Tamirat işinde nasıl daha iyi olabilirim ?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar.. Meslekte dördüncü yılımdayim, bir meslek Lisesinde teknik öğretmenim ve bitirdiğim fakültede tamirat konusunda pek bi eğitim görmedik. Fakültede Ağ yapısı, sistem bakım onarım derslerinde hep slayttan işlediğimız için boş geçti gibi bir şey işte :confused: Neyse üzerinden beş altı yıl geçti ama sistem bakım onarım, ağ yapısı ile alakali bir sorun oldugunda okulda zor durumda kalıyorum. Örneğin bugün yazıcıyı ağdan tanıtmaya çalıştım. Normal yollardan yazıcıyi kablosuz tanıtmayı eyvallah biliyorum ama biraz daha derinlemesine bilgi kullanarak tanıtmak gerekmis ama yapamadım. Bi arkadas geldi yaptı ama nasıl yaptığını ne siz sorun ne de ben söyleyim. Yaptığı iş öyle basit bi işlem değildi. 15 yıldır bilgisayar ile alakalı bi öğretmen arkadaş yaptı.. hevesli bu işlere.. harbi harbi otomasyon yazarak para kazaniyo., hackerlik falan az çok biliyo.. Bu arkadaşın branşı sözel bir branş.. bizim branş ile uzaktan yakından alakası yok. yani fakültede tamirat veya ağ alt yapısı ile alakali herhangi bir ders görmemiştir. Görse bile derinlemesine görmemiştir. Benim anlamadigim şu : bu adamlar bu kadar derinlemesine bilgiyi nereden öğreniyo.... Eksik yönlerimi hem öğrencilere daha faydalı olabilmek adına hem de kendimi mutlu etmek adına kapatmaya çalışıyorum. Ama merak ediyorum insanlar nereden öğreniyosa ben de oradan öğreneyim. Sistem bakım onarım veya ağ alt yapısı konusunda az çok bilgim var ama ileri düzeyde olmak istiyorum. Ne yapmak lazım arkadaşlar ?

hocam profesyonel eğitim almak istiyorsan microfost türkiye ile anlaşmalı eğitim merkezler, cisco, adobe vs. yok kendim tırmalayım diyorsan, kendine bol problem bulman lazım. çünkü problem yaşamadan çözüme ulaşmanın yolları durduk yere kimsenin aklına gelmiyor. youtube bakın mesela, hep bir derdin bir problemin nasıl çözüleceği ile ilgili sunumlar var. şu da bir yol: faydalı içeriklerin tarif ettikleri ne varsa kendi çapınızda bunların küçük modellerini kurun. web tasarımı için localhosta kendi sitenizi kurun, wordpress öğrenin, okuldaki modeme printer bağlayıp tüm bilgisayarların modem üzerinden yazıcıyı görmesini sağlayın. harddiske format atın, veri kurtama programlarını tanıyın... söylenecek çok örnek var ve öğrenecek çok mesele. :) bilişim denilen derin kuyu:)

Hocam ben de o adamlardan biriyim.Bu iş kitaplarla olmuyor.Evde 2.el parça bilgisayarın olsun.Bol bol deneme yap.Mesela acronis ilk kullanıldığında acaba aynı anda 15 makine ana makineden imajı görüp aynı format yer mi?Bunları önceden evde hatta okulda herkes gittikten sonra okulun makinelerinde denemişimdir.İşlemcileri söker termal macun çeker fanlarını temizlerdim.Evet çok öğrenilecek şey var ama çok da zor değil.Kolay gelsin.

http://www.cizgi-tagem.org/eğitimler/egitimler/donanim/

Biraz araştırmayla alakalı bir durum bu. Sorunlari çözmeye çalıştıkça, araştırmaya çalıştıkça daha iyi olacaksınız. Bunun adı tecrübe. Eğer gelişmek istiyorsanız sorunları kendiniz çözmeye çalışın. Klasör klasör bir arşiv bile yapabilirsiniz kendinize.
Tamirat işi deyince devre elemanlarını felan kastediyorsanız. Lehimleme felan gibi işlerse hobi devreleri gibi şeyler yaparak temel becerilerinizi gelistirebilir bu devreler uzerinde Multimetre yardımıyla fiziksel ölçümler yapabilirsiniz. Çeşitli boylarda ağ kabloları, cros kablo, koaksiyel kablo ses kablosu gibi kablolar yaparak el alışkanlıklarınızı geliştirebilirsiniz.

