Zorunlu ders mi? Kadrolu btr mi? (Anket)

Kodla Büyü
Hayır ben kağıt bardakla uğraşalım demiyorum, Alternatif olarak bu bir seçenek olur, bilgisayar sınıfı çok kötüdür kullanılamazsa "kagit plastik bardak vs " :D bunları yaparız. Ha kullanılırsa zaten bilişim teknolojileri ile tasarım dersi yaparız, Bir seçenek daha var sınıfları bölüp teeknoloji tasarım öğretmeni kagit plastik bardak vs yapar biz de BT sınııfnda BT tasarım yaparız.

Bir şey daha var o "kagit plastik bardak vs " dediğin zümre senden benden öğretmen müdürün karşısında dimdik, ayrıca öğrenciler not derdine kul köle oluyorlar...

ben kagit bardak makasi ciddiye almadigimdan dolayi soylemiyorum sadece ben 4 yil prof. vslerin eziyeti ile bt okudum o kadar ayrica meslek lisesi cikisli oldugum icin epey zamanda lisede bt gördüm. neticede kendi isimi yaparsam zevk alirim. baska bir brans mesela mat. fen de dahil arada arkadaslar isi oldumu veya hasta oldumu yerlerine bakarim bi ders felan acmiyor baska brans beni mevzu bu. yoksa tek tasciya sorsan adamlar memnun halinden.

%23, %53. %24
bu durumda kadrolu btr için mücadele edelim %69.7 mi oluyor...

Kadrolu BT rehberliğini isteyenler acaba ders geri kesinlikle gelmez diye mi istiyorlar yoksa derse göre daha rahat olacaklarını bildikleri için mi?Hem bu tür anketlerle neden uğraşıyorsunuz arkadaşlar sanki bize soran var da?

rose_tek' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
halk' Alıntı:
hhtc' Alıntı:
ilkerali' Alıntı:
7 Yıldır formatör olmamak için ilçe MEMe gidip nereye isterseniz oraya ders verin diye kendimi şikayet ediyorum. Pişman değilim,-----öğretmen olduğumuz gerçeğini unutup teknisyen muamelesi yapan idarecilerle--- karşı karşıya gelmemiz işten bile değildi çünkü. Ayrıca rehber(pdr) öğretmen arkadaşlardan biliyorum okulun en sorunlu öğrencileriyle uğraşıp diğer branştaki arkadaşlardan siz iş yapmıyorsunuz eleştirisi almalarını da göz ardı etmeyin. Okulda derse girmeyen öğretmen ciddiye alınmaz!!!!!!!!!!

Hocam derse girsen sanki teknisyenlik yapmayacakmısın kaç müdür gördüm dersten beni defalarca acil koduyla çağıran. Siz gerçekten milli eğitimde mi çalışıyorsunuz

+1 :alkis:
Değerli öğretmenlerim. Sanıyormusunuz ki dersten sizi çağıran idareci siz sınıfta yokken öğrenciler bir şey yapsa ne bileyim biri tutsa diğerine vursa, diğeri ona daha kötü bir şey yapsa yanınızda duracak? İlk fırsatta diyeceğini yazıyorum "Ben müsait zamanında bakmasını istemiştim.". Nitekim söz havada kalır. Kalırsınız öylece ortada! Kardeşinizin size tavsiyesi, ne olursa olsun en acil işte olsa dersten çıkıpta(Nöbet yerinizi terkedipte) gidip başka birinin işini yapmayın.

dersten çıkıp gitmediğim için müdüre şikayet edildim ben. müdür yrd. tarafından. hocam 1 öğrenciyi o anda elektrik çarpsa nolacak peki dedim. öğrencileri sınıflarına yollayıp bakacakmışım işe durum bu. dersimizde olsa kimse gerekliliğine inanmıyor. rehber öğretmenlerde derse girmiyor sonuçta. btr mantıklı bence de.

