Rotasyon

Kodla Büyü
arkadaşlar siz ne yaşıyorsunuz böyle, hile hurda hırsızlık vs. rotasyona tabi olacaklar neredeyse vatan haini ilan edilsin olsun bitsin bari. rotasyonla tabi olanlarda zamanında “kötü” okullarda çalıştılar ve o okula gelebilmek için senelerce hakkıyla beklemek durumunda kaldılar(kaldım), şimdi gelmiş sen orada çok durdun diyorlar, sebep olarakta sen heyecanını yitirdin deniyor. :) şunu mertçe diyin:kardeşim biz de o okulda çalışmak istiyoruz, merkezi okul, evime yakın vs, ama yok heyecandı yok haktı hukuktu falan bu edebiyata girmeyin. bir lafımda sözüm ona zor görev olarak belletilmeye çalışan idarecilik makamlarına. arkadaşım idarecilik zorsa basarsın istifayı dönersin yeşil sahalara, kimseyi de idarecilik yapmaya zorlayamazsın. bilinen gerçektir zaten ekstrem bir durum yoksa meslek öğretmeni idarecilik görevi almaz, çünkü öğretmenlik görevini yapmak evet daha caziptir, ek ders, boş zaman, yaz tatili nedenlerden ötürü. bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de inşallah öğretmen değilsindir kalıbı ile başlayıp cümlesini devam ettirme akımı başladı, kendisini değerlendirme lüzumu hissetmeden başkasında hata aramakta beis görmeyen bir düşünce hakim oldu, hadi hayırlısı bakalım :) tüm bunları bir yana bırakıp düşününce rotasyon için harcanan nefesin, yapılan yazılan tartışmaların, basılan tuşların onda birini özlük haklarımızın iyileştirilmesi için harcamış olsaydık camia olarak şu an bu durumda olmaz, okulumuza servisle gider gelir, birbirimizi burda yemektense öğle arasında sıcak yemeğimizi yemiş olurduk vesselam.

bir lafımda sözüm ona zor görev olarak belletilmeye çalışan idarecilik makamlarına. arkadaşım idarecilik zorsa basarsın istifayı dönersin yeşil sahalara, kimseyi de idarecilik yapmaya zorlayamazsın. bilinen gerçektir zaten ekstrem bir durum yoksa meslek öğretmeni idarecilik görevi almaz, çünkü öğretmenlik görevini yapmak evet daha caziptir, ek ders, boş zaman, yaz tatili nedenlerden ötürü.
hocam ben herkesin idarecilik yapması taraftarıyım, yapsınlar ki idarecilik rahat mı zor mu, idareci neyle karşılaşıyor, ne gibi zorlukları yaptıramıyor mevzuata takılıp görsünler. yapısına uygun olan kalır, olmayan kalmaz, ama idareciyi odasında oturuyor bilgisayar başında oh kebap gibi düşünmesinler.

hocam ben herkesin idarecilik yapması taraftarıyım, yapsınlar ki idarecilik rahat mı zor mu, idareci neyle karşılaşıyor, ne gibi zorlukları yaptıramıyor mevzuata takılıp görsünler. yapısına uygun olan kalır, olmayan kalmaz, ama idareciyi odasında oturuyor bilgisayar başında oh kebap gibi düşünmesinler.
Liyakatla yönetici alınmaya başladığı zaman görevde yükselme olarak kabul ederek çoğu ögretmen olmak ister. Mevcut sistemde sendika arka bahçesi olduğu için kimse tenezzül etmez. Olanada saygı duymaz.

Liyakatla yönetici alınmaya başladığı zaman görevde yükselme olarak kabul ederek çoğu ögretmen olmak ister. Mevcut sistemde sendika arka bahçesi olduğu için kimse tenezzül etmez. Olanada saygı duymaz.
ilk atamada torpil vs yok hocam, sınava girin 70 puan alın, atamanız çoğu yerde garantidir. ama ikinci 4 yılda dediğinizde haklısınız, sarı sendika kendi içinde bile alavere dalavere yapıyor. ama ilk atamada sınav puanı ile atanıyorsunuz, eğer daha önce ciddi bir probleminiz olduysa mülakattan düşük puan veriyorlar, değilse sınav puanı ile aynı (bu da yanlış, 2 kere mülakata girdim, tüm soruları bildim sınav puanı ile aynı aldım, siz herhangi bir öğrenciye sözlü yaptığınızda tüm soruları bildiğinde sınav puanı neymiş ona göre sözlü vercem mi dersiniz, demezsiniz)

Hocam şunu da gördüm ve yaşadım bizatihi. Okulun birisine yeni gelmiştim. Müdürün görev süresi doldu, öğretmenliğe geçti diye konuşuluyordu. Toplantı oldu sene başında şunu şunu yapacaksınız vs diyor idare. Bu öğretmen kalktı ben dediklerinizi yapmam, benden böyle bir şey istemeyin dedi. Birkaç şey oldu hepsine diyor. Mesela analiz yapacaksınız, şu kağıdı hazırlayacaksınız vs dedikçe ben yapmam dedi. Öğretmenin birisi neden yapmıyorsunuz dedi. Benim görevim değil dedi o da. Hocam müdürken bizden bunları isterdiniz şimdi neden yapmam diyorsunuz dedi.

