Uzman öğretmenlik sınavı bilinmeyenleri

Kodla Büyü
4.000$-5.000$ verdiğinizde TOEFL sınavında 100+ puan alabilmeniz bu ülkede yaşanan bir gerçektir,
bu sahteciliği yapanlar 30.000 TL üzeri maaş aldıkları içim itibarlarından hiç bir şey kaybetmiyorlar,
benim öğretmen arkadaşım yarınki sınavda yanındaki arkadaşına bakarsa itibarı zedelenir!
çünkü kendisi Kasım 15'te 10.000 TL'nin altında maaş almıştır,

yarın ki sınava girecek olan bütün arkadaşlara kolaylıklar diliyorum.

Son düzenleme:
4.000$-5.000$ verdiğinizde TOEFL sınavında 100+ puan alabilmeniz bu ülkede yaşanan bir gerçektir,
bu sahteciliği yapanlar 30.000 TL üzeri maaş aldıkları içim itibarlarından hiç bir şey kaybetmiyorlar,
benim öğretmen arkadaşım yarınki sınavda yanındaki arkadaşına bakarsa itibarı zedelenir,
çünkü kendisi Kasım 15'te 10.000 TL'nin altında maaş almıştır,

yarın ki sınava girecek olan bütün arkadaşlara kolaylıklar diliyorum.
anlayana sivri sinek saz...(lafım size değil itibarlılara)

Kağıt israfı bir sınav o videoları izlemeyip sıradan eğitimle alakası olmayan bir kişi dahi geçer.Soru şu belli ki gereksiz neden sınav var.Neden kağıt ve zaman israfı

diğer meslek grupları da öğretmenlere zam verdiniz kardeşim bize yok mu derse ben öğretmenimi sınav yaptım başarılı oldular hak etti demek için
Tamam da doktorlara sağlık çalışanlarına da zam yaptılar sınav diyen olmadı kariyer konusunda on yılı doldurmuş ve eğitim verdim demesi de yeterdi milletin ağzını kapatmak için ki böyle yapması siyasi anlamda da çok büyük hata aslında bu kanun ile direk refahı yukseltseler öğretmeni bı nebze düşünmüş gibi olacaklardı sınav koyduklarindan bu bizim zorla aldığımız bir hak olmuş oldu bunu cidden dusunemiyorlar.Sinav öncesi o kadar öğretmen tekerlekli sandalye karnı burnunda bir sürü öğretmen arkadaş zorunlu olarak geldi kopurerek durum bu

çok defa yazdım, bu sınavı öğretmenler istedi, yıllardır istiyorlardı. bakanlıkta mecliste kanun çıkardı konuyu netleştirdi martta yanılmıyorsam. varmıydı sorun hayır, varmıydı istemeyen hayır. ta ki ne zamana kadar, temmuz ayında sınavla ilgili belgeler yayınlayıncaya kadar. zor geldi biz çalışamayız demek, onun yerine saçma iddialarla yok biz zaten uzmanız, yok şu yok bu dediler. bizim öğretmen camiasının kalibresini ortaya çıkardı bu sınav malesef. sorun camiamızda

ÖĞRETMENLİK KARİYER BASAMAKLARI YAZILI SINAVI SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI YAYIMLANDI

Başöğretmenlik Sınavı Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı için https://cdn.eba.gov.tr/yardimcikaynaklar/2022/11/sinav/BASOGRETMEN_A.pdf

Uzman Öğretmenlik Sınavı Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı İçin https://cdn.eba.gov.tr/yardimcikaynaklar/2022/11/sinav/UZMANOGRETMEN_A.pdf

arkadaşlar abartmayın. mebin yayınladığı örnek sorulardan geçemeyecek adam herhalde yoktur. varsa da bu zekayla nasıl öğretmen olarak atanmış o araştırılsın? ben şahsen bu sınavdan 100 alacağıma inanıyorum. tabi örnek soruların zorluk derecesinde sorular çıkarsa. seçim arifesinde hükumet de sınav yapıp öğretmeni geçirmemekle kendi ayağına sıkar. rahat olun bu sınava giren herkes uzman ya da başöğretmen olacak. bundan adım gibi eminim. eskiden uzmanlık alan bir öğretmenle konuştum bize öyle yerlerden puan verdiler ki biz bile nasıl uzman olduğumuza şaşırdık diyor.
Sınavın tam ortasında hocamın yazdıkları aklıma geldi. Nasılda tutturdunuz bravo...Şimdi cevaplara baktığıma göre yanlışım gözükmüyor.. Sonuç ne olursa olsun sınava da bu sisteme de karşıyım..

