Zorunlu ders mi? Kadrolu btr mi? (Anket)

Kodla Büyü
Ben kendimce birkaç tespitimi sizinle paylaşmak istiyorum izninizle;

Tartışılan şey BT normunun belirlenmesinde her okula 1 norm olayı mı yoksa BTR kadrosu mu onu iyi düşünmek gerek.
Her okula 1 norm vermek MEB tarafından halledilebilecek birşey. Ama her okula eğitim-öğretim hizmetleri sınıfının dışında 1 BT öğretmenini BTR Kadrosu ile atamak kanun değişikliği gerektirebilecek düzeyde bir değişiklik. Önce bunu bilip ona göre imkansızları kararlaştırmak lazım.

O yüzden BTR Kadrosu ile Norm apayrı bir olaydır.

Ayrıca ben ne dernek kurucusuyum ne de kuranları tanırım ama derneği bu kadar çabuk karalamanız hiç adil değil. Şu an BT Öğretmenleri biraz ses getirdiyse bunda derneğin katkısı %80 düzeyindedir. Savunulan şeyler arasında ise zaten dersle beraber bt normu veya btr kadrosu da mevcuttur.
Bunları aşağıdaki afişlerden görebilirsiniz;
http://www.bte.org.tr/img/afis/b/BTE_de ... abilir.jpg
http://www.bte.org.tr/img/afis/b/BTE_de ... isiyor.jpg

O yüzden dernek BTR kadrosu istemiyor diye birşey yoktur. Ama hem daha kolay gündem oluşturmak için hem de ülkenin bilişim eğitimi için ders derneğin daha önde tuttuğu bir isteğidir . Yoksa istediğimiz kadar MEB'in yolunu aşındıralım Bakan dahil hiç kimse kolay kolay bize BTR Kadrosu vermez. Çünkü dediğim gibi kanun düzenlemesi gerektiren bir durum olduğunu düşünüyorum. Yönetmeliklerle BTR Kadrosu verilemez. Kanuna da Başbakanın imza atacağını sanmıyorum.

Eslivya' Alıntı:
mehmettuna68' Alıntı:
Ya Allah aşkına dersin zorunlu 2 saat olması demek bir çok okula bt sınıfı kurulması ve yenilenmesi demektir. MEB buna hiçbir yanaşmaz adamlar ek dersi ve maaaşı nasıl keseriz diye 24 saat düşünüyor. Ek gerçekçi çözüm her okula 1 Bilişim öğretmeni kadrosunun verilmesidir

Herkes MEB olmuş arkadaş, herkes MEB'i düşünüyor. BT sınıfları nasıl kurulurmuş. Bir okulda her öğrenciye tabletin verilmesinin getireceği külfetle BT sınıfı kurmanın getireceği külfeti bi kıyaslayın.

Her okula bir BT öğretmeni kadrosu olayı tamam güzel de ders olayına neden yanaşmıyorsunuz yahu. Bi elinize vicdanınıza koyup düşünün. Öğrencilerinizin bu derse gerçekten ihtiyacı yok mu? Elinizdeki imkanların yokluğunu düşünmeden önce çocukların öğrenmesi gerekenleri düşünün. Dersimiz zorunlu olursa BT sınıfı istemeye de yüzümüz olur.

Arkadaşım burada herkesin MEB olduğu yok, kimsenin Meb'i düşündüğü yok, ders olayına yanaşmama da yok, burada BTR kadrosu diye düşünenler bir an önce belirsizlikten kurtulmak istiyor. Yoksa dersin gelmesine kimse karşı değil. Ama ders gelmesi çok çok az bir ihitimal olduğunu görüyor çoğu arkadaş. Ancak norm kadro sorununun çözülmesi daha gerçekleştirilebilir bir sorun. Fatih projesi ile labı karşılaştırmışsın MEB bu bu projenin altından kalkmak için kara kara düşünüyor zaten birde Bilgisayar Labı kurmaya yanaşmayacağını söylemek istiyor arkadaşlar ve gerçek olanda bu, yoksa banane mebten.

schumix' Alıntı:
Ben kendimce birkaç tespitimi sizinle paylaşmak istiyorum izninizle;

Tartışılan şey BT normunun belirlenmesinde her okula 1 norm olayı mı yoksa BTR kadrosu mu onu iyi düşünmek gerek.
Her okula 1 norm vermek MEB tarafından halledilebilecek birşey. Ama her okula eğitim-öğretim hizmetleri sınıfının dışında 1 BT öğretmenini BTR Kadrosu ile atamak kanun değişikliği gerektirebilecek düzeyde bir değişiklik. Önce bunu bilip ona göre imkansızları kararlaştırmak lazım.

