Uzman öğretmenlik

Kodla Büyü
Yusuf Tekin:

“Öğretmenler Odası sohbetlerimizin en önemli konularından birisi kariyer basamakları oluyor. Bu konuda nihai çözüm için AYM’nin gerekçeli kararını bekliyoruz. Ancak kısa vadeli önümüzdeki sınav için küçük bir düzenleme planlıyoruz. Eğer daha önceki gibi test sınavı yaparsak, bu sınavın bir mali yükü var. Ayrıca en az 10 yıllık bir öğretmenin bir test sınavı ile değerlendirilmesini de doğru bulmuyorum. O yüzden bu konuda hazırladığımız bir formülü önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağız. Hem kanundaki sınav zorunluluğunu aşacak, hem sınav ücreti sıkıntısını ortadan kaldıracak ve hem de genel politikalarımızla uyumlu hızlı çözüm üretmiş olacağız. Böylece öğretmenler odası sohbetlerimizden bir talebi daha hayata geçirmiş olacağız.”

Online sınav ve formalite icabı olacak sanırım. Sınavın tamamen kalkması lazım da en azından şimdilik doğru karar.

Şu da olabilir hocam.

1. Uzman öğretmenlik sınavına girmiş bir öğretmen artık uzmanlık konularından sorumlu olmamalı ve onlara uzmanlık ile ilgili sorular gelmemeli. Sadece baş öğretmenlik konularından soru sorulmalı.

Sanıyorum geçen yıl uzman öğretmenlik için 100, baş öğretmenlik için 120 soru çıkmıştı. Demek istediğim sadece baş öğretmenlik farkı olan konulardan soru sorulmalı. Adam o konuları görmüş, sınavını geçmiş ve uzman olmuş çünkü.

2. Sadece uzmanlık sınavı olmalı ve bu sınavı geçen herkes, baş öğretmenlik koşulları oluşunca artık sınava girmemeli ve doğrudan baş öğretmen olmalı.

Sınavlar da uzaktan (online) olmalı.

Tabi bu dediklerim, ille de sınav yapacağız derlerse. Değilse bana göre de sınav olmamalı.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Çevrim İçi Olarak Yapılacak

🗓️ Başvurular: 25 Eylül-4 Ekim
✍️ Çevrim İçi Sınav: 19 Kasım
📢 Sonuçlar: 24 Kasım 2023

👉meb.ai/UKvCP25

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Uygulama Kılavuzu, güncellenerek Bakanlık internet sitesinde yayımlandı.

25 Eylül tarihinde başlayan sınavın başvuru süreci, 4 Ekim 2023 Çarşamba günü Türkiye saati ile 23.59'da tamamlanacak.

Sınava başlama, 19 Kasım 2023'te Türkiye saati ile 10.00 - 13.00 saatleri arasında olacak. Çevrim içi sınav uygulaması yurt içi ve yurt dışında, Türkiye saatine göre aynı gün ve saatte başlayıp, aynı gün ve saatte sona erdirilecek.

Sınavda beşer seçenekli 100 soru sorulacak, sınav süresi 135 dakika olarak uygulanacak.

Sınav tedbir hizmetinden faydalanmak isteyen ve sınav başvuruları esnasında sınav tedbir talep eden engelli adayların, sınavın çevrim içi olması ve tedbir uygulanacak engel türlerinin yeniden belirlenmesi nedeniyle 11 Ekim 2023 - 16 Ekim 2023 tarihleri arasında https://basvuru.meb.gov.tr/ internet adresinden yeniden talepte bulunmaları gerekecek.

Sınav soru ve cevapları, 20 Kasım 2023 tarihinde http://www.meb.gov.tr internet adreslerinden yayımlanacak.

Sınav sonuçları, 24 Kasım 2023 tarihinden itibaren http://www.meb.gov.tr internet adreslerinden ilan edilecek.

