Bilişimcilerin dertleşme başlığı-tek başlık

Kodla Büyü
Re: Bilişimcilerin dertleşme başlığıt-tek başlık

Bugün dersim 10'da başlıyordu. Aralıksız üst üste 8 saat dersim vardı. (22 saat derse giriyorum.) Okula gittiğimde müdür yardımcıları "Hocam siz formatörsünüz, sizin 9' da burda olmanız gerekir." Öteki de "Ne 9'u 8'de burda olmalısınız, siz formatörsünüz." Ben de hemen "Formatörün öğle arası vardır, benim yok. Üstelik 8 saat üst üste derse girilmez " dedim. Öteki yine uyuz uyuz konuştu. İşlerine geldi mi resmiyet, an yok ki bizi gözlemiyorlar :verymad: Sabah sabah meymenetsizlikleriyle açtım günümü. Bİraz daha konuşurlarsa 5 dk geç geldiklerinde tutanak tutacağım ben de, restleşmekse restleşmek.

merhaba ben böte 3. sınıf öğrencisiyim mezuniyete biraz daha yaklaştım. ancak git gide endişelerim artıyor. herkes bir şeyler söylüyor ama böteciler olarak gerçekten kim ne diyor anlamıyoruz ya da pek çok şeyden habersiziz. En iyisi yaşayan sizden öğrenmek deyip yazıyorum bu mesajı. Birisi anlatabilir mi formatörlük tam olarak ne? neden dayatılıyor gibi şeyler duyuyoruz?

Benden pes biri anlatsın lütfen. Yoruldum.
eef geçmiş olsun kardeş.

ben anlatacak yardım olacak birinden cevap istemiştim zaten.

eef formatörlük 8-5 okulda kaldığın 0-15 saat arası derse girion geri kalan zamanlarda bilg labını internet kafe gibi kullanıon dyned yapılıo onu düzenlion öğrenciler araştırma felan yapıo onlara yardımcı oluon formatörlük 6ayda bir valilik onayıyla görevlendirme şeklinde oluyor dayatmaya gelince ders sayımız maaş karşılığını bile karşılamadığı için formatörlüğü istemesek de seçmek zorunda kalıyoruz
bu arada söylentilere göre formatörlük görevlendirmesi de kalkabilir ama kapsam değişmezse sen öncelikle nasıl atanırım diye düşün bence enson 89da kalmıştı

Hocam önce atanmaya bak ondan sonra uygulamalı olarak göreceksin. yine de bi kaç şey söyleyim. Yöneticine göre değişen bi durum bu formatörlük. Geneli bizi kıskandığından uğraşır, fazla dinlememek lazım. Sana tavsiyem, formatör olduktan sonra bi kaçgün rapor alıp gelme, değerin anlaşılır, eleştirilerin çoğu kesilir.

Bilişim çağında bilgisayar öğretmenleri bile kaygı yaşıyorsa, girecek ders, atanacak okul bulamıyorsa vay bizim halimize...

Bakın arkadaşlar önceden yazmıştım tekrar yazıyorum.
Bilişim ve teknoloji ve elektronik geliştikçe kesinlikle işsiz kalmazsınız. Ki zaten devamlı gelişiyor.
Ülkemizde bilişim dalları ve meslekleri tam oturmadı ama oturacak, böyle gitmez..
Sizler yeter ki bir dalda uzmanlaşın(teknik servis, web prg, veri tabanı, işletim sistemleri, bilgisayar ağları vs...)
Öğretmenlik tek meslek değil, MEB'in dışında daha fazla imkan var ve ücretleri de daha iyi.
Bilişim sektörü günümüzün ve geleceğin meslekleri arasında bunu unutmayın.....
Yeis , mani-i her kemaldir. "ümitsizlik, her mükemmelliğe ve ilerlemeye manidir" :idea:

saidtr' Alıntı:
Bakın arkadaşlar önceden yazmıştım tekrar yazıyorum.
Bilişim ve teknoloji ve elektronik geliştikçe kesinlikle işsiz kalmazsınız. Ki zaten devamlı gelişiyor.
Ülkemizde bilişim dalları ve meslekleri tam oturmadı ama oturacak, böyle gitmez..
Sizler yeter ki bir dalda uzmanlaşın(teknik servis, web prg, veri tabanı, işletim sistemleri, bilgisayar ağları vs...)
Öğretmenlik tek meslek değil, MEB'in dışında daha fazla imkan var ve ücretleri de daha iyi.
Bilişim sektörü günümüzün ve geleceğin meslekleri arasında bunu unutmayın.....
Yeis , mani-i her kemaldir. "ümitsizlik, her mükemmelliğe ve ilerlemeye manidir" :idea:
ne güzel yazmışsınız saidtr hocam.. ağzınıza sağlık.. bir an içime bi ferahlık geldi.. :roll:

başka branşlardan bilişim formatörlüğü yapanları hiç tasvip etmiyorummmmm

İki ayda psikolojisi çöken formatör öğretmen

Arkadaşlar merhaba. Ben seçim yatırımıyla kadrolu olarak başka bir şehre gelen, geçen şubattan beri öğretmenlik ve eylülden bu yana zorunlu formatörlük yapan bir böteciyim. Göreve başlamam oldukça sorunlu oldu. Yeni geldiğim okulda bilgisayar sınıfı yokmuş. Okula geldiğim ilk gün tanıştığım herkes iyi de bizim bilgisayar sınıfımız yok ki demeye başladı. Müdür beni ne yapacağını bilemedi. En sonunda formatörlükle bu dönemlik sorunu kapadı. Formatörlük onayımın geldiği gün okul idaresi görevlerimin yazılı olduğu bir kağıdı imzalamam için gönderdi. Bu görevler arasında e- okula ait işler, okul maillerinin kontrolü, idarenin vereceği herhangi bir iş.... gibi ıvır zıvır bildiğiniz işler sıralanmıştı alt alta. Bu listenin altına imza atmayacağımı, bunların benim görevlerim olmadığını söyleyince idarenin tavrı ve söylemleri bir anda değişti. Zira idaremiz bir bilişim sınıfı oluşturmak için kollarını sıvamıştı çoktan. Bir anda siz zaten bizim okulda norm fazlasınız. Sizi norm fazlası gösterir göndeririz bu okuldan. Size iş yaratıyoruz iş beğenmiyorsunuz. Buraya kadar gelmişsiniz, size iş oluşturuyoruz. Bende susmayıp hakkımı aramak isteyince siz daha idari amirinizle nasıl konuşmanız gerektiğini bilmiyorsunuz diye suçlandım. İdarecilerimiz daha sonra bakanlıktan yetkililerle konuştuklarını ve okulda kalmam gerektiğini söylediler. Aslında kendi insiyatiflerini benden yana kullanmışlar. Lafı uzattım biraz, işte işe başlamam bu şekilde oldu. Göreve başladığımdan beri bilgisayar bulabilmek için elimden geleni yapıyorum ama çabalarım sonuçsuz kaldı. Haftada 6 saat derse giriyorum. onun dışında hafta boyunca oturuyorum. Bu da insanı değersiz hissettiriyor kendine. Her gün okula istemeyerek geliyorum. İdarecilerimizin yüzünü gördüğümde moralim bozuluyor. Yaşama enerjimi kaybetmeye başladım. Ne yapsamda okul da geçirdiğim 8- 5 lik dilimi daha keyifli hale getirsem bilmiyorum..

Re: İki ayda psikolojisi çöken formatör öğretmen

hepimiz öyle bir hale geldikki bir dokun bin ahh işit.. sabredeceğiz bakalım ya çook değerli olucaz; ya da ortada kalıcaz.. hayırlısı bakalım

hocam öncelikle görevin hayırlı olsun.Hepimiz aynı sıkıntıları paylaşıyoruz.inanın dertler aynı.okulda kitap oku film izle böyle geçir vaktini yapacak başka birşey yok.Ve tabiki dua da edeceksin işler düzelsin diye.:)

laptopunu alıp gel okula. kendini geliştirmeye çalış. çizgi-tagemin ders anlatımları güel. oradan kendini geliştir. yok böyle bir çabam yok diyorsan kitap oku. film indir okulda film seyret. yok böyle bir hobim yok diyorsan nete haber sitelerine katıl forumları gez. yok böyle bir ilgim yok diyorsan borsa oyna yatırım araçlarına bak. yok böyle bir çabam yok diyorsan yastık getir okulda uyu hocam.

uyurgezer' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba. Ben seçim yatırımıyla kadrolu olarak başka bir şehre gelen, geçen şubattan beri öğretmenlik ve eylülden bu yana zorunlu formatörlük yapan bir böteciyim. Göreve başlamam oldukça sorunlu oldu. Yeni geldiğim okulda bilgisayar sınıfı yokmuş. Okula geldiğim ilk gün tanıştığım herkes iyi de bizim bilgisayar sınıfımız yok ki demeye başladı. Müdür beni ne yapacağını bilemedi. En sonunda formatörlükle bu dönemlik sorunu kapadı. Formatörlük onayımın geldiği gün okul idaresi görevlerimin yazılı olduğu bir kağıdı imzalamam için gönderdi. Bu görevler arasında e- okula ait işler, okul maillerinin kontrolü, idarenin vereceği herhangi bir iş.... gibi ıvır zıvır bildiğiniz işler sıralanmıştı alt alta. Bu listenin altına imza atmayacağımı, bunların benim görevlerim olmadığını söyleyince idarenin tavrı ve söylemleri bir anda değişti. Zira idaremiz bir bilişim sınıfı oluşturmak için kollarını sıvamıştı çoktan. Bir anda siz zaten bizim okulda norm fazlasınız. Sizi norm fazlası gösterir göndeririz bu okuldan. Size iş yaratıyoruz iş beğenmiyorsunuz. Buraya kadar gelmişsiniz, size iş oluşturuyoruz. Bende susmayıp hakkımı aramak isteyince siz daha idari amirinizle nasıl konuşmanız gerektiğini bilmiyorsunuz diye suçlandım. İdarecilerimiz daha sonra bakanlıktan yetkililerle konuştuklarını ve okulda kalmam gerektiğini söylediler. Aslında kendi insiyatiflerini benden yana kullanmışlar. Lafı uzattım biraz, işte işe başlamam bu şekilde oldu. Göreve başladığımdan beri bilgisayar bulabilmek için elimden geleni yapıyorum ama çabalarım sonuçsuz kaldı. Haftada 6 saat derse giriyorum. onun dışında hafta boyunca oturuyorum. Bu da insanı değersiz hissettiriyor kendine. Her gün okula istemeyerek geliyorum. İdarecilerimizin yüzünü gördüğümde moralim bozuluyor. Yaşama enerjimi kaybetmeye başladım. Ne yapsamda okul da geçirdiğim 8- 5 lik dilimi daha keyifli hale getirsem bilmiyorum..
Hocam lab yoksa idarenin böyle bir şey yapması normaldir. Görevlendirme yazısında 15+1 bilgisayarı olan laboratuarlar diye geçer sizde bu yoksa sizi formatör olarak görevlendiremezler. Eğer görevlendirmişlerse zaten yapılacak pek birşey yok bari sizde idareye yardım etseydinizki onlarda sizin için iş yaratmaya çalışmış bana kalırsa biraz haklılar yani... :)

Hasari hocam, keşke bende sizin gibi düşünebilseydim; o zaman psikolojik anlamda biraz daha rahat olurdum galiba. Ben durumu kendi işlerini üzerime yıkmak istediler diye algılıyorum. Bu idareye yardım etmekten biraz daha fazlasına giriyor galiba.

uyurgezer' Alıntı:

hocam maalesef biz diğer öğretmenler gibi değiliz. "Dersime girer çıkarım okul idaresiyle muhattap olmam" deme şansımız yok. Bir şekilde ya okul müdürü ile ya da müdür yardımcısı ile yüz yüze gelmek zorundayız. O yüzden kendi iyiliğiniz için arayı çok bozmamakta yarar var. Hakkınızı tabiiki savunacaksınız ama herşeyi benim işim değil mantığıyla yaklaşmak da doğru değil. Sonuçta söylediğiniz kadarıyla vaktiniz çok ama yapacak işiniz yok. Bence biraz alttan alıp en azından bilginiz olan konularda yardımcı olun. Hem size tavırlar biraz yumuşar, hem de vaktinizi biraz doldurmuş olursunuz. Hepimizin sıkıntıları var ama şu durumda idareyle bozuşup, zaten gergin olan sinirlerimizi biraz daha germeye gerek yok bence...

uyurgezer' Alıntı:
Hasari hocam, keşke bende sizin gibi düşünebilseydim; o zaman psikolojik anlamda biraz daha rahat olurdum galiba. Ben durumu kendi işlerini üzerime yıkmak istediler diye algılıyorum. Bu idareye yardım etmekten biraz daha fazlasına giriyor galiba.
Kılıçlar bir kere çekilmiş biraz daha ılımlı olun işi olacağına bırakın ne diyeyim çok takmayın. :)

@ayşegul_ hocam tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Aslında söylediklerinizde haklısınız. Böyle olacağını tahmin edebilseydim yaklaşımım biraz daha ılımlı olurdu diye düşünüyorum bazen. Acemilik desem ne desem bilemedim bu yaptığıma. İnsan yeni mezun olup göreve yeni başladığında işlerin bu kadar kötü olabileceğini düşünemiyor. Neyse
ki görevlendirmem 30 aralıkta bitiyor, bir daha formatörlük mü asla diyorum şimdi.

@hasari hocam aslında ortada çekilen kılıçlar yok, sadece gün geçtikçe biriken yılgınlık var.

Merhaba sevgili dert ortağım..
Geçtiğimiz hafta havaların soğuması nedeniyle klimayı açmak istedim(labtaki petekleri kaldırmışlar). Çekmecelere bakıyorum, dolaplara bakıyorum, arıyorum tarıyorum yok klimanın kumandası. Epey aradıktan sonra branşı bilgisayar olmayan ama bu sene 12 dersimi verdiğim öğretmen arkadaşı arayıp sordum , o da yaklaşık 1 ay önce müdür yardımcısının kumandayı istettiğini ve bir öğrenci ile gönderdiğini söyledi. Neyse ben de müdür yardımcısına gittim hemen yaklaşık 1 ay önce klimanın kumandasını istetmişsiniz öğretmen arkadaş da çocukla göndermiş dedim sonra benim haberim yok ben istetmedim, formatör değil misiniz kumandanıza sahip çıkamıyor musunuz diye sayıştırmaya başladı. Hocam benim haberim yok üşüdüm ve klimayı açmak istedim diğer arkadaş siz istediniz diye göndermiş dediğimde ben bilmem aranızda 50 şer lira para toplayıp alırsınız bir tane kumanda dedi. Sonra duydum ki kullanılmayan 5-6 bilgisayarın bulunduğu diğer bt sınıfını satranç odası yapmışlar ve muhtemelen de kumanda da oraya gitmiş. Ne diyeceğimi bilemiyorum.. susuyorum... üşüyorum hastayım ve bir kumandaya ihtiyacım var :(

benimde sıkıntım çok... daha düne kadar rahat bir şekilde derslerimi anlattığım BT sınıfımın bulunduğu binaya çürük raporu verildi. 3 saat dersim var ana binaya gelip akşama kadar diğer arkadaşların derslere girip çıkmalarını izliyorum :cry: her ne kadar idareye ve öğretmenlere yardım konusunda elimden geldiğinden fazlasını yapsamda bir işe yaramadığım hissine kapılmış bulunmaktayım. bir de ağustosta normum vardı şimdi norm fazlasıyım eşimide getirdim nereye gönderecekler nasıl yapacağım bilmiyorum....(bu arada Kars'ın köyündeyim ve formatörüm)

Bugün dersime müfettiş geldi.Benden istediği şeyler bir formatör öğretmenin yapması gereken herşeydi.Yalnız ben formatör değilim 22 saat derse giriyorum üstelik sınıf öğretmenliğim de var kulüp de var nöbet de var.Ama istediği şeyler benim için çok fazla geldi.Anlattım da üstelik formatör olmadığımı söyledim ama yine de bir okulda bilişim öğretmeni varsa formatör yoksa bu sorumluluklar size aittir dedi.Ankara Sincan'da görev yapıyorum.Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?Bana bir yaptırımı olur mu acaba?

bilgisayar sistemleri öğretmenliği okuduğuma bin pişmanıııımmm :(

Arkadaşlar biz neden öğrencilerimize demiyoruz;
Bimere girip kendi ağızlarıyla bilişim teknolojileri dersini çok sevdiklerini hem oyun oynayıp hem de bilişim dünyasında sağlıklı bilgiler öğrenmeleri onları çok memnun ettiğini ama derslerinin azaltılması ve hatta bazı okullarda müdürlerin bilişim sınıflarını dağıttığını bimere yazsınlar.Bizim sıkıntımızın asıl sebebi öğrencilerin dersimizi çok seviyor olması ama bunu yönetenlerin görmemesi.Ama biliyoruz ki başbakan bu konu kulağına gittiğinde bilişim sınıflarının öğrenciler tarafından çok sevildiğine ikna olduğu an bu sınıfları kapatanların ve dersi kaldıranların vay haline.Bence öğrencilerimizi bu konuda kanalize edip bimere mail atmalarını sağlamak etkili bir yöntem olacaktır çünkü başbakan çocukların talebini dikkate alacaktır.

Ben bugün başladım hadi hayırlısı.Çocuklara bilgisayar dersinin kaldırılmasını istiyomusunuz diyorum hayııır diye bağırıyolar, Ben de o zaman girin bimere kaldırılmasını değil arttırılmasını istiyoruz diye dilekçe yazın diyorum ve yazıyolar.Ben başladım siz de başlayın.

meslek lisesine geçtim rahat ettim arkadaşlar, eğer tef mezunu iseniz ilköğretimle daha fazla uğraşmayın, formatörlükdü, çoluk çocuktu çekilecek dert değil valla, evet derse sürekli hazırlıklı gelmek gerekiyo, 4 yılın ardından bilgiler körelmiş öğrenci gibi ders çalışıp öyle okula gidiyorum ama o kadar mutluyum ki ,öğretmen olduğumu anladım, sınav yapıyorum, öğrencilerim hocam bişey sorabilirmiyiz dediğinde mutlu oluyorum. Boş bırakacaksınız değil mi gibi abuk subuk soru sormuyolar, bişeyler anlatayım da öğrensinler diye gözümün içine bakıyolar, ilk atamada lise yazmayarak ne büyük hata etmişim şimdi anladım...

Bugün beden hocası gelip demez mi hocam ben 3 yıldır bilgisayar kullanmıyorum, bana boş vaktinde şu bilgisayar varyasyonlarını öğretir misin diye ? Dedim eyvallah 4-4-2 başlıyoruz, bekler hücuma çıkınca 4 forvet oluyoruz diye :D

bu arada işin sağlık yönünü hiç düşünmüyoruz. radyasyon bi yana meslekteki yanlış durumlar ruh sağlığımızı yoruyor...

Geri