Okullarda Pardus kullanımı yazısı

Kodla Büyü
Şahsen ben gelen donanım hangi yazılımla gelmişse her daim onu kullandım ve aynı şekilde de devam edeceğim. Faz 1 ve faz 2 windows'tu pardus'a geçirmedim. Faz 3'lere ise kesinlikle windows kurmadım kurmam da. Bu resmi yazı da benim düşüncemi doğrular nitelikte zaten. Ayrıca yeni bir resmi yazı gelirse ve o yazıda ne derseler onu yapar işime bakarım. Bugüne kadar ne ben ne de öğrencilerim ne pardus'ta ne de windows'ta hiç bir sorun yaşamadan derslerimizi işledik. İdareciler hariç sorun yaşayan öğretmen arkadaşlar beni aradıklarında lab'da ki ana pc'ye kurduğum veyon üzerinden hemen kendilerine bir iki tıkla yardımcı oluyorum.

Şahsen ben gelen donanım hangi yazılımla gelmişse her daim onu kullandım ve aynı şekilde de devam edeceğim. Faz 1 ve faz 2 windows'tu pardus'a geçirmedim. Faz 3'lere ise kesinlikle windows kurmadım kurmam da. Bu resmi yazı da benim düşüncemi doğrular nitelikte zaten. Ayrıca yeni bir resmi yazı gelirse ve o yazıda ne derseler onu yapar işime bakarım. Bugüne kadar ne ben ne de öğrencilerim ne pardus'ta ne de windows'ta hiç bir sorun yaşamadan derslerimizi işledik. İdareciler hariç sorun yaşayan öğretmen arkadaşlar beni aradıklarında lab'da ki ana pc'ye kurduğum veyon üzerinden hemen kendilerine bir iki tıkla yardımcı oluyorum.
👏👏👏👏

ben faz3 tahtaya bolu imajını yükledim yaklaşık bir buçuk yıldır bi sıkıntı almadım. Bolu imajını tavsiye ederim.

Benim de anlamadığım işletim sisteminin daha ne olduğundan habersiz sadece internete giren öğretmene göre yorum yapılması.

Her devlet kendi güvenliğini, çıkarını düşünür. Sevmemek, istememek nedir?

Açık kaynak, ücretsiz, bilimsel temelli iyi ya da kötü bir işletim sistemi varken -bir şirketin ürününü -hem de yabancı menşeyli- kamu kurumunda zorunlu kalmadıkça istenmesini/tercih edilmesini anlamıyorum.

Hiçbir sistem kusursuz değildir.

Windows olsun başka bir şey olmasın demek ne kadar yanlışsa linux olursa her şey çözülecek gibi düşünmek de çok doğru gelmiyor bana. Tamam açık kaynak kodlu şu bu ama o da yabancı menşeili. Okullarda linux/Pardus kullanılana kadar çok daha öncelikli kurumlar ile ilgili nasıl bir çalışma var onu merak ediyorum.
E okul sisteminin çalıştığı serverların işletim sistemi nedir ve veri tabanı sunucuları hangi yerli program ile yapılıyor bilen arkadaşlara danışmak isterim. Oracle ın durumu nedir vb

Katılmıyorum hocam. Kullanmasını bilirseniz Pardus ta gayet hızlı çalışıyor. Yavaş çalışıyor diyen öğretmenlerin birçoğu kullanımını bilmediğinden kaynaklı.
Evet buna problem denirse z kitaplarda bu problem var. Ancak abartılacak büyütülecek bir problem değil. Öğretmenin tek yapması gereken z kitabı açmadan önce klavyeyi kapatacak 1 sn bu kadar.

Bugün baktığınızda bütün işletim sistemlerinin az ya da çok eksiği kusuru vardır. Şunu da iddia etmiyorum Parsussüper. Evet Pardus windows ya da macOS kadar gelişmiş değil ancak okullarda hatta devlet kurumlarının %80 ninde kullanım için fazlasıyla yeterli..
anlamadığım anlatamadığım nokta bu zaten adamlar kendileri destek vermiyor teknik servis bile o kadar hata bildiriyor onu bile zahmet edip düzeltmiyorlar siz bana ne diyorsunuz, ben kendim çok güzel kullanırım hiçte bişeye ihtiyacım olmaz ama adamlar kendi geliştirdiklere şeye destek vermiyor banane o zaman

Öğretmenlerin akıllı tahtayı,
1) İnternete girmek
2) Z Kitap için kullanmak

dışında başka amaçla Pek kullanmadıklarını gördüğümüze göre. Bilişim Öğretmenleri olarak bize Pardus'ta çalışacak Z Kitap uygulamaları yapmak, yapılan uygulamaların sorunlarını ilgililere bildirmek gibi eko sisteme katkı sağlamak yakışır diye düşünüyorum.