Tamam da doktorlara sağlık çalışanlarına da zam yaptılar sınav diyen olmadı kariyer konusunda on yılı doldurmuş ve eğitim verdim demesi de yeterdi milletin ağzını kapatmak için ki böyle yapması siyasi anlamda da çok büyük hata aslında bu kanun ile direk refahı yukseltseler öğretmeni bı nebze düşünmüş gibi olacaklardı sınav koyduklarindan bu bizim zorla aldığımız bir hak olmuş oldu bunu cidden dusunemiyorlar.Sinav öncesi o kadar öğretmen tekerlekli sandalye karnı burnunda bir sürü öğretmen arkadaş zorunlu olarak geldi kopurerek durum bu
Hocalarım gerçekten bazen kendi ayağımıza sıkıyoruz.Tutturmuşuz sağlıkçılara verdi öğretmenlere de versin pandemide verdim dedi ama pandemi bitti iki yıl sonra pandemiyi bahane gösterdi verdi sağlıkkçılara. keşke versin tüm öğretmenlere ama 5 milyon memurdan bahsediyoruz ülkenin ekonomik durumu ortadeyken.Hala sorular kolay diye sosyal medyada kendini ifşa eden birçok öğretmen var niye bu kadar kolay diye sorular.Zor olsa niye bu kadar zor derlerdi sürekli bir eleştiri.
Kanununu beğendiğimi söylemiyorum ama bir bahane lazımdı düşük maaşlarımızı yükseltmek için çok da iyi oldu.Bu arada sendikamın yapmış olduğu iş bırakma eylemine de katıldım ama sınavı protesto edemezdim
İnşallah iptal falan olup elimizdeki hakkı da almazlar diyorum ocak ayında acaba ne kadar maaş alacaz diye hesaplama yapmaya başlıyorum...

çok defa yazdım, bu sınavı öğretmenler istedi, yıllardır istiyorlardı. bakanlıkta mecliste kanun çıkardı konuyu netleştirdi martta yanılmıyorsam. varmıydı sorun hayır, varmıydı istemeyen hayır. ta ki ne zamana kadar, temmuz ayında sınavla ilgili belgeler yayınlayıncaya kadar. zor geldi biz çalışamayız demek, onun yerine saçma iddialarla yok biz zaten uzmanız, yok şu yok bu dediler. bizim öğretmen camiasının kalibresini ortaya çıkardı bu sınav malesef. sorun camiamızda
Şahsım adına şunu belirtmek isterim ki, karşı olduğum şey formasyonlu FEF'lilerin, ya da alakasız alanlarda YL yapmış olanların sınava girmeden uzman olması idi. Hâlâ da karşıyım. Onlar sınavsız uzman olacaklar dendiği andan itibaren bu sınavın adaletli bir sınav olmadığına inandığım için hep karşı çıkmaya başladım.

Bu ülkede FEF'LİLER kadar değerimizin olmadığını görmek açıkçası bana zor geldi.

Kendi branşında ve eğitim bilimleri üzerine TEZLİ yüksek lisans yapanlar hariç herkes sınava girmeliydi. Tezsiz yüksek lisans bile bana göre ayrıcalık değildir.

Tekrar belirteyim sınavsız olsaydı daha güzel olurdu. Onu da kabul ediyorum ve hayır demem.

Ama bu saatten sonra da, orda burda "Sorular neden bu kadar kolaydı?" gibi alçaltıcı ifadeler kullanmak kendimizi bitirmek demektir. Bu da bir gerçek.

Şunu anladım ki devlet bizim lehimize ne yaparsa yapsın her türlü karşı gelecek, sürekli itiraz edecek birileri muhakkak var. Bu tarz paylaşımlar maalesef objektif olamadığımızı, belki de altında farklı manalar olduğunu gösteriyor. Yahu devlet daha ne yapsın. İyi yapsa da kötü, kötü yapsa da kötü diyorlar.

