ZORUNDASINIZ. Pardus'a şimdiden alışın.

Kodla Büyü
bilgisayar bilenler bile pardusta zorlanırken teknolojiden uzak olan öğretmenler ne yapacak?şimdi iyi kötü windows ile birşey yapabiliyorlar pardusa geçilirse uzaylı gören masum köylü gibi olacaklar

bilgisayar bilenler bile pardusta zorlanırken teknolojiden uzak olan öğretmenler ne yapacak?şimdi iyi kötü windows ile birşey yapabiliyorlar pardusa geçilirse uzaylı gören masum köylü gibi olacaklar
Çok itiraz ettim. PArdus eğitimleri verilsin, bizlere ileri, diğerlerine temel. Başa gelebilecek tüm aksaklıkları, yedekleme, kurtarma gibi yardımcı araçlarla, diğer kullanışlı tüm araçları (ses, dvd, video, görüntü, efekt,...) görelim. Ondan sonra ikinci dönem olsun. Kimseye dinletemedim.

Tam tersi, küçük düşürüldüm, hakarete uğradım, tembellikle suçlandım.

Yapcak bişi yok başıma gelen diğerlerinin de başına gelebilebileceği için bu başlığ açtım ki, diğer illerdeki zümrelerim hazırlıklı olsun. İsteyerek olmazsa, seve seve PArdus.

Bence, ilk hafta için söylediğinize eksizsiz katılıyorum ama ...

Etkileşimli tahtada 1 ayda alışırlar. Gerçekçi olalım, ne yapıyorlar? Ne yapıyoruz?. En azından ben pardusda sorun olacak birşey yapmıyorum . Bir öğretmen en fazla sunu, video, morpakampüs, okulistik, kelime işlemci, etkileşimli tahta pogramı, ... bunların kullanmak zor olmaz diye düşünüyorum. İşletim siteminin ayarlarına giren var mı? Yazıcı bağlıysa binde bir yazıcı kurulumu sorun oolabilir...

Çok abartıyoruz bence. Yıl olmuş 2018 İnternette en temel sorunların çözümleri var. Araştırmayı bilene.
Kendisini değiştiremeyen öğrenciyi nasıl değiştirecek. Cesaret sabır ve inat lütfen.

Pardus'a geçin rahat edin demiyorum.
Pardusa geçin mücadele edin. Bu gün harcadığınız zaman ve emek ilerde fazlasıyla size geri dönecek.
Hem bireysel hem ulusal anlamda bu değişim zorunlu.

Masaüstü PC de bir haftada pardus temel kullanımını çözemeyen BT öğretmeni kendine acısın.
Bir haftada ET lerde pardus kullanamayan öğretmende malulen emekli olsun. Ağırlıklı olarak web tarayıcı - mediya player - sunum kullanılmıyor mu ?

Öğretmenlerin yüzde kaçı yazılımların ücretini ödüyor. Kırıp kırıp kullanıyorlar. Bu rahatlığın bedeli elbet olacak. Gerek kişisel gerek ulusal güvenli açısından riskin boyutunu kaç öğretmen göre biliyor.

Ücretini öderim kişisel bilgisayarımda istediğimi kullanırım diyorsanız size lafım yok. Ama devletin politikaları konusunda direnç göstermeyin lütfen. Fazla sürmez tahtalarda pardus ile yüzleşeceğiz. Şimdilik tahtaları kendinize uydurun yarın siz tahtalara uymak zorunda kalacaksınız. Değişin lütfen.

Son düzenleme:
Alpay Hocam,
Pardus'a karşı olan yok, uygulamaya, ,tutum ve projenin yönetiminine itirazımız var.
Güvenlik boyutu karışık Pardus yaygınlaştığında onun da virüsleri çıkacak, açıkları aranacak, Tübitak'ın eli boş durmaz tabi bu durumda.
Mesela sizin buradaki tutumunuz gibi yönetiminde tutumu aynı. Aşırı saldırgan, muhalefeti kaldıramayan, karşısındakini küçük düşürmeye, aşağılamaya meyilli (BT öğretmeni kendine acısın, direnç göstermeyin, malulen emekli olsun, öğretmenler sadece sunu,video, tarayıcı dışında iş yapmıyor) , diğer mesajlarımda yazdığımı bir daha yazmak istemiyorum.

Ancak "Yapcak bişi yok başıma gelen diğerlerinin de başına gelebilebileceği için bu başlığ açtım ki, diğer illerdeki zümrelerim hazırlıklı olsun. İsteyerek olmazsa, seve seve PArdus."

