Fatih Projesi Paylaşımları

Kodla Büyü
Sincan İl Genel Meclisi İlköğretim Okulu'ndayım.Okulumuz proje okulu olması nedeniyle Pazartesi günü Tablet PC lerimiz dağıtıldı.Tüm öğretmenlerimize ve 3 tane 5.sınıf öğrencilerine verildi.Bu sınıflara akıllı tahtalar takıldı.Yalnız henüz tabletlerimiz aktif değil.

beril85' Alıntı:
Sincan İl Genel Meclisi İlköğretim Okulu'ndayım.Okulumuz proje okulu olması nedeniyle Pazartesi günü Tablet PC lerimiz dağıtıldı.Tüm öğretmenlerimize ve 3 tane 5.sınıf öğrencilerine verildi.Bu sınıflara akıllı tahtalar takıldı.Yalnız henüz tabletlerimiz aktif değil.

Hocam ilk izlenimleriniz nasıl, öğretmenlerin bakışı ellerini tableti aldıklarında kurcaladıklarındaki fikirleri nasıldı? Öğretmenler konu ile ilgili kurs filan almışlarmıydı, etkinleştirme işlemleri için servis mi bekleniyor? Soracak çok sorumuz var gerçekten.

Evet, projeye karşı değiliz. Hatta bu projeden yıllar önce biz bu ve buna benzer projeler için yetiştirildik. Benim de detaylı düşüncelerim şudur : http://kisaurl.com/?GRO Her ne kadar değinmeyi unuttuğumu fark ettiğim bir çok başlık da olsa, bu kadarını yazabildim. Teknolojiye gıcık kapan memurlar gibi sanmasınlar bizi!

Önceden teknolojiyi kullanma semineri diye bişey verildi.Kısmen anlatmışlar.Ama ne kadar etkili görcez bakalım.Öğretmenler çok bi faydası olacağını düşünmüyo doğrusu.Biçok özelliği kısıtlıymış zaten şu anda.Kadronun çoğu genç Allahdan.Yani tablet PC yerine tüm sınıflara akıllı tahta olsaydı çok daha iyi olurdu.Sınıfına tablet dağıtan 5.sınıf öğretmenleriyse sınıfı devretmenin yollarını arıyo :lol:

Sınıflarınıza verilen akıllı (etkileşimli) tahtalar nasıl. bir tahta da 3 tahta mı yoksa sadece etkileşimli tahta mı?
Okullara ve illere %3 oranında fazla tablet verileceği söyleniyor. Sizin okulunuza da fazladan tablet geldi mi ya da gelecek mi?

Tabletlerle birlikte akıllı tahtaları da kullandığınız zaman bizleri bilgilendirirseniz sevinirim? Tabletler sadece pdf okuyucu mu yoksa farklı etkileşim yazılımları da var mı içerisinde?

Olcay Büyükçapar' Alıntı:
Evet, projeye karşı değiliz. Hatta bu projeden yıllar önce biz bu ve buna benzer projeler için yetiştirildik. Benim de detaylı düşüncelerim şudur : http://kisaurl.com/?GRO Her ne kadar değinmeyi unuttuğumu fark ettiğim bir çok başlık da olsa, bu kadarını yazabildim. Teknolojiye gıcık kapan memurlar gibi sanmasınlar bizi!

Olcay hocam ellerinize sağlık detaylarıyla anlatmışsınız olayı, slogan süper :) ahh birde anlayan olsa.
Teknolojiye gıcık kapan memurlar gibi sanmasınlar bizi!

Pilot okullardaki arkadaşlar artık paylaşsalar tecrübelerini, bekliyoruz hala..

beril85 hocam sizin okulun pilot okul seçilmesi hatırladığım kadarıyla 2010'du. O günden bugüne kadar, tablet ve etkileşimli tahta öncesinde fatih'le ilgili çalışmalar olmuşmuydu yoksa sadece okulun adı pilot okulmuydu?

Fatih Projesi ve bizim branşımızla ilgili bende küçük bir paylaşımda bulunayım.

