Okul Zil Programı ÜCRETSİZ ve AMFİ kontrollü 2012

Kodla Büyü
Re: Okul Zil Programı (ÜCRETSİZ ve AMFİ kontrollü) YENİ

her_dem' Alıntı:
COMDLG32 hatası verdi ve bunu indirip C:\windows\system32\ içine attım.
çalıştıra girip regsvr32\windows\system32\comdlg32.OCX çalıştır dedimyine hata verdi. regsvr32\windows\system32\comdlg32.OCX dosyası yoktur diye ne yapmak lazım ben mi yanlış yapıyorum

Bence o bilgisayarı sadece zil için kullanacaksanız ona xp kurun olsun bitsin.... Ben öyle yaptım sorun kalmadı

Arkadaşlar ben de bir devre yaptım. Onu veriyim dedim. Baskı devresini çıkarttım. Devrede bir ULN2003 entegre ve 12V Röle kullandım. Hepsi bu kadar. :) Siz isterseniz LPT portunu iki kablo veya telle bağlarsınız. LPT Portunu çizmek zorunda değilsiniz. Malzemeleri bluemavi.com adresinden sipariş verdim kapıda ödemeli olarak. Entegre 45 kuruştu yanılmıyorsam. Röle de 1 Lira mı ne, yani çok ucuz.
Malzemeler:

1-) ULN2003 Entegre.
2-) 12V Röle
3-) DB25 Erkek LPT konnektör.
4-) DB25 Dişi LPT konnektör (Zorunlu değil, isteyene).

Devre kabaca şöyle çalışıyor:
Bilgisayarın LPT Portundan gelen sinyal entegreye bağlanıyor ve entegre bilgisayardan sinyal gelince Röleye 12V veriyor. Röle de Amfiye 220V geçişine izin veriyor. Böylece sistem çalışıyor. Baskı devredeki A ve B uçlarına 220V alternatif akım veriyoruz. (Prizden) Aynı şekilde A ve B'yi bir adaptöre de bağlayalım ki adaptörü prize takmaya gerek kalmasın. B ve C ye de amfinin elektrik fişini takıyoruz. Entegrenin toprak bağlantısı LPT portunun toprağına ve 12 V adaptörün (-) ucuna bağlı. (12V Adaptör, baskı devrede + ve - ile gösterilen yerlere lehimleniyor. Adaptör kablosunun çizgili olanını baskı devredeki + yazan yere lehimliyoruz, diğerini de - yazan yere.) LPT Portunun DATA0 çıkışı da entegrenin 2. bacağına bağlı. Zaten entegrenin sadece 4 bacağını kullanıyoruz.
(LPT Portunu çizmek istemeyenler LPT Bağlantısını devre plaketinin üzerindeki sarı ve kırmızı halkalara bakıp alabilirler.)
Entegreyi alırken ULN2003 SMD almayın. SMD devre plaketini delmeden takılan türden. Bize yaramaz.
Entegre, Röle ve LPT bağlantısı yapılırken zorluk yaşanmasın diye onların da fotoğraflarını ve kısa açıklamalarını verdim. Eğer sizin takacağınız Röle farklı tipte ise devreyi ona göre uyarlayıp çizersiniz ama ben bluemavi.com'dan 12V röle sipariş ettim, bu tipte geldi. http://www.bluemavi.com adresinden aklınıza gelen tüm malzemeleri alabilirsiniz. Çizim kalemi, Bakır plaket, Perhidrol... (Perhidrolü çok sağlam, kuvvetli, kaliteli)

Ekli dosyalar

• Zil_Devrem_PCB.JPG
    Zil_Devrem_PCB.JPG
    23.6 KB · Görüntüleme: 2,077
  • ULN2003.jpg
    ULN2003.jpg
    19.5 KB · Görüntüleme: 2,069
  • Role.jpg
    Role.jpg
    28.3 KB · Görüntüleme: 2,070
  • LPT.gif
    LPT.gif
    7.5 KB · Görüntüleme: 2,073
  • LPT_Erkek.JPG
    LPT_Erkek.JPG
    52.1 KB · Görüntüleme: 2,070

coşmuşsun hocam helal sana

her_dem' Alıntı:
çalıştıra girip regsvr32\windows\system32\comdlg32.OCX çalıştır dedimyine hata verdi. regsvr32\windows\system32\comdlg32.OCX dosyası yoktur diye ne yapmak lazım ben mi yanlış yapıyorum

her_dem kardeş yanlış yazmışsınız da ondan hata vermiş bence. Çalıştır'a
regsvr32 c:\windows\system32\comdlg32.OCX yazın. Tahminim sorununuz kalmaz.

sofualanli hocam işletim sisteminiz win7 ise program klasörüne ve system32 ye tam denetim izni verdiğinize emin olun, doğru ocx dosyasını sistem klasörüne attıktan sonra çalıştırdan çağırmak yerine bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.

