MEB+ULAŞTIRMA B.="Fatih Projesi"

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
eemree' Alıntı:
tatile çıkarken başına bir hal gelir diye kapatılan okul sitelerinin serverı şimdi açıldı arkadaşlar düğmesine bastı sanırım saat 8 30 da fatih projeside gene kağıt üzerinde 10 numara olup uygulamada sınıfta kalıcak bir proje olarak tarihe geçer bize rağman bu böyle olur..
Bize rağmen sözünüze katılıyorum hocam. Yıllardır bizi bu günlere hazırladılar, günden güne sırtımıza bir taş koydular.Şimdi son nokta artık kaya koymayı deneycekler bakalım ezilecekmiyiz. Ezilsek kaybedeceğiz, ezilmesek bu sefer bi kaya daha koyacaklar yine kaybedeceğiz.
Bilmem ne yapsak ki? Fikri olan?

simpleLife' Alıntı:
ey1983' Alıntı:
sözleşmeliler için sözleşme iptal nedeni.geçmiş olsun hepimize

bune şimdi

arkadaşların psikolojisi baya yıprandı sanırım. Ne gibi bir gelişme olursa olsun sonunda sözleşmeler iptal olcak sanıyorlar. Böyle birşey yok olamaz da. kendinizi boşuna yıpratmayın.

Acaba bu projede bizim sorumluluğumuz tam olarak nedir? Yani rehberlik mi ,seminer mi alacazğız yoksa verecek miyiz?

mfk' Alıntı:
simpleLife' Alıntı:
ey1983' Alıntı:
sözleşmeliler için sözleşme iptal nedeni.geçmiş olsun hepimize

bune şimdi

arkadaşların psikolojisi baya yıprandı sanırım. Ne gibi bir gelişme olursa olsun sonunda sözleşmeler iptal olcak sanıyorlar. Böyle birşey yok olamaz da. kendinizi boşuna yıpratmayın.

Hangimizin psikolojisi yıpranmadı ki hocam. Ben de sözleşmeliyim, üstelik askerlik dönüşü norm fazlası durumuna düşüp 15 gün işsiz, maaşsınz kalıp okul değiştirmiş birisiyim. Ama ne kadar olumsuzluk varsa olumsuzluklara rağmen çalışmaya, çabalamaya, mesleğimi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyorum. Ne kadar olumsuz düşüncelerim olsa da forumda hiç bir yerde arkadaş gibi yorum yapmadım. Hem kendimizi hem diğer arkadaşlarımızı iyice olumsuz düşünmeye itiyoruz.

Fatih projesi umarım hayırlı olur. Siyasi gerekçelerle proje dışlanamaz ya da eksiksiz dört dörtlük denemez. Projenin yararlı olup olmayacağını zaman gösterecektir. Zaten olan olmuştur, hayırlı olsun. Bize düşen projenin eksik, hatalı yönlerine yöneticilerin dikkatini çekmek.

Gerçi kaç aydır sendikalar dahil bağrınıyoruz ama ne kadar duyan var branşımızla ilgili sıkıntıları onu da henüz göremedik.

bu proje demek oluyorki teknik çalışacağız arkadaşlar :))
  • yıldız tornavidaları
  • format cd ya da dvd lerini
  • envai çeşit programları
hazırlayın...

BT MARŞI
Tornalar elimizde
Cdler sürücüde
Biz gideriz formaata hey
Formaataa

İnşallah bu duruma düşmeyiz arkadaşlar şakası bile içimi ürpertiyor aslında...
Yoksa tekrar üniversite okumak istemiyorum!

