Fatih Projesi Paylaşımları

Kodla Büyü
http://www.eba.gov.tr/ açılmış. Buradan gelişmeler takip edilebilir. Soru-cevap kısmından da pilot okullardaki öğretmenler sorunlarını ve önerilerini yazıyorlar. İlgilenen arkadaşlar oradan daha detaylı bilgiler alabilirler.

Hatta "İlköğretim'de Bilişim Eğitimini Yeniden Yapılandırmaya Var mısınız?" konulu bir tartışma var en başta buradan görüşler dile getirilebilir.

http://www.eba.gov.tr/sorucevap/index.p ... B1n%C4%B1z

Eba meba hikaye polyannacı birkaç arakadaş girmiş pembe tablolar yapmışlar hayal dünyasında yaşıyorlar. Gerçekler bu forumda.

EBA entegrasyonları da yapılmış arkadaşlar, yapılan hibe yazılımlara eba kullancısı olarak (mebbis girişi) erişim sağlanabiliyor.

Ekli dosyalar

• eba.jpg
    eba.jpg
    98.3 KB · Görüntüleme: 1,106
ist_koord' Alıntı:
İki grup var
1- F klavye 10 parmak yazıp F klavyeye karşı olanlar (teknoloji üretmiyorsak bu hamle manasız) diye düşünenler bilgili ve ilgililer
2- F klavye de 2 parmak yazıp F klavyeye karşı olanlar (amaaan bununlada mı uğraşacağız) diye düşünen acizler

3. Q klavye 10 parmak yazabilen BT sınıfında Ana bilgisayara takılı olan F klavyede 10 parmak Q olarak yazabilen fakat yazı editörliğü görevi verildiğinde 2 parmak f ile yazan acemi görüntüsü veren grup ta bulunmaktadır.

öğretmen arıyorsunuz. doğrudur.. benim çalıştığım ilçede böyle bir uygulama başlamadı... Bugun bana hem okulunda öğretmenlik yap, hem de diğer okulların tamir işi hemde web sayfası yap denmekte...

yarın yukarıdaki görevleri yap birde pilot okullarda görev dediklerinde artık kaça bölüneceğimizi bilemez duruma geleceğiz. bir görevlendirme yapılacaksa ki adı üstünde GÖREVLENDİRME
Görev tanımı belli olacak. çalışma saatleri ve çalışma yerleri yetkileri sorumlulukları belli olacak
ve en önemlisi iş yükü ve çeşidi arttıkça zaman yetmez olur. bu sefer yapacağın her işin verimi %50 nin altına inecektir

bilgisayar öğretmenlerimiz artık küstürülmüş durumda her işe balıklama atlamıyorlar. Bilişim teknolojileri öğretmeni ve formatör öğretmenlerimizin %90 nının hevesi kaçmış.. bir şeyler yapalım.

Merhaba arkadaşlar. Lise 1'lere Fatih projesi yakında geliyor. 5. sınıflara (pardon orta 1) da gelecekti. Yoksa orta 1 ler 2013-2014'ü mü bekleyecekler...???

hocam 15 Nisan - 9 Eylül arasında meslek liseleri ve ilköğretimler hariç tüm liselere imam hatipler dahil 3659 okulda etkileşimli tahta kurulumu yapılacak. daha sonraki senelerde de parça parça diğer okullara kurulumlar başlayacak. kurulumu yapılan okulların Eylül ayında 9.sınıflarına tablet dağıtılacak bu yıl için 5. sınıflarla ilgili bir çalışma yok.

Tablet Yokken Türkiye'de Tasarlandı. Adı Değişti FATİH oldu. Türkiye'de yapılacaktı. Dışarıdan alınmaya başlandı.

