Yardım etmeye talibim...

Kodla Büyü
2006 focus tdci 105.000 km de sağ arka kapı, sağ arka çamurluk ve bagaj kapağı boyalı bunların dışında araba temiz, bakımlı, yürüyeninde sorun yok fiyat ne kadar eder acaba şimdiden teşekkür edri.

BaRaNaY' Alıntı:
İsmailt hocam Seat İbiza'nın yeni motoru ile 1.2Lt TSI 105hp Düz/DSG seçeneği nasıl style modeli 32.900TL önerir misiniz.... Seat hakkında genel görüşleriniz nedir...

Hocam güzel araç fiyatı da makul çok aşırı değil.Eğer benzin fiyatı sizin için sorun değilse alınıp binilecek güzel araçtır zaten vw firmasının kardeşidir bu yüzden kalite konusunda vasat bir araç değildir.Bana göre güzel bir seçim.Ama yine de araç gerçekten size hitab ediyormu diye iyi inceleyip bir test sürüşü yapın.

sregy' Alıntı:
ismail hocam 2000 model opel astra hb 1.6-- 65000 kmde--tüplü değil-- 17000lira eder mi? en fazla kaç verirsin? şimdiden teşekkürler

hocam yazdığınız gibi 65.000kmde ve ağır bir kaza geçirmiş bir araç değilse fiyatı iyi.Eğer cd modeli ise 16500liraya indirtebilirseniz psikolojik olarak daha iyi bir fiyat olur.eğer gls modeli ise 16000e indirebilirseniz daha iyi olur.

xodeda' Alıntı:
2006 focus tdci 105.000 km de sağ arka kapı, sağ arka çamurluk ve bagaj kapağı boyalı bunların dışında araba temiz, bakımlı, yürüyeninde sorun yok fiyat ne kadar eder acaba şimdiden teşekkür edri.

25.000civarı tabi donanımına göre fiyat değişebilir 3 aşağı 5 yukarı.Ayrıca değişen parçalara göre de şasede veya arka panellerde bir asimetrik durum var mı yok mu iyice baktırılması iyi olur.

sevincaltunel' Alıntı:
hocam lpg konusundaki yazınızı sabırsızlıkla bekliiyorum

hocam yazmıştım bi bakayım

ismailt' Alıntı:
sevincaltunel' Alıntı:
ismail bey şu honda ya lpg konusunda takıldım ben biraz sıkıntı yarattığı söyleniyor eğer bilgi sahibi iseniz beni bu konuda aydınlatır mısınız

hocam lpg sistemi çok hassas bir konu.Çok iyi ve tecrübeli bir montajcıya taktırmak gerekir.Kısacası paradan kısmamak pahalı da olsa gidip iyi montaj yapan işin ehli ve tecrübeli bir yer bulursanız sıkıntı çekmezsiniz oradaki ustalar zaten aracınıza uygun kiti size önereceklerdir.Eğer bir yazı hazırlayabilirisem paylaşırım lpg sistemi konusunda sistemi anlatan ve oluşan problemlerin sebeplerini anlatacak uzun bir yazı hazırlarsam burada paylaşırım.

hocam bu mesajımda size cevap yazmaya çalışmıştım eğer beklediğiniz yazı lpg sistemiyle ilgili yazacağım yazı ise bu maalesef biraz uzun zaman alacaktır çünkü sistemi anlatmam baya karışık olacaktır.

sizin sorunu ziçin dediğim gibi iyi bir montaj ustası dürüs bir yer bulursanız aracınıza takılacak uygun sistemi size önerceklerdir ve lpg de araç için uygun kiti takmak kadar iyi bir montaj ustası da çok önemlidir.

