ZORUNDASINIZ. Pardus'a şimdiden alışın.

Kodla Büyü
1- Bilgisayar sınıflarında kesinlikle bir linux dağıtımı kurulu olmalı. Tasarım, programlama veya her ne öğretiyorsanız öğretin yazılım geliştirme araçlarının tamamına yakını Debian tabanlı linux dağıtımlarında sorunsuz çalışıyor.(Ben ~10 yıldır ubuntu kullanıyorum/kullandırtıyorum.) Kendi yazılım geliştirme ortamım da ubuntu üzerine kurulu.

2- Akıllı tahtaların amacı öğretmenlerin ders işlemesine yardımcı olmak. Sunu, internet, media player amacıyla kullanılıyorsa bırakın windows kullansınlar. Matematik öğretmeni sınıfa matematik öğretmek için geliyor, tahta ile cebelleşmeye değil. Diğer öğretmenler için işletim sistemi bizim için olduğundan daha az önemli bir araç. Çünkü onların amacı yazılımla veya yazılım geliştirme süreçleriyle doğrudan ilgili değil. Bu yüzden hali hazırda parası ödenmiş, öğretmenlerin de kolaylıkla kullanabildiği bir işletim sisteminin tahtalarda kalmasında bir sakınca görmüyorum. Gönlümden geçen her öğretmenin özgür yazılıma yönelmesi ama öğretmenlerden bunu beklemek saçma olduğu gibi, onları buna zorlamak da gnu/linux'un felsefesi ile taban tabana zıt bir yaklaşım olur. Başka öğretmenleri ve akıllı tahtaları boşverelim, bir BT öğretmeni sınıfında windows kullanıyorsa, açıkçası hiç iyi gözle bakmıyorum. Vatan haini gibi görüyorum. Çocukları windows ile zehirlediğini, o çocukların yarın yapacağı her windows yüklü bilgisayar alışverişinde o BT öğretmeninin de payının olduğunu, windows yüklü satılan her bilgisayarla milyonlarca/milyarlarca doların yurtdışına çıkması sonucu ülkece bir parça daha fakirleşmemizin sorumlularından birinin de o öğretmen olduğunu düşünmeden edemiyorum.

3- Linux hakkında vay yaygınlaşsın vay stabil hale gelsin... vs. gibi yorumlarda bulunanlara hayret ediyorum. Yapmayın arkadaşlar, demeyin böyle şeyler. Linux hakkında hiçbir bilginiz olmadan Linux hakkında fikir beyan ederek çok cahil görünüyorsunuz ve bunun farkında değilsiniz. Neyi bilmediğinizi bilmiyorsunuz. Bunun, yani bilmediğinizi bilmediğiniz şeyin kendi alanımızla ilgili olması çok ayıp. Ya da şöyle sorayım BT öğretmeni olduğunuza emin misiniz arkadaşlar?

4- Yerli ve mill yazılım diye bir şey sözkonusu değil. Ki yerli ve milli diye bir şey söz konusu da değil ama konumuz bu değil. Bu yüzden bu düz vatandaş gazını almaya yönelik söylemler samimi değil(zaten siz de düz vatandaş değilsiniz, BT öğretmenisiniz.) Zira kamudaki sunucuların tamamına yakını windows ve solaris'ken, "yerli ve milli" yazılıma geçişe öğretmenin akıllı tahtasından, memurun bilgisayarın başlamaları şov resmen. Ancak BT sınıfınızda linux'a, Pardus "yerli ve milli" olduğu için değil, windows bir geliştirme ortamı olamayacak kadar dummy bir platform olduğu için geçmelisiniz. Windows fanları adına üzgünüm ama öyle. Meslek lisesindeki arkadaşlara windows öğretmeyin demiyorum. İşletim sistemleri dersinde çatır çatır işleyin. Çünkü bu çocuklar yarının yazılım geliştiricileri olacaklarsa, yurtdışına yazılım geliştirip satacaklarsa, windows için de yazılım geliştirecekler. Halen pc piyasasında windows hakim. Böyle büyük bir pazar payını es geçmek aptallık olur.

... Halen pc piyasasında windows hakim. Böyle büyük bir pazar payını es geçmek aptallık olur.
tam da oyun piyasası ve söz sahibi üzerine bir yazı okumuştum bugün.
+1

Pardus için BT sınıfına yükleme yapmak riskli, şu an 1 GB ve 4 GB Ram'i olan geneli çift çekirdek, 40 GB ile 320 GB diskleri olan bir BT sınıfımız var. Bunlarda 4'üne yükledim.

Bırak çalışmayı, dosya paylaşımını, her açılışta şifre sormasını,... geçememiştim. :) üstüne bir de ubuntu-debian özelliğini (linux ayrımını) bilmediğim için saatlerce boşa gezinmişim.

Herkes terminal kullanmayı ve tüm işletim sistemlerini kurmuş çalıştırmış ve deneyimlemis olmalı.Windows kadar tehlikeli sinsi bir sistem tanımıyorum.Alpay hocam pardus ve php konusunda uzmandır.Kendisinden kurs aldım.Gorusleri çok değerlidir.Ileride bu windows fişi çektiğinde ulus olarak ne yapacağız bakalım?

Lefkosede Netkent ikinci üniversite açıldı.Yazilim müh, yönetim bilişim sistemleri müh. açıldı var mı bilen duyan isteyen?

tam da oyun piyasası ve söz sahibi üzerine bir yazı okumuştum bugün.
+1

Pardus için BT sınıfına yükleme yapmak riskli, şu an 1 GB ve 4 GB Ram'i olan geneli çift çekirdek, 40 GB ile 320 GB diskleri olan bir BT sınıfımız var. Bunlarda 4'üne yükledim.

Bırak çalışmayı, dosya paylaşımını, her açılışta şifre sormasını,... geçememiştim. :) üstüne bir de ubuntu-debian özelliğini (linux ayrımını) bilmediğim için saatlerce boşa gezinmişim.

Yahu hocam yazmayayım diyorum sana da dayanamıyorum... Bol keseden sallıyorsun becerememişsin anladıkta bari kötüleme..

BT sınıfına pardus kurmak neden riskliymiş ? 4GB RAM dual core işlemci 80gb hdd ben kurdum 20+1 canavar gibi çalışıyor ... windowstan daha iyi çalışıyor çatır çatır... virüs derdim kalmadı crackli program derdim kalmadı, deepfreeze, antivirüs derdim kalmdı..

Dosya paylaşımıda, açılışta şifre sormasını da kaldırmak çoookk kolay........ Burada Pardusu bu kadar kötüleyeceğine sorsaydın yardımcı olurduk ...

Başlat (sol alttaki kedi yüzü) , Ayarlar , Kullanıcı ve Grup, Açılan pencerede Girişte Sorulan parola kısmına girdiğimizde, Girişte parola sorma diye yazan yer hiç aktif olmuyordu.
4 PC'de defalarca girdim. PArdus org tr işe yaramadı. (4 PC bilgisayar hiç bir özellikleri birbiri ile aynı değil)

Ağ paylaşımı ile ilgili paso "samba" yaptım. Gene olmadı. Bu sefer de birbirlerini bile görmediler. En azından Windows ağı falan görünüyordu.

Son düzenleme:
Özetle tüm BT sınıfı bilgsayarları aynı değilse olmaz o iş.

Düzeltme ,; ceptel kablo ile dosya transferi sorunu yazıcı görmesine rağmen, yazdır deyince tepki vermemece.

Son düzenleme:
Başlat (sol alttaki kedi yüzü) , Ayarlar , Kullanıcı ve Grup, Açılan pencerede Girişte Sorulan parola kısmına girdiğimizde, Girişte parola sorma diye yazan yer hiç aktif olmuyordu.
4 PC'de defalarca girdim. PArdus org tr işe yaramadı. (4 PC bilgisayar hiç bir özellikleri birbiri ile aynı değil)

Ağ paylaşımı ile ilgili paso "samba" yaptım. Gene olmadı. Bu sefer de birbirlerini bile görmediler. En azından Windows ağı falan görünüyordu.
Girişte sorulan parola ekranının kaldırmak için :
1- Terminalden aşağıdaki komutu girerek lightdm.conf dosyasını text editör üzerinde root haklarıyla açın.

sudo mousepad /etc/lightdm/lightdm.conf

2- Açılan editörde [Seat:*] başlığının altında “# autologin-user=” ile başlayan satırı bulun ve başındaki “#” işaretini kaldırıp, “=” işaretinden hemen sonra kendi kullanıcı adınızı yazıp ctrl+s ile kaydedin.

Adımlarını uygula

Dosya paylaşımı için önce bilgisayarlara samba yükle ardundan :
https://forum.pardus.org.tr/t/nasil-samba-uzerinden-yerel-agda-kolay-ve-hizli-dosya-paylasimi/2730

Linkindeki adımları takip et.

Sakın olmuyor yapılmıyor deyip prdusa suç atma :) sen yapamıyorsun :) ben yaptım gayette güzel çalışıyor

Not : Bnm labda 3 değişik kasa var yani bunun bilgisayarların hepsinin aynı yada farklı olması ile alakası yok..

Sizi yalancı çıkarmak istemem. Şu an tam satırı hatırlamıyorum ancak mousepad komutunu kullanmışlığım var. Yalnız o sırlara, yabancı sitelere daha çok bakıyordum. SAmbayla iligli ise pardus org tere'yi resmen talan etmiştim. 4 bilgisayarı pardus Antalya vatsap ekibiyle tartışınca win'e çevirdim. Şu an 17.4 çıkınca bir bilgisayarda Pardus deniyorum, bir tane de evden bilgisayar götüreceğim, i3, 8 GB RAM, 500 GB disk, 1 GB ekran kartı. Ona da yükleyeceğim. Biraz hızlı çalışsın. :) Olmadı Linux Mint yüklerim.

Yeni başlıklar bu tarz olur;

Pardus Yüklü Bilgisayarda Sanal Makinadan Windows Çalıştırmak
Pardusta Meb Engeli Aşma

Bu sefer direk sizi "hedef alıyorum".
O zaman biz cahil kullara o üstün bilginden biraz bahşedip kıt bilgilerimizi arttır.Hatta bilmek yetmez biraz da uygulamaya geçmek lazım.
Mesela BT sınıflarında biz tembel BT öğretmenlerinin Pardusta kullanacağı Netsupportun tüm işlevlerini yapabilecek bir program yazsanız,Drive vaccine deepfreeze gibi bir koruma programı yazsanız ,clonezillanın yerli ve millisini yazsanız adını da sille yada şamar koyarız.Yada üstün bilginizi biraz daha kullanıp tüm bt sınıflarında ve etlerde çalışacak evrensel bir Linux imajı yapsanız.Biz tembellerde takarız flaşı oturur çayımızı içeriz.Sonra emekliliğimizi bekleriz.O zaman biz cahiller de size büyük bilgili üstad deriz.Forum yöneticilerinden de rica ederiz,forumun en başına bir başlık sabitlemelerini "Büyük Bilgili Üstad" başlığı.Bu başlıkta sadece Büyük Bilgili Üstad fikir beyan edebilir,bu fikirlere aykırı fikir beyan edilmez diye.
O değil de yukarıdakilerden vazgeçtim,Pardus üzerinde çalışacak winrar tarzı bir şey yapsanız da olur.Bir senede vaktiniz olsun.
O zaman gerçekten deriz ki bu adam gerçekten bir Linus Torvalds,bir Guido van Russom kadar biliyor ve bu bilgiden dolayı bu kadar ego normal.

Bu sefer direk sizi "hedef alıyorum".
O zaman biz cahil kullara o üstün bilginden biraz bahşedip kıt bilgilerimizi arttır.Hatta bilmek yetmez biraz da uygulamaya geçmek lazım.
Mesela BT sınıflarında biz tembel BT öğretmenlerinin Pardusta kullanacağı Netsupportun tüm işlevlerini yapabilecek bir program yazsanız,Drive vaccine deepfreeze gibi bir koruma programı yazsanız ,clonezillanın yerli ve millisini yazsanız adını da sille yada şamar koyarız.Yada üstün bilginizi biraz daha kullanıp tüm bt sınıflarında ve etlerde çalışacak evrensel bir Linux imajı yapsanız.Biz tembellerde takarız flaşı oturur çayımızı içeriz.Sonra emekliliğimizi bekleriz.O zaman biz cahiller de size büyük bilgili üstad deriz.Forum yöneticilerinden de rica ederiz,forumun en başına bir başlık sabitlemelerini "Büyük Bilgili Üstad" başlığı.Bu başlıkta sadece Büyük Bilgili Üstad fikir beyan edebilir,bu fikirlere aykırı fikir beyan edilmez diye.
O değil de yukarıdakilerden vazgeçtim,Pardus üzerinde çalışacak winrar tarzı bir şey yapsanız da olur.Bir senede vaktiniz olsun.
O zaman gerçekten deriz ki bu adam gerçekten bir Linus Torvalds,bir Guido van Russom kadar biliyor ve bu bilgiden dolayı bu kadar ego normal.

Sanırım bunları benden istedin.
:) Hemen yapıyorum.

Bilmediklerimin farkındayım. Buna dikkat ediyorum. Başkaların dan bunu beklediğim için ortaya böyle sorunlar çıkıyor.
Zira yazdığım mesajları başkaları okuyup yanlış bilgi sahibi olabilir diye endişe ediyorum. Bence sizde buna dikkat edin. Yanlışlarınızı düzeltenlere de teşekkür edin.
Belki "kinaye" yapacağınıza Hüsn-i Talil yaparsınız yazılarınızda. Yada tecâhül-i ârif

Alpay Hocam, Uslubumuzu biraz daha Pardus ve Linux türevlerine aşina olmayan, hatta karşı olan ve hatta nefret edenlere (bu gruba ben de giriyordum, çünkü insan en az win'deki gibi hemen herşeye bir anda hakim olmak istiyor, olmayınca da insan sinir katsayısı çarpanı artıyor.) göre ayarlama yapsak. K

4 bilgisayarla pardus'a geçiş denemesi yaparken, bırakın herşeyi Pardus'ta not defteri gibi basit bir metin editörü bulamadım. Bir html dosyasının içine bakacağım, insan ister istemez deliriyor. (Bak şimdi gene merak ettim var mı?).

İnternette Pardus'u ben sevmediğimi, Pardus'u pişmanlık olarak nitelendirirken, bana saldırılması, kızgınlığımı daha da arttırdı. "Pardus ve ET ¿?¿" konu başlığı altında diğerleri saldırıken, Sağolsun Balçova Hocam beni kurtardı. :)

Bir şeyi ne kadar zorlama ile yaparsanız o okadar antipati toplar.Eğer pardusa geçilecekse bunun pilot çalışmaları olmalı,öğrenci,öğretmen eğitimleri,sistemin düzgün çalışması.Ancak tepeden inme ben yaptım oldu mantığı bir yere götürmez.Koskoca Tubitak bunu düzgün yapamazken bana sen pardusa geç hadi bakalım tarzı hoş olmuyor ve en önemlisi şevki kırıyor.

:) bilgisayar dünyasını word'e girerim google'de ararım dan fazla bilgisi olmayan kısık beyinlilerin fikrimi bu... adobe serisini Visual Studio ya solidwork'e autoCAD'e e falan da bi çare bulurlar artık... pardus u ders olarak anlatmamıza rağmen ben bile sevmiyorum zorla mı kullandıracaklar :)

:) bilgisayar dünyasını word'e girerim google'de ararım dan fazla bilgisi olmayan kısık beyinlilerin fikrimi bu... adobe serisini Visual Studio ya solidwork'e autoCAD'e e falan da bi çare bulurlar artık... pardus u ders olarak anlatmamıza rağmen ben bile sevmiyorum zorla mı kullandıracaklar :)
Hangi ildesiniz bilmiyorum. Ancak sıra sizde olabilir?

Antalya'ya yeni geldim. 1,5 ay sonra geçeceksiniz dendi ve geçildi.

İlçemde kimse (BT dahil) Pardus eğitimlerine çağrılmamış, Ancak internet sitelerinde Antalya'da Pardus çin tüm öğretmenlerin eğitildiği ve Pardus sayesinde 15 milyon TL tasarruf edildiği yazıldı.

İlçemde kimse (BT dahil) Pardus eğitimlerine çağrılmamış,
upload_2018-11-23_16-39-22.png

upload_2018-11-23_16-40-54.png

@ercinc98 hocam itham etmeden önce üyesi olduğunuz antalya pardus whatsapp grubunda bu eğitimlerin alınıp alınmadığını sorsaydınız keşke

Ağustos ayındaki duyurudan nasıl haberim olabilir? yeni geldim.
Ayrıca sordum, yok öyle birisi KEmer'de eğitim alan.

Son düzenleme:

Yahu hocam biraz gerçekçi olun öğretmenlerin birçoğu daha bilgisayarı doğru düzgün kullanamıyor.. Sen adobe serisinden, visual studio dan autoCAD den bahsediyorsun... :) öğretmenlerin en iyi tahminle %10 unun dahi bu saydığın programları kullandığına ihtimal vermiyorum. Hatta bu forumda anket yapalım Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin dahi %50 sinin adobe serisi hariç Visual studio, solidworks, autoCAD kullandıklarını düşünmüyorum ve iddiaya da girerim. Her neyse meslek liselerinin bilgisayar Labaratuarları için haklısın windows olmazsa olmaz o öğrenciler zaten Pardusu Açık Kaynak Kodlu İşletim sistemleri dersinde alıyorlar. Meslek Liseleri dışındaki diğer okullarda sadece çok nadir durumlar için sadece bir bilgisayarda windows yüklü olması fazlasıyla yeter. Öğretmenlerimizin %90 ı okulda bilgisayarı ne için kullanıyor internet, ofis, yazıcıdan çıktı alma vb. işleri için eeee bu işleri pardusta fazla fazla yapabiliyorken neden kullanmayalım !!

Not : Kimseye Pardusun zorla kullandırılması taraftarı değilim ancak arkadaşlar Lütfen pardusu da bilip bilmeden bu kadar kötülemeyin önce ÖNYARGISIZ olarak biraz kullanın anlamaya çalışın mantığını öğrenin.

Konuyu açan arkadaş daha bilgisayarına pardus kuramıyorken kuyuya bir taş attı biz de çıkarmaya çalışıyoruz :D ondan sonra gelmiş burada pardus şöyle pardus böyle boş boş konuşuyor önce bir bilgisayarına pardus kurmayı öğren bir kullan arkadaş !!! Antalya Pardus ekibi sana neler dedi neden tartıştınız biliyorum ama şu forumda pardus ile ilgili yazdıklarını okuyunca Antalya Pardus ekibine hak veriyorum ve az bile söylemişlerdir eminim.

Burada Pardus güzellemesi yapan arkadaşlar, işletim sistemi kullanmak amaç değil bir araçtır. İşletim sistemleri donanımları etkin şekilde kullanmanızı sağlayan araçlardır. Bizim amacımız eğitimin daha nitelikli hale gelmesini sağlamaktır. Ve şimdiki ortamda bunu pardusla değil Windowsla yapabiliyoruz.

Ayrıca açık kaynak c# ile birlikte bence şimdilik kaybetti. Bizim amaclarimizdan biri de öğrencileri hayata hazırlamaktır. Python dil öğrenmek için güzel. Ama etkili uygulamalar yazmak c# ile kıyaslandığında çok daha zor. Öğrencilerimizin hayata hazırlanmasını istiyorsak onların işine yarayacak dilleri öğretmeliyiz.

Android için Java kullanılıyor doğru. Ama bir oyun geliştirmek istediğinizde mesela unity 3d kullanirken c# kodlama yapmanız gerekir.

Pardus yerli ve milli deniyor. İşin içindeki herkes yerli ve milli diye bişeyin olmayacagini da biliyor.

Ayrıca başlık çok ama cok itici. Zorunda falan değilim. Pardus kullandim. Ama artık kullanmıyorum. Kullanmayacam.

Okulda 30 saat BT dersine giren bir öğretmenim. Okulda BT rehber öğretmeni yok. Bize Pardus kullanacaksiniz deseler kilimi kipirdatmam. Öğretmenler sorun yaşadığında size kim Pardus kullanmanizi söylediyse gidin ondan yardım alın derim.

Bu arada herhangi bir dile veya işletim sistemine bir din gibi bağlanmayın. Fanatizm kötüdür. 5 yol sonra c#, Windows gözden düşer daha etkili programlama dili ya da işletim sistemi çıkar. Onu kullanmaya başlarız. Amigoluk yapmanın, bir dile tapmanın anlamı yok.

Sakin olun. İşletim sistemi ya da programlama dili ile ülke kurtarmiyorsunuz.

....

Konuyu açan arkadaş daha bilgisayarına pardus kuramıyorken kuyuya bir taş attı biz de çıkarmaya çalışıyoruz :D ondan sonra gelmiş burada pardus şöyle pardus böyle boş boş konuşuyor önce bir bilgisayarına pardus kurmayı öğren bir kullan arkadaş !!! Antalya Pardus ekibi sana neler dedi neden tartıştınız biliyorum ama şu forumda pardus ile ilgili yazdıklarını okuyunca Antalya Pardus ekibine hak veriyorum ve az bile söylemişlerdir eminim.
Burda yazar benden bahsediliyor. Diğer arkadaşlar üstüne alınmasın. :)

Ayrıca başlık çok ama cok itici. Zorunda falan değilim. Pardus kullandim. Ama artık kullanmıyorum. Kullanmayacam.
Sen de gör. Bak nasıl yüklettiriyorlar. Ben de öyle oldu. Diğer yazdığınız herşeye katılıyorum.

Ulubatlı PArdus daha yükleyemeyen derken doğru söylüyor.
PArdus yükledim, kaldırıp win yükleyince işletim sistemi seçenekleri gibi birşey geldi.
Bugün bir bilgisayara Pardus yükleyeyim dedim, bu seferde C ve D vardı önceden, D'ye dokunmadan Pardus yükleyemedim.
Böyle güzel tespit mi olur? :(

Sen de gör. Bak nasıl yüklettiriyorlar. Ben de öyle oldu. Diğer yazdığınız herşeye katılıyorum.

Ulubatlı PArdus daha yükleyemeyen derken doğru söylüyor.
PArdus yükledim, kaldırıp win yükleyince işletim sistemi seçenekleri gibi birşey geldi.
Bugün bir bilgisayara Pardus yükleyeyim dedim, bu seferde C ve D vardı önceden, D'ye dokunmadan Pardus yükleyemedim.
Böyle güzel tespit mi olur? :(
Hocam kusura bakmayın ama yeterince dik duran adınız demek. Üç beş kişi kariyer yapacak diye mantıksız bir eyleme beni kimse zorlayamaz. Daha önce de başıma geldi bu. Bilmiyorum dedim. Yapmadım. Eğitim verelim dediler okulda öğretmenlere eğitim verelim herkes öğrensin dedim.

Bu yapılanlar sarlatanlim bana göre. Ciddi hiçbir eleştiriye yanıt veremeyip hakarete başlayan başkalarını kullanıp kariyer peşinde koşan ego mastürbasyonu yapan tipler.

Ben BT öğretmeniyim. Öğrencilerine mufreddaki konuları anlatmakla yükümlüyüm. Kendini bilgisayar teknisyeni olarak görebikir arkadaşlar, yok işletim sistemi, yok program diye ugrasabilirler. Beni bağlamaz. Ben öğrencilerime nasıl daha faydalı olabilirim diye düşünürüm.

Son düzenleme:
Artık gülüyorum hocam. Çok söylendim, önemli olan derslerde verimliliği düşürecek herşeye karşıyım. Tam anlamıyla oturmamıştır , ilk önce öğretmnleri eğitelim falan diye. Ancak maalesef yakın gelcekte ülkedeki eğitim kurumlarında bırakın ET'yi tüm idare ve diğer bilgisayralara PARDUS yüklenecek, Sen yüklemezsen beni gönderecekler senin okula yükleme için, yapcak bişi yok.

Bilişim ogretmenlerini yok sayan bir sistemde bilişim öğretmenleri de ona göre hareket etsin o halde.

Son düzenleme:
Yahu hocam biraz gerçekçi olun öğretmenlerin birçoğu daha bilgisayarı doğru düzgün kullanamıyor.. Sen adobe serisinden, visual studio dan autoCAD den bahsediyorsun... :) öğretmenlerin en iyi tahminle %10 unun dahi bu saydığın programları kullandığına ihtimal vermiyorum. Hatta bu forumda anket yapalım Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin dahi %50 sinin adobe serisi hariç Visual studio, solidworks, autoCAD kullandıklarını düşünmüyorum ve iddiaya da girerim. Her neyse meslek liselerinin bilgisayar Labaratuarları için haklısın windows olmazsa olmaz o öğrenciler zaten Pardusu Açık Kaynak Kodlu İşletim sistemleri dersinde alıyorlar. Meslek Liseleri dışındaki diğer okullarda sadece çok nadir durumlar için sadece bir bilgisayarda windows yüklü olması fazlasıyla yeter. Öğretmenlerimizin %90 ı okulda bilgisayarı ne için kullanıyor internet, ofis, yazıcıdan çıktı alma vb. işleri için eeee bu işleri pardusta fazla fazla yapabiliyorken neden kullanmayalım !!

Not : Kimseye Pardusun zorla kullandırılması taraftarı değilim ancak arkadaşlar Lütfen pardusu da bilip bilmeden bu kadar kötülemeyin önce ÖNYARGISIZ olarak biraz kullanın anlamaya çalışın mantığını öğrenin.

Hocam bide şu açıdan bakın pardus veya türevi bir linux tabanlı işletim sistemine geçmek bahsettiğim programlar ve türevlerini öğrenme sayısını (zaten çok az) artırırmı yoksa azaltır ve bitirirmi? ben bildiğim ve dersini verdiğim(Hizmet içi dahil) programları üniversitede öğrenmedim ve bu gurupda bilmeyen arkadaşlarda pardus mü windows mu demek yerine oturup az baksalar kolayca öğrenebilecekleri ve öğretebilecekleri programlar olduğunu görürler. Ki maalesef biz hala saçma gereksiz trol konular yaratıp onlarla oyalanmayı seçiyoruz.... ama şu konuda haklısınız biz word de metin düzenlemekden ileri gidemiyoruz...

hayatta apple mac kullanmam diyordum tam 44 yaşımda mac os ile tanıştım.Adamlar nasıl yapmışsa 20 senelik 64mb ekran kartlı makinemde photoshop bir sniper mermisi gibi çalışıyor.Windows yüklü gpu bol ram bol makinem hızlı değil.Windows hazırcılıktan başka birşey değilmiş bunu öğrendim.

Geri