Bilişimcilerin karşılaştığı trajikomik olaylar[tek başlık]

Kodla Büyü
melisude' Alıntı:
öğrenci şöyle bir soru sordu;
öğretmenim sizin gerçek adınız nedir?
ben tabiki şaşkınlık içinde nasıl yani? benim bir tane adım var zaten sende onu biliyorsun dedim
ama öğretmenim sizin gerçek adınız Fatma heralde çünkü bilgisayarınızda hep Fat32 yazıyor. :puhaha:
tabi ben durumu çoçuğa anlatmaya çalıştım.ve en son dedimki ki herkesin bilgisayarında böyle yazar.
ikinci bomba yok öğretmenim benim adım Metin bende Met32 yazar :puhaha:
:puhaha: :puhaha: :puhaha

bilişimle ilgili değil ama ben de şöyle bişey yaşadım.
galatasaray fenerbahçe maçının ertesi gün okulda maçla ilgili konuşuyorduk.
bi bayan öğretmen arkadaş dedi ki kim yendi hocam.
ben de dedim ki galatasaray 2-1 yendi hocam
bayan hocamın bana söylediği 2. şey:
"peki berabere kalsalardı hangisi yenmiş oluyordu" :) :) :eek:

geçen hafta dersime girmeyip bahçede top oynayan çocuğu yanıma çağırdım...
-- Derse neden girmiyorsun dedim?
-- Hocam raporluyum da müdürü bekliyorum raporumu verecem dedi.
-- Olum müdür odasında oturuyor dedim.
-- Biraz sonra burdan geçecekmiş ben de raporu verecem dedi ..... :puhaha:
Öğrenciye bak yaf...

derste fare ile modül sayfalarını aşağıya doğru okuyan öğrenci...
--- Hocam sıra bitti fareyi oynatamıyorum derse ne yaparsınız? :puhaha:

joomlaci' Alıntı:
bilişimle ilgili değil ama ben de şöyle bişey yaşadım.
galatasaray fenerbahçe maçının ertesi gün okulda maçla ilgili konuşuyorduk.
bi bayan öğretmen arkadaş dedi ki kim yendi hocam.
ben de dedim ki galatasaray 2-1 yendi hocam
bayan hocamın bana söylediği 2. şey:
"peki berabere kalsalardı hangisi yenmiş oluyordu" :) :) :eek:

bu süpermiş ya :puhaha:

teion' Alıntı:
İki tane de benden olsun :
1. Okulda dersteyim. Pat bir telefon, İlçe Milli eğitim Müdürü beni çağırıyor. Allah Allah deyip çıktım yola. 15 dk falan yürüdükten sonra vardım milli eğitime. Müdürün yanına girdim, hayırdır hocam dedim. Bi laptop aldık ta çalışmıyor bir bak dedi. Düğmesine bastım açılmıyor, şarja bi taktım açıldı :? Bi de bana demez mi "Bu muydu yani sorun ?" diye...

2. Bu da kaymakamlıkta gerçekleşen bir olay. Kaymakamlıkta toplantı yapacaklarmış. Akşam 10 falan. Uğraşmışlar uğraşmışlar projeksiyonun görüntüsünü düzeltememişler. Yamuk yumuk duruyomuş görüntü. Araba göndertip beni evden aldırdılar. Odaya girdim, hocam bu makineden anlıyomusun, görüntüyü yarım saattir düzeltemedik dediler. Bi baktım makine çapraz duruyo, haliyle görüntü de yamuk duruyo. Tuttum makineyi düz hale getirdim, görüntü de düzeldi. :alkis: Hepsi ağzıaçık bakakaldı :puhaha:
:alkis:

GÖREVLENDİRME MUDUR YARDIMCISI OLMUS 30 YAŞLARDAKİ BAYAN HOCAMIZ : yeni kurulan odasındaki bilgisayardan "hiç" ses gelmediğini söyledi.

- hocam dedim acaba hoparlörün kablosunu yeşil yere taktığınıza eminmisiniz??
- ha hocam dedi yok hoparlör yok ki
- nasıl hocam dedim :eek: hoparlör olmadan nasıl ses çıkçaktı ki?
-ama evdekinde çıkıyo dedi hoparlörü takınca daha çok çıkıyo??
- hocam dedim evde leptop var heralde?
- ha ondan mıı??

