Zorunlu ders mi? Kadrolu btr mi? (Anket)

Kodla Büyü
Bi de o var değil mi... Ben de BT öğretmenlerinin çoğunluğu nasıl ders istemiyor diye üzülüyordum.

zulfikar1985' Alıntı:
schumix' Alıntı:
Nedense sadece dersin seçilmesinin gerektiğini düşünenler verdiği oy ile beraber açıklamasını da yazıyor. Ama sadece BTR diyenler oyu verip çekip gidiyor. Onlar da gerekçelerini ve nasıl bu hedefe ulaşabileceklerini yazarsalar daha sağlıklı olur. Yoksa oturduğumuz yerden BTR kadrosu olsun demek çok kolay.
3-4 yıl kadar önce milletin formatör olup(!) sızladığı dönemlerde, ben gayet rahat istediğim saatte okuldan çıkıp gidebiliyorken, rahatım yerindeyken bir fikir ortaya atmıştım; gelin hep beraber formatör olmayalım ben hazırım demiştim. Okullardaki hiç bir bilişim işinede bakmayalım demiştim. Ama gördüm ki bilişimciler kredi borçlarıyla boğuşurken aylık tam ekdersten feragat etmelerini istemek hayaldi. O yüzden geçerli bir sebep var mı ki yazılsın hocam?
NOT: Branşdaşlarımın gönlü olsun, her ikisinede evet diyenlerdenim.

Hocam o zaman norm fazlası, ders eksikliği gibi bir problem yoktu. Şu saatten sonra sizin dediğinize göre herkes tercihini yapacak. Norm fazlası olup sürekli okul ve bazen de ev değiştirmek ya da bunu kabul edip tam ek ders demek.

eskisehir_bilisim' Alıntı:
Ne yani şimdi bu ankete bakılırak BT öğretmenleri BTr istiyor sonucuna mı ulaşılacak. Bu foruma üye olanların çoğu BT öğretmeni değil. Böyle bir anket ancak Dernek gibi üye olanların branşının kesin olarak bilinmesi ile sağlıklı sonuca ulaşabilir. Benim Bt öğretmeni arkadaşlarımın ezici çoğunluğu Dersimizin olması gerektiği konusunda hem fikir ken bu tür anketlerle herhangi br yargıya ulaşmak çok mantıksız

doğru tespit, bu anket geçersizdir.

Ayrıca ders isteyen arkadaşlarla ilgili bir yorum dikkatimi çekti. BTR de rahat olmadıkları için ders istiyorlarmış. Bu yorumu yapan arkadaşın meslekteki yılını bilmek isterim. 2002 yılında gül gibi dersimizin olduğu zamanları yaşamışmı acaba?

Veya öğrencilerinin şu anki bilişimsizliklerinin tek çözümü kendisi olduğunu göremiyormu.

Arkadaşlar ders olmazsa piyasada usb si sağlam akıllı tahta kalmaz. Okul da bunları tamir edecek parayı bulamaz. E döndük başa :)

mevcut şartlar hiç fena değil aslında...şu anda norm fazlası değilim ancak tayin istemek istiyorum ve okul yok... bu yüzden bu sorunu çözecek yani norm +tayin sorununu çözecek her yöntem iyidir, tatillerde ve haftada 30 saatten fazla çalışmamak şartıyla...

Kadroyu versinler de nasıl verirlerse versinler, artık norm fazlası olmayalım...

Arkadaşlar benim artık zoruma gidiyor, bu adı ne olursa farketmez BTR veya formatörlük, yazık değil mi müdür veya müdür yardımcısının elinde oyuncak oluyoruz ha iyi geçinenlere birşey demem, ama odaya giriyorsun kalkıyor, yok bu bilgisayarda dosya açılmıyor, yok virüs mü girmiş yok öğretmenler odasının bilgisayarına bakıver hata veriyor, ya lütfen arkadaşlar biz öğretmen yetiştik ben kaldıramıyorum. Her öğrenciye laptop veririz, yapılır birşeyler olmadı sadece projeksiyonda ders işleriz, evde uygulama ödevi veririz. Ders olmalı, bizim okulda bulunma sebebimiz bu

İllaki BTR olacaksa ben altımda çalışan bir teknik eleman isterim.

