Uzman öğretmenlik sınavı bilinmeyenleri

Kodla Büyü
Şahsım adına şunu belirtmek isterim ki, karşı olduğum şey, aslında sınav değildi. Benim asıl karşı olduğum, formasyonlu FEF'lilerin, ya da alakasız alanlarda YL yapmış olanların sınava girmeden uzman olması idi. Hâlâ da karşıyım. Onlar sınavsız uzman olacaklar dendiği andan itibaren bu sınavın adaletli bir sınav olmadığına inandığım için karşı çıkmaya başladım.

Bana çalışmak zor falan gelmedi. Herkesin adına genelleme yapmayalım lütfen.

Bu ülkede FEF'LİLER kadar değerimizin olmadığını görmek açıkçası bana zor geliyor.

Kendi branşında ve eğitim bilimleri üzerine TEZLİ yüksek lisans yapanlar hariç herkes sınava girmeliydi. Tezsiz yüksek lisans bile bana göre ayrıcalık değildir.

Değilse sınava en başından beri karşı değildim.

Ama bu saatten sonra orda burda "Sorular neden bu kadar kolaydı?" gibi alçaltıcı ifadeler kullanmak kendimizi bitirmek demektir. Bu da bir gerçek.

Eğer sınav iptal olacaksa, yapılmadan olmalıydı. Artık bu saatten sonra iptal edilmesi de haksızlık olur bence. Bu kadar masraf, emek, stres, zaman hepsi heba olur.

Acizane benim düşüncem bu.
Bu ortaokul seviyesi sorularla uzman ya da başöğretmen olunmaya da karşı mısınız? Herhangi bir alanda tezsiz yl yapmak bu soruları çözmekten çok daha fazla emek ister.

Bu ortaokul seviyesi sorularla uzman ya da başöğretmen olunmaya da karşı mısınız? Herhangi bir alanda tezsiz yl yapmak bu soruları çözmekten çok daha fazla emek ister.
tırt işler bunlar hocam kusura bakmayın da kel başa şimşir tarak doktora ylisans diyecen cok mu biliyon ben kucuk bir anadolu yerinde bunların cok bi faydasını goremedim etrafımda ha ego tavan yapanda da baska bi numarası yok kanımca...Turkiye sartları ne yazıkkı bunları engelliyor ha hemen kızmayın takdir edilmeli ama cok ta abartılmamalı,uc ornek bence işletme okuyanları idareci yapsalar inanın daha iyi yonetirler, bizim camianın kendine hayrı kalmamış zorunlu nedenlerle(itibar dusuk ücret imkansızlık vs vs) bakın bi okul dusunun devlet okulu 100tl veren ogrenci denemelere girecek veremeyen giremeyecek yazarken bile sabrımla bas basayım egoyu taban yaptım bu yuzden zehir zıkkım olsun fukarıyı bu hallere dusurenlere yaptıkları iş ...anlayacagınız cok da umrumda değil uzman olup olmamak sadece insan olmaya calısıyorum

Sınav yapılması konusunda bir çok meslektaşım ile aynı fikirde değilim. Aksine bu sınava hazırlanma sürecinde ne kadar da köreldiğimizi fark ettim. Çoğumuzda vizyon sahibi olma idealist olma mevhumlarının köreldiğini fark ettim. Eşit işe eşit ücret muhabbetini de anlamıyorum. Neye göre eşit iş kafanızı kaldırın da etrafınıza bir bakın okulunuzdaki bütün öğretmenler aynı işi mi yapıyor. Çoğu akşam olsa da eve gitsek modunda. Yazık bu memleketin çocuklarına. Sistemin çok fazla eksiği var mesajlarda bir öğretmenimizin söylediği gibi yüksek lisansın kapısından geçene verme kardeşim uzmanlığı. Alanında yapsın eğitim bilimlerinde yapsın. Uzman öğretmenlik için eğitim ver güzel. Eğitimin başarısını da değerlendir ama gerçekten değerlendir okuduğunu anlama düzeyinde sorularla değil. Öğrendiğini sahada ne kadar uygulamış öğretmenin? Bunlar benim fikirlerim beni bağlar tabiki.

