TTKB- Yeni Kararları ; Bir Sorunumuz Olabilir

Kodla Büyü
luverver' Alıntı:
ferdi' Alıntı:
arkadaşlar bu karar yeni atamalar için,eski atananlar aynen devam edecek...

bu mudur yani ? bizi ilgilendirmeyen her haksizliga sirtimizi mi donmemiz lazim ?

TTKB kararına bakarsak zaten kapsam kısmında yeni atanacakların diyor. Ama Bizden sonrakilerin ne olacağı ve bizim geleceğimizin ne olacağını karar altına almamız gerekiyor.

bilisimci44' Alıntı:
luverver' Alıntı:
ferdi' Alıntı:

bu mudur yani ? bizi ilgilendirmeyen her haksizliga sirtimizi mi donmemiz lazim ?

TTKB kararına bakarsak zaten kapsam kısmında yeni atanacakların diyor. Ama Bizden sonrakilerin ne olacağı ve bizim geleceğimizin ne olacağını karar altına almamız gerekiyor.

Hocam MEB'te kanunların ve yönetmeliklerin geçmişten günümüze işleyişine bakarsanız; o maddelerde yazanlar değil, yetkili kişilerin o maddelerden çıkardıkları anlam geçerli olur. Bugün yeni atamalar yazıyor olabilir; ancak, yarın yapılacak il içi veya il dışı atamaları, muhterem zatlar "yeni atama" tanımı içerisine çok güzel yerleştirebilir. Yani söylemek istediğim, bu madde halihazırda atanmış olan öğretmenleri de ilgilendirecektir. Bence Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği'nden mezun olan herkes bireysel ve sendikal bazda tepkilerini dile getirip, gerekli adımları atmalıdır. Ben şahsen Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olmama rağmen, üyesi olduğum sendikaya durumu bildirdim.

Bu konu göz ardı edilemeyecek bir konu, çok büyük adaletsizlik var. Teknik öğretmen olarak mezun olan arkadaşlarımız, Mesleki ve Teknik okullara atanamayacak. Saçmalık...

Geçici mezuniyette bilgisayar ve kontrol teknolojisi yazıyor.
altında da öğretmenlik formasyonu almıştır diye yazıyor( herkesin öyle değil mi)(marmara mezunu olup)(2009 mezunuyum)

Bilgisayar ve kontrol teknolojisi öğretmenliği yazan var mı. marmara mezunu olup.

Diplomanın aslını bu sene almıştım ama başka kuruma verdim orada ne yazıyor bilemiyorum ona baktıracam.

Mebbis te bilgisayar ve kontrol öğretmenliği yazmışlar

On değiştirsek mi bilgisayar ve kontrol teknolojisi diye geçici çözüm olarak. Ondan da sıkıntı çıkar diye korkuyorum.

Eski atananlar için sıkıntı olmayada bilir ama duyarsız kalmamk lazım. yeni mezunlar içinde bu nedir ya sacmalık

paltan' Alıntı:
altında da öğretmenlik formasyonu almıştır diye yazıyor( herkesin öyle değil mi)(marmara mezunu olup)(2009 mezunuyum)

Bilgisayar ve kontrol teknolojisi öğretmenliği yazan var mı. marmara mezunu olup.

Diplomanın aslını bu sene almıştım ama başka kuruma verdim orada ne yazıyor bilemiyorum ona baktıracam.

On değiştirsek mi bilgisayar ve kontrol teknolojisi diye geçici çözüm olarak. Ondan da sıkıntı çıkar diye korkuyorum.

