Okul Zil Programı ÜCRETSİZ ve AMFİ kontrollü 2012

Kodla Büyü

hgx2

Seçkin Üye
Seçkin Üye
HG zil pro v3.32 sürümü çıktı ! 01/12/2012

indir
http://dosya.co/jleccbtuipna/HG_Zil_3.32_yeni_istiklalmarsı.rar.html

sürüm 2.3 e ek olarak her gün için farklı zil saatleri seçimi, istiklal marşından sonra amfinin otomatik kapanmasının iptali, hafta sonundan hafta içine geçişte yaşanan problemin giderilmesi, tenefüste müzik yayını ve müzik yayını ses düzeyi, teneffüste program çalıştırma, hafta sonu zil kapatma, haftasonu için farklı bilgisayar kapatma saati ve LPT port seçimi, toplanma saatleri...

HG zil programını bilgisayarınızda herhangi bir dizine kopyalayın (Programımız portable dır, her bilgisayarda kopyala-yapıştır yöntemiyle çalışır. zil programının bilgisayar her açıldığında çalışması için HG zil proV2 dosyasının üzerinde sağ tıklayıp kısayol oluşturun, kısayolu tutup başlat>>programlar>>başlangıç menüsüne sürükleyip bırakın.

windows 7 ve windows 8 kullanıcıları programı ilk defa çalıştıracaklarında sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. ayrıca klasöre yazma hatası verirse program klasörüne tam denetim izni vermeyi unutmayınız

program *****.OCX dosya hatası verirse:
http://www.ocxdump.com/ sitesinden hata veren *****.OCX dosyasını indirip C:\windows\system32\ klasörünün içine atın.
Başlat çalıştıra girin ve regsvr32 c:\windows\system32\*****.OCX komutunu çalıştırın.

KULLANMA KILAVUZU
Saatler ve melodiler:
HG zil pro, 17 derslik olarak ayarlanmıştır, saatleri arasında ikinokta üst üste olacak şekilde yazın (örnek 10:30)
Eğer okulunuzda okutulan ders saati 17 den az ise fazla olan derslerin saatlerini XX:XX şeklinde bırakın ve kaydedin
öğrenci,öğretmen ve çıkış zil melodileri farklı seçilebilmekte, öğrenci ve öğretmenler için sözlü anons seçimi
yapılabilmektedir.

Tenefüslerde müzik çalmasını istiyorsanız "Saatler" bölümünde "Müzik" sütununun altında zilin çalmasını istediğiniz tenefüsleri işaretleyin "kaydet" düğmesine basın, daha sonra "Zil melodisi ve Müzik yayını" bölümünden "Tenefüste müzik çalsın" seçeneğini işaretleyin "Kaydet"e basın.

Tenefüslerde çalacak müzikleri "müzik yükle" düğmesine basarak müzik listesine ekleyebilirsiniz, listeden silmek istediğiniz müzik olursa listeden müziği seçip sil düğmesine basınız.
Tenefüste çalacak müziklerin ses seviyesini "müzik ses seviyesinden ayarlayabilirsiniz.

"Haftasonu zil çalma" seçeneğini seçili duruma getirirseniz haftaonu zil sesleri ve müzik yayını pasif duruma geçer

"Haftasonu programı kapat" seçeneğini aktif duruma getirirseniz, bilgisayarınız açıldıktan sonra program açılır eğer gün cumartesi veya pazar ise program kendi kendini kapatır.
Yaptığınız değişikliklerin geçerli olabilmesi için kaydet düğmesine basınız.

Bilgisayarı kapatma:
HG zil pro ile bilgisayarınızı ayarladığınız saatte otomatik olarak kapatabilirsiniz. bilgisayarınızın hafta içi ve hafta sonu kapanma saatlerini girin.
Yaptığınız değişikliklerin geçerli olabilmesi için kaydet düğmesine basınız.

Amfi kontrolü:
Yeni sürüm ile birlikte LPT port seçimi ekledim. Piyasadaki bilgisayarların (anakartların) çoğu 378(port1) nolu port adresini kullanır ancak bazı anakartlar 278 nolu portu(port2), bazılarıda H3BC nolu portu(port3) kullanır. (Benim deneme imkanı bulduğum bütün bilgisayarlar 378 yani LPT port1 seçeneğinde çalıştı, diğer seçeneklerde çalışan bilgisayara rastlamadım ama yinede seçenekleri ekledim)
LPT port seçeneklerinde yaptığınız değişikliklerin aktif olabilmesi için programı kapatıp tekrar
açmanız gerekir. Size uygun portu deneme yanılma yöntemi ile bulabilirsiniz.