• Beğen
Tepkiler: bt^
Derenin altından çok sular aktı. Her gelen başka bir şey söylüyor. İcraat gelsin icraat. Öyle olacak, böyle gidecekle devlet işi yürümez. Ne gelirse gelsin biz kullanırız kimsenin şüphesi olmasın. Gereken yerde eğitimini de veririz. Yasal olarak işlemler başlayana kadar benim yerim dar. Haydi benden bu kadar.

@ercinc98 hocam anlaşılan bazı sorunlardan ve gruplarınızdaki insanların/öğretmenlerin tutumlarından bunalmışsınız. Haklısınız ama zorunlu olmadıkça isteğe bağlı olarak mesafe alınamaz zaten. Keşke bir an önce zorunlu olsa da microsofta yedirilen milyonlarca dolar devletin cebinde kalsa. onunla da yeni parduslu labaratuarlar kurulsa.
Ama olacağına inanmıyorum. Çünkü önceki mesajımda da belirtmiştim bizle ilgil sorun olmaz. Sorun kullanacak öğretmenlerin psikolojisini hazırlamak. Onlar dirençli olacaklardır çünkü.

Ama devletin politikaları konusunda direnç göstermeyin lütfen.
Mesele de bu zaten hocam. Devletin böyle bir politikası olsa çok güzel olur, ama bu konuda kalıcı olarak düşünülen bir politika yok. Sen ben uğraşırız öğretelim yayalım diye, birileri sırf menfaati için çakar windowsu geçer. Sırf vatandaşın millilik gazı alınsın diye de bir şeyler yapıyormuş gibi görünür. İnsanların kızmasının sebebi de genel olarak bu. Yoksa bu işi yapmak çok kolay. Bilişim öğretmenlerini bu yıl kursa alsan, onlar da okullarında sunumlar yapsa, seneye bu sisteme geçecek şekilde planlama yapsan, bundan sonraki bilgisayar alımlarını da buna göre yapsan çok rahat ve aceleye getirmeden böyle bir sisteme geçmiş olursun.

Pardus yaygınlaştığında onun da virüsleri çıkacak

Linux çekirdeğine ve dosya sistemine sizin istemediğiniz hiçbir şey giremez. Root parolası olmadan yani...
Windows için geçerli olan uygulamalar, Wine gibi emülatörler ile çalıştırılıyor ama tahmin edebileceğiniz gibi tecrit edilmiş alanda çalıştırılıyorlar. Pardus veya başka bir Linux dağıtımı ile bildiğimiz türden güvenlik zaafiyeti yaşamıyoruz.
Ancak Pardus projesini kişisel kullanım için önermem kimseye.
Kişisel mahremiyet için Microsoft ne ise Pardus da o konumda bence. Yine Linux kullanın ama gerçekten özgür yazılım olan dağıtımları kullanın. Debian, Arch, Gentoo, Linux Mint gibi...
Okullarda Pardus kullanımı zorunlu ise benzerlik açısından kişisel bilgisayarlarınızda da Debian veya Linux Mint, Ubuntu gibi yine Debian tabanlı dağıtımlar kullanmanızı öneririm.

Pardusa geçmemizde sakınca yok ancak sistem tam olarak denenir,problemler çözülür ozaman geçiş olur.Ancak problemler çözülmeden ,problem yaşamadığım tahtalara kendime iş yükü neden getirme ihtiyacı duyayım.Kendi kendimize iş mi kakalamış olacağız.Pardusa geçmiş kişiler kendileri geçti diye herkesi neden aynı kefeye koyuyorlar,herkes geçsin derdindeler.Ben niye okulumda sorun yaşamadığım sistemi bozacağım.Zorlamayla bir yere varılabilir mi.Öğretmenlere Eba ya gir diye zorladığımızda sonuç ne oldu.Hepsi nefret ettiler.Zorlamanın anlamı nedir.

Alpay Hocam,
Pardus'a karşı olan yok, uygulamaya, ,tutum ve projenin yönetiminine itirazımız var.
Güvenlik boyutu karışık Pardus yaygınlaştığında onun da virüsleri çıkacak, açıkları aranacak, Tübitak'ın eli boş durmaz tabi bu durumda.
Mesela sizin buradaki tutumunuz gibi yönetiminde tutumu aynı. Aşırı saldırgan, muhalefeti kaldıramayan, karşısındakini küçük düşürmeye, aşağılamaya meyilli (BT öğretmeni kendine acısın, direnç göstermeyin, malulen emekli olsun, öğretmenler sadece sunu,video, tarayıcı dışında iş yapmıyor) , diğer mesajlarımda yazdığımı bir daha yazmak istemiyorum.

Ancak "Yapcak bişi yok başıma gelen diğerlerinin de başına gelebilebileceği için bu başlığ açtım ki, diğer illerdeki zümrelerim hazırlıklı olsun. İsteyerek olmazsa, seve seve PArdus."

