SEÇİM SANDIK GÖREVLERİ BELLİ OLAN VAR MI?

Kodla Büyü
Yaklaşık 2 saat önce yurt dışı sandık görevlisi memur üye olduğumu öğrendim. Istememistim bende çoğu kişi gibi. Resen görev dayatılması ayrı bir saçmalık zaten. İstekli birçok memur çıkacağına eminim illa öğretmen dayatması haksızlık.
Nasıl öğrendiniz hocam görevinizi. SMS ile mi e devletten mi yada tebligat mı yapıldı.
Bir de yurt dışı sandık nasıl oldu

Dün geceden beri seçmen kaydı sorgulama çalışmıyor. Bir çalışma var galiba.

Diğer seçimlerde daha erken açıklıyorlardı. Umarım sadece isteyenlere çıkar.
Hocam, dün bana sürpriz oldu. Bugün de size bu ufuk açıcı bilgiyi vermek bana nasip olsun.
"Bu seçimde isteme-misteme yok, herkes eşit. Çıkmaz deme sana da çıkabilir" modu açık :D
Hatta YSK'ya dilekçe vermiş partiler, öğretmenler ağırlıklı olsun diye. Seçim öyle daha güvenli oluyormuş. Öğretmenler istemediğinden belediye çalışanlarına vs. kalıyormuş. Onlar da güvenlikte sıkıntı yaşatıyormuş vs. vs.

Seçim görevleri mutlaka belli olmuştur. Cumartesi günü kuralar çekildi çünkü.
Ama hala açıklamayan yerler muhtemelen görev istemeyenlerin akınına uğramamak için geciktiriyor diye düşünüyorum.

Arkadaş sormuş
Daha önce yazdığım ücretler doğruymuş:

Sandık Kurulu Başkanı 418 x 3 = 1254 TL
Memur üye 396 x 2 = 792 TL
Başkan 4, üye 3 yevmiye dendi hocam. 1 er yevmiye eksik görünüyor sizin hesapta. Ayrıca kuralar çekildi sadece tebligat yapılmadı. İl-İlçe YSK'da tanıdığı olan öğrenebilir.

Yıllardır sandık başkanı olarak görev alırım, başkan olursanız üye ve siyasi parti görevlileriyle aynı masada oturmamanızı öneririm. Çaprazlarında küçük bir masada oturun, sadece kontrol amaçlı izleyin, saat 15:00 dan sonra tutanakları sayılar boş kalmak koşuluyla doldurun, seçim biter bitmez sayıma geçip tutanaklara sayıları işleyip imzaları attırıp işinizi bitirin. Tutanak yazma işini seçim sonrasına bırakmayın.

Sandık başkanları bu sabah itibariyle kaymakamlıklar tarafından görev tebliği için aranmaya başlandı. Görev yerleri hakkında telefonda bilgi verilmiyor. Mesaj kısa ve net: göreviniz var, gelin tebliğ edelim.

Sandık başkanları bu sabah itibariyle kaymakamlıklar tarafından görev tebliği için aranmaya başlandı. Görev yerleri hakkında telefonda bilgi verilmiyor. Mesaj kısa ve net: göreviniz var, gelin tebliğ edelim.
Gelin tebliğ edelim ne demek oluyor. Sms'le bildirsinler. Bir de ayaklarına çağırıyorlar. Niye eskisi gibi mesaj veya yks seçmen bilgi ekranından öğrenilmiyor anlamış değilim. Hem zorakilik var hem de ayağa çağırma var.

Başkan 4, üye 3 yevmiye dendi hocam. 1 er yevmiye eksik görünüyor sizin hesapta. Ayrıca kuralar çekildi sadece tebligat yapılmadı. İl-İlçe YSK'da tanıdığı olan öğrenebilir.

Yıllardır sandık başkanı olarak görev alırım, başkan olursanız üye ve siyasi parti görevlileriyle aynı masada oturmamanızı öneririm. Çaprazlarında küçük bir masada oturun, sadece kontrol amaçlı izleyin, saat 15:00 dan sonra tutanakları sayılar boş kalmak koşuluyla doldurun, seçim biter bitmez sayıma geçip tutanaklara sayıları işleyip imzaları attırıp işinizi bitirin. Tutanak yazma işini seçim sonrasına bırakmayın.