ben yine de anlamadığına eminim.. büyük puntolu yazı çıkarmak :scared: için beni çağıran hanım ablam:)

müfettiş müdürün bilgisayarından internete girememiş,yazıcıdan çıktı alamamış,bilgisayar yavaş çalışıyor dıyerek benı cagırdı fırcaladı
bende inceledikten sonra hocam yazıcının tonerı bıtmış bak ısıkları yanıyor , bilgisayarda virüs taraması açmışsınız ondan yavaş ve internete bağlanmak için wifi sinyalini aktif etmeniz gerek bilgi eksikliğiniz var beni boşa suçluyorsunuz deyip odadan çıktım bayağı bozulmuş

bir gün projeksiyon çalışmıyor dediler gittim baktım adamlar vga kablosunu zorla eğip bükerek ekran kartı cıkışına takmaya çalışmışlar bende tebrik ettim vga kablosunun başındaki demiri nasıl eğmeyi başardılar halen anlamış değilim

versace' Alıntı:
bir gün projeksiyon çalışmıyor dediler gittim baktım adamlar vga kablosunu zorla eğip bükerek ekran kartı cıkışına takmaya çalışmışlar bende tebrik ettim vga kablosunun başındaki demiri nasıl eğmeyi başardılar halen anlamış değilim
Aynı olay bugün benim başıma geldi. Vga kablonun 3 dişini kırmış yetenekli arkadaşlarım veya öğrencileri..

soru: Bilgisayarın temel donanım birimleri:
cevap: yazıcı, tıklayıcı(mause), apollo(hoparlör), kılavır(klavye)

bilişim hizmetinde sınır yoktur..
başka bir okuldan telefon gelir..
-hocam biz duvara projeksiyon taktık görüntü ters..nasıl düzeltiriz..
telefonla uzunca bir tariften sonra problem çözülür..
ama problem devam eder..
-hocam görüntü çok küçük ne yapabiliriz..
telefonla tarife devam edilir.. fakat ne hikmetse uzunca bir tarife rağmen görüntü büyütülemez..
telefonun diğer ucundan bir ses .. heyecanlı.. hocam sorunu çözdük galiba..
hayırdır diyorum..
projeksiyonu duvara çk yakın koymuşuz görüntü ondan küçük galiba :D

hocam benim sınıftaki bilgisayarda ofis açmıyor belgeleri ya
neden hocam ofis kurulu değil mi?
kuruluda hocam 2007 kurulmuş şu an 2007 var içinde ama bızım okul 2008 de egıtıme başladı acaba ondan mı kaynaklı
:scared:

Başka bir okulun web sitesini yayına aldık 3 hafta önce. okul iki öğretmenli köy okulu . CD içerisinde bir kaç resim göndermişler onları da yükleyiverdim iki hafta önce. şu anda 3-4 haber ve duyuru ve 2 fotoğraf galerisi ile siteleri yayında.

geçtiğimiz hafta ilçeden yazı gitmiş bunlara , okul web adreslerinizi bildirin kontrol edeceğiz diye.

beni aradılar, hocam bizim okulun adresi neydi diye. kalem kağıt aldırdım ellerine, noktasından virgülüne tek tek kodlayarak söyledim.
5 dakika sonra bir telefon daha , hocam yanlış söylediniz herhalde açmıyor adres. Bilgisayardan giriyorum bende açıyor diyorum , inat ediyor yanlış diye :)
o an aklıma geldi google arama kısmına yazıyorlar galiba diye, ısrarla belirttim ondan sonra, hocam Google arama kısmına yazıyorsanız oraya değil, yukarıda adres satırı var . www,google,com şeklinde yazıyordur onu sileceksiniz benim dediğim adresi yazacaksınız diye. tamam diyor, bekliyorum müjde gelecek diye, ama hocam girmedi diyorlar ısrarla. telefonda baktım olmayacak link olarak okul mail adresine yolladım buna tıklayın diye. outlook express te gönder/al yaparak maile ulaşamadılar.

en son tak etti , hocam aç dedim google ı, harf harf kodladım Teamviewer programını indirttim. oradan bağlandım.
bir baktım ne göreyim. site adresini Google Arama kutusuna yazmışlar sonuç bulunamadı diyor. bunlar da site yok diyor. istisnasız 10 kere tekrar etmişimdir hocam arama satırına değil diye :( :x :verymad:

güler misin , ağlar mısın , kızar mısın bilemedim...
Ama sonunda açtık adresi =)

bugün de mozilla firefox'un forex (yada fonex) olarak da söylenebileceğini öğretti müd. yrd. mız.