Ankete oy verenlerin tamamının BT öğretmeni olduğunu mu düşünüyorsunuz? İsterseniz katılan öğretmenleri tek tek araştırıp sonucu görün. Cevabı görmek için 12 bin öğretmene ulaşmaktan daha kolay olur. Bir çok arkadaşımız BT Rehberliği istemiyor değil, biz de istiyoruz. Ama ders de mutlaka olmalı. "Ders mers hikaye" bu anlayışa acayip sinirlerim bozulmaya başladı. Önceden saygı gösterirdim ama göstermiyorum artık. Ne kadar anlatırsan anlat, anlattıkların karşındakinin anladıkları kadardır demiş Mevlana Hazretleri. Yaza yaza yoruldum ama bıkmadım. Sıfır ders ile öğretmenlik mi yapılır? Sanki BT dersine çocukların ihtiyacı yokmuş gibi bunu bir de BT öğretmenlerinin savunmasını aklım almıyor. Sen dersinin önemini anlat, çözüm önerileri üret, gerisini MEB düşünsün. Dersime gerek yok diyen öğretmenin okulda yeri yok bence. Teknik bi alana yönelsin. BT Rehberliği kadrosunu okul okul dolanmamak için istiyor olmamız lazım. Sıfır ders ile makine peşinde koşmak için mezun olmadık.

7 Yıldır formatör olmamak için ilçe MEMe gidip nereye isterseniz oraya ders verin diye kendimi şikayet ediyorum. Pişman değilim,-----öğretmen olduğumuz gerçeğini unutup teknisyen muamelesi yapan idarecilerle--- karşı karşıya gelmemiz işten bile değildi çünkü. Ayrıca rehber(pdr) öğretmen arkadaşlardan biliyorum okulun en sorunlu öğrencileriyle uğraşıp diğer branştaki arkadaşlardan siz iş yapmıyorsunuz eleştirisi almalarını da göz ardı etmeyin. Okulda derse girmeyen öğretmen ciddiye alınmaz!!!!!!!!!!

ilkerali' Alıntı:
7 Yıldır formatör olmamak için ilçe MEMe gidip nereye isterseniz oraya ders verin diye kendimi şikayet ediyorum. Pişman değilim,-----öğretmen olduğumuz gerçeğini unutup teknisyen muamelesi yapan idarecilerle--- karşı karşıya gelmemiz işten bile değildi çünkü. Ayrıca rehber(pdr) öğretmen arkadaşlardan biliyorum okulun en sorunlu öğrencileriyle uğraşıp diğer branştaki arkadaşlardan siz iş yapmıyorsunuz eleştirisi almalarını da göz ardı etmeyin. Okulda derse girmeyen öğretmen ciddiye alınmaz!!!!!!!!!!

Hocam derse girsen sanki teknisyenlik yapmayacakmısın kaç müdür gördüm dersten beni defalarca acil koduyla çağıran. Siz gerçekten milli eğitimde mi çalışıyorsunuz

1-her okula bir BTR kadrosu versinler
2-BTR olanlar hiç derse girmesinler
3-BTR görevlendirme ile değil tam bir kadro haline getirilmeli ve emekliliğe kadar BTR diye okullarda ayrı odaları olan birimler oluşturulmalı.
4-BTR'lerin aynı RAM'lar gibi illerde ilçelerde bir merkezleri olmalı.
5-BTR'ler 20 saat ekders ücreti almalı nöbet, kulüp vb gibi öğretmenlere verilen görevlerin hiçbiri verilmemeli
6-BTR'ler istedikleri her türlü okula okuldaki bilgisayar ders saatine bakılmadan okulun BTR kadrosu boşsa tayin isteyebilmeli
7-BTR'ler sabah 9 öğleden sonra 15:00 arası mesai yapmalı
8-BTR'ler ara tatil ve yaz tatilinde öğretmenlerle birlikte tatile ayrılmalı.
9-BTR kadrosundan istifa edenler norm açığı olan okullara isteğine göre hizmet puanı üstünlüğüne göre bilişim teknolojileri öğretmenliğine dönüş yapabilmeli.