Bir eleştiri olacaksa eğer gerçekten duygularımızı işin içine katmadan tarafsız olarak olmalı. Bu uzmanlık sınavını çok ağır eleştiren biri olarak söylüyorum bunları. Devletimiz bir jest yapmış işte öğretmenlere. Bence artık bu kariyer sınavı tartışması son bulmalı. Bu saatten sonra söylenecek her olumsuz eleştiri farklı manalara gelir ve kendimize zarar verir.

Eğer sınav iptal olacaksa, yapılmadan olmalıydı. Artık bu saatten sonra iptal edilmesi de haksızlık olur bence. Bu kadar masraf, emek, stres, zaman hepsi heba olur.

Acizane benim düşüncem bu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
kariyeri iptal ediverseler kalıcı herkesi kapsayan(kideme bagli olmadan) iyilestirme yapsalar tadindan yenmez

Hocalarım gerçekten bazen kendi ayağımıza sıkıyoruz.Tutturmuşuz sağlıkçılara verdi öğretmenlere de versin pandemide verdim dedi ama pandemi bitti iki yıl sonra pandemiyi bahane gösterdi verdi sağlıkkçılara. keşke versin tüm öğretmenlere ama 5 milyon memurdan bahsediyoruz ülkenin ekonomik durumu ortadeyken.Hala sorular kolay diye sosyal medyada kendini ifşa eden birçok öğretmen var niye bu kadar kolay diye sorular.Zor olsa niye bu kadar zor derlerdi sürekli bir eleştiri.
Kanununu beğendiğimi söylemiyorum ama bir bahane lazımdı düşük maaşlarımızı yükseltmek için çok da iyi oldu.Bu arada sendikamın yapmış olduğu iş bırakma eylemine de katıldım ama sınavı protesto edemezdim
İnşallah iptal falan olup elimizdeki hakkı da almazlar diyorum ocak ayında acaba ne kadar maaş alacaz diye hesaplama yapmaya başlıyorum...
Asıl bu soyleminiz kendi ayağımıza sıkmak oluyor diye düşünüyorum doktorlara pandemi bahanesi felan değil adamlar komple iş bıraktı sağlık iyice sarpa sardı ondan sonra verildi beş milyon memur var evet ama bahsettiğim yöntem bile illa bahane arıyorsanız yeter ayrıca muhteşem bir sendikal eylemdi müthiş ses getirdi tebrik ediyorum

Üniversite sınav(lar)ına, KPSS'ye girenler de soruları görünce ne diyecekler acep?

Kağıt israfı bir sınav o videoları izlemeyip sıradan eğitimle alakası olmayan bir kişi dahi geçer.Soru şu belli ki gereksiz neden sınav var.Neden kağıt ve zaman israfı
bence kolay kolay geçemez eğer düzenli kitap okuyan kendini geliştiren bir kişi değilse çünkü baraj yüksek 70 ucuna kadar gelir kalırlar.

Üniversite sınav(lar)ına, KPSS'ye girenler de soruları görünce ne diyecekler acep?
sorular gayet mantıklı idi benim fikrim kolay-ortakolay-orta-ortazor-az zor türünden sorular vardı ve soruları okurken bile öğreten cinsten sorulardı
öss-vize-final proje kpss ve sıralamalara girmek için ter dökmek vs. resmen biraz gayret edin bizde sizin için birşeyler yapmak istiyoruz diyen bir çaba vardı sınavda her şeyi kötü tarafından ele almamak lazım.

inşallah iptal olur giren girmeyen herkese zam yaparlar yazık gunah meslwğe ilk baslayanlara da
mesleğe ilk başladığımızda biz böyle düşünmüyorduk büyüklerimiz daha kıdemli ne alsalar hakkıdır diyorduk ilginç (kimin ne aldığı verildiği kazandığı beni ilgilendirmez) kıdem ne kadar sayın hocam.

Yanlış yorum. Zammı herkese verecek hocam sorgusuz sualsiz. Ama sana herkese koşulsuz verdiği zammı sınavla veriyor
sınavla zam vermiyor hocam anlayamamışsınız öğretmenlik mesleğinde kıdeme(10 ve üstü) göre isteyen herkese gireceği sınavda başarılı olmak kaydıyla uzmanlaşma alanına gidiliyor ama kimseyede zorla gir denilmiyor hani haklısınız belkiii ama yanlış yerden ele alınmış bir durum.

hocam yiğidi öldür hakkını yeme zorla kimseyi sınava çağırmadılar kişi kendi düşünüyorsa istiyorsa girdi.

Geri