ilçede genel sbs deneme sınavı yapılcak yarın. Görevli öğretmenler diğer okullara gidip oradaki öğrencilere gözetmenlik yapacak. başka okuldan da bizim okula gelecekler. Görev yazısında idareciler ve rehber öğretmen harici tüm öğretmenler görevlendirilir yazıyor.
Yazıyı aldım, müdürümle konuştum. Hocam bana da görev vermişsiniz dedim. Doğrudur dedi. Ama dedim bakın rehber öğretmenler harici diyor dedim. İyi de sen rehber öğretmen değilsin ki dedi. Hocam nasıl olur, görev tanımımız değişti, BT rehber öğretmeni oldum ya, bu da sonuçta rehber öğretmenlik dedim. Durdu, düşündü, bakıştık, gülüştük. Doğru ya dedi, bir de gitsen napacan, bilgisayarlarına bakım mı yapacan sen buraya gelirsin dedi.
9.30 da kendi okuluma geleceğim. 7.45'te başka okula gitme derdinden kurtuldum.

geçende mdr yardımcısı odasındaki yazıcı bozulmuş dediler daha bana söylemeden kontrol etmişler o gün de tesadüf toner dolduran arkadaşlar gelmiş hemen göstermişler yazıcıyı tam o anda ben girdim odaya sorun en dedim yazıcıyı kontrol eden arkadas ' ben kontrol ettim dükkana götürmeliyim tamir sart dedi' bizim mdr yardımcısı da tamam dedi bende itiraz ettim bakayım sonra gitsin diye sonra oturdum bilgisayar basına uğraştım ugraştım yok olmuyor derken son bir kontrol durumu kurtardı yazıcıdan bilgisayara gelen usb kablosu çıkmıs

8. sınıflarla excel de uygulama yaparken bir öğrenciyi kontrol ettim, uygulamayı yapmıştı çıkabilirsin dedim ( excel i kastetmiştim) öğrenci bir güzel bilgisayarı kapattı bt sınıfından çıktı ve sınıfına gitti, koptuk sınıfça ve sene sonuna kadar arkadaşları güldü çocuğa :)

ARGE de çalışıyorum. Milli eğitimde 2.kattan 4. kata taşınan bir personel vardı. Bilgisayarını haliyle yukarı taşıdı. Neyse bilgisayarını kurmuş açmış, geldi sitemkar ifadeyle yanıma.
- Ya hocam bu bilgisayar bir türlü taramıyor, diyerekten.. :scared:
Bilgisayara baktım.. Tarayıcıya baktım.. Bir de ikisinin arasına baktım.. Hiçbirşey yok.. :eek: Beyin gücü veya telepati ile yazdırmayı düşünüyordu galiba.. Belli etmek için tarayıcıyı kupa gibi yukarı kaldırdığımda..
- Heeeeeee bu kablolar onun için miydi ya? Ben de çekmeceye koymuştum fazlalık bunlar diye demez mi.. :puhaha:
Halledip usulca uzaklaştım ordan. Gülmeyi odama saklayaraktan :)

gerçekten çok komik yaşadıklarımız yaaa :D yukarıdakileri okudum da :) ....

benim de başıma gelen olaylardan sadece küçük :) bitanesi şöyle:

teknolojiden anlamayan bi arkadaş android işletim sistemli bi tel. almış ve başka bi öğretmene soruyo, zil sesini nasıl değiştirebilirim diye, o da tabiki ne dicek, 'bilgisayarcı anlar hocam ona sor...'

o da ertesi gün gelmiş bana soruyor, 'siz anlıyomuşunuz hocam telefondan, bunun zil sesini......'

güldüm tabiki istemeden ufaktan, hocam bak ben de android tel yok, nerden anlıyım dedim sadece...
:D

Android :) :x
Kantinci indirim marketinden tablet almış.
Yanıma geldi "Hocam bunu aldık, nasıl kullanacağız? Sen anlarsın bi anlatıver." dedi.
Tam güler misin ağlar mısınlık bir durum.

arslanxw' Alıntı:
teion' Alıntı:
İki tane de benden olsun :
1. Okulda dersteyim. Pat bir telefon, İlçe Milli eğitim Müdürü beni çağırıyor. Allah Allah deyip çıktım yola. 15 dk falan yürüdükten sonra vardım milli eğitime. Müdürün yanına girdim, hayırdır hocam dedim. Bi laptop aldık ta çalışmıyor bir bak dedi. Düğmesine bastım açılmıyor, şarja bi taktım açıldı :? Bi de bana demez mi "Bu muydu yani sorun ?" diye...

