Okullarda Pardus kullanımı yazısı

Kodla Büyü
Bu iş çok su götürür tartışma bitmez. Ama biraz gerçekçi olmak lazım Pardus ile mevcut işleyişi sorunsuz sürdürmek imkansız gibi bir seydir. Sadece okullar değil diğer devlet kurumları da buna geçmesi gerekir ki bunu yapmak daha zordur. Pardusu böyle yaygınlaştırmaya çalışmak en başta Pardus a zarar verir. Benim için sıkıntı yok hepsini kullanır çözerim ama son kullanıcı bu söylenen sorunları aşamaz ve iyice soğur. Benim fikrim böyle bu konuda.
Not: Windows için yabancı menşeili diye kötü olduğunu söyleyen parduscu arkadaşlar veri tabanı olarak kullanılan ve tüm verilerin emanet edildiği Oracle ile ilgili sorduğum soru hakkında hiç bir şey yazmadılar. Pardus a geçince devlet kurumlarının veri tabanları yerli mi olacak onu merak ediyorum.

Ortam çok gergin :)
Benim için hava hoş. Son kullanıcı olarak hepsini kullanabiliyorum. Ancak kullanım kolaylığı açısından Windows tercihim...
Demek ki Pardus'un ve diğerlerinin daha çok yol alması gerekiyor... Devlet politikası gereği dönüştürülen bilgisayarlar dönüştürülür. Dönüştürülmeyenler de -ki mutlaka olacaktır- kullanılmaya devam edecektir.
Ayrıca anlamadığım nokta: Ben niye sürekli alternatif aramak zorundayım ve en iyisini bildiğim programın alternatifini arayıp duruyorum ki orjinali gibi çalışmamakta (genelde). Son kullanıcının yakasını bence bırakmalılar artık :)
Çağın ihtiyacına yöneleceksek eğitim sisteminde bu teknik donanım, sunucu ve database gibi tüm konularda kendini geliştirmiş insan yetiştirelim. Bunu da zorlayarak yapamayız. Sonrasında herkes ihtiyacına göre kullanımına devam eder.
Ayrıca güvenlik sebebiyle eğer bu adımlar atılıyorsa sunucu ve diğer her türlü arkaplan hizmetlerini bakanlık vb. kurumlar millileştirsin ve bu yolla zaten yerli kurumların da önü açılıp yerliye yönelirler. Tabi uygun kalite ve fiyat olduğu sürece. Bunun adımını ve gelişimini MEB, okullara dayatarak yapamaz.

Bu iş çok su götürür tartışma bitmez. Ama biraz gerçekçi olmak lazım Pardus ile mevcut işleyişi sorunsuz sürdürmek imkansız gibi bir seydir. Sadece okullar değil diğer devlet kurumları da buna geçmesi gerekir ki bunu yapmak daha zordur. Pardusu böyle yaygınlaştırmaya çalışmak en başta Pardus a zarar verir. Benim için sıkıntı yok hepsini kullanır çözerim ama son kullanıcı bu söylenen sorunları aşamaz ve iyice soğur. Benim fikrim böyle bu konuda.
Not: Windows için yabancı menşeili diye kötü olduğunu söyleyen parduscu arkadaşlar veri tabanı olarak kullanılan ve tüm verilerin emanet edildiği Oracle ile ilgili sorduğum soru hakkında hiç bir şey yazmadılar. Pardus a geçince devlet kurumlarının veri tabanları yerli mi olacak onu merak ediyorum.
Windows yabancı menşeli olduğu için kötü diyen varsa zır delidir. Windows, macOS birçok konuda son kullanıcı noktasında pardus ve diğer linux sürümlerinden çok daha iyi noktadadır. Her üç sistemi de aktif kullanan birisi olarak yazıyorum bunu. Burada Apple ve Microsoft milyarlarca dolar bütçesini de unutmayalım yalnız.

Ancak Pardus'te okullarda etkileşimli tahtaların, idareci bilgisayarlarının ve diğer bilgisayarların kullanım amaçları düşünüldüğünde (Meslek Liselerinin bilişim ile alakalı bölümleri hariç) tamamının ihtiyaçlarını çok büyük oranda karşılayacağı ortadır.
Anlaşılan devlette windowsa lisans parası vermek istemiyor. Elimizde de işimizi görecek bir işletim sistemi varken neden windowsa lisans parası ödeyelim ?