İstanbul ilinde pilot okulların %20'si bulunuyor. Biri anadolu diğeri avrupa olmak üzere iki okulumuzda BT Formatör Öğretmen görevlendirmesi yapmak istedik. Bunu bizim branş için avantaja çevirelim kendi okullarında görevlendirilemeyen branşdaşlarımızı görevlendirelim dedik.
İki okul için toplam 8 ilçede bulunan arkadaşlarımızı aradık.
* teknoloji korkusu,
* ders yok ama burada iyiyim sağolun,
* izne ayrılacağım zaten şimdi durumu bozmayayım v.b. bir dünya mazeret ile karşılaştık.

Biz olmazsak bu proje yürümezmi hadi canım sizde şimdi başka branştan BT Formatör Öğretmeni yapmak zorunda kaldık. Sonuç 5 dakika sürdü iki okula da farklı okullardan BT Formatör Öğretmenler görevlendirilecek.
Bizim dersimiz falan geyiklerine girmeyeceğim zaten bu kişiler derse girmeyecek sadece o teknolojinin en doğru şekilde kullanılası için teknolojik rehberlik yapacak. Bu arada öğretmenlerden birini tanırım alanı Fen grubu ama orta seviye PHP ile web prgramlama ve ileri seviye masaüstü programcılık yetenekleri var.
Her seferinde söyledim gene söyleyeyim garip görüşler var elimizi çekelim ne olacak görelim emin olun oraya yeni el uzanır ve sizin çektiğiniz el kısa zamanda unutulur. Ancak elimizi uzatır ve değerli olduğumuzu gösterirsek sonuca ulaşırız.
Bunun yoluda "hocam ben talet görmedim yapamam herhalde" demekten geçmiyor.

Not: genede bunu açık yüreklilikle söyleyen arkadaşımı dürüstlüğünden ötürü takdir ettim.

Bende pilot okullardan birinde görevlendirildim. Pazartesi tabletler dağıtıldı 9. sınıflara, 3 sınıfa akıllı tahta kuruldu, 100 Mbit internet bağlandı. Bu hafta en büyük sıkıntı tabletlerin aktivasyonunda oldu. Ama 5 günün sonunda tabletleri tamamına yakını aktive oldu. Şu anda öğretmen ve öğrenci tabletlerinde bir fark yok gibi görünüyor. Tabletlerle internete bağlanılamıyor. EBA market denilen MEB in izin verdiği programların olduğu bölüme ise sadece fatih projesi için bağlanan net lerden girilebiliyor. Muhtemelen ileriki haftalarda öğretmen tabletlerinin öğrenci tabletlerini yönetebileceği programlar yüklenir diye düşünüyoruz. Akıllı tahtalar fatih projesi tantım videosundaki gibi 3 tahtayıda barındırıyor. Aklıma gelenler bunlar. Bu arada tablet dağıtılmayan 9. sınıf dışındaki öğrenciler her geçen gün bu durumdan daha fazla rahatsız oluyor ve bunu dile getiriyorlar. 9. sınıf dışındaki öğrencilere tablet dağıtılıp dağıtılmayacağı konusunda kesin bilgisi olan varmı.

ist_koord' Alıntı:
Biz olmazsak bu proje yürümezmi hadi canım sizde şimdi başka branştan BT Formatör Öğretmeni yapmak zorunda kaldık. Sonuç 5 dakika sürdü iki okula da farklı okullardan BT Formatör Öğretmenler görevlendirilecek.
Bizim dersimiz falan geyiklerine girmeyeceğim zaten bu kişiler derse girmeyecek sadece o teknolojinin en doğru şekilde kullanılası için teknolojik rehberlik yapacak. Bu arada öğretmenlerden birini tanırım alanı Fen grubu ama orta seviye PHP ile web prgramlama ve ileri seviye masaüstü programcılık yetenekleri var.
Her seferinde söyledim gene söyleyeyim garip görüşler var elimizi çekelim ne olacak görelim emin olun oraya yeni el uzanır ve sizin çektiğiniz el kısa zamanda unutulur. Ancak elimizi uzatır ve değerli olduğumuzu gösterirsek sonuca ulaşırız.
Bunun yoluda "hocam ben talet görmedim yapamam herhalde" demekten geçmiyor.
Doğru söylüyorsunuz hocam, biz bu işe sahip çıkmalıyız...