Zaten her şeyin web üzerinden çalıştığı günümüzde, sıradan öğretmenlerin Google Docs ve Microsoft 365 ürünlerini kullanmaya alışması bile pardus'a geçiş için mükemmel bir destek olacaktır.

Libre Office de gerekli durumlarda Gayet yeterli zaten.

Öğretmenlerin akıllı tahtayı,
1) İnternete girmek
2) Z Kitap için kullanmak

dışında başka amaçla Pek kullanmadıklarını gördüğümüze göre. Bilişim Öğretmenleri olarak bize Pardus'ta çalışacak Z Kitap uygulamaları yapmak, yapılan uygulamaların sorunlarını ilgililere bildirmek gibi eko sisteme katkı sağlamak yakışır diye düşünüyorum.

Zaten her şeyin web üzerinden çalıştığı günümüzde, sıradan öğretmenlerin Google Docs ve Microsoft 365 ürünlerini kullanmaya alışması bile pardus'a geçiş için mükemmel bir destek olacaktır.

Libre Office de gerekli durumlarda Gayet yeterli zaten.
Z kitapların %95 i pardus uyumlu hocan o aşamaları geçeli çok oldu. Office noktasında dediğiniz gibi libreoffice, wps office fazlasıyla iş görüyor.

anlamadığım anlatamadığım nokta bu zaten adamlar kendileri destek vermiyor teknik servis bile o kadar hata bildiriyor onu bile zahmet edip düzeltmiyorlar siz bana ne diyorsunuz, ben kendim çok güzel kullanırım hiçte bişeye ihtiyacım olmaz ama adamlar kendi geliştirdiklere şeye destek vermiyor banane o zaman
Hocam destek vermediklerini nereden biliyorsunuz. Ben başından beri süreci takip ediyorum birçok noktada hatalar giderildi düzenlemeler yapıldı. Bununla ilgili telegram da grup var. Grupta Pardus ekibinden geliştiriciler var. Grupta sorunlara çözüm bulunuyor bizzat kendileri de cevaplar veriyor. Yine Pardus forum var. Forumdan yazdığınızda birçok sorunuza cevap veriliyor hatta yaşadığınız çoğu sorunun cevabı var. Hatta uzaktan bilgisayarıma bile bağlandılar.

Evet eksikleri var. Katılıyorum ancak sizin belirttiğiniz tam olarak bir eksik değil Z kitabı açmadan önce klavyeyi deaktif etmek için bir buton koymuşlar öğretmenin bu butona basması 1 sn sürer. Bu bir açık ya da sorun değildir. Z kitabı açmadan önce klavyeyi deaktif etmezsen tahta donar edersen sorunsuz kullanırsın.

Benim bulunduğum yerde arçelik serviste çalışanların hiçbirisi Pardus kullanmayı bilmiyor eminim sizin oradakiler de öyledir. Sistemi kullanmayı bilmeyen nasıl hata bildiriyor onu da anlamış değilim.

Biz daha yeni 36 tahtayı windows 10 yaptık.Tum pardus ve Linux komutlarını iyi bilirim lakin ogretmenlerin kurs almasi lazım kimse buna hazır değil.Bilgisayar ogrt il koordinatörü sordu çevirdi.

İlimizde 1.dönem başında dönem sonuna kadar Pardus zorunlu olarak tüm tahtalara kurulması kararı alındı okulumuzdaki tahtalara İlk hafta kurulumu gerçekleştirdim faz 2 tahtalarda stabil çalışan Pardus etap ne yazık ki yok ( Ordu imajı 5.3 en az hatayı verdiği için bu imajı kurdum) dokunmatik ne yaparsanız yapın Windows 10 gibi hızlı çalışmıyor tahta çok sık donuyor ve şimdi sayamayacağım onlarca hata verdi... Bu yüzden kimse kusura bakmasın bunca yıldır çok basit sorunlara çözüm getirmeyen Pardus bundan sonra ne yapacak... Mesela dokunmatik sorunu neden çözmüyorlar, tahtanın sık sık donması sorunu neden çözülmüyor...

