Tamirat işinde nasıl daha iyi olabilirim ?

Kodla Büyü
birşeyler öğrenmek için sorunlarla karşılaşmak ve onları çözmeye çalışmak gerekiyor . öğrenmenin en iyi yolu ihtiyaç hissetmek biraz da mecbur kalmak. orada hemfikiriz de çok da sabırlı olmak gerekiyor. bilgisayar bazen yeni doğmuş bir bebek gibi oluyor. ağlıyor neden ağladığını anlamıyorsun. tüm ihtiyaçlarını giderdiğin halde keyfi olarak da ağlayabiliyor ( ya da ben öyle düşünüyorum ) ve bazen siz bir şey yapmadan kendi kendine de susabiliyor. çok nadir de olsa böyle durumlarla karşılaşınca sabrım da azmim de tükeniyor. çaresizlik hissediyorum

Öncelikle önemli bir konuya değinmişsiniz, ve özleştiri cesaretiniz için tebrik ederim.. Herkes bunu yapmaz maşallah profesor havasında edasında gezer..
Gelelim deneyim-tecrübe işine.. @metafor hocam gerekeni yazmış, sonuna kadar katılıyorum hocam..
Bu işler ilgi-merak işidir.. Karşınıza problem çok gelmeli, onu araştırmalı, çözmelisiniz.. Gerekli notlarınızı da alın nasıl çözdüğünüzü vb..
Korkmayın hiçbir arızadan, işten güçten.. Ya Allah deyip başlayın çözüme.. Yardım alın tecrübeli zümrelerinizden.. Yapacağınız müdahalelerde risk alın, endişelenmeyin kırarım, bozarım diye.. ve en önemlisi kendinize güvenin..
Yıllar önce ilk göreve başladığım ilçede bütün işler bana gelirdi.. Bir yıl içinde meşhur olmuştum.. Ama inanın VCD tamirinden tutun da Uydu Cihazına kadar üzerinde tuş ve panel ekran her şeyin tamirine giriştim.. Açıkçası mecbur kaldım :) Çok şükür deli cesaretimle, bu forumdaki değerli arkadaşların yardımıyla ve de boş zamanlarımda seyrettiğim videolarla şu anda çok şükür bir okulun bütün işlerine bakabiliyorum.. Çok iyi değilim, hele süper kahraman hiç değilim ama okulumdaki işleri yapıyorum.. Çünkü bilişim dünyası çok geniş.. Sınırlarına ulaşmak çok zor.. Bu biraz da sizin elinizde.. Güzel haberlerinizi bekliyorum @cinefil hocam :)
Teşekkürler hocam inşallah güzel haberler veririm :)

Bilişim alanı çok geniş, donanım ve tamir konusuna tam hakim olmak için 3-5 sene uğraşmak gerek, hadi donanımı halettik diyelim yazılım alanına bir adım atalım desek ömür yetmiyor, daha bunun görsel tasarımı, web programcılığı vs. bir sürü kol var.

Bazen boğulmuş gibi hissediyorum, adobe after effect öğreneyim diye youtube'yi açıyorum yanda autocad videosu öneriliyor, onu da yeni sekmede açıp bir bakayım diyorum. Aklım orada kalıyor, after effecti durdurup ona bir göz atayım diyorum bir anda ona kapılıyorum, sonra bir yerde adı geçiyor corel çok güzel deniyor, corel'e başlıyorum ve biraz devam edince corel değil illustrator daha iyi olur deniliyor ona başlıyorum, illustrator videoları izlerken yanda yine öneriler gözüme çarpıyor ve bir bakmışsın indesign içinde kendimi buluyorum.

Belki sadece ben böyleyim, çok kararsızım ya da çok geçişken belki de ne istediğini bilmeyen. Yukarıda adı geçen programları iyi kötü kullanıyorum ama hiç birisinde asla uzman değilim sadece programa biraz hakimim diyebilirim. Belki bir programı tamamen öğrenip diğerine geçmek lazım ama yapamıyorum. Belki de ihtiyaç hissetmediğim içindir.

Wordpressi 7-8 sene önce video derslerle 3 günde sıfırdan öğrenmiştim çünkü wordpress bir site yapmam gerekiyordu. Adobe premiere programını da bir gereklilik üzerine güzel bir şekilde öğrenmiştim. Aslında zorunda olsam after effecti 3 günde öğrenirim ama izlerken sıkılıyorum.

