BÖTE Mezunlarının Meslek Lisesine Atanması...

Kodla Büyü
mevzu bilgi ise üniversite mezunu herkes sınıf öğretmenliği yapabilir yanlış mı ama birde aktarma işi var?
siz tef liler o kadar ağır eğitim aldınız ortaokuldaki çocukların seviyelerine inemezsiniz meslek lisesinde çalışın sadece.

bötenin meslek lisesine atanamama durumunu bilmeden böte yazmıstım. tef diye birşeyi 3. sınıfta öğrendim. meslek lisesinde çalışmayı istemem zaten. seviye yerlerde.
bugün olsa yine böte okurum

webtiger' Alıntı:
hkyazilim' Alıntı:
önce zümrelerinizin yazdıklarını okuyun.

-bötelileri ortaokulda bile çalıştırmayacaksın
-bunlar öğretmenliği hak etmiyor
-sınıfçılar bile bilgisayarı sizden iyi biliyor.

siz böyle sallamaya devam ederseniz illaki sizede sallayan çıkar.

hayırdır bötelilerin meslek lisesine gelmesindeki korkunuz ne? burası türkiye bu mevzuat ömürlük değil.

sizden en ufak bir çekincemiz yok.Bir ara gidin bir meslek lisesine ziyarette bulunun madem. meslek lisesini ne sınıfcı nede böteli idare edebilir.BÖTE liler gelecek sonra alacaksın başına belayı.Onu görmemişin bunu görmemişin yarım yamalak bilgilerle neyi öğreteceksiniz hocam ? Kitaptan okuyarak elektronik elektrik ne biliyim bunları nasıl öğrenebileceksiniz ? gerçeği biraz görün.şimdiye kadar ne bir kontrol sistemler aldınız , ne lojik aldınız , ne devre analizi aldınız, ne ETG aldınız ne bilgisayar ağlarını ne bilgisayar mimarisini ne mikrodenetleyici, iş güvenliği dersi bile vs. vs. vs. aldınız mı hocam ? Soruyorum size.Meslek liseleri laylaylom yerler değildir nitelikli eleman yetiştirmeye yöneliktir.Meslek lisesinde sadece yazılıma gireceksiniz diye bi durumda yok.

bak bak çalıştığın okulu yazda birgün ziyaret edelim, etg, kontrol sistemleri ve lojik öğrettiğin çocuklar ne alemde acaba sorsak bilgisayar nedir? diye biliyorlar mı bunları google dan arattırıp yazmadın dimi. devre analizi mikro denetleyici sen kitaptan anlatmıyon demi bunları? bende meslek lisesi mezunuyum kuru kuru sallama.
Anakart ve işlemcide üretiyor musunuz?

Ben yıllardır söylediğim şeyi tekrar ediyorum. Madem TEF'ler meslek liseleri için, bir tane bile Anadolu lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve de ilköğretimlerim orta kısımlarında TEF'li görmek istemiyorum. Branşlar tamamen ayrılsın olsun bitsin. Bizde kurtulalım onlarda... ama bazıları yine çıkacak olurmu öyle şey canım biz oralarda anlatabiliriz bizim hakkımız bize TTKB vermiş v.s. diyecekler. O arkadaşlarıda ayrıyeten susmaya davet ediyorum. Size onu veren TTKB üç gün sonra BÖTE'lilerede verebilir. Susunuz efendim susunuz!!!! Aynı TEF'liler 3 gün öncede mühendislik tamamlama hakkımız diye bağırıyorlardı. Ne tesadüf durum ne kadar da benzerdi... Şimdi diyecekler ki efendim biz şu dersi aldık bu dersi aldık... Lisedeyken yolumuz tıkandı şu bu... 28 şubat sürecindeki 2 nesil hariç... Susunuz ve geçiniz efendim geçiniz... Ben sırf önü tıkandığı için yeteneğim olduğu halde meslek liselerine gitmeyenlerdenim... Sizin hesap mühendis olamayacağınızı biliyordunuz dense ne diyecektiniz? Herşeyi bir kenara bırakıyorum buyrun tek isteğim var hep beraber başvuralım. BRANŞALR ayrılsın dediğim gibi alın sağlık, endüstri, ATL v.b. bütün meslek liselerini ve verin bizim ilköğretimlerin orta kısımları, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, anadolu liseleri v.b. herkes mutlu mesut yaşasın.... Benim tek istediğim bu. Her tayin ve atama döneminde ayrıcalıklı sınıf olmasın... Tabi ki anlayana hala ne ayrıcalığı v.s. diyende çıkacaktır mutlaka... Nede olsa biz her zaman hem iğneyi hemde çuvaldızı başkasına batıranlardanız...

başlık amacı dışına çıkıyor...lütfen BÖTEyi savunan arkadaşlar en azından yetkililere birkaç twit atalım. burda Bazı TEFlilere laf yetiştirmek bize bir şey kazandırmaz... Biz hakkımızı alırsak zaten susarlar...

