ZORUNDASINIZ. Pardus'a şimdiden alışın.

Kodla Büyü
....saçma gereksiz trol konular ....
Aman hocam, ben kimseyi trollemiyorum . Hayatta yapmam öyle şey.
Sadece arada linux denemeleri yapmış bir win kullanıcısı olarak (derhal pardus'a geçilecek) karşılaştığım güçlüğü, proje olarak karşımıza gelecek olan ve durumu benim gibi olacak diğer illerdeki arkadaşların hazırlıklı olması için, konuşuyorum, yazıyorum.

Ana fikrim; herkes şimdiden okulda gözüne kestirdikleri bir bilgisayara Pardus yüklesin ve denemeler yapsın dı.

Mac'ın olayına ben de hayranım. Ki o da bir linux.

Bir de şu var. Bazı arkadaşlar pardus'a geçtik 30-40 tahtaya yükledim. 15-20 yazıcı tanıttım. Hiç şikayet gelmedi diyor ya, hayret ediyorum.
PArdus'u kendi okulum dahil, 4 kuruma yükledim. 2 hafta onbeş gün telefonum susmadı.

Hocam bide şu açıdan bakın pardus veya türevi bir linux tabanlı işletim sistemine geçmek bahsettiğim programlar ve türevlerini öğrenme sayısını (zaten çok az) artırırmı yoksa azaltır ve bitirirmi? ben bildiğim ve dersini verdiğim(Hizmet içi dahil) programları üniversitede öğrenmedim ve bu gurupda bilmeyen arkadaşlarda pardus mü windows mu demek yerine oturup az baksalar kolayca öğrenebilecekleri ve öğretebilecekleri programlar olduğunu görürler. Ki maalesef biz hala saçma gereksiz trol konular yaratıp onlarla oyalanmayı seçiyoruz.... ama şu konuda haklısınız biz word de metin düzenlemekden ileri gidemiyoruz...
Keşke Word de metin düzenlemeyi bile tam olarak yapabilseler ben onada razıyım. ;)

Hocam sizi anlıyorum ancak olaylara çok idealist bakıyorsunuz.

Sizin bahsettiğiniz programları kullanmak isteyen insan sayısı bırakın okulu bütün topluma genellesek toplumun çok az bir kısmı ister. Bu kısımın bilgisayar kullanma becerisi vardır istediği sistemi kurar istediği programıda kullanır.

Gerçek hayata gelecek olursak 10 yıllık öğretmenim 7 tane okulda çalıştım hiçbir okulda daha bir tane bile öğretmen bana gelipte hocam autocad ya da photoshop ya da solidworks öğreniyorum da şu konuda yardımcı olur musunuz ? Demedi... ki sen Visual studio dan bahsediyorsun :). Hele ki sıradan bir kullanıcı ya da devlet memurunun diyeceğine ya da öğrenmek isteyeceğine ihtimal vermiyorum bana göre öğrenmesine de gerek yok. öğrenmek isteyen çıksa bile bir elin parmağını da geçmez bunlar zaten kendi bilgisayarına kurar windows'u e öğrenir. Kaldı ki kaç tane okulda ya da kurumda bahsettiğimiz çizim ve grafik programlarını çalıştıracak bilgisayar var ? O yüzden bir devlet kurumunda ya da sıradan günlük bilgisayar kullanıcısının pardusu ya da herhangi bir Linux sürümünü kullanmasında hiç bir olumsuz taraf yok.

Not : Bütün bunları söylerken yanlış anlaşılmasın sakın Asla şunu iddia etmiyorum: Pardus, windowstan ya da mac os dan daha iyi süper demiyorum. Bunu söylemek zaten abesle iştigal olur. Söylemek istediğim TUBİTAK mühendislerimiz bir işe girişmiş yıllardır uğraşıyorlar(%100 yerli olmasada ) bir sistem ortaya çıkarmışlar PARDUS un son geldiği noktada bu sistemi günlük bilgisayar kullanıcılarının ve birçok devlet memurunun kullanmasında hiçbir sakınca yokken 5 tane kodu yan yana getirip yazamayan adamlar Pardusu kötülüyor emeğe de biraz saygı duymak, işin bir ucundan tutmak lazım. Ülkemiz açısından stratejik öneme sahip ürünleri sistemleri kullanarak gelişimine katkıda bulunmakta hiçbir sakınca yoktur diye düşünüyorum.

beyler
hayatta apple mac kullanmam diyordum tam 44 yaşımda mac os ile tanıştım.Adamlar nasıl yapmışsa 20 senelik 64mb ekran kartlı makinemde photoshop bir sniper mermisi gibi çalışıyor.Windows yüklü gpu bol ram bol makinem hızlı değil.Windows hazırcılıktan başka birşey değilmiş bunu öğrendim.
hocam normal pc ye mi macos kurdun

O sihirli kutunun içinde windows tek tıkla çalışıyor.Ama plastik windows yüklü makinelerde osx verimli çalışmıyor.