Sayın hocam kendini geliştirme konusu biraz da karşılaştığın sorunlarla mümkün oluyor. Sorunlarla karşılaştıkça çözüm arıyorsun ve çözümü de buldukça konunun mantığını çözüyorsun. O yüzden problem yaşamaktan korkmamak lazım hatta nimet olarak görmek lazım. Ben de 13 yıldır bu mesleği icra ediyorum ve üniversitedeki dersler ile şimdiki müfredatın hiiiiiç alakası yok. Maalesef bizim branşımız böyle. Çok hızlı yenilenen ve gelişen bir branşın insanlarıyız. Kendimizi de sürekli yenilememiz gerekiyor. Durum bu. Bunu zaten yapıyoruz Hocam da asıl problemimiz kişilerle uğraşmak zorunda kalmak. İdarecilerin size bakış açısı, öğretmenlerin de öyle. Hangi birini anlatayım. 13 yıldır hiç değişmeyen tek gerçek sıkıntı bu bence. Ama bi çözümü de yok gibi.

branş bildiğin deniz derya. uzmanlaşılacak onlarca konu var. aynı soruyu kendime çok sordum , ne kadar bilirsen o kadar eksik hissediyorsun bence

Hocam başlığı görünce kesin konuyu cinefil açmıştır dedim :)
Yazın git bi teknik serviste çalış. İllaki bu işi yapan velin vs vardır

• Beğen
Tepkiler: omd
Ben de bunu hissedebiliyorum. Yıllar geçtikçe tecrübe ile beraber bilgim de artıyor. Tabi hem kendimi geliştirmem ile alakali bir şey bu hem de daha farklı sorunlar ile karşı karşıya geldiğim içindir. Haklısınız kendimi geliştirerek biraz daha beklemem gerekiyo

Hiç kursa mursa gerek yok. Bu işin temeli usta çırak ilişkisi ile öğrenilecek pratik becerilerin edinilmesidir. Usta bulup yanında çalışamayacağını düşünürsek, ustadan öğrenme kısmı için Youtube'da yer alan özellikle yabancı tonlarca kanalı izlemek gerekir. Gerisi de bol bol pratik. Bir süre sonra taşlar yerine oturur. Tabii bu dediğim ufak tefek tamirat, yazıcı kurulumu, format vb. basit denebilecek tarzdaki işler için geçerli.

Hiç kursa mursa gerek yok. Bu işin temeli usta çırak ilişkisi ile öğrenilecek pratik becerilerin edinilmesidir. Usta bulup yanında çalışamayacağını düşünürsek, ustadan öğrenme kısmı için Youtube'da yer alan özellikle yabancı tonlarca kanalı izlemek gerekir. Gerisi de bol bol pratik. Bir süre sonra taşlar yerine oturur. Tabii bu dediğim ufak tefek tamirat, yazıcı kurulumu, format vb. basit denebilecek tarzdaki işler için geçerli.
Yok hocam basit düzeydeki tamirat işlerini zaten yapıyorum. O kadar da değil :) benim demek istediğim ileri düzeyde olmak istiyorum.

hocam bunlar son açtığın başlıkların. kızma ama başlığı görünce direk sen olduğunu anladım. :D
mesela teknik servisi bilgisayar işiyle uğraşan bir veliniz olabilir. yazın yada boş zamanlarda gidip donanım vs bunları tamirati şleriyle uğraşır hem yardeım edersin hemde iyice bu işte pişersin.
Arduino öğrenmek istiyorum?
Akıllı Tahtanin OPS parçası kaybolmuş ?
Bölüm şefi olan birisinin yapması gerekenler?
Arabanız kaç yakıyo?
Eş durumumu etkiler mi?
Konica Minolta 363 Ağdan yazdırma Nasıl yapabilirim?
İl Koordinatörünün görevi nelerdir?
Sevk nasıl alınır?
Ne yapmam lazım?
Ne yapmam lazım?
Adobe After Efect Ram prewiev sorunu?
Sen yapamazsın diyerek sinir ediyorlar?