Pardus'un ne olduğu konusunda da yeteri bilginiz yok . Hatta hiç yok.
Pardus zaten Dünya'nın enfazla kullanılan işletim sistemi çekirdeği olan linux u kullanan en ana çatallardan biri olan Debian'nın kendisi. Daha ne kadar yaygınlaşacak..

Masaüstü PC de bir haftada pardus temel kullanımını çözemeyen BT öğretmeni kendine acısın.
Bir haftada ET lerde pardus kullanamayan öğretmende malulen emekli olsun. Ağırlıklı olarak web tarayıcı - mediya player - sunum kullanılmıyor mu ?

Bu cümlelerimin arkasındayim. Hakaret yok. Acımayan acımasın, emekli olmayan görevine devam etsin. Temel seviyede bilişim becerisi beklentisi çokta abartılı bir beklenti değil.

Ben ET lerde öğretmenlerin en fazla ihtiyaç duyduğu işlevleri sıraladım. Sunu - web tarayıcı - medya player.
Sizin anladığınız : Öğretmen bunlardan başka bir şey yapmıyor.

Siz okuduğunuzu anlıyor musunuz ? Bunun ucu bana dokunduğu için yazıyorum yoksa bana ne ? Beni yanlış anlayan insanlarla tartışmayı hiç sevmem.
Özellikle de haklı olmak için bunu kurnazca yapanlar ile....

Bune şimdi bu nasıl bir anlayış biçimi
"Mesela sizin buradaki tutumunuz gibi yönetiminde tutumu aynı. Aşırı saldırgan, muhalefeti kaldıramayan, karşısındakini küçük düşürmeye, aşağılamaya meyilli"

Allah aşkına yönetim kim? Muhalefet kim burası neresi Allah aşkına?
Ortada daha Pardus ile ile ilgili resmi bir yazı yok. Zorlama yok. Sen nediyorsun. Sen nerdesin hocam.

Olayı kişiselleştirip birbirimize girmeye gerek yok. :)

Herkesin gözü aynı manzarayı farklı algılayabilir, bir de üstüne uygulamaya karşı olduğunuz anlaşılınca her sözünüz yanlış yorumlanıyor. Sonuçta şu an 1,5 ayım boşa gitti, Antalya'da.

Pardusa geçmemizde sakınca yok ancak sistem tam olarak denenir,problemler çözülür ozaman geçiş olur.Ancak problemler çözülmeden ,problem yaşamadığım tahtalara kendime iş yükü neden getirme ihtiyacı duyayım.Kendi kendimize iş mi kakalamış olacağız.Pardusa geçmiş kişiler kendileri geçti diye herkesi neden aynı kefeye koyuyorlar,herkes geçsin derdindeler.Ben niye okulumda sorun yaşamadığım sistemi bozacağım.Zorlamayla bir yere varılabilir mi.Öğretmenlere Eba ya gir diye zorladığımızda sonuç ne oldu.Hepsi nefret ettiler.Zorlamanın anlamı nedir.

Pardus'un problemleri arkadaşlarca anlaşılmaya ve giderilmeye çalışılıyor. Bekliyoruz.

Bu dönem bir ara her gün EBA yazısı geldi. Kullandırmamız isteniyor. %100 öğretmen ve öğrenci girişi yapılsın dahil.

Terminalsiz adım atılamıyor hala linuxlarda. Yıllarca Ubuntu kullandım, hemde tek işletim sistemi olarak. Windows hala yeterince iyi. Daha iyisi çıkana kadar da Windows her türlü.

Akıllı tahtalarda orjinal windows lisansı varken neden pardus kullanılsın ki.
Hocam bu soru çok masum ver gerçekten cevabının mantıklı şekilde verilmesi gerekiyor.
Ben bu konuda uzman değilim ama yılardır okuduğum makalelerden ve şahit olduğum durumlardan dolayı aklımda kalanları yazayım. Lütfen sizlerde ekleyin yada düzeltin. zira bu çok güzel bir soru

1 - Windows kodlar kapalı , kişiselleştirme yok ( kodları ), güvenlik konusundan nispeten çok şüpheler barındırıyor.
2 - Ücretli. Destekleyen popüler yazılımlarda ücretli. Alternatifleri bir öğretmenin ihtiyaçları için yeterli.
3 - Kendi eko sistemi var. Kuralları kendisi koyuyor. Bunu baskı aracı olarak kullanıyor.
4 - Kırılmış hali çokça kullanılıyor. Buda kişisel ve ulusal güvenliği tehtit ediyor.
5 - Ayrıca güvenlik için yazılım almak gerekiyor.
6 - ET lerde pardus olması gelecek nesillerinde buna aşina olması için güzel bir vitrin.
7 - Pardus debian repolarını kullandığı için bu depolar dışından yazılım yüklenmediği sürece güvenli , stabile ve güncel bir sistem sahibi oluyorsunuz.
8 - Çalışma prensibi olarak güvenliği rahatlıktan ön planda tutuğu için kötü amaçlı yazılımların çalışması çok zor.