1 yıl içinde ne olduğu anlaşılır, ( hatta 6 ay.)
2. yılında sonunun ne olacağı anlaşılır.
tarihin birinde pardus ilk başlığında, (ekip 4 kişiyken)
alp öztarhana pardus gerçekten başarılı olacakmı ? gelecek ve turkuaz'a benzemesin siye sorduğumu hatırlıyorum.
tabi o güzel ce cevaplamıştı.
onu dinlerken gözünün içine bakıp, "zor.. yapamazsınız" diye düşündüğümü hatırlıyorum.
nereden nereye .. (an itibariyle distrowatch 42. sırada)
bakalım bekleyip görecez.

bu ne şimdi diye soran arkadaşlara söylüyorum ya da soruyorum.bilgisayar dersinin olmadığı yerde sözleşmeli bilgisayar öğretmeninin sözleşmesi yenilenirmi

Yatan öğretmenler yatışa devam. Arklar ben bu tarz uygulamaların hepsini çağdaş buluyorum ama biz ne zaman bunun altyapısını oluşturduk. Personel buna hazır mı? Benim burnuma ihale kokuları geliyor. Voleler vuracak birileri yine. Hadi oğlum interneti kullanın siz kebap iş valla ne zaman bize branş değiştirme şansı tanınacak. Yazdıklarıma bakarsanız bir bilgisayar öğretmeninin hayatının sadece karmaşa ve belirsizlik olduğunu anlarsınız. Daldan dala cümleler. Hayırlısı yine hayırlısı

Meb'in sayfasında yayınladığı Fatih projesi açılıında konuşmasını yapan Nimet Çubukçu'nun kurduğu cümlelerinden biri.
"Fatih Projesi'yle okulların bilişim teknolojileri laboratuarlarındaki bilgisayar, internet bağlantısı ve teknolojik donanımın daha ileri bir aşamaya taşınacağını ifade etti."

Ayrıca;
Benim okulumdaki BT sınıfı Faz 1 kapsamında kurulan ilk bt sınıfları ve bu geçtiğimiz ay okula yazı geldi, Bt sınıfını yenileneceğine dair.
Durum bu, Yorum yok, gelecekte ne olacağına dair bi görüş sunamıyorum.

ey1983' Alıntı:
bu ne şimdi diye soran arkadaşlara söylüyorum ya da soruyorum.bilgisayar dersinin olmadığı yerde sözleşmeli bilgisayar öğretmeninin sözleşmesi yenilenirmi
Ya formatörlük çıkacak ya da en en kötü 2-3 okul dolaşırsın hiç birşey olmaz hocam.

ozkansedef' Alıntı:
Bu günden itibaren tüm eğitim fakultelerindeki bölümlere bde dersi konulmalıdır. Yoksa bu sistem bir işe yaramaz.

üniversitedeki öğretim görevlileri BDE den ne anlıyor buna bakmak gerekli öncelikle... Ben yeni mezunum ve BDE olarak bana e-öğrenme den bahsedildi akıllı tahta kullanımını bilen öğretim görevlisi varsa ya da üniversitelerimizde de akıllı tahta olacaksa sistem belki yürür.

mfk' Alıntı:
ey1983' Alıntı:
Ya formatörlük çıkacak ya da en en kötü 2-3 okul dolaşırsın hiç birşey olmaz hocam.

bulunduğum ilde fazla bilgisayar açığı yok bir çok ilde de durum böyle.açık bulamayıp 15 saati tamamlamayanları tutacakalrını zannetmiyorum.işten çıkarmanın en temiz yolu bu

ey1983' Alıntı:
açık bulamayıp 15 saati tamamlamayanları tutacakalrını zannetmiyorum.işten çıkarmanın en temiz yolu bu

hocam böyle bir durum olacağından endişe duymayın derim. yersiz bir durum olur. kadrolu ya da sözleşmeli olsun bir şekilde mesleğinize devam edersiniz. açıkçası iş kaygınız olmasın. teknoloji iyidir güzeldir, bunun da güzel bir porje olacağına inanıyorum. fakat bizim hakkımızdaki belirsizliklerin giderlimesini 2049 yılından önce görmek istiyorum. gerçi o zamana kadar okullar bile kapatılıp öğretmenliği de evden video konferansla yapalım porjesi çıkarsa o zaman da başka tantanalar üzerinde "nostalji olsun diye, forumlarda" muhabbet ederiz.

bir şey daha bu porjelerde fazlarda bitmez endişeniz olmasın. öğrencilerinde öğretmenlerinde bilgisayar okur/yazarlığı seviyesinin azlığından dert yanıyorsak çoğumuz, müfredata mutlaka notebookları kullanma dersi koyarlar öğrenciler için. Bu cümlemden sonra Sayın Ali AĞAOĞLU'ndan alıntı yapmak istiyorum "yapılır dedim, yapılacak!!!"

