadece 10 senelik uzmanliktan başöğretmen olma süresi düşürülecek.Bana sunu bir söyleyin hele.Bu ücretsiz izin memuriyet senesinden işliyor mu?25 sene 5 ay oldu eytliyim.

Nasıl bir çalışma ki 5 aydır sona gelinmiş olsun. Tamam kabul ediyorum müfredatın baştan sona değişmesi zor iş ama ozamanda kasımda demeyeceksin çalışmalar tamamlanmak üzere ay sonunda açıklayacağız diye. Kimsenin bi beklentisi yokken kendileri beklenti yarattılar

Hizmet puanı almıştık.4 senedir aynı yazi mebbiste duruyor.Bir hakim karar veremedi.Musluk akarken doldurun lazım olduğunda için.Sistemler değişiyor yük artıyor bizim durum degismiyor.Daha çok fotokopi cek.Daha çok kaynak aldir.Anlas bir yayinevi ile bunların kitapları ile kaynakları da ver öğretmene şu para toplama işi bitsin.

Son düzenleme:
Bakan Yusuf bey dün eşimin okuluna öğretmenler odası buluşmaları kapsamında ziyarete geldi. Meslek lisesinde çalışıyor eşim. Ders saatleri çok fazla, içerik çok fazla öğrenciler yoruluyor denildi, bakan beyde yeni müfredat çok güzel oldu, çoğu derste%30-40 bazı derslerde %70 e yakın sadeleşme var dedi. Sonucu görecez bakalım açıklanınca.

Hayır benim anlamadığım sanki biz zorla Aralık ayında açıklayacaksın dedik de gecikmeler soruldukça vatandaşı azarlıyorlar.
Nisan deseydin en başta, ne milleti beklettirirdin ne de kendi başın ağrırdı.

“Müfredat çalışmalarındaki seyreltme ile ilgili hususun önemli gerekçeleri var"

Eğitim-öğretim müfredatını ile seyreltme çalışmaları ile ilgili de konuşan Bakan Tekin, "Son günlerde çok tartışma konusu olan hususlardan bir tanesi müfredatla ilgili çalışmalar, müfredatla ilgili tartışmalar. Orada da yine aynı şekilde yaptığımız müfredat çalışmalarının başka diğer sebeplerinin yanında bir tanesi de şu arkadaşlar. Şimdi kazanım sayımız fazla derslerde. Haftalık ders saatimizi yetersiz buluyor öğretimlerimiz. Hal böyle olunca, öğrencilerimizin kazanımlarla ilgili çıktıları arzu ettiğimiz düzeyde olmuyor, toplumun da arzu ettiği düzeyde olmuyor. Çocuk başarısız oluyor çünkü yaşının pedagojik gerekliliklerinin üstünde bir kazanım yüklemeye çalışıyoruz. Çocuk başarısız. Çocuk başarısız olduğu için otomatikman öğretmen de başarısız. O yüzden biz diyoruz ki hem çocuklarımıza fazla yüklemeyelim, alabilecekleri şeyi verelim, hem de öğretmenlerimizin öğrencilere anlatması gerektiği şeyleri en iyi koşullara kaynatabileceği zaman aralığını kendilerine tanımış olalım. Dolayısıyla müfredat çalışmalarındaki seyreltme ile ilgili hususun önemli gerekçelerinde bir tanesi de bu.”

İHA

“Müfredat çalışmalarındaki seyreltme ile ilgili hususun önemli gerekçeleri var"

Eğitim-öğretim müfredatını ile seyreltme çalışmaları ile ilgili de konuşan Bakan Tekin, "Son günlerde çok tartışma konusu olan hususlardan bir tanesi müfredatla ilgili çalışmalar, müfredatla ilgili tartışmalar. Orada da yine aynı şekilde yaptığımız müfredat çalışmalarının başka diğer sebeplerinin yanında bir tanesi de şu arkadaşlar. Şimdi kazanım sayımız fazla derslerde. Haftalık ders saatimizi yetersiz buluyor öğretimlerimiz. Hal böyle olunca, öğrencilerimizin kazanımlarla ilgili çıktıları arzu ettiğimiz düzeyde olmuyor, toplumun da arzu ettiği düzeyde olmuyor. Çocuk başarısız oluyor çünkü yaşının pedagojik gerekliliklerinin üstünde bir kazanım yüklemeye çalışıyoruz. Çocuk başarısız. Çocuk başarısız olduğu için otomatikman öğretmen de başarısız. O yüzden biz diyoruz ki hem çocuklarımıza fazla yüklemeyelim, alabilecekleri şeyi verelim, hem de öğretmenlerimizin öğrencilere anlatması gerektiği şeyleri en iyi koşullara kaynatabileceği zaman aralığını kendilerine tanımış olalım. Dolayısıyla müfredat çalışmalarındaki seyreltme ile ilgili hususun önemli gerekçelerinde bir tanesi de bu.”

İHA
Ben bu açıklamadan ders saatlerinin de artabileceği sonucunu çıkardım

Öğretmenler haftalık ders saatini yetersiz buluyor demiş bakan, hangi öğretmenmiş bu, kendi kafalarında yapmak istedikleri şeyler var böyle bir şey söylenmiş gibi yapıp öğretmenlerimiz istedi biz de yaptık diyecekler tepkilerden çekinildiği için yerel seçim sonrasına kasıtlı olarak bırakılıyor gibi. Bu seçimden sonra 4 yıl seçim yok daha neler olacak bakalım.

Başlıkta duyum alınan tüm tarihler geride kaldı (Eylül ayı hariç). Yeni müfredatla veya dersin geleceğiyle alakalı duyumları olan arkadaşları dinlemek isteriz.

Geri