Adam yarın müdür yapsınlar yine isterim yaptırırım ama şimdi öğretmenim yapmam dedi. Bu tür insanlar da var.

Her toplantıda sıkıntı çıkartıyordu. Biz istemişiz ama isteme hakkımız yokmuş derdi her seferinde.

Hocam şunu da gördüm ve yaşadım bizatihi. Okulun birisine yeni gelmiştim. Müdürün görev süresi doldu, öğretmenliğe geçti diye konuşuluyordu. Toplantı oldu sene başında şunu şunu yapacaksınız vs diyor idare. Bu öğretmen kalktı ben dediklerinizi yapmam, benden böyle bir şey istemeyin dedi. Birkaç şey oldu hepsine diyor. Mesela analiz yapacaksınız, şu kağıdı hazırlayacaksınız vs dedikçe ben yapmam dedi. Öğretmenin birisi neden yapmıyorsunuz dedi. Benim görevim değil dedi o da. Hocam müdürken bizden bunları isterdiniz şimdi neden yapmam diyorsunuz dedi.

Adam yarın müdür yapsınlar yine isterim yaptırırım ama şimdi öğretmenim yapmam dedi. Bu tür insanlar da var.

Her toplantıda sıkıntı çıkartıyordu. Biz istemişiz ama isteme hakkımız yokmuş derdi her seferinde.
valla hocam bizde de kimisi şu an öğretmen, kimisi şu an mdr yrdcısı, müdürlük yapmış arkadaşlar var, hiç kimse de şunu yapmam bunu yapmam demedi. sanki biraz adamına göre muamele gibi geldi bana. ama sıkıntı çıkarıyorsa resmi dille konuşacaksın böylesine.

valla hocam bizde de kimisi şu an öğretmen, kimisi şu an mdr yrdcısı, müdürlük yapmış arkadaşlar var, hiç kimse de şunu yapmam bunu yapmam demedi. sanki biraz adamına göre muamele gibi geldi bana. ama sıkıntı çıkarıyorsa resmi dille konuşacaksın böylesine.
Onu muhattabı bilir hocam. Zaten o sene emekli oldu. Bırak idareyi alan şefi olup herşeyi bana soracaksınız, ben varya ben asarım keserim diyenle de çalıştım. İdareci olmak zor hele bana göre değil o sebeple hiç bakmdım bile o tarafa. Hakkıyla yapan için ayrı zor.

Rotasyon, aynı ilçe değil de farklı ilçelere yapılırsa ise yarar.Ayni ilçe içinde 400-500 puan aralığı aynı mahallede top çevirir.
40 bin notebook.

Son düzenleme:

sayın hocam yapar yapmaz onu ilgilendirir. söylediği yasa yönetmeliğe ters ise şu anki idare gereğini yapar yada yapmalı. değilse zaten haklıdır.
kendisi idareci iken istedikleri yasa yönetmeliğe ters idi ise o zaman öğretmenler yönetmeliklere hakim olup "hoooop dur bakalım" demeliydiler.

Son düzenleme:
rotasyon olmuş olmamış umrumda değil. sadece eksilerinin artılarından fazla olduğunu düşünüyorum.

Merak etmeyin arkadaşlar rotasyon olup sonuçlar ortaya çıkınca en fazla karşı çıkan bugün rotasyon isteyenler olacak. Eminim ama kanitlayamam. Olsun da bakalım.

sayın hocam yapar yapmaz onu ilgilendirir. söylediği yasa yönetmeliğe ters ise şu anki idare gereğini yapar yada yapmalı. değilse zaten haklıdır.
kendisi idareci iken istedikleri yasa yönetmeliğe ters idi ise o zaman öğretmenler yönetmeliklere hakim olup "hoooop dur bakalım" demeliydiler.
Yasaya aykırı birşey yok. Ben canım ne isterse onu yaparım, idareciyken de öğretmenken de tavrındaydı. İsteme hakkımız yokmuş dediği şeyler içinde öğretmenden yapması istenen şeyler var. İsteme hakkımız yokmuş diyerek yırtma derdindeydi.

Yani kısacası adam keyfine göre takılıyormuş.

Yasaya aykırı birşey yok. Ben canım ne isterse onu yaparım, idareciyken de öğretmenken de tavrındaydı. İsteme hakkımız yokmuş dediği şeyler içinde öğretmenden yapması istenen şeyler var. İsteme hakkımız yokmuş diyerek yırtma derdindeydi.