O yüzden BTR Kadrosu ile Norm apayrı bir olaydır.

Ayrıca ben ne dernek kurucusuyum ne de kuranları tanırım ama derneği bu kadar çabuk karalamanız hiç adil değil. Şu an BT Öğretmenleri biraz ses getirdiyse bunda derneğin katkısı %80 düzeyindedir. Savunulan şeyler arasında ise zaten dersle beraber bt normu veya btr kadrosu da mevcuttur.
Bunları aşağıdaki afişlerden görebilirsiniz;
http://www.bte.org.tr/img/afis/b/BTE_de ... abilir.jpg
http://www.bte.org.tr/img/afis/b/BTE_de ... isiyor.jpg

O yüzden dernek BTR kadrosu istemiyor diye birşey yoktur. Ama hem daha kolay gündem oluşturmak için hem de ülkenin bilişim eğitimi için ders derneğin daha önde tuttuğu bir isteğidir . Yoksa istediğimiz kadar MEB'in yolunu aşındıralım Bakan dahil hiç kimse kolay kolay bize BTR Kadrosu vermez. Çünkü dediğim gibi kanun düzenlemesi gerektiren bir durum olduğunu düşünüyorum. Yönetmeliklerle BTR Kadrosu verilemez. Kanuna da Başbakanın imza atacağını sanmıyorum.

her okula 1 norm verilmesinin kolay olduğunu sen söylemişsin o zaman bu konuya yoğunlaşın

Bu konuya yoğunlaşın demek çok doğru olmamış çünkü ben ne başkanım ne yönetimdeyim dediğim gibi sadece üyeyim. Ancak bunu derneğe görüş olarak bildirebilirim ama dernek zaten bu konuda uğraşıyor. Bir diğer durum ise herşeyi bırakıp sadece BTR Kadrosu için uğraşmak da bana pek mantıklı gelmiyor.

Norm olayı için de bir kriter olmalı;
6 Ders 1 Norm
1 BT Sınıfı 1 Norm
300 Öğrenci Mevcudu 1 Norm
vb.. şeklinde kriterlerden birisi olmalı. Bunun da karar verici mekanizması Bakanlıktır. Zaten norm olayı için sadece Dernek değil Sendikalar da dahil birçok kez Bakanlığa yazı yazılmıştır. Ama Bakanlık maalesef kulaklarını tıkamıştır. Ya da Fatih Projesi yüzünden ertelemektedir.

mehmettuna68' Alıntı:
Arkadaşım burada herkesin MEB olduğu yok, kimsenin Meb'i düşündüğü yok, ders olayına yanaşmama da yok, burada BTR kadrosu diye düşünenler bir an önce belirsizlikten kurtulmak istiyor. Yoksa dersin gelmesine kimse karşı değil. Ama ders gelmesi çok çok az bir ihitimal olduğunu görüyor çoğu arkadaş. Ancak norm kadro sorununun çözülmesi daha gerçekleştirilebilir bir sorun. Fatih projesi ile labı karşılaştırmışsın MEB bu bu projenin altından kalkmak için kara kara düşünüyor zaten birde Bilgisayar Labı kurmaya yanaşmayacağını söylemek istiyor arkadaşlar ve gerçek olanda bu, yoksa banane mebten.

Yok hocam, dersin gelmesinden korkanlar da var aramızda. Ben onlara sinir oluyorum. Dersin zorunlu olması ihtimalini yükseltmek bizim elimizde. Çoğunluğumuz baştan ümidi kesmiş ve BT Rehberliğine ümit bağlamışız. Norm olayı da çok önemli ama dersi seçmeliye bırakıp normu vereceklerini zannetmiyorum.

ben kısaca söleyeyim teknik servis muamelesi görmek istemiyorum. kesinlikle zorunlu dersten yanayım artı derslerde sınıfların bölünmesi, ders saatinin artırılıp içeriğinin değiştirilmesi, dersin notunun olması gerektiği konusunda biraz baskı yapmak daha doğru olacaktır. değilse daha çok projeksiyon kablosunu takıver, şu flash diske virüs bulaşmış siliver, bi format atıverlerle uğraşırız ki ben bunları yapmak için okumadım onca yıl!

