MEB+ULAŞTIRMA B.="Fatih Projesi"

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.

caylakcekirge

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı'nın ortak yürüttüğü "Fatih Projesi" ile her sınıfın teknoloji üstü olması hedefleniyor...
http://www.sabah.com.tr/Yasam/2010/09/2 ... hta_donemi
Arkadaşlar benim bu projeden anladığım BT sınıfları ya dağıtılacak ya da yeni BT snıfları kurulmayacak...Ne olacak bizim halimiz :?: :?: :?:

Bt sınıfları şu an dağıtılmayacak. Öncelikle ortaöğretim okullarına sonra ilköğretim 2.kademeye sonra da 1. kademeye her sınıfa laptop+projeksiyon+8 mbit adsl bağlanacak 2 milyar tl harcanacak projede 570 bn sınıf donatılacak. Formatörlüğe doğru bir gidiş var gibi.

Hocam keşke biri diğerine alternatif olmasa.
Bir yandan teknoloji sınıflarımız olsa diğer yandan akıllı tahtası olan sınıflarımız olsa.
BT dersini bu işe kurban vermeyelim diyorum sadece.
Bakalım gelecek neler gösterecek?

Akıllı tahta yok bildiğim kadarıyla projede. egitim.gov.tr ve vitamin içeriklerini derste kullanma ağırlıklı olacak gibi.

akıllı tahta yok sistem bulut üzerinden yüreyecek 4000 tane eğitim materyaline ihtiyaç var gibi vs vs uzun soluklu bir proje

Öğrenci uygulayamadıktan sonra yine tam verim alınamayacak. Sınıflarda duran bilgisayarlar kilit altına alınırsa öğrenci bilgisayarı ancak evinde o da varsa görebilecek. Eğer kilitlenmezse her tenefüste onlarca öğrenci bilgisayarı kullanmak için bir birini yiyecek. Bilgisayarlar iki ayda haşat olacak. Sonra mı? işte biz meb e göre burada devereye giriyoruz. Kullanmayı öğretmediğimiz öğrencilerin bozduğu bilgisayarları tamir etmek. Biz bunların tamirini yapmak için mi eğitim aldık. HAYIR. O zaman şu anda var olan tüm bilişim teknolojileri öğretmeni yetiştiren fakülteleri kapatsınlar. Bu ülkede insanlar 160 saatlik kurslarla BT Formatörü yeterliliğine sahip oluyor.
Bu projeye karşı değilim güzel olur ancak BT sınıflarına alternatif değil beraber yürütülmelidir ve derslerimiz kaldırılmamalıdır. Bizi okullarda tamirci statüsünde görmek bu ülkede yapılacak en kötü işlerden biri olacaktır. Birinin bu durumu görüp dur demesi gerek. Öğrenciler kendi başlarına bırakılırsa bilgisayarı oyun konsolundan ve de facebook a girmekten ibaret sanacaktır.

180 saat kursla formatörlük işi de sona erecek bence hocam. Meydan sadece bt mezunlarına kalacak. Zaten yeni kurulan pclerin 3 yıl garantisi oluyor. Donanım arızalarını btariza.meb.gov.tr ye bildiriyorsunuz. Geriye okul idaresindeki pcler kalıyor ki onlara da en fazla bir format atılır. Bu da tamircilik oluyorsa diyecek bir şeyim yok.

Fatih projesi
her sınıfa bir client ve bu clientların direk eğitim materyallerini ortak bir havuzdan cekmesini sağlamak için kurulacak .
Aynı zamanda wtig kurslarında geri dönüş sağlanmak istenmektedir. Öğretmen materyalleri bu havuzda toplanacak .
Bde destekli eğitim hazırlıları var her ders için .
Bu projede müfderat bir çok ders için güncellemeye gidecek
Ve ciddi bir hizmet içi olayı planlıyorlar .
Bunları baktığımız zaman biz bu projede çok değerliyiz ve bunu anlatmamız lazım .