Hemen çal:
Bu bölüm saygı duruşu, istiklal marşı, giriş-çıkış zili, acil durum sireni ve müziği hemen çalmak için kullanılır.
bu bölümde bulunan "Ses yayınını durdur" düğmesi o anda çalan sesi durdurur.
"etkinlik için zilleri kapat" düğmesine basarak zillerin otomatik çalmasını kapatabilir ve okul saatinde istiklal marşı töreni yapılırsa tören esnasında zilin çalmasını engelleyebilirsiniz.

Tepsiye küçült: programı sistem tepsisine gönderir, sistem tepsisinde saat simgesi olarak görünür,
saat simgesinin üzerinde farenin sağ tuşuna basarak menüyü görebilirsiniz.

Menü:
Ekranda göster: programı ekrana taşır.
Amfiyi aç: amfiyi sürekli açık konuma getirir
Zil kapat: zilin otomatik çalmasını engeller
Programı kapat: Programın tamamen kapatılmasını sağlar
Bilgisayarı kapat: bilgisayarınızı hemen kapatır
Ses yayınını durdur: O anda çalan bir ses var ise hemen durdurur

Melodiler: Eğer farklı melodiler çalmak isterseniz program klasörünün içindeki "melodiler" klasöründe
bulunan 0 dan 9 a kadar wav ses formatında olan ses dosyalarını, kendi ses dosyalarınızla değiştirebilirsiniz
dikkat etmeniz gereken şey dosya isimlerini 0 ile 9 arasında vermek ve ses formatının wav olması.

HG zil pro amfi kontrol devresi program ile kontrol edilmektedir, isterseniz bu devreyi bilgisayarınıza bağlayarak amfinizin sürekli açık kalmasını önleyebilirsiniz, lpt portuna bağlanan ünite
sayesinde amfinin zil veya marş çalacağı zamanlarda otomatik açılmasını sağlar eğer belirli gün kutlama
gibi etkinlikler için amfiyi açmak isterseniz program arayüzündeki "amfiyi aç" düğmesi ile amfiyi sürekli
açık konuma getirebilirsiniz.
Yapılan etkinlikler sırasında zilin çalmasını istemezseniz "etkinlik için zilleri kapat" düğmesine basarak zilleri kapatabilirsiniz.
(not: Amfinin sürekli açık konumda unutulmaması amacıyla zil çaldıktan sonra amfi kapalı konuma geri döner. Amfinizin süre kısıtlaması olmadan sürekli açık kalabilmesi için "etkinlik için zilleri kapat" düğmesi ile zilleri kapalı konuma getiriniz.

serserm06, kametem, mrttrn73 ve benim hazırladığım amfi kontrolü sağlayan devrelerin hepsi aynı işi görüyor, aşağıdan inceleyebilirsiniz.

1.devre, elektrik devresinde oluşabilicek herhangi bir arıza durumunda bilgisayarı korumak için optokuplör kullandım

2.devre, oldukça basit ve az malzemeli

LPT jackının bağlantısı

ayrıca kametem ve mrttrn73 arkadaşlarımın hazırladığı amfi açma devrelerini 13 ve 14. sayfalarda bulabilirsiniz.

3.devre serserm06 nın yaptığı devre açıklamasını aşağıya ekliyorum. orjinal mesaja 13.sayfadan ulaşabilirsiniz.

serserm06' Alıntı:
Arkadaşlar ben de bir devre yaptım. Onu veriyim dedim. Baskı devresini çıkarttım. Devrede bir ULN2003 entegre ve 12V Röle kullandım. Hepsi bu kadar. :) Siz isterseniz LPT portunu iki kablo veya telle bağlarsınız. LPT Portunu çizmek zorunda değilsiniz. Malzemeleri bluemavi.com adresinden sipariş verdim kapıda ödemeli olarak. Entegre 45 kuruştu yanılmıyorsam. Röle de 1 Lira mı ne, yani çok ucuz.
Malzemeler:

1-) ULN2003 Entegre.
2-) 12V Röle
3-) DB25 Erkek LPT konnektör.
4-) DB25 Dişi LPT konnektör (Zorunlu değil, isteyene).

