Rotasyon

Kodla Büyü
Aynı eğitim bölgesi içinde olabilir ama bizim branşın normu yokki zaten okullarda

12-13 sene önce tercihleri almış ancak becerememişler ve sonuçların açıklanacağı gün iptal etmişlerdi.

1 milyon kişiye bunu uygulamak biraz zor gibi geliyor. Zaten bazı meslek dersi öğretmenlerine dokunamayacaklar o ilde tek bölüm oldukları için. Özellikle ilk sene büyük zorluk çıkar.

12-13 sene önce tercihleri almış ancak becerememişler ve sonuçların açıklanacağı gün iptal etmişlerdi.

1 milyon kişiye bunu uygulamak biraz zor gibi geliyor. Zaten bazı meslek dersi öğretmenlerine dokunamayacaklar o ilde tek bölüm oldukları için. Özellikle ilk sene büyük zorluk çıkar.

2015’te, yani 8 yıl önceydi

İptal edilme nedeni de şöyle:

“Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Rotasyon kararını alırken şunu öncelemiştik. Özellikle merkezi ilçelerde yığılma vardı. 20-25 yılı doldurmuş öğretmenler görev yapıyordu. Başlangıçtaki niyetimiz bir rotasyon uygularsak diğer öğretmenler içinde yeni imkan doğar diye düşündük. İlk olarak 12 yıl ve üzeri için yapalım diye düşündük daha sonra 15 yıl ve üzeri için düşündük. 24 Bin öğretmen bu kapsama giriyordu. Eş durumu, sağlık özrü gibi durumları çıkarınca 6 bin kişi rotasyona tabi tutulacaktı. Yani attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmeyecekti. Bizde rotasyonu iptal ettik dedi.”

Evet iller arası rotasyon , yolluk vs den dolayı çok zor. İl içi de biraz karışık.

daha yeni taşındım kabaca kira depozit nakliye emlakçı komisyonu v.s. 100.000 üzerinde giderim oldu (İstanbul ili için). Kiralık evi bulurken adamlar seçip eleyerek evi bize kiraladılar. Şahsen ben kiralık evin çok zor bulunduğu, taşınmanın masraflı olduğu bu dönemde her şey tamam rotasyon mu eksik diye düşünmeden edemiyorum. Okula gelirsek bizim branş için laboratuvarın önemi belli. Okulda yaptığımız çalışmalar belli bir yıldan sonra takdir gördü zorluklarla laboratuvar yaptırdık tabi ki babamızın malı değil de bu kadar uğraştık biraz derslerimizi yeni laboratuvarda işleyerek sefasını sürmeyelim mi ? :)

daha yeni taşındım kabaca kira depozit nakliye emlakçı komisyonu v.s. 100.000 üzerinde giderim oldu (İstanbul ili için). Kiralık evi bulurken adamlar seçip eleyerek evi bize kiraladılar. Şahsen ben kiralık evin çok zor bulunduğu, taşınmanın masraflı olduğu bu dönemde her şey tamam rotasyon mu eksik diye düşünmeden edemiyorum. Okula gelirsek bizim branş için laboratuvarın önemi belli. Okulda yaptığımız çalışmalar belli bir yıldan sonra takdir gördü zorluklarla laboratuvar yaptırdık tabi ki babamızın malı değil de bu kadar uğraştık biraz derslerimizi yeni laboratuvarda işleyerek sefasını sürmeyelim mi ? :)
Sen yeni gelmişsin canım. 10 yıl dur işte. Mevzu uzun süre duranlar için. Kendi düşüncem bu tabi.

Uygunabileceğini hiç sanmıyorum, uygulansa da akademik olarak ne faydası olacakmış. Birkaç il dolaşıp, ardından istediğin ile gelirken ilçeden giriş yapıp merkeze gelip bir düzen kuruyorsun, evini barkını çoluk çocuğunun okulunu buna göre ayarlıyorsun sonra hoop rotasyon geldi. Bu rotasyonu yapacaksan önce rotasyona tabi kamu çalışanları gibi, asker polis özlük hakkını vereceksin, yolunu yemeğini tazminatını, emeklilik şartlarını düzelteceksin sonra rotasyonu uygula sesimiz çıkmasın. Bizim branşı çok bağlamıyor aslında zaten aynı yerde 7-8 sene kalmak mucize, rotasyona tabi olacak bilişimci sayısı da çokta fazla değildir.
Ayrıca zorunlu hizmet şartı koyuyorsun sonra affetim, ee yapanların günahı neydi. Bir önceki rotasyonda da il içinde rotasyona kalmayalım diye tayin isteyip gidenler gittiğiyle kaldılar, yine sonucun aynı olacağından şüphem yok.