@hmzaydg, @Yusuf__Tekin, @MAKSUTBALMUK

Ayrıca böteli arakdaşlara sesleniyorum bir tanıdığı avukat olan varsa sorsun, benim kanımca bu ilk atama ve tayin dönemlerindeki bötelilerin aynı branş gözükmesine rağmen ortaya konulan durum anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Ama benim kanımın hukukla bağdaşmayabileceği aşikar. Sormak lazım. Eğer görüş sonucu müspet olursa ilgili ilgisiz bütün böteliler dava açalım yeter artık... Onlara bizimde isteyebileceğimiz okullar dahil 40 okul açılacak bize 20... biz hiç bir zaman önümüzü görerek tercih yapamıyoruz...

muhalif33' Alıntı:
başlık amacı dışına çıkıyor...lütfen BÖTEyi savunan arkadaşlar en azından yetkililere birkaç twit atalım. burda Bazı TEFlilere laf yetiştirmek bize bir şey kazandırmaz... Biz hakkımızı alırsak zaten susarlar...

arkadaşlar en azından buraya (@hmzaydg) birkaç kişi daha yazsa mutlaka ilgilenecektir... Daha önceleri iki farklı konuda sorduğum soruyla ilgilenmiş ve çözmüştü...BÖTEli arkadaşlar destek lütfen...

hkyazilim' Alıntı:
Sabır tükendi...
öss den düşük puan alan tefe gidiyordu böteyi kıskanırlardı şimdi bir dangozun yazdığı madde yüzünden artis kesildiler başımıza neyi biliyorlar da biz bilmiyoruz. Öğrencilerin bilmiyor demesiyle zümrelerinizi satar olmuşsunuz. elektrik mezunları bilgisayar öğretmeni olarak atandı onlara ağzınızı açamıyorsunuzda burda böteye mi sallıyorsunuz ayıp ayıp. Bu kıskançlık sizde en başından beri var elinize bir fırsat geçti bize boşuna ayak yapmayın sizden daha iyi biliyoruz diye. Bende tef mezunu tanıyorum zamanında sataya format atamıyorlardı biz öğretmeseydik.

Hayırdır meslek liseleri anakart ve işlemci üretir olduda bizim mi haberimiz yok!

meslek lisesi mezunu değilim ....
2005 yılında 348 puanla gazi tef e girdim.
puanım esef yada böteye de yetiyordu
ufak bir araştırmayla aralarındaki farkı öğrenebildim. sınıfımda puanı mühendisliğe yetenlerde vardı ama meslek lisesi mezunu oldukları için yazamadılar.

sataya format atamayan tef mezunu diyorsun. mebbis i, e okulu kodlayanlarda tef mezunu hocam.
japonyadaki robot yarışmasında öğrenciyken ödül alan tef mezunlarıda var. yanındaki iki kişiyle yorum yapma gel ankaraya tanıştırayım seni.

Bu sorunu Kavga değil MEB çözmeli,çözüm şudur:
TEF mezunlarının unvan kısmı mebbisde örneğin Teknik Bilişim Teknolojileri
BÖTE mezunlarının unvan kısmına da yine mevcut Bilişim Teknolojileri....
gibi bişey yazar evli evine...köylü köyüne....

ferdi' Alıntı:
Bu sorunu Kavga değil MEB çözmeli,çözüm şudur:
TEF mezunlarının unvan kısmı mebbisde örneğin Teknik Bilişim Teknolojileri
BÖTE mezunlarının unvan kısmına da yine mevcut Bilişim Teknolojileri....
gibi bişey yazar evli evine...köylü köyüne....
Ben başka BÖTE'lilerin derdi nedir bilemem mesele ünvan meselesi değil! Mesele TEF'liler her atama döneminde istediği okula atanabilirken, bizim atanamıyor olmamız dolayısıyla burada bir ha k kaybı var bir BÖTE'li ister ilk atama olsun ister tayin hep kör tercih yapmak zorunda... O açıdan atanabilecekleri okullarda ayrılmak zorunda, ayrılmalı...