Dediğiniz konuya da katılıyorum eğer bir göç olacaksa bu göç önce bakanlıktan ve sunucularından başlamalıdır.

Son düzenleme:
BT değilim fakat birkaç soru sormak isterim sayın hocam size.
Piyasaya pardus veya türevi işletim sistemleri ile hangi işi yapıp para kazandınız?
Reel piyasada ve ara eleman barındıran isletmelerde Pardus kullanan bir işletme gördünüz mü?
Son olarak unity, after effect ,MVC solidworks v.b. piyasada markalaşmış programları Pardus de nasıl anlatmayı düşünürdünüz?
Bu arada iyi bir kali linux kullanıcısıyim fakat okulda tercihim Windows.

Soru bana ise sayın hocam o yazdığım programları ben yıllardır anlatıyorum. İdarecilere gelince ben idareci değil öğrenci yetiştiriyorum. Öğrenci ihtiyaclari ve bitirdiklerinde karşılaşacakları çalışma hayatı benim için daha önemli. Bu programları çalıştırmaya makinanız okulda yok ise talep edin düşüğüne razı gelmeyin sayın hocam. Ben gelmiyorum yenisini de bir şekilde buluyorum bulduruyorumacikcasi
Dostum böyle abartılı bir giriş yapmana gerek yoktu :)
Pardus bukadarmı ürkütücü?

Tahtaların yüzde kaçında yazdığınız yazılımlara ihtiyaç var?
Siz her okulu meslek lisesi sanıyorsunuz.
Yazdığınız yazılımların müfredatta adı geçiyorsa ozaman onların çalışacağı işletim sistemini kurarsınız. Gerekçeniz belli işte.
O markalara bağımlılık varsa bu hoş değil.
Bari başka markalara bağımlılık olmasın.

Yabancı diye Windows'u kötülemiyorum. Alternatifi varken kamuda yabancı menşeili ve kapalı kaynak savunulmasını anlamıyorum. Her devlet mecbur kalmadıkça kendi ürününün kullanılmasını ister. Bundan daha doğal ne var?

Konu veritabanı değil. Ne kullanıldığını da bilmiyorum. Aynı görüşüm bunun için de geçerli.

Ayrıca veritabanı ile işletim sistemi arasında dağlar kadar fark var. İşletim sistemi herşeye gebe.

Yerli ve milli demek, herşeyi sıfırdan yazmak mı demek? Bu bilime zaten aykırı.
Linux nasıl yazıldı hocam? Ben tam bilmiyorum. Siz biliyor musunuz? Birilerinin yaptıklarından alıntı yapılıp değiştirildi mi yoksa birileri oturup kafa yorup sıfırdan bir proje olarak yeni orijinal bir işletim sistemi mi yazdı.

WhatsApp yerine Bip kullanacaktık, sahi ne oldu o iş?
Pardus ekibinden geliştiriciler de yerli, milli olmayan Telegram grubundalar...

Pardus kullanılır, niye kullanılmasın. Fakat öncelikle bu bir takvime bağlanmalı. MEB ekip kursun. Test için illerden 2-3 BT sınıfı ve öğretmeni olan okullar seçsin. Bu okullarda her branştan öğretmen Pardus kullanılsın, idareciler dahil. BT öğretmenleri de Pardus'un kullanımında öğretmenlerin yaşadıkları zorlukları, eksiklikleri MEB'e iletsin. Bu geri dönüşlerden sonra düzenlenmiş haliyle Pardus yeniden dağıtılır. Öğretmenler de zorluk çekmedikleri, sorun yaşamadıkları bir işletim sisteminin ne olduğu umurlarında bile olmaz. Benim işimi zorlaştırmıyorsa benim de umrumda olmaz.

Yabancı diye Windows'u kötülemiyorum. Alternatifi varken kamuda yabancı menşeili ve kapalı kaynak savunulmasını anlamıyorum. Her devlet mecbur kalmadıkça kendi ürününün kullanılmasını ister. Bundan daha doğal ne var?

Konu veritabanı değil. Ne kullanıldığını da bilmiyorum. Aynı görüşüm bunun için de geçerli.

Ayrıca veritabanı ile işletim sistemi arasında dağlar kadar fark var. İşletim sistemi herşeye gebe.
Hocam emin olun ülkedeki tüm bilgisayarlar Pardus da olsa siz verilerinizi yabancı bir şirketin veri tabanına giriyorsanız pardus işletim sistemini kullanmanızın hiç bir anlamı yoktur.