21 yıllık iktidar döneminde 9. bakanımızla çalışıyoruz, sadece hüseyin çelik 6 yıl kaldı, geri kalanlar bakanlar en fazla 3 yıl. Hükümet seçiminde istikrar var ancak politikada istikrar yok, aynı hükümet dönemi ancak birinin getirdiğini diğeri kaldırıyor. Sonraki öncekinin herşeyini sil baştan değiştiriyor. Bu sefer farkı olur diyebilen var mı? O yüzden "carpe diem" diyor, hayatımıza bakıyoruz.

Düzen kurmak kolay değil. Hele ki şu ekonomik şartlarda. Aynı ilçe içinde veya aynı eğitim bölgesinde belki ama her ilçe aynı değil ki. 5.000 nüfuslu yer ile 400.000 nüfuslu yer bir değil. Onca sorun var iken en son uygulanması gereken konu bence rotasyon. Uygulanırsa da adil olarak inşallah uygulanır.

Her rengi bitirdik, bir tek "Fıstıki Yeşil" kalmıştı.
Rotasyon falan çıkacağını sanmıyorum...

daha yeni taşındım kabaca kira depozit nakliye emlakçı komisyonu v.s. 100.000 üzerinde giderim oldu (İstanbul ili için). Kiralık evi bulurken adamlar seçip eleyerek evi bize kiraladılar. Şahsen ben kiralık evin çok zor bulunduğu, taşınmanın masraflı olduğu bu dönemde her şey tamam rotasyon mu eksik diye düşünmeden edemiyorum. Okula gelirsek bizim branş için laboratuvarın önemi belli. Okulda yaptığımız çalışmalar belli bir yıldan sonra takdir gördü zorluklarla laboratuvar yaptırdık tabi ki babamızın malı değil de bu kadar uğraştık biraz derslerimizi yeni laboratuvarda işleyerek sefasını s

nereden geldin hocam?

Rotasyon olacaksa eğer, aynı okulda 25 yıl bilfiil kalan öğretmenlerden başlanmalı. Resmen millet kök salmış. Artık babasının çiftliği gibi kullanmaya başlıyor bir süre sonra. Adeta kendi kurallarına göre yönetmeye başlıyor herşeyi ya da herkesi.

Tazelenmeden, değişimden yanayım açıkçası ama herkesi kapsayacak şekilde adaletli bir şekilde yapılacağına zerre kadar inancım yok.

Rotasyona hatta zorunlu hizmete tabi olduğu halde maalesef hiç yerinden kıpırdamadan işini yürüten insanlar biliyorum. Demem o ki Allah'ın adaletine olan inancım tereddütsüz ama kulların adaletine inancım sıfır.

ADALET HERKES İÇİN VAR OLDUĞU SÜRECE ADALETTİR.

Herkesi kapsayacak ise itiraz etmem. Ama herkesi kapsamayacağına kesinlikle eminim.

Ayrıca yerel seçimden sonra bizi çok çetin sürprizlerin beklediğini düşünüyorum. Hayırlısı olsun bakalım.

2015’te, yani 8 yıl önceydi

İptal edilme nedeni de şöyle:

“Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Rotasyon kararını alırken şunu öncelemiştik. Özellikle merkezi ilçelerde yığılma vardı. 20-25 yılı doldurmuş öğretmenler görev yapıyordu. Başlangıçtaki niyetimiz bir rotasyon uygularsak diğer öğretmenler içinde yeni imkan doğar diye düşündük. İlk olarak 12 yıl ve üzeri için yapalım diye düşündük daha sonra 15 yıl ve üzeri için düşündük. 24 Bin öğretmen bu kapsama giriyordu. Eş durumu, sağlık özrü gibi durumları çıkarınca 6 bin kişi rotasyona tabi tutulacaktı. Yani attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmeyecekti. Bizde rotasyonu iptal ettik dedi.”