Eski atananlar için sıkıntı olmayada bilir ama duyarsız kalmamk lazım. yeni mezunlar içinde bu nedir ya sacmalık

bende 2008 mezunuyum, geçici mezuniyet belgesinde "bilgisayar ve kontrol teknolojisi" yazıyor, alttada dediğiniz gibi öğretmenlik formasyonu almıştır diyor. ama asıl mezuniyet diplomasını almadım. orda ne yazıyor bilmiyorum.. işin saçmalığı bilgisayar ve kontrol teknolojisi öğretmenliği mesleki ortaöğretime atanır diyor, ama bilgisayar ve kontrol öğretmenliği atanamaz diyor. bu ikiside aynı bölüm. sadece ismini değiştirmişler, içerik aynı.. amaç ne anlamadım

atandığım yıl başvurularımı onaylatmak için ilçe mebe gittim, ordaki şube müdürü bilgisayar kontrol teknolojisi kaynak lisans programlarında yok başvuramazsın demişti, bir saat derdimi anlatmak için uğraşmıştım. sonra http://atama.meb.gov.tr/sonuclar/kaynak ... kullar.asp adresinden baktıda başvurumu almıştı.. ne sorunlu bölüm mezunuymuşuz arkadaş :eek:

Yesil26' Alıntı:
Eski atananlar tayin istemesi durumunda ne olacak

Bu değişiklikleri yapanlar görev başında kafaları iyi galiba içip mi geliyorlar işe acaba.

"Bu Esasların yürürlüğe girdiği tarihte eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler, daha önceki Kurul kararlarıkapsamında atandıklarıalan/kurum öğretmenliği görevlerine devam ederler." diye yazıyor ama ne olacağını tayin döneminde göreceğiz heralde. her an herşey olabiliyor.. bu gidişle sorun yaşayacağız gibime geliyor ama bakalım

2010 yılında elektronik öğretmeni olup bilişim öğretmeni olarak meslek lisesine atatnan arkadaşın memurlar nette yazdığı yazı atama döneminde.

Durum ciddi bence daha okuyacam( durum bizimkiyel benzer mi yorum bekliyorum).

"Elektronik bilgisayar eğitimi elektronik öğretmenliği mezunuyum 4 yıldır zorunlu hizmet bölgesizde meslek lisesinde teknik bilgisayarğretmeniyim, zorunlı hizmet affı geliyor tayin istiyorum ilkokullar açılıyor benim kendi okulum bile açılmıyor. bu nasıl bir sistem? ben burada emekliliğimi bekliyecem yoksa norm fazlası yüzünden yarın ilkokulamı gidecem ? arkadaşlar bunun peşini bırakmayalım,elektroniğe alan geçişide yapamıyoruz,yani tamammen meslek lisesi kapalı...

Biz mühendislik beklerken teknik öğretmenlikte gidecek elimizden.."
http://forum.memurlar.net/konu/897422/3.sayfa

En kötü ilçe mem e gidip bölümümün bilgisayar ve kontrol teknolojisi öğretmenliği olduğu yönünde değişiklik isticem.

paltan' Alıntı:
Bu başlıkta da arkadaşa meslek liseleri gözükmüyormuş. Atama döneminde çözebilmiş. Bakalım biz nelerle karşılaşıcaz

ozur-durumu-atamalari-f238/tef-elektronik-ogrt-mezunu-bilisim-tek-ogretmenleri-t123654.html
Bende aynı durumdaydım. İlk günler görünmedi. Daha sonra forumdaki birçok arkadaşın üstün çabalarıyla (Meb'deki yüz yüze görüşmeler) okullar açıldı. Zaten o dönem bir yerlere gidenler gitti kalanlar çakıldı, benim gibi.

Hocam ben 2011 Marmara Üni. TEF Mezunuyum. Hem Geçici mezuniyet belgemde, hem diplomamda hem de mebbis bilgilerimde Elektronik-Bilgisayar Eğitimi/Öğretmenliği-Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği yazıyor.
Başka bir arkadaşımın ise(O da 2008 Marmara Üni. TEF Mezunu) diplomasında Elektronik-Bilgisayar Eğitimi/Öğretmenliği-Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği yazıyor ancak mebbis bilgilerinde ise Elektronik-Bilgisayar Eğitimi/Öğretmenliği-Bilgisayar ve Kontrol Teknolojisi yazıyor.

hocam bu çizelgeyi hazırlayan arkadaşlar sanki "bilgisayar ve kontrol öğretmenliği" ile "bilgisayar ve kontrol teknolojisi" farklı bölümlermiş gibi düşünmüşler herhalde. halbuki bunlar aynı bölüm ve üniversite farklı yıllarda mezuniyet belgelerine farklı isimler yazmış. dolayısı ile üniversitenin bu durumu ayrıntılı ve gerekçeli olarak milli eğitim bakanlığına ve talim terbiyeye bildirmesi ve bu durumu düzeltmesi lazım.