Öğretmenlik yapıp da bu işleri profesyonel derecede yapanların sayısı çok azdır. Özellikle bizim branştaki arkadaşlar programlama, web, bakım-onarım vb. belli seviyede bilgi birikime sahipler. Daha üst seviyelere çıkmak için bence bir alan seçip o alanda kendimizi yetiştirmeye çalışmalıyız. Bilişimciler olarak bol araştırmayı seven, kendini geliştiren, bir şeyi yapana kadar vazgeçmeyen yapıda olmamız gerekiyor.

hocam bunlar son açtığın başlıkların. kızma ama başlığı görünce direk sen olduğunu anladım. :D
mesela teknik servisi bilgisayar işiyle uğraşan bir veliniz olabilir. yazın yada boş zamanlarda gidip donanım vs bunları tamirati şleriyle uğraşır hem yardeım edersin hemde iyice bu işte pişersin.
Arabanız kaç yakıyo?
Eş durumumu etkiler mi?
Sevk nasıl alınır?
Ne yapmam lazım?
Ne yapmam lazım?

Azim:)

hocam (zaman ve ilgi) insanın başına geldikçe öğreniyo herşeyi zaten bilemezssin derya deniz ama zamanla başına geldikçe araştırıp buluyosun ,tamir işine gireceksen elektronik bilgisi şart oda en iyi usta çırak olarak öğreniliyo arkadaşların dediği gibi bir teknik servis şart ama ustanı iyi seçecen.Teknik servisim diyen bir çok kişi you tube serviscisi bakıp onarmaya çalışıyo:)sene başında 22inç monitörüm arızalandı arızayı buldum ama bordunun üstündeki çipi bulamadık İstanbulda bu işi en iyi yapan(güya)bir firmaya gönderdik
adamlar tuş takımını 3 ay sonra değiştirip geri göndermişler arıza tuş takımında olmadığı için açıklamalı bir video ile tekrar geri gönderdik .4.5 ay sonra bordu değiştirerek geri geldi.demem oki her teknik serviste adını hak etmiyo işi bilen kurtlardan bulacan

Arabanız kaç yakıyo?
Eş durumumu etkiler mi?
Sevk nasıl alınır?
Ne yapmam lazım?
Ne yapmam lazım?

Yok hocam kızmadim.. mesajını anlamamıştim. doğru biraz kendimi geliştirmeye yönelik bazı çalışmalarım oluyo. Açtığım konular da bunlardan bazıları kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalışıyorum bakalım

Yok hocam kızmadim.. mesajını anlamamıştim. doğru biraz kendimi geliştirmeye yönelik bazı çalışmalarım oluyo. Açtığım konular da bunlardan bazıları kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalışıyorum bakalım
hocam en doğrusunu sen yapıyorsun.
branş icabı sürekli kendimizi geliştirmemiz gerekiyor

geçen gün çamaşır makinesini tamir ettim :D
sorunlarla karşılaşmadan çözümü bilemezsiniz ilk defa karşılaştığınız sorunun çözümü de internetten bulabilirsiniz bunun dışında ne kadar ilgiliyseniz o kadar öğrenirsiniz sürekli bir şeylerle uğraşın, server kurun, linux yükleyin, telefona rom atın, super pi, ardino, pic falan hatta alakasız ama ev eşyaları lpg beyni vs ne bulursanız kurcalayın sorunlarla karşılaştıkca kendi çözüm yöntemlerinizi geliştirirsiniz her sorunu bilmeniz mümkün değil bilgisayar her an karşınıza absürt bir sorun çıkarabiliyor yardım almanız normal
ama yok bu benim işim değil deyip kenarda oturup hiç bir şeye karışmazsanız ozaman tabiki bir şey öğrenemezsiniz her ne kadar tamirci olarak görünmek istemesek de çevremizde ki sorunlarla ilgilenmeyince bazı konularda kendimizi geliştiremiyoruz