Linux Mint yükledim,
i5 4590 3.3 GHz, 16 GB RAM, 2TB disk, Radeon RX460 4GB GDDR5 Ekran Kartı, 23" ekran, 2+1 microlab ses, ...

Canon 2702 renkli yazıcı çalışmadı ve Hâlâ telefon (samsung A5) bağlayınca içindeki dosyaları göremiyorum.

Şimdi Win10 yükledim. Canavara döndü bilgisayar.

Bu linux'un telefonlarla alıp veremediği nedir?

NOT: Mint 'ın Hakkını yemeyeyim. PArdus'dan farklı olarak wifi ağına hemencecik bağlandı.

Linux Mint yükledim,
i5 4590 3.3 GHz, 16 GB RAM, 2TB disk, Radeon RX460 4GB GDDR5 Ekran Kartı, 23" ekran, 2+1 microlab ses, ...

Canon 2702 renkli yazıcı çalışmadı ve Hâlâ telefon (samsung A5) bağlayınca içindeki dosyaları göremiyorum.

Şimdi Win10 yükledim. Canavara döndü bilgisayar.

Bu linux'un telefonlarla alıp veremediği nedir?

NOT: Mint 'ın Hakkını yemeyeyim. PArdus'dan farklı olarak wifi ağına hemencecik bağlandı.

Pes etme. İşletim sistemine uygun sürücü yoksa yapacak bir şey yok.
Pardus kur ve müşteri hizmetlerine derdini anlat eposta ile sorunlarını çözecek bilgileri yollarlar.

Yazıcı için adres satırına
https://localhost:631/admin/
yaz. kurulu değilse araştır.
CUPS u araştır
Kur ve adres satırına
https://localhost:631/admin/
Yaz.

Telefon konusunda bilgim yok. İhtiyacım olmadığı için tecrübem de. Fakat airdroid kullanmadıysan tavsiye ederim.

Hocam Pardus o kadar zor değil, sadece kullanmasını bileceksin. Kurduğun yerlerdeki kişiler hayatlarında hiç görmemiş bir işletim sistemi kullanıyorlar ve tanınmamış sadece kulak aşinalığı olmuş bir sistem. Windows gibi olmaz tek tıkla her şey çalışsın. Biraz zaman gerekli Pardus'un gelişmesi için. Yakında Windows gibi tek tıkla çalışır hale gelir sadece zaman gerekli fakat o zaman gelene kadar nasıl çalıştırılır hakkında öğretmenlere kullanmaları için Pardus eğitimi verilmesi gerekiyor. Önemli olan burada eğitim.

Okuldaki masaüstünde de manjaro ve elementary os yanında win10 kurulu.Normal bir kullanıcı linuxlara gecemez.Direk win10 açılıyor çünkü.gpt uefi legancy,bios disk yönetimi gibi bilgiler şart.Orta seviyelerdekiler bile manjaro ya gecemez.biri archlinux biri debian tabanlı digeri win10 :D.Forumlarda araştırınca belki açabilir.Biraz profluk şart.Benimkisi hobi tabi.

Hâlâ telefon (samsung A5) bağlayınca içindeki dosyaları göremiyorum
Android File Transfer deposu eklenmeli ve depolar güncellenip uygulama kurulmalı.

Komut halinde:
1- sudo add-apt-repository ppa:samoilov-lex/aftl-stable
2- sudo apt-get update && sudo apt install android-file-transfer

Detaylı anlatım: https://www.omgubuntu.co.uk/2017/11/android-file-transfer-app-linux
Sitenin Ubuntu için anlattığına bakmayın. Linux Mint için de aynı komutlar ve anlatım geçerlidir.

Herşey iyi hoş geçilsin tabii pardusa, hatta sadece okullarda değil tüm devlet kurumlarında geçilsin ama,

Aşılması neredeyse imkansız olan şu sorunu görmezden gelmeyin;
Biz öğretmenlere kurun bunu diyorlar kuruyoruz, bu çocuk oyuncağı bir app değil koskoca bir işletim sistemi olduğu için MİLYON tane farklı senaryoda farklı sorun çıkarıyor.

Derslerin eğitimin devam ettiği ortam olan okullara "hadi bakalım siz tester olun bize sorunları söyleyin bizde halledelim" olayına dönüşüyor. Bu kabul edilebilir birşey değil ve bu doğru bir yöntem değil.

Bu iş yapılacaksa eğer;
  • Adamakıllı 1-2 yıl bir test aşamasının ardından sağlıklı stabil çalışan bir işletim sistemi ortaya koyarsın
  • Bu yazılımı 10-20 okulda test olarak kullandırırsın
  • Eğitim için yazılım hazırlayan şirketlerin bu platforma uygun yazılımlarını hazırlamaları için süre ve fırsat verirsin
  • Bir uzaktan eğitim veya yerel hizmet içi kısa(1 günlük) temel eğitim verirr eğitim dökümanlarını verirsin BTR öğretmenlerine
  • İşletim sistemi büyük oranda sorunsuz hale gelince ondan sonra al kardeşim imaj bu yükle bu zorunlu dersin.
Kusura bakmayın ama şuan varolan girişimlerin çok iyi niyetle ve çok emek harcanarak yapıldığını bilmekle beraber biraz amatörce ve heyecanla "bakın biz program geliştirebiliyoruz , bakın biz sol tarafa panel koyduk hihi çok cici alın kullanın bunu yerli ve milli" tarzı bir girişim olarak görüyorum.

Eğer bu şekilde olursa atıl kalıp pardusa geçişi 5-10 yıl daha geciktirir.

Herşey iyi hoş geçilsin tabii pardusa, hatta sadece okullarda değil tüm devlet kurumlarında geçilsin ama,

Biz öğretmenlere kurun bunu diyorlar kuruyoruz, bu çocuk oyuncağı bir app değil koskoca bir işletim sistemi olduğu için MİLYON tane farklı senaryoda farklı sorun çıkarıyor.

Derslerin eğitimin devam ettiği ortam olan okullara "hadi bakalım siz tester olun bize sorunları söyleyin bizde halledelim" olayına dönüşüyor. Bu kabul edilebilir birşey değil ve bu doğru bir yöntem değil.

Bu iş yapılacaksa eğer;
  • Adamakıllı 1-2 yıl bir test aşamasının ardından sağlıklı stabil çalışan bir işletim sistemi ortaya koyarsın
  • Bu yazılımı 10-20 okulda test olarak kullandırırsın
  • Eğitim için yazılım hazırlayan şirketlerin bu platforma uygun yazılımlarını hazırlamaları için süre ve fırsat verirsin
  • Bir uzaktan eğitim veya yerel hizmet içi kısa(1 günlük) temel eğitim verirr eğitim dökümanlarını verirsin BTR öğretmenlerine
  • İşletim sistemi büyük oranda sorunsuz hale gelince ondan sonra al kardeşim imaj bu yükle bu zorunlu dersin.
Kusura bakmayın ama şuan varolan girişimlerin çok iyi niyetle ve çok emek harcanarak yapıldığını bilmekle beraber biraz amatörce ve heyecanla "bakın biz program geliştirebiliyoruz , bakın biz sol tarafa panel koyduk hihi çok cici alın kullanın bunu yerli ve milli" tarzı bir girişim olarak görüyorum.

Eğer bu şekilde olursa atıl kalıp pardusa geçişi 5-10 yıl daha geciktirir.
saydığınız adımların hepsi yapılmış. ¿

Mesela Antalya'da tüm öğretmenler eğitilmiş, velhasıl bazı ilçelerden kimse eğitime çağrılmamış. ¿

Bir kaç lisede geçen yıl denenmiş, ama nasıl, bu tahtaların hiçbirinde mi yazıcı yok veya hiç bir öğretmen kablosuyla cep bağlamamış, veya ağ paylaşımı yapmamış. ¿

İhtiyaca yönelik tedbirler kapsamında dokunmatik , tüm ihtiyaç programlar (powerpoint için wps). Burada biraz ilerleme var.

Hayırlısı.

Ortada daha Pardus ile ile ilgili resmi bir yazı yok. Zorlama yok. Sen ne diyorsun. Sen nerdesin hocam.
Hocam Antalya'da yazı da var zorlama da var.
Önce BTR ardından tüm BT öğretmenleri çağrılarak bu kurulumların verilen tarihe kadar yapılması istendi.
İsteyenler yapsın değil, şu tarihe kadar tüm okullar geçecek il milli eğitim müdürünün emri denildi.
Hadi BTR'ye bu görevi verdin, ders öğretmenine hangi isim altında bu görev verilebiliyor hocam, ne diyorsun?