Güncellenen 2023 Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı (ÖKBYS) Uygulama Kılavuzu için https://www.meb.gov.tr/meb_iys_dosy...azYlY_SYnavY_KYlavuzu_2023_GuYncellenmisY.pdf

Son düzenleme:
çevrimiçi yapacaklarsa neden dys den atmıyorlar. Uzman öğretmenlik için sadece eğitim bilimleri yeterlik yetmiyor. Bilişim
için mesela alanına hakim olmak daha çok gerekiyor gibi geldi. Yüzde 30 eğitim bilimleri ise yüzde 70 alan bilgisine hakimiyet olmalıydı.

📢"Uzman Öğretmen ve Başöğretmen Unvanı İçin Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavına Başvuruda Bulunanlar İle Sınavdan Muaf Olanların Başvuru Sonuçları" açıklandı.

🔗 https://meb.ai/Rp74WB

Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında görev yapanlar, başvuru değerlendirme sonuçlarını kendi kişisel MEBBİSsayfalarından öğrenebilecek.

Bakanlığımız dışındaki kurumlarda görev yapanlar ise başvuru sonuçlarını http://meb.ai/heHlxU adresinden öğrenebilecek.

Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarında görev yapanlardan yazılı sınava başvuruda bulunan ancak başvurusu onaylanmayanlar 12-18 Ekim 2023 tarihleri arasında, il millî eğitim müdürlüklerine itiraz başvurusunda bulunabilecek.

Diğer taraftan sınav tedbir hizmetinden faydalanmak isteyen ve sınav başvuruları esnasında sınav tedbiri talep eden engelli adayların, sınavın online olması ve tedbir uygulanacak engel türlerinin yeniden belirlenmesi nedeniyle (11 Ekim 2023 - 16 Ekim 2023 tarihleri arasında) https://basvuru.meb.gov.tr/ internet adresinden yeniden talepte bulunabilecek.

Son düzenleme:
Sınavsız başöğretmenlik müjdesi

MEB, 24 Kasım’da 20 yıllık uzman öğretmenlere ‘sınavsız başöğretmenlik’ müjdesi vermeye hazırlanıyor.

İnşallah 25 sene demezler.16 sene önce 5 gün ile kaçırdım.Şimdi emekliliğe esas 25 sene 1 ay. Kadrolu öğretmenlik 24 sene 4 ay

Sınavsız başöğretmenlik müjdesi

MEB, 24 Kasım’da 20 yıllık uzman öğretmenlere ‘sınavsız başöğretmenlik’ müjdesi vermeye hazırlanıyor.

İnşaallah sadece bu yıla has değildir. Sürekli olur, kalıcı olur. (20. yılıma az kaldı da 😁)

Uzmanlığı 5 yıla düşürüp başöğretmenliği 20 yılda tutmak yeni adaletsizlikler doğuracaktır. 5 yılda Uzman olan bir öğretmen 15 yılda başöğretmen olabilmelidir.

Uzmanlığı 5 yıla düşürüp başöğretmenliği 20 yılda tutmak yeni adaletsizlikler doğuracaktır. 5 yılda Uzman olan bir öğretmen 15 yılda başöğretmen olabilmelidir.
Kesinlikle 20 yıl öğretmenliğe direkt verilebilir ama 10 yıl veya 15 yıl için başöğretmenliğe bir kolaylık sağlanmalı.

Bakanın açıklamasına göre uzman öğretmenlik bekleme süresi 5 yıla düşecek, ama başöğretmenlik için 20 yıl adaletsizlik doğuracaktır. En azından 5 yıl öne çekilip, 15 yıl olarak belirlenebilir. Kamuoyu olusturulursa baskı olusturulacaktir

Öğretmenlik kariyer basamakları yazılı sınavı sonuçları açıklandı

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı için Millî Eğitim Bakanlığı personeli, özel öğretim kurumları ve MEB dışından 58 bin 965 aday, uzman öğretmenlik; 3 bin 921 aday ise başöğretmenlik ünvanı için başvuru yaptı.