Birde şu konan resimler küçültülüpte konsamıymış acaba. BBnet şablonu birinci ekranı bitirdi ikiniciyi zorluyor :)

the_korsan' Alıntı:
...Bu şartlarda biz bu fatih projesini kendi lehimize nasıl çeviririz, yapılan bu yatırımın fayda sağlamasına nasıl katkı yapabiliriz olumsuzlukların yanında bunları da düşünmek zorundayız...
Akıllı tahtada satranç anlatmakta kullanılabilecek yahut iki öğrencinin satranç oynayabileceği, bir öğrencimin yaptığı Flash'la hazırlanmış, dolayısıyla istenen büyüklükte kullanılabilecek bir materyal örneğini ekte paylaşıyorum.

Bizi bu projeden soyutlayanlar utansın!

Ekli dosyalar

• satranctahtasibuyuk.rar
    11 KB · Görüntüleme: 1,336
Ben bu hafta öğretmenlerime sunum yapmayı planlıyorum projeyi sahiplenmek konusunda @ ist_koord arkadaşıma katılıyorum, bugün bitirebilirsem paylaşırım.

İStanbulda ki bütün BİTEFO arkadaşlarımızla en kısa sürede bu konuyla ilgili çalışmalarımız olacak.
@yaliya sunumunuzu paylaşırsanız sevinirim.

Hmm Hamit Hocam gene kitabın ortasından konuşmuş . Katılıyorum. Devlette işler durmaz sen yapmazsan biri yapar.

Niye bu başlığı kapatmıyorsunuz?
Fatih projesini özünde destekliyorum, faydalı olacağını ve fırsat eşitliği sağlayacağını düşünüyorum ama;
Ama MEB tarafından yapılan açıklamalarda, demeçlerde, seminer - toplantı vb bilgilendirme faaliyetlerinde BT öğretmenlerinden olumlu anlamda hiç bahsedilmedi. Yani kısaca biz bu projede YOKUZ arkadaşlar. Neden aktif destek veriyorsunuz?

unknownrealmman' Alıntı:
Fatih projesini özünde destekliyorum, faydalı olacağını ve fırsat eşitliği sağlayacağını düşünüyorum ama;
Ama MEB tarafından yapılan açıklamalarda, demeçlerde, seminer - toplantı vb bilgilendirme faaliyetlerinde BT öğretmenlerinden olumlu anlamda hiç bahsedilmedi. Yani kısaca biz bu projede YOKUZ arkadaşlar. Neden aktif destek veriyorsunuz?

aynı düşüncelere sahibim... MEB tarafından projede olmadığımız adımızın bile anılmadığı ancak okullarımızda bu konu ile ilgili en ufak konuda bile olay bize gelecek, bizden çözümler beklenecek. bu konuda söyleyecek çok daha fazla sözüm var ama bende kalsın konuşmak yetmiyor icraat lazım aslında...

Çünkü ilk sayfada bir arkadaşın dediği gibi, eğer siz elinizi çekerseniz, başkası orayı rahatlıkla doldurur.

Şahsen ben fatih projesinin, acemice planlandığı kanaatındayım. Çok temel problemler varken böylesine bir proje, temelsiz kalacaktır diye düşünüyorum. Ama teknoloji deyince eğe BT öğretmeni geliyorsa akla, taraftar olmamak elde değil..

----------------------------- (line ekleme butonu niye yok yahu)

Benim merak ettiğim konu şu, tabletlerin ders esnasında şarjı biterse ne oluyor? :scared:

Özetle söylemek gerekirse uff oluyor, yani kitabımı getirmeyi unuttum öğretmenim diyen öğrenciye olan oluyor. :)

pilot okul olarak seçilen 3 okula bilişim teknolojileri öğretmenleri içinden formatör görevlendirmek istedik durum istanbul ile aynı.
BT öğretmenlerinden ümidi kesip diğer bıranştan formatörler ile görüştüğümüz de ise Her türlü desteğe hazırız diye yanıt aldık.
Şimdi Taşın altına elini koymayıp sıradan bahaneler uyduran kişiler 3 sene sonra vay benim dersim, bizi fatih projesinden dışladılar.biz siz bu proje yürümez...vs bahaneler uyduracaklar.

akifim' Alıntı:
pilot okul olarak seçilen 3 okula bilişim teknolojileri öğretmenleri içinden formatör görevlendirmek istedik durum istanbul ile aynı.
BT öğretmenlerinden ümidi kesip diğer bıranştan formatörler ile görüştüğümüz de ise Her türlü desteğe hazırız diye yanıt aldık.
Şimdi Taşın altına elini koymayıp sıradan bahaneler uyduran kişiler 3 sene sonra vay benim dersim, bizi fatih projesinden dışladılar.biz siz bu proje yürümez...vs bahaneler uyduracaklar.
:!: :?: :!: :?:

Dost acı söyler

f klavye tartışmasını gerçekliğinden çıkarıp uff bir de F klavyemi öğreneceğiz diye karşı çıkanlar alanlarında kendilerini geliştirmedikleri için herşey yerinde kalsın diye uğraşan branşdaşlarımız, tablet PC bilmedikleri için yaşayacakları utanca ee bizde destek vermeyelim diye kılıf arıyor.

İki grup var
1- F klavye 10 parmak yazıp F klavyeye karşı olanlar (teknoloji üretmiyorsak bu hamle manasız) diye düşünenler bilgili ve ilgililer
2- F klavye de 2 parmak yazıp F klavyeye karşı olanlar (amaaan bununlada mı uğraşacağız) diye düşünen acizler

Tablet işinde de aynısı oluyor
Sadece tabletten korktuğu için olaya uzak duranların sayısı hiçte az değil ee o zaman arkadaşım madem zekisinizde gidip tarih gibi matematik gibi değişmeyen bir alan okusaydınız diyesi geliyor insanın.

Ben görev yaptığım ilden örnek verdim BT öğretmeni çıkmadı ne oldu boştamı kaldı yoo ben bir haftadı BT Öğretmeni arıyorum diğer branştaki adam bir haftadır beni arıyor ben yaparım diye.

unknownrealmman' Alıntı:
Yetkililer bize arkasını döndü diye biz de mi dönelim? Yani biz onlara küsmüşüz kimin umrunda. Aktif olmak, projede etkin bir konumda olduğumuzu kanıtlamak gerekmez mi sence?

ist_koord' Alıntı:
Dost acı söyler

Ben görev yaptığım ilden örnek verdim BT öğretmeni çıkmadı ne oldu boştamı kaldı yoo ben bir haftadı BT Öğretmeni arıyorum diğer branştaki adam bir haftadır beni arıyor ben yaparım diye.
Vay canına aynı durum bizdede var . Ben BT öğretmenlerinin peşinde koşuyorum, diğer branşlar benim peşimde koşuyor üstelik adamlar dersimize de gireriz artı Fatih projesiyle ilgili işleri de yaparız diyor.
BT öğretmenlerine 1 er saat projeyi anlattım yapacakları işleri ilgili okullarda bilgisayar derslerinin olmadığını, tek yapacakları işin Fatih projesiyle ilgili olduğunu,ileride kursa katılıp kurs verebileceklerini ve daha birçok gazı verdim. Herkes düşüneyim dedi uzun bir düşünme evresinden sonra hayır yanıtını aldım. BT öğretmenlerine söyleyeceğim çok acı sözler var...

akifim' Alıntı:
Vay canına aynı durum bizdede var . Ben BT öğretmenlerinin peşinde koşuyorum, diğer branşlar benim peşimde koşuyor üstelik adamlar dersimize de gireriz artı Fatih projesiyle ilgili işleri de yaparız diyor.
BT öğretmenlerine 1 er saat projeyi anlattım yapacakları işleri ilgili okullarda bilgisayar derslerinin olmadığını, tek yapacakları işin Fatih projesiyle ilgili olduğunu,ileride kursa katılıp kurs verebileceklerini ve daha birçok gazı verdim. Herkes düşüneyim dedi uzun bir düşünme evresinden sonra hayır yanıtını aldım. BT öğretmenlerine söyleyeceğim çok acı sözler var...
Hocam bence genellemelerle konuşmaktan kaçınmalısınız. BT öğretmenlerinin psikolojisinin alt üst olduğu bir dönemde onları işten kaçmak, kendini geliştirmemekle itham etmeniz doğru bir davranış değil bence. Geleceği belirsiz olan ve Bakan tarafından "ihtiyacımız yok" denilen bir zümreyiz. İnsanlarda yaşamak için bile enerji kalmamış sen işten kaçıyorlar diyorsun.

Geri