Bu ülkede fen edebiyat fakültelerinin kurulma amacı öğretmen yetiştirmek değildi değil mi? Zamanında bu bölümleri okuyanlar da 'örneğin matematik bölümünü okuyan bir arkadaş' bu ders adına her şeyi öğrendiği için (formüller nerden çıkmış, nasıl formül çıkartılırmış, yok 1 eşit değilmiş 2'ye vs..) kendilerini aynı bölümün eğitim fakültesinde okuyanlardan o kadar büyük görüyorlardı ki; şu forumda yapılan tartışmalar bana bu durumu hatırlattı. Hani dejavu derler ya öyle bir şey.

Şu an ki Türkiye'de fen edebiyat fakültelerinin durumunu tartışmaya gerek var mı? Bırakın bilim adamı çıkarmayı mezunlarının çoğu ya öğretmen olmak için deli gibi kpss çalışıyor ya da dershanelerde asgari ücret ile yaşam derdine düşüyorlar. Zamanında daha yüksek puan ile girilen fen edebiyat fakülteleri şimdilerde öğrenci bulamıyor.

Demem o ki yarın öbür gün bu bilişim mezunları (tef+böte) atamaları belli bir doygunluğa eriştiğinde bu tartışmaların hepsi yalan olur...

Belki biri farklı bir yorum yapmıştır diye 11 sayfanın hepsini okudum. Ama hep aynı şey. Böteciler bizim TEFlilerden farkımız nedir diyor biz de aynı kalitede ve donanımdayız diyor, TEFliler ise biz farklı okuduk, kaliteli okuduk, daha zahmetli okuduk dolayısıyla 8/1'den başlamak da hakkımız aylık tazminat da hakkımız ayrıca BÖTEliler (affınıza sığınarak söylüyorum, açık olarak söylenemeyen ama kastedilen bu) bizim yanımızda ezik kalıyorlar, derslerde kendilerini rezil ediyorlar vs.. vs..

Anlayamadığım şu ki bu yapılan yorumlar, edilen hakaretler, küçümseyici yazılar neye dayanarak yazılıyor ki, bu konuyla ilgili nasıl bir araştırma, kaç tane anket yapılmış, kaç öğrenciye memnuniyet anketi uygulanmış. İki tarafında verdiği örnekler (belki kendileri bile değil) hep kendi bölümünde iyiler üzerine. Ben de meslek lisesi mezunuyum ve BÖTE'liyim. Meslek lisesinde de üniversite de hocalarım bizden en fazla iki konu ilerideydi. Onlar da çalışıp derse öyle gelirlerdi. Bu gocunulacak bir durum değil öncelikle bunu söyleyeyim. Bir öğretmen 'her branş için geçerli' her konuyu dört dörtlük bilemez. Zümreler o yüzden vardır ve gereklidir. Şunu herkes biliyor ki birçok TEFliye taş çıkartacak BÖTEli de var. Ama aynı zamanda yukarıda bir arkadaşın verdiği örnek de olduğu gibi ülkemizi Japonyada temsil edebilecek TEFli de var.

Ama bunlar demek değildir ki bir TEFli ile BÖTEli zümre olarak çalışamaz. Norm önemli değil midir? Norm kaç ise o okulda bir şekilde zamanı geldiğinde o norm tamamlanır. Sanki bütün TEFliler aynı kalitede ya da bütün BÖTEliler. Kendi aralarında anlaşamayan birbirinin arkasından atıp tutan bir çok kişi var iki alanda da. Burada kaliteden ziyade tartışılması gereken şey çalışkanlık, eksiğini tamamlayabilme yetisi, iletişim becerileridir. Bir öğretmen isterse Bill Gates'in Türk versiyonu olsun. Bu adam meslek lisesindeyse zümresiyle de öğrencileriyle iletişimi sıfırsa tabiri caizse ondan bir cacık olmaz. (Kaba oldu ama anlatmak istediğim anlaşılmıştır umarım)