bunun dışında

1-bilişim dersleri seçmeli değil zorunlu hale getirilmeli.
2-BTR kadrosuna geçmeyen bilişimciler aynen normal öğretmenliğe devam etmeli

eğer böyle olursa ben BTR olmak isterdim.. Sonuçta BTR kadrosundayım bir görevlendirme değil. Okuldaki tüm bilgisayarları, ağı vb. hepsini sene başından kurardım. hem yedeklerdim hem deepfreze kurardım. birde bilgisayardan anlamayanlar için birlgisayar kursu açardım. sonra yemişim müdürünü müdür yardımcısını. bana şu nasıl yapılıyor diye sorana kurs açıyorum kursa katılın öğrenin şimdi ayak üstü size dersmi anlatayım tarzından cevapları verebilirdim..

hiiiç kendimi teknisyen gibi hissetmezdim. yıl sonuna kadar bozulan bilgisayar yazılımı olmazdı sonuçta olsada yedeğide var 5 dakikalık iş. donanım sorunu olduysa parça değiştiridim. eee. parça yoksa bilgisayar bekler parça gelinceye kadar. sonuçta her ilde ilçede BTR merkezleri olacak oraya şu marka şu parçadan lazım desem yeter, parça gelince yenisini tak bitti. yok hallolmayan bir arızamı var. bozuk yaz üstüne hurdaya ayır napalım bir ömrü var bunların. ne uğraşacağım öğrenciyle.. yok yeşilay haftasıymış yok bilmeme neymiş..

hhtc' Alıntı:
ilkerali' Alıntı:

Hocam derse girsen sanki teknisyenlik yapmayacakmısın kaç müdür gördüm dersten beni defalarca acil koduyla çağıran. Siz gerçekten milli eğitimde mi çalışıyorsunuz

+1 :alkis:

samil' Alıntı:
Eslivya' Alıntı:
Sanki matematik dersine çocuklar bayılıyor! Ne demek dinlemek istemeyen çocuğu zorlamanın alemi yok. Siz hiç matematik dersinde çocuklar sıkılıyor, yapamıyorlar, bu dersi vermenin anlamı yok diyen bir matematik öğretmeni gördünüz mü? Aileler çocuklarının facebookta cirit atmasına güvenerek bilgisayar kurdu olduklarını düşünüyorlar. Onlara bu farkındalığın oluşturulması bizim görevimiz olmalı. Ders olmadan BT Rehberliği isteyenleri de anlayamıyorum... Zaten bi BT öğretmeni okulda bulunduğu zaman içinde BT Rehberliği yapıyor, yapmalı da. Norm sorunu olmaması için ise BT Rehberliği kadrosu verilmeli. Bu sefer de kalabalık okullarda 30 saat derse giren öğretmenin BT Rehberliği yapmaya vakti kalmayacak. Buna da belki en fazla 15 saat derse bir BT öğretmeni atanması ile çözülebilir.

Size sonuna kadar katılıyorum. Sanki BT dersi dışındaki tüm derslerde herşey güllük gülüstanlık. Ders dinlemeyen öğrenci her derste aynı. Çoğumuz genç olduğu için zoruna gitmiyor. İlerleyen yıllarda tamirci muamelesi görmek daha fazla koyar.
Ayrıca Özelleşmeye can atan hükümet ayda bir format atmak için norm + 18 ekders vermez.Okullardaki teknik işler yarın hizmet alımı ile asgari ücret karşılığında yaptırılırsa o zaman BTR kadrosu isteyenlere ne gözle bakılacak çok merak ediyorum.

.