Bir tartışma da ben başlatayım o zaman. Pardus yerli ve millî bir işletim sistemi midir?

Yani Türk mühendisler oturup sıfırdan kendileri bir işletim sistemi yazdılar ve adını Pardus mu koydular? Yoksa Linux işletim sistemini açık kaynak kodlu olduğu için değiştirip Pardus haline mi getirdiler.

Ben yerli ve millî olduğuna inanmıyorum.

Bir tartışma da ben başlatayım o zaman. Pardus yerli ve millî bir işletim sistemi midir?

Yani Türk mühendisler oturup sıfırdan kendileri bir işletim sistemi yazdılar ve adını Pardus mu koydular? Yoksa Linux işletim sistemini açık kaynak kodlu olduğu için değiştirip Pardus haline mi getirdiler.

Yerli ve milli demek, herşeyi sıfırdan yazmak mı demek? Bu bilime zaten aykırı.

Kendini geliştirme konusunda başarısız ve isteksiz olan fbtr ler öğretmenleri bahane ediyor gibi? MacOS kursak gene aynı tepki gelirdi sanırım.

Yıllardır ezberlenmiş yöntemlerle rahat rahat işleri sürdüren fbtr ler Pardus karşısında sudan çıkmış balık gibi oluyorlar tahminim. Hele birde kompleks yapıyorlarsa "bilmiyorum" demeyi Allah yardımcıları olsun.
Asıl bomba daha patlamadı.
İdari bilgisayarlarada padus geliyor

Size tavsiyem
PC nizde derhal pardusa geçin.
Windows ile kıyaslamayın.
Ekosistemi tanıyın.
Sorunları çözmeden geçiştirmeyin.
Oyun oynamıyorsanız dual boot yapmayın

GPL Kapsam olarak yerlilik ve millik kavramlarından daha geniş.
Pardus; tüm Dünya halklarına ait kar amacı gütmeyen debian projesinin Türkiye için uyarlanmış halidir.
Önce debian kurun sonra Pardus kurun
Ardaki farkı görün. Pardus un yerli ve milli olmasının sadece birkaç nüans olduğunu anlarsınız.

Okul idarecilerinin Pardus kullanmaları İMKANSIZ.

Okullarda F klavye ne kadar kullanılıyorsa, Pardus da o kadar kullanılacaktır.
Neden imkansız ki hocam. Okul idarecilerinin yaptığı işlem nedir? e okul mebbis vs sistemlerin tamamı web tabanlı. Yani chrome mozilla vb kullanacaklar. Birtek ders dağıtım programı problem. Onuda bütün okul idareleri pardusa geçtiğinde para kazanmak istiyorlarsa örneğin bilsa pardus uyumlu versiyonunu çıkarmak zorunda kalacaktır. Tıpkı z kitaplarda olduğu gibi.

Hiç Kimse ifade etmiyor ama itirazların tamamında şu var aslında : insan her zaman alışana kadar değişime direnç gösterir, bilmediğimden korkar. Alıştıktan sonra direnç ortadan kalkar korkusunun yersiz olduğunu görür. Bu bir süreç işi ben bu pardus göçünün olacağına inanmıyorum keşke olsa ! Ancak olursa da ilk 1 yıl çok sancılı olacaktır sonrasında alışıldığında ise işler yavaş yavaş yoluna girecektir.

Sıfır arcelik pardus idi.Tum tahtalar dönüyor, yeniden başlat yapıyorsun, paketleri indiriyor gibi yapıyor olmuyor, ip ayarlarını kimse yapamıyor bir sürü sorun idi.Verdik windowsu tahtalar özgür oldu

Hocam destek vermediklerini nereden biliyorsunuz. Ben başından beri süreci takip ediyorum birçok noktada hatalar giderildi düzenlemeler yapıldı. Bununla ilgili telegram da grup var. Grupta Pardus ekibinden geliştiriciler var. Grupta sorunlara çözüm bulunuyor bizzat kendileri de cevaplar veriyor. Yine Pardus forum var. Forumdan yazdığınızda birçok sorunuza cevap veriliyor hatta yaşadığınız çoğu sorunun cevabı var. Hatta uzaktan bilgisayarıma bile bağlandılar.