Korkulara değil eğitime bakın. Sağlıcakla kalın.

Proje ile ilgili tam bir açıklama yapılmış değil anladığım kadarı ile. duyumlarıma göre BT sınıflarına dağıtılan 2004-2007 yılları arasındaki bilgisayarlar sınıflara dağıtılacakmış. Akıllı tahtalarda her okula 1 adet olarak 3 yıl gibi bir sürede dağıtımı yapılacakmış. Konu ile ilgili bir ekip kurulacak ve ders materyallerinden vitamin gibi bir program yapacaklarmış.

Fatih Projesi ile yapılan açıklamanın bir bölümü aşağıdadır.

“Bakan Çubukçu, ayrıca okullara akıllı tahta ve çok amaçlı ağ yazıcısı kurulacağını da açıkladı. “Teknolojinin eğitimde kullanımı ne kadar gelişirse gelişsin eğitimin ana unsuru öğretmenlerimizdir” diyen Bakan Çubukçu, öğretmenlerin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olamayacağını vurguladı. Fatih Projesi'nin bileşenlerinden birinin öğretmenlerin hizmet içi eğitimi olduğunu hatırlatan Bakan Çubukçu, okullarda görev yapan 608 bin öğretmenin yüz yüze ve uzaktan eğitimle sisteme, eğitim içi hizmete hazır hale getirileceğini söyledi. Bakan Çubukçu, projeyle öğretmenlerin Türkiye'nin her yanında aynı teknolojik alt yapıyı kullanabileceğini anlatarak, “Projenin sonunda öğretmen eğitimine yönelik Türkiye'nin her ilinde en az bir hizmet içi eğitim sınıfı kurulmuş olacak, bu yöntemle mekan ve zaman konusunda da ayrıca tasarruf yapmış olacağız” dedi. İnternetin güvenli kullanımının en az bilgi kadar önemli olduğuna işaret eden Bakan Çubukçu, Fatih Projesi'yle öğrencileri her türlü zararlı içerikten korumak ve istismarı önlemek için gerekli altyapının oluşturulacağını da belirtti. Bakan Çubukçu, projenin 3 yılda bitirilmesinin hedeflendiğini, proje kapsamında projeksiyon cihazları, 38 bin 688 çok amaçlı fotokopi makinesi ve akıllı tahtaların 40 bin okula dağıtılacağını ifade etti.

Buna göre 40 bin okulun her birine yalnızca 1 adet akıllı tahta ve yazıcı kurulacaktır. Bunun yanı sıra bilgisayar ve projeksiyonlar her sınıf için düşünülmektedir. Yani her okulun her sınıfı akıllı tahta ile donatılmayacaktır. Yazıda doküman kameralardan da bahsedilmekte, fakat adetleri sanırım belli değil. Bu çalışma ilk sene liseler, ikinci ve üçüncü sene ilköğretim okullarımıza kurulacaktır. Bilgilerinize;

Açıklamanın tümü için;

http://www.meb.gov.tr/haberler/haberayrinti.asp?ID=8285

bana göre bu fatih projesi öğretmenlikten çıkartıldığımızın tam bir göstergesidir. varsayalım uygulandı kendime şu soruları soruyorum
- okulumdaki kaç tane öğretmen word bile bilemezken bu e-kitapları nasıl kullanacak?
-sınıflara kurulan bu bilgisayarlardan kim sorumlu olucak?
-bu bilgisayarların bakımını kim yapacak?
-bu bilgisayarlar sınıfta güvendemi?
- herhangi bir anda (ders saati-teneffüs-okul çıkışı) bir sorunla karşılaşıldığında kim yardım edecek?
-bir labın bile bu kadar zahmeti varken, bu bilgisayarları nasıl kontrol edeceğiz?
adamlar resmen öğretmenliği elimizden alıyorlar, bizde oturup öyle bakıyoruz_ _ _

madlion isimli öğretmen çok haklı.
Bizim halimiz öğretmenlikten çıkmaya başladı artık.Sonumuz tamamen formatörlüğe doğru gidiyor.İlginç olan bilgisayar öğretmeni olupta bakanlıkta çalışanlarda bizim böyle olmamızı istiyor.
bizler öğretmeniz tamirci değil.