sorunlarla karşılaşmadan çözümü bilemezsiniz ilk defa karşılaştığınız sorunun çözümü de internetten bulabilirsiniz bunun dışında ne kadar ilgiliyseniz o kadar öğrenirsiniz sürekli bir şeylerle uğraşın, server kurun, linux yükleyin, telefona rom atın, super pi, ardino, pic falan hatta alakasız ama ev eşyaları lpg beyni vs ne bulursanız kurcalayın sorunlarla karşılaştıkca kendi çözüm yöntemlerinizi geliştirirsiniz her sorunu bilmeniz mümkün değil bilgisayar her an karşınıza absürt bir sorun çıkarabiliyor yardım almanız normal
ama yok bu benim işim değil deyip kenarda oturup hiç bir şeye karışmazsanız ozaman tabiki bir şey öğrenemezsiniz her ne kadar tamirci olarak görünmek istemesek de çevremizde ki sorunlarla ilgilenmeyince bazı konularda kendimizi geliştiremiyoruz
Bence de hocam o yüzden bana gelen hiçbir şeyi kurcalamadan bırakmıyorum. Yapıyorum veya yapamıyorum ama illaki kurcaliyorum. YapamaSaM bile En azından bir şeyler öğreniyorum

Merhaba arkadaşlar.. Meslekte dördüncü yılımdayim, bir meslek Lisesinde teknik öğretmenim ve bitirdiğim fakültede tamirat konusunda pek bi eğitim görmedik. Fakültede Ağ yapısı, sistem bakım onarım derslerinde hep slayttan işlediğimız için boş geçti gibi bir şey işte :confused: Neyse üzerinden beş altı yıl geçti ama sistem bakım onarım, ağ yapısı ile alakali bir sorun oldugunda okulda zor durumda kalıyorum. Örneğin bugün yazıcıyı ağdan tanıtmaya çalıştım. Normal yollardan yazıcıyi kablosuz tanıtmayı eyvallah biliyorum ama biraz daha derinlemesine bilgi kullanarak tanıtmak gerekmis ama yapamadım. Bi arkadas geldi yaptı ama nasıl yaptığını ne siz sorun ne de ben söyleyim. Yaptığı iş öyle basit bi işlem değildi. 15 yıldır bilgisayar ile alakalı bi öğretmen arkadaş yaptı.. hevesli bu işlere.. harbi harbi otomasyon yazarak para kazaniyo., hackerlik falan az çok biliyo.. Bu arkadaşın branşı sözel bir branş.. bizim branş ile uzaktan yakından alakası yok. yani fakültede tamirat veya ağ alt yapısı ile alakali herhangi bir ders görmemiştir. Görse bile derinlemesine görmemiştir. Benim anlamadigim şu : bu adamlar bu kadar derinlemesine bilgiyi nereden öğreniyo.... Eksik yönlerimi hem öğrencilere daha faydalı olabilmek adına hem de kendimi mutlu etmek adına kapatmaya çalışıyorum. Ama merak ediyorum insanlar nereden öğreniyosa ben de oradan öğreneyim. Sistem bakım onarım veya ağ alt yapısı konusunda az çok bilgim var ama ileri düzeyde olmak istiyorum. Ne yapmak lazım arkadaşlar ?
Öncelikle önemli bir konuya değinmişsiniz, ve özleştiri cesaretiniz için tebrik ederim.. Herkes bunu yapmaz maşallah profesor havasında edasında gezer..
Gelelim deneyim-tecrübe işine.. @metafor hocam gerekeni yazmış, sonuna kadar katılıyorum hocam..
Bu işler ilgi-merak işidir.. Karşınıza problem çok gelmeli, onu araştırmalı, çözmelisiniz.. Gerekli notlarınızı da alın nasıl çözdüğünüzü vb..
Korkmayın hiçbir arızadan, işten güçten.. Ya Allah deyip başlayın çözüme.. Yardım alın tecrübeli zümrelerinizden.. Yapacağınız müdahalelerde risk alın, endişelenmeyin kırarım, bozarım diye.. ve en önemlisi kendinize güvenin..
Yıllar önce ilk göreve başladığım ilçede bütün işler bana gelirdi.. Bir yıl içinde meşhur olmuştum.. Ama inanın VCD tamirinden tutun da Uydu Cihazına kadar üzerinde tuş ve panel ekran her şeyin tamirine giriştim.. Açıkçası mecbur kaldım :) Çok şükür deli cesaretimle, bu forumdaki değerli arkadaşların yardımıyla ve de boş zamanlarımda seyrettiğim videolarla şu anda çok şükür bir okulun bütün işlerine bakabiliyorum.. Çok iyi değilim, hele süper kahraman hiç değilim ama okulumdaki işleri yapıyorum.. Çünkü bilişim dünyası çok geniş.. Sınırlarına ulaşmak çok zor.. Bu biraz da sizin elinizde.. Güzel haberlerinizi bekliyorum @cinefil hocam :)