Burada bahsedilen normu olan bt rehberliği ve zorunlu ders saatidir. Durduk yere kavram karmaşası üretmeye gerek yok :)

netame' Alıntı:
Burada bahsedilen normu olan bt rehberliği ve zorunlu ders saatidir. Durduk yere kavram karmaşası üretmeye gerek yok :)

Öyle bir amacım yoktu hocam, bazı arkadaşlar "norm olsun dersin olması çok zor" gibisinden cümleler kurmuş. Ben de tartışmayı görünce ikisinin birbirine karıştığını düşündüm bu yüzden belirtme gereği duydum. Ve BTR Kadrosu , norm ve de ders için yasal durumu açıklamak istedim.

Sonuçta bakanlığın güncel yönetmeliğinde BT sınıfı olan okulların normunu İKGM belirler diye bir cümlesi vardı. Bu cümle ile Bakanlık BTR Kadrosu vermese bile çok rahat bir şekilde norm verebilir diye düşünüyorum.

dilek83' Alıntı:
ben kısaca söleyeyim teknik servis muamelesi görmek istemiyorum. kesinlikle zorunlu dersten yanayım artı derslerde sınıfların bölünmesi, ders saatinin artırılıp içeriğinin değiştirilmesi, dersin notunun olması gerektiği konusunda biraz baskı yapmak daha doğru olacaktır. değilse daha çok projeksiyon kablosunu takıver, şu flash diske virüs bulaşmış siliver, bi format atıverlerle uğraşırız ki ben bunları yapmak için okumadım onca yıl!

Sanırım bayansınız. Aslında sorunun temeli birazda bayan bilişim öğretmenleri 15 saat dersim olsun 3 gün okula gideyim derdindeler. Şunu da kabul ediyorum ki bu branş bayanlar açısından zor bir branş

schumix' Alıntı:
netame' Alıntı:

Öyle bir amacım yoktu hocam, bazı arkadaşlar "norm olsun dersin olması çok zor" gibisinden cümleler kurmuş. Ben de tartışmayı görünce ikisinin birbirine karıştığını düşündüm bu yüzden belirtme gereği duydum. Ve BTR Kadrosu , norm ve de ders için yasal durumu açıklamak istedim.

Sonuçta bakanlığın güncel yönetmeliğinde BT sınıfı olan okulların normunu İKGM belirler diye bir cümlesi vardı. Bu cümle ile Bakanlık BTR Kadrosu vermese bile çok rahat bir şekilde norm verebilir diye düşünüyorum.

Anlıyorum hocam. Aslında norm ifadesi yönetmelikte norm kadro diye geçer bilindiği gibi. Burada kadro istiyoruz ifadeleri ile ilk olarak bts de görev alacak öğretmen normunun ilişkilendirilmesi gerekir. Bahsettiğiniz hukuki prosedürü gerektirecek bir durumu istemek akıl karı gözükmüyor.

Yönetmelikte btslerde görev alacak öğretmenlerin norm kadroları belirlenirken maliye bakanlığı ve personel daire başkanlığının görüşleri de alınarak diyor, özellikle branş dışı olanları da düşünürsek zaten orada başlı başına bir sıkıntı var.. Bts lerin yenilenmeyecek olması bu maddeye göre istek ve görüş bildirirken karşılaşılacak bir diğer handikap.

Btr kadrosu diye bahsedilen şey hakkında farklı düşünceleri olanlar varsa açıklamanızı dikkate alır inşallah.

erkekler çokmu farklı hocam btr olalımda derse girmeyelim diye düşünenlerin haddi var heabı yok, sorun erkek yada bayan olmak değil, sorun bizler dersimiz olduğu sürece meb deyiz, ders yoksa bir öğretmeni teknik eleman olarak çalıştırıp öğretmen maaşı vermek, hiç mantıklı değil ve şu anki hükümetin tarzı değil ben ve benim gibi ders diyenler bize btr kadrosunun verilmeyeceğini düşündüğümüzden ders diye tutturuyoruz. bir arkadaşımızın dediği gibi derslerimiz olmazsa iki format için vermezler o parayı, ama yine söylüyorum vereceklerini bilsem hayır demem.

netame' Alıntı:
schumix' Alıntı:
netame' Alıntı:

Anlıyorum hocam. Aslında norm ifadesi yönetmelikte norm kadro diye geçer bilindiği gibi. Burada kadro istiyoruz ifadeleri ile ilk olarak bts de görev alacak öğretmen normunun ilişkilendirilmesi gerekir. Bahsettiğiniz hukuki prosedürü gerektirecek bir durumu istemek akıl karı gözükmüyor.