serserm06 hocam gerçekten güzel çalışma olmuş tebrik ederim. oldukça açıklayıcı anlatmışsın ilk mesaja ekliyorum

serserm06' Alıntı:
her_dem' Alıntı:

her_dem kardeş yanlış yazmışsın da ondan hata vermiş bence. Çalıştır'a
regsvr32 c:\windows\system32\comdlg32.OCXyaz. Tahminim sorununuz kalmaz.
teşekkür ettim

Tebriği hak eden sizsiniz HGX2 hocam. Sayenizde müzik öğretmeni de rahat etti, ben de, müdür de. Hele müzik öğretmeni... Her Cuma çıkıp el kol sallardı, İstiklal Marşı söyletmek için. :) Değerini bilene büyük hizmet. Allah senden razı olsun.

Sevgili hocam daha önce de istediğim üzere (alıntımda mevcuttur ) bir eksiklik söz konusu idi. Bu eksiklik düzeltilmemiş görünüyor. Bununla ilgili bir çalışmanız olacak mı ? Teşekkür ederim.

DrumEr' Alıntı:
Değerli Hocam bu güzel programı yapıp bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Daha önce ve halen ş.urfalı bir öğretmenimizin yaptığı supper zil adlı programı kullanmaktayız. Sizin programınızda ona göre ek olarak tenefüste müzik yayınının sesini ayarlama özelliği olduğundan dolayı programınızı tercih ettim, he bir de anfi açma kapatma olayı var en önemlisi.

Deneme amaçlı olarak programı okul bilgisayarına yükledim (henüz anfi devresi kullanımda değil) ama bu sefer de zil çalmadığı zamanlarda pc deki bütün sesler hoparlöre gidiyor. supper zil de güzel bir özellik vardı. Zil çalmadığı zamanlarda program pc nin sesini tamamen kapatıyordu. Bunu sizde göremedim. Amfi açma kapatma devresi olmadan programınıza böyle bir özellik ekleme imkanınız var mı acaba ? Teşekkürler. Kolaylıklar dilerim.

:alkis: kerdeşim ellerine sağlık çabaların için ahkkını helal et 2.3 versiyonu tamam da 3. versiyonda önceki sürümde yani 2.3te çıkan saatleri kaydetme sıkıntısını yaşadım diğeri gibi kopyala yapıştır yapmaya çalıştım ama bizim program bilgimiz olmadığından beceremedim musait zamanında bi uğraşabilirsen çok makbule geçer şimdiden çok teşekkür ederim tekrardan ellerine sağlık süper bir program olmuş okullar için bende ağrıda bir köy okulundayım kendi imkanlarımızla bişeyler yapmaya çalışıyoruz sayenizde

Eğer sizde; ben bu işten birşey anlamadım, ben elektronikten anlamam yok mu bunun hazırı, fişe takıp çalıştırayım diyorsanız :)
http://www.zilprogrami.com adresinden ayrıntılı bilgiyi alabilirsiniz
zil programı ve amfi kapama açma cihazı -AKAÇ hazır olarak sunulmaktadır...

sekiz' Alıntı:
Eğer sizde; ben bu işten birşey anlamadım, ben elektronikten anlamam yok mu bunun hazırı, fişe takıp çalıştırayım diyorsanız :)

reklam kokan hareketler bunlar :-1:

sekiz' Alıntı:

evet hocam 350 tl ye satıyorlar o aleti, bende okullarımız para vermesin diye açık devresini yapıp buraya koydum.

aşağıdaki satırları okumadan önce açıklamak isterim ki,
zil programını ücretsiz sunuyorum, bugüne kadar da amfi açma kapama devresini isteyenlere hep ücretsiz olarak gönderdim ama takdir
edersiniz ki malzemeler, kargo derken masraflar çoğalıyor, bir devrenin tamamen bitmiş, koblaları ve jakları takılmış, kutulanmış kullanıma
hazır hali kaliteli malzeme kullanarak 25 tl civarında oluyor.
geçenlerde 12 kişiye gönderdim 12x25=300 tl bana giderek yük olmaya başlıyor.

Eğer isteyen varsa kargo dahil 35 tl karşılığında gönderebilirim (NOT: benim hiç bir kârım yoktur, ticaret yapma amacında değilim. Malzeme temini, devre ve kutulama gibi işçiliği saymıyorum bile)

ybabagil' Alıntı:
:alkis: kerdeşim ellerine sağlık çabaların için ahkkını helal et 2.3 versiyonu tamam da 3. versiyonda önceki sürümde yani 2.3te çıkan saatleri kaydetme sıkıntısını yaşadım diğeri gibi kopyala yapıştır yapmaya çalıştım ama bizim program bilgimiz olmadığından beceremedim musait zamanında bi uğraşabilirsen çok makbule geçer şimdiden çok teşekkür ederim tekrardan ellerine sağlık süper bir program olmuş okullar için bende ağrıda bir köy okulundayım kendi imkanlarımızla bişeyler yapmaya çalışıyoruz sayenizde

hocam 2.3 teki saatler hergün için aynı idi ve program klasörünün içindeki data.txt de tutuluyordu.
3.versiyonda ise hergüne farklı saatler kaydedebiliyoruz, ayrı klasör içinde pazartesi.txt , salı.txt..... bulunuyor. sende ki data.txt yi pazartesi.txt yapıp saatler klasörüne attıktan sonra programı çalıştırıp saatleri ayarla menüsüne gir, pazartesiyi seç ve her güne aynı saatleri ata diyebilirsin.