İyi de kendimizi ve dersimizi bu hale getiren bizleriz. Yaklaşık 10 yıldır BÖTE ciler olarak okullardayız insanlar ağzımızdan çıkan har kelimeye muhtaçtı. Herkeze birşeyler öğreteceğiz, insanların bilgisayarını tamir edeceğiz diye kendimizi parçaladık adamlar da dediler ki sizden iyi tamirci olur sizi formatör yapalım. Şimdi insanlar bize akıl veriyor bilgisayar öğretmeye çalışıyor. Dik duramadık. Dersimize biz önem vermedik ki başkası versin. Dersten çağırmak ne demekmiş sınıfta siz yokken bir problem olsa sizi kimse tanımaz, sürünürsünüz. Arkadaşlar ne yapalım edelim zorunlu Bilişim teknolojileri dersimizi alalım, itibarımızı geri kazanalım. Word belgesindeki açıklamayı silemedikleri için ilçe milli eğitime çağırıldığımız günleri daha unutmadık. Bu ülkede kimsenin bilgisayar bildiği yok bunu bakanlığa anlatmamız gerekiyor. Ama kolayına kaçalım BTR olalım diyorsanız o çözüm değil. Bi de 10000 lerce bilişim öğretmeni var 10000 lerce Böte öğrencisi var bunların çoğu mağdur. Ama kimseden ses çıkmıyor. Ali Çağatay bey birşeyler yapmaya çalışıyor kendi çapında ama bakıyorum Destek mesajı 30-50 kadar. Bize bu yapılanları hak ediyoruz sanırım. :(

ders geri gelmez diyenlere söylüyorum o vakit ders değişsin ya da öğretmenlik yapabileceğimiz başka bir branş olsun ama ısrarla gene söylüyorum öğretmenlik yapmamız lazım tamircilik değil ayrıca 100 saatlik kursla bu işi yaptırcakları(BT Rehberliğini)bir sürü adam bulurlar bundan sebep de kadro falan vermezler.

fateless38' Alıntı:
Kadrolu BT rehberliğini isteyenler acaba ders geri kesinlikle gelmez diye mi istiyorlar yoksa derse göre daha rahat olacaklarını bildikleri için mi?Hem bu tür anketlerle neden uğraşıyorsunuz arkadaşlar sanki bize soran var da?
hocam ben bu saatten sonra dersin gelmeyeceğini düşünüyorum;ki gelse bile ders işleyecek lab mı kaldı.lisede btr olarak görev yapıyorum.kadromun bulunduğu okuldaki derslerimi müdür alıp medya okuryazalığı yaptı.birilerine ek ders olsun diye.sadece 5. sınıfların dersini değiştiremedi.ama lab a her geldimde fare ve klavyelerin çoğu bozulmuş,bilgisayarlar eksik,çoğu kullanılamaz duruma gelmiş.müdüre söylediğimde ben napim diyor.bütün bunlar sonucunda o labda ders işlenmez hale geliyor.zaten çalışanlar da kağnı hızıyla çalışıyor.bu bilgisayarın da yenileneceğini ve tekrar lab lar için harcama yapılacağını sanmıyorum...

nacizane görüşüm,
dersimiz gelmesini isterim öncelikle,
mevcut durumlar değerlendirildiğinde bu saatten sonra ders geldi hangi lab da işleyeceğiz yeni lab kurulurmu bence kurulmaz,
tamircilik vs deniyor, btr e olsanız derse de girseniz bilgisayar konusunda size gelen sorunlar değişecekmi,
okuldaki bilgisayarlara format atmayacakmıyız veya yaptığımız işte değişiklik olacak mı bence olmayacak,
btr olursa norm sıkıntısı da bir bakıma çözülmüş olacak ve yeni mezunlara içinde ihtiyaç doğacak,
özetle btr mi dersmi sorunsuna, gönlüm dersten mantığım btr den yana

ilknurboteci' Alıntı:
hocam ben bu saatten sonra dersin gelmeyeceğini düşünüyorum;ki gelse bile ders işleyecek lab mı kaldı.lisede btr olarak görev yapıyorum.kadromun bulunduğu okuldaki derslerimi müdür alıp medya okuryazalığı yaptı.birilerine ek ders olsun diye.sadece 5. sınıfların dersini değiştiremedi.ama lab a her geldimde fare ve klavyelerin çoğu bozulmuş,bilgisayarlar eksik,çoğu kullanılamaz duruma gelmiş.müdüre söylediğimde ben napim diyor.bütün bunlar sonucunda o labda ders işlenmez hale geliyor.zaten çalışanlar da kağnı hızıyla çalışıyor.bu bilgisayarın da yenileneceğini ve tekrar lab lar için harcama yapılacağını sanmıyorum...
sayın hocam ders gelmezse branş değiştirme hakkı versinler ya da zorunlu olan başka bir ders oluşturup bizim girmemizi sağlasınlar bu söylediğim şeylerin 2sini de yaptı bakanlık istese gene yapar ha istese bizim dersi zorunlu da yapar ya da bt rehberliği kadrosu da verir bunlar çok zor işler değil ne yapmak istiyorlar o belli değil ama belli olan şeyler var ki o da süründüğümüz,tamircilik yaptığımız ne olacağımızın belli olmadığı ve böyle giderse de mahkeme yolu dışında hak arama mercmizin kalmayışıdır çünkü diğer yollar denendi adamların tınladığı yok :verymad:

Yıllar önce Hüseyin Çelik, okullara yolladığı bir kağıt parçasıyla dersin notunu kaldırdı. Birde bu şekilde bir notu karne yanında öğrencilere dağıttık artık yeteneğe dayalı şeçmeli derslerde not olmayacak. Yok çocuklarımızın yeteneklerin gelişimi filan diye şatavatlı cümlelerle. O yeteneğe bağlı derste bilgisayardı. (o zaman adımız henüz değişmemişti.) Müzik, resim, beden yetenek değildi, bilgisayar yetenekti.
Ve bu forumda itiraz edelim diye bir mesaj yazdığını çok iyi hatırlıyorum ve cevalarında %80'inin , hocam ne işiniz var, bırakın bunları. O kadar sınıfın yazılısını oku çok mu heveslisiniz gibi cümleler olduğunuda dün gibi hatırlıyorum.
O zamanlar formatörlüğe öyle bir kapılıp gitmiştikti, kimse bu günleri görmedi. Şimdi daha iyi şartlardaki BT rehberliğe bu kadar itiraz var.
Şimdi ders mi, btr mi buna bile karar veremiyoruz. İpimiz çekildi aslında. Sadece bize ne yapacaklar bunu bulamadılar. Ve biz bu şekilde arada bırakılıyoruz.
Ders artık gelmez, yeni lablar kurulmaz, tabletle bu iş yürümez. İçerik filan hikaye. Bırak tasarım, programlama; bizim öğrenciler ofisi anlamıyor aslında. Ama nasıl oluyorda kimse bunu görmüyor? Facebook kullanma=bilgisayar bilme düşüncesi aldı başını gitti. Aslında cehaletin kurbanı oldu. Tipik özelliğimiz eline tornavida alana tamircidir bizde, facebook kullananda bilgisayar dahisi. Koskoca bakanlık, o kadar danışman, çevremizdeki o kadar öğretmen, veli, öğrenci herkes bu görüşte. Önümüzde kocaman bir tabu var, aş aşabilirsen.
Peki BTR; bazılarımız dediği gibi çok mu gerekli, bu işe kadro verilir mi? Ders olmayınca önemsiz, gereksiz mi oluyoruz? zaten bir çok kişiye göre şuandada gereksiz bir branşız.
Aslında BTR faydalı bir duruma getirilebilir. Daha aktif bir alan olabilir. BÖTE'nin kuruluş amacına hzimet edebilir. Öğretim teknolojilerinin daha aktif kullanımı için çalışabilir.
Ben ders karşıtı değilim 25 saat dersim var ve ders anlatmayı seviyorum. Ama yavaş yavaş derslerimin elimden gideceğinin farkındayım. Bir müddet sonra norm fazlası olacağım.
Bence olması gereken
1. Kadrolu BTR
2. Başka branştan BTRye hayır. (Artık gerekli bir uygulama değil. Binlerce mezunu olan bir bölümüz.)
3. 100 saatlik kurslar artık olmamalı.
4. Atamada sadece BÖTE/ TEF/ ESEFler olmalı. Yok şu mühendisliği, yok bu. Bunlara son verilmeli. (Artık bunun gerekliğide kalmadı, mezun sayımız yeterli)
5. Mesaimiz rehber öğretmenler gibi olmalı.