Devlet dairelerinde neden windows tercih edelim ?
1 - Rahat olduğu için
2 - Aman eski köye yeni adet getirme.
3 - Kim uğraşacak şimdi .

Değişimin süreçleri
1. İnkâr
2. Kızgınlık/öfke
3. Pazarlık
4. Depresyon
5. Kabullenme

Zorundasınız ne arkadaş bu işler sevme ile başlar.Önce insan olmak gerek.Türkiyede eğitim sanki dana yetiştiriciliği.Labımda edubuntu kurulu öğrenciler belki de 2 senedir kullanıyor çeşitli oyunlar var iyi güzel onlar için. fakat kapatmayı bilmiyor.Windows iken kapatabiliyorlardı.

Hocam bu soru çok masum ver gerçekten cevabının mantıklı şekilde verilmesi gerekiyor.
Ben bu konuda uzman değilim ama yılardır okuduğum makalelerden ve şahit olduğum durumlardan dolayı aklımda kalanları yazayım. Lütfen sizlerde ekleyin yada düzeltin. zira bu çok güzel bir soru

1 - Windows kodlar kapalı , kişiselleştirme yok ( kodları ), güvenlik konusundan nispeten çok şüpheler barındırıyor.
2 - Ücretli. Destekleyen popüler yazılımlarda ücretli. Alternatifleri bir öğretmenin ihtiyaçları için yeterli.
3 - Kendi eko sistemi var. Kuralları kendisi koyuyor. Bunu baskı aracı olarak kullanıyor.
4 - Kırılmış hali çokça kullanılıyor. Buda kişisel ve ulusal güvenliği tehtit ediyor.
5 - Ayrıca güvenlik için yazılım almak gerekiyor.
6 -ET lerde pardus olması gelecek nesillerinde buna aşina olması için güzel bir vitrin.

7 - Pardus debian repolarını kullandığı için bu depolar dışından yazılım yüklenmediği sürece güvenli , stabile ve güncel bir sistem sahibi oluyorsunuz.
8 - Çalışma prensibi olarak güvenliği rahatlıktan ön planda tutuğu için kötü amaçlı yazılımların çalışması çok zor.

Devlet dairelerinde neden windows tercih edelim ?
1 - Rahat olduğu için
2 - Aman eski köye yeni adet getirme.
3 - Kim uğraşacak şimdi .

Değişimin süreçleri
1. İnkâr
2. Kızgınlık/öfke
3. Pazarlık
4. Depresyon
5. Kabullenme
sonuna kadar katılıyor ve seni ayakta alkışlıyorum hocam. bu başlık @ercinc98 öğretmenimi ikna başlığı gibi oldu ama her iki taraf kendine göre haklı ki benim tarafım okullarda pardus(etap)tır. Sadece şahsi fikrim @ercinc98 öğretmenim fazla abartıyor. antropi ile ilgili 3 ayrı okulda eğitim verdim. Fakat ciddi anlamda onu kullanan yok. Gözden kaçan birşey var . Antropinin etap için hazırlanan sürümünde akıllı kalem var ki bu windows sürümünde yok. yani şekilleri yamuk yumuk çizseniz dahi sizin yerinize düzeltip mesela düzgün bir kare haline getiriyor. ETAP tamamen öğretmenlerin tahtayı etkin kullanmasıyla ilgili olarak hazırlanmış bir arayüz projesidir.EBA ya otomatik girişi, antropi ekstra özellikleri,vs... Bizim anlatamadığımız şu. Öğretmenler tahtayı
Ben ET lerde öğretmenlerin en fazla ihtiyaç duyduğu işlevleri sıraladım. Sunu - web tarayıcı - medya player.
hocamın dediği gibi temel işlevleri kullanıyor. ve ben tekrar söylüyorum geçen sene pardus pilot seçilen bir okulu pardusa göçünü gerçekleştirdim ve bu sene başka bir okulda eylül itibariyle göçünü gerçekleştirdim. Nereden baksanız 2 ay olmuş ve gelen sorun neredeyse yok gibi.
ET lerde pardus olması gelecek nesillerinde buna aşina olması için güzel bir vitrin.
ayrıca hocam burada çok güzel açıklamış. Öğrenciler artık pardus diye birşeyin farkındalar. f klavyeyi yabancı deyip tü kaka diyen bir nesilimiz var şu an ..farkındasınızdır. eğer imkan varsa neden kullanılmasın.biz yerliydi değildi bu sığ tartışmalara neden giriyoruz. temelinde linux, unix ne dersen de senden habersiz, izinsiz iş ve işlem yapmaz. Doğasına aykırı. tartışmalar yerine pardus etap ile gelen uygulamarı bir inceleyin derim... bizler kararlı oldukça öğretmenlerin kabullenmesi daha kolay olur.

bu arada evimde pardus 17.4 yüklü 17.3 den güncelleme aldı.bayadır kullanıyorum. öğrenmeye çalışıyorum. yazıcı kuramıyorum yeri geliyor. yeri geliyor aradığım basit bir şeyi bulamıyorum. windows 95 ten 7 ye geçişte veya 7 den 8.1 e 10 a geçişlerde sizlerde benzer sıkıntıları yaşamadınız mı. yaşamadıysanız eyvallah ama ilk tanışma sıkıntılı oluyor bu windowsta olsa...selamlar

Terminalsiz adım atılamıyor hala linuxlarda. Yıllarca Ubuntu kullandım, hemde tek işletim sistemi olarak. Windows hala yeterince iyi. Daha iyisi çıkana kadar da Windows her türlü.
Böyle bir zorunluluk kalmasın diye kaç çeşit masaüstü yapılmış. KDE, Gnome, XFCE, LXDE, Cinnamon, DDE, MATE, Pantheon, Unity vs...
Terminal'in zorunlu olduğu Linux dağıtımları "Server" versiyonlarıdır. Gayet doğal ki uzaktan yönetim için Terminal kullanımı zorunludur ve daha hızlı olsun diye masaüstü arayüzü yapılmaz bu "Server" versiyonlara.
Masaüstü sürüm kullanıcıları için terminal kullanma zorunluluğu yok. Ama her Linux kullanıcısı için Terminal kullanmayı öğrenmesi salık verilir. Ve Terminal kullanmak, mesela Windows'ta Putty kullanmaktan çok daha pratiktir. Sizi, Linux dağıtımlarında Terminal komutları ile yönlendiren kişiler, arayüz üzerinde resimli ve bir sürü ifade ile anlatacağı şeyi bir komut dizisi ile kısa yoldan gösterdikleri için herşeyin komutlara bağımlı olduğunu sanıyor ve bu konuda yanılıyorsunuz. Size gösterilen her komutun masaüstü arayüzde adım adım karşılığı var.
Velhasılkelam terminal ve komut bilgisi yük değil, bilakis kolaylık ve zaman tasarrufu kazandırıyor.

Pardus zaten Dünya'nın enfazla kullanılan işletim sistemi çekirdeği olan linux u kullanan en ana çatallardan biri olan Debian'nın kendisi. Daha ne kadar yaygınlaşacak..
Amacım işi şahsileştirip kavga çıkarmak değil baştan söyleyeyim.
Ancak yazdıklarımızın doğruluğu ve bilimselliği olması gerekir.Özellikle de karşıdaki kişiye bilginiz yok derken.
Google'a dünya işletim sistemleri kullanım oranları yazıp birkaç farklı kaynaktan baktığınızda Linux kullanımının yüzde kaç olduğunu görürsünüz.
Ayrıca ETAP projesinin olgunlaştırılarak yeni kurulan ET ve BT sınıflarında kullanılmasından yanayım.

"Tarih tekerrürden ibarettir"lafı çok doğru tespittir.Matbaanın geç gelmesinin nedenine bakın.Katipler işinden olmasın diye önem verilmiyor matbaaya.Halbuki avrupa 1 yüzyıl ileri gidiyor.Matbaa ile adamlar okumaya başlıyor araştırıyor.Kilisenin uyduruk yalanlarını öğreniyorlar. Çünkü önceden kulaktan dogma laflara inanıp araştırma gereği duymuyorlardı.Martin lutherler cıktı adamlar orta çağın karanlıgından çıktılar.Dinsizligi iddia etmiyorlardı dini incilden ögrenin diyorlardı.Neyse biz avrupanın karanlık çagındaki gibiyiz suan.2. el mal alıp satan insanlarla dolu.Bu duruma getiren kim?Tamam kardeşim cennet gerçekten gidilecek en güzel yer.Cehennem ise en kötü yerdir.Fakat ona göre de davranmıyorlar.Ptt gümrükte mal kacırıyor.Öbürü 2. el alıp düzeltip geliştirip satmıyor.1 alıyor 10 satıyor halbuki değeri 2 dir.Öbürü Allahın toprağını sahiplenip zenginleşiyor.Satıyor falan.Neyse satsın sorun orada degil sorun % 10 nunda başkasının hakkı olduğunu bilmiyor veya umursamıyor.Böyle müslüman tipi yok.Uzun lafın kısası Bu işlerin işleyişinde "logic error"lar ile dolu...Veya program derleniyor işleniyor fakat bulunması zor hatalar var içinde.Önemli bir örnek mesela.bilişim dersine ne pc veriyorlar ne tablet ne de kitap.Bu durum normalde derlemede hata vermiyor fakat aslında mantıksal hata var.Ya teknoloji ibaresi olmayacak ya da temin edin.Şimdi de bakalım "zorundasınızı"

Amacım işi şahsileştirip kavga çıkarmak değil baştan söyleyeyim.
Ancak yazdıklarımızın doğruluğu ve bilimselliği olması gerekir.Özellikle de karşıdaki kişiye bilginiz yok derken.
Google'a dünya işletim sistemleri kullanım oranları yazıp birkaç farklı kaynaktan baktığınızda Linux kullanımının yüzde kaç olduğunu görürsünüz.
Ayrıca ETAP projesinin olgunlaştırılarak yeni kurulan ET ve BT sınıflarında kullanılmasından yanayım.

Amacım kişiselleştirmek. Başkaları üstüne alınmasın lütfen.

Önce benim ilgili cümlemi tekrar dikkatli okuyun sonra Google da işletim sistemi için değil "işletim sistemi çekirdeği" için arama yapın.

Android telefonlar
Sunucular
Süper pcler
Tabletleri
Giyinebilir aygıtları
Geliştirme kartlarını
Gömülü sistemleri gömülü olsa bile görmek bilgi ister. (Asansör . Çamaşır makinaları buzdolaplar kamera sistemleri.)
Bilmemek suçdeğil. Sende bilmiyorun. "Bilimsel" kelimesini cümle içşnde kullanmak bilmeye yetmiyor.

Size gösterilen her komutun masaüstü arayüzde adım adım karşılığı var.
Velhasılkelam terminal ve komut bilgisi yük değil, bilakis kolaylık ve zaman tasarrufu kazandırıyor.
Çok açıklayıcı olmuş hocam.
Windowsda python ve bir kaç modülünü kurmaya kalkan herkes linuxdaki bu kolaylığı farkeder. Host dosyasında basit bir değişiklik için bile komut kullanılması bu sebepledir.

Alışmaya gerek olunmayan bir işletim sistemi :D Çalışanların kavraması zaten çok uzun sürmeyecektir. 1 ayda öğrenilir. Linux kullananlar daha rahat kavrar.

Amacım kişiselleştirmek. Başkaları üstüne alınmasın lütfen.

Önce benim ilgili cümlemi tekrar dikkatli okuyun sonra Google da işletim sistemi için değil "işletim sistemi çekirdeği" için arama yapın.