F Klavye ile İlgili 2013/13 Sayılı Başbakanlık Genelgesi

"...Kamu kurum ve kuruluşlarınca genelgenin yayımından itibaren, alım süreci başlatılmış olanlar dışında temin edilecek tüm bilgisayarların F klavyeli olması ve halen kullanımda olanların da 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi sağlanacaktır."

"... Bu kapsamda kurulacak www.fklavye.gov.tr internet sitesinde eğitim içeriği kullanıma sunulacaktır."

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü
Sayı: 15923718-101.04-E.220641
Konu: F Klavye Kullanımı
Tarih: 05.01.2017

Kaçımız F klavye kullanıyoruz ya da hangimzin okulunun tamamında F klavyeye geçildi?
Diyeceğim o ki bazen resmi yazılar, genelgeler pratikte işletilemiyor

Hocam emin olun ülkedeki tüm bilgisayarlar Pardus da olsa siz verilerinizi yabancı bir şirketin veri tabanına giriyorsanız pardus işletim sistemini kullanmanızın hiç bir anlamı yoktur.
Veritabanı sunucularımız dış ülkede mi yoksa sunucular bizde ama dış ülkelerin erişimi mi var sunucularımıza?

F Klavye ile İlgili 2013/13 Sayılı Başbakanlık Genelgesi

"...Kamu kurum ve kuruluşlarınca genelgenin yayımından itibaren, alım süreci başlatılmış olanlar dışında temin edilecek tüm bilgisayarların F klavyeli olması ve halen kullanımda olanların da 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi sağlanacaktır."

"... Bu kapsamda kurulacak www.fklavye.gov.tr internet sitesinde eğitim içeriği kullanıma sunulacaktır."

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü
Sayı: 15923718-101.04-E.220641
Konu: F Klavye Kullanımı
Tarih: 05.01.2017

Kaçımız F klavye kullanıyoruz ya da hangimzin okulunun tamamında F klavyeye geçildi?
Diyeceğim o ki bazen resmi yazılar, genelgeler pratikte işletilemiyor
Hocam burada farklı bir konu var yalnız lisans meselesi.
Galiba okulların %95 ve üzerinde akıllı tahta kullanılıyor. Haydi faz-1 ve faz-2 de lisans alındı diyelim ki onunda galiba windows 12 den itibaren eski lisanslar geçerli olmayacak.

Faz-3 ve sonrası yeni alımlarda bakanlık lisans almadı. Öğretmenler odası vs haydi bir şekilde ispatlanamaz ama her sınıfta her tahtada windowsu c..ck li kurdun Microsoft bakanlığa tazminat davası açtı ki %100 kazanır. Ücreti kime rücu edecek. Öder misin ücretini ? Adamı zıplatırlar. Belki de bunları bu sebeple doğacak bir tazminattan sıyırmak için yapıyor bakanlık. Ben resmi yazı yazdın ama okul resmi yazıyı dinlemeyip c..rckli windows kurmuş personel kusurludur ödeyin tazminatı dese ne yapılacak.

Ve herşeyine iddiaya girerim böyle bir olay yaşansa ertesi hafta bütün Türkiye deki okullar koşar adım Pardus'a geçer. Kimsede zorla bu iş olmaz. Yok pardus şöyle yok pardus böyle demez 😂

pardus dünkü mesele değil ki. tüm tahtaları pardusa geçirme plan salgından hemen önce vardı. salgın araya girince ötelendi. şimdi ise tekrar canladı. 1-2 yıldır öba mesleki eğitimlerde pardus mevcut. öğrenmek isteyen öğretmen şimdiye kadar öğrenirdi. bana göre çok büyük farklılık yok öğretmen açısından işletim sisteminde. öğretmenlerin keyfine bırakılırsa hiçbir zaman pardus a geçilmez. biz 2 yıldır okulumuzda arçelik tahtalarda kullanıyoruz. ara sıra sıkıntılar oluyor ama çok büyük problemler değil. 2 yıldır format yüzü görmeyen ve problem çıkarmayan birçok tahta var. geçiş için yıllarca beklemeye gerek yok birkaç gün temel bilgileri edindikten sonra tahtaya pardus yüklenecek öğretmenlerin tamamına gerekli bilgilendirmeler yapılacak bir toplatı ile. o kadar da abartmaya gerek yok olayı.