Daha kolay olduğu için BTR demiyorum ben. Dersi bitirdikleri için BTR'yi savunuyorum.

filiz' Alıntı:
Yıllar önce Hüseyin Çelik, okullara yolladığı bir kağıt parçasıyla dersin notunu kaldırdı. Birde bu şekilde bir notu karne yanında öğrencilere dağıttık artık yeteneğe dayalı şeçmeli derslerde not olmayacak. Yok çocuklarımızın yeteneklerin gelişimi filan diye şatavatlı cümlelerle. O yeteneğe bağlı derste bilgisayardı. (o zaman adımız henüz değişmemişti.) Müzik, resim, beden yetenek değildi, bilgisayar yetenekti.
Ve bu forumda itiraz edelim diye bir mesaj yazdığını çok iyi hatırlıyorum ve cevalarında %80'inin , hocam ne işiniz var, bırakın bunları. O kadar sınıfın yazılısını oku çok mu heveslisiniz gibi cümleler olduğunuda dün gibi hatırlıyorum.
O zamanlar formatörlüğe öyle bir kapılıp gitmiştikti, kimse bu günleri görmedi. Şimdi daha iyi şartlardaki BT rehberliğe bu kadar itiraz var.
Şimdi ders mi, btr mi buna bile karar veremiyoruz. İpimiz çekildi aslında. Sadece bize ne yapacaklar bunu bulamadılar. Ve biz bu şekilde arada bırakılıyoruz.
Ders artık gelmez, yeni lablar kurulmaz, tabletle bu iş yürümez. İçerik filan hikaye. Bırak tasarım, programlama; bizim öğrenciler ofisi anlamıyor aslında. Ama nasıl oluyorda kimse bunu görmüyor? Facebook kullanma=bilgisayar bilme düşüncesi aldı başını gitti. Aslında cehaletin kurbanı oldu. Tipik özelliğimiz eline tornavida alana tamircidir bizde, facebook kullananda bilgisayar dahisi. Koskoca bakanlık, o kadar danışman, çevremizdeki o kadar öğretmen, veli, öğrenci herkes bu görüşte. Önümüzde kocaman bir tabu var, aş aşabilirsen.
Peki BTR; bazılarımız dediği gibi çok mu gerekli, bu işe kadro verilir mi? Ders olmayınca önemsiz, gereksiz mi oluyoruz? zaten bir çok kişiye göre şuandada gereksiz bir branşız.
Aslında BTR faydalı bir duruma getirilebilir. Daha aktif bir alan olabilir. BÖTE'nin kuruluş amacına hzimet edebilir. Öğretim teknolojilerinin daha aktif kullanımı için çalışabilir.
Ben ders karşıtı değilim 25 saat dersim var ve ders anlatmayı seviyorum. Ama yavaş yavaş derslerimin elimden gideceğinin farkındayım. Bir müddet sonra norm fazlası olacağım.
Bence olması gereken
1. Kadrolu BTR
2. Başka branştan BTRye hayır. (Artık gerekli bir uygulama değil. Binlerce mezunu olan bir bölümüz.)
4. Atamada sadece BÖTE/ TEF/ ESEFler olmalı. Yok şu mühendisliği, yok bu. Bunlara son verilmeli. (Artık bunun gerekliğide kalmadı, mezun sayımız yeterli)

Daha kolay olduğu için BTR demiyorum ben. Dersi bitirdikleri için BTR'yi savunuyorum.

:+1:

Aslında ders gelmesin diyen yok. ama ders zorunlu olunca nerede işlenecek cevabını da kimse veremiyor çünkü cevap belli yok. Btr yi savunanlar dersin hemen gelmesinin imkansız olduğunu en azından kadromuzun belli olmasını istedikleri içindir. Dersin gerekliliği hemen anlaşılmaz zamana yaymak gerekir. Bizim zamanımız olmadığı için kadromuzu oluşturalım normumuzu belirleyelim gerisi zaten kendiliğinden gelir. Fatih projesi yetiştirilmeye çalışılırken bt sınıflarının yenilenmesini beklemek çok zor bir ihtimal. ders şu an zorunlu olsa bile kademeli geçişten en az 3 yıl gerekli. Bu zamanı göz önünde bulundurarak btr kadrosu üzerinde yoğunlaşmamız gerektiğine inanıyorum.

filiz' Alıntı:
Bence olması gereken
1. Kadrolu BTR

Hocam aynı durum Haftalık Ders Çizelgesi değiştiğinde dersler 1 saate indiğinde de oldu. Biz burada yırtındık ders giderse norm gider, dersimiz olmazsa bizi tamirci yaparlar diye ama şu anki gibi bir ses getiremedik. Maalesef genetik olarak ileriyi görememe gibi bir durumumuz var. Yaparak, yaşayarak öğrenen bir toplumuz. Bazı şeyleri başımıza gelince anlıyoruz.

