yeni müfredatta bilişim yok mu?

Kodla Büyü
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), temel eğitim Sosyal Bilgiler Dersi müfredatına, "dijital vatandaşlık", "siber zorbalık", "teknoloji bağımlılığı", "Kovid-19 salgını" ve "afetler" gibi konular eklendi.

Sanki bizim dersi yavaş yavaş diğer derslerin içinde eritiyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), temel eğitim Sosyal Bilgiler Dersi müfredatına, "dijital vatandaşlık", "siber zorbalık", "teknoloji bağımlılığı", "Kovid-19 salgını" ve "afetler" gibi konular eklendi.

Benzer konular önceden de vardı hocam. İnternet adreslerinin yapısı konusu bile vardı görünce şaşırmıştım.

Hocalarım İngilizce derside yok. ingilizce dersini de kaldıracak değiller ya.
Bu kadar kodlama bilişim vs. bahsedilirken dersin kaldırılacağını sanmıyorum. matematik dersine bile bilişim konularını koymayı düşünüyorlar.
Bence bilişim dersini sınavlarda sorsalar dersimizin değeri artar. sınavlarda sorulmadığı için kimse umursamıyor.

Benzer konular önceden de vardı hocam. İnternet adreslerinin yapısı konusu bile vardı görünce şaşırmıştım.
Hocam Algoritama konusu matematik içerisinde işlenecek. Siber zorbalık sosyal bilgiler, siber güvenlik fen bilgisi, yazılım da Türkçe içerisinde işlenmeye başlarsa biz de rahat ederiz.

yıllardır çoğu konu zaten sosyalin içinde var

okullara btr diye kadro aç, derside kaldır derse girmeyelim. Rehber öğretmenler gibi çalışalım
Hocam artık bence de btr kadrosu gelsin. bizim ders konularınıda uygun bir şekilde diğer derslerde aralar sıkıştırsınlar. PDR tayfası gibi bir odamız olsun, tamirat-tadilat ile takılalım. Böylece her sene norm, müfredat, lab....vs. derdinen de kurtuluruz.

Hocam artık bence de btr kadrosu gelsin. bizim ders konularınıda uygun bir şekilde diğer derslerde aralar sıkıştırsınlar. PDR tayfası gibi bir odamız olsun, tamirat-tadilat ile takılalım. Böylece her sene norm, müfredat, lab....vs. derdinen de kurtuluruz.
Böyle bir şey olsa iyi olurdu.Norm sorunu hal edilmiş olurdu.

Müfredat taslağında Ortaokul Bilişim Teknolojileri dersinin olmamasına hiç şaşırmadım. Hatta dersi komple seçmeli hale getirirlerse de şaşırmam. (Nabi bakan öncesinde böyleydi zaten.) Teknoloji tasarım dersiyle bizim dersi birleştirirlerse de şaşırmam. Binaenaleyh, dersimize ne yaparlarsa yapsınlar şaşırmam.
Sayın bakan zorunlu derslerin azaltılıp seçmeli derslerin artırılmasında bahsediyordu, topun ağzında bizim dersin olduğunu tahmin ediyorum.
Bilişim teknolojilerinin salt kullanıcısı olmaya devam.

1714459679340.png

yazıklar olsun

Sosyal bilgiler dersinde yeni eklenmesi düşünülen "SİBER ZORBALIK" konusu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersinde
" - BT.6.2.1.3. Siber zorbalık kavramını açıklayarak korunma amacıyla alınabilecek önlemleri tartışır " ;
"TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI" konusu ise
"- BT.6.1.1.3. Bilişim teknolojilerinin beden ve ruh sağlığına etkilerini yorumlar.
a) Teknoloji bağımlılığının sağlık ve zaman kaybına yol açabileceği vurgulanır.
b) Aile ve sosyal çevreye ayrılan zamanın sanal ortam etkinliklerine ayrılan zamandan daha değerli
olduğu vurgulanır.
c) Teknolojiyi kullanırken zamanını etkili bir şekilde yönetme üzerinde durulur

