Okullarda Pardus kullanımı yazısı

Kodla Büyü
Pardus 23.0 kendi makinemde yüklü kullanıyorum da ve memnunum. Ancak bu işletim sistemini tahtaya kurduğumda dokunmatik sürücüleri Bir türlü tanıtamıyorum. Ya da farklı linux türevlerinde benzer şekilde. Masaüstü Parduslar ile Etapları aynı kefeye de koymamak gerekiyor.
kesinlikle hocam driverda bile sıkıntı çıkıyor dediğimiz bu adam akıllı bi iso yapsınlar güle güle kullanalım ama işte derdimizi anlatamıyoruz ki

AMD işlemcili tahtalarda dokunmatik çalışmıyor...
Kesinlikle doğru hocam. Aslına bakarsanız tüm sorun da burada. Bakanlık faz1,faz2,faz3 için tüm tahtaların dokunmatik sürücülerinin güncellerini yazdırtsa da biz de pardusu ve linux türevi işletim sistemlerini hakkıyla kullanabilsek. Etaplar, kimse kusura bakmasın ama bu haliyle gönül yorgunluğu.

Son düzenleme:
Linux Windows tartışmalarına girmeden şuna dikkat çekmek istiyorum. Yetkili abiler canları sıkıldıkça sözleşme imzalıyor galiba. Yegitek'in sitesine bakın 30.02.2016, 24.10.2019 ve 15.12.2023 tarihli 3 haber var. Silinen de var mı bilmiyorum. Hepsinde de Tübitak ile sözleştik hık mık diyor. İlk haberin üzerinden 8 yıl geçmiş neredeyse daha neyin sözleşmesi a dostlar? Ya bişeyleri yanlış yapıyorsunuz ya yaptığınız sözleşmeye uymuyorunuz yada ara sıra bir araya gelip çay kahve içmek hoşunuza gidiyor. Dışardan bakan da adamlar çalışıyor yerli mili falan filan inter milan diyor.

Ayrıca bizzat Aidata üst düzey yetkilisinin ağzından duyduğumu aktarayım. Pardus'lu tahtalardan çokça gelen donma problemi ile ilgili kendilerinin gereklli güncellemeleri yaptıklarını ama Tübitak tarafından Pardus çekirdeğine güncelleme yapılması gerektiği için bekletildiklerini söylemişti.

Kendini geliştirme konusunda başarısız ve isteksiz olan fbtr ler öğretmenleri bahane ediyor gibi? MacOS kursak gene aynı tepki gelirdi sanırım.

Yıllardır ezberlenmiş yöntemlerle rahat rahat işleri sürdüren fbtr ler Pardus karşısında sudan çıkmış balık gibi oluyorlar tahminim. Hele birde kompleks yapıyorlarsa "bilmiyorum" demeyi Allah yardımcıları olsun.
Asıl bomba daha patlamadı.
İdari bilgisayarlarada padus geliyor

Size tavsiyem
PC nizde derhal pardusa geçin.
Windows ile kıyaslamayın.
Ekosistemi tanıyın.
Sorunları çözmeden geçiştirmeyin.
Oyun oynamıyorsanız dual boot yapmayın

BTR Öğretmenlerine karşı, ön yargılı düşünceler taşımanıza ve onları küçümsemenize üzüldüm doğrusu...
Kaldı ki, ortada kendimizi geliştirecek bir mevzu da yok... Resmi yazı gelirse, hazır imajlar mevcut kurar geçeriz...
Bizim anlatmak istediğimiz, sıkıntılı bir sistemi sırf "Yerli İşletim Sistemine Geçtik(!)" imajı vermek için zorunlu tutmak yanlıştır.
Merak etme, hiç de sudan çıkmış balık gibi olmayız... Ayrıca bilmediğim bütün konularda, komplekse girmeden rahatça: "Bilmiyorum" diyebilirim.
Hepimizin, zehir gibi programcı olmasına gerek yok.
Sağ olsunlar, bu işleri iyi bilen arkadaşlar var. Çalışıp emek verip; E.T. İmajları, e-Kilit programları hazırlayıp paylaşıyorlar.
Eminim bu konuda da İmajlar hazırlayıp, paylaşacaklardır.
Bizler de yine, sudan çıkmamıza gerek kalmadan, işimizi görürüz... Herkesin "Allame" olmasına gerek yok.

Kendini geliştirme konusunda başarısız ve isteksiz olan fbtr ler öğretmenleri bahane ediyor gibi? MacOS kursak gene aynı tepki gelirdi sanırım.

Yıllardır ezberlenmiş yöntemlerle rahat rahat işleri sürdüren fbtr ler Pardus karşısında sudan çıkmış balık gibi oluyorlar tahminim. Hele birde kompleks yapıyorlarsa "bilmiyorum" demeyi Allah yardımcıları olsun.

Size tavsiyem
Ekosistemi tanıyın.
Arkadaşım siz btr öğretmeni misiniz, yani bir okulda görevli misiniz? Sahadan bihaber bakanlık yetkilisi gibi konuşuyorsunuz da. Kendini geliştirme de başarısız ve isteksiz dediğin Btr grupları, benim gördüğüm okullardaki en aktif ve girişimci öğretmenlerdir. Sen burada diğer öğretmenlerin yaşayacağı sıkıntıları dile getiren gruba kusura bakma da bu söylemleri edemezsin.
Pardus kullanımını bende destekliyorum fakat, bu sorun kaldırmayacak bir iştir. Yaptım oldu kafası tr'de çok denendi çalışmadı, çalışmaz. Pilot olarak okullarda denersin ve sorunları görürsün, Pardusun ve programların kullanılabilirliği ve uygulanabilirliği ile ilgili hataları 0'a indirirsin. Öğretmenlerde eğitimini alır kullanır bu kadar basit.

sahadan biri olarak yazıyorum. 2 yıldır 1000 mevcudu olan bir okulda 33 pardus kurulu tahtayı aktif bir şekilde kullanıyoruz. eğitimi aksatacak bir sorun yaşamadık. Sıfır sorunlu bir işletim sistemi mi var ki PARDUS u sıfır sorunlu hale getirmek için bekliyoruz. haydi bir adım atın geçirin pardusa tahtaları. bizim okuldaki öğretmenlerimiz eğitim almadılar ayrı bir yerden ya da platformdan . birkaç toplantı yaptım, ihtiyaçları olacak bilgileri aktardım bu kadar. normal bir öğretmenin oturup kod yazmasına gerek yok pardusta.

sahadan biri olarak yazıyorum. 2 yıldır 1000 mevcudu olan bir okulda 33 pardus kurulu tahtayı aktif bir şekilde kullanıyoruz. eğitimi aksatacak bir sorun yaşamadık. Sıfır sorunlu bir işletim sistemi mi var ki PARDUS u sıfır sorunlu hale getirmek için bekliyoruz. haydi bir adım atın geçirin pardusa tahtaları. bizim okuldaki öğretmenlerimiz eğitim almadılar ayrı bir yerden ya da platformdan . birkaç toplantı yaptım, ihtiyaçları olacak bilgileri aktardım bu kadar. normal bir öğretmenin oturup kod yazmasına gerek yok pardusta.
Tahtalar faz 2 mi hocam?

Memlekette tahtalarda internet olmayan bir sürü okul var. Pardus kurunca okul müdürü hotspot açacak da öyle mi paket indireceğiz mesela?

Pardus’un etkileşimli tahtalarda kullanımı konusunda belki ülke genelinde en fazla emeğe sahip olan Manavgat MEM'in fatih eğitmeni arkadaşlar bile faz-2 amd işlemcili tahtalardaki dokunmatik probleminden ötürü pes edip çalışmalarını sonlandırmışken bu konuda çözüm üretmeden ısrar etmenin çok manasız olduğunu düşünüyorum. Faz-3 ‘ler tamam ama faz-1 ve faz-2 için gereksiz bir ısrar diye düşünüyorum.

Windows kurduk arkadaşların ilk işi bozmak ve program kurmak oldu.Yarindan itibaren tüm tahtalara PARDUS kuruyorum ve hiç bir işe elimi sürmüyorum.Git Linux öğren kardeşim.

Arkadaşım siz btr öğretmeni misiniz, yani bir okulda görevli misiniz? Sahadan bihaber bakanlık yetkilisi gibi konuşuyorsunuz da. Kendini geliştirme de başarısız ve isteksiz dediğin Btr grupları, benim gördüğüm okullardaki en aktif ve girişimci öğretmenlerdir. Sen burada diğer öğretmenlerin yaşayacağı sıkıntıları dile getiren gruba kusura bakma da bu söylemleri edemezsin.
Pardus kullanımını bende destekliyorum fakat, bu sorun kaldırmayacak bir iştir. Yaptım oldu kafası tr'de çok denendi çalışmadı, çalışmaz. Pilot olarak okullarda denersin ve sorunları görürsün, Pardusun ve programların kullanılabilirliği ve uygulanabilirliği ile ilgili hataları 0'a indirirsin. Öğretmenlerde eğitimini alır kullanır bu kadar basit.
Uzun yıllardır BTR yapan birisi olarak eğri oturup doğru konuşalım. Her branşta her meslekte olduğu gibi BTR lerin içinde de bu işi sadece ek ders olarak gören format atmasını, yazıcıyı kurmayı bile bilmeyen 10 tane tahtaya sene başı format atıp sene sonuna kadar hiçbir iş yapmayıp üstüne dünyayı kurtaran adam gibi gezen, hocam haydi proje yapalım, bilişim etkinliği yapalım, codeweek te etkinlik yapalım dediğinde elli tane bahane bulan, BTR nin görevleri yazısında görevlerinin yarısında EBA ile ilgili iş ve işlemler varken öğrencilere EBA şifresi vermeyi bile beceremeyen birsürü BTR var.