Yeni mezun arkadaşların bu durumdan haberleri yok mu acaba? Bu durum gerçekten önemli. Ayrıca neredeyse bilişim bölümüne atananların yarısı Elektronik Bölümü mezunu meslek lisesinde. Bu durum onları hayli hayli etkliyor bu mantıkla. Nefret ettiğim elektronikten, sırf adında elektronik de var diye yazarken hiç MEB de arkadaşların "Elektronik ve" kelimelerinden sonra "Bilgisayar" ı göremeyecekleri aklımın ucundan bile geçmezdi.

"Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları Mağdurları" ADI ALTINDA FACE GRUB KURULMUŞTUR HERKESİ BURAYA DAVET EDİNİZ....
Arkadaşlar öncelikle ortada bir mağduriyet vardır. Lütfen herkesin konuya sağduyuyla yaklaşıp, 12 Mart 2014 te yayınlanan Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları ile ilgili meydana gelen mağduriyeti varsa hepimizin tek bir çatı altında toplanması ve ilgili mercilere durumu anlatması gerekir... Forumdaki paylaşımlara bakıldığında bazı kişilerin yaşanan mağduriyeti şahsileştirip kendi paçasını kurtarma çabasına girdiği görülmektedir.
ÖNCELİKLE ŞUNU UNUTMAYIN KAYBEDİLEN HAK KARŞISINDA BUGÜN SESSİZ KALIRSANIZ YARIN BİR GÜN GELİR ENİNDE SONUNDA SİZİ BULUR...
Şunları Mutlaka Dikkate Alın...
1-Söz uçar yazı kalır, oradan buradan şöyle dediler böyle dediler bu yalanlara kesinlikle kanmayın...
2-Geçici Maddelere kanmayın adı üstünde geçici madde belirli bir süre yürürlükte kalır ve kalkar...
3-Yaşanan durum şuan görevde olan öğretmenleri kapsamıyor olsa bile TEF mezunu olup atanamayan arkadaşlar da var. Onların haklarını nasıl görmezden gelirsiniz...
4-Ayrıca yine TEF mezunu olup da ilköğretimde görev yapan arkadaşlar var onların durumu da muallakta...
5-İlk tayinlerde bir sıkıntıyla karşılaşmasanız bile ileride göreve gelenin bu maddeye göre işlem yapmayacağı garantisini kimse veremez...
6-Teknik Eğitim Fakültesi Mezunuyuz biz Meslek Öğretmeni olamayacağız da kim olacak biri lütfen bunu bana açıklasın...
7-Tek hedefimiz olmalı oda yürütmeyi durdurma kararı aldırmalıyız.

Arkadaşlar konu ciddi bir yanlışlık yapıldığını ve gerekli yerlere bu durumla ilgili her türlü şikayetimizi iletmeliyiz.

Benim elimde iki tane transkript var biri 2009 tarihli ve orda Bilgisayar ve Kontrol Teknolojisi yazıyor. Diğer transkript 2013 tarihli Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği yazıyor.
Aynı şekilde 2009 tarihli geçici mezuniyet belgemde Bilgisayar ve Kontrol Teknolojisi yazıyor. Ama 2013 tarihli diplomamda Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği yazıyor.
İkiside aynı bölüm tamamen saçmalamışlar bence bu yanlışlığın düzeltilmesi için elinizden geleni yapın her yere yazın, dilekçe yazıp posta ile gönderelim Talim terbiye kuruluna.
Eskileri kapsamıyor yenileri kapsıyor olayı tamam şu an meslek lisesinde çalışabilirsin ama yarın bir gün atama istediğinde derdini anlatamazsın kimse seni dinlemez...Zaten kimsenin anladığı yok da işlerden...

sınıf öğretmeni olup 40 saat bilgisayar dersi alıp yan alanı bilgisayar olduğu için meslek lisesine atananlar var artık yan alanı bilgisayar olanları atıyorlar meslek liselerine merak etmeyin siz...