Yanlış söylenmiş

Gündelik sayısı yerel seçimlerde yazdığınız gibi olur. Genel seçimlerde 1’er yevmiye eksik olur:

Ekli dosyalar

• IMG_2999.png
    IMG_2999.png
    643.4 KB · Görüntüleme: 58
İstanbul Anadolu yakası, görevli olduğumu adliyeden bir tanıdık vasıtasıyla öğrenebildim. Sandık numaram belli. Ama başkan mıyım, memur muyum öğrenemedim.

Benim anlamadığım daha önce bu iş tıkır tıkır işlerken neden bu sene herkese çıkma durumu olunca sarpa sardı.
Eskiden isteyenler arasından seçiyordun, şimdi herkesten. Başka değişen ne ki bu kadar alengirli bir iş oldu.
Kime ne çıktıysa tebliğ et işte, ne bu gizem. Görevli olup olmadığımızı öğrenmek için araya adam koymak zorunda bırakılıyoruz ya.

muhalefetin sandık güvenliği, seçim güvenliği gibi goygoylarından dolayı bu iş bu hale geldi. kimsenin kafasında soru işareti kalmasın diye iş, seçimlerden sorumlu ysk-yargıya bırakıldı. sebebini merak edenler için bilgi.

muhalefetin sandık güvenliği, seçim güvenliği gibi goygoylarından dolayı bu iş bu hale geldi. kimsenin kafasında soru işareti kalmasın diye iş, seçimlerden sorumlu ysk-yargıya bırakıldı. sebebini merak edenler için bilgi.

Önceki seçimlerde aynı sınıfı paylaştığımız diğer sandığın başkanı 19 yaşında bir üniversite öğrencisiydi. Her şeyi ben anlatmak durumunda kaldım.
Yine aynı seçimde babamların, kamu görevlisi olmayan bir komşusu, sandık başkanı olmuştu.

Bu tür durumlar çıkınca, sanırım zorlaştırıcı uygulamalar devreye sokuldu.

Gelin tebliğ edelim ne demek oluyor. Sms'le bildirsinler. Bir de ayaklarına çağırıyorlar. Niye eskisi gibi mesaj veya yks seçmen bilgi ekranından öğrenilmiyor anlamış değilim. Hem zorakilik var hem de ayağa çağırma var.
devletin resmi dili yazı dır hocam sms le, whatsapp'la gelse bile tebliğ tebellüğ evrağını mutlaka imza karşılığı teslim ederler sorumluluğu üzerinize atarlar.

devletin resmi dili yazı dır hocam sms le, whatsapp'la gelse bile tebliğ tebellüğ evrağını mutlaka imza karşılığı teslim ederler sorumluluğu üzerinize atarlar.
Daha önce seçimde görev almadığım için bilmediğimden soruyorum. Tebliğ için her seferinde kaymakamlığa gidiliyor muydu?

Önceki seçimlerde aynı sınıfı paylaştığımız diğer sandığın başkanı 19 yaşında bir üniversite öğrencisiydi. Her şeyi ben anlatmak durumunda kaldım.
Yine aynı seçimde babamların, kamu görevlisi olmayan bir komşusu, sandık başkanı olmuştu.

Bu tür durumlar çıkınca, sanırım zorlaştırıcı uygulamalar devreye sokuldu.
Doğrusu da bu hocam, tecrübeli güvenilir devlet memurlarına görev verilmeli.

Daha önce seçimde görev almadığım için bilmediğimden soruyorum. Tebliğ için her seferinde kaymakamlığa gidiliyor muydu?

Bize seçim görevlerini şu ana dek hep okul müdürleri tebliğ etti. Bu seçimlerde henüz hiçbir şey duyurulmadı.

bana 2 sefer resen çıktı birinde okul müdürü toplu alıp getirmiş öğretmenlere imza karşılığı tebliğ etmişti diğerinden okul müdürüne bilgi gelmişti görev çıkanların isimleri onlar seçim kurulana bizzat gidip tebliğ tebellüğlerini alacaklar denmişti.
yani her seferinde farklı uygulamalar olabiliyor , yada ilden ilçeye değişebiliyor.

Geri