Rotasyon

Kodla Büyü
verdikleri ücret öğretmeni evinden okula götürmeye verdiği yakıta yetmiyor çoluğu çocuğun okulları var öğretmenleri huzursuz etmekten başka birşey bilmiyorlar okulun açıldığı hafta ders çizelgesi değişiyor sürekli bir şeyler değiştirmekle uğraşmaktan öğretmenin halini gören yok

yeni mağduriyetlere yol açacağını sanıyorum; sonuçta öğretmen okulundan memnun ;idare öğretmenle uyumlu ki uzun yıllardır aynı kurumda çalışıyor.
Aksi halde kimse huzursuz olduğu yerde zaten kalmak istemez.
Bizzat kuzenim okulundan o kadar huzursuz ve idareyle anlaşamıyor ki ücretsiz izin almanın peşine düşmüş durumda; yarın emeklilik hakkı ols düşünmez emekli olur; diğer taraftan da bütün kadrolar kapalı hatta kilit durumda olduğundan başka bir okula geçme şansı da yok.

Cidden kadrolar özellikle batıda hemen her branşta çok şişmiş durumda; rotasyon bile bir fayda sağlamayabilir.
Misal benim bulunduğum ilde; il emrinde ingilizce öğretmeni sayısı 200 lere gelmiş durumda.

Meb hiç bu kadar kötü yönetilmemişti sanırım.
Önce af çıkarıyorlar sonra rotasyon gelecek diyorlar,
Ortak sınav yapıcaz ama klasik olacak diyorlar,
Geçen cuma beden ölçülerimi verdim önlük içinmiş,
Mülakat olmayacak demişlerdi ama Öğretmen atayabilmek için sözlü mülakatla görmeleri gerekiyormuş,
Ey meb sen hele eğitim öğretimin başladığı hafta yeni çıkardığın ders çizelgelerine uygun öğretim programı ve kazanımları açıkla ki biz yıllık planımızı oluşturabilelim. Dersin adı var içerik belli değil
Şaka gibi...

Meb hiç bu kadar kötü yönetilmemişti sanırım.
Önce af çıkarıyorlar sonra rotasyon gelecek diyorlar,
Ortak sınav yapıcaz ama klasik olacak diyorlar,
Geçen cuma beden ölçülerimi verdim önlük içinmiş,
Mülakat olmayacak demişlerdi ama Öğretmen atayabilmek için sözlü mülakatla görmeleri gerekiyormuş,
Ey meb sen hele eğitim öğretimin başladığı hafta yeni çıkardığın ders çizelgelerine uygun öğretim programı ve kazanımları açıkla ki biz yıllık planımızı oluşturabilelim. Dersin adı var içerik belli değil
Şaka gibi...
Ortak sınav demek öğrenci,öğretmen farklılıklarını görmezden gelmektir.Herkes farklıdır özeldir.Sınavlar dönüt içindir.Sıralama yapmak için değildir.
Öğrencinin,öğretmenin performansını sıralayacaksın başka bir nedeni yok.Öğretmenler odası olmuş müdür odası.Nasıl kararlar veriliyor.

Bulunduğum okulda yıllardır PC yok,çok zor ders yaptım,ders olmadığı için 2 okula gittim ,sonunda bir lab kurabildim,ben rotasyon istemiyorum,zorluklarla geçen yılların ardından ilk defa duzgun ders anlatıyorum,torpilliler istedikleri okula gelecekler biz ne olacağız

Rotasyon 500-700 puanlılar içindir.Aynı ilçede karşılıklı telefonla yer değiştireni bile gördüm.Şimdi benim 450 puanım olsun tüm ilçelerde kedinin fareyle oynadığı gibi oynarım.Her sene bu meslek düzelecek diye yapılan işler öğretmenleri okuldan soğutuyor.

Rotasyon 500-700 puanlılar içindir.Aynı ilçede karşılıklı telefonla yer değiştireni bile gördüm.Şimdi benim 450 puanım olsun tüm ilçelerde kedinin fareyle oynadığı gibi oynarım.Her sene bu meslek düzelecek diye yapılan işler öğretmenleri okuldan soğutuyor.
Evet rotasyon isteyen arkadaşlar 20 yıl yerleşmiş gitmiyorlar rotasyon olunca yerine biz geliriz diye düşünüyor ama o 20 yıldır yerleşenler karşılıklı değişim yapacak onlar yine ortada kalacak durum bu.