2. Bu da kaymakamlıkta gerçekleşen bir olay. Kaymakamlıkta toplantı yapacaklarmış. Akşam 10 falan. Uğraşmışlar uğraşmışlar projeksiyonun görüntüsünü düzeltememişler. Yamuk yumuk duruyomuş görüntü. Araba göndertip beni evden aldırdılar. Odaya girdim, hocam bu makineden anlıyomusun, görüntüyü yarım saattir düzeltemedik dediler. Bi baktım makine çapraz duruyo, haliyle görüntü de yamuk duruyo. Tuttum makineyi düz hale getirdim, görüntü de düzeldi. :alkis: Hepsi ağzıaçık bakakaldı :puhaha:
:alkis:

Kaç yaşında bu insanlar teknolojiden bu kadar mı uzaklar yahu yuhh diyorum sadece.

kily' Alıntı:
GÖREVLENDİRME MUDUR YARDIMCISI OLMUS 30 YAŞLARDAKİ BAYAN HOCAMIZ : yeni kurulan odasındaki bilgisayardan "hiç" ses gelmediğini söyledi.

- hocam dedim acaba hoparlörün kablosunu yeşil yere taktığınıza eminmisiniz??
- ha hocam dedi yok hoparlör yok ki
- nasıl hocam dedim :eek: hoparlör olmadan nasıl ses çıkçaktı ki?
-ama evdekinde çıkıyo dedi hoparlörü takınca daha çok çıkıyo??
- hocam dedim evde leptop var heralde?
- ha ondan mıı??

ben yine de anlamadığına eminim.. büyük puntolu yazı çıkarmak :scared: için beni çağıran hanım ablam:)

Hocam dahili hoparlörlü monitörlerin olduğunu bir öğrencim sayesinde öğrendim. Israrla evdeki masaüstü bilgisayarından hoparlör olmadan müzik dinlediğini söyledi. Ben de yok olmaz öyle şey falan dedim ama sonra aklıma kasada veya monitörde dahili olabileceği geldi. Netten bakıverdim ki varmış. Öğrenciye de senin sayende bişey daha öğrenmiş oldum dedim :) Bilmeyenler varsa bilsin :)

Sadece bilgisayar ile ilgili değil her konuda millete yardımcı olduğum ve internet sayesinde herşeyden hemen haberdar olduğum için geçen yine bir sınıf öğretmenimize yardımcı oldum bir konuda ya diyor sen her halde MİT tensin ajansın sen ajan diyor gülmekten koptum alahım ya :)

Bir akrabamın bilgisayar dükkanı var alım ,satım ve tamir işi yapıyor.
bi zatı muhterem bayan akrabamdan masaüstü bilgisayar satın alıyor...
aradan çok geçmeden kadın dükkana telefon açıyor...
sizi mahkemeye verdim, bana sattığınız kasadaki bardaklık bozuk çıktı...
meğer ablamız cd-rom sürücüsünü bardaklık zannedermiş...
yapmış kahvesini,açmış cd-romun üzerine koymuş...tabi 1 değil 2 değil kahve kasanın içine dökülmüş bilgisayar bozulmuş...
akrabam da anlatmış o bardaklık değil cd-rom sürücüsü diye...kadın ne derse beğenirsin " o zaman satarken anlatacaktın bunları bana" :)
ama kadın cidden mahkmeye verdi akrabamı...mahkeme sonucunu tahmin etmek o kadar zor değil tabi :)

Buda benden :

"Mesleğimin ilk yıllarıydı. Bir öğretmen yanıma dizüstü bilgisayarını getirip, "Hocam buna Google 'yı yükleyebilir misiniz???" diyince zar zor kendimi tutmuştum gülmemek için...."

sınıfta verilen görevi bitiren başka öğrenci varmı anlamında "başka?" diye bağırınca sürekli sınıf başkanı buyur hocam beni çağırdınız diye geldi ve bu olay en az 10 kere flan oldu :mrgreen:

akıllı tahtaya imaj atarken müdür geldi hocam pardus kararlı versiyonu çıkmış yüklüyormusunuz dedi hocam bizdeki imajlar istanbulda dağıtılan 1 aylık imajlar dedim o yüzden sizin dediğiniz versiyon yoktur dedim,zaten dün gece çıktı demesin mi ben gördüm dedi,dün gece çıkmıs şeyi sabah yükleyip imaj oluşturup akıllı tahtalara atamam diyecektim.güldüm içimden

uguer' Alıntı:
8. sınıflarla excel de uygulama yaparken bir öğrenciyi kontrol ettim, uygulamayı yapmıştı çıkabilirsin dedim ( excel i kastetmiştim) öğrenci bir güzel bilgisayarı kapattı bt sınıfından çıktı ve sınıfına gitti, koptuk sınıfça ve sene sonuna kadar arkadaşları güldü çocuğa :)
:puhaha: :puhaha:

Tuşun üzerindeki ikinci karakterleri nasıl yazıyoruz diye sordum çocuğun birine. (Örnek ;) çocuk tuşun üzerine doğru bastı.

Geri