- BT.5.1.1.4. Bilişim teknolojilerini kullanmanın beden ve ruh sağlığı üzerindeki etkilerini ve olası belirtilerini açıklar.
Ergonomi ilkeleri, İnternet, teknoloji ve oyun bağımlılığı üzerinde durulur. Hatalı kullanıma bağlı boyun kaslarında ağrı ve tutulma, gözlerde yorulma, duruş bozuklukları meydana gelebileceği açıklanır " kazanımlarıyla verilmeye devam ediliyor. Konu başlıkları ve eğitimin içeriği gereği bu kazanımların Bilişim Teknolojileri öğretmenleri tarafından verilmesi gerekmekte hatta Bilişim Teknolojileri ve yazılım dersinin kazanımlarının ilkokuldan itibaren ZORUNLU ders olarak verilmesi bu çağın gerekliliği olduğu aşikardır.

kaynak: https://mufredat.meb.gov.tr/Dosyala...im Teknolojileri ve Yazılım 5-6. Sınıflar.pdf
1714464810595.png

Ya dersi tam anlamı ile zorunlu yapsınlar ya da kaldırsınlar btr ile devam edelim. Ders + btr ve bu kadar belirsizliklerle olmuyor artık.

Dersin kaldirilma gibi bir durumu yok bence.Diger derslerin yeni aciklanan ogretim programinda bazi konularin bilisim tek.ve yazilim dersi ile disiplinler arasi iliskisi gosterilmis.Kaldirilsa neden gosterilsin.

Aslında sözel dersleri kaydırsalar bize kodlama kalsa çok güzel olur

Bazı arkadaşlar BTR kadrosu açılsın dersler tümden kaldırılsın bize oda versinler falan yazmışlar. açıkçası şaşırıyorum. arkadaşlar bizler eğitim fakültesi mezunu öğretmenleriz. işimiz ders anlatmak tamir yapmak değil. en başından bu uygulamayı yanlış buluyorum ve btr almıyorum. bu konuda biraz daha duyarlı olsak bence bize daha çok yakışır.

Bazı arkadaşlar BTR kadrosu açılsın dersler tümden kaldırılsın bize oda versinler falan yazmışlar. açıkçası şaşırıyorum. arkadaşlar bizler eğitim fakültesi mezunu öğretmenleriz. işimiz ders anlatmak tamir yapmak değil. en başından bu uygulamayı yanlış buluyorum ve btr almıyorum. bu konuda biraz daha duyarlı olsak bence bize daha çok yakışır.
İnanın ben de diğer arkadaşlar gibi düşünüyorum hocam. Bıktım artık labaratuvarı olmayan okullarda sınıfta bilgisayar dersi anlatmaya çalışmaktan, hocam bilgisayar dersi nasılsa çocuklara düşük verme diyen idarecilerden, ders tamamlama adıyla sağa sola gönderilmekten, sürekli norm fazlası olmaktan (eşim 15 yıllık öğretmen 3 okul değiştirirken ben 13 yıllık öğretmenim bu benim 12. okulum.)

btr olmayan ve derslere girmeyi seven bir ortaokul öğretmeni olarak, sürekli seneye derslerin durumu ne olacak acaba diye düşünmektense okulun tamircisi olmayı tercih ederim.

dersler kaldırılsın.
tek bir okul ama öyle hem 15 saat tamamlatıp 2-3 okula görevlendirmede hoş olmuyor.
müdür yardımcılığıma doğru gidiyoruz sanırım

Ara Tatil sonrası Beden eğitimi Görsel Sanatlar Teknoloji Tasarım ve bilişim Teknolojileri öğretmenlerinden müfredatla ilgili toplantı yapıp görüş yazmaları istenmişti ve bizim ilçede yaptık. Sanıyorum Bu derslerin Müfredatının güncellenmesi daha sonra bu görüşlerde dikkate alınarak güncellenebilir. Bir ihtimal ve Tahmin benimkisi tabi İyimser düşünerek

Geri