Ne zaman şu branşlar arası çatışmaları bırakıp hepimizin öğretmen olduğu düşüncesiyle birbirimizin sorunları için ortak hareket ederiz, birbirimize her konuda destek oluruz her türlü sıkıntının üstesinden o zaman geliriz. Yoksa bu 11 sayfa olur 111, 1111 ... sayfa ve biz bugün BÖTElilerin yarın TEFlilerin sıkıntılarını tartışıp dururuz...

hkyazilim' Alıntı:
bak şu teflilere öss nin tembelleri başarıyı anlatır olmuşlar. demekki kendilerini geliştirmişler. Bedavadan kaptığınızı çalışarak mı aldığınızı zannediyorsunuz? Meslek liselerinin hali göz önünde sizler başladığınızdan beri meslek lisesi bilgisayar bölümü puanı ile torna tesviye ile aynı oldu nerdeyse. Bu tef mezunlarını öğretmen yapmayacan sanayiye gönderip çalıştırıcan. teknik elaman olarak yetiştirmediler mi sizide kendinizi uzman hekim yerine koyar oldunuz.
Aklima nedense kedi ve ciğer geldi :idea:

hkyazilim' Alıntı:
o sınıfcılar kadar bilmeyen böteli senin sülalendeki çocuklara bilgisayar öğretiyor ortaokulda yerinde olsam hiçbirini göndermem, bizimkileri biz meslek lisesine göndermiyoruz sende ortaokula göndermesene yiyorsa.

senin çocuğunun notunu bizler girecez kafanı yorma yaparız bişeyler! :puhaha:
çok sağlam bir kafa yapici olmali bunlari yazmak icin

ne güzel ne güzel...Allah muhabbetinizi artırsın...
işte tam da üsttekilerin istediği şeyi yapıyorsunuz...
aman sakın birlik olmayın...beraber olmayın. birbirinizi yiyerek elde edersiniz zaten istediklerinizi ve başarıyı...

hkyazilim' Alıntı:
Sabır tükendi...
öss den düşük puan alan tefe gidiyordu böteyi kıskanırlardı şimdi bir dangozun yazdığı madde yüzünden artis kesildiler başımıza neyi biliyorlar da biz bilmiyoruz. Öğrencilerin bilmiyor demesiyle zümrelerinizi satar olmuşsunuz. elektrik mezunları bilgisayar öğretmeni olarak atandı onlara ağzınızı açamıyorsunuzda burda böteye mi sallıyorsunuz ayıp ayıp. Bu kıskançlık sizde en başından beri var elinize bir fırsat geçti bize boşuna ayak yapmayın sizden daha iyi biliyoruz diye. Bende tef mezunu tanıyorum zamanında sataya format atamıyorlardı biz öğretmeseydik.

Hayırdır meslek liseleri anakart ve işlemci üretir olduda bizim mi haberimiz yok!
anakart ve işlemcinin calisma mantigini ayrintili bir sekilde google dan bakmadan kopyala yapistir yapmadan yaz buraya ,bakan amcaya soyleyecegim bötecileri de alin meslek liselerine diye. Vallaha :+1:

hkyazilim' Alıntı:
webtiger' Alıntı:
hkyazilim' Alıntı:

hayırdır bötelilerin meslek lisesine gelmesindeki korkunuz ne? burası türkiye bu mevzuat ömürlük değil.

sizden en ufak bir çekincemiz yok.Bir ara gidin bir meslek lisesine ziyarette bulunun madem. meslek lisesini ne sınıfcı nede böteli idare edebilir.BÖTE liler gelecek sonra alacaksın başına belayı.Onu görmemişin bunu görmemişin yarım yamalak bilgilerle neyi öğreteceksiniz hocam ? Kitaptan okuyarak elektronik elektrik ne biliyim bunları nasıl öğrenebileceksiniz ? gerçeği biraz görün.şimdiye kadar ne bir kontrol sistemler aldınız , ne lojik aldınız , ne devre analizi aldınız, ne ETG aldınız ne bilgisayar ağlarını ne bilgisayar mimarisini ne mikrodenetleyici, iş güvenliği dersi bile vs. vs. vs. aldınız mı hocam ? Soruyorum size.Meslek liseleri laylaylom yerler değildir nitelikli eleman yetiştirmeye yöneliktir.Meslek lisesinde sadece yazılıma gireceksiniz diye bi durumda yok.

bak bak çalıştığın okulu yazda birgün ziyaret edelim, etg, kontrol sistemleri ve lojik öğrettiğin çocuklar ne alemde acaba sorsak bilgisayar nedir? diye biliyorlar mı bunları google dan arattırıp yazmadın dimi. devre analizi mikro denetleyici sen kitaptan anlatmıyon demi bunları? bende meslek lisesi mezunuyum kuru kuru sallama.

oğlum sallayan filan yok bi şey bilmiyorsun madem şu forumu kirletme.ben meslek lisesinde değil anadolu lisesindeyim fatih projesinden sorumluyum.İşimide layıkıyla yapıyorum ben hem meslek lisesi hem tekniker hemde teknik eğitim mezunuyum.google dan arattıracak kadar sizin gibide cahil değilim haddini bilde konuş.

Ya arkadaslar birlik beraberlik guzel sey. Hak elde etmek iÇin mücadele Vermek gerekir.Ancak eğer hak etmişseniz tabii . Mühendislik tamamlama diye bir şey var. Adamlar demiyor bunlar nasıl olsa bilgiSayar okumuşlar.Kendilerini g eliştirirler, sınav yapıyorlar ,fark dersi Veriyorlar ,şimdi böteci arkadaşlar çıkmış diyorlarki bizde meslek lisesinde Çalışalım. o Zaman deyin ki bize fark dersleri verin bir eşit hale gelelim . Ondan sonra Mücadelemizi birlikte verelim. Meslek liselerinin kalitesinin artıriIması için , daha yaygınlaştirilmaları iÇin . Not: 10 senedir Tef mezunu olarak ilköğretim ve Anadolu lisesinde Çalışıyorum.

tomreader2010' Alıntı:
mevzu bilgi ise üniversite mezunu herkes sınıf öğretmenliği yapabilir yanlış mı ama birde aktarma işi var?
siz tef liler o kadar ağır eğitim aldınız ortaokuldaki çocukların seviyelerine inemezsiniz meslek lisesinde çalışın sadece.
+1

zulfikar1985' Alıntı:
tomreader2010' Alıntı:
+1
Çok iyi iniyoruz arkadaşlar gelişim psikolojisi , sınıfyönetimi , materyal geliştirme dersleri de aldık İcabında.

kaya23' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
tomreader2010' Alıntı:
+1
Çok iyi iniyoruz arkadaşlar gelişim psikolojisi , sınıfyönetimi , materyal geliştirme dersleri de aldık İcabında.
Ogretmenlik mesleki bilgisini kastetmedim bilgisayar konusunda cag atlamissinizya boteye göre siz inemezsiniz o yavrularimin seviyesine hadi eml ye

Arkadaşlar lütfen meslek lisesi o kadar da göz dikilecek yer değil,
neden bu kadar isteklisiniz anlamadım. köhne, paranın damla damla verildiği, öğrenci "tip" lerinin eğitimi bitirdiği anlamsız yerlerdir.
öğretmen sürekli videolar, notlar, çalışmalar yapar inan çok yorulur. değmez cazip değil emin olun.

Internet' Alıntı:
Arkadaşlar lütfen meslek lisesi o kadar da göz dikilecek yer değil,
neden bu kadar isteklisiniz anlamadım. köhne, paranın damla damla verildiği, öğrenci "tip" lerinin eğitimi bitirdiği anlamsız yerlerdir.
öğretmen sürekli videolar, notlar, çalışmalar yapar inan çok yorulur. değmez cazip değil emin olun.
Hocam diger mesajlarima bak istersen derdim meslek lisesi degil derdimiz tefli arkadaslarin tavri üslubu

tomreader2010' Alıntı:
kaya23' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
tomreader2010' Alıntı:
+1
Ogretmenlik mesleki bilgisini kastetmedim bilgisayar konusunda cag atlamissinizya boteye göre siz inemezsiniz o yavrularimin seviyesine hadi eml ye
bende yazmayayım diyorum ama nasıl bir psikoza girmişlerse bazı arkadaşlar anlayamıyorum.