Bir o kadarda çok fedakar , girişimci , Bilişim alanında okulunu bırak ilçesini, ilini öne geçiren, çabalayan, BTR arkadaşımızda var.

Yani keşke öyle olsa ama bütün BTR ler aktif ve girişimci değil maalesef.:(

Etkileşimli tahtalar için Pardus imajı hazırlama girişiminde bulunan tüm arkadaşlar notlarında "AMD işlemcili tahtalarda sorun çıktığını" belirtmişler. Okulumdaki Faz-2 tahtaların yarıdan fazlası zaten AMD işlemcili. AMD işlemcili tahtalardaki aniden kapanma sorunu ile zaten yeterince boğuşurken üzerine bir de bunu dayatıyorlar. Sahadan bi haber olan çok bilmiş arkadaşlar da bunu "yeniliğe kapalı olmak" olarak değerlendiriyorlar. Pardus daha debian'a geçmeden PiSi paket yönetici kullanıyorken bile Pardus kullanmış bir kullanıcı olarak söylüyorum ki mevcut haliyle Pardus etkileşimli tahtalar için uygun değil.

Pardus'un antalya ordu samsun tüm versiyonlarını kullandım. En iyisi antalya idi ama maalesef amd işlemcili tahtalar da dokunmatik sıkıntısı vardı. Adam akıllı bir imaj versinler kullanalım. Yok tahta donuyor, yok dokunmatik çalışmıyor falan filan. En son orjinal windows imajını tekrar kurdum.

Size tavsiyem
Ekosistemi tanıyın.

Uzun yıllardır BTR yapan birisi olarak eğri oturup doğru konuşalım. Her branşta her meslekte olduğu gibi BTR lerin içinde de bu işi sadece ek ders olarak gören format atmasını, yazıcıyı kurmayı bile bilmeyen 10 tane tahtaya sene başı format atıp sene sonuna kadar hiçbir iş yapmayıp üstüne dünyayı kurtaran adam gibi gezen, hocam haydi proje yapalım, bilişim etkinliği yapalım, codeweek te etkinlik yapalım dediğinde elli tane bahane bulan, BTR nin görevleri yazısında görevlerinin yarısında EBA ile ilgili iş ve işlemler varken öğrencilere EBA şifresi vermeyi bile beceremeyen birsürü BTR var.

Bir o kadarda çok fedakar , girişimci , Bilişim alanında okulunu bırak ilçesini, ilini öne geçiren, çabalayan, BTR arkadaşımızda var.

Yani keşke öyle olsa ama bütün BTR ler aktif ve girişimci değil maalesef.:(

Konumuz "Okullarda Pardus Kullanımı" iken, bazı arkadaşların 1-2 olumsuz BTR Öğretmenini kıstas alıp bunu çoğunluğa genelleyerek, konuyu "Beceriksiz BTR Öğretmenleri" ne evirmelerini şaşkınlıkla izliyorum. Böyle dostlarımız varken, düşmana hiç gerek yok.
Arkadaşlar belirtmiş işte "AMD İŞLEMCİLİ FAZ-2 TAHTALARDA DOKUNMATİK DÜZGÜN ÇALIŞMIYOR" diye... Daha neyin tartışmasını yapıyoruz.

Pardus’un etkileşimli tahtalarda kullanımı konusunda belki ülke genelinde en fazla emeğe sahip olan Manavgat MEM'in fatih eğitmeni arkadaşlar bile faz-2 amd işlemcili tahtalardaki dokunmatik probleminden ötürü pes edip çalışmalarını sonlandırmışken bu konuda çözüm üretmeden ısrar etmenin çok manasız olduğunu düşünüyorum. Faz-3 ‘ler tamam ama faz-1 ve faz-2 için gereksiz bir ısrar diye düşünüyorum.