Fatih Projesi - Aslı Dijital Okul Çantası- 2007 lerin projesi. Ancak o dönem yapılmaması için bir çok engeller çıkakarıldı. 2012 Fatih olarak yapılmaya çalışılıyor ama.... Yazılım kısmıda var. Eskinin Web Tabanlı Öğrenim Yönetim Sistemi. Şimdinin Eba sı. Ama ...
http://www.youtube.com/watch?v=w_Us...DvjVQa1PpcFMdrrkBK1NwxGuExBG16jJhvMAjNVui6s4=

MEB'in Çok Eski Projesi Uzaktan Eğitim ve Portalı. Şimdi EBA ile sil baştan mı? Neden ?
Milli Eğitim Bakanlığının 2007 lerde büyük bir ekip ile yapmaya çalıştığı büyük projesi ne hale geldi. Binlece dolar eğitim verilen o ekip dağıtıldı. EBA gibi bir proje ile tekrar sıfırdan yapılmaya çalışılıyor. Ancak.; EBA O projenin ne kadarını karşılıyor acaba... WEBÖYİS mi EBA mı inşaallah yapılır. Sadece zaman kaybı. Fırsatlar verilseydi. Şimdi dünyanın en iyi uzaktan eğitim sistemi ve portalı hayatta olacaktı. Her kesin izlemesi gereken bir proje tanıtımı... Ayrıca Aynı projenin donanım kısımı vardı. Dijital Okul Çantası. Şimdinin Fatihi ancak islemek lazım....

[url=http://www.youtube.com/watch?...w.youtube.com/watch?v=ysf-k40P ... bwbBebXjg=[/url]

marmarabote' Alıntı:
hocam 15 Nisan - 9 Eylül arasında meslek liseleri ve ilköğretimler hariç tüm liselere imam hatipler dahil 3659 okulda etkileşimli tahta kurulumu yapılacak. daha sonraki senelerde de parça parça diğer okullara kurulumlar başlayacak. kurulumu yapılan okulların Eylül ayında 9.sınıflarına tablet dağıtılacak bu yıl için 5. sınıflarla ilgili bir çalışma yok.

Teşekkürler sayın hocam. O 3659 okulun adının bulunduğu bir link vardı. Ben şu anda bulamıyorum. Siz biliyorsanız buraya eklerseniz sevinirim...

akıllı tahtayı bizzat kullanan ve eğitimini alan birisi olarak söylüyorum. Materyal noktasındaki sıkıntılar giderilirse ve teknik aksaklıklar en aza indirgenirse eğitimde devrime yol açabilecek bir proje. Bazı yorumlarda yazılanlara dayanarak söylüyorum bilg. öğretmeni arkadaşlar bu projenin mutlaka içerisinde yer almalı. Bunun için başkalarının davetini beklemek yerine nasıl projeye dahil olabilrim sorusunun cevabını aramalılar. Hatta eğitmenlik görevini bizzat istemeliler.

Ben bu tükürdüğüm proje için Hizmetiçi bölümünde 5 başvuru yaptım adamlar resen alınacak deyip eğiticileri aldılar. Çok açık birşey varsa bu projede bizim yerimiz yok onun için temel ayağıda yok diyebiliriz. Dinazorlaşan öğretmenlerle bu iş emin olun hiçbir yere varmayacak. Eğiticilerde okullarda sorumluluk almayacağına göre ölü doğan çocuğa don biçiyorlar :)

xsentius' Alıntı:
Ben bu tükürdüğüm proje için Hizmetiçi bölümünde 5 başvuru yaptım adamlar resen alınacak deyip eğiticileri aldılar. Çok açık birşey varsa bu projede bizim yerimiz yok onun için temel ayağıda yok diyebiliriz. Dinazorlaşan öğretmenlerle bu iş emin olun hiçbir yere varmayacak. Eğiticilerde okullarda sorumluluk almayacağına göre ölü doğan çocuğa don biçiyorlar :)

Bakanlık da bu şekilde açıklama yaptı zaten Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin proje de görevi yok dedi atama ve norm beklemesinler dedi, şaşıracak bir durum yok... Biz dersimiz kaldırıldığında zaten bittik aslında düşünmeye gerek yok... Dersi olmayan bir öğretmen aslında öğretmen olabilir mi?

aralkan' Alıntı:
xsentius' Alıntı:

Bakanlık da bu şekilde açıklama yaptı zaten Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin proje de görevi yok dedi atama ve norm beklemesinler dedi, şaşıracak bir durum yok... Biz dersimiz kaldırıldığında zaten bittik aslında düşünmeye gerek yok... Dersi olmayan bir öğretmen aslında öğretmen olabilir mi?