Belki kısa vadede BTR daha kolay bir çözüm gibi görünüyor ama maalesef yasal olarak daha zor bir durum olduğunu düşünüyorum. DMK ve Yönetmeliklerden dolayı...

fateless38' Alıntı:
ilknurboteci' Alıntı:
sayın hocam ders gelmezse branş değiştirme hakkı versinler ya da zorunlu olan başka bir ders oluşturup bizim girmemizi sağlasınlar bu söylediğim şeylerin 2sini de yaptı bakanlık istese gene yapar ha istese bizim dersi zorunlu da yapar ya da bt rehberliği kadrosu da verir bunlar çok zor işler değil ne yapmak istiyorlar o belli değil ama belli olan şeyler var ki o da süründüğümüz,tamircilik yaptığımız ne olacağımızın belli olmadığı ve böyle giderse de mahkeme yolu dışında hak arama mercmizin kalmayışıdır çünkü diğer yollar denendi adamların tınladığı yok :verymad:
sizin dediğiniz gibi keşke alan değişikliği verseler.anadolu lisesi mezunuyum.o zamnki aldığım öss puanına acıyorum şimdi ve birçok arkadaşımız da aynı pişmanlık var.o zamanlar bilgisayarın ataması çok diye matematik yerine bil yazdım öss de.şimdi matematiğ geç deseler hemen geçerim ki sınıf öğretmenliğinden matematiğe geçenlerden çok daha iyi matematik anlatacağıma da eminim...ama malesef diplomamızda yan alanımız olmadığı için branş değişikliği de yapamıyoruz.üniverstede o kadar aldığımız analiz,kimya,fizik dersleri olmasına rağmen....

rose_tek' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
halk' Alıntı:
hhtc' Alıntı:
ilkerali' Alıntı:
7 Yıldır formatör olmamak için ilçe MEMe gidip nereye isterseniz oraya ders verin diye kendimi şikayet ediyorum. Pişman değilim,-----öğretmen olduğumuz gerçeğini unutup teknisyen muamelesi yapan idarecilerle--- karşı karşıya gelmemiz işten bile değildi çünkü. Ayrıca rehber(pdr) öğretmen arkadaşlardan biliyorum okulun en sorunlu öğrencileriyle uğraşıp diğer branştaki arkadaşlardan siz iş yapmıyorsunuz eleştirisi almalarını da göz ardı etmeyin. Okulda derse girmeyen öğretmen ciddiye alınmaz!!!!!!!!!!

Hocam derse girsen sanki teknisyenlik yapmayacakmısın kaç müdür gördüm dersten beni defalarca acil koduyla çağıran. Siz gerçekten milli eğitimde mi çalışıyorsunuz

+1 :alkis:
Değerli öğretmenlerim. Sanıyormusunuz ki dersten sizi çağıran idareci siz sınıfta yokken öğrenciler bir şey yapsa ne bileyim biri tutsa diğerine vursa, diğeri ona daha kötü bir şey yapsa yanınızda duracak? İlk fırsatta diyeceğini yazıyorum "Ben müsait zamanında bakmasını istemiştim.". Nitekim söz havada kalır. Kalırsınız öylece ortada! Kardeşinizin size tavsiyesi, ne olursa olsun en acil işte olsa dersten çıkıpta(Nöbet yerinizi terkedipte) gidip başka birinin işini yapmayın.

dersten çıkıp gitmediğim için müdüre şikayet edildim ben. müdür yrd. tarafından. hocam 1 öğrenciyi o anda elektrik çarpsa nolacak peki dedim. öğrencileri sınıflarına yollayıp bakacakmışım işe durum bu. dersimizde olsa kimse gerekliliğine inanmıyor. rehber öğretmenlerde derse girmiyor sonuçta. btr mantıklı bence de.
Hocam, ben dersin önemi v.s. için yazmadım sizleri düşündüğüm için yazdım. Nasıl bir yaklaşımda bulunacağınız elbette sizin tercihiniz. Ancak, şunu biliniz, bahsettiğiniz gibi (elektrik v.s. çarpma durumunda) bir şey olursa emin olunuz müdürünüz dahil herkes biz böyle bir şey demedik der soruşturmayı ilk açan olurlar. O açıdan yine tavsiyem, madem dersten çıkıyorsunuz yardıma gidiyorsunuz yazılı olarak sizden böyle bir şey istemelerini söyleyip elinize imzalı belgenizi alınız.