Etkileşimli tahtalar için Pardus imajı hazırlama girişiminde bulunan tüm arkadaşlar notlarında "AMD işlemcili tahtalarda sorun çıktığını" belirtmişler. Okulumdaki Faz-2 tahtaların yarıdan fazlası zaten AMD işlemcili. AMD işlemcili tahtalardaki aniden kapanma sorunu ile zaten yeterince boğuşurken üzerine bir de bunu dayatıyorlar. Sahadan bi haber olan çok bilmiş arkadaşlar da bunu "yeniliğe kapalı olmak" olarak değerlendiriyorlar. Pardus daha debian'a geçmeden PiSi paket yönetici kullanıyorken bile Pardus kullanmış bir kullanıcı olarak söylüyorum ki mevcut haliyle Pardus etkileşimli tahtalar için uygun değil.

BTR öğretmenleri mühendis ya da tekniker midir? Ne beklenmektedir BTR öğretmeninden? Her alanda kendini yetiştirmesi beklenen BTR öğretmeni sınava her yıl aynı şeyleri ezberlemiş ve anlatan bir başka branş öğretmeninden yeri geldiğinde değersiz addedilir. Her seferinde bakanlık okullarda öneminden bahsetmesine rağmen halen daha BTR kadrosu vermemişken. Gelip bazı arkadaşlar burada edebiyat yapabilmekteler hala. Soruyorum başka bir kurumda böyle garabet var mıdır? BTR öğretmeni ders mi anlatacak, teknikerlik ya da bilgisayar mühendisliği mi yapacak. Büyük okullardaki iş yoğunluğundan bahsetmiyorum bile. Madem ki bu işler girişimcilikle veya başka şekilde düzeltilebilir. Verin bakalım başka branş öğretmenlerine. Mesela Teknoloji tasarım öğretmenleri. Yeter artık herkes haddini bilecek...

BTR öğretmenleri mühendis ya da tekniker midir? Ne beklenmektedir BTR öğretmeninden? Her alanda kendini yetiştirmesi beklenen BTR öğretmeni sınava her yıl aynı şeyleri ezberlemiş ve anlatan bir başka branş öğretmeninden yeri geldiğinde değersiz addedilir. Her seferinde bakanlık okullarda öneminden bahsetmesine rağmen halen daha BTR kadrosu vermemişken. Gelip bazı arkadaşlar burada edebiyat yapabilmekteler hala. Soruyorum başka bir kurumda böyle garabet var mıdır? BTR öğretmeni ders mi anlatacak, teknikerlik ya da bilgisayar mühendisliği mi yapacak. Büyük okullardaki iş yoğunluğundan bahsetmiyorum bile. Madem ki bu işler girişimcilikle veya başka şekilde düzeltilebilir. Verin bakalım başka branş öğretmenlerine. Mesela Teknoloji tasarım öğretmenleri. Yeter artık herkes haddini bilecek...
btr deilim meslek lisesinde calışıyorum,sonuna kadar haklısınız hangi kurum hangi branş bu kadar yuk altında calışır

Ne çileymiş ya bu bölüm. Bitmedi derdi tasası. Bilişim Öğretmenliği kadar ders içeriği güncellenen, 2 sene sonra anlattıklarının yarısı rafa kalkıp neredeyse yeniden bir müfredat anlatması beklenen. Ve bunu mütemadiyen tekrar eden. Aynı zamanda okuldaki bazen bir de yetmez bir kaç okulda elektrikle çalışan her şeyi doğal(!) olarak bilmesi ve dahi tamir etmesi gereken. Buna rağmen hiç bir zaman yaranamayan, bırak bakanlığı meslektaşları içinde bile kıymet görmeyen bir bölüm daha yoktur.

Bilişim bu kadar da sürprizli bir bölüm olmamalı ama ya. Bir kaç haftaya müfredat değişecek dersler gitti mi kaldı mı diken üstü olan biz. Yeni seçmeliler gelecek, bir tanesi "Yapay Zeka Uygulamaları". İki sene önce adam gibi haberi olan yoktu yarın dersi geliyor kalk anlat denecek olan yine biz. Eyvallah tamam anlatırız sıkıntı yok onu da hallederiz de azıcık kıymet verin be Bilişim Öğretmenlerine. Hem İsviçre çakısı gibi kullan öğretmenini hem de görmezden gel her fırsatta. Çok acayip!

Ben tahtada Bayram Karahan ın pardus 23 imajını kullanıyorum. Tavsiye ederim.
Bu imajı indirdim ventoy ile kurdum ama boot etmiyor. Özel birşey yapmam gerekiyor mu acaba? UEFI mi olacak normal mi acaba?