Devre kabaca şöyle çalışıyor:
Bilgisayarın LPT Portundan gelen sinyal entegreye bağlanıyor ve entegre bilgisayardan sinyal gelince Röleye 12V veriyor. Röle de Amfiye 220V geçişine izin veriyor. Böylece sistem çalışıyor. Baskı devredeki A ve B uçlarına 220V alternatif akım veriyoruz. (Prizden) Aynı şekilde A ve B'yi bir adaptöre de bağlayalım ki adaptörü prize takmaya gerek kalmasın. B ve C ye de amfinin elektrik fişini takıyoruz. Entegrenin toprak bağlantısı LPT portunun toprağına ve 12 V adaptörün (-) ucuna bağlı. (12V Adaptör, baskı devrede + ve - ile gösterilen yerlere lehimleniyor. Adaptör kablosunun çizgili olanını baskı devredeki + yazan yere lehimliyoruz, diğerini de - yazan yere.) LPT Portunun DATA0 çıkışı da entegrenin 2. bacağına bağlı. Zaten entegrenin sadece 4 bacağını kullanıyoruz.
(LPT Portunu çizmek istemeyenler LPT Bağlantısını devre plaketinin üzerindeki sarı ve kırmızı halkalara bakıp alabilirler.)
Entegreyi alırken ULN2003 SMD almayın. SMD devre plaketini delmeden takılan türden. Bize yaramaz.
Entegre, Röle ve LPT bağlantısı yapılırken zorluk yaşanmasın diye onların da fotoğraflarını ve kısa açıklamalarını verdim. Eğer sizin takacağınız Röle farklı tipte ise devreyi ona göre uyarlayıp çizersiniz ama ben bluemavi.com'dan 12V röle sipariş ettim, bu tipte geldi. http://www.bluemavi.com adresinden aklınıza gelen tüm malzemeleri alabilirsiniz. Çizim kalemi, Bakır plaket, Perhidrol... (Perhidrolü çok sağlam, kuvvetli, kaliteli)

Ekli dosyalar

• sema2.gif
    sema2.gif
    10.7 KB · Görüntüleme: 87,816
  • amfi bağlantısı.jpg
    amfi bağlantısı.jpg
    47.8 KB · Görüntüleme: 87,858
  • 01.JPG
    01.JPG
    81.6 KB · Görüntüleme: 87,751
  • yeni.png
    yeni.png
    247.5 KB · Görüntüleme: 61,703
Re: Okul Zil Programı (ÜCRETSİZ ve AMFİ kontrollü) kendi imalatı

teşekkürler çok güzel sayın hocam
Emeğine sağlık.

tEŞEKKÜRLER...

güzelmiş tşkrler....

birde süperzili tek geçerim

Teşekkürler. Bu lpt portuna takılan ünite nasıl birşey ben onu merak ettim. Biraz bu konuyu açıklar mısınız?

Bunun 10 derslik özelliği var mı

teşekkürler hocam ama bizim okul ikili öğretim.nasıl olacak

Neyse arkadaşlar, bu hamur çok su götürür. Vesselam bizi aştı mevzu.

lpt portuna bağlanan ünite hakkında açıklama ve resim alabilirmiyiz

Teşekkürler...

fatihkultukturkan' Alıntı:
Teşekkürler. Bu lpt portuna takılan ünite nasıl birşey ben onu merak ettim. Biraz bu konuyu açıklar mısınız?
hocam lpt ile ilgili şema dosya içinde mevcut, eski yazıcı kablosunu söküp şemadaki uçlara karşılık gelen pinleri bağlıyorsunuz. Eğer elektronik bilginiz yok ise bir elektronikçiye gidip toplam 5-10 tl malzemeleri artı işçilik (5 tl yeterli) yaptırabilirsiniz.
Eğer şema ile ilgili problem olursa ayrıntılı açıklamalı bir kılavuz hazırlayabilirim.

ey1983' Alıntı:
Bizim okuldaki kursa göre 8 derslik ayarlamıştım ama isterseniz 10-12 derslik yapabilirim, bu hafta yenisini eklerim

Hocam mutlaka bekleriz. zil çalış süreside eklerseniz iyi olur .Bilirsiniz meb okullara zil çalma süresi kısıtlaması getirdi.Gerçi bu süre müzik dosyalarında n ayarlanır .yinede 12 ders saati için olanını bekliyoruz.
teşekkürler

güzel paylaşım elinize emeğinize sağlık.
bizim idareye kabul ettirebilirsem okula kurarım.

