Uzman öğretmenlik

Kodla Büyü
Başöğretmenlik de 15 yıla düşürülmeli. Uzman öğretmenlik 5 yıl geri çekildiyse, başöğretmenlik de çekilmeli. Adalet bunu gerektirir bence.
Bakanın açıklamalarında zaten 5 yıla düşürülmüş gibi anladım. Hatta daha önceki açıklamalarında sadece başöğretmenlik için 5 yıla düşeceğini söylemişti.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Başvuru Süresi

Milli Eğitim Bakanı; “İki tane çok ciddi talep vardı. Birincisi, uzman öğretmen olmak için on yıllık kıdem aranıyor şu andaki kanuni düzenlemede, bunun biraz daha düşürülmesi, beş yıla indirilmesiyle ilgili çalışmayı tamamladık. Yani uzman öğretmenler de artık on yıl beklemeden beş yıl içerisinde bu sürece tabi olacaklar.

Bir de kıdem yılı 20 yıl ve üzerinde olan uzman öğretmen arkadaşlarımızın başöğretmen olmak için bekleme süresi olan on yılı kaldıracağız. Dolayısıyla meslekte yirmi yıl ve üzerinde olan öğretmenlerimizi uzman öğretmen olmuşsa geçen sene on yıl beklemeyecek, hemen başöğretmenliğe başvurabilecekler. Bununla ilgili kanuni hazırlıklarımızı zaten tamamdı. Aslında yaşadığımız o acı deprem sürecinden dolayı kesintiye uğradı. İnşallah yeni Meclis oluştuktan sonra hemen Meclis'e gönderilecek.”

Uzman öğretmen olan 10 yıllık bir öğretmen başöğretmenlik için 10 yıl bekleyecek, ama 19-20 yıl arası görev süresi olup 2022 kasımda sınava girip uzman öğretmen olan biri Bakana göre 5-6 ay içinde başöğretmenlik sınavına girecek, adalet nerede

Uzman öğretmen olan 10 yıllık bir öğretmen başöğretmenlik için 10 yıl bekleyecek, ama 19-20 yıl arası görev süresi olup 2022 kasımda sınava girip uzman öğretmen olan biri Bakana göre 5-6 ay içinde başöğretmenlik sınavına girecek, adalet nerede
Hocam 20 yıl kıdemi olan öğretmen zaten 2006 daki ilk uzmanlik sınavını bir kaç ay veya yıl farkı ile kaçırıp bir daha sınav yapılmadığı için yıllardır haksızlığa uğramış durumda. Bu yüzden böyle bir şey yapılması geçmişe dönük hak kaybını telafi edebilir.

Bende 12 yıllık öğretmenim, dediğinizi anlıyorum ama bence yanlış düşünüyorsunuz.
Adı üstünde 20 yıllık öğretmen işte. Daha neyi beklesin? Uzman öğretmen olmak için bile 20 yıl beklemiş.

Hocam ben 2006 daki uzman öğretmenlik sınavını 1 ayla kaçırmıştım. Zaten ondan sonra da bir daha sınav açmadılar. Peki bizim suçumuz neydi? Herkes Kendi açısından bakıyor.

arkadaslar konudan bağımsız ama 3 dakikalık bir araştırmamız var yüksek lisans tezi için katılırsanız çok sevinirim.

5 yılı tamamlayan ogretmenler için uzman öğretmen olacaksa eğer bunlar 15.yilinda baş öğretmenliğe basvurabilecek değil mi...o zman 15 yılını tamamlayan uzman öğretmenlerde baş öğretmenliğe başvurması gerek mez mi..
Ben de yukarıda aynı şeyi söylemiştim hocam. Başöğretmenlik için de 5 yıl geri çekilmeli ve 15 yılını dolduran başöğretmen olmalı ya da bu işe hiç girişilmemeli. 10 yıl ve 20 yıl devam etmeli.

12 gün kaldı başvuruların alınmasına. Bahsedilen 5 yıllık süreyi dolduranların sınava girmesi için yasa lazım. Yasa için meclis lazım. Gümledik mi arkadaşlar seneye mi kaldı bizim iş :)

2023 yılı başvuru klavuzunu bir türlü bulamadım. Bulan varsa buraya bağlantı verebilir mi?

Yayımlanmadı hocam. Bir kaç memur sayfası etkileşim uğruna olması gereken tarihleri paylaştı o kadar.

Arkadaşım Sendika gönderdi diye gönderdi. İnşallah diyelim...
Demekki doğru değilmiş :(

Son düzenleme:

Ekli dosyalar

• IMG_3184.jpeg
    IMG_3184.jpeg
    101.8 KB · Görüntüleme: 25
Düşünün sınavı girmedi tepki gösterdi 18 yıllık öğretmen girdi ve kazandı diyelim uzman oldu. şimdi değişen duruma göre de 1-2 sonra tekrar başöğretmen sınavına girecek baş ogrtmen olacak :)

Henüz değişen bir şey yok, duyuru geçen yılki gibi

Kanun değişmeli öncelikle

Çok fena fake yedik arkadaşlar şu 5 yıl mevzusunda. Güzel politika yaptılar. 1 yılımızı yediler. Seneye görüşürüz :)

Meclis açılacak, sonra yaz tatili. Eylül de kanun değişikliği meclise gelir, kasım aralık belki de ocak 2024 gibi yeni kanun yürürlükte. 2024 şubat mart gibi yönetmelik değişir. 2024 mayıs uzmanlık başvurusu 5 yıl, 20 yıllık uzmanlar başöğretmen başvuru hakkı olur. 2024 kasım da sınav, aralıkta uzman-baş öğretmen olunur. 2025 ocak maaşı uzman-baş öğretmen olarak alınır.

Geçen yıl kanunun değişeceğini duymuştuk. Seçime yetiştirirler diye tahmin ediyorduk. Deprem ve seçimin erkene alınması olunca işler karıştı.. inşaallah seneye olur.

Geri