...
Matematik öğretmeni sınıfa matematik öğretmek için geliyor, tahta ile cebelleşmeye değil. Diğer öğretmenler için işletim sistemi bizim için olduğundan daha az önemli bir araç. .........
Gönlümden geçen her öğretmenin özgür yazılıma yönelmesi ama öğretmenlerden bunu beklemek saçma olduğu gibi, onları buna zorlamak da gnu/linux'un felsefesi ile taban tabana zıt bir yaklaşım olur.......

Aynı yaklaşımdayım hocam.

..........

Yazacağım çoğu şeyi yazmışsınız elinize sağlık hocam.
Ben de Pardus'a değil ancak bu "zorunlu geliştirici" olma işine karşıyım.
Soruyorsun şu e-kitap açılmıyormuş, hocam yazalım eklesinler, şu yazıcı sürücüsü yokmuş hocam söyleyelim ekletelim....
Bırakalım bu kervan yolda dizilir mantığını da artık.

f klavye q klavye kavgası gibi pardus windows kavgası çıkarmak istiyorlar sanki.bıraksınlar kim neyi daha iyi kullanıyorsa onu kullansın zorlamanın anlamı ne.kodlama dersini önemseme bilişim sınıflarını yük olarak gör ondan sonra pardusa geçince çağ atlayacağını zannet.amaç tasarruf ise bu devletin her kademesinde olmalı

Dün elime gıcır gıcır asus eee pc b202 mini pc geçti.Hem mint hem pardus kurdum.Minigi 200liraya birinden aldım.Al eve kur çocuğun oynasın.

50'li yıllarda Amerikayı protesto eden Araplar coca-cola alınmaması yönünde propaganda yaparak halkı Pepsi ye yönlendirdiler ve böylece Amerika'dan intikam aldılar... Kahrolsun Windows yaşasın Pardus.
Sen akıl ver ey Allah'ım.

bu başlığı açana kahkahalarla gülüyorum. hacı sen kullan ya biz almayalım :):):):):):)
Hocam başlığın altındaki bilgide, pilot uygulamanın son aşaması hakkında bizleri de bulabilecek bir zorunlu proje için bilgi verilmiş.
Maalesef okullar bu pardus un ilk deneme kurumu olacak gibi.

Son düzenleme:
Bence, ilk hafta için söylediğinize eksizsiz katılıyorum ama ...

Etkileşimli tahtada 1 ayda alışırlar. Gerçekçi olalım, ne yapıyorlar? Ne yapıyoruz?. En azından ben pardusda sorun olacak birşey yapmıyorum . Bir öğretmen en fazla sunu, video, morpakampüs, okulistik, kelime işlemci, etkileşimli tahta pogramı, ... bunların kullanmak zor olmaz diye düşünüyorum. İşletim siteminin ayarlarına giren var mı? Yazıcı bağlıysa binde bir yazıcı kurulumu sorun oolabilir...
son iki haftada 30 kadar öğretmenin sınıfına girdim. Sadece yukdarıdaki düşüncem pekişti. Etkileşimli tahtaya klavyeyi bağlayıp, dokunmatiğini kullanmayan birçok öğretmen var. tozdan dokunmatik hiç çalışmıyor, darkında değil...

Arkadaşlar ilçeden gelen yazıda okula bütün tahtalara pardus kurulması istendi.
İlçeyi aradığımda; bize gelen bakanlık yazısında seneye zorunlu olacak, biz bu seneden başlayıp sorunları görmek istiyoruz dendi.
Ben şu an bütün tahtalara kurdum.
Performans açısında bir sıkıntı yok, fakat bazı z kitaplar açılmasında uyumluluk sorunları var.
Öğretmenlerin çoğu zaten internet üzerinden çalışma yaptığı için sıkıntı olmuyor.
Tübitak bu işe el atmış durumda...

Seneye hazır olun :)

Arkadaşlar ilçeden gelen yazıda okula bütün tahtalara pardus kurulması istendi.
İlçeyi aradığımda; bize gelen bakanlık yazısında seneye zorunlu olacak, biz bu seneden başlayıp sorunları görmek istiyoruz dendi.
Ben şu an bütün tahtalara kurdum.
Performans açısında bir sıkıntı yok, fakat bazı z kitaplar açılmasında uyumluluk sorunları var.
Öğretmenlerin çoğu zaten internet üzerinden çalışma yaptığı için sıkıntı olmuyor.
Tübitak bu işe el atmış durumda...

Seneye hazır olun :)
Zaten Tübitak'ın elindeydi de, şimdi asıl olarak bakanlıklarda el attı ve ödenek ayırıyorlar. Bu işi umarım bırakmazlar.

Geri