evet seçimlerde de öyle olmuyormu, oylar ilk açılmaya başlandığında nasıl başlıyorsa öyle bitiyor. bu gün akşam sonucu bildiren bir mail göndereceğim derneğe, gerçi burcu hocam buralarda sürekli görmüştür ama olsun, bu anketten haberleri olmalı, her başlıkta bu konuyu tartışmaya gerek yok anket neyin ne olduğunu ortaya koyuyor.

arkadaşlar eğitim fakültesi okuduk değil mi? öğretmeniz yani.
bu konuda sorun yok değil mi? öğretmeniz biz değil mi?

hangi öğretmenlik branşı seçmeli?
bilişim, bilgisayar her ne ise sabit bir dersimiz olsun. sınıfı belli olsun.
sonra yanında seçmeli web tasarım mı olur, seçmeli bilgisayar programlama mı olur ona karar verelim.
sözüm ilköğretim ve genel liseler (anadolu, fen dahil) içindir. meslekler kendine göre takılıyor zaten.

arkadaş benim BT sınıfım (sınıf ya hani) arızaları tamirci tarafından yapılsın. ben de ilimimle bilimimle uğraşayım olmaz mı? çok mu zor. üniversitede tamirciliği öğretmiyorlar ki. öğretmenliği öğretiyorlar, niye öğretmenlik yapmamamız için mi, tamirci olalım diye mi?

BTR nedir bir kere. Okulun rehber öğretmeni görevlendirme mi ki biz BTR görevlendirme olalım.

özetle şunu demek istiyorum: dersimiz olacaksa illa ki zorunlu olacak, sonra seçmeli derslerimiz de olacak, isteyen seçecek.
BTR olacaksak da her okulda aynı rehber öğretmen kadrosu gibi kadrosu olacak. işte 250 öğrenciye 1 kadro gibi.

ÇOK BASİT ŞEYLER ÜZERİNE KAFA YORDURUYORLAR BİZİ.

HANGİ BRANŞ SEÇMELİ YA!!!!

Arkadaşlar kadrolu BTR demek şu olur. Tamirci. Bunun için kadrolu BTR isteyen arkadaşları anlamış değilim. BTR de şu akıllı tahtalara bağlı bir durum. Akıllı tahtaların ömrü 5-10 sene bunun içinde kadro vermezler.

Kaldı ki derneğin de adı zaten Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği. Bilişim Teknolojileri Rehberleri Derneği değil. :)

Norm sorununun çözümü için rehberlik gelsin tabii ki, zaten yaptığımız işler. Ama ders yoksa bu branşın geleceği de yok.

gelecek' Alıntı:
Arkadaşlar kadrolu BTR demek şu olur. Tamirci. Bunun için kadrolu BTR isteyen arkadaşları anlamış değilim. BTR de şu akıllı tahtalara bağlı bir durum. Akıllı tahtaların ömrü 5-10 sene bunun içinde kadro vermezler.
akıllı tahtalar sürekli güncellenecek eskiyenleri bozulanları yenileyecekler dostum malesef kaçışın yok.

arkadaşlar bir önceki mesajımda belirttiğim gibi derneğe durumu bildirdim, derneğin verdiği cevabı aşağıda paylaşıyorum.
hemen şunuda belirteyim derneğin bu cevabı gelmeden bile ben ve birçok arkadaşımız bize btr kadrosu vermeyeceklerini sebepleri ile dile getirmeye çalıştık, ama arkadaşlar nabi avcının konuşmasından sonra tamamen gözlerini karartmış durumdalar ne diyelim allah hakkımızda hayırlısını versin.
Arkadaşlar sizlerden ricam bizler için son derece hayati önemi bulunan derneğimizi artık acımasızca eleştirmekten vazgeçin, derneğimiz elinden geleni yapmakta, bunu herkes çok iyi biliyor ama yinede bazı arkadaşlar sürekli derneğe saldırıp duruyor, derneğimize sahip çıkalım lütfen...
Zorunlu ders ve kadrolu btr sanki birbirinin alternatifi gibi sunulmakta. Aslında her biri farklı çok sayıda değişken düşünülerek değerlendirilmelidir.

