Uzman öğretmenlik

Kodla Büyü
IMG_20230519_172126.jpg

Bakanın ne dediğini anlayamadım. Videosunu da izledim. Bence başöğretmenlik için de 5 yıla düşecek.

Şu anda meclis kapalı ve kanunun ne zaman değişeceği de belli değil. Ama süreç Mayıs sonu başlıyor. Burada çelişki var o yüzden anlayamıyoruz durumu

28. Yasama Döneminin ilk Genel Kurul toplantısı 22 Mayıs 2023 Pazartesi günü yapılacak. 30 Mayıs'a kadar da kanun meclisten geçer sanırım. Yamalı bohça kanun yapmak yerine bu kanundan etkilenen öğretmenlerden görüş alınmış olsaydı şimdi kimse bu işlere kafa yormazdı.

1- Diyelimki önümüzdeki yil 5 yılını dolduran bir arkadaş uzmanliga başvuracak, Uzman olduktan 10 Yıl sonra yani 15. Hizmet yılında Başöğretmenlige basvurabilecek.
2- Mevcutta uzman olan Öğretmenler Basogretmenlige basvurabilmek icin 10 yil Uzmanlikta bekleme şartı veya 20yil kidem sartindan hangisini önce tamamlarsa o zaman başvuru yapabilecek.

28. Yasama Döneminin ilk Genel Kurul toplantısı 22 Mayıs 2023 Pazartesi günü yapılacak. 30 Mayıs'a kadar da kanun meclisten geçer sanırım. Yamalı bohça kanun yapmak yerine bu kanundan etkilenen öğretmenlerden görüş alınmış olsaydı şimdi kimse bu işlere kafa yormazdı.
Hocam meclisin açılır acilmaz bu konuyu kanunlastıracağını düşünmek çok iyimser olmuş. Önce meclis başkanlığı seçimleri ve öncelikli bir kaç konudan sonra meclis tatile girer ve bu konu ekimden sonra gündeme gelirse bile sürpriz olur

Başöğretmenlik için...
1-Hizmetiçi eğitim sertifikaları
2-Okul kurullarında verilen görevler
3-Web site editör ve yöneticilik, okul bülteni, kütüphane yönetimi bunlar geçerli midir?
Geçen sene şunda bunda görevlidir yazılarını idare verip kendisi mi sisteme yükledi nasıl olmuştu?

Başöğretmenlik için...
1-Hizmetiçi eğitim sertifikaları
2-Okul kurullarında verilen görevler
3-Web site editör ve yöneticilik, okul bülteni, kütüphane yönetimi bunlar geçerli midir?
Geçen sene şunda bunda görevlidir yazılarını idare verip kendisi mi sisteme yükledi nasıl olmuştu?
İyi hatırlattın Buzkırıcı hocam...
Sahi geçen yıl(2022) bu mesleki çalışma tablosundaki en az 2 alanda çalışması olmayıp bu aşamayı geçemeyen 1 kişi var mıydı?
Bir de yeni kılavuzun(2023) bu mesleki çalışma tabloları nerede(ek2 ve ek 3)? Ben bulamadım da..

İyi hatırlattın Buzkırıcı hocam...
Sahi geçen yıl(2022) bu mesleki çalışma tablosundaki en az 2 alanda çalışması olmayıp bu aşamayı geçemeyen 1 kişi var mıydı?
Bir de yeni kılavuzun(2023) bu mesleki çalışma tabloları nerede(ek2 ve ek 3)? Ben bulamadım da..

Linkteki sayfanın en altında var
2022'ye ait diye düşünebilirsiniz ama yönerge ve eklerinde değişiklik yapılmadığı için onlar hala geçerli

Alttaki sayfanın en altında var
2022'ye ait diye düşünebilirsiniz ama yönerge ve eklerinde değişiklik yapılmadığı için onlar hala geçerli

Teşekkür ederim isikayhan hocam..
Bu aşamayı geçemeyen 1 kişi çıkmış mıdır acaba?

5 yıllık bir öğretmen uzman olunca başöğretmen olmak için meslekte 20. yılını mı bekleyecek şimdi. Anlamadım. Yoksa 15. yılında başöğretmelik mi hakedecek?
En mantıklı olan gibi gözüküyor, uzman öğretmenlikteki 5 yıllık kademeli düşüş, başöğretmenliğe de yansımalı 15 yıla düşürülmeli, yoksa yine mağduriyetler doğuracaktır.

Verilen sözlere ne oldu? Hani yıl şartını düşürüyordunuz. Sözler teker teker unutulmaya başlandı. Maaş artışları da hikayeye dönecek bu gidişle. Enflasyonu düşük gösterme çabasından belli...

Sendikalar ölmüş ölmüş. Yarın başvuru sona eriyor uzman öğretmenlik için ama biri de çıkıp bir şey demiyor/ diyemiyor.

Maaşı da 22bin dedik ama alın size 17 dese kimsenin gıkı çıkmaz...