Yani kısacası adam keyfine göre takılıyormuş.
hocam ben de onu diyorum. idareci okulu yasa yönetmeliğe göre yönetir, yönetmek zorundadır. bizler de bunları bilirsek ona göre davranırız. ama bilmez isek onun dediğini doğru zanneder zorumuza gitsede yaparız.

örneğin ben atölye şefiyim. bizim müdür sene başında dedi ki şef olarak yıl boyunca yapacağınız işleri bir plan halinde istiyorum. ben de dedim ki hiç bir yönetmelikte öyle bir şey yok. sadece her ayın sonunda yapılan işlerle ilgili rapor verilir der yönetmelik. ben plan falan hazırlayıp vermem dedim. bitti gittiiiii

başka örnek. müdür dedi ki dersler blok işlenecek. teamül böyle. ben de dedim ki blok kararını zümre alır müdür onaylar. biz blok kararı almıyoruz. bitti gittiiiiii

özellikle kendi okulumda bu örnekleri çoğaltabilirim. çok itiraz etmişimdir müdüre yasa yönetmelikte olmayan şeyleri istemeye yada yapmaya kalktığında. hakkımı sonuna kadar savunurum. patron şirketi gibi yönettirmem kendi çalıştığım okulu.

neyse konu dışı oldu biraz.

yasa yönetmeliğe uygun müdürlük yapana saygım sonsuzdur. harici olanları çalıştığım kuruma beklerim.

hakkımızı bilelim kendimizi ezdirmeyelim.

Son düzenleme:
Rotasyon olma ihtimali çok zayıf siyasi konulara girmek istemiyorum lakin zorunlu hizmet affı-Rotasyon biraz çelişkili değil mi?

Rotasyon bir an önce gelmeli geç bile kalındı. Yıllardan beri eğitim sistemini ve kalitesini düşüren de öğretmenlerin aynı yerde kalması.. Bir insan aynı yerde sürekli kalınca ne kendine faydası oluyor ne de bulunduğu ortama.. Her atama döneminde sürekli sabit kalan öğretmenler yüzünden kimse bir yere kımıldayamıyor. 30 yıldır aynı okulda kalmak gerçekten korkunç.. Değişim şart.. Tedbil-i mekanda ferahlık vardır. Bu herkesin yararına olacaktır. Okullar kimsenin çiftliği değil..!

Rotsayon ara ara türk eğitim sisteminin gündemine gelir. İçerisinde onlarca değişken barındırır. Adil bir sistem kurmak imkansıza yakın bir olasılık. Her öğretmen bekar değil veya her öğretmen karı koca öğretmen değil en basitinden. O yüzden iller arası bir rotasyon söz konusu değil. Sen bu adamı nasıl göndereceksin il dışına.Ozaman komşu okullar yer değiştirecekse bunun sisteme ne katkısı var. Kaldı ki sıkıntılı branşlarda var. Adam küçük bir ilçede mobilya öğretmeni okulundan başka ilçede norm yok mesela. Gibi gibi gibi onlarca mevzu içinde mevzu var.

Bakan değişiklikleri olabilir. Rotasyona cesaret edemezler şu aşamada.

batıda göreve başladım sonrasında 10 sene, zorunlu hizmet, norm fazlası, askerlik sebeplerinden 5 okul gezdim sonunda bir okulda uzun süre çalışabildim. Şimdi rotasyon gelirde benim gene yer değiştirmem gerekirse adalet mi olacak.

Rotasyon bir an önce gelmeli geç bile kalındı. Yıllardan beri eğitim sistemini ve kalitesini düşüren de öğretmenlerin aynı yerde kalması.. Bir insan aynı yerde sürekli kalınca ne kendine faydası oluyor ne de bulunduğu ortama.. Her atama döneminde sürekli sabit kalan öğretmenler yüzünden kimse bir yere kımıldayamıyor. 30 yıldır aynı okulda kalmak gerçekten korkunç.. Değişim şart.. Tedbil-i mekanda ferahlık vardır. Bu herkesin yararına olacaktır. Okullar kimsenin çiftliği değil..!
şu anda kötü okulda çalışanların savunduğu, iyi okulda çalışanların karşı olduğu düşünce. eğitimin kaltesini düşüren öğretmen başka okula gidince ne değişecek. birbirimizi kandırmayalım.

Her sene çıkan trol muhabbet. Daha proje okullarındaki ogretmenlerin yerini degisdiremiyorlar bizlere mi rotasyon gelecekmiş? 😊

rotasyon imkansız. Aynı ilçe içinde o kadar yer olması zor. Farklı ilçe olsa o kadar kişinin evi, yeri değişecek. Yolluklar dünya kadar tutar.

bu saatten sonra yoğurdu üflyerek yerler; fazla radikal adımlar atmazlar; rostasyon işi de bu sene için bence rafa kalktı. ekonomi düzelir; halkın hükümete desteği artar-tepkisi azalır o zaman tekrar gündeme gelebilir.

Geri