Şimdi sizin dert ettiğiniz ve kavga sebebi olan "Ağır bir eğitimi olan TEF sistemi" onu yorumlarsak:
- evet doğrudur, ağır bir eğitim aldık, çok zorlanarak mezun olduk.
ancak bu öğretmenlik için bir tercih sebebi ve nedeni değil, şartlar gereği.
benim görüşüm her öğretmen öğretmenlik meslek bilgisi ile tüm dersleri verebilir,
ama devlet bir sınır çizmiş ona da devlet planlaması demek ve razı olmak lazım.

mesela ben çok mükemmel fizik öğretmenliği yaparım, çok mükemmel kimya öğretmenliği yaparım.
bana yapamazsın branşın yetmez diyenin lafı ağzının ortasına tıkarım,

buradan TEF li zümrelerime diyorum ki, alınganlık sebebi şeyler söylemeyelim,
ama yine BÖTE li kardeşlerime de diyorum ki devlet planlaması ve zaten mezun olduğun zamanda bildiğin şartları sonradan zorlamaya gerek yok, o kadar cazibe ve elit yerler değil meslek liseleri, yapmayın burada bitirin.

webtiger' Alıntı:
hkyazilim' Alıntı:
webtiger' Alıntı:
hkyazilim' Alıntı:

oğlum sallayan filan yok bi şey bilmiyorsun madem şu forumu kirletme.ben meslek lisesinde değil anadolu lisesindeyim fatih projesinden sorumluyum.İşimide layıkıyla yapıyorum ben hem meslek lisesi hem tekniker hemde teknik eğitim mezunuyum.google dan arattıracak kadar sizin gibide cahil değilim haddini bilde konuş.

forumu kirleten kim bir bak bakalım -oğlum- ne demek? şuan ben senin öğretmen olduğundan bile şüphe duymaya başladım. karşımda olsan oğlum değil abi diyecene bahse girelim mi gel k.maraş akçakoyunlu ortaokulunda görev yapıyorum.

2007'de okul ismini de vereyim Mut Çok Programlı Lisesi'ne il içi tayin ile atandığımda buradaki teflilerin tavrına benzer bir tavrı okulun mevcut tefli öğretmenlerinden de görmüştüm. 4 yıl çalıştığım okulumda girmediğim meslek dersi kalmadı... Zümrelerimin bana karşı ön yargısı da en fazla bir ay sürmüştür. Burada bütünü ayrı tutarım ama bilişim alanında kendilerini çok üstün gören TEF li arkadaşlara tavsiyem silicon vadisinde işe başlasınlar da biz kendi ezik! halimizle çocuklara bir şeyler öğretmeye çalışalım. Kısacası ne tefliler sandıkları kadar bu işte iyiler, ne de Böte liler teflilerin sandığı kadar kötü...

Not: İl dışı tayinlerde meslek lisesi tercihi yapamadım ve artık bir ortaokulda çalışıyorum. :)

kaya23' Alıntı:
Ya arkadaslar birlik beraberlik guzel sey. Hak elde etmek iÇin mücadele Vermek gerekir.Ancak eğer hak etmişseniz tabii . Mühendislik tamamlama diye bir şey var. Adamlar demiyor bunlar nasıl olsa bilgiSayar okumuşlar.Kendilerini g eliştirirler, sınav yapıyorlar ,fark dersi Veriyorlar ,şimdi böteci arkadaşlar çıkmış diyorlarki bizde meslek lisesinde Çalışalım. o Zaman deyin ki bize fark dersleri verin bir eşit hale gelelim . Ondan sonra Mücadelemizi birlikte verelim. Meslek liselerinin kalitesinin artıriIması için , daha yaygınlaştirilmaları iÇin . Not: 10 senedir Tef mezunu olarak ilköğretim ve Anadolu lisesinde Çalışıyorum.

Meslek lisesi benim hakkım de, orda benden iyi kimse yapamaz bu işi de, en iyi ben bilirim de sen bilmezsin de de de sonrada git ilköğretimde düz lisede çalış komik walla komik. yaw sen meseleyi anlamamışsın ben meslek lisesine gitmek için uğraşmıyorum kimseyede tweet atmadım git deselerde gitmem çalıştığına göre sende biliyorsun ortaokul iyi hele birde formatörlük kebap. mesele burda bilip bilmeden böte mezunlarına sınıfçılar bile sizden iyi biliyor bilgisayarı, size ortaokul bile fazla diyen küstah ve hain zümreleriniz. yaw biz şunu demiyoruz mühendislerde sizden iyi biliyor o zaman eğitim derslerini alsınlar fark kapanır meslek lisesinde onlarda çalışsın

Geri