Evet eksikleri var. Katılıyorum ancak sizin belirttiğiniz tam olarak bir eksik değil Z kitabı açmadan önce klavyeyi deaktif etmek için bir buton koymuşlar öğretmenin bu butona basması 1 sn sürer. Bu bir açık ya da sorun değildir. Z kitabı açmadan önce klavyeyi deaktif etmezsen tahta donar edersen sorunsuz kullanırsın.

Benim bulunduğum yerde arçelik serviste çalışanların hiçbirisi Pardus kullanmayı bilmiyor eminim sizin oradakiler de öyledir. Sistemi kullanmayı bilmeyen nasıl hata bildiriyor onu da anlamış değilim.
ya hocam sen hiç bilmediğin görmediğin servis hakkında onu bilmiyor bunu bilmiyor diye nasıl konuşursun senin mantığın buysa bittik biz. Servis gelmese aidatadan biz klavyeden olduğunu asla bilemezdik, Sürekli dokunmatik sorunu diye bildiriyorduk ki dokunmatiği de çalışmıyordu zaten o esnada. Sen bu sürekli başkasını suçlayan kafayla devam et hocam bende bişey söyleyim senden de bişey olmaz

Link: https://indir.pardus.org.tr/ISO/Etap19/ destek veriliyorsa son çıkan, "Pardus-Etap-19.0-Beta-24.iso" dosyasına bak hocam tarihi 6 ay öncesine ait

Adamlar hatayı tubitaga yazıyolar sende yazda çözsünler madem servis olmasa işimiz çözülmüyordu sen ancak çamur at, Madem hata değil bu sadece klavyeye basılacak neden her dersimzi 15 20 dk sabote ediyor sürekli bi ders gidiyor , bu tahtayı kullananlar ortalama 50 yaşında ki sınıf öğretmeni, bunlaru düşünmek zor olmasa gerek adamlar kullanamıyorlar benlik sorun yok destek yok diyorsam destek yok bana masal anlatma, neymiş o sorundan sayılmazmış sorunu görmezdn gel yapılmayanı söyleme ama millete çamur at senin sorunları çözme şeklin çok güzel hocam böyle devam et

Son düzenleme:
Kendini geliştirme konusunda başarısız ve isteksiz olan fbtr ler öğretmenleri bahane ediyor gibi? MacOS kursak gene aynı tepki gelirdi sanırım.

Yıllardır ezberlenmiş yöntemlerle rahat rahat işleri sürdüren fbtr ler Pardus karşısında sudan çıkmış balık gibi oluyorlar tahminim. Hele birde kompleks yapıyorlarsa "bilmiyorum" demeyi Allah yardımcıları olsun.

Size tavsiyem
Ekosistemi tanıyın.
herkeste bi btrlere çamur atma sevdası btrler olmasa okulların halini görürsünüz herkes bi havalarda alın konunuz sizin olsun :D

ya hocam sen hiç bilmediğin görmediğin servis hakkında onu bilmiyor bunu bilmiyor diye nasıl konuşursun senin mantığın buysa bittik biz. Servis gelmese aidatadan biz klavyeden olduğunu asla bilemezdik, Sürekli dokunmatik sorunu diye bildiriyorduk ki dokunmatiği de çalışmıyordu zaten o esnada. Sen bu sürekli başkasını suçlayan kafayla devam et hocam bende bişey söyleyim senden de bişey olmaz

Link: https://indir.pardus.org.tr/ISO/Etap19/ destek veriliyorsa son çıkan etap 19 pardus 24 e bak hocam tarihi 6 ay öncesine ait

Adamlar hatayı tubitaga yazıyolar sende yazda çözsünler madem servis olmasa işimiz çözülmüyordu sen ancak çamur at, Madem hata değil bu sadece klavyeye basılacak neden her dersimzi 15 20 dk sabote ediyor sürekli bi ders gidiyor , bu tahtayı kullananlar ortalama 50 yaşında ki sınıf öğretmeni, bunlaru düşünmek zor olmasa gerek adamlar kullanamıyorlar benlik sorun yok destek yok diyorsam destek yok bana masal anlatma, neymiş o sorundan sayılmazmış sorunu görmezdn gel yapılmayanı söyleme ama millete çamur at senin sorunları çözme şeklin çok güzel hocam böyle devam et
Hakaret etmeden yazabilirsin hocam. Sakin ol :) Hakaret etmeden de derdini anlatabilirsin.