Evet bunu bende hatırlıyorum, o yüzden yapılabilirliği çok düşük bir ihtimal, hakkıyla yapabilirlerse helal olsun derim. Ama teknik olarak yapılabilecek gibi durmuyor.

ama korkusu yetmiş ve bulunduğum ilçede birçok öğretmen yer değiştirmişti..

Rotasyon söylentisiyle yer değiştirsinler isteğinden başka bir şey değil. Büyükşehirlerde uygulanması imkansız.

Özellikle meslek liseleri için başta idareciler sonra bölüm şefleri sonra öğretmenler olmak üzere direk başlatılması gereken bir uygulama. 30 yıl aynı okulda çalışanlar var.

Özellikle meslek liseleri için başta idareciler sonra bölüm şefleri sonra öğretmenler olmak üzere direk başlatılması gereken bir uygulama. 30 yıl aynı okulda çalışanlar var.
Hocam her taraf norm fazlası dolu meslekciler için bile.kimse emekli olamıyor 15 bin maaşa talim etmemek için. Branş degisikli ile word bilen sinifcilar bile bu branşa geldi zamanında. Diğer bıranşlari saymiyorum bile. tamam bir ogretmen bir okulda uzun kalmamalı fakat oluşacak mağduriyetleri gidermeden hiç mantıklı değil. Yaptım oldu ile yokuş aşaği gidiyoruz zaten bir bu eksik kalsın lütfen.

Rotasyon ile eğitim sisteminin sorunları çözülecek ise hemen yapılsın. Ama bana kalırsa hiç bir sorunu çözmeyip yeni sorunlara yol açar düşüncesindeyim. Bu arada rotasyondan etkilenecek durumda değilim.
Artı idareci rotasyonu zaten var ve 8-9 yılda idareci değişiyor okullar ne halde. Fayda gören var mı

İller arası rotasyon çok ama çok zor. Bu sene asker, hakim savcı bile aldığı yolluk nakliyatın yarısını karşılamadı. Çoğu çepten gitti.
İl içi aslında çok uzun yıllar aynı okulda kalanlara gelmeli. 15 yıl ve üstüne. Gerçekten okulun sahibi gibi oluyorlar ve il içinde yer değiştirmek bir çok bölgede hayal oldu.
İl içi rotasyon gelir mi çok zor. Belki hizmet bölgesinde oda karşılıklı yer değiştirmeye döner.

Proje okullarına 8 yılı dolanların atamasını/yer değiştirmesini bile yapamadılar. Rotasyona gelince, kimi branşlarda (özellikle meslek liselerinde ve tematik liselerde) öğretmenin yer değiştirebileceği başka okul yok. Bu durum "x öğretmeninin yerini değiştiremiyorsan benim yerimi niye değiştiriyorsun" gerekçesiyle mahkemeden döner...

Eğitimin kalitesi rotasyon ile artmaz. Bırakın öğretmenlerle uğraşmayı öğretmen okulunda mutluysa daha başarılı olur. Mutlu değilse tayin ister başka okula gider. Bence eğitimde esas sorun, öğretmene sorumluluk verilip yetki verilmemesi. Verin bakalım 3 öğretmenin ortak raporu ile öğrenciyi sınıfta bırakma yetkisi. Verin bakalım öğretmenler kurulu raporu ile örgün eğitim dışına çıkarma yetkisi. O zaman nasıl oluyor eğitimin kalitesi.

Rotasyon uygulamasının olumlu sonuçlar doğurduğuna dair bilimsel çalışmalar var mı acaba? Bakanlık neye dayanarak bunu yapıyor bilmiyorum. "Değişiklik iyidir" ya da "tebdili mekanda ferahlık vardır" gibi basit söylemlerle yapılacaksa hiç yapılmasın daha iyi.

Rotasyon motasyon diyen zihniyet gücü yetiyorsa 40 kişilik sınıf mevcutlarını düşürsün önce, eğitime tüm öğretmenlerin rotasyanonundan daha faydalı olur. Gücünüz anca gariban öğretmene yeter ama, değil mi?

Geri