Her öğretmenin bilgisayarı çok iyi kullanabildiğini sanıyorlar...Zaten işin can sıkan tarafı da bu, keşke her öğretmen az da olsa bu sistemi kullanabilse de biz de onlara yardım etsek...Ben bu sitedeki birçok arkadaş gibi düşünmüyorum, eğitime hangi açıdan olursa olsun ne kadar katkım olursa o kadar çok mutlu olurum...Ama işin kötü yanı bilgisayar bilmeyen öğretmenlerle bu iş zor yürür....Bakanlık açısından da önemli bir nokta da var ki bu beni çok mutlu ediyor bu sistem BT ÖĞRETMENİ olmadan yürümez...Bu yüzden de BT ÖĞRETMENLERİne imkan sağlamak zorundalar...Bakalım zaman neler gösterecek...Umarım BT Rehber Öğretmenliği yolunda bir an önce önümüz açılır....

proje içindeki değerimiz ilk böteb bölümleri açılırken bahsedilen şişirilme değer gibi olmaz inşallah !!!!

Bu günden itibaren tüm eğitim fakultelerindeki bölümlere bde dersi konulmalıdır. Yoksa bu sistem bir işe yaramaz.

Ya zaten çalıştayda bunu anlatacağız. 2 milyar tl para harcayacaksınız ki bu para benim vergin-tüyü bitmemiş yetimin hakkı. Bu bt öğretmenleri olmadan yapamazsınız. Bakanlığın kafasına dankk ettirmek lazım. İş sınıfa pc projeksiyon koymakla bitmez, bt öğretmenlerinin moralini bozmayın.

Gelecek için olması gereken en iyi uygulamanın yapıldığını düşünürsem, öğretmen diye de çağrılsam tamirci diye de,iyi dersler dense de kolay gelsin dense de elimden geleni zevkle yapmaya hazırım. Biz diğer öğretmenlere benzemeyiz. BOTE mezunu olmak ayrıcalıktır.

şimdiye kadar maalesef o ayrıcalığı göremedik hocam ama umarım bundan sonra görebiliriz:(

Bilgisayarı çocuklar zaten biliyor mantığı ile yaklaşan yöneticilerimiz olduğu sürece bu böyle devam eder. Yıllardır değişmeyen müfredat. Sonuç Bilişim Dünyasında söz sahibi olmayan bir Türkiye. Ama değişecek değişmek zorunda. İstanbulda bu konuyuda dile getirelim.

Bir uyanışın gerçekleşmesi ve bunu bakanlığın anlaması ve bilişim çağında bilişim teknolojileri öğretmenleri olmadan bu işin yürütülmesinin zor olacağının görülebilmesi her şeyden önce bizleri mutlu eder. Görüyorum ki bu yaşadığımız son olaylar aramızda bir birlik havası oluşturmaya başladı bu da gelecek için ümitlerimin yeşermesine sebep oluyor. Bu desteği ve birlikteliği sağlayan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Projeler temelleri atılmadan yapılır ise başarısız olurlar. Bunlar kurulacak;

1. Bunları kim nasıl kullanacak
2. Her öğretmen eğitim nasıl verilecek
3. Gerekli yazılımlar nasıl belirlenecek
4. Öğrenciler gerekli eğitimi nasıl alacaklar
5. .....

uzar gider.

Bu proje ilgili olarak forumdaki arkadaşların paylaştığı link: http://www.ntvmsnbc.com/id/25133113/
"YENİ TEKNOLOJİ SINIFLARI
Daha sonra yeni teknolojinin kullanıldığı bir sınıfa geçen Çubukçu, teknolojik altyapıyla ilgili yakında yeni bir proje başlatacaklarını bildirdi.

Artık okullarda bilişim teknolojisi sınıfları yerine bir bilgisayar ve projeksiyon cihazıyla bilişim teknolojisini sınıflara taşıyacaklarını ifade eden Çubukçu, öğrencilerin bundan etkin bir şekilde yararlanmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Çubukçu, bu konuda Ulaştırma Bakanlığı ile yakında protokol imzalanacağını söyleyerek, ''Bu yıl itibarıyla okullarımızın yüzde 40'ında uygulamayı hedefliyoruz'' dedi.
"