Yanlış anlamayın hocam, kimsenin emeğine ya da tercihine dil uzatmak gibi bir niyetim yok. Elbette tezsiz yüksek lisans daha fazla emek ister. Emeğinize lafımız yok, bilâkis saygı duyarız. Kırılmanızı istemem gerçekten. Kastettiğim şey, eğer bir uzmanlık kademesi olacaksa bunun, o mesleğin kendisi ile ilgili olması gerektiğini savunuyorum. Tezli bir çalışma ile işine bilimsel bir katkıda bulunması beklenir diye fikir beyan ettim.

Herkesin emeğine karşı saygımız vardır çok şükür. Değilse aksini düşünmek zaten etik olmaz.

Bazı üniversiteler de var ki, sırf para kazanmak uğruna uzaktan yüksek lisans yaptırıyorlar. Bu da pek akademik gelmiyor bana ve uzmanlıkla yakından uzaktan alakası yok bana göre.

ne videoları izledim ne de gram ders çalıştım. aslında 1-2 kere çalışmaya niyetlendim ama yarım sayfa okuyamadan sıkıldım bıraktım. şimdi öyle gözüküyor ki sınavı kazandım. bu saçma sapan sınav için mi yaz tatilini hiç ettiler. insanları strese soktular. daha önce de dedim tekrar diyorum. boş işler...

Bu uzmanlık sınavı meselesi bizim toplumun hiçbir zaman adam olmayacağına dair kanaatimi pekiştirdi. Sınava ben de girdim.

1. Zamanında sendikadan parayla yüksek lisans yapmış olan, hayatı çocuklara top oynatmakla geçen bir öğretmen, uzmanlık sınavından muaf olduğunu ekran görüntüsü alıp okul gurubunda gururla paylaştı! Çok büyük iş yapmış çünkü.
2. Bir arkadaşla nasıl yapacağız bu sınavı diye konuşurken, yüksek lisans yapmış biri yüzümüze karşı alenen kahkaha attı.
3. Zamanında okula yeni atanan kadın bilgisayar öğretmeni arkadaş yüksek lisans yapıyordu. Birgün bana VCD içindeki filmi bilgisayarda nasıl izleyebileceğini sordu. Sene 2006 filan. Alanında yüksek lisans yapanın da bilgi seviyesi çoğunda bu.

Yelkenli bir gemide bazen rüzgar sizin gideceğiniz yöne eser, hızlıca yol alırsınız. Bazen de esmez, olduğunuz yerde çakılı kalırsınız. Sizin iyi kaptan olmanızın etkisi çok azdır, kararı rüzgar verir. O nedenle bu saçma sapan ÖMK sürecinden "He he, sınavdan 90-100" aldım diyenleri anlayamıyorum.

Bana göre devlet öğretmen maaşlarının yerlerde süründüğünün farkında, sayı göz önüne alındığında sağlıkçılar gibi x2 artışta yapamıyor. Böyle bir sınavla 10 yılı aşan her öğretmen için az da olsa iyileştirme yapıldı. Zaten kanunun 2-3 bin lira maddi getirisinden başka birşey içermemesi bunu gösteriyor.

Her branş kendi alanında geçerliliği yüksek bir sınava girip, maddi getiri yanında farklı kazanımlar verilseydi daha anlamlı olurdu.

Bu tip sorularla ve başlıkla sulandırmanın anlamı yok, mesleki itibarımız zaten iyice gitmiş durumda buna biraz da kendimiz zarar vermeyelim.
Ekteki görsel bu konuda daha iyi fikir edinmenizi sağlar.
photo_2022-11-20_17-38-34.jpg

Bu tip sorularla ve başlıkla sulandırmanın anlamı yok, mesleki itibarımız zaten iyice gitmiş durumda buna biraz da kendimiz zarar vermeyelim.
Ekteki görsel bu konuda daha iyi fikir edinmenizi sağlar. Ekli dosyayı görüntüle 72289
bunu açan doktor olamaz çünkü öğretmenlik zaten ihtisas mesleğidir bir sürü sınavlardan geçersin en sonda kpss den geçersin aldığın alan ve pedagoji hariç ha bizdeki uzmanlık kavramıyla tıpta uzmanlık kavramını karıştırıyorlarsa onların sorunu demekki doktorluğu sadece anatomi vs okumaktan ezberlemekten ibaret sanmış galiba.

bunu açan doktor olamaz çünkü öğretmenlik zaten ihtisas mesleğidir bir sürü sınavlardan geçersin en sonda kpss den geçersin aldığın alan ve pedagoji hariç ha bizdeki uzmanlık kavramıyla tıpta uzmanlık kavramını karıştırıyorlarsa onların sorunu demekki doktorluğu sadece anatomi vs okumaktan ezberlemekten ibaret sanmış galiba.
Hocam bunu yazan bir doktorsa eğer, kendisine şunu sormak istiyorum:

Kaç TL maaş alıyorsun?