HG zil programına ihtiyacım var.okuldan indirebileceğim bir sunucuya programı atan bi arkadaş olursa çok sevinirim

erdalerkal' Alıntı:
isikayhan' Alıntı:
erdalerkal' Alıntı:
Ya program bende çalışmıyor aşağıda eklediğim hatayı veriyor sürekli işletim sistemi windows vista...Yardımcı olun arkadaşlar ...

-bu adresten o dosyayı inidirin:
http://www.ascentive.com/support/new/su ... MDLG32.OCX

-şu dizine koplyalayın:
C:\WINDOWS\SYSTEM32

-daha sonra çalıştır(run) kısmından aşağıdaki komutu çalıştırın:
regsvr32 \windows\system32\COMDLG32.OCX
TEŞEKÜR EDERİM....
bendede comdlg hatası verıyor adresteki dosyanın linkide ölü yardımcı olabilirmisnz

Link ölü değil hocam. Aşağıda " Download COMDLG32.OCX" kısmından indirebiliyorsunuz

zzeytinci' Alıntı:
Link ölü değil hocam. Aşağıda " Download COMDLG32.OCX" kısmından indirebiliyorsunuz
hocam deniyorum olmuyor sacma sapan bir sayfa açılıyor

çok güzel...

:+1:

Sayın hgx2 hocam, size teşekkür ederim. Belittiğiniz şekilde program ve devreyi
oluşturduk ve kullanmaya başladık.
Kabul ederseniz bir kaç hususta bilgi ve resim paylaşmak istiyorum.
---------------------------------------------------------------------------------------
1.Devreyi kullandık. Elektronik devre için LYT dosyası faydalı oldu.
Aman dikkat, Köprü diyot dikkatli bağlanmalı. Hatalı bağlanmada veya diyot bozuk
olursa besleme trafosu aşırı ısınıyor. Farkına varıldı ve düzeltildi.
Bizim devrede elektronikçi 4N35 kullanmış. 4N25 yerine.
4N35 kullanmanın zararı olur mu? Şu an düzgün çalışıyor.

Devrenin resmini aşağıda verdim. Çok açıklayıcı olduğunu düşünüyorum.
İlk sayfaya eklerseniz memnun olurum.

-------------------------------------------------------------------------------------
Bilgisayarın her açılışında Programın Otomatik açılması için
yapılması gerekeni aşağıdaki text dosyasında ekledim.
Benim gibi amatör kullanıcılar için gerekiyor.

-------------------------------------------------------------------------------------
Windows 7 yüklü bilgisayarda ilk kullanımda zil programını
yönetici olarak çalıştır ile açın. Sonrakilerde düzeliyor
Ayrıca; ilk sayfada COMDLG32.OCX dosyasının C:\WINDOWS\SYSTEM32
içine kopyalanacağını ve
Başlat-çalıştır(run) kısmından aşağıdaki komutu çalıştırın:
regsvr32 c:\windows\system32\COMDLG32.OCX
yazınızı düzeltirseniz daha açıklayıcı olur. Çünkü yaptığınız açıklamada
üstteki komutta c: unutulmuş.
-----------------------------------------------------------------

Ekli dosyalar

• 1.Devre-ANA görünüm.jpg
    1.Devre-ANA görünüm.jpg
    242.5 KB · Görüntüleme: 1,464
  • 1. Devre-LYT yönünde-resim.jpg
    1. Devre-LYT yönünde-resim.jpg
    31.3 KB · Görüntüleme: 1,462
  • 1. Devre- pcb.jpg
    1. Devre- pcb.jpg
    128.8 KB · Görüntüleme: 1,461
  • 1. Devre resmi-alt kısım.jpg
    1. Devre resmi-alt kısım.jpg
    31.5 KB · Görüntüleme: 1,461
  • ZİL programı-OTOMATİK başlatmak.rar
    552 bayt · Görüntüleme: 284

Sayın Hüseyin bey, çok güzel bir program.elinize sağlık...acaba zil süre bölümü eklenebilir mi?Bir de ziller mp3 olamaz mı?şimdiden teşekkür ederim... :+1: :alkis:

ziller mp3 olamaz mı?diye yazmıştım.saygılar.... :++:

Geri