Yönetmelikte btslerde görev alacak öğretmenlerin norm kadroları belirlenirken maliye bakanlığı ve personel daire başkanlığının görüşleri de alınarak diyor, özellikle branş dışı olanları da düşünürsek zaten orada başlı başına bir sıkıntı var.. Bts lerin yenilenmeyecek olması bu maddeye göre istek ve görüş bildirirken karşılaşılacak bir diğer handikap.

Btr kadrosu diye bahsedilen şey hakkında farklı düşünceleri olanlar varsa açıklamanızı dikkate alır inşallah.

Evet hocam ben de bunu belirtmek istemiştim. Yasal zeminde BTR kadrosu Derslerden daha zor bir süreç bence. Bu yüzden BTR yi isteyenlerin bunu gözönünde bulundurmasında fayda var.

Ama BT normu için diyeceğim birşey yok, o daha kolay elde edilebilecek bir hak.

bence kadrolu BTR daha mantıklı, çünkü şimdi ders isteriz verirler ama yarın dersleri işleyeceğimiz sağlam bir BT Sınıfımız olmaz...

schumix' Alıntı:
Evet hocam ben de bunu belirtmek istemiştim. Yasal zeminde BTR kadrosu Derslerden daha zor bir süreç bence. Bu yüzden BTR yi isteyenlerin bunu gözönünde bulundurmasında fayda var.

Ama BTR normu için diyeceğim birşey yok, o daha kolay elde edilebilecek bir hak.
Böyle kısaca söyleyince sizin açınızdan bakıldığında küçük bir kavram karmaşası yaşanır gibi geldi bana,

ahmetarif21 hocamızın bir önceki mesajda bahsettiği kadrolu btr yi hangisine bağlayacaksınız hocam şimdi, aslında norm kadrosu belirlenmiş btr yi mi kastediyor yoksa btr kadrosunu mu :)

netame' Alıntı:
schumix' Alıntı:

Ama BTR normu için diyeceğim birşey yok, o daha kolay elde edilebilecek bir hak.
Böyle kısaca söyleyince sizin açınızdan bakıldığında küçük bir kavram karmaşası yaşanır gibi geldi bana,

ahmetarif21 hocamızın bir önceki mesajda bahsettiği kadrolu btr yi hangisine bağlayacaksınız hocam şimdi, aslında norm kadrosu belirlenmiş btr yi mi kastediyor yoksa btr kadrosunu mu :)

Çok özür dilerim son mesajımda son cümlemde BTR normu değil BT normu yazacaktım.

Sorduğunuz soruya gelince hocamız BTR kadrosunu kastetmiş sanırım. Benim kastettiğim diğer bir alternatif ise normu olan BT Öğretmenliğidir hocam.

bu ders fatih projesi faaliyete başladıktan sonra asla bir daha gelmez ki zaten fatih başladı. Yeni lab açılmayacak devlet daha laba yatırım yapmaz bakan söyledi zaten bunları. btr kadrosunu almaktan başka çare yok o da verirlerse yani. Her yıl resen atama sorunu var en azından bundan kurtulmak için kadrolu btr benimde tercihim. Bu bilgisayarlar bi 5 yıl daha götürmez dersi

Neyse ki zümremdeki insanların 3/4ünün kafası hala çalışıyor..Ama 1/4 lük bir kısmı var ki hala ders isteyecek kadar düşüncesizler..
En başından beri derse karşı çıktım hala da karşıyım..

Derslerden o kadar uzun zamandır uzak kaldım ki,artık ders işleyebileceğimi bile düşünmüyorum.BTR anlayışlı idarecilerle beraber güzel bir işe dönüşüyor.O yüzden BTR diyorum ben.

bu forumu kurulduğu zamandan beri takip ediyorum
en az oyu zorunlu bilgisayar dersi
en çok oyu da kadrolu btr alması ilginç geldi
biz dersimizi istiyoruz!
biz tamirci değiliz!

diye burayı ağlama duvarına çeviren çoğunlukta değil miydi?

Kendi içimizde bu kadar farklı düşünüyorsak bizim işimiz çok zor :| :|
İdarecilere zorunlu derse girme olayı kalksında bari idareci olup yolumuzu bulalım. Bizim branş asla iflah olmaz...

narsist' Alıntı:
Neyse ki zümremdeki insanların 3/4ünün kafası hala çalışıyor..Ama 1/4 lük bir kısmı var ki hala ders isteyecek kadar düşüncesizler..