Hocam az sabredin. Devlet bu kadar yatırımı başıboş bırakmaz. Emin olun her okul da farklı adlarla da olsa mutlaka en az bir tane bt öğretmeni kadrosu açılacak. Pilot okullardan birindeki formatör gidince idarecilerin yana yakıla formatör aramalarından biliyorum. Endişeniz olmasın mutlaka size bir kadro tanımlaması yapacaklar. Tek sorun bakanlığın çok farklı alanların hepsinde birden atağa(!) kalkması oldu. siz anladınız onu...

dün o kadar yol çekip tekirdağdaki fatih projesi toplantısına gittim boşu boşuna gitmişim..il genelindeki pilot okullara yönelik bi saatlik bi toplantıydı, liselere kurulum yapılcakmış ilk etapta, ilköğretimlere kimbilir ne zaman sıra gelicek..

Üniversitelerden hükümete Fatih Tableti raporu
Anadolu, Atılım, Boğaziçi, Bilkent, Hacettepe,ODTÜ, Yıldız, Yüzüncü Yıl üniversiteleri ve Hisar Okulları'ndan bir grup akademisyen Fatih Projesi hakkında hükümete rapor sundu.bizimle ilgili bir bölüm var;

BT öğretmenlerine bu cihazlarin etkin kullanımı anlamında büyük gorevler düşmektedir. Bu kapsamda öğretim teknolojileri konusunda uzman olan bu öğretmenlerin sorumlulukları artırılmalı ve daha net bir görev tanımı ile okullarda daha etkin çalışmalarına olanak sağlanmalı. Bu noktada Anadolu'da hala daha ciddi bir öğretmen ve öğrenci kitlesinin sınırlı bilgisayar okur yazarlığı kabiliyetlerine sahip olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. BT anlamında bu öğretmenlerimize ciddi görevler düşmektedir.

Akhisar Adnan Menderes Lisesinde çalışıyorum. Tahtalarımız ve içerisindeki elektronik paneller takıldı, sistem altyapısı da tamamen kuruldu fiberoptik ile internete bağlıyız. Ancak tabletler henüz dağıtılmadı. Etkileşimli tahtalar windows 7 işletim sistemine sahip dokunmatik bilgisayarlar ve kullanımı oldukça kolay. Projenin bize sağlayacağı en büyük kolaylık ise tüm ağ sisteminin sistem odası denilen tek bir odada toplanmış olması ve bütün kabloların tava, kanal ve kanaletler içinde olması diye düşünüyorum. kablo karmaşası ve ağ sorunlarından bizi kurtaracak. Teknolojik olarak bizi gerçekten cezbetsede üzerinde uzun soluklu hiçbir akademik çalışmanın yapılmamış olması, teknik olarak pilot uygulamalar olmasına rağmen akademik olarak bunların getirilerinin veya götürülerinin belirlenmemesi işi biraz şansa bırakmış gibi görünüyor. Bir bilgisayar öğretmeni olarak bu teknolojiye hayır demek zor ancak bir eğitimci olarak üzerinde akademik çalışma yapılmamış olması ve ayrıca okullarımızın, öğretmenlerin bu kadar çok sorunu varken 14 milyar doların bu işe gözü kapalı harcanması bana rahatsızlık veriyor.

Bundan sonraki fazda tablet dağıtılması kesinleşmedi daha. Dağıtılmayabilirmiş yani.

AKILLI TAHTALAR SİL BAŞTAN

Fatih Projesi kapsamında yapılan akıllı tahta ihalesinde ortaya atılan usulsüzlük iddiaları üzerine söz konusu ihale yargıya taşınmıştı. İhaleyi inceleyen Bölge İdare Mahkemesi, ihalenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Mahkemenin kararıyla sancılı geçen ihale sürecinde tekrar başa dönüldü.