Sınava 58 bin 614 uzman öğretmen adayı ve 3 bin 883 başöğretmen adayı katıldı. Böylelikle başvuru yapanlar arasında sınava katılım oranı uzman öğretmenlik için yüzde 99,40, başöğretmenlik içinse yüzde 99,03 olarak gerçekleşti.

https://meb.gov.tr/ogretmenlik-kariyer-basamaklari-yazili-sinavi-sonuclari-aciklandi/haber/31704/tr

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin:

"Türkiye'de birçok mesleğine kendine özgü kanunu var. Polis, akademik personel, hekim, hakim, savcı, bütün mesleklerin kendine has kanunları var. 60 yıllık bir özlem. Öğretmenlik Meslek Kanunu geçtiğimiz yıl yasalaştı. Sonrasında da AYM bazı maddelerini iptal etti. İptalin üzerinden gerekçeli karar yayınladığında da 9 aylık bir yasal süre tamamladı bizi. 9 ay içerisinde Öğretmenlik Meslek Kanunuyla ilgili iptal edilen maddelerle ilgili düzenleme yapılmasını öngördü. Ben şahsen kanunu yeniden gözden geçireceksek AYM'nin kararı ışığında, kamuoyunda öğretmen arkadaşlarımızın öğretmenler odasında aldığım önerilerin, paydaşlarımızın, siyasi partilerin önerileri doğrultusunda yeni bir kanun yapılabileceğini düşünüyorum. Onunla ilgili de daha önce farklı ortamlarda söyledim. Öneriler olursa ve bu önerilerde toplumsal uzlaşı sağlanabilirse yepyeni bir kanun yapabiliriz. Böyle bir konsensüs ortamı olmazsa, AYM'nin iptal ettiği maddeleri, iptal gerekçesine uygun olarak yasal düzenleme yapıp mevcut haliyle devam edebiliriz. Şimdi biz bu süreci yürüteceğiz. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili süreç böyle."

Son düzenleme:
100 almışım, başarılı olan arkadaşları tebrik ediyorum. Hasarsız bu engeli de aştık. :cool: 😀

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar; bundan sonraki sürecin nasıl olacağını bilen, bizi aydınlatacak olan öğretmenimiz var mı?

- MEBBİS'ten sertifika v.s. gibi bir çıktı alıp okula verecek miyiz? Geçen yıl arkadaşlar buna benzer bir şeyler yapmıştı.
- Uzman öğretmenlik ücretini aralık ayında mı, ocak ayında mı alırız?

Merhaba arkadaşlar; bundan sonraki sürecin nasıl olacağını bilen, bizi aydınlatacak olan öğretmenimiz var mı?

- MEBBİS'ten sertifika v.s. gibi bir çıktı alıp okula verecek miyiz? Geçen yıl arkadaşlar buna benzer bir şeyler yapmıştı.
- Uzman öğretmenlik ücretini aralık ayında mı, ocak ayında mı alırız?
Sertifikanın çıktısını alıp idareye verin. Ocak ayında maaşa yansıyor.

Yusuf Tekin:

“Mevcut Öğretmenlik Meslek Kanunun, öğretmen arkadaşlarımızın problemleri, itibarı ve çalışma koşulları açısından yeterli olduğuna inanmıyorum. Eksik, yani iyi bir düzenleme ama eksik. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararını da göz önünde bulundurarak daha kapsayıcı ve sorunları çözücü bir metnin hazırlanacağını da ümit ediyorum. Biz kendi adımıza böyle bir hazırlığın içerisindeyiz.”

AA

Uzman öğretmen/başöğretmen ünvanı için yapılan yazılı sınavda başarılı olanlar ile sınavdan muaf olanlardan başvurusu kabul edilenlerin uzman öğretmen/başöğretmen sertifikaları 19 Aralık 2023 tarihi itibarıyla düzenlenmiştir.

İlgililer sertifikalarını gerek kendi kişisel MEBBİS sayfalarından gerekse e- Devlet üzerinden alabilecekler.

Geri