Ellerinize sağlık sayın hocalarım. Çok güzel anlatmışsınız durumu. Diğer cevapları okuyan arkadaşlar. Bence bu cevaplara odaklanalım. Çünkü sağlıklı bakış açısı bu şekilde olacaktır diye düşünüyorum.

.

tayinci42 hocam söylediğiniz durumlarda yine mağduriyet giderilmiyorki. Dersi seçenler BT Rehberi olmayacaksa saatini doldurmak için yine okul okul dolaşacak. Aynı zamanda okuldaki teknik konularda ben BT Rehberi değilim, bilgisayarlarla ilgilenmem demek de etik olmaz bence. Herkesin bunu tavrı sergilemeye cesareti de olmaz. Dersler zorunlu olsun diyorsunuz, siz BT rehberliğini tercih ettiniz diye okulunuzdaki derslere başka bilişimci atamazlar. Makul bir çözüm değil bence.

biltek2007' Alıntı:
eskisehir_bilisim' Alıntı:
Ne yani şimdi bu ankete bakılırak BT öğretmenleri BTr istiyor sonucuna mı ulaşılacak. Bu foruma üye olanların çoğu BT öğretmeni değil. Böyle bir anket ancak Dernek gibi üye olanların branşının kesin olarak bilinmesi ile sağlıklı sonuca ulaşabilir. Benim Bt öğretmeni arkadaşlarımın ezici çoğunluğu Dersimizin olması gerektiği konusunda hem fikir ken bu tür anketlerle herhangi br yargıya ulaşmak çok mantıksız

doğru tespit, bu anket geçersizdir.

Ayrıca ders isteyen arkadaşlarla ilgili bir yorum dikkatimi çekti. BTR de rahat olmadıkları için ders istiyorlarmış. Bu yorumu yapan arkadaşın meslekteki yılını bilmek isterim. 2002 yılında gül gibi dersimizin olduğu zamanları yaşamışmı acaba?

Veya öğrencilerinin şu anki bilişimsizliklerinin tek çözümü kendisi olduğunu göremiyormu.

Arkadaşlar ders olmazsa piyasada usb si sağlam akıllı tahta kalmaz. Okul da bunları tamir edecek parayı bulamaz. E döndük başa :)
1300 bt öğretmeninden oy kullananlar 350 kişi bile değil elbetteki bu anket tüm bt öğretmenlerini bağlamaz, ancaak, forumda sürekli tartışma çıkıyor son dönemlerde dernek konusunda çok fazla muhalif yazılar yazılmaya başlandı, ha ben demiyorumki bu anket sonucuna göre hareket edelim ama dernek anket sonucunu aklının bir tarafında tutabilir, benim düşüncem bize durduk yerde btr kadrosu vermeyecekleridir neyi istediğimizden ziyade neyi alabileceğimiz önemlidir, yoksa kadrolu btr yi verseler bende güle oynaya kabul ererim ama vermezler, vermeyecekler, bu durumda anketin bir bağlayıcılığı yoktur zaten, ama farzedelimki bize teklif sunuldu btr mi istiyorsunuz zorunlu ders mi işte o zaman bu anketin mutlak değerlendirilmesi gerekmektedir.

yahu bu BTR isteğide güzelmiş daha az çalışıp daha çok kazanmak istiyoruz :)
btr işi diye o saydığınız işlerin ederi asgari ücrettir yazık değilmi bu uyduruk işler için devlet bi ton para ödesin
ozaman tekel işçileri gibi bizede artık kadrodan çık 4c li btr ol der adamlar ve haklılar ben olsam kesinlikle btr işi için asgari ücretten fazla vermem

tayinci42' Alıntı:
1-her okula bir BTR kadrosu versinler
2-BTR olanlar hiç derse girmesinler
3-BTR görevlendirme ile değil tam bir kadro haline getirilmeli ve emekliliğe kadar BTR diye okullarda ayrı odaları olan birimler oluşturulmalı.
4-BTR'lerin aynı RAM'lar gibi illerde ilçelerde bir merkezleri olmalı.
5-BTR'ler 20 saat ekders ücreti almalı nöbet, kulüp vb gibi öğretmenlere verilen görevlerin hiçbiri verilmemeli
6-BTR'ler istedikleri her türlü okula okuldaki bilgisayar ders saatine bakılmadan okulun BTR kadrosu boşsa tayin isteyebilmeli
7-BTR'ler sabah 9 öğleden sonra 15:00 arası mesai yapmalı
8-BTR'ler ara tatil ve yaz tatilinde öğretmenlerle birlikte tatile ayrılmalı.
9-BTR kadrosundan istifa edenler norm açığı olan okullara isteğine göre hizmet puanı üstünlüğüne göre bilişim teknolojileri öğretmenliğine dönüş yapabilmeli.

bunun dışında

1-bilişim dersleri seçmeli değil zorunlu hale getirilmeli.
2-BTR kadrosuna geçmeyen bilişimciler aynen normal öğretmenliğe devam etmeli

eğer böyle olursa ben BTR olmak isterdim.. Sonuçta BTR kadrosundayım bir görevlendirme değil. Okuldaki tüm bilgisayarları, ağı vb. hepsini sene başından kurardım. hem yedeklerdim hem deepfreze kurardım. birde bilgisayardan anlamayanlar için birlgisayar kursu açardım. sonra yemişim müdürünü müdür yardımcısını. bana şu nasıl yapılıyor diye sorana kurs açıyorum kursa katılın öğrenin şimdi ayak üstü size dersmi anlatayım tarzından cevapları verebilirdim..

hiiiç kendimi teknisyen gibi hissetmezdim. yıl sonuna kadar bozulan bilgisayar yazılımı olmazdı sonuçta olsada yedeğide var 5 dakikalık iş. donanım sorunu olduysa parça değiştiridim. eee. parça yoksa bilgisayar bekler parça gelinceye kadar. sonuçta her ilde ilçede BTR merkezleri olacak oraya şu marka şu parçadan lazım desem yeter, parça gelince yenisini tak bitti. yok hallolmayan bir arızamı var. bozuk yaz üstüne hurdaya ayır napalım bir ömrü var bunların. ne uğraşacağım öğrenciyle.. yok yeşilay haftasıymış yok bilmeme neymiş..
:alkis:
+ isteyene branş değiştirme hakkı getirilmeli.

dndd' Alıntı:
yahu bu BTR isteğide güzelmiş daha az çalışıp daha çok kazanmak istiyoruz :)
btr işi diye o saydığınız işlerin ederi asgari ücrettir yazık değilmi bu uyduruk işler için devlet bi ton para ödesin
ozaman tekel işçileri gibi bizede artık kadrodan çık 4c li btr ol der adamlar ve haklılar ben olsam kesinlikle btr işi için asgari ücretten fazla vermem
:alkis: :alkis:
bencede
btr diye tutturanların bu yazıyı iyi okumaları gerek. arkadaşlara sürekli bize btr kadrosu vermeyeklerini anlatmaya çalışıyoruz ama malesef okumuyorlar galiba. :(

isteyene branş değiştirme hakkı getirilmeli
sana daha öncede cevap yazdım değerli sanal arkadaşım. :) branş değişikliği yapmak isteyen arkadaşlarda haklılar elbet, yanlız isteyen branş değiştirebiliyor zaten birçok arkadaşımız 2. üniversitesini okuyor, bu hakkın var yani, birde branş değişikliği için uğraşmaya ne hacet, bir düzenleme olmazsa bu bölümün(bt) ömrü birkaç sene.

bir çok okulun BT sınıfı yok. şu koşullarda ders zorunlu olsa ne olacak ki. ne verim alacaksın da ne verebileceksin çocuklara. BTR desen ona da akıllı tahta olan okul lazım. velhasıl kelam korkarım hepimizi bir kuyuya atıp yakacaklar.

serdemir' Alıntı:
Kadrolu btr nin çalışma koşullarına bağlı. İyi şartlarda btr ye oy verebilirim. İyi bt sınıflı, en az iki saat ders olan ve içeriğin bana bırakıldığı bir bt dersine hayır demem.