Amortisörlerinimi değiştiniz?:)

Bilişim alanı çok geniş, donanım ve tamir konusuna tam hakim olmak için 3-5 sene uğraşmak gerek, hadi donanımı halettik diyelim yazılım alanına bir adım atalım desek ömür yetmiyor, daha bunun görsel tasarımı, web programcılığı vs. bir sürü kol var.

Bazen boğulmuş gibi hissediyorum, adobe after effect öğreneyim diye youtube'yi açıyorum yanda autocad videosu öneriliyor, onu da yeni sekmede açıp bir bakayım diyorum. Aklım orada kalıyor, after effecti durdurup ona bir göz atayım diyorum bir anda ona kapılıyorum, sonra bir yerde adı geçiyor corel çok güzel deniyor, corel'e başlıyorum ve biraz devam edince corel değil illustrator daha iyi olur deniliyor ona başlıyorum, illustrator videoları izlerken yanda yine öneriler gözüme çarpıyor ve bir bakmışsın indesign içinde kendimi buluyorum.

Belki sadece ben böyleyim, çok kararsızım ya da çok geçişken belki de ne istediğini bilmeyen. Yukarıda adı geçen programları iyi kötü kullanıyorum ama hiç birisinde asla uzman değilim sadece programa biraz hakimim diyebilirim. Belki bir programı tamamen öğrenip diğerine geçmek lazım ama yapamıyorum. Belki de ihtiyaç hissetmediğim içindir.

Wordpressi 7-8 sene önce video derslerle 3 günde sıfırdan öğrenmiştim çünkü wordpress bir site yapmam gerekiyordu. Adobe premiere programını da bir gereklilik üzerine güzel bir şekilde öğrenmiştim. Aslında zorunda olsam after effecti 3 günde öğrenirim ama izlerken sıkılıyorum.

Bilişim alanı o kadar geniş ki; php ve c++ öğrensen bir yerde karşına c# çıkıyor. Forumlarda takılınca mobil programlama öğrenmem gerektiği hissine kapılıyorum ve çaresizlik hissediyorum. Aslında bir alanda uzmanlaşmak lazım. Tıp gibi.... Diş hekiminin beyin ameliyatına girmesi mümkün mü? Ya da beyin cerrahının sezeryan ameliyatı yapması...

Bir alan seçip o yönde tam profesyonelleşmek lazım diye düşünüyorum. Ama düşündüğüm o alan asla donanım değil.

Tam o sırada manyağın birisi çıkıp benim telefonda şu uygulama şurada hata yapıyor nasıl çözeriz diyor, ben de "ne biliyim arkadaş" deyince öyle bir bakış atıyor ki sanırsın; aile hekimisin ve ateş düşürücü ilaç bilmiyorsun :)

Bilişim alanı çok geniş, donanım ve tamir konusuna tam hakim olmak için 3-5 sene uğraşmak gerek, hadi donanımı halettik diyelim yazılım alanına bir adım atalım desek ömür yetmiyor, daha bunun görsel tasarımı, web programcılığı vs. bir sürü kol var.

Bazen boğulmuş gibi hissediyorum, adobe after effect öğreneyim diye youtube'yi açıyorum yanda autocad videosu öneriliyor, onu da yeni sekmede açıp bir bakayım diyorum. Aklım orada kalıyor, after effecti durdurup ona bir göz atayım diyorum bir anda ona kapılıyorum, sonra bir yerde adı geçiyor corel çok güzel deniyor, corel'e başlıyorum ve biraz devam edince corel değil illustrator daha iyi olur deniliyor ona başlıyorum, illustrator videoları izlerken yanda yine öneriler gözüme çarpıyor ve bir bakmışsın indesign içinde kendimi buluyorum.