23 Kasım 2011 günü yapılan akıllı tahta ihalesinin 85 bin adetlik ilk fazını, 339 milyon 525 bin TL teklif veren Vestel firması kazanmıştı. İddiaya göre, ihalenin şartnamesinde yer verilen akıllı tahta teknik özellikleri söz konusu firmanın daha önce tasarladığı tahtanın özelliklerinden aynıydı. Öte yandan firmanın hazırladığı akıllı tahtanın tasarımcıları arasında Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli üst düzey bir bürokrat vardı. Vestel'in sahip olduğu akıllı tahta patenti ise ihalenin ardından bakanlığa devredilmişti. İhaleye katılan diğer firmalar ise konuyu Kamu İhale Kurumu'na taşımış ancak KİK itirazı reddetmişti.

Büyük bir kampanyayla kamuoyuna duyurulan Fatih Projesi kapsamında yapılan akıllı tahta ihalesinde ortaya atılan usulsüzlük iddiaları yargıya taşınmıştı. 18 Nisan'da oybirliğiyle karar alan Ankara Bölge İdare Mahkemesi Fatih Projesi Akıllı Tahta İhalesinin yürütmesini durdurdu.

23 Kasım 2011 günü yapılan akıllı tahta ihalesinin 85 bin adetlik ilk fazını, 339 milyon 525 bin TL teklif veren Vestel firması kazanmıştı. İddiaya göre, ihalenin şartnamesinde yer verilen akıllı tahta teknik özellikleri söz konusu firmanın daha önce tasarladığı tahtanın özelliklerinden aynıydı. Öte yandan firmanın hazırladığı akıllı tahtanın tasarımcıları arasında Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli üst düzey bir bürokrat vardı. Vestel'in sahip olduğu akıllı tahta patenti ise ihalenin ardından bakanlığa devredilmişti. İhaleye katılan diğer firmalar ise konuyu Kamu İhale Kurumu'na (KİK) taşımış ancak KİK itirazı reddetmişti.

Bölge İdare Mahkemesi'ne taşındı
Milli Gazete'nin gündeme getirdiği iddiaların ardından kamuoyunun gündemine gelen akıllı tahta ihalesi yargıya da intikal etmişti. Ankara 10. İdare Mahkemesi'nde görülen KİK kararına itiraz başvurusu 22 Mart 2012'de reddedildi. Dosya bunun üzerine Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne taşındı.

Oy birliğiyle karar alındı
Konuyu görüşen Ankara Bölge İdare Mahkemesi heyeti 18 Nisan'da kararını verdi. Oy birliğiyle alınan karara göre İdare Mahkemesi'nin verdiği itiraza ret kararı geçersiz kılındı ve şikayet konusu sayılan akıllı tahta ihalesinin de yürütmesi durduruldu. Böylece Fatih Projesi'nin en temel direği olan akıllı tahta ihalesinde yeniden en başa dönüldü.

Proje yarım mı kalacak?
İhalenin yürütmesinin resmen durdurulması için söz konusu karar önce Ankara 10. İdare Mahkemesi'ne ardından Kamu İhale Kurumu'na gönderilecek. Böylece akıllı tahtalar için yeniden bir ihale sürecinin açılması bekleniyor. Ancak akıllı tahtaların, Fatih Projesi için belirlenen takvime yetişemeyeceği belirtiliyor.

hemenyardim' Alıntı:
AKILLI TAHTALAR SİL BAŞTAN

Fatih Projesi kapsamında yapılan akıllı tahta ihalesinde ortaya atılan usulsüzlük iddiaları üzerine söz konusu ihale yargıya taşınmıştı. İhaleyi inceleyen Bölge İdare Mahkemesi, ihalenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Mahkemenin kararıyla sancılı geçen ihale sürecinde tekrar başa dönüldü.