(Kendi maaşı ile bizim maaşımızı bir görüyorsa onu aile hekimliğinden de alalım bence.)

Yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırının biraz üstünde maaş versinler onlara da, o zaman görüşelim.

Hem onların çalışma statüleri aynı değil. Biri sağlık ocağı, biri hastanede ve belirli bir uzmanlık alanında çalışıyor.

Öğretmenlerle doktorları aynı kefede kıyaslayacak hangi doktor olursa olsun, önce maaşlarını düşürelim, arka arkaya maaşlarına aldıkları iyileştirmeleri de geri alalım ve sonra tartışmaya devam edelim.

Vatan haini bir TTB başkanının ağzı ile konuşarak doktorculuk oynayan bu tipler, sakın konuşmasılar. Zira vatan hainlerine geçit vermeyen yiğitlerle dolu bir ülkede yaşadıklarını hatırlatmak isterim

Moderatör tarafında düzenlendi:
adaylık sınavı gibi olucak. ilk yıl meb yaptı okuduğunu anlayan herkes geçti.
ertesi yıl biraz zorlaştı ertesi yıl ösym deviraldı ve baya kalan oldu.
uzmanlık sınavını da böyle yapacaklar.
düne kadar kalacağını düşündüğü için yok eylem yok protesto diye haykıranların hepsi sınava girdi ve kolay olduğu için geçince hava basmaya başladı bu karaktersizlik gerçekten mide bulandırıyor.

Öğretmenlerin hakkı böyle ödenmemeli ya da aranmamalı...
Sayın bakanımız da bizi süper koruyup kolluyor o ayrı mesele.
Bir sağlık bakanına bak bir de bizim bakana...
MEB sağolsun itibar falan bırakmadı ve bırakmamaya devam ediyor.
Formaliteden sınava girmenin mutsuzluğuyla çıktım sınavdan.

düne kadar kalacağını düşündüğü için yok eylem yok protesto diye haykıranların hepsi sınava girdi ve kolay olduğu için geçince hava basmaya başladı bu karaktersizlik gerçekten mide bulandırıyor.
kalacağım için değil saçma sapan bir sistem olduğu için karşıyım. eylem de yaptım. hiç çalışmadım. bir çok kişi gibi maddi destek için sınava girdim. öyle görünüyor ki 70i geçeceğim. geçemeseydim de bişey değişmeyecekti benim için. kimseye hava bastığım yok. hala karşıyım. yine yapılan eylemlere katılırım. değişen bişey olmadı...
genelleme yapmışsınız ama öyde değil. bilin istedim.

Son düzenleme:
agır ithamlar bunlar,sozunuz varsa bakanlıga soyleyin!uc kurusa muhtac edenlee lafınız yok ama calışanlara agzınızı acıp gozunuzu yummussunuz yakışmıyor hiç...samimi olarak soyluyorum ilk atanan ogretmenle benim aramda (20.yılım)mali ve sosyal haklar anlamında fark olmasın versin herkese zam ayrıstırmasın.evet girdim ne yapacaktım hakkı olmadan alavare dalavereyle parayla hak kazananlardan eksiğim ne soylermisiniz?hiç girmiyprum akademik çalışma muhabbetine bile gerek de yok urun belli ugrasılan!baska mesleklerle karıstırmayın ogretmenliği ogrenemezsiniz uygularsınız varsa yeteneginiz tecrube değil kastım!karakter konusunda sizi de yerinde gormek isterim nitekim karakter bulundugunuz ortamda yaptıgınız eylemlerle birebir ilişkili zira klavye delikanlılıgıyla mebin işleri anca gordugunuz kadar yuruyor!

Devletimiz, her meslek grubuna, zaman zaman bir takım jestler yapmıştır. Hatırlıyorum; akademisyenlere (araştırma görevlileri dahil), askerler, doktorlar, hakim/savcılar vb çalışanlara farklı zamanlarda iyileştirmeler yaptı.

E şimdi de öğretmenlere bir güzellik yapmış. Bence artık bu konuyu bu saatten sonra sulandırmaya gerek yok.