Android telefonlar
Sunucular
Süper pcler
Tabletleri
Giyinebilir aygıtları
Geliştirme kartlarını
Gömülü sistemleri gömülü olsa bile görmek bilgi ister. (Asansör . Çamaşır makinaları buzdolaplar kamera sistemleri.)
Bilmemek suçdeğil. Sende bilmiyorun. "Bilimsel" kelimesini cümle içşnde kullanmak bilmeye yetmiyor.
Burası bilgi birikimiyle karşınızdaki kişileri aşağılamak ,laf cambazlığı yaparak meseleyi farklı yerlere çekip karşınızdakine üstünlük kurma yeri değil.Ben bugüne kadar bu forumu bildiğim bir şey varsa paylaşmak,bilmediğimi öğrenmek,yanlış gördüğümü söylemek,ülkemin menfaatine bir şey varsa desteklemek,yanlış bir şeyler yapılıyorsa ,kaynaklar yanlış yerlere harcanıyorsa eleştirmek için kullandım .Sizi de Türk Telekom'a ödenen VPN ücreti konusundan hatırlıyorum.Forumda tartışmalı konularda savunduğunuz şey için meslektaşlarınızı küçümseyici,üstten bakıcı üslup kullanmak bilgi birikimi yarışına girmek,mesleği öğretmen olan birine yakışmıyor. Öğrenme motivasyonunuzu buradan sağlıyor olabilirsiniz. Tabi ki de bilgisayar öğretmenleri bir haftada Pardus kurmayı ve kullanmayı öğrenebilir.Ortalama bir windows kullanıcısı kendine lazım olan programları kullanabilir.Buna direnç gösterme gibi bir durum da olmaz.Ama işin yönetim kısmında olanlar üzerine düşeni yapacaklar.Her şeyi düzgün planlayacaklar.Biz yapıyoruz size düşende kervanı yolda düzmek dememeliler.Biz onları malulen emekli olmaya davet edemiyoruz.Çok sağlam gelip oturmuşlar oraya.
Burada açık kaynak yazılım düşmanı gibi izlenim verme derdinde değilim .Zaten öyle bir düşüncem de yok.Sadece bir geçiş olacaksa bunun planlı olarak yapılmasını ve kervan yolda düzülür mantığıyla yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Fatih projesinde özellikle tablet ve ağ altyapısı konusunda yapılan hataya düşülmemesi ülkenin kaynaklarının boşa harcanmaması ,para ve zaman israfı yapılmaması taraftarıyım."Devletin politikaları konusunda direnç gösterme" mantığıyla hareket ederseniz milyonlarca tablet çöpe gitti,milyarlarca harcama yapıldı ağ altyapısı için.Sonuç ne oldu?Yazık ülkemin imkanlarına mı dediniz,yoksa vardır bir hikmeti diyerek devletin bir bildiği var mı dediniz.Ben direnç gösterdim her ortamda.Şimdi de çıkmış diyorlar Pardus milli işletim sistemine geçiyoruz .15 milyon tl tasarruf yaptık.
Meseleye dönecek olursak virüs yazan ve yayan kişiler (Asansör . Çamaşır makinaları buzdolaplar kamera sistemleri Gömülü sistemleri hedef almamakta,tam tersine kişisel bilgisayar pazarına yönelik çalışma yapmakta olduklarını zaten siz çok iyi bilirsiniz.Ayrıca android ortamlarda da virüsler oldukça yaygın.Linux virüsleri de antivirüsleri de var. Ama Linux tabanlı OS lere virüs yazmanın ve yaymanın Microsoft'a göre daha zor olduğunu zaten biliyoruz.Fakat kişisel bilgisayarlar da Linux türevleri %2 kadardan yüzde 35 kadara yaygınlaşırsa o zaman akıllı telefon ve tabletlerde olduğu gibi virüs sorunuyla daha çok karşılaşırız. Tabi bu oranın PC pazarında yakalanması şu an için zor gözüküyor.Umarım Linux tabanlı işletim sistemleri androidde olduğu gibi insanlara kullanıcı dostu bir ortam sunacakları bir zaman gelir ,çamaşır makinelerinden,gömülü sistemlerden çıkar ve yaygınlaşır.Başlığa getirmiş olduğunuz üstün bilgi ve dost tavrınızdan dolayı teşekkür eder,bizi üstün bilginizle aydınlatacağınız nice forum konularında görmek isteriz.

Burası bilgi birikimiyle karşınızdaki kişileri aşağılamak ,laf cambazlığı yaparak meseleyi farklı yerlere çekip karşınızdakine üstünlük kurma yeri değil.Ben bugüne kadar bu forumu bildiğim bir şey varsa paylaşmak,bilmediğimi öğrenmek,yanlış gördüğümü söylemek,ülkemin menfaatine bir şey varsa desteklemek,yanlış bir şeyler yapılıyorsa ,kaynaklar yanlış yerlere harcanıyorsa eleştirmek için kullandım .Sizi de Türk Telekom'a ödenen VPN ücreti konusundan hatırlıyorum.Forumda tartışmalı konularda savunduğunuz şey için meslektaşlarınızı küçümseyici,üstten bakıcı üslup kullanmak bilgi birikimi yarışına girmek,mesleği öğretmen olan birine yakışmıyor. Öğrenme motivasyonunuzu buradan sağlıyor olabilirsiniz. Tabi ki de bilgisayar öğretmenleri bir haftada Pardus kurmayı ve kullanmayı öğrenebilir.Ortalama bir windows kullanıcısı kendine lazım olan programları kullanabilir.Buna direnç gösterme gibi bir durum da olmaz.Ama işin yönetim kısmında olanlar üzerine düşeni yapacaklar.Her şeyi düzgün planlayacaklar.Biz yapıyoruz size düşende kervanı yolda düzmek dememeliler.Biz onları malulen emekli olmaya davet edemiyoruz.Çok sağlam gelip oturmuşlar oraya.
Burada açık kaynak yazılım düşmanı gibi izlenim verme derdinde değilim .Zaten öyle bir düşüncem de yok.Sadece bir geçiş olacaksa bunun planlı olarak yapılmasını ve kervan yolda düzülür mantığıyla yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Fatih projesinde özellikle tablet ve ağ altyapısı konusunda yapılan hataya düşülmemesi ülkenin kaynaklarının boşa harcanmaması ,para ve zaman israfı yapılmaması taraftarıyım."Devletin politikaları konusunda direnç gösterme" mantığıyla hareket ederseniz milyonlarca tablet çöpe gitti,milyarlarca harcama yapıldı ağ altyapısı için.Sonuç ne oldu?Yazık ülkemin imkanlarına mı dediniz,yoksa vardır bir hikmeti diyerek devletin bir bildiği var mı dediniz.Ben direnç gösterdim her ortamda.Şimdi de çıkmış diyorlar Pardus milli işletim sistemine geçiyoruz .15 milyon tl tasarruf yaptık.
Meseleye dönecek olursak virüs yazan ve yayan kişiler (Asansör . Çamaşır makinaları buzdolaplar kamera sistemleri Gömülü sistemleri hedef almamakta,tam tersine kişisel bilgisayar pazarına yönelik çalışma yapmakta olduklarını zaten siz çok iyi bilirsiniz.Ayrıca android ortamlarda da virüsler oldukça yaygın.Linux virüsleri de antivirüsleri de var. Ama Linux tabanlı OS lere virüs yazmanın ve yaymanın Microsoft'a göre daha zor olduğunu zaten biliyoruz.Fakat kişisel bilgisayarlar da Linux türevleri %2 kadardan yüzde 35 kadara yaygınlaşırsa o zaman akıllı telefon ve tabletlerde olduğu gibi virüs sorunuyla daha çok karşılaşırız. Tabi bu oranın PC pazarında yakalanması şu an için zor gözüküyor.Umarım Linux tabanlı işletim sistemleri androidde olduğu gibi insanlara kullanıcı dostu bir ortam sunacakları bir zaman gelir ,çamaşır makinelerinden,gömülü sistemlerden çıkar ve yaygınlaşır.Başlığa getirmiş olduğunuz üstün bilgi ve dost tavrınızdan dolayı teşekkür eder,bizi üstün bilginizle aydınlatacağınız nice forum konularında görmek isteriz.

Başka bir kişiyi hedef alarak yazdığım yazıları referans göstererek bana form adabını öğretmeye çalışanlara tepkimi gösteririm, bu nefsi müdafaadır.
Kıt bilgi ile benim tezlerimi çürütmeye çalışana ben doğrusunu gösteririm. Çünkü bu doğruları forumlarda öğrendim. Bunda abes bir şey yok.
Bilmiyorum diye soru sormak başka , eksik yetersiz bilgi ile başkalarına sataşmak başka. Arasında dağlar kadar fark var.
Bilmiyorum diyene öğretiriz. Benim varsa biraz bildim onuda sorarak öğrendim.
Son üç aydır yabancı sitelerde araştırma yapmaktan sosyal mecralarda millete soru sormaktan anam ağladı.
Bilgimi her zaman paylaşırım.
Adamına göre, kimin suratına tokat gibi çarparım kimine izzeti ikramla . Adamına göre.

Böyle bir zorunluluk kalmasın diye kaç çeşit masaüstü yapılmış. KDE, Gnome, XFCE, LXDE, Cinnamon, DDE, MATE, Pantheon, Unity vs...
Terminal'in zorunlu olduğu Linux dağıtımları "Server" versiyonlarıdır. Gayet doğal ki uzaktan yönetim için Terminal kullanımı zorunludur ve daha hızlı olsun diye masaüstü arayüzü yapılmaz bu "Server" versiyonlara.
Masaüstü sürüm kullanıcıları için terminal kullanma zorunluluğu yok. Ama her Linux kullanıcısı için Terminal kullanmayı öğrenmesi salık verilir. Ve Terminal kullanmak, mesela Windows'ta Putty kullanmaktan çok daha pratiktir. Sizi, Linux dağıtımlarında Terminal komutları ile yönlendiren kişiler, arayüz üzerinde resimli ve bir sürü ifade ile anlatacağı şeyi bir komut dizisi ile kısa yoldan gösterdikleri için herşeyin komutlara bağımlı olduğunu sanıyor ve bu konuda yanılıyorsunuz. Size gösterilen her komutun masaüstü arayüzde adım adım karşılığı var.

Hocam son dediğinize katılıyorum ancak neden aynı şeye Windowsta ihtiyaç duymuyoruz mesela?

Hocam son dediğinize katılıyorum ancak neden aynı şeye Windowsta ihtiyaç duymuyoruz mesela?
Komut istemcisi için Win+R tuşunu çağırın ve gelen kutucuğa cmd yazın. Mesela ipconfig /flushdns yazın ve enter'layın. Ne işlem yapıyor? Aynı şeyi arayüzde de yapamaz mısınız? Evet... Aha komut istemcisi ile de yaptınız.
Ki o komut istemcisini boş yere mi koymuşlar Windows'a?

Şu bağlantılardaki CMD komutlarına bir bakın bakalım:

1- https://www.teknolojioku.com/guncel/tum-cmd-komutlari-5a28f27b18e540630d1cdea0
2- https://www.tamindir.com/blog/bilmeniz-gereken-faydali-10-cmd-komutu_15439/

Geri