Madem dediklerime inanmıyorsun servis elemanlarını çağır Bana pardus'u anlatırmısınız de ondan sonra konuşalım.

Tekrar söylüyorum bu bir hata değil. Düzeltilebilir mi evet öğretmenlere z kitap açmadan önce 1 sn klavye kapatmak zor geliyorsa oda düzeltilir. z kitap kullanmadan önce klavyeyi kapatmalısın. Bunu bilmediğin için 15 20 dakika dersin sabote olmuş. Biraz araştırsaydın servisten değil kendinde öğrenirdin :).

Servis elemanları da Pardus kullanmayı bilmediği için tıpkı senin şu an yaptığın gibi en kolay yolu seçip Pardus'a ve tubitak'a suçu atıp işten sıyrılma peşindeler. 😂😂

Size tavsiyem
Ekosistemi tanıyın.
BT değilim fakat birkaç soru sormak isterim sayın hocam size.
Piyasaya pardus veya türevi işletim sistemleri ile hangi işi yapıp para kazandınız?
Reel piyasada ve ara eleman barındıran işletmelerde Pardus kullanan bir işletme gördünüz mü?
Son olarak unity, after effect ,MVC solidworks v.b. piyasada markalaşmış programları Pardus de nasıl anlatmayı düşünürdünüz?
Diyelim ki anlattınız bu öğrencilerin kaçi piyasada anlattığımız alternatifleri kullanacak?
Bu arada iyi bir kali linux kullanıcısıyim fakat okulda tercihim Windows.

Son düzenleme:
Piyasaya pardus veya türevi işletim sistemleri ile hangi işi yapıp para kazandınız?
Reel piyasada ve ara eleman barındıran işletmelerde Pardus kullanan bir işletme gördünüz mü?
Son olarak unity, after effect ,MVC solidworks v.b. piyasada markalaşmış programları Pardus de nasıl anlatmayı düşünürdünüz?
Diyelim ki anlattınız bu öğrencilerin kaçi piyasada anlattığımız alternatifleri kullanacak?
Soru bana değil ama ben de soru sorayım, hangi öğretmen ve idareci kullandığınız programı kullanıyor?
Öğretmenleri geçtim BT öğretmenlerin kaç tanesi programları kullanıyor?
Bu hesaba göre o programları çalıştırmayan bilgisayarları çöpe mı atalım.

Son düzenleme:
Hakaret etmeden yazabilirsin hocam. Sakin ol :) Hakaret etmeden de derdini anlatabilirsin.

Madem dediklerime inanmıyorsun servis elemanlarını çağır Bana pardus'u anlatırmısınız de ondan sonra konuşalım.

Tekrar söylüyorum bu bir hata değil. Düzeltilebilir mi evet öğretmenlere z kitap açmadan önce 1 sn klavye kapatmak zor geliyorsa oda düzeltilir. z kitap kullanmadan önce klavyeyi kapatmalısın. Bunu bilmediğin için 15 20 dakika dersin sabote olmuş. Biraz araştırsaydın servisten değil kendinde öğrenirdin :).

Servis elemanları da Pardus kullanmayı bilmediği için tıpkı senin şu an yaptığın gibi en kolay yolu seçip Pardus'a ve tubitak'a suçu atıp işten sıyrılma peşindeler. 😂😂
Hala hata tada eksiklik olduğunu kabul etmemissin hocam sen bu şekilde ozelde para kazan benden sana bi maas ikramiye

Size tavsiyem
Ekosistemi tanıyın.
Reel piyasada ve ara eleman barındıran isletmelerde Pardus kullanan bir işletme gördünüz mü?
Soru bana değil ama ben de soru sorayım, hangi öğretmen ve idareci kullandığınız programı kullanıyor?
Öğretmenleri geçtim BT öğretmenlerin kaç tanesi programları kullanıyor?
Bu hesaba göre o programları çalıştırmayan bilgisayarları çöpe mı atalım.
Soru bana ise sayın hocam o yazdığım programları ben yıllardır anlatıyorum. İdarecilere gelince ben idareci değil öğrenci yetiştiriyorum. Öğrenci ihtiyaclari ve bitirdiklerinde karşılaşacakları çalışma hayatı benim için daha önemli. Bu programları çalıştırmaya makinanız okulda yok ise talep edin düşüğüne razı gelmeyin sayın hocam. Ben gelmiyorum yenisini de bir şekilde buluyorum bulduruyorumacikcasi

Geri