Sendikalar öleli çok oldu hocam. Hangi sendikalar?

Benim asıl merak ettiğim şey şu: Acaba 22.000 rakamı sadece en düşük memur maaşı için mi geçerli. Daha yüksek maaşlara da en düşük memur maaşına eklenecek zam oranı eklenecek mi?

Cumhurbaşkanımız bir söz verdi mi tutar. Bundan hiç şüphem yok. Ama verilen söz sadece en düşük memur maaşı için mi verildi yoksa tüm memurlara aynı rakamda zam yapacaklar mı acaba, orasını tam bilmiyorum. Açıklama yapılırken tam olarak ne demişti hatırlamıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Benim asıl merak ettiğim şey şu: Acaba 22.000 rakamı sadece en düşük memur maaşı için mi geçerli. Daha yüksek maaşlara da en düşük memur maaşına eklenecek zam oranı eklenecek mi?

Cumhurbaşkanımız bir söz verdi mi tutar. Bundan hiç şüphem yok. Ama verilen söz sadece en düşük memur maaşı için mi verildi yoksa tüm memurlara aynı rakamda zam yapacaklar mı acaba, orasını tam bilmiyorum. Açıklama yapılırken tam olarak ne demişti hatırlamıyorum.
söylenen en düşük memur maaşı 22.000 olacak denmişti hatta haber kanalında brüt diye bir söylem olmuştu ardından hayır net olacak denmiştir. Bakalım yapılır mı? nasipse 1 ay falan sonra belli olur :)

CİMER e 5 yıl sözünün verildiğini fakat 10 yıl uygulamasının devam ettiğini birlikte çok koldan yazalım.

CİMER e 5 yıl sözünün verildiğini fakat 10 yıl uygulamasının devam ettiğini birlikte çok koldan yazalım.
Hocam bakan çalışmalar hazır dedi ama düzenlemenin meclise gelip onaylanıp imzalanıp resmi gazetede yayınlanması lazım. Meclis, başkanını yeni seçti daha. Bildiğim kadarıyla başvurular yarın son. Ya başvuruyu uzatacaklar ya da seneye kaldı. Başvuruyu uzattırmak için sendikaların baskı yapması lazım bence.

Emekli maaşları 7500 olacak dendiğinde, en düşük maaşı alanlar 7500'e çekildi ama 7501 lira alan adama kuruş zam yapılmadı. Bunda da öyle olur. Yoksa 22000 liraya çıkarmak demek, en düşük maaş dikkate alındığında %83 zam demek. Bunu da tüm memurlara yaparlar mı, tabi ki yapmazlar :D Herkesi tabanda toplarlar emekliler gibi. Tabanda buluşuruz :p

Emekli maaşları 7500 olacak dendiğinde, en düşük maaşı alanlar 7500'e çekildi ama 7501 lira alan adama kuruş zam yapılmadı. Bunda da öyle olur. Yoksa 22000 liraya çıkarmak demek, en düşük maaş dikkate alındığında %83 zam demek. Bunu da tüm memurlara yaparlar mı, tabi ki yapmazlar :D Herkesi tabanda toplarlar emekliler gibi. Tabanda buluşuruz :p
Eğer %83 zammı tüm memurlara yapmayacaklarsa tam bir adaletsizlik olur. Ayırımcılık demektir bunun adı. Düşük maaşlıya yüksek zam, yüksek zamlıya düşük zam. Demek ki yine boşa okumuşuz diyeceğiz anlaşılan. Tabi dediğimiz gibi olursa.

Bekleyip göreceğiz artık. Belki de öyle olmaz. Sanki öyle olacakmış gibi bir his var içimde ama neyse.

Öğretmen maaşı en düşük memur maaşı kadar olacak gibi. Emeklilerde öyle oldu. En düşük maaş 7500 e getirildi. 7500 ve üzeri maaşlara zam olmadı. Bizde de böyle olabilir. Sağolsun sendikalar bir gram çaba harcamıyor bu iş için.
Uzmanlık başöğretmenlik süreleri ile ilgili de bir gelişme yok. Sendikaların bu konu da umrunda değil.

Son düzenleme:
önceki sene sınav iptal edilsin sınav uygulanmasın denilirken simdi, şartı 5 yıla insin şu kadar süreye göre başöğretmenlik sınavına girilebilsin yazılıyor. ne kadar ilginç bir durum Nereden nereyeeee

önceki sene sınav iptal edilsin sınav uygulanmasın denilirken simdi, şartı 5 yıla insin şu kadar süreye göre başöğretmenlik sınavına girilebilsin yazılıyor. ne kadar ilginç bir durum Nereden nereyeeee
evet o önceki bakan döneminde gündemdi şu anda Mahmut Özer Bakan yok ne olacağı konusunda hiç bir açıklamada yok belirsizlik dönemi başladı gibi
büyük bir ihtimalle 16 yıl sonra bir daha sınav yapılır.

Geri