Hocam merhalar öncelikle teşekkürler böyle bir bilgi paylaşımında bulunduğunuz için :+1: :alkis:

Opel Vectra 2.0 DTI Comfort, 140 bin km de fiyat olarak 14.000 TL. arabanın şasesi sorunsuz gibi duruyor ama motor ne durumda bilmiyorum? dizel motorlarda sıkıntı çok oluyor diyorlar kullanıma bağlı olarak değişiyormuş, duyduklaırmız bunlar tabi..
bende ki araç:
Renault 19 Europa 1.6e RNE (sedan), 126 bin km de, klimalı, sürücü hava yastığı, sıralı sistem lpg li (atiker) megane motoru olan europalardan..
takas durumu söz konusu olursa sizce nasıl bir yol izlesem daha iyi olur? ya da benim arabanın şuan piyasası nasıl bilginiz varsa? :)

bir de vectralrın 2000 veya 2001 model 2.0 CDX modelleri var bunlar hakkında ki düşüncelerinizi de yazarmısınız rice etsem,
bu aralar opel e taktım kafayı sanki :) biraz fazla soru oldu kusura bakmayın insan bilen birisini görünce sormadan duramıyor :)teşkkürler şimdiden...

macar20' Alıntı:
Hocam merhalar öncelikle teşekkürler böyle bir bilgi paylaşımında bulunduğunuz için :+1: :alkis:

Opel Vectra 2.0 DTI Comfort, 140 bin km de fiyat olarak 14.000 TL. arabanın şasesi sorunsuz gibi duruyor ama motor ne durumda bilmiyorum? dizel motorlarda sıkıntı çok oluyor diyorlar kullanıma bağlı olarak değişiyormuş, duyduklaırmız bunlar tabi..
bende ki araç:
Renault 19 Europa 1.6e RNE (sedan), 126 bin km de, klimalı, sürücü hava yastığı, sıralı sistem lpg li (atiker) megane motoru olan europalardan..
takas durumu söz konusu olursa sizce nasıl bir yol izlesem daha iyi olur? ya da benim arabanın şuan piyasası nasıl bilginiz varsa? :)

bir de vectralrın 2000 veya 2001 model 2.0 CDX modelleri var bunlar hakkında ki düşüncelerinizi de yazarmısınız rice etsem,
bu aralar opel e taktım kafayı sanki :) biraz fazla soru oldu kusura bakmayın insan bilen birisini görünce sormadan duramıyor :)teşkkürler şimdiden...

Hocam 2.0 DTI vectra güçlü ve konforlu bir dizel ama hocam uzak dur derim çünkü bu araç 2.el 2.0 motor dizel bir D sınıfı yani vectra olması dışında diğer yazdıklarımız bu araç için olumsuzluk oluşturuyor.Şuanki aracınızı çok rahat tabiri caizse gerile gerile satarsınız yakıt konusunda ise zaten kendini ispat etmiş bir motoru var.CDX ise vectranın bu kasada en üst donanımlısı.Hocam 2001 modellerin vergisi yıllık 800küsür lira 2000modelleri ise 500küsür lira.Eğer bu vergi miktarlarını bu araç için konforuna kalitesine değer görüyorsanız 2.0 CDX güzel bir araçtır temiz bulursanız ve beklentilerinizi karşılıyorsa güzel araçtır.

ismailt' Alıntı:
Hocam 2.0 DTI vectra güçlü ve konforlu bir dizel ama hocam uzak dur derim çünkü bu araç 2.el 2.0 motor dizel bir D sınıfı yani vectra olması dışında diğer yazdıklarımız bu araç için olumsuzluk oluşturuyor.Şuanki aracınızı çok rahat tabiri caizse gerile gerile satarsınız yakıt konusunda ise zaten kendini ispat etmiş bir motoru var.CDX ise vectranın bu kasada en üst donanımlısı.Hocam 2001 modellerin vergisi yıllık 800küsür lira 2000modelleri ise 500küsür lira.Eğer bu vergi miktarlarını bu araç için konforuna kalitesine değer görüyorsanız 2.0 CDX güzel bir araçtır temiz bulursanız ve beklentilerinizi karşılıyorsa güzel araçtır.
Teşekkür ederim hocam tekrar tekrar.. CDX ler çok hoşuma gidiyor dediğim gibi ama? vergisi düşündürüyor işte dediğiniz gibi ? :)

hocam ben araç bakıyorum ama otomatik olsun istiyorum 16-17 ye hangi otomatik en makulu acaba

logan666' Alıntı:
ismail hocam kia riolar hakkında ki görüşün nedir 2008 ve üzeri modeller için

Hocam kia=Hyundai bu sebeple alınabilir bir araçtır.Hem fiyatı da hyundaiye göre uygundur.

fatihpc' Alıntı:
hocam ben araç bakıyorum ama otomatik olsun istiyorum 16-17 ye hangi otomatik en makulu acaba

Hocam otomatik onlarca model mevcut.Başka kriterleriniz nelerdir.A-B-C-D-E Suv hangi sınıfta bir araç olacak.Yakıt durumu dizel benzin LPG.Bunları da belirtirseniz.

SIRALI LPG

Sırayı takip eden sıralı anlamına gelir. Otomobil üreticileri 1996 yılından sonraki ürettikleri araçlarda yakıt sistemini sıralı olarak üretmişlerdir. Bunun açıklaması söyle yapılabilir. Enjeksiyonlu araçlarda yakıt sistemini kontrol eden bir elektronik kontrol ünitesi mevcuttur. Bu elektronik kontrol ünitesi yani ECU (halk arasında beyin) aracın yakıt verilerini alır, silindirlerdeki yanmayı saglar. Buda enjektörlerin ne zaman ve ne aralıklarla açılıp kapanacağının sinyallerini vererek yapar. 1996 yılından önce enjeksiyonlu araçların enjektörleri hepsi birden açarak yakıt püskürtmesi yapmakta idi. Günümüzde ise enjektörler ihtiyaç oranında ECU den aldığı sinyaller doğrultusunda tek tek açarak yanma hücresini doldurur ve tam yanmayı sağlar. Tek tek olan sistemlere sıralı denir.

Teknolojik gelişmeler ve otomobil üreticilerinin bu çalışmalarından sonra LPG dönüşüm kiti üreticileri de bu alanda çok büyük atılımlar yapmıştır. Dönüşüm kitlerini sıralı olarak çalıştırır hale getirmişlerdir. Sıralı olarak çalışan otogaz sistemlerinin genel adı da SEQUENTIAL buradan gelir.

Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde enjeksiyonlu araçların otogaz dönüşüm montajı yapılabilir hale gelmiştir. Sıralı sistem montajında araç üzerine bağlanan ekipmanlar sırasıyla şöyledir.

Enjektör, Map Sensörü, Regülatör Dağıtıcı, Rail Gaz valfi, Multivalve, (Şamandıra) Tank, ECU(Elektronik Kontrol Ünitesi)

Sistemde araç üzerinde bulunan benzin enjektörlerinin hemen yanına gaz enjektörleri monte edilir. Araç üzerinde var olan ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) sünün çıkış verilerini alabilmek için araca yeni bir gaz ECU sü bağlanır. Bağladığımız gaz ECU sü sayesinde aracın çalışma verileri bir bilgisayara aktarılır. Daha sonra sistemi devreye sokabilmek için bir kalibrasyon yapılır. Bu kalibrasyon neticesinde aracın gazla çalışır duruma gelmesi sağlanır. bu sayede aracın rölanti modunda ayarları yani enjektörlerin açma kapama milisaniyeleri düzenlenerek silindirlerdeki tam yanma sağlanır. Daha sonra yol kalibrasyonu yani araç 2000, 3000, 4000 devirlerdeki yanma oranları ayarlanarak monte edilen sistemin adaptasyonu sağlanmış olur. Sıralı enjeksiyonlu sistemlerde en önemli parça enjektörlerdir. Sequential sistemlerinin enjektörlerinin arıza yapmaması için filtrelerinin 10.000 - 15.000 km degisimi şarttır.
Sequential (sıralı) sistemlerde monte edilen map yani basınçölçer sayesinde aracın gazı bitince veya basınç düştüğünde (gaz kaçağı vb.) otomatik olarak araç benzine geçer. Sistem montaj esnasında takılmış olan ısı sensörlerinden ısıyı alması ile otomatik olarak gaza geçis yapar.

Örneğin aracınızı sabah çalıştırdınız, yola çıktınız 400-500 metre gittikten sonra araç 28 °C ısıya ulaştığı anda ısı sensörü aracılığı ile ısıyı algılar ve otomatik olarak gaza geçiş yapar. Aracınız ile ulaşmak istediğiniz yere ulaştınız stop ettiniz aracı tekrar çalıştırdığınız da aracınız yine benzin ile çalışır. Motorunuzdaki ısıyı algılayana kadar (ısı sensörleri sayesinde) 15-20 saniyede araç benzinle çalışır, algıladığı anda gaza geçer.

LPG Sistemi ve Araçla Uyumsuzluk

Yukarıdaki yazıda belirttiğimiz gibi sıralı lpg sistemi ecu tarafından kontrol edilir.Ecu ise lpg enjektörleri için vereceği emirleri aracın orjinal ecu'sundan gelen verilere göre düzenleyerek belirler. İşte bu noktada bu işlemler mili saniyeler içinde gerçekleştiği için tam uyum sağlanamazsa araç beyninden alınan veriler lpg beynine Saniyenin 10da1 kadar geç gelse veya lpg beyninden lpg enjektörlerine emirler saniyenin 10da1 i kadar geç iletilse ulaşsa araç düzensiz çalışma yapar.Veya beyin sistemi herşeyi zamanında yapıp LPG'nin sistem içinde akışında bir aksaklık olsa gereken basınçta enjektörlere ulaşamasa araç düzensiz çalışır.LPG yakıtının enjektörlere gelişi kendi basıncıyla olur ve bu yakıt regülatör tarafından gaza dönüştürülür.Sonuçta gazlar sıcaklıktan, bulunduğu hacimden çabuk etkilenen bir fazdır.İşte bu sorunları aracınızda yaşamamak için LPG sistemini gerçek anlamda tecrübe kazanmış hangi model araca hangi marka sistemin daha iyi uyum sağladığını, lpg sistemininin montajı sırasında montaj planının o modele nasıl yapılması gerektiğini bilen tecrübeli ve bu işi gerçekten iyi bilen firmalara yaptırmak gerekir.Kısacası LPG yakıtının getireceği ekonomik sürüş rahatlığını gelişi güzel bir şekilde takılan uyumsuz bir sistemle sıkıntıya çevrilmemelidir.

ismailt' Alıntı:
xodeda' Alıntı:

25.000civarı tabi donanımına göre fiyat değişebilir 3 aşağı 5 yukarı.Ayrıca değişen parçalara göre de şasede veya arka panellerde bir asimetrik durum var mı yok mu iyice baktırılması iyi olur.

Aracım trend araçta yapılan işlemler kaskom tarafından yetkili seviste yapıldı anlattıklarım dışında bir sorun yom hocam.

ismailt hocam merhaba birde chevrolet aveo hakkında yorum yaparmısın. Genelde forumlarda güvenlik açısından beğenilmiyor. Sence her yönden nasıl bir araç.

ben de araba almayı düşünüyorum. ilk defa kullanıcam. acemiyim yani.. 15.000 lira civarında bir araba amayı düşünüyorum. park etmesi kolay olan. nasıl, hangi marka önerirsiniz..???

diyar21' Alıntı:
ismailt hocam merhaba birde chevrolet aveo hakkında yorum yaparmısın. Genelde forumlarda güvenlik açısından beğenilmiyor. Sence her yönden nasıl bir araç.
Hocam chevrolet markası daewoo'yu satın aıldı ve asyadaki satılan araçlara chevrolet markasını koyuyor ama amerikadaki satılanlara daewoo markasını koyuyor kısacası bu bir pazarlama stratejisi.Bu sebeple chevrolet firması bu araçları ucuz araçlarla rekabet için kullanıyor.Yani renaultun daciası neyse bu modellerde chevrolet için öyle.Fiyatları ucuz olduğu için malzeme kalitesi de sınıfına göre düşük 2.eli de düşük yakıt durumu da sınıfındaki rakiplerine göre yarım litre ile 1 litre arasında yüksek.

zilal' Alıntı:
ben de araba almayı düşünüyorum. ilk defa kullanıcam. acemiyim yani.. 15.000 lira civarında bir araba amayı düşünüyorum. park etmesi kolay olan. nasıl, hangi marka önerirsiniz..???
Hocam
clio HB
hyundai getz
ford fiesta
opel corsa
bunlardan temiz olanlarını araştırın.

ismailt' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
ismail hocam merhaba
toyota corolla 1.6 comfort extra almaya karar verdim gibi.
Bu araba hakkındaki yorumunuzu da alabilir miyim.
Sağlamlık, yakıt ekonomisi, parça fiyat ekonomisi önemli benim için.

hocam corolla tabiki sağlamlığı ile bilinen bir model.Yakıt konusunda da sınıfının liderlerinden ama parça konusu tabiki de ithal ve japon araçların parçası pahalıdır.
hocam çok rahatsız ettim ama son bi görüşünüzü alayım. Karar vermek zor, kararsızlık kötü
Megane HB Expression 1.5 dCi 85 bg dizel .

mystreous' Alıntı:
ismailt' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
ismail hocam merhaba
toyota corolla 1.6 comfort extra almaya karar verdim gibi.
Bu araba hakkındaki yorumunuzu da alabilir miyim.
Sağlamlık, yakıt ekonomisi, parça fiyat ekonomisi önemli benim için.

hocam corolla tabiki sağlamlığı ile bilinen bir model.Yakıt konusunda da sınıfının liderlerinden ama parça konusu tabiki de ithal ve japon araçların parçası pahalıdır.
hocam çok rahatsız ettim ama son bi görüşünüzü alayım. Karar vermek zor, kararsızlık kötü
Megane HB Expression 1.5 dCi 85 bg dizel .

Rica edeirm Hocam
megane 2 ve dizel gerçekten çok tutulan bir araç.Yakıtıyla da çok özel bir konumda.Hb megane fransadan ithal ediliyor ama sedanlar türkiyede üretiliyor.Hocam parça olarak orjinal parçaları tabiki de ucuz değildir.Örneğin virajda dönen farlar için kullanılan beyinler her far için ayrıdır ve en son bildiğim kadarıyla bir tanesinin fiyatı 600liradır.Eğer bir su felan sızarda beyin yanarsa küçük bir mikrodenetleyeci için ödenecek fiyat malum.Teknoloji iyi güzeldir ama arıza vermedği sürece.Megane 2lerde beğenmediğim bir nokta var oda iç aksamdaki plastik kalitesi.Maalesef sert plastik kullaınılan bölüm çoktur ve tıkırtılara hazır olmak gerekir.Sonra krom rengi kapı kollarının kısa zamanda soyıulacağını da unutmamak gerekir.Bunları neden söylüyorum; eğer bu konularda takıntı iseniz canınız sıkılır.Motor olarak ise önereceklerim;Dizel bir araç için bakım çok önemlidir yakıt çok önemlidir eğer 2.el alınacaksa geçmişi çok çok önemlidir.Şimdilik diyeceklerim bu kadar.

Bende aldığımız arabayı yazayım merak ettim.

2001 Honda Civic 1.4 İS

Muhtemelen özelliklerini biliyosunuz ama yinede yazayım.

ABS, KLİMA, 4 CAM ELKT, ELEKT AYNA

ATİKER LPG(8 ay önce), Michelin Lastik(8 Ay önce), Vize(bir kaç ay önce), Triger değişmiş, bakımlar 3000 km önce yapılmış

araç 220.000 km de. Tanıdık bi Servise götürdük motor 500.000 e kadar gider dedi.

değişen yok, çizik ve sürtmeler var.

Fiyat 16.000 istedi Babamın arkadaşı olduğu için 14.000 e aldık...

İyi etmişmiyiz? :wink:

palco' Alıntı:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-2009-ford-focus-1-6-trend-115-hp-45115725/detay hocam bu araba 28000 ne nasıl arabada boya değişim yok. km fazla şimdiden teşekkürler

Araç fiyatı uygun ve söyledikleriniz de de bir eksiklik yoksa alınabilir bir araç.Tabi illa serviste bir exper yapılması gerekmekte.

aak' Alıntı:
Bende aldığımız arabayı yazayım merak ettim.

2001 Honda Civic 1.4 İS

Muhtemelen özelliklerini biliyosunuz ama yinede yazayım.

ABS, KLİMA, 4 CAM ELKT, ELEKT AYNA

ATİKER LPG(8 ay önce), Michelin Lastik(8 Ay önce), Vize(bir kaç ay önce), Triger değişmiş, bakımlar 3000 km önce yapılmış

araç 220.000 km de. Tanıdık bi Servise götürdük motor 500.000 e kadar gider dedi.

değişen yok, çizik ve sürtmeler var.

Fiyat 16.000 istedi Babamın arkadaşı olduğu için 14.000 e aldık...

İyi etmişmiyiz? :wink:

Hocam fiyat normal araç için ise km yüksek bu sebeple sadece motor değil alt takım şanzuman baskı balatası.Fren balataları diskler ve kampanalar bi kontrol edilmeli.

hocam merhabalar,
öncelikle benim gibi iki aydır araba almak için uğraşan, birçok kişiden değişik görüşler almış, ikinci el satıştaki üçkağıtları okumuş, kafası iyice karışmış biri için verdiğiniz bilgiler çok yararlı oldu. bunun için teşekkür ederim.

edindiğim fikirler doğrultusunda genelde corsa, fiesta, polo araçlara bakıyordum. getz, clio, palio gibi araçları daha geriye atmıştım. yazdığınız kriterleri kendime göre sıraladım, bana 18.000-21.000 tl aralığında bir araç önerirseniz çok sevinirim.

Sorunsuzluk
Güvenlik
Yakıt Ekonomisi
Konfor
Parça fiyatı ekonomisi
Parça bulunabilirliği
2.eldeki piyasası
Prestij
yılda en fazla 10.000 km yol yaparım
aldığım aracı 2-3 yıl kullanırım

aLTANs' Alıntı:
hocam merhabalar,
öncelikle benim gibi iki aydır araba almak için uğraşan, birçok kişiden değişik görüşler almış, ikinci el satıştaki üçkağıtları okumuş, kafası iyice karışmış biri için verdiğiniz bilgiler çok yararlı oldu. bunun için teşekkür ederim.

edindiğim fikirler doğrultusunda genelde corsa, fiesta, polo araçlara bakıyordum. getz, clio, palio gibi araçları daha geriye atmıştım. yazdığınız kriterleri kendime göre sıraladım, bana 18.000-21.000 tl aralığında bir araç önerirseniz çok sevinirim.

Sorunsuzluk
Güvenlik
Yakıt Ekonomisi
Konfor
Parça fiyatı ekonomisi
Parça bulunabilirliği
2.eldeki piyasası
Prestij
yılda en fazla 10.000 km yol yaparım
aldığım aracı 2-3 yıl kullanırım

Hocam sorunsuzluk ilk sırada olunca ben uzak doğuya dnerim sanırım klasik koşullanma olmuş :) , öncelikle honda jazz öneriyorum ama 21.bine bulmak zor olabilir.buna alternatif ise mitsubishi colt.Ayrıca hyundai getzin 4 havayastıklı modelleri de olabilir.Eğer hb değil sedan da olur derseniz;Size konforlu ve modeli yüksek olan model olarak çok satılan ama bu donanımlısı pek bilinmeyen bir araç önereceğim;
Hyundai accent era style - Yol bilgisayarı-8 hava yastığı-ABS-Dijital klima-4 cam elektrikli-Elektrikli aynalar-Çelik jant-ön arka kol dayama-1.6 16 valf motor.Modeli yüksek araçlar önermeye çalıştım ve bunlar B sınfı araçlar oldu.Eğer c sınfı araçlardan öneri isterseniz 2004 model civarı 1.4 motorlu hb astra clasic kasalara da bakabilirsiniz.

Geri