ALINAN KREDİLERİNİN HENÜZ ÖDENMEYE BAŞLANMADIĞI 2006 MODEL BT LAB.NE OLACAK
BU ALINACAKLARIN İİİİ Bİ PARAYA MAL OLACAĞI KESİN.BNLARIN HANGİ NESİLE ÖDETECEKLER ACABA.
ALINACAL LAPTOPLAR KİME ZİMMETLENECEK ACABA BU DA AYRI BİR SORUN OLACAK AMA EMİNİMKİ AKŞAMLARI İNTERNETTE CHAT YAPMAK İÇİN ÖĞRTETMENLERİMİZİN İŞİNE ÇOK AMA ÇOKKKK YARAYACAK:))

Arkadaşlar bu projenin Türkiyede ilk olarak başlatıldığı okul olan ve bakanında 20 Eylül'de Eğitim öğretim yılını açtığı okuldayım. Okulda ilk etapta kablo kanallarıyla her sınıfa (yaklaşık 40 dersliğe) yüksek hızlı internet bağlantısı, her sınıfa projeksiyon, her öğretmene bir adet son teknoloji experin dizüstü bilgisayarı ve henüz 1,2 sınıfa kurulan akıllı tahtalar döşendi, verildi. Bu proje kapsamında plot uygulama olarak okulumuzda başlatılan bu uygulamaların yanında eğitim materyallari geliştirme, akıllı interaktif zengilleştirilmiş e-kitap konusunda öğretmenler hizmetiçi iğitime alındı, alınıyor. Yüksek hızlı internetle aynı vitamindeki gibi uygulamalar, eğitim portalı olan eğitim.gov.tr üzerinden interaktif olarak uygulanabilecek. Bizlerden bu uygulamar doğrultusunda düzenli olarak raporlar istenmekte. Daha çok yeni bir proje, ("en ucra yerlere bile götüreceğiz diyorlar") uygulanabilirliği mechul bence. Sadece sosyal bilgiler dersi için zenginleştirilmiş e-kitap hazırlanmış. Diğer dersler için henüz hazır değil. Meb. in ücretsiz dağıttığı ders kitaplarının tamamı bu sisteme aktarılmış, kullanılır durumda ama interaktif değil henüz.Kısacası okullar ve öğretmenler için bulunmaz nimetler diğebilirim..
Ben Bil. Tek. Öğretmeni değilim ama bu uygulama bana bil. tek. öğretmenine ihtiyaç duymamaya götürüyor bizleri. Sadece formatör öğretmenlerle bu işleri götürecekler. Bil. Tek. derside tamamen kaldırılacak bence. Bu alandaki öğretmenleride aynı rehber öğretmenlerde olduğu gibi bir oda verip formatörlük yapmasını sağlayacaklar bence, teknisyen gibi.

openstar' Alıntı:
Ben Bil. Tek. Öğretmeni değilim ama bu uygulama bana bil. tek. öğretmenine ihtiyaç duymamaya götürüyor bizleri. Sadece formatör öğretmenlerle bu işleri götürecekler. Bil. Tek. derside tamamen kaldırılacak bence. Bu alandaki öğretmenleride aynı rehber öğretmenlerde olduğu gibi bir oda verip formatörlük yapmasını sağlayacaklar bence, teknisyen gibi.

Allah Sizleri Bildiği gibi yapsın.

openstar' Alıntı:
Arkadaşlar bu projenin Türkiyede ilk olarak başlatıldığı okul olan ve bakanında 20 Eylül'de Eğitim öğretim yılını açtığı okuldayım. Okulda ilk etapta kablo kanallarıyla her sınıfa (yaklaşık 40 dersliğe) yüksek hızlı internet bağlantısı, her sınıfa projeksiyon, her öğretmene bir adet son teknoloji experin dizüstü bilgisayarı ve henüz 1,2 sınıfa kurulan akıllı tahtalar döşendi, verildi. Bu proje kapsamında plot uygulama olarak okulumuzda başlatılan bu uygulamaların yanında eğitim materyallari geliştirme, akıllı interaktif zengilleştirilmiş e-kitap konusunda öğretmenler hizmetiçi iğitime alındı, alınıyor. Yüksek hızlı internetle aynı vitamindeki gibi uygulamalar, eğitim portalı olan eğitim.gov.tr üzerinden interaktif olarak uygulanabilecek. Bizlerden bu uygulamar doğrultusunda düzenli olarak raporlar istenmekte. Daha çok yeni bir proje, ("en ucra yerlere bile götüreceğiz diyorlar") uygulanabilirliği mechul bence. Sadece sosyal bilgiler dersi için zenginleştirilmiş e-kitap hazırlanmış. Diğer dersler için henüz hazır değil. Meb. in ücretsiz dağıttığı ders kitaplarının tamamı bu sisteme aktarılmış, kullanılır durumda ama interaktif değil henüz.Kısacası okullar ve öğretmenler için bulunmaz nimetler diğebilirim..