ebfo45' Alıntı:
180 saat kursla formatörlük işi de sona erecek bence hocam. Meydan sadece bt mezunlarına kalacak. Zaten yeni kurulan pclerin 3 yıl garantisi oluyor. Donanım arızalarını btariza.meb.gov.tr ye bildiriyorsunuz. Geriye okul idaresindeki pcler kalıyor ki onlara da en fazla bir format atılır. Bu da tamircilik oluyorsa diyecek bir şeyim yok.

3 sene sonra ne olacak peki? 10 yıllık bilgisayarları kullanmaya çalışıyorumda. 3 sene sonra ne olacağını merak ettim... 3 sene sonra onlar çöpe atılıp yenisini vereceklerse ne ala...

Kısaca Hocam, a şimdi ha üç sene sonra tamirci olmuşuz... Farketmez...

ebfo45' Alıntı:
180 saat kursla formatörlük işi de sona erecek bence hocam. Meydan sadece bt mezunlarına kalacak. Zaten yeni kurulan pclerin 3 yıl garantisi oluyor. Donanım arızalarını btariza.meb.gov.tr ye bildiriyorsunuz. Geriye okul idaresindeki pcler kalıyor ki onlara da en fazla bir format atılır. Bu da tamircilik oluyorsa diyecek bir şeyim yok.
4 yıl formatörlük yaptım 9yıllık bilgisayar öğretmeniyim. bir çok okulda çalıştım.görevlendirildim. maalesef btarıza ya sadece bildirmek kalıyor. geridönüşü yok. okul idaresine gelince tüm pclere imaj ghost programı yedekleme yaptım. usb koruma yükledim. en gelişmiş antivirüs programlarını yükledim..

ama İdareciler PClerini kendi malzemesi gibi koruması lazım. haftalık format atığım günleri unutamıyorum.. (haftada 30PC)
öncelikle kafa yapısı değişmesi lazım.

ebfo45' Alıntı:
size ne kadar kolay geliyo dimi formatörler yatıyorlar zannediyorsunuz..
şu an arabamın bagajında 4 tane kasa var..
uğraşıp da tamir edemediğim ve servise götüreceğim..
kasalar 2000 yılından kalma, 256 mb ddr ramli.. antivirüs çalıştırılınca çok yavaşlıyor..
ddr ramlerden bulmak da çok zor..
bu sanırım size olayı özetlemiştir..
gerisini hiç anlatmayalım bile hocam..
merak ediyorum hangi ebitefocu format atmış, projeksiyon takmış şimdiye kadar?

umaykut' Alıntı:
ebfo45' Alıntı:
kasalar 2000 yılından kalma, 256 mb ddr ramli.. antivirüs çalıştırılınca çok yavaşlıyor..

allah kolaylık versin hocam.

buarada merakınızı gidersin diye izmir buca ilçe milli eğitimin telefonunu vereyim 0 232 420 08 01

tüm okulları arayabilirsiniz kaç kere format atılmış tüm lab.lara, abi benim makinede sorun var denen idarecilerin bilgisayarlarına :)

Gerçi bunu niye merak ettiniz anlamadım ama umarım merakınızı giderebilmişimdir. :)

umaykut' Alıntı:
ebfo45' Alıntı:

ben kendi ilimi bilirim ve dediğiniz ebifocular gibi değiller.

yazılanların bir çoğu cahilce yazılmış biraz krıcı oldm ama cidden öyle, bu projelerden önce meb kendi içinde yeniden reforma ihtiyacı var teknoloji he kadar çözüm üretecek.öncelikle talim terbiye kuruluna bu işi iyi bilen adamlar getirilmeli. o kadar çok sorun varki neresine bakarsanız bakın çarpıklık var.

o proje bu proje arada bırılerın cebı doluyo bırılerı(bızler)gormezden gelınerek harcanıyo secımlerde halka soylemeye egıtım alannda kı yatrm dıye guzel bı secenek :alkis:

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri