ZORUNDASINIZ. Pardus'a şimdiden alışın.

Kodla Büyü
Sadece hazır olun ifadesine takıldım. Biz BT Öğretmeniyiz, bizim göbek adımız değişim. Hal böyleyken bu gün geçin desinler bir an düşünmem, çekinmem. Ayrıca bir hazırlığa ihtiyaç duyacağımızı düşünmüyorum.
Hocama katılıyorum.
Ayrıca atalarımız ne güzel söylemiş : Oynayamayan gelin yerim dar dermiş :)

2013 itibari ile windows bilgisayarımda yok. Değişim süreci biraz yordu ama bir ay sonra rutin kullanmaya başladım.
Hiç pişman değilim. Laptobum orjinal win ile gelmişti. Formatı bastım.

Bu iş tamamen ilgi meselesi. İlgin yoksa şartlar neyi gerektriyorsa onu kullanıyorsun. İlgiliysen şartları zorluyorsun.

Pardusta istisnalar haric öğretmenler için herşey var bence
Rehberlik etmek lazım.

Yenilik diye her önümüze gelen iyi olmayabilir.
Sürekli değişiklik ve yenilikle uğraşıyor olmamız, herşeyi yalayıp yutmamız anlamına gelmiyor.
Hazır olmalıyız, çünkü tüm öğretmenlerimizin 1 dakikasının dahi aksamamasına özen gösterdiğimiz, çabaladığımız derslerinin sözde yenilikle aksamasını engellemeliyiz.
Bir problem nedeniyle dersine çağıran öğretmenimin tahtadaki uğraşının işin uzmanı tarafından da çözülemediğini görmek onları hüsrana uğratır. Onlardaki şevki kırar.
Bencilliği bırakalım, buradaki HAZIR OLUN, sadece bizim için değil, tüm eğitim camiasının selameti için.
Yoksa buyurun hep beraber ReactOS, Haiku, macOS veya UNIX'e geçelim.

burada pardusu savunanları şu anlamda anlamıyorum.herkes geçsin deniyor..Ya kardeşim geçen geçsin geçmeyen geçmesin bu nedir herkes geçecek .Kraldan fazla kralcılığa soyunmayın.Pardus iyiyse isteyen onu kullansın istemeyen diğerini.Benim kızdığım nokta dayatmayla pardusa geçme işi.

İşte buradaki hiçbir terimi ve cümlenin bir kısmını yapacak kadar bile bilmiyorum.

Windows neden kullanılıyor. Çünkü kullanıcı dostu. Saçma sapan bir sürü komut ezberlemek zorunda değilsindir. Bir paket vardır ve çift tıklarsın.
Hadi biz bağımlıkltan kurtulduk, diğerleri. evinde oturan amcamız teyzemiz, genç lise öğrencisi, esnafımız ,... Ne yapalım. Herkese kod mu ezberletelim.

O zaman demek ki neymiş. Pardus da kendine çeki düzen versin. Mesela cep telefonu neden yaygın. Çünkü herkes tarafından kulllanılabilir olduğundan. 7'den 70'e herkes. AYRIMCILIK yapmadan tasarlamışlar.

Kalkalım, American Linux çakması bir sistemi sahiplenelim ASLA DEMEM. Ama en azından şu KULLANICI DOSTU olayını çözseler keşke.

Yoksa KULLANMAYALIM PARDUS!u diyen YOK!.

Hocam hayırdır, dün böyle düşünürken, bugün paylaştığınız şey, anlam veremedim.

pardus kullanılmaya başladığında kurumlardaki kaos ortamını düşünemiyorum bile o_Oo_O:)

kaos olmuyor hocam, ben yaklaşık 1 yıldır tüm sınıflarda pardus kullanıyorum, çok büyük bir sıkıntı yaşamadım
hatta bazı öğretmenler çok memnun bu durumdan. ufak tefek tabi ki sıkıntılar olacaktır, henüz gelişmekte olan bir sistem. biz kullandıkça sorunlar çözülmeye çalışılacaktır. yaşadığım her sorunda da bana güzel dönüşler oldu. Şuan için yaşadığım en büyük sıkıntı libre office microsift office dosyalarını düzgün çalıştırmıyor, özelliklede powerpoint efektlerini. umarım onuda en kısa zamanda çözerlerse sıkıntı çözülecektir.

kaos olmuyor hocam, ben yaklaşık 1 yıldır tüm sınıflarda pardus kullanıyorum, çok büyük bir sıkıntı yaşamadım
hatta bazı öğretmenler çok memnun bu durumdan. ufak tefek tabi ki sıkıntılar olacaktır, henüz gelişmekte olan bir sistem. biz kullandıkça sorunlar çözülmeye çalışılacaktır. yaşadığım her sorunda da bana güzel dönüşler oldu. Şuan için yaşadığım en büyük sıkıntı libre office microsift office dosyalarını düzgün çalıştırmıyor, özelliklede powerpoint efektlerini. umarım onuda en kısa zamanda çözerlerse sıkıntı çözülecektir.
yeni imajda wps ofis olacak hocam o sorun ortadan kalktı...

3.3 te mi hocam, biz 3.3 kullanıyoruz ama hala sorunlu?
hocam test imajı şu an kullanıyorum ama tahtalara dağıtmadım. z kitaplar açılmıyor çünkü diğer sorunlara yönelik hazırlandı. dokunmatik sunu sorunu algılama, eta kalem ve antropi sorunları... orada wps kurulu ve 3.3 de ki açılamayan sunular açılıyor artık. ve depolar güncel...sürekli güncelleme geliyor. bir ara depolar kapatılmıştı bakanlığın filtresinden dolayı şimdi düzgün çalışıyor.

muyorum ama yine de bir çözüm bu

antalyadayım geçen yıl pardusun pilot okulunda görevliydim...antalya il merkezi için konuşuyorum ilk geçen bendim. manavgat hele 2 3 senedir parduslu. ben bu kadar pardus düşmanlığı yapanları anlamıyorum. arkadaşlar pardus tahta ismiyle etap bir projedir.yani sürekli güncellenen ve sürekli bizlerin istekleriyle yenilenen bir proje...konuyu açan arkadaşın haklı sebepleri ama yersiz endişeleri var. bende size bir kaç şey söyleyeyim.
1-hiçbir yayın evinin pardus uyumu yokken son bir kaç ayda çoğu uyumlu hale getirdi z kitaplarını
2-libre ofisteki sunu sorunu wps ofis ile giderildi bugün tübitakın en son test imajını kurup denedim.
3-arkadaşın dediği gibi öğretmenler konsolla ve komutlarla uğraşmıyor. kendisi de antalya da ama neden bu kadar abartıyor anlam veremedim. şu an öğretmenler çok memnun ve onlardaki dönütleri ben ile iletttiğimde dönüş alıyorum. örneğin antropi de dokunmatik hassasiyet sorunu vardı bugünkü imajla giderildi, eta kalem zayıftı...yepyeni özellikler eklenmiş.
4-amd tahtalarda ve intel tahtaların bazılarında dokunmatik problemi oluyordu. giderilmiş...yani gitgide güzel gelişmeler var.
5-bir program kuracaksınız sudo apt-get install program adı demenize gerek yok...gdebi paket kurucu hazır icinde. çift tıkla kursun. hangi android telefon exe açıyor... ama herkes kullanıyor.
dipnot:yeniler bilmez ama benim gibi eskiler iyi bilir.dosya yöneticileri bile yokken dos komutlarıyla kara ekranda az cebelleşmedik. sonra NC (NORTON COMMANDER) off dedik..halbuki uyduruktan bir dosya yöneticisi..şimdi geldiğimiz duruma bakın...teknoloji bu kadar ilerlerken pardus yerinde sayar mı..artık devlet sahip çıkıyor bu projeye....
6-ben pardus için yapılan olumlu eleştirileri alır başıma koyar hatta teşekkür eder il koordinatörüne bildiririm..ama sırf muhalefet yapmak için yazılımı karalamaya gerek yok...
7-yazıcı ekleme sorunlu deniyor...kısmen doğru...ama artık üreticiler ppd dosyalarını her geçen gün arttırıyor. yazıcı kurulumlarını sanki driver yolu gösterir gibi kurabiliyorsunuz.

sözün özü... idare bilgisayarlarına lafım yok.kimisi 32 kimisi 64 bit.. pardus şu an 64 bitlerde çalışıyor. ama kesinlikle etkileşimli tahtalarda pardus kullanılmalı...windowsun parasını verdik nasıl olsa deyip kullanmak, lisans yenileme vs gibi işlerde yine bizi onlara mahkum eder...düşünsenize F klavye neden ilerlemiyor...çünkü devlet desteği yok... yeni laptop alıyorsun klavye nasıl olsun diye soran varmı. q ile geliyor. yeni klavye alacaksın misal. q ya göre f daha pahalı. böyle bir ortamda ben de q alırım. ama devlet pardus gibi sahip çıksa o sorun da çözülür. PARDUS a sahip çıkalım... hatalarıyla OLUMLU anlamda tabii ki eleştirelim... iyi akşamlar

Giderilmiş, güncellenmiş.. Peki hocam 30 40 tahtalı okullarda çalışan arkadaşlar ne yapacak her gün teneffüslerde güncelleme peşinde mi koşacak öğretmenlere mi yardımcı olacak?

Giderilmiş, güncellenmiş.. Peki hocam 30 40 tahtalı okullarda çalışan arkadaşlar ne yapacak her gün teneffüslerde güncelleme peşinde mi koşacak öğretmenlere mi yardımcı olacak?
hocam şu anki test sürümü tahtalara kurulmayacak...eğer pardus a geçtiyseniz 3.3 kullanmaya devam...temel güncelleme dışındakileri yapmasanız da olur. ama şu an bir süreç olduğu için komple işletim sistemi tekrar inşaa edildi. kusura bakmayın da BTR göreviniz varsa işiniz(işimiz) bu.yok değilseniz göreviniz değil. birisi sizin okulunuza görevlendirilir. ama BTR nin asli görevi tahtaların yazılım güncellemesi,öğretmen eğitimi ve eba tanıtımıdır. bunları da yapmadıktan sonra niye bu görevdeyiz. bayıldığımdan değil ama BTR nin kapsamı bu. her tenefüs yapmak zorunda değilsiniz...15 günde bir ya da ayda bir yapabilirsiniz. her güncelleme hemen yapılacak diye birşey yok...örneğin chrome güncellemesi çok önemli değildir yapmasan da olur. ama zkitap açılmıyordur ne bileyim sistemsel bir iyileştirme vardır.onu yapmalısınız

esmer ay da merak ediyor pardus işini

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    162.9 KB · Görüntüleme: 111
1-Faz 1 ve faz 2 etler için Microsoft'a peşin lisans ücreti ödenmiş mi ?
2- Açık kaynak lisanslı bir işletim sistemi çekirdeği üzerine yazılmış işletim sistemini milli ve yerli işletim sistemi demek GNU felsefesine ve Linus Torvalds amcaya ayıp olur mu?
3-Bilgisayarın temel işlevi hayatı kolaylaştırmaksa henüz tam olarak ihtiyaçlara cevap vermeyen bir işletim sistemini zoraki kullanacaksınız demek , kervanı yolda düzmeye çalışmak , zaman ve imkan israfı mıdır?
Yukarıdaki üç soruya makul cevap istiyorum :)
Not:ETAP projesine emek veren arkadaşlarımızın çabalarını takdir ediyor ve bu projenin tam olarak olgunlaştırılıp daha sonra eğitimlerinin verilerek ülke geneline yaygınlaştırılmasının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Kervanı yolda düzmeye çalışmasak iyi işler olacak ama işte.

Aynen sıkıntı orada kervanı yolda düzerler.
Yıllardır var şu Pardus, 2004 yılında okulumda deneyeyim demiştim. 2018'de olduğu gibi 4 PC'ye yükledim. O zaman ki fareler toplu idi, biri dışında diğerleri çalışmayınca WinME ve 98'e geri dönmüştüm.

Şimdi bakalım, Devlet destekli yani yapılacak ve devam edecek gibi.

hocam şu anki test sürümü tahtalara kurulmayacak...eğer pardus a geçtiyseniz 3.3 kullanmaya devam...temel güncelleme dışındakileri yapmasanız da olur. ama şu an bir süreç olduğu için komple işletim sistemi tekrar inşaa edildi. kusura bakmayın da BTR göreviniz varsa işiniz(işimiz) bu.yok değilseniz göreviniz değil. birisi sizin okulunuza görevlendirilir. ama BTR nin asli görevi tahtaların yazılım güncellemesi,öğretmen eğitimi ve eba tanıtımıdır. bunları da yapmadıktan sonra niye bu görevdeyiz. bayıldığımdan değil ama BTR nin kapsamı bu. her tenefüs yapmak zorunda değilsiniz...15 günde bir ya da ayda bir yapabilirsiniz. her güncelleme hemen yapılacak diye birşey yok...örneğin chrome güncellemesi çok önemli değildir yapmasan da olur. ama zkitap açılmıyordur ne bileyim sistemsel bir iyileştirme vardır.onu yapmalısınız
Zaten görevimiz kapsamındakileri yapıyoruz sorumluluk sahibi her insanın yapacağı gibi ama yapıyoruz diye, "aman yapsınlar işleri bu" diye verimsiz uygulamalar olmasa iyi olur.

Kervanı yolda düzmeye çalışmasak iyi işler olacak ama işte.

Erzurum'da Bilgisayar Bilimi dersinin müfredatı ile ilgili bi eğitim olmuştu. Arkadaşlar okullardaki imkansızlıklardan dem vurmaya başlayınca bakanlıktan gelen yetkili abi aynen bu cümleyi kurdu. "Kervan yolda düzülür arkadaşlar hele bi başlayalım gerisi gelir." Her işimiz böyle maalesef...

Erzurum'da Bilgisayar Bilimi dersinin müfredatı ile ilgili bi eğitim olmuştu. Arkadaşlar okullardaki imkansızlıklardan dem vurmaya başlayınca bakanlıktan gelen yetkili abi aynen bu cümleyi kurdu. "Kervan yolda düzülür arkadaşlar hele bi başlayalım gerisi gelir." Her işimiz böyle maalesef...
Bu yüzden Bilgisayar Bilimi dersi halen daha seçmeli,kitabını basma gereği duyulmuyor.Biz kendi çabalarımızla saatlerimizi harcayarak verimli olmaya çalışıyoruz.Emek veriyoruz.Biraz da onlar üzerine düşeni yapsalar keşke.Sonra da bizim emeğimiz üzerimizden kendi reklamlarını yapıp işin kaymağını yiyorlar.
Kodlama kodlama diye her gün haber yapılıyor.İlk ve ortaokullarda arkadaşlarımız kendi çabalarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyor.Lisede halen daha seçmeli.
Milli işletim sistemi denilip duruyor .Vatandaş zannediyor ki yazılımda dünyada sayılır bir ülke olmuşuz.Aslında bu kadar bozuk bir sistemde çok iyi şeyler de yapılıyor.
Sonra yok endüstri 4.0 yok stem bir sürü laf.Yeni bakanımızdan umutluyum ancak asıl iş yapması gerekenlerin yeterlilikleri çok düşük.Umarım iyi şeyler olur.Ancak halen daha işin ciddiyetinin farkında değiller bence.

Pardus'ta dert var da Windows, ballı lokma tatlısı mı yaw?
En büyük dert, güvenlik mesela... Para verdiğin halde binlerce açığı olan bir sistemle boğuşmak az mı dert? Ücretsiz diye kullanılan yazılımların hangi birine güvenebiliyorsunuz? 360 Total security falan asla güven veren şeyuler değil. Kapsamlı korunma için lisanslı güvenlik yazılımı gerek. Ki onların içinde bile seni rezil edecek bir sürü yazılım var. Mesela McAffee, Norton vs...
Ofis için LibreOffice gibi açık kaynak yazılımlardan şikayet edenler için lisanslı MS Ofis gerek. Tasarım, düzenleme vs ekstra işler için de dünya kadar paraya ticari lisanslı yazılım gerek.
Birkaç program yüklenip, bir de zararlı yazılıma mağruz kalınmışsa performans sorunu yaşatan, cayır cayır yanan cihazlarla boğuşmak çok mu rahat geliyor?
Veya dünya kadar para harcamak çok mu cazip?

Pardus ETAP, kararsız olabilir. Ama her hali Windows'tan iyidir. Yeter ki çalışkan bir ekibi olsun... Proje ve paketler sürekli güncel tutulsun. Açıklar, hatalar mümkün mertebe giderilsin.

Pardus'un bir problemi de, win gibi kullanıcının, log dosyasına bakıp, sık kullandığı programların hızlı açılması için bazı işlem dosyalarını belleğe önceden çağırmaması.

Performans sağlayacağım diye kendi başlat menüsüne her tıklayınca bile eski bilgisayarlarda sabit diski dırtlattırıp duruyor.

Pardus'ta dert var da Windows, ballı lokma tatlısı mı yaw?.
evet doğru, ancak derslikler ETler için hemen jet geçiş kötü oldu. illerdeki proje yürütücülerin ilgisizliği, ve hatta halen okullarında ders görevi ile uğraşırken , boş zamanlarında yapmaları.

Yani Pardus ETAP için, bir öğretmenin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak, sınıfa girildiğinde problemsiz şekilde en az Win kadar iyi olmasını beklerdim.
Ama değil.

Bir de eski PC'ler için 32 bit'i devam ettirseler iyi olurdu.

Geri