Veritabanı sunucularımız dış ülkede mi yoksa sunucular bizde ama dış ülkelerin erişimi mi var sunucularımıza?
Hocam veri tabanı yazılımının kendisi aynen Windows gibi bir marka ve yerli değil. O yazılımla bütün veri tabanını yönetiyoruz. Her türlü veri o yazılımla işleniyor. Neyse konuyu çok uzatmak istemiyorum artık. Ne yaparlarsa yapsınlar. Ben pardusu da kullanırım Windows da kullanırım. Artik sorun yaşayan düşünsün. Pardus olunca da her şey güllük gülistanlık olmayacak sonuçta.

Faz 2 için deneme amaçlı ordu imajını kullandım. Çok akıcı gelmedi açıkçası Etap 5.3. Oba eğitimindeki versiyon güzeldi. Faz 2 kaldırır mı onu?

Sizin imaj öneriniz var mıdır vestel Faz 2 için?
Ayrıca vestel Faz1 için önerdiğiniz nedir?

Akıcı değil.Tahtayi bekletme konumunda 2 ders bırak donuyor.Prizden çek başlat.Yeni paket indiriyorum windows gibi hızlı değil.Yazici kurmak sıkıntı.Bazi programları indirmek ve kurmak için öğretmenin Linux komutu bilmesi gerekiyor.Benim için sorun değil ama ogretmenlerin iyi bir kurstan geçmesi gerekiyor.Derste çok uğraşır arkadaş.
Ben şahsen destekliyorum biraz uğraşırım, öğrenci kurcalayamaz.

Son düzenleme:
Madem Pardus desteklenecekti bunu yapmak Faz 3 temi akıllarına gelmiş?
FATİH projesi ilk başladığında Pardus ile başlayıp, eğitimler Pardus üzerinden verilseydi bugün bu yazıya gerek kalmaz herkes Pardusu kullanıyor olurdu.
pardus ilk geldiğinde orada çalışmayan bir sürü öğretmenlerin ders içi test konu anlatım programları exe leri vardı ki en son kurduğum okulda bile hala bazı uygulamaları açamadığını görünce değiştirmiştik bu iş böyle olmaz en güzeli linux kullanılması veya hiç bir şey kullanılmaması artık telefonlardan her şey yönetilebiliyor sınıfa bir projeksiyon cihazı taksınlar telefondan herşey yapılıyor(çizim,video,anlatım, yazma-yazdırma vs...)akıllı tahta hantal ağır ve bakımı maliyetli birşey.

Haydi ben de yazayım bir iki hata ordu faz 2 imajı kullanıyoruz ilk kurulumda tahtaya format atıp fişi söküp takınca tahta açılmıyordu ufak bir deneme yanılma yöntemi ile bios pili bitmiş olmasından olduğunu anladık daha da bomba olay eğer aktif kullandığınız tahtanın bios pili biterse tahta fişini söküp takınca yine tahta açılmıyor. Her iki durumda da bios pili değişimi yapıp tekrar format atmak gerekiyor...

Dokunmatik her tahtada enteresan çalışıyor çok yavaş olması başlı başına bir sorun zaten ama bir tahtada yazı yazarken sadece orta kısımda yazı yazmıyor başka tahtada sorun olmuyor mesela...

Şifresiz giriş yapıp e-kilit kuruyoruz durduk yere şifre sormaya başlıyor şifre girmek mümkün olmadığı için tahtaya yine format atmak gerekiyor.

Bazı USB belleklerde sorun çıkarıyor...

Donuyor donuyor ve yine donuyor ve çok yavaş çalışıyor...