Hocam proje akıllı tahta, bilgisayar, projeksiyon alarak yapılmaz. Daha içeriği hazırlanmamış bir proje ne demeye hemen başlatılıyor anlayamıyorum. Önce adam akıllı hazırlasalardı tüm elektronik içeriklerini, bu sürede de kamuoyunu proje hakjkında bilgilendirselerdi. Ama bizde kervan yolda dizilir gibi şahane bir atasözü de olduktan sonra daha çook yolda dizeriz.

BT sınıfları seneye dağıtılacak.Bahsedilen proje dolayısıyla...Bilgisayarlar sınıflara dağıtılacak..Müdürümün toplantısında bizzat müfettişler tarafından söylenmiş ve hazırlarına bu seneden başlayın denmiş...
Bizim ne olacağımızı sormuş kendisi.Cevap yok!

bunları okudukça canım çok sıkılıyor. arkadaşın birinin dediği gibi tekniker görevi yapan bilişim teknolojileri formatör öğretmeni filan olamam. adam bilgisayarı açamayacak beni çağıracak, projeksiyonun kumandasını kullanamayacak beni çağıracak ben de ayak işlerine bakıcam :S olacaksa eğitim teknoloğu olalım okulda hocalarımız hep öyle derdi. yazılım geliştirelim bi odamız olsun, ayak işi yapmak istemiyorum..

ertann83' Alıntı:
openstar' Alıntı:

Allah Sizleri Bildiği gibi yapsın.

Arkadaşım bunun bizimle ne alakası var, şimdi böyle diyorsun...

biseydicemm' Alıntı:
BT sınıfları seneye dağıtılacak.Bahsedilen proje dolayısıyla...Bilgisayarlar sınıflara dağıtılacak..Müdürümün toplantısında bizzat müfettişler tarafından söylenmiş ve hazırlarına bu seneden başlayın denmiş...
Bizim ne olacağımızı sormuş kendisi.Cevap yok!

Bt sınfları dağıtılmayacak, tam tersine bu projeyi başlatan Eğitek Hali hazırda bulunan BT sınıfımızı yenileyip, ikinci bir bt sınıfınında kurulumunu başladılar. Yani tam tersine Bt sınıfları yenilenecek. Okulumuza iki yeni bt sınıfı kuruluyor şu anda...

omd' Alıntı:
openstar' Alıntı:

Hocam proje akıllı tahta, bilgisayar, projeksiyon alarak yapılmaz. Daha içeriği hazırlanmamış bir proje ne demeye hemen başlatılıyor anlayamıyorum. Önce adam akıllı hazırlasalardı tüm elektronik içeriklerini, bu sürede de kamuoyunu proje hakjkında bilgilendirselerdi. Ama bizde kervan yolda dizilir gibi şahane bir atasözü de olduktan sonra daha çook yolda dizeriz.

Size tamamen katılıyorum.. İnanırmısınız aynı atasözünü bize eğitekten gelenlerde söyledi. Eksik çok kervan yolda düzeltilecek..
Öğretmenime laptop verilmiş açma düğmesini bulamıyor,projeksiyonu açamıyor, bu adam eğitim materyali geliştirip, e-kitap yazacak...

Sonuç olarak karamsar olmaya gerek yok. "benimde dersimin kaldırılma ihtimali var"..Bizleri kaldırıp biryere atacak değiller..
Bu sene doğru olanlar seneye olmayabilir. Daha çok şey değişir, bence.. örneğin "beden eğitimi" dersi gibi...

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri