BÖTE Mezunlarının Meslek Lisesine Atanması...

Kodla Büyü
mavi85' Alıntı:
furkan35' Alıntı:
arkadaş sanki elektronik bölümünde görev yapan ögretmenler ögrencilerine robocop yaptırıyor.işlemci mi tasarlıyorlar.güldürmesinler beni..
Evet belirli düzeyde işlemleri yerine getiren robot tasarlattıran elektronik öğretmenlerini biliyorum meslek liselerinde. Hatta Türkiye geneli meslek liseleri arası proje yarışmalarının geçmiş yıllardaki dökümanlarına ulaşabilirseniz çok gelişmiş tasarımlar yaptıklarını göreceksiniz.

bulanık mantık yapay zeka,sinir agları ile ilgili dersler almışlar mı. hobi elektronik kitabını alıp gelişmiş oyuncak robot mu yapmış...onlara da robot mu diyorsun? :puhaha:

BÖTEli olarak Meslek Lisesinde görev yapmak istemiyorum. Tek istediğim TEFlilerin ortaokul ve düz liselere atanamaması.

skipper_forum' Alıntı:
BÖTEli olarak Meslek Lisesinde görev yapmak istemiyorum. Tek istediğim TEFlilerin ortaokul ve düz liselere atanamaması.
Bende bir TEF'li olarak seni sonuna kadar destekliyorum arkadaşım, herkes kendi görev alanında çalışmalı.

skipper_forum' Alıntı:

Budur :alkis: :alkis: :+1:

ben de matematikçi olmayı çok istiyorum bizim okuldaki 30 senelik matematikçiden daha iyi ders anlatırım ama olmuyor işte.

kimyamda çok iyiydi lisedeyken hep 5 alıyordum,oturup biraz çalışsam on numara kimyacı olurum ama olmuyor işte.

kaya23' Alıntı:
kimyamda çok iyiydi lisedeyken hep 5 alıyordum,oturup biraz çalışsam on numara kimyacı olurum ama olmuyor işte.
nöbetçi öğretmenken görevlendirildiğim sınıfa Fizik anlattım hocam.. Çocukla ilk defa dersi anladıklarını ve bundan sonra derse keşke siz gelseniz diye tutturdular. Bazen düşünüyorum da bilişim kadar çetrefilli olmayan branşlarda olsam ne güzel olurdu. Okulda hiç rahat değiliz. Öğretmen odasına gideriz aman hocam internet yok, yazıcı çalışmıyor, idare bir yandan bastırır buna benzer bir sürü tantana.. ama kültür öğretmenleri çok iyi ;) neyse kaldığımız yerden devam :)

muratur' Alıntı:
geçenlerde nette şöle bir yazı vardı bir böteci arkdaşımız mağduriyetimizi çok güzel yazıya dökmüş , bu yazıyla mail atabilirsiniz;

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu üyelerinin dikkatine; Talim terbiye kurulunun 80 sayılı kararında Bilişim Teknolojileri alanının atanmasında bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği mezunları bilinen kısa adı ile Böte mezunlarının “ Mesleki ve teknik ortaöğretim bilgisayar bölümlerine atölye ve laboratuar öğretmeni olarak atanamayacağı” belirtilmektedir. Bu tanımlamada Böte mezunlarını mağdur edecek belirsizlikler ve tanımlama yanlışları vardır. Böte mezunlarının ve şu an mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına atanan bilgisayar öğretmenlerinin tek farkı üniversitede aldıkları ve şu an mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının bilişim teknolojileri alanının teknik servis dalında yer alan elektrik ve elektronik dersleridir. Teknik servis dalı elektrik ve elektronik derslerinin yoğunlukta olduğu bir daldır. Elektrik ve elektronik derslerinin yoğunlukta olduğu bu dersler Böte mezunlarına üniversitede verilmez ve teknik eğitim fakültesi bitiren bilgisayar öğretmenleriyle arada elektronik dersleri adına bir fark oluşur bu tartışılmaz bir durumdur. Ama göze çarpan bu eksikBötecilerin aleyhine olan ve adeta pire için yorgan yakılan bir tablo ortaya çıkarmaktadır. Bunun nedeni ise bilişim teknolojileri alanının diğer dalları olan ağ işletmenliği-web programcılığı-veri tabanı programcılığı dallarının derslerini üniversitede fazlasıyla alan ve bu 3 alanda zorlu yazılım dersleriyle, teknik eğitim fakültesi bilgisayar öğretmenliği mezunlarının bir adım önüne geçen bötecileri mağdur bir pozisyona düşürmektedir.
Bu mağduriyeti biraz daha detaylı anlatırsak Bötecilerin şu anki sistemde sadece ortaokullara atamaları yapılmakta ve ortaokullarda da aldıkları zorlu yazılım eğitimine rağmen sadece Microsoft Office programları(word-excell –powerpoint )anlattırılmaktadır. Hatta çoğu zaman maddi bir teşvikle formatör öğretmen denilen ama aslında işi öğretmenlik olmayan ve öğretmeni gerçek çalışma ortamı olan sınıflardan uzak tutan, ve aldıkları onlarca yazılım eğitimine rağmen onları sadece yazıcı kuran projeksiyon ayarı yapan bilgisayar tamircisi yerine koyan ve eğitim camiamıza büyük bir iş gücü kaybı yaratan bir durumla karşı karşıya bırakmaktadır. Zaten formatör öğretmen olmayıp ortaokullarda çalışan böte mezunlarının sadece ofis programlarını anlatması ise bir matematikçinin çalışma hayatı boyunca sadece sayıları anlatması gibi bir şeydir ve bu da gördükleri onlarca yazılım eğitimini verimsizce tüketmeyle eş değerdir.

TTK’nın 80 sayılı kararına(“ Mesleki ve teknik ortaöğretim bilgisayar bölümlerine atölye ve laboratuar öğretmeni olarak atanamayacağı” ) tekrar bakacak olursak Böte mezunları yanlış tanımlamalardan kaynaklı adaletsiz ve mağdur durumdadır gerçek şu ki bilgisayar öğretmenleri ister böteci ister teknik eğitim fakültesi mezunu olsun ilköğretimde de ortaöğretimde de dersini laboratuarda işler çünkü normal sınıf ortamında bilgisayar dersi işlenmez o yüzden laboratuara giremezler ifadesi ister ilköğretimde ister ortaöğretimde olsun bir bilişim teknolojileri öğretmeni için anlamsızdır ve yanlıştır bu bir tanımlama hatası oluşturmaktadır. Zaten bilgisayar dersleri hangi kademe olursa olsun normal sınıf ortamında işlenemez ve kitaptan anlatılamaz durumdadır.

TTK 80 sayılı kararda yer alan böte mezunlarını zor durumda bırakan mesleki ve atölye öğretmeni olarak atanamazlar ifadesinden kaynaklı yanlış ve adaletsiz bu karar açık ve seçik şekilde ( Teknik eğitim fakültesi mezunu bilgisayar öğretmenlerinin elektronik derslerinden aldıkları farkı öne çıkarıp Böte mezunu öğretmenlerinde diğer dallarda olan yeterli eğitimlerini ve haklarını eşitsiz ve mağdur koşullardan kurtarmak için bu karar şu şekilde revize edilmelidir.) “Böte mezunları mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında elektrik ve elektronik derslerine giremezler ve atölye ve laboratuarlardan sorumlu bölüm şefi ve atölye şefi olamazlar” diye açık ve seçik tanımlama yapılarak ve çelişki oluşturmayacak şekilde düzeltilirse bu karışıklık ve mağduriyet son bulacaktır.

Kısaca toparlamak gerekirse:

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki Bilişim Teknolojileri Alanında anlatılan dallar şunlardır;

•Bilgisayar Teknik Servisi

•Ağ İşletmenliği

•Web Programcılığı

•Veri Tabanı Programcılığı

-BÖTE mezunlarının TEKNİK SERVİS dışındaki diğer 3 ALANDA fazlasıyla dersi anlatma yeterlilikleri vardır transkriptleri incelenerek bu anlaşılabilir.

-Bir bilişim teknolojileri öğretmeni ne mezunu olursa olsun nerede derse girerse girsin dersini atölye ya da laboratuarda işler. BÖTE ya da TEF(teknik eğitim fakültesi) mezunu olsun fark etmez. Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin dersini işlemek için laboratuara veya atölyeye giremezler denilemez ve girmemesi düşünülemez.

- BÖTE mezunları teknik servis dalı yeterlilikleri olmadığından sistem-bakım ve onarım yapan, atölye ve laboratuarlardan sorumlu bölüm şefi ve atölye şefi olamazlar. Sadece TEF mezunları sistem-bakım ve onarım yapan atölye ve laboratuarlardan sorumlu bölüm şefi ve atölye şefi olurlar.

Yukarıda yazılan paragraflarda her şeyi anlattım ama belki hiçbir şeyi anlamamış olabilirsiniz. Ama kısaca bu tanımlamaların çelişkili ve açık seçik ve tanımlayıcı olmaması birçok bilişim teknolojileri öğretmenini çok mağdur duruma düşürmekte ve haksızlığa uğratmaktadır. Bunu bu işin içinde bir öğretmen olarak görüyorum.

Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Bu konuyla ilgili son yıllarda okuduğum en doğru düzgün yazı budur. Sen-Ben kavgası arasında kaynamasa keşke.

bilisim-tef' Alıntı:
zilal' Alıntı:
bilisim-tef' Alıntı:
üniversitede alınan derslerin yeterlilik konusunda bir şey ifade etmediğini düşünüyorum.ayrıca bu tartışma onlarca kez yapıldı sonu bi yere varmıyor. ama şu tef mezunlarının müfredatında ortaokul lise yok diyenler komik duruma düşüyor. adı üzerinde teknik ve eğitim. ikisini de içeriyor. kümelerden örnek vermek gerekirse tef kapsar böte.

müfredatta yok diye bişey olamaz tabi..

ama bir lise matematik öğretmeni neden ortaokula atanamıyor?

müfredatta mı yok. yoksa ilköğretim matematiği bitiren kadar bilmiyor mu?

madem bölümlerimiz farklı atandığımız yerlerde farklı olsun. türkçe edebiyat, matematik-ilk öğretim mat. gibi..

işinize geliyorsa..

Ben de aynı şeyi söylüyorum. Olay bilip bilmeme yani yeterlilik değil. Lise matematik mezunu niye orta okula atanamıyor çünkü yönetmelikte atanacağı kurumlar belli. Bizim durumumuzda böyle kimin nereye atanacağı yönetmelikte belli. İşinize geliyorsa..

böyle olunca işimize gelmiyor. siz de ortaokullara atanamasanız çok işimize gelecek :D

dengem' Alıntı:
kaya23' Alıntı:
nöbetçi öğretmenken görevlendirildiğim sınıfa Fizik anlattım hocam.. Çocukla ilk defa dersi anladıklarını ve bundan sonra derse keşke siz gelseniz diye tutturdular. Bazen düşünüyorum da bilişim kadar çetrefilli olmayan branşlarda olsam ne güzel olurdu. Okulda hiç rahat değiliz. Öğretmen odasına gideriz aman hocam internet yok, yazıcı çalışmıyor, idare bir yandan bastırır buna benzer bir sürü tantana.. ama kültür öğretmenleri çok iyi ;) neyse kaldığımız yerden devam :)
ben de aynı şeylerden bıktım vallahi deseler gel matematikçi ol bir dakika durmam :D

Sabır tükendi...
öss den düşük puan alan tefe gidiyordu böteyi kıskanırlardı şimdi bir dangozun yazdığı madde yüzünden artis kesildiler başımıza neyi biliyorlar da biz bilmiyoruz. Öğrencilerin bilmiyor demesiyle zümrelerinizi satar olmuşsunuz. elektrik mezunları bilgisayar öğretmeni olarak atandı onlara ağzınızı açamıyorsunuzda burda böteye mi sallıyorsunuz ayıp ayıp. Bu kıskançlık sizde en başından beri var elinize bir fırsat geçti bize boşuna ayak yapmayın sizden daha iyi biliyoruz diye. Bende tef mezunu tanıyorum zamanında sataya format atamıyorlardı biz öğretmeseydik.

Hayırdır meslek liseleri anakart ve işlemci üretir olduda bizim mi haberimiz yok!

muhalif33' Alıntı:
sanırım herkes halinden memnun...
Herkes halinden memnun diye birşey yok yanlız şunu söyleyebilirim ki burada tartışmakla birşey elde edinilmiyor forumda aratırsanız birçok kez aynı konu tartışılmış.Ben gerektiği zamanlarda gerekli yerlere mailler atarak ya da twitleyerek tepkimi dile getiriyorum.Ha şu da var aslında başlıklar amacına ulaşmıyor mesela arkadaşımız demiş ki işte şu adrese twit atalım buna lafım yok gereksiz cevaplar için bu yorumu yaptım.Tef mezuunu arkadaşlar tabiki doğal olarak bunu kabul edemiyorlar buradada hemen dile getiriyorlar ve uzadıkça muhabbet uzuyor.Bence gereksizce tartışmak yerine gerekli yerlere mail atarsak daha olumlu sonuçlar çıkar.

@hmzaydg, @Yusuf__Tekin, @MAKSUTBALMUK

arkadaşlar en azından yukarıdaki adreslere twit atalım lütfen...1-2 kişiyle bu iş çözülmez...

bende tef li olarak ortaokıul ve liselere atanmak istemiyorum bötelileride meslek liselerinde istemiyorum. madem herkes fikrini yazıyor.

Kimse kusura bakmasın TEF liler BÖTE lilere göre daha fazla krediyle ders alıp ağır şartlarda okumuştur.Bizim ortaokullara yeterliliğimiz elbette vardır şahsen BÖTE lilerin ortaokullarda bile yeterliliğini sorguluyorum .Aldığınız dersleri göz önüne alırsak çok komik bir bölüm okumuşsunuz.Elbette bilgisayar kendini geliştirmeyle olur ama aldığınız eğitim ortada.Yetersizliğiniz ile meslek lisesindeki çocuklara köstek olarak haklarına da girmiş olacaksınız.Ülkemde yeteri kadar TEF mezunu var.Kusura bakmayın yazarak uygulama sınavına çalışan bötelilere sesleniyorum size ortaokullar bile fazla.Ayrıca meslek lisesine atanmayla ilgili her girişiminizde karşınızda bir TEF liyi göreceksiniz.Nokta.

webtiger' Alıntı:
Bizim ortaokullara yeterliliğimiz elbette vardır şahsen BÖTE lilerin ortaokullarda bile yeterliliğini sorguluyorum .Aldığınız dersleri göz önüne alırsak çok komik bir bölüm okumuşsunuz.Elbette bilgisayar kendini geliştirmeyle olur ama aldığınız eğitim ortada.
Çok talihsiz bir açıklama olmuş. Bir öğretmen!!in bunu yazmasına çok üzüldüm doğrusu...

kusuruma bakmayın zümrelerim.ama bu tür başlıkları atan böteli arkadaşlarımız hala durumun farkında değiller.Yaa bir farkımız olması gerekiyor illaki.o kadar emeğin zorlu şartların karşılığında bizler meslek liselerini yazabiliyoruz.Her eğitim öğretim yılında yılda 3-4 tane proje alarak biz bu okulları tamamladık.Yazları endüstri stajlarına gittik.Şimdi birileri geliyo bizde meslek lisesine gidelim diyo gerçekten ayıptır.Hak değildir.Kusuruma bakmasın kimse bizler yata yata okumadık yeri geldi BÖTE liler KPSS ye hazırlanırken bizler projelerimizi bitirmek için uğraşıyorduk.Elbette içinizde kendini geliştirmiş arkadaşlarımız var fakat şu meseleye ikide bir girmeniz gerçekten biz TEF lileri kızdırıyor.Bazıları diyor ki işte elektrik elektronik derslerine girmeyelim yazılım derslerine girelim ama olmuyor öyle illaki girmek gerekebiliyor.Meb bunu göze alamaz keza çok sıkıntılı olur.Tam teferruatlı öğretmen varken niye gitsin bazı konularda eğitim görmemiş bir öğretmeni alsın ?

webtiger' Alıntı:
kusuruma bakmayın zümrelerim.ama bu tür başlıkları atan böteli arkadaşlarımız hala durumun farkında değiller.Yaa bir farkımız olması gerekiyor illaki.o kadar emeğin zorlu şartların karşılığında bizler meslek liselerini yazabiliyoruz.Her eğitim öğretim yılında yılda 3-4 tane proje alarak biz bu okulları tamamladık.Yazları endüstri stajlarına gittik.Şimdi birileri geliyo bizde meslek lisesine gidelim diyo gerçekten ayıptır.Hak değildir.Kusuruma bakmasın elbette içinizde kendini geliştirmiş arkadaşlarımız var fakat şu meseleye ikide bir girmeniz gerçekten biz TEF lileri kızdırıyor.Bazıları diyor ki işte elektrik elektronik derslerine girmeyelim yazılım derslerine girelim ama olmuyor öyle illaki girmek gerekebiliyor.Meb bunu göze alamaz keza çok sıkıntılı olur.Tam teferruatlı öğretmen varken niye gitsin bazı konularda eğitim görmemiş bir öğretmeni alsın ?

Edep çerçevesinde fikrinizi söylemenizde bir sakınca yok ama açıklamanız çok çok yanlış maalesef...
Çok komik bir bölüm okumuş Bötelileri de çok kafaya takmayın olur mu.. Tüm "hakaretlerinize" rağmen "SAYGI" duyuyorum öğretmenim...

Öğretmenim belki sizlerde bilmiyordunuz gidince gördünüz bilgisayarla alakalı pek bir dersiniz yok ama bilgisayar öğretmeni yetiştiren bir bölüm.Bu olayın gülünç olması sizle alakalı değil YÖK ile alakalı.Ülkem adına talihsizlik.
Bu işin çekirdeğinden gelen birisi olarak bunları sizlerle paylaştım.Ben hem bir meslek lisesi mezunuyum hemde bilgisayar teknikeriyim hemde teknik öğretmenim.Gerçekleri üzülerek söylemek zorundayım.

arkadaşlar neyin kavgasını yapıyorsunuz.

TEF li olsan nocak BÖTE li olsan nolcak. 10 sene sonra hepimiz hiç görmediğimiz dersleri anlatıyor olacağız.

kimin neyi kimden daha iyi bildiğinin sorgulaması bize mi kaldı. kaldı ki daha iyi bilmek zor yada zor okumak neyi değiştiriyor?

TEF lilerden daha zor şartlarda okuyan mühendislerde vardır belki ama neticeye bakarsan piyasada 1500 TL gibi komik rakamlara bile çalıştırılıyorlar.

Çok iyi olduğunu iddia eden ve BÖTE lileri mesleki yeterlilik adına yargılamaya kalkan arkadaşların neden piyasada çalışmak yerine MEB de öğretmenlik yaptıklarını gerçekten merak ediyorum.madem çok iyisin neden özel sektöre girmiyorsun?

Bencil olmaya gerek yok bence herkes istediği okulda çalışsın. sonuçta oda bilgisayar öğretmeni sende. eğer olayı daha iyilik boyutuna taşırsanız piyasada iyi olduğunu düşünen arkadaşlardan daha iyi olan insanlarda var ama öğretmen bile olamıyorlar. gereksiz tartışmaya gerek yok.

Ya teknik öğretmenler sadece Meslek liselerinde, BÖTE mezunu arkadaşlar Ortaokul ve anadolu liselerinde çalışacak,

ya da herkes heryerde çalışacak ki adalet sağlanacak.

adalet arıyorsanız şu il dışı atama listesine bir bakın. basit bir örnet sadece. hizmet süreleri ile hizmet puanlarını bir karşılaştırın
ekteki dosyaya bakınız. 2013 yılı iller arası yer değiştirme puanlarını inceleyin.

vatandaşın birisi 7547 günde 215 puan almış en az 20 yıllık bilişim öğretmeni.

diğeri

3666 günde 216 puan almış.

216 puanı olan yıllık ortalama 20-22 puan arası çalışmış 10 yıllık öğretmen. 20-22 puanı bir insan ancak köyde alabilir. 10 yıl önce köyde bilgisayar normu mu vardı? olsa bile kim çalışıyordu köyde? 10 yıl önce ilçelerde bile bilişim öğretmeni yoktu ki köye gitsin.

bunu göremeyen zümrelerim BÖTE ile TEF in arasındaki ufacık farkları mercekle arıyorlar malesef.

Ekli dosyalar

• 2013ildisiistege bagli.rar
    1.1 MB · Görüntüleme: 27
konuya öyle bi göz atayordum ki son sayfanın ilk mesajını okuyunca "yazıklar olsun" dedim ve bunu yazmadan geçemedim!!!

Sabır tükendi...
öss den düşük puan alan tefe gidiyordu böteyi kıskanırlardı şimdi bir dangozun yazdığı madde yüzünden artis kesildiler başımıza neyi biliyorlar da biz bilmiyoruz. Öğrencilerin bilmiyor demesiyle zümrelerinizi satar olmuşsunuz. elektrik mezunları bilgisayar öğretmeni olarak atandı onlara ağzınızı açamıyorsunuzda burda böteye mi sallıyorsunuz ayıp ayıp. Bu kıskançlık sizde en başından beri var elinize bir fırsat geçti bize boşuna ayak yapmayın sizden daha iyi biliyoruz diye. Bende tef mezunu tanıyorum zamanında sataya format atamıyorlardı biz öğretmeseydik.

Hayırdır meslek liseleri anakart ve işlemci üretir olduda bizim mi haberimiz yok!

Hocam kişisel tercihlerle alakalı keza şunu söylüyüm bizler mühendislerle %90 aynı dersleri aldık zaten.Kimisi öğretmeyi sever kimisi piyasada çalışmayı.Ben öğretmek istiyorum olay bu.Şunu söylüyüm TEF okusaydınız bu şekilde düşünmezdiniz.köy dediğiniz yerler ilçe merkezlerdir hocam.Ben şırnağın ilçesindeyim 2011 de geldim. merkez okullar gayet kaliteli ve 26 puan alıyoruz.Ayrıca bir köy okulunda ise edo ram le çalışan bilgisayarlar olduğuna şahit olduk.İlçe merkezlerde 10 yıl önce norm olmaması imkansız olduğunu düşünüyorum.

sağlık ocaklarında çalışan tüm hekimlerde hastanelerde uzman hekim olsunlar o zaman belki kendilerini geliştirmişlerdir. Adaletsizlik kalksın ortadan.

hakancbn20' Alıntı:
skipper_forum' Alıntı:
Bende bir TEF'li olarak seni sonuna kadar destekliyorum arkadaşım, herkes kendi görev alanında çalışmalı.

Bir Tef'li olarak bende bu görüşe katılıyorum. Mademki Böte'ciler meslek lisesine atanamıyor. O zaman Tef'lilerde ilköğretimlere atanmasın.

Bu ayrım İlköğretim Matematik ile - Matematik.
ilköğretim Türkçe ile - Türk Dili ve Edebiyatı gibi neden sürekli Meslek Lisesi ile ilgili bu şekilde bi yaklaşım var. En başından beri belliydi. Tercihleri yaparken Böte mezunlarının Meslek Lisesisine atanamayacağı belliydi.

Geri