Valla tahlillerin ve analizlerin süper. Teşekkürler hocam. 😂 😂 👏 👏 👏
ya argüman isterim kanıt göster derim kalırsın öyle , Pardus Pardus dediğin yok destek sağlanıyor muşmuşş hala 6 ay önceki kalıp iso var yaprak kıpırdamamış adamların umrunda değil bi driver eklemek :D :D :D sen servislere çamur atmaya devam et :D Allah dan bi klavyeyi kapatmayı öğrenmiş ahahahahahahahahah :D:D kanıt koy da görelim hadi güncellemeymiş

ya argüman isterim kanıt göster derim kalırsın öyle , Pardus Pardus dediğin yok destek sağlanıyor muşmuşş hala 6 ay önceki kalıp iso var yaprak kıpırdamamış adamların umrunda değil bi driver eklemek :D :D :D sen servislere çamur atmaya devam et :D Allah dan bi klavyeyi kapatmayı öğrenmiş ahahahahahahahahah :D:D kanıt koy da görelim hadi güncellemeymiş

Evet beni çok kötü yakaladın tühh uyuyamam ben bu gece...
Yahu hocam sana diyecek çok lafım varda boşver. Değmez.
Haydi sen sağ ben selamet..

Son düzenleme:
Dostum böyle abartılı bir giriş yapmana gerek yoktu :)
Pardus bukadarmı ürkütücü?

Tahtaların yüzde kaçında yazdığınız yazılımlara ihtiyaç var?
Siz her okulu meslek lisesi sanıyorsunuz.
Yazdığınız yazılımların müfredatta adı geçiyorsa ozaman onların çalışacağı işletim sistemini kurarsınız. Gerekçeniz belli işte.
O markalara bağımlılık varsa bu hoş değil.
Bari başka markalara bağımlılık olmasın.
Sayın hocam ben şahsen türevlerini kullaniyorum orası ayrı fakat mesele şurada Pardus e teşvik etmek ile zorunlu kılmak arasında hangisi olmalı?
Size şu konuda katılıyorum malesef zamanımız öğretmenlerinin branş ayırmak sizin kendini geliştirmek gibi bir tercihi yok. Fakat onlarında vardır kendilerini savunacak bir sebebi bence.
Ama Pardus dayatması konusunda anlaşmaya varamayız sanırım 😊

Okullardaki akıllı tahtaya Pardus yüklemek millileşmek değildir bana göre. Herkesin kendi evindeki bilgisayara Pardus yüklemesini sağla bakalım hadi. Akıllı tahtada Windows olunca ne oluyor ki, en fazla akşam 17'ye kadar kullanıyoruz bunları ve hepsinde de deepfreeze kurulu zaten. Akıllı tahtadan devlet sırrını paylaşan kaç kişi var ki?

Evet yerli ve millî olanı kullanalım, tamam kabul ediyorum da bu istenilen şeyi yapmanın millileşmek olduğuna inanmıyorum.

Bu yapılan şey bana dayatma gibi geliyor. Düşünün daha biz bilişimciler bile tam ikna olmuş değiliz. Kendi içimizde ihtilaf halindeyiz.

Windows bağımlılığından kurtulalım gerçekten ben de öyle istiyorum. Ama Pardusu zorunlu kılarak değil. Niye Pardus? Niye Linux değil? Linuxun çeşitleri var? Gerçi linux da kullanmış değilim de.

Akıllı tahta Pardus ama evimde Windows, e olmadı ki.

Pardus kullanmadan çok da bir şey diyemem gerçi. Belki kullansam çok memnun kalacağım ama yine de zorlamayla olmasına hiç gönlüm yok. Zorlamadan nasıl olur onu da bilmiyorum. Neyse bakalım. Bekleyip görelim. Hakkımızda hayırlısı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tahtaları garantisi varsa buyursun teknik servis gelsin kursun.Burada amaç tasarruf.Eski makine olsun, garantisi bitmiş tahta olsun pardusla devam etmek.Fuarda pardus ekibi ile konuşmuştum.Hemen Microsoft gelmiş anlaşma yapmışlar, pardus devre dışı kalmış.Demek ki şimdi bir sorun var

Umarım tüm tahtalar Pardus olur. Burada Windows ile kendi rahatımı tahtaları kullanacak diğer öğretmenlerin rahatını düşünmüyorum. İlk okuldan itibaren öğrencilerin göreceği işletim sistemi Pardus olacak, Windows yerine Pardus kullanımına alışacaklar. Bu da ilerleyen zamanlarda Pardus kullanımını arttıracaktır.

Pardus 23.0 kendi makinemde yüklü kullanıyorum da ve memnunum. Ancak bu işletim sistemini tahtaya kurduğumda dokunmatik sürücüleri Bir türlü tanıtamıyorum. Ya da farklı linux türevlerinde benzer şekilde. Masaüstü Parduslar ile Etapları aynı kefeye de koymamak gerekiyor.

Geri