hgx2' Alıntı:
fatihkultukturkan' Alıntı:
hocam lpt ile ilgili şema dosya içinde mevcut, eski yazıcı kablosunu söküp şemadaki uçlara karşılık gelen pinleri bağlıyorsunuz. Eğer elektronik bilginiz yok ise bir elektronikçiye gidip toplam 5-10 tl malzemeleri artı işçilik (5 tl yeterli) yaptırabilirsiniz.
Eğer şema ile ilgili problem olursa ayrıntılı açıklamalı bir kılavuz hazırlayabilirim.

ey1983' Alıntı:
Bizim okuldaki kursa göre 8 derslik ayarlamıştım ama isterseniz 10-12 derslik yapabilirim, bu hafta yenisini eklerim

hocam hem 10 hem 12 derslik olanını yaparsan çok makbule geçer.şimdiden teşekkürler

Evet hocam size zahmet olacak ama 12 derslik olannı eklerseniz çok sevinirim... İkili öğretim bizdede var...

hocam ellerine sağlık indirip deneyeceğim...

Allah razı olsun sayın hocam, bizde böyle bir şey arıyorduk. Aynı sorun bizim okulda da mevcut ve halen devam ediyor. Şu uğultu sesi sorununu bir türlü çözememiştik. Hemen indirip deneyeceğim. Hakkınızı helal ediniz.

Amfiyi açıp kapatması için herhangi bir donanım gerekiyor mu? Bu tür programı kullanan komşu okulda amfi açma kapatma için bir aparat kullanıyorlar.

teşekkürler hocam elinize sağlık

güzel calışma hüseyin... Başarılar..

Aklıma şey geldi bu port uzerinden bu paralel port kablosu icadıyla yaptığımız led çalışması :)

cemal26' Alıntı:
Amfiyi açıp kapatması için herhangi bir donanım gerekiyor mu? Bu tür programı kullanan komşu okulda amfi açma kapatma için bir aparat kullanıyorlar.
Donanımın Şeması ilk sayfada var.Şema oldukça basit ve hatta besleme adptörü kutusu içine dahi montajı yapılabilir

COBOL' Alıntı:
cemal26' Alıntı:
Donanımın Şeması ilk sayfada var.Şema oldukça basit ve hatta besleme adptörü kutusu içine dahi montajı yapılabilir

evet hocam oldukça basit malzemeler var,
devreyi plastik kutunun içine koydum, fotoğraflarını çektim akşama ayrıntılı anlatırım
bu arda ders sayısını biraz abartıp 8 den 14 e çıkardım :mrgreen: fazlası zarar etmez
yeni versiyonu(14 derslik) akşam upload ederim, okulumuzun bağlantısı çok zayıf

güzel bi programa benziyor eline sağlık indirip deneyelim bir

HOCAM ELERİNE SAĞLIK GÜZEL ÇALIŞMA OLMUŞ PEKİ TENEFÜSLERDE
MÜZİK YAYINIDA YAPABİLİRMİYİZ

teşekkürler hocam.ama şu konuyu anlamadım.program ilave aparat olmadan amfiyi kontrol edebiliyormu

Hocam Allah aşkına okullarda internet zaten bitik, birde böyle okuldan indiremeyeceğimiz yerlere upload yapıldımı takla atıp duruyoruz, sabahtan beri uğraşıyorum bir türlü indiremedim. Hep yarıda kesiyor. Zahmet olmazsa başka bir yere upload etseniz. Bir de şu anfiyi otomatik açıp kapatma olayını açarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Sayın hocam nerelerdesiniz? Lütfen cevap

devrenin bitmiş halinin fotoğrafını çektim

ctrl+alt+delete hocam aparat olmadan amfiyi kontrol edemiyor ama şunu söylemeliyim yapılacak devre çok basit, bu arada dahada basitleştirilmiş bir devre daha tasarladım eve gidince test edip buraya eklerim, elektronikçilere götürseniz rahatlıkla yaparlar.

cemal26 hocam sabredin akşam yüklerim :)

Fatih kardeşim sağol, bende o yaptığımız led li devreden yola çıktım :mrgreen:

Ekli dosyalar

• 99.JPG
    99.JPG
    96.6 KB · Görüntüleme: 2,261
Geri