Belki sadece ben böyleyim, çok kararsızım ya da çok geçişken belki de ne istediğini bilmeyen. Yukarıda adı geçen programları iyi kötü kullanıyorum ama hiç birisinde asla uzman değilim sadece programa biraz hakimim diyebilirim. Belki bir programı tamamen öğrenip diğerine geçmek lazım ama yapamıyorum. Belki de ihtiyaç hissetmediğim içindir.

Wordpressi 7-8 sene önce video derslerle 3 günde sıfırdan öğrenmiştim çünkü wordpress bir site yapmam gerekiyordu. Adobe premiere programını da bir gereklilik üzerine güzel bir şekilde öğrenmiştim. Aslında zorunda olsam after effecti 3 günde öğrenirim ama izlerken sıkılıyorum.

Bilişim alanı o kadar geniş ki; php ve c++ öğrensen bir yerde karşına c# çıkıyor. Forumlarda takılınca mobil programlama öğrenmem gerektiği hissine kapılıyorum ve çaresizlik hissediyorum. Aslında bir alanda uzmanlaşmak lazım. Tıp gibi.... Diş hekiminin beyin ameliyatına girmesi mümkün mü? Ya da beyin cerrahının sezeryan ameliyatı yapması...

Bir alan seçip o yönde tam profesyonelleşmek lazım diye düşünüyorum. Ama düşündüğüm o alan asla donanım değil.
Hocam aynen öyle oluyor. Daha doğrusu oluyordu. Bu boğulma hissinden yavaş yavaş kurtulmaya başladım ben. Bir kere şunları kabul etmek lazım bu branş deniz derya kimse her şeyi bilemez yada öğrenemez insan doğasına ters, ayrıca siz ne kadar iyi olsanız da insanları tatmin edemezsiniz bunun sonu yok. İlk yıllarımda acayip stres oluyordum başkalarına karşı mahcup olamamak için yapamam ya da bilmiyorum diyemiyordum. Şimdi o kadar kolay ki bunları söylemek sonuçta isteyen istediğini düşünsün. Ben kendimi biliyorum, bilmem gerekenler neyse onları biliyorum. Başlığı açan hocamın örneğini başka branşlar içinde verebiliriz. Eminim çevrenizde çok iyi resim yapan ama resim öğretmeni olmayan, çok iyi enstrüman çalıp da müzik öğretmeni olmayan ve daha buna benzer farklı alanlarda iyi olan bir sürü insan vardır. Şimdi buna bakıp da kendimizi kötü hissetmemize ya da birilerini geçmek için kasmamıza gerek yok.
Lise ve sonrasında bilgisayar teknik servisinde çalışmıştım. O dönemde bütün donanım parçalarını, hangisinin hangisiyle uyumsuz olduğunu hangilerinin kısa vadede sorun çıkardığını bilirdim. Şimdi bunları bilmeme imkan yok uzun yıllardır sektörün dışındayım çünkü. Ben şu anda dersim için diğer işlerim için gerekli bir şey varsa onu araştırıp öğreniyorum ve önemli noktaları nerede ne yaptığımı çözümü unutmayayım diye not alıyorum. Bana lazım olmayan şeyleri öğrenmeye çalışınca hem çok vaktimi alıyor hem de bir işe yaramıyor çünkü belli süreden sonra onları kullanmadığım için unutuyorum. Hepimiz bilgisayar sektöründeyiz ve bu iş de bilgi birikiminin formülü net. Ya meraktan öğrenirsin ya da ihtiyaçtan :)

Benim de branşım Beden Eğitimi. Ancak; özel ilgim nedeni ile yaklaşık 13 yıldır Bilişim Formatörlüğü yapmaya çalışıyorum. Çalışıyorum diyorum çünkü yaptıkça yeni bilgiler eklemeye çalışmak gerekiyor. Mesela zamanın beyaz şapkalılarından cyber-warrior un eski yöneticilerindendim. ;)

Bir müddet sonra, word dosyasında satır kaydıramayan, excelde hücre birleştiremeyen hatta eline elektronik herhangi bir cihazı alan (telefon, mikrofon, hoparlör, tablet, hatta mause bile oluyor) yanınıza geliyor bunu yapsa yapsa @camouflage yapar diye. Bir türlü sonu gelmiyor. :confused:

Haliyle sıkılmaya başlıyorsunuz. Çok da şaapmamak lazım .:p

Geri