Kadrolu BTR olacak ise görev tanımı yapılacak mıdır, yoksa şimdiki gibi öğretmen ve öğrencilerin değil bilgisayarların rehberliği mi ön planda tutulacaktır. Bu kadrolara sadece bt öğretmenleri mi getirilecektir. 80 sayılı kararda daha istediğimiz yönde değişiklik elde edememişken bu kadrolar mühendis, istatistikçi vb kişiler için mi oluşturulacaktır? Öğrenciler her şeyi biliyor, kendi kendilerine öğrenebiliyor bu derse ve öğretmenine ihtiyacımız yoktur diyen bir anlayış öğretmenleri öğrenciler kadar bile yeterli görmeyecek onlara yardımcı olunması için kadro mu verecektir? fatih projesi gibi çok yetkiliyi sıkıntıya sokacak bir projenin tüm sorumluluğunu ve geleceğini üstelenmiş ilçe, il hatta YEĞİTEK bünyesindeki eğitici formatörlere kadro verememiş, bırakın eğiticileri temizlik işleri için yeteri kadar personel kadrosu verememiş Bakanlığımız ilk yıl 27000 btr öğretmeni için alım yapmayı öncelikli ihtiyaç olarak belirleyebilecek midir? Üstelik böyle bir alım yapılması durumunda mevcut mezunların yetmeyebileceği de değerlendirilirse işler biraz daha karmaşık bir hale gelecektir.

BTR durumunda ciddi bir sıkıntı var. Biz kadro olsun diyemiyoruz çünkü önümüzü göremiyoruz; daha sonra yine bt eğitimini ve eğitimcilerini sıkıntıya sokacak durumlar oluşmasının önü çok açık. Ama ders konusunda seçmeli sistemin bizim ülkemiz şartlarına uygun olmadığı açık. Üstelik dersi biz sadece bt öğretmenleri için değil öğrencilerimiz ve geleceğimiz için de istiyoruz. İstediklerimiz bu kadarla da sınırlı değil. Çapraz ders, kaynak aktarımı, notla değerlendirmesi, dersi pekiştirecek egzersiz çalışmaları vb devamı da var.

Taraflar oturup değerlendirmelerde bulunmalı, çalıştaylar yapılmalı çözümler üretilmeli diyoruz. Ama şu bir gerçek derneğin ne olacak belgesinde basit bir formatörlük önerisi var biz bile bu gibi alternatifler üretebiliyoruz hep beraber düşünsek neler çıkartırız diyoruz. Orada "seçmeli formatörlük" diye üstünkörü adlandırabileceğimiz bir öneriye üstü kapalı değindik. Değerlendirmeye aldıklarını da biliyoruz.

Bu olsun olmasın diye oylamayla yapılacak kabul ettirilebilecek bir şey değil maalesef. Sırf basit bir durum için sayfalarca gerekçeler yazıyor onlarca bilimsel anket yaptırıyoruz. Evren örneklem seçiminden tutun da güvenilirlik katsayılarına kadar ince eleyip sık dokuyoruz. 2800 BT öğretmenin fatih projesine ilişkin görüşlerini yansıttıkları ankete "4 üniversiteden aldığımız danışman hocalarımızın bilimsel yöntemlerle topladığı bizim verilerimizle örtüşmüyor" diyerek kenara bırakmış bir grubu ikna etmemiz gerektiğini hatırlayayım. Üstelik bu grup formatörleri de, o formatörlerin okullarda üstelendikleri görevleri de, diğer öğretmen ve yöneticilerin formatörlere ne şekilde ihtiyaç duyduklarını da, yaptıkları işleri de çok çok çok iyi, hatta bizlerden bile iyi bilmekte. Hatta okul müdürlerine ve diğer öğretmenlere, öğrencilere sorulmuş anketler var "bt formatör öğretmene ihtiyacınız var mı?, ne şekilde yararlanıyorsunuz vb sorular var içerisinde ve maalesef bt öğretmenleri kadar gerekli görmedikleri hatta öğretmenin hangisi olduğunu bile bilmediklerini söylüyor bu anketler. Onun için reddedilemez, kabul edilebilir olmak zorundayız. 638 kişi btr kadrosu istiyor kadro verin dememiz mümkün değil maalesef? Ya da dernek tüm işleri bir kenara bırakalım gidelim btr kadrosu isteyip duralım diyemez. tüme varım şeklinde gidiyor bu işler. ufak adımlar ilkesi ile. Hepsinin söylediklerine savunma dayanak yaratıyoruz... Her çalıştaya her gazete haberine her yere girmeye çalışıyoruz...