Sevgili insan, senin gibi düşünmeyenler için kafası çalışmıyor şeklinde düşünmen kadar çirkin bişey yoktur herhalde. Herkes aynı şeyi düşünecek olsa vay bu memleketin haline. Farklılıklar olduğu müddetçe gelişebiliriz ancak. Herkesin içinde bulunduğu durum ve öncelikleri farklı. Herkes senin geldiğin yollardan gelmedi ve aynı şeyleri düşünmek zorunda değil.

Önceliğim BT Rehberliği, ama yanında ders de olsa güzel olur demiyor da derse karşıyım diyor adam yahu. Üstüne basa basa söylüyorum. Ders istemeyenlerin okulda yeri yok. Gitsin teknik alanda çalışsın.

Dersin zorunlu olmasını isteyenlerdendim fakat 3.yılım olmasına rağmen o kadar yıprandım ki aksini düşünmekten kendimi alamıyorum.. 45-50 öğrenci 20 PC.. Gürültüsü bir taraftan, sınıf yönetimi öylesine zor.. (her öğrenci bir pcye oturduğunda böyle sorun yok) ders sırasında yok hocam şuna girmiyor, yok böyle sorunum var.. ders mi anlatıyım, çıkan sorunlarla mı ilgileniyim, sınıf yönetimini mi sağlayım bıktım artık.. o kadar puanla tamirci olmak için de okumadık ama bu tarz bir öğretim sistemi içerisnde bulunmak için de okumadık.. derse girmekten soğudum.. başka branş derslerine de giriyorum ama kendi dersime girerken kasılıyorum artık.. ya bu derse bir çözüm bulsunlar, sınıf bölme müfredat yenileme gibi ya da hizmet içi eğitimle branş falan değiştirme hakkı tanısınlar ama bişeyler olsun artık..

btcikız' Alıntı:
Dersin zorunlu olmasını isteyenlerdendim fakat 3.yılım olmasına rağmen o kadar yıprandım ki aksini düşünmekten kendimi alamıyorum.. 45-50 öğrenci 20 PC.. Gürültüsü bir taraftan, sınıf yönetimi öylesine zor.. (her öğrenci bir pcye oturduğunda böyle sorun yok) ders sırasında yok hocam şuna girmiyor, yok böyle sorunum var.. ders mi anlatıyım, çıkan sorunlarla mı ilgileniyim, sınıf yönetimini mi sağlayım bıktım artık.. o kadar puanla tamirci olmak için de okumadık ama bu tarz bir öğretim sistemi içerisnde bulunmak için de okumadık.. derse girmekten soğudum.. başka branş derslerine de giriyorum ama kendi dersime girerken kasılıyorum artık.. ya bu derse bir çözüm bulsunlar, sınıf bölme müfredat yenileme gibi ya da hizmet içi eğitimle branş falan değiştirme hakkı tanısınlar ama bişeyler olsun artık..

Çok haklısınız hocam. Bizim çabalarımız ders koşullarımızın iyileştirilmesi yönünde olmalı. Ders seçmeli diye BT sınıflarına yatırım yapılmıyor. Ama bazı arkadaşlar tutturmuş BT sınıflarına MEB bişey yapmaz, derse karşıyım, iki format için okulda dolanayım da kadrom olsun. Sen dersinden ümidi kestikten sonra MEB ne yapsın.

narsist' Alıntı:

Kullandığınız nick den dolayı yaptığınız hakareti cevaplama niyetinde değilim amacım sadece "Narsist" kelimesinin anlamını insanlara açıklamaktır. Açıklayalım ki insanlar söylediklerinizi ona göre dikkate alsın. Diyeceksiniz ki o sadece bir nick. O zaman ben de şunu sorarım o zaman "Ne tarz bir insan böyle bir nick kullanır ki?"

Narsistlik kişilik bozukluğu kendini mükemmel görmek, başkalarını düşünmemek ve başkaları tarafından yargılanmaya aşırı hassasiyet olarak tanımlanabilir. Sadece kendini düşünmek ve davranışlarının başkalarına olan etkisini umursamamak bu kişilerin en temel özellikleridir.

Kaynak: http://narsist.nedir.com/

bayan bilişim öğretmenlerinin sayısı yadsınamayacak derecede fazla olaya bir de onların açısından bakmak lazım ...ben eşimi bilgisayar kasası taşırken yada tamir işleriyle uğraşırken görmek istemem o yüzden ben zorunlu dersten yanayım

btcikız' Alıntı:

:+1:

narsist' Alıntı:

Hay maşallah kafan çok iyi çalışıyo biraz da insanlara saygıyı öğrendiğinde süperman olursun sen bu potansiyelle

Geri