Bilişimcilerin karşılaştığı trajikomik olaylar[tek başlık]

Kodla Büyü
e-okul e-devlet vs. deki "e" ne anlama gelir diye sordum..
sallama yarışı başladı...
eğitimin e si..
milli eğitim e si
..
en bombası da ata.eyaktas.com'un e'si

btr olarak görevlendirildiğim okulun hizmetlisi kadrolu okulumdaki öğrencimin velisi bayanı da tanıyorum içinde bir kötülük felan olduğundan değil de işte.
dün ne dedi tahmin edersiniz?
hocanım çaycı bugün kaynatırken çok ses çıkartıyor siz bi bakıverir misiniz?

okulumdaki bütün öğrenciler lab. a girmek için izin isterken:

"örtmenim bilgisayara girem mi?" bir gün dayanamadım ve öğretmenler odasında müdür de varken

"sen sığmazsın ama bi dene" dedim pişman değilim :)

nryozer' Alıntı:
İnternet bağlantısı olmadığını idda eden müdür yardımcımın bilgisayarına baktığımda o güne özel logonun barkot resmi olduğunu gördüm. Ben de internetin olduğunu, bazı özel günlerde farklı Google logosu tasarımlarının olabileceğini anlatırken Müdür yardımcım beklenmedik bir atakla "SİL ÇABUK ONU ORDA GOOGLE YAZSIN" dedi :eek: :D

Emredersiniz komutanım diyip hazırola geçseydin, bu nasıl istek böyle yaa :D

Okulun hizmetlileri bi bakarmısınız dedi.Televizyonun antenini görememişler de bunu bilse bilse bilgisayar öğretmeni bilir demişler.televizyon da izlemeyiverin demek konusunda kararsız kaldım. :eek:

Köy okulunda çalışıyorum, geçen 6. sınıfların dersinde "Tamam şimdi herkes projeksiyona baksın" dedim, perdeye bakmak yerine hepsi kafayı kaldırdı projeksiyon cihazına baktı :) ama çocuklarda suc yok ben öyle dedim bu yaşlarda biraz düz mantık olabiliyorlar :)

sevdiceğim' Alıntı:
btr olarak görevlendirildiğim okulun hizmetlisi kadrolu okulumdaki öğrencimin velisi bayanı da tanıyorum içinde bir kötülük felan olduğundan değil de işte.
dün ne dedi tahmin edersiniz?
hocanım çaycı bugün kaynatırken çok ses çıkartıyor siz bi bakıverir misiniz?

:)))) gözümden yaş geldi yaa :)))

Bir arkadaşın okuluna müfettiş gelmiş bundan 5-6 yıl önce. Milli eğitim sayfasını aç demiş. Şu ekranda gördüğün resimi sil bakalım nasıl sileceksin demiş. Arkadaş da, "hocam onun ftp şifresini bilmeden girip bir şey ekleyip silemeyiz demiş". Müfettiş sinirlenmiş, " Sen nasıl bilgisayar öğretmenisin" deyip çekmiş gitmiş. Arkadaş bana anlattığında gidip vurasım geldi adamı :) Sadece öğrenciler ya da okuldaki hizmetli cahil değil. Bizi denetlemeye gelen insanların da eğitime ihtiyacı var :)

yan okulda rehber öğretmen daha önce söylemişti benim odadaki bilgisayara bi bak diye program falan eksik sanırım demişti bende olur tabi bakarım dedim nede olsa komşuluk hakkı. neyse ne zamandır fırsat bulup gidememiştim geçen cuma baktım bizim okula gelmiş tabi biraz da mahcup oldum söz verdim gitmedim die. muhabbetimiz şu oldu.
ben:hg hocam
o:hb hocam bizim bilgşisayara bakmadın
ben : fırsat olmadı hiç, istersen şimdi gidip bakalım.
o: şimdi olmaz hocam eve gideceğim, geniş bi zamanda gel tek benimki değil okuldaki tüm bilgisayarları bi elden geçirmen bazılarına format atman lazım.
ben: ............................... ............... .................. ........ :p dedim döndüm arkamı gittim

telefon televizyon fotoğraf makineleri okuldaki kamera sistemi yakında evlerindeki programlı çamaşır makinelerini de soracaklar diye korkuyorum :lol:

nazli179' Alıntı:
bana da bir öğretmen gelip msn le ilgili bir soru sordu. "ben msn kullanmıyorum hocam bilmiyorum" dedim cevap beni dumur etti "AAA !! AMA OLMAZ Kİ HOCAM, KENDİNİ GELİŞTİRMEN LAZIM"

hala gülüyorum :idea: :lol: :puhaha:

canım sıkıldıkça burayı okuyorum :lol:
benim geçen 6. sınıf öğrencisi hocam ekranda bir sürü yazı çıktı silemiyorum dedi.. gidip baktım. masaüstü resminde bilgisayar sınıfı kuralları yazıyordu. onları silmeye çalışıyormuş

8. sınıflara web sitesi için bir wordrpress sitesine üye olmalarını istedim orada kullanıcı doğrulamak için ülke başkentleri çıkıyordu
birisinin ankara nerenin başkenti dediğini duydum arkadaşları gülüyordu
yanıma çağırdım kızdım nasıl bilmezsin iranın başkenti dedim yerine oturunca iran yazmış:))

formatörlüğün olmadığı zamanlarda matematik dersine girerken, köy okulu sayılır, öğrencilerden biri "hocam, kalemi mi düzebilirmiyim?" dedi. "neeeeeee, napcannnnnnn?" dedim, dumur olmuş bi şekilde." kalemi düzcem hocam" dedi. "düz bakalım" dedim. meğer çocuk kalemi açacakmış Allahtan.... diğer öğretmen arkadaşlara anlattığımda "sen yenisin alışırsın" dediler, meğer her yeni gelenin başına gelmiş bi olaymış....

dün başıma gelen bir olay ;
hocam ekrana görüntü gelmiyor bir bakarmısınız?
tabi bakarım ama dün ben baktım geliyordu.
yok hocam ekranda hiçbir şey yok.
tamam hocam ben bir bakayım
gidip baktığımda ekranın açma düğmesinin kapalı olduğunu görünce direk öğretmenin yanına gittim
hocam ekranı açmamışsınız dediğimde öğretmenin cevabı aynen şöyle oldu;
açmak mı gerekiyor :D :D :D

hkngl' Alıntı:
dün başıma gelen bir olay ;
hocam ekrana görüntü gelmiyor bir bakarmısınız?
tabi bakarım ama dün ben baktım geliyordu.
yok hocam ekranda hiçbir şey yok.
tamam hocam ben bir bakayım
gidip baktığımda ekranın açma düğmesinin kapalı olduğunu görünce direk öğretmenin yanına gittim
hocam ekranı açmamışsınız dediğimde öğretmenin cevabı aynen şöyle oldu;
açmak mı gerekiyor :D :D :D

hocam açık bırakmışsınız ondan görünmüyor deseydiniz :)

Geçen derste 8. sınıflarla web tasarım uygulaması yapıyoruz. Normal bir öğrenci(kaynaştırma falan değil) "marquee" komutundaki q harfini göstererek "Hocam bunu klavyede nasıl yazacağız." diye sordu. O bir harf dedim. "Tamam da hocam klavyede hangi tuş oluyor." diye sordu.
NOT: Okulumuzdaki öğrencilerin %90'ının evinde bilgisayar bulunmaktadır.

ilk göreve başladığım yıllardı. arkadaşşın biri "ya benim çamaşır makinası şu boşaltamıyor. çamaşırlar ıslak çıkıyor acaba nedendir demişti" hocam dedim alttaki giderine belki çorap bozuk para vs. birşey kaçmıştır dedim. bir bakın. gitmiş bakmış. hocam valla doğru bilmişsiniz. sizi çok iyi yetiştirmişler dedi. Güldüm. evet çooook iyi yetiştirdiler. bilg. tamiri hariç her işten anlıyorum.

öğrenci şöyle bir soru sordu;
öğretmenim sizin gerçek adınız nedir?
ben tabiki şaşkınlık içinde nasıl yani? benim bir tane adım var zaten sende onu biliyorsun dedim
ama öğretmenim sizin gerçek adınız Fatma heralde çünkü bilgisayarınızda hep Fat32 yazıyor. :puhaha:
tabi ben durumu çoçuğa anlatmaya çalıştım.ve en son dedimki ki herkesin bilgisayarında böyle yazar.
ikinci bomba yok öğretmenim benim adım Metin bende Met32 yazar :puhaha:

arkadaşlar olay anlatmaya ne gerek şöyle bi halimize bakalım daha trajikomik hangi olay var ki:))

okulun demirbaşları KBS ye girilecekmiş müdür 3 gün izinlisin hallet bu işi dedi :' tam 21 sayfa :cry:

ozhan07' Alıntı:
formatörlüğün olmadığı zamanlarda matematik dersine girerken, köy okulu sayılır, öğrencilerden biri "hocam, kalemi mi düzebilirmiyim?" dedi. "neeeeeee, napcannnnnnn?" dedim, dumur olmuş bi şekilde." kalemi düzcem hocam" dedi. "düz bakalım" dedim. meğer çocuk kalemi açacakmış Allahtan.... diğer öğretmen arkadaşlara anlattığımda "sen yenisin alışırsın" dediler, meğer her yeni gelenin başına gelmiş bi olaymış....
:D
severim yerel kelimeleri..

K.Maraş'teyken bir öğrencimin yüzü çizilmiş..
-ne oldu yüzüne dedim..
örtmen "cırtıldı" dedi..

Sınıfımdaki bir öğrenciye sınav başvuru formu verdim. Hani altta yazarya "Bu form 2 nüsha halinde düzenlenmiş olup aslı okulda kalacak şekilde saklanacaktır" diye öğrenci yanıma geldi. Hocam ben ne yaptım ki okulda kalacağım dedi şaşırdım ne diyorsun dedim o yazıyı bana gösterdi. Bende koptum. Bu arada kız öğrencinin ismi ASLI

gülhan35' Alıntı:
okulun demirbaşları KBS ye girilecekmiş müdür 3 gün izinlisin hallet bu işi dedi :' tam 21 sayfa :cry:
Hem iş yap hem izinli , ek ders ücreti de vermezler şimdi...

şaka bir yana tabi yapmayın bırakın kendi işlerini kendileri yapsınlar. İllaki sana yapacaksın derlerse KBS şifresi var sende okuldaki bir bilgisayardan gir tüm ayarları, ek dersleri değiştir.
uğraşsın dursunlar öbür ay :lol:

Müdürüm beni formatör zannediyor, hallederiz deyip okuldan gittiğimi öğrendiğinde telefonla konuşuyor oluyoruz. çok seviyor beni çokkk :mrgreen:
ama bir formatör olursam varya başıma neler geleceğini az çok tahmin edebiliyorum, ama olmam ki :p

Geri