cosmicbilisim' Alıntı:
"Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları Mağdurları" ADI ALTINDA FACE GRUB KURULMUŞTUR HERKESİ BURAYA DAVET EDİNİZ....
Arkadaşlar öncelikle ortada bir mağduriyet vardır. Lütfen herkesin konuya sağduyuyla yaklaşıp, 12 Mart 2014 te yayınlanan Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları ile ilgili meydana gelen mağduriyeti varsa hepimizin tek bir çatı altında toplanması ve ilgili mercilere durumu anlatması gerekir... Forumdaki paylaşımlara bakıldığında bazı kişilerin yaşanan mağduriyeti şahsileştirip kendi paçasını kurtarma çabasına girdiği görülmektedir.
ÖNCELİKLE ŞUNU UNUTMAYIN KAYBEDİLEN HAK KARŞISINDA BUGÜN SESSİZ KALIRSANIZ YARIN BİR GÜN GELİR ENİNDE SONUNDA SİZİ BULUR...
Şunları Mutlaka Dikkate Alın...
1-Söz uçar yazı kalır, oradan buradan şöyle dediler böyle dediler bu yalanlara kesinlikle kanmayın...
2-Geçici Maddelere kanmayın adı üstünde geçici madde belirli bir süre yürürlükte kalır ve kalkar...
3-Yaşanan durum şuan görevde olan öğretmenleri kapsamıyor olsa bile TEF mezunu olup atanamayan arkadaşlar da var. Onların haklarını nasıl görmezden gelirsiniz...
4-Ayrıca yine TEF mezunu olup da ilköğretimde görev yapan arkadaşlar var onların durumu da muallakta...
5-İlk tayinlerde bir sıkıntıyla karşılaşmasanız bile ileride göreve gelenin bu maddeye göre işlem yapmayacağı garantisini kimse veremez...
6-Teknik Eğitim Fakültesi Mezunuyuz biz Meslek Öğretmeni olamayacağız da kim olacak biri lütfen bunu bana açıklasın...
7-Tek hedefimiz olmalı oda yürütmeyi durdurma kararı aldırmalıyız.

Arkadaşımız çok doğru söylemiş. Bugün kendisine dokunulmayan diğer bilgisayarla başlayan bölümlerde ilerde Teknik meslek liselerine atanamazlarsa yanlarında bugün bu mağduriyet uğramış olanları bulamazlar.

Morris' Alıntı:
sınıf öğretmeni olup 40 saat bilgisayar dersi alıp yan alanı bilgisayar olduğu için meslek lisesine atananlar var artık yan alanı bilgisayar olanları atıyorlar meslek liselerine merak etmeyin siz...
Biz de sınıf öğretmenliğine geçeriz diyorsun yani. Onların boşalttıkları yeri biz doldururuz. Vay be.

marmara üniveristesi ve süleyman demirel üniversitesi bu bölümlerin mezunlarının mesleki ve teknik liselere atanabileceğini zaten bunların ana kaynak okullar olduğunu belirten bir yazı yollamalı. ayrıca teknik eğitim mezunu her bilişim öğretmeni ister bilgisayar sistemleri, ister bilgisayar ve kontrol isterse elektronik öğretmenliği mezunu olsun mesleki ve teknik okullara atanabilmelidir. burada kriter tef mezunu olmak. bunu da üniversiteler ciddi bir girişimle halledebilirler.

üniversite hocaları ile diyaloğu iyi olan bir kaç arkadaş bunu yüz yüze dile getirerek çözüm yolunu başlatabilir.

bilisimci44' Alıntı:
kaanrevan' Alıntı:
mehteran' Alıntı:
arkadaşlar selçuk hocayla görüşmüşler..selçuk hoca yıllar önce ben marmara'da göreve başladığımda sizin bölüm yine mesleklere atanamıyordu demiş..daha sonra mebe bir dilekçe yollamış ve bu dilekçeden sonra atamalar başlamış mesleğe..heralde yine bir hataya düşmüşler, demiş.. ben o dilekçeyi tekrar bulup göndericem düzelir rahat olun demiş.. umarım dediği gibi olur..