En baştan bu sınavın bu koşullarda adaletli olmadığını savunan, bu koşullarda sınava karşı olan biri olarak şunu söylemek istiyorum ki; bu saatten sonra yapılacak her türlü alçaltıcı eylem veya söylemler, artık başka niyetler taşıyordur.

Şimdi bu sınav iptal olsa, ÖMK tamamen kaldırılsa bile inanın bu işin kazananı olmaz. Ama kaybedeni herkes olur.

Öyle zannediyorum ki hükümet, gurur meselesi yaptı bu sınavı. Baskılar ve tepkiler bizi yıldırmaz demeye getirdiler adeta. Ama sınavı kolay yaparak da sanki öğretmenlerin gönlünü bu şekilde almaya çalıştı. Benim hissiyatım bu doğrultuda.

Zaten bu sınavı geçtik diye de eskisinden daha bir uzman olmayacağız. Sanırım bunu hepimiz biliyoruz. Çünkü hepimiz maaş artışı için girdik bu sınava. Ünvan değişikliği şu aşamada hiç birimizin işine yaramıyor. Ama ileride uzman öğretmenliğin bir takım avantajları, ayrıcalıkları olursa, o zaman "İyi ki ünvan sahibi olmuşuz." deriz belki.

Neyse hayırlısı bakalım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bazı arkadaşlar bazı yorumlarda resmen öğretmenleri GÖMMÜŞLER. Bazı eleştirilerinde HAKLIlar ama bazılarında bize çok büyük haksızlık etmişler. Mesela VİZYONSUZ demişler, kolay sınavı geçince hava basanlardan MİDEM BULANIYOR demişler. KALİBREmizden bahsetmişler. Bunu diyenlere şunları söylüyorum:
1. İlk uzmanlık sınavında 7 yıllıklar sınava girebiliyordu. Verilen hak geri alınmaz. Nolcak 7,8,9 yıllıkların giden hakları.
2. İlk sınav da zor değilmiş. Bu sınav da değil.
3. Bakanlık için konuşuyorum. Bir sınav yapıyorsun. İkincisini yıllaaaar sonra yapıyorsun. Bir daha yapılacağı belli değil. Nolacak 10 yıl üstü hizmeti olanların kaybolan hakları.
4. Formasyon, eğitim alan dışı YL yapanların MUAF olmasına laf etme; gidip sınavın zor olacağından korktuğu için girmeyeceğini söyleyip sonra sınava girene laf et.
5. 500 sayfalık bir kitap yayınlanıyor. Kitabın yarısının bizim uzman olmamızla alakası yok.
6. Bu madde de kendi haset meslektaşlarıma gelsin. Çok planlı ve yoğun çalışan arkadaşlarımızdan BİR KISMI çalışmadan sınava giren arkadaşlarımıza çok haset etti. Ya arkadaşım. Sen niye kızıp haset ediyorsun. İkinci maddede ne yazıyor. İlk sınav da zor değilmiş. İlk sınavı yapan da aynı bakanlık, ilk sınava giren de aynı öğretmen güruhu. Sen yıllarca yapılmayan sınav yüzünden giden haklarına yan.

Son düzenleme:
herkesi birbirine kattılar; şu an belediye de bir çöpçü bile Büyük şehirlerde 10 - 11 BİN TL alıyor + ikramiye+erzak + yemek vs..vs.. biz hala sınav kolaydı - zordu; yüksek lisans boş iş vs... vs... birbirimizi gömüyoruz.
Bu arada bakan beyin de UZMAN VE BAŞ ÖĞRETMENLERE YENİ SORUMLULUKLAR VERECEĞİZ diye bir açıklaması var..
biz birbirimizi yerken bakan bey de güzellikler düşünüyor.

Anayasa mahkemesi sınavı iptal eder. Hükümet biz yapmak istedik muhalefet engel oldu der. 1 taş da 2 kuş vurur. Öğretmenler olarak bizde yine birlik olamadığımızı herkese göstermiş oluruz.

Bence de hükümet için en iyi ihtimal doğdu. Tüm öğretmenlere zam yerine ömk iptal olsun diye uğraşıldı. İptal olunca düzenleme olacağını zanneden sendikalar ve değerli arkadaşlar 15 yıldır düzenlemenin yapılmadığını çabuk unutmuşlar.

Geri