:+1:

anket cuma gününe kadar devam etsin, cuma günü anket sonucunu derneğin mail adresine gönderirim, bir bilgi olarak derneğin kayıtlarında bulunmasında yarar var.

arkadaşlar hepimizin bilip de kabullenemediği sey su ki zorunlu bilişim dersi hayal :((( yoksa eminim hepimiz diğer tüm öğretmenler gibi dersine girip çıkmak ister gönül rahatlığı ilee çalışmak ister..

spring' Alıntı:
arkadaşlar hepimizin bilip de kabullenemediği sey su ki zorunlu bilişim dersi hayal :((( yoksa eminim hepimiz diğer tüm öğretmenler gibi dersine girip çıkmak ister gönül rahatlığı ilee çalışmak ister..
zorunlu ders hayal ise kadrolu btr ütopyadır.

hastasıyız dede' Alıntı:
spring' Alıntı:
Sonuna kadar haklısınız.

hastasıyız dede' Alıntı:
spring' Alıntı:
Hocam madem ütopya, olmayacak işi niye ekliyorsunuz o zaman maddelere, derneği de size göre saçma sapan bir yönde sonuçlanmış anketle meşgul edeceksiniz bir de.. Neyi gösterecek yani sonuç böyle olursa..

Ya Allah aşkına dersin zorunlu 2 saat olması demek bir çok okula bt sınıfı kurulması ve yenilenmesi demektir. MEB buna hiçbir yanaşmaz adamlar ek dersi ve maaaşı nasıl keseriz diye 24 saat düşünüyor. Ek gerçekçi çözüm her okula 1 Bilişim öğretmeni kadrosunun verilmesidir

Dernek bile zorunlu derslerin gelmesinin uzak bir hedef olduğunu bunun için kamuoyu oluşturulması gerektiğini, insanların bilinçlenmesi gerektiğini söylüyor. Ama bir yandan da normun biran önce belirlenmesi gerektiğini savunuyor. Siz bunu bir çelişki olarak mı görüyorsunuz? Madem derse bağlı olmadan belirlenecek bir norm size göre zorunlu dersten daha uzak bir ihtimal o zaman siz de derneğin istediğini düşünürsek bir çelişki içerisindesiniz.

keşke yan alanımız olsaydı da branş değişikliği yapabilseydik....her yıl ordan oraya savruluyoruz.öğretmenlik mesleğinden soğudum resmen

ya kimse bize bişey sormuyor biz birbirimizi yiyoruz burda.bizi adam hesabına alıpda bakanlık bişey sormuyorki neden birbirinizi yiyorsunuz

mehmettuna68' Alıntı:
Ya Allah aşkına dersin zorunlu 2 saat olması demek bir çok okula bt sınıfı kurulması ve yenilenmesi demektir. MEB buna hiçbir yanaşmaz adamlar ek dersi ve maaaşı nasıl keseriz diye 24 saat düşünüyor. Ek gerçekçi çözüm her okula 1 Bilişim öğretmeni kadrosunun verilmesidir

Herkes MEB olmuş arkadaş, herkes MEB'i düşünüyor. BT sınıfları nasıl kurulurmuş. Bir okulda her öğrenciye tabletin verilmesinin getireceği külfetle BT sınıfı kurmanın getireceği külfeti bi kıyaslayın.

Her okula bir BT öğretmeni kadrosu olayı tamam güzel de ders olayına neden yanaşmıyorsunuz yahu. Bi elinize vicdanınıza koyup düşünün. Öğrencilerinizin bu derse gerçekten ihtiyacı yok mu? Elinizdeki imkanların yokluğunu düşünmeden önce çocukların öğrenmesi gerekenleri düşünün. Dersimiz zorunlu olursa BT sınıfı istemeye de yüzümüz olur.

Geri