Ayrıca change.org da kampanya başlatılmış ilgili olanlar destekleyebilir.

http://www.change.org/tr/kampanyalar/ab ... orum#share

Bu konuyu başlatan arkadaş kim bilmiyorum ama sadece kendine müslüman herhalde. Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi için de aynı durum geçerli. Bir cümleyi eklemekten mi kaçınmış yoksa?
Aynen Katılıyorum hocam. Sadece bizler de değil bizden sonra atanacakların da hakkını savunmalıyız.

Bende Aynen Katılıyorum, Konu Teknik Eğitim Fakültesi Mezunları ile alakalı.... Dar çerçeveden Bakmayalım....

mkutlukyildirim' Alıntı:
bilisimci44' Alıntı:
luverver' Alıntı:
ferdi' Alıntı:

Hocam MEB'te kanunların ve yönetmeliklerin geçmişten günümüze işleyişine bakarsanız; o maddelerde yazanlar değil, yetkili kişilerin o maddelerden çıkardıkları anlam geçerli olur. Bugün yeni atamalar yazıyor olabilir; ancak, yarın yapılacak il içi veya il dışı atamaları, muhterem zatlar "yeni atama" tanımı içerisine çok güzel yerleştirebilir. Yani söylemek istediğim, bu madde halihazırda atanmış olan öğretmenleri de ilgilendirecektir. Bence Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği'nden mezun olan herkes bireysel ve sendikal bazda tepkilerini dile getirip, gerekli adımları atmalıdır. Ben şahsen Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olmama rağmen, üyesi olduğum sendikaya durumu bildirdim.

Bu konu göz ardı edilemeyecek bir konu, çok büyük adaletsizlik var. Teknik öğretmen olarak mezun olan arkadaşlarımız, Mesleki ve Teknik okullara atanamayacak. Saçmalık...

Arkadaş karar yeni atamalar için, eskileri kapsamıyor diyor fakat 2013 il içi ve il dışı atama kılavuzlarına ve diğerlerine bakarsanız

"Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinden matematik-bilgisayar, istatistik-bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği ile bilgi teknolojileri bölümü mezunları ise, mesleki ve teknik liseleri tercih edemeyecektir."

maddesini görürsünüz. Bir sonraki atama döneminde muhtemelen bu yeni karardaki bölümler de yani bizim bölümler de bu maddede gözükecek..

Her atama döneminde sıkıntı yaşattılar zaten, şimdi bunu karara bağlayarak bizi yavaş yavaş meslek liselerinden temizleyecekler..

Zamanında ihtiyacımız vardı ondan aldık, sizi kullandık ihtiyaç kalmadı, mantar gibi bilgisayarcı türedi zaten size de gerek kalmadı hadi güle güle, işin aslı astarı bu işte arkadaşlar.. Bu durumun yeniden hortlaması çok üzücü..

Okul Müdürüm teknik eğitim fakültesi mezunu olduğu için konuya hakim, sendika ve mahkeme süreciyle de bilgisi bayağı var. Sendika işlerinde sözü geçen biri... Gerekli evrakları ona verdim. Kendisinden haber beklememi söyledi. Ben haber verene kadar hukuki süreci başlatmamı belirtti. Bakalım 2-3 gün içinde müdür bey den haber çıkmazsa dilekçemizi hazırladık, idare mahkemsi ve danıştaya gidiyoruz...

Mebbiste öğrenim bilgilerini kontrol eden oldu mu? bilgisayar kontrol öğretmenlerinin mezuniyeti sadece bilgisayar öğretmeni görünüyor. bu durumda diplomalara bakarak mı? işlem yapılır yoksa mebbiste ne yazıyorsa o mu?

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
Telefon : 0 (312) 212 65 30 (10 Hat)
arkadaslar yarın arayıp talim terbiye kuruluna soralım neden bilgisayar ve kontrol öğretmenliği meslek liselerine atanamazken turkiyede hiç bir universitede olmayan bilgisayar ve kontrol teknolojisi öğretmenliği meslek lisesine atanabiliyor

Geri