Bilişim alanı o kadar geniş ki; php ve c++ öğrensen bir yerde karşına c# çıkıyor. Forumlarda takılınca mobil programlama öğrenmem gerektiği hissine kapılıyorum ve çaresizlik hissediyorum. Aslında bir alanda uzmanlaşmak lazım. Tıp gibi.... Diş hekiminin beyin ameliyatına girmesi mümkün mü? Ya da beyin cerrahının sezeryan ameliyatı yapması...

Bir alan seçip o yönde tam profesyonelleşmek lazım diye düşünüyorum. Ama düşündüğüm o alan asla donanım değil.
Hocam bir alanda uzman olmamız lazım haklısın ama insanlarin istekleri başka başka.. ben mesela after efect programinda bayagi bi ilerledim, word press ile internet sitesi yaptım yayınladım, asp.net ile bi otomasyon yaptım ama tamirat bizim branşın kaderi olduğu için iyi olmamız lazım

birşeyler öğrenmek için sorunlarla karşılaşmak ve onları çözmeye çalışmak gerekiyor . öğrenmenin en iyi yolu ihtiyaç hissetmek biraz da mecbur kalmak. orada hemfikiriz de çok da sabırlı olmak gerekiyor. bilgisayar bazen yeni doğmuş bir bebek gibi oluyor. ağlıyor neden ağladığını anlamıyorsun. tüm ihtiyaçlarını giderdiğin halde keyfi olarak da ağlayabiliyor ( ya da ben öyle düşünüyorum ) ve bazen siz bir şey yapmadan kendi kendine de susabiliyor. çok nadir de olsa böyle durumlarla karşılaşınca sabrım da azmim de tükeniyor. çaresizlik hissediyorum
Olaya hiç böyle bakmamistim hocam. Orjinal bir bakış açısı ve söylediğiniz doğru

Benim de branşım Beden Eğitimi. Ancak; özel ilgim nedeni ile yaklaşık 13 yıldır Bilişim Formatörlüğü yapmaya çalışıyorum. Çalışıyorum diyorum çünkü yaptıkça yeni bilgiler eklemeye çalışmak gerekiyor. Mesela zamanın beyaz şapkalılarından cyber-warrior un eski yöneticilerindendim. ;)

Bir müddet sonra, word dosyasında satır kaydıramayan, excelde hücre birleştiremeyen hatta eline elektronik herhangi bir cihazı alan (telefon, mikrofon, hoparlör, tablet, hatta mause bile oluyor) yanınıza geliyor bunu yapsa yapsa @camouflage yapar diye. Bir türlü sonu gelmiyor. :confused:

Haliyle sıkılmaya başlıyorsunuz. Çok da şaapmamak lazım .:p

Farklı branşız ama duygularımıza tercüme olmuşsunuz hocam

An
Tam o sırada manyağın birisi çıkıp benim telefonda şu uygulama şurada hata yapıyor nasıl çözeriz diyor, ben de "ne biliyim arkadaş" deyince öyle bir bakış atıyor ki sanırsın; aile hekimisin ve ateş düşürücü ilaç bilmiyorsun :)
Çok güzel örnek hocam :)))

Hocam bir alanda uzman olmamız lazım haklısın ama insanlarin istekleri başka başka.. ben mesela after efect programinda bayagi bi ilerledim, word press ile internet sitesi yaptım yayınladım, asp.net ile bi otomasyon yaptım ama tamirat bizim branşın kaderi olduğu için iyi olmamız lazım
Tamirat dediğiniz şeyden kasıt ne? Mesela bir tableti açıp bakamayız.. Ancak yazıcının basit işlemleri(kağıt sıkışması, toner-kartuş dolum-değişim), İnternet kablo işleri(cat), bilgisayar kasası içi, basit lehimleme vb.. Bunların ötesi zaten elektronik dükkanı açan kişilerin işi..

Tamirat dediğiniz şeyden kasıt ne? Mesela bir tableti açıp bakamayız.. Ancak yazıcının basit işlemleri(kağıt sıkışması, toner-kartuş dolum-değişim), İnternet kablo işleri(cat), bilgisayar kasası içi, basit lehimleme vb.. Bunların ötesi zaten elektronik dükkanı açan kişilerin işi..

öyle demeyin hocam eşim de bilgisayar öğretmeni. bozuk bir dizüstü bilgisayarı açarak başladı. kasayı ekranı inceledi, sonra kırık bir basit tableti açtı derken şuan tablet-telefon bilgisayar farketmiyor. kırılan ekranları değiştiriyor. ram değiştiriyor ... hemen hemen yapılabilecek ne varsa yapıyor.

öyle demeyin hocam eşim de bilgisayar öğretmeni. bozuk bir dizüstü bilgisayarı açarak başladı. kasayı ekranı inceledi, sonra kırık bir basit tableti açtı derken şuan tablet-telefon bilgisayar farketmiyor. kırılan ekranları değiştiriyor. ram değiştiriyor ... hemen hemen yapılabilecek ne varsa yapıyor.
Yetenek meselesi hocam.. Eşiniz istemiş başarmış.. Herkes telefon tablet açıp bakmaz :) Tebrik ederim..

Hocam aslında tamirat derken bütün elektronik değil tabiki bilgisayar ve android sistemlerin sorunlarını kastediyorum. Gerçi bana fotoğraf makinesini, traş makinesini de tamir et diyen oldu ama o kadar da değil :)))

Hocam aslında tamirat derken bütün elektronik değil tabiki bilgisayar ve android sistemlerin sorunlarını kastediyorum. Gerçi bana fotoğraf makinesini, traş makinesini de tamir et diyen oldu ama o kadar da değil :)))
Dedim ya işte hocam bu işlerin sonu yok :) Ama bize düşen temel iş ve işlemleri bilip yapmak.. Gerisine yetişemeyiz.. ;)

Tamircilik asli vazifemiz midir? Bunu anlamıyorum. Tamirci olan öğrencilerim var. Üniversite okumadan doğrudan teknik servis işlerine yöneldi. Bence 5 sene okumaya gerek yok ki hatta formasyon dersleri almaya da. Bence öğretmenlik mesleği algısından tamircilik algısına kayma var. Biz kendimize vazife olmayan ne kadar çok işe el atsak değerimiz arttığı kanısında değilim. Bence biz mesleğimizin itibarını azaltıyoruz. Daha çok duyarız bu ders gereksiz herkes biliyor bilgisayar kullanmayı laflarını. Ben çok duydum. Bu bölüm niye açıldı arkadaş biri çıksın söylesin. Tamircilikse her okula al bir teknisyen hem daha az masraflı. Tüm bölümleri de kapat.

Tamircilik asli vazifemiz midir? Bunu anlamıyorum. Tamirci olan öğrencilerim var. Üniversite okumadan doğrudan teknik servis işlerine yöneldi. Bence 5 sene okumaya gerek yok ki hatta formasyon dersleri almaya da. Bence öğretmenlik mesleği algısından tamircilik algısına kayma var. Biz kendimize vazife olmayan ne kadar çok işe el atsak değerimiz arttığı kanısında değilim. Bence biz mesleğimizin itibarını azaltıyoruz. Daha çok duyarız bu ders gereksiz herkes biliyor bilgisayar kullanmayı laflarını. Ben çok duydum. Bu bölüm niye açıldı arkadaş biri çıksın söylesin. Tamircilikse her okula al bir teknisyen hem daha az masraflı. Tüm bölümleri de kapat.
Haklısınız hocam katılıyorum size ama tamircilik demedim. Bi kavram kargaşası olmuş. Okullarda bizim asli görevimiz tabiki de diğer öğretmenler gibi öğrencilerimize bir şeyler öğretmek ama okulun bilgisayarları, etkileşimli Tahtaları yazıcıları vb. Aletlerinden de sorumluyuz. Bu araçlarda sıkıntı çıktığında bizim bakmamız öncelikli olur. Ben öğretmenim tamirci değilim deyip sorunu çözmeye çalışmamak şık olmaz bence.. biz bakalım da yapamazSak yapamayız. Benim demek istediğim hem sistem bakım onarım derslerinde öğrencilere daha faydalı olmak hem de kendimi de mutlu etmek ;) ama şu konuda kesinlikle ama kesinlikle çok haklısınız. Eğer ki branşımiz hakkında ağzını gevşek gevşek yayarak ileri geri konuşan olursa ağzının payını vermek lazım.

Geri