Düzenleme UEFI değil normal boot ettim ventoyu oldu ama sol üst köşede dokunmatik çalışmıyor. kalibrasyon aracı var mı pardusta dokunmatik için?

Son düzenleme:
Bu imajı indirdim ventoy ile kurdum ama boot etmiyor. Özel birşey yapmam gerekiyor mu acaba? UEFI mi olacak normal mi acaba?

Düzenleme UEFI değil normal boot ettim ventoyu oldu ama sol üst köşede dokunmatik çalışmıyor. kalibrasyon aracı var mı pardusta dokunmatik için?
MEB imajlarından etap yazanlar da dokunmatik çalışıyor.
etap 5.3 ve 19 beta'yı denedim.

MEB imajlarından etap yazanlar da dokunmatik çalışıyor.
etap 5.3 ve 19 beta'yı denedim.
teşekkürler. kalibrasyon varmış denedim iyice kötü oldu. normalde dokunmatikte sorun yok iyi biliyorum. ama o imaj faz2 de sorun çıkarttı bende. birde bunları deneyeyim.

Dedikleriniz faz 3 için sanırım. benin tahtalar faz1 ve faz2. onlara uygun olanı indireyim.

Bunların hangisi inecek kafam bir milyon oldu. Mesela bizim faz1 ler ssd takılı ama legacy bios
Faz 1 SSD (5.8 GB)

Faz 1-2 Legacy Bios (5.9 GB)

bunun hangisi işimi görecek. direk etap 5.3 kursam nasıl olur?

Son düzenleme:
teşekkürler. kalibrasyon varmış denedim iyice kötü oldu. normalde dokunmatikte sorun yok iyi biliyorum. ama o imaj faz2 de sorun çıkarttı bende. birde bunları deneyeyim.

Dedikleriniz faz 3 için sanırım. benin tahtalar faz1 ve faz2. onlara uygun olanı indireyim.

Bunların hangisi inecek kafam bir milyon oldu. Mesela bizim faz1 ler ssd takılı ama legacy bios
Faz 1 SSD (5.8 GB)

Faz 1-2 Legacy Bios (5.9 GB)

bunun hangisi işimi görecek. direk etap 5.3 kursam nasıl olur?
yazdığım ikisini de live olarak denedim.
kurmadım yani.
bu arada tahtalarım faz1

"Bu meslekte her öğretmene su içmek helal Bilgisayar ogretmenine haram "
Anlayana...
Yahu olay nerden nereye gelmiş bize bizden olanların yaptığını bir baskasina yapta bak ne oluyor görelim.Konu Pardus ama millet yiyorda yiyor birbirini.
Pardusa karşı değilim tam tersine şeref duyarım kullanırım da fakat sistemsel arızaların giderilmedigi imajlarin tam oturmadığı çözüm konusunda online da net bir bilgi havuzu olmadığı bir alana sürüklenmek mantıksız.Tum hazırlığını yap alt yapini yap dene olmuyorsa ısrar etme olay bu kadar basit.
AMD işlemcilerde sorunlar devam ederken hele hele ilkokullarda sınıf öğretmenleriyle btrler yaka paça olurlarken ısrar gerek yok.
Yaptım oldularla bizler yada sizler sınıflarda tahtayı aktif hale getireceğiz tam olarak çalıştıralım çalışsın haydi aslanım olacak bu iş diyerek bu kararı alanlar derslerden günde 5 er 10 ar bilemedin bazen tüm günlerini çocuklardan çalıyoruz farkında değiller.Bu çocuklardan çalınan sürelere yazık günah degilmi.

konudan uzaklaştım ve dünya kadar sorun daha varmış, 1 haftadır pardus tahtanın biri kendi keyfine göre kapanıyor kendi keyfine göre açılıyor bazen hiç açılmıyor bazen dersin ortasında kapanıyor, o pardus uzmanlarını çözüme davet ediyorum, hadi bulsunlar, yoksa bi z-kitap kulanmayı, pdf chrome ile açmayı, klavyeyi kapatınca doknmatik düzeldi demeyi pardus uzmanlığı sanan arkadaşlar buraaya lütfen. Şu an anlıyorum ki onlar bizden daha pasifmiş. sadece olanla yetini üstüne bir şey koymayıp tamam hocam bunun çalıştığı bu kadar diyorlarmış demekki, " zaten tahta da ne yapılıyor ki canım, kaç program kullanıyor zaten yaaaaaaa" demeyi pardus kullanmayı bilmek sanan arkadaşlar tahta kendi kafasına göre kapanıp açılıyor buyrun hadiii

Geri