Zaten bizim bolume derste yok,sürekli norm fazlası olanlar var,arkadaşım ilçede ne zorluklarla okulun yakınından ev aldı ,arabasını sattı, okula yürüyerek gidip gelmek için ,çalışmayan kişi nereye giderse gitsin calismaz

Olsun lakin adil olsun.Bunun da olacağını pek sanmıyorum.Bir dönem denendi olmadı.Merkez ilçede görev yapan aynı yerde başka okula geçse diğer ilçelerde çalışanlar için ne değişecek?

Ben geldiğim okula imkansızlar dahilinde labaratuar kuracağım, okulun tüm sistemini ayakta tutacağım sonra öğretmen aynı yerde çok çalışmaz diyip beni buradan gönderecekler. Hemde bunu söyleyenler benimle aynı branştan, norm kadrolarımızın bile sıkıntı olduğunu bilen zümrelerim. Öğretmenler kendi kuyularını kazıyorlar. Onlar sanıyorlar ki kök salmış hocalar gider, ona bir kılıf uydurulur, görevde şu kadar yılını dolduranlar, bilmem ne puanı yüksek olanlar muaftır derler

Personel Genel Müdürünün “Şu an bakanlık gündeminde rotasyon yok ama ilerde mecbur kalacağız. Uygulayacağız ama ilerde.” dediği yazılmış

Yapamazlar hiç dert bile etmeyin. Çok ama çok kalabalığız, her yer norm fazlası. Doğu hizmeti aflarıda çabası. Hiç kimse kendini stres etmesin.

Çeşitli sitelerde seçimden sonra rotasyon açıklanacak haberleri çıkmaya başlamış

Şu "af" bi bana yaramadı arkadaş. Herşeyi kuralına göre yaptık fazlasıyla. Ama yine kötü olduk. Göndersinler de gidem bari.

nasıl idareciler 4+4 yıl bir okulda kalabiliyorsa öğretmen de bir okulda en fazla 8 yıl kalmalı. bu da, her yıl il içinden önce rotasyon ataması olarak bir atamada 8 yılını dolduran öğretmenin sıraya girmesi (eskiden il içi sıra sistemi gibi) ve sıranın her atama döneminden sonra çalıştırılması (il içinden sonra sırayı çalıştır, il dışından sonra sırayı çalıştır, özür durumundan sonra sırayı çalıştır gibi) ile sağlanabilir. Burada ilçesinde normu az olan branşlar avantajlı gibi gözükse de bunlara da zorunlu idarecilik görevi verilebilir. Aslında her öğretmene zorunlu idarecilik görevi verilmeli, bu da rotasyona bir çözüm olabilir aslında. Doğru bir sistemle 20-30 yıl aynı okulda fosilleşen öğretmenlerden, heyecanı kalmayan öğretmenlere meb yeni bir heyecan katmalı.

nasıl idareciler 4+4 yıl bir okulda kalabiliyorsa öğretmen de bir okulda en fazla 8 yıl kalmalı. bu da, her yıl il içinden önce rotasyon ataması olarak bir atamada 8 yılını dolduran öğretmenin sıraya girmesi (eskiden il içi sıra sistemi gibi) ve sıranın her atama döneminden sonra çalıştırılması (il içinden sonra sırayı çalıştır, il dışından sonra sırayı çalıştır, özür durumundan sonra sırayı çalıştır gibi) ile sağlanabilir. Burada ilçesinde normu az olan branşlar avantajlı gibi gözükse de bunlara da zorunlu idarecilik görevi verilebilir. Aslında her öğretmene zorunlu idarecilik görevi verilmeli, bu da rotasyona bir çözüm olabilir aslında. Doğru bir sistemle 20-30 yıl aynı okulda fosilleşen öğretmenlerden, heyecanı kalmayan öğretmenlere meb yeni bir heyecan katmalı.
Hakkıyla yapıldığı sürece kesinlikle il içinde aile bütünlüğünü bozmadan yapılması taraftarıyım. Nasıl idareci okulu malı gibi görüyorsa öğretmenlerde de var.