Bizim bu kişileri Sırf bir medya okuryazrlığında internet ünitesi var mevcut öğretmenlerinizin içinde en uygunu biziz diyebilmek için 18 yetkili ile görüştük 42 sayfalık gerekçe yazdık, çalıştaylarına davet alabilmek için araya tanıdıklar soktuk. ücretini kendimiz karşılamak koşuluyla ne yaptık ettik girdik ekibe varın siz düşünün :)

Bu anketi dolduran arkadaşlar e-posta atmak dışında ne şekilde mücadele edeceklerse biz elimizden gelen desteği yapmaya hazırız.

bugün BTR olarak görev yaptığım okulda VELİnin birisiyle aynen şu diyalog geçti aramızda :

Veli: Hocam merhaba Nasınsınız? Ben 9A 'dan xxxxxx'in velisiyim. XXXX'in durumunu öğrenmeye geldim
BEN:Abi ben derse girmiyorum burda onun için birşey diyemeyeceğim.
Veli: Haaa ben de sizi öğretmen sanmıştım
BEN: Yok abi ben öğretmenim de burda FATİH projesinden sorumluyum bilgisayarlara tahtalara filan bakıyorum
Veli: Bilgisayar mı tamir ediyorsunuz (bu kısımda muhtemelen kendi bilgisayarı boulmuş sanırım onu nasıl tamir edebileceğimi soracakken ben devreye giriyorum)
BEN: Yok abi ben gerçekten öğrenimde .....(tam bişeyler anlatacaktım ki)
Veli: Neyse KARDEŞ hadi iyi günler ben gidiyorum
VE BEN: !!!!!?????? :scared: :puhaha:

sivayseri' Alıntı:
bugün BTR olarak görev yaptığım okulda VELİnin birisiyle aynen şu diyalog geçti aramızda :

Veli: Hocam merhaba Nasınsınız? Ben 9A 'dan xxxxxx'in velisiyim. XXXX'in durumunu öğrenmeye geldim
BEN:Abi ben derse girmiyorum burda onun için birşey diyemeyeceğim.
Veli: Haaa ben de sizi öğretmen sanmıştım
BEN: Yok abi ben öğretmenim de burda FATİH projesinden sorumluyum bilgisayarlara tahtalara filan bakıyorum
Veli: Bilgisayar mı tamir ediyorsunuz (bu kısımda muhtemelen kendi bilgisayarı boulmuş sanırım onu nasıl tamir edebileceğimi soracakken ben devreye giriyorum)
BEN: Yok abi ben gerçekten öğrenimde .....(tam bişeyler anlatacaktım ki)
Veli: Neyse KARDEŞ hadi iyi günler ben gidiyorum
VE BEN: !!!!!?????? :scared: :puhaha:
:puhaha: :puhaha:

arkadaşlar biz tamirci değiliz(değil mi) ben not vereceğim bir dersim olsun istiyorum. Öğrencilerin velilerin ve arkadaşlarımın beni kale almasını istikyorum. Boşverin yapmayın nasılsa not yok sesini duymak istemiyorum. Sbs de yok çocuğum derse girmese sınıfta test çözse isteklerine cevsp aramsk, ya boşver ne uğrsşıyosun kelimelerinide duymak istemiyorum. İlk yıllardakki gibi önemsenen bir ders istşyorum

evet derslerin zorunlu olması için mücadele edilmesi gerektiğini savunan öğretmenlerin bt rehberliği isteyenlerden fazla olduğunu göstermek amacıyla açılan bu anket tam tersi istikamette sonuçlanmıştır.

ve görüldüğü üzere dernek için anket sonucu bir anlam ifade etmiyor :) bu mesaj burada dursun.

kardeş git kendine konu başlığı aç orada ne istiyorsan yaz, bu anketin sonuçları dernek için bir anlam ifade etmiyorsa, senin mesajların da bu anket için birşey ifade etmiyor, bu mesajda burada dursun, konuyu kirletip durma.

Geri