23 Kasım 2011 günü yapılan akıllı tahta ihalesinin 85 bin adetlik ilk fazını, 339 milyon 525 bin TL teklif veren Vestel firması kazanmıştı. İddiaya göre, ihalenin şartnamesinde yer verilen akıllı tahta teknik özellikleri söz konusu firmanın daha önce tasarladığı tahtanın özelliklerinden aynıydı. Öte yandan firmanın hazırladığı akıllı tahtanın tasarımcıları arasında Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli üst düzey bir bürokrat vardı. Vestel'in sahip olduğu akıllı tahta patenti ise ihalenin ardından bakanlığa devredilmişti. İhaleye katılan diğer firmalar ise konuyu Kamu İhale Kurumu'na taşımış ancak KİK itirazı reddetmişti.

Büyük bir kampanyayla kamuoyuna duyurulan Fatih Projesi kapsamında yapılan akıllı tahta ihalesinde ortaya atılan usulsüzlük iddiaları yargıya taşınmıştı. 18 Nisan'da oybirliğiyle karar alan Ankara Bölge İdare Mahkemesi Fatih Projesi Akıllı Tahta İhalesinin yürütmesini durdurdu.

23 Kasım 2011 günü yapılan akıllı tahta ihalesinin 85 bin adetlik ilk fazını, 339 milyon 525 bin TL teklif veren Vestel firması kazanmıştı. İddiaya göre, ihalenin şartnamesinde yer verilen akıllı tahta teknik özellikleri söz konusu firmanın daha önce tasarladığı tahtanın özelliklerinden aynıydı. Öte yandan firmanın hazırladığı akıllı tahtanın tasarımcıları arasında Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli üst düzey bir bürokrat vardı. Vestel'in sahip olduğu akıllı tahta patenti ise ihalenin ardından bakanlığa devredilmişti. İhaleye katılan diğer firmalar ise konuyu Kamu İhale Kurumu'na (KİK) taşımış ancak KİK itirazı reddetmişti.

Bölge İdare Mahkemesi'ne taşındı
Milli Gazete'nin gündeme getirdiği iddiaların ardından kamuoyunun gündemine gelen akıllı tahta ihalesi yargıya da intikal etmişti. Ankara 10. İdare Mahkemesi'nde görülen KİK kararına itiraz başvurusu 22 Mart 2012'de reddedildi. Dosya bunun üzerine Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne taşındı.

Oy birliğiyle karar alındı
Konuyu görüşen Ankara Bölge İdare Mahkemesi heyeti 18 Nisan'da kararını verdi. Oy birliğiyle alınan karara göre İdare Mahkemesi'nin verdiği itiraza ret kararı geçersiz kılındı ve şikayet konusu sayılan akıllı tahta ihalesinin de yürütmesi durduruldu. Böylece Fatih Projesi'nin en temel direği olan akıllı tahta ihalesinde yeniden en başa dönüldü.

Proje yarım mı kalacak?
İhalenin yürütmesinin resmen durdurulması için söz konusu karar önce Ankara 10. İdare Mahkemesi'ne ardından Kamu İhale Kurumu'na gönderilecek. Böylece akıllı tahtalar için yeniden bir ihale sürecinin açılması bekleniyor. Ancak akıllı tahtaların, Fatih Projesi için belirlenen takvime yetişemeyeceği belirtiliyor.

Nerde yazıyor bu bilgi? Hiç bir yerde çıkmadı bu önemli haber!!

mrb arkadaşlar ben suan kurstayım. çok sıkıcı hele de bilgisayar öğretmenleri için zaman kaybı ama tahtayı çok beğendim. hoca bir kazanım seçip onunla iligli video ve resim bulun diyor. fikir almak istiyorum. farklı bişey olsun. ne dersiniz

kazanım:temizlik ilgili video :youtube dan bir çocuk şarkısı bakarsınız :)

bilgisayarla ilgili ilginç bi konu istiyorum.okuldaki öğretmenlerin ilgisini uyandırmak açısından...

Geri