Rotasyon gelecek gibi duruyor, ama umarım bir defalık taşları yerinden oynatıp sonrasında vazgeçilmez.
İyi düşünülüp, doğru şekilde uygulanır. Farklı mağduriyetlere yol açmaz

Buyuksehirlerde ilceler arasi yapilabilecegini sanmiyorum. İlçe içi yapilabilir. 4 yıl ideal. Ilkokul 4,ortaokul 4, lise 4 herkes bir tur okutur yeni okula geçer.

en fazla 4 yılda bir tüm öğrencileri değişen öğretmenler için rotasyonun çalışma şevklerine herhangi bir şey katacağını sanmıyorum.

Son düzenleme:
4-5 yılda bir rotasyonu mesleğin ilk yıllarında tavsiye ederim. Farklı yerlerde çalışmanın çok faydası oluyor. Yeni yerler, yeni insanlar, farklı etkinlikler vs. Yaklaşık 10-12 yıl çalışıp tabiri caizse demini almış öğretmen için ise belki 8-10 yılda bir etrafına körelmenin önüne geçmek için rotasyon olabilir. İlk yılların rotasyonu mümkünse iller arası, demini alanlara da ilçe içi rotasyon iyi gelir. Şahsi düşüncelerim olup, geneli bağlamamaktadır :D

Eğitim sistemi bitmiş okullar çok kötü durumda. Buna çözüm olarak rotasyon yapılması her şeyi daha berbat eder. Biraz gerçekçi olmak lazım. Çok yıllık olanlar ilçe içinde kendi aralarında karşılıklı yer değiştirince onların yerine gelmek isteyenler zaten gelemeyecek gelen de emin olun bir daha başka yere gitmek istemeyecek. Motivasyon ise hiç kimsede olmayacak. Kendi öngörümdür.

“Kan görüyorum hocam,vahşet görüyorum hocam,şakak kemiğinden girmiş levye görüyorum hocam…”

Rotasyon yönetmelikte var aslında ama uygulanmadı! Seçim sonrası uygulanacağının sinyallerini zaten Bakan Bey verdi. Peki rotasyon çözüm mü? Hayır. 12 yılını doldurup rotasyon olacak diye ilçe içinde okul değiştirmiş biri olarak söylüyorum! Değişiklik iyidir ama ailesi olan çocuğu olan içinde büyük stres sıkıntı olabiliyor. Ama şu da var MEB şu an öyle bir haldeki çalışmayan adam zaten çalışmıyor, çalışan zaten her yerde her koşulda çalışıyor.

çok değişken var işin içinde. kargaşa doğurur başka işe yaramaz. doğal yollarla zaten rotasyon kadar olmasada sürekli değişim var.

Çok ama çok doğru bir karar. 30 yıl aynı okulda görev yapan bir sürü kişi var, ben şu kadar müdür gönderdim bu kadar müdür gönderdim diyor. Bir de gerçekten çocuklarla uğraşa uğraşa çocuklaşıyoruz ve tıpkı sınıfa yeni gelen çocuğa uygulanan zorbalık gibi yıllardır aynı okulda olanlar yeni gelenlere kötü sınıfları, kötü ders programlarını vs. yenilere yüklüyor. 1 okulda yıllardır bulunmayı askeriyedeki rütbe gibi görüyor çoğu. Gruplaşıyor hatta gizli anlaşma yapmış gibi bu gruplardan biri ile ters düşsen hepsi ile ters düşmüş oluyorsun vs. kısacası çocukça davranışlar oluyor ortaokullarda görev yapanlar ilkokullara yakın olanlar bilir:) Her türlü faydası olur bu rotasyonun tebdil-i mekanda ferahlık vardır. Aynı yerde yıllarca kalmak konfor alanından çıkamamak kimseye bir şey katmaz insanı körleştirir

Son düzenleme:
Geri