Rotasyon

Kodla Büyü
Yaklaşık 12 yıldır aynı okuldayım. Bu durumun herkes için olumlu yanları da var olumsuz yanları da var. Burda rotasyon planlanması bence "doğru" bir karar. Ancak bunun "doğru" planlanması gerekir. Nasıl ki bir polis-asker mesleğe daha başlamadan bile belirli yıllarda zorunlu olarak rotasyona tabi tutulacağını biliyorsa bu öğretmen veya diğer devlet memuru içinde böyle olmalı. Yönetmelikte var, evet. Ancak "uygulandı-uygulanacak vs...." ile olmaz bu iş. Şu anda akit f çalışan öğretmenlerimiz için yukarıda hocalarımızın yazdığı gibi çok fazla değişken unsur var. Rotasonun şu anda aktif çalışan öğretmenler için uygulanması oldukça zor. Ancak şu şekilde olur; kanun-yönetmeik düzenlenir, mesleğe yeni başlayacak olanlardan itibaren uygulanmaya başlanır. Bu sayede insanlar öğretmenliğe başlamadan önce ne zaman- ne kadar süre de yer değiştireceğini bilir. Dere geçilirken at değiştirilmez hesabı, şu anda aktif çalışanlar için bu durumu uygulamak oldukça zor. İnsanlar sosyal yaşamlarını-okul düzenlerini bu duruma göre ayarlıyor. Düşününki okula giden 2 çocuğunuz var. 1 sınıftalar. zorunlu rotasyon geldi. il içi veya il dışı. taşınma durumunda bu çocukların durumu ne olacak? Bunun gibi onlarca durum sayabiliriz. Ancak Rotasyoun yapılacağı eğer daha öğretmenlik mesleğine daha başlamadan belli olursa insanlar sosyal yaşamları ile mesleklerini buna göre düzenlerler. Siz ev aldınız, tam keyifla oturma plaları yaptınız, hop rotasyon. Bu plansızlık olur. mağduriyet yaratır.

1. Hizmet bölgesi 1. Hizmet alanından 3. Hizmet bölgesi 6. Hizmet alanına ya da tam tersi yönde olacak gibi yer değiştirme olmayacaksa rotasyonun hiçbir anlamı yok.

Aksi takdirde il içi atamalarda sıramatiğe ve yüzlerce hizmet puanına güvenen yaşlı öğretmenlerin yaptığı danışıklı dövüş gibi anlaşanlar becayiş benzeri yer değiştirir.

Ha bence becayiş de olabilir, gerekirse adam kadrosunu para ile versin. Alan razı, veren razı. Parası ya da tanıdığı olmayanın, altta kalanın canı çıksın. Zaten hep öyle değil miydi, ne değişecek?

Bu tarz köklü değişiklikler mesleğe yeni başlayacaklar için uygulanmalı adam yıllar sonra memleketine gelmiş evini almış düzenini kurmuş 3 kuruş maaşa il il gez diyorsun. Ben mesleğe başlarken 8 yılda bir il değişeceksin deselerdi bu paraya bu iş çekilmez der hiç öğretmen olmazdım. Mecburi hizmetten sonra tekrar insanları sağa sola göndermek doğru değil en baştan söyleyeceksin kardeşim bu iş böyle sana uyuyorsa ol uymuyorsa daha yolun başında kendine başka iş bak dersin daha adil olur.

Bu tarz köklü değişiklikler mesleğe yeni başlayacaklar için uygulanmalı adam yıllar sonra memleketine gelmiş evini almış düzenini kurmuş 3 kuruş maaşa il il gez diyorsun. Ben mesleğe başlarken 8 yılda bir il değişeceksin deselerdi bu paraya bu iş çekilmez der hiç öğretmen olmazdım. Mecburi hizmetten sonra tekrar insanları sağa sola göndermek doğru değil en baştan söyleyeceksin kardeşim bu iş böyle sana uyuyorsa ol uymuyorsa daha yolun başında kendine başka iş bak dersin daha adil olur.

Rotasyonu iller arası yapmazlar herhalde
Olursa il içi olur

Yine rotasyon muhabbetini gündeme getirip mümkün olduğunca çok öğretmeni il içi kendi istekleri(!) ile yer değiştirtip sonrada rotasyon yok derler mi acaba?

Yine rotasyon muhabbetini gündeme getirip mümkün olduğunca çok öğretmeni il içi kendi istekleri(!) ile yer değiştirtip sonrada rotasyon yok derler mi acaba?

Öğretmenler o zaman öyle yapmasaydı, acaba rotasyon olur muydu?

rotasyon olacak eş-kademe okullar olmayacaktır. bunun için de %10 gibi bir değişim olacaktır. zaten normal tayin döneminde bazen il-içi yerdeğiştirme %15-20 bandında oluyor. rotasyonda sayı o kadar fazla olmayacaktır. ancak normal tayinden daha fazla konuşulacaktır. yanlış mı düşünüyorum

Birde bazı ilçelerde tek olan alanlar var onlar yine kıpırdamayacak yerinden

ben mesela atölye şefiyim. bu yıl yenilendi. bu hariç 3 yılım var. gittiğim okulda nasıl olacaksa artık...

Proje okullarına getirmeye çalıştılar ancak onu da yapamadılar daha. (okulların %10u bile değil) 15-20 sene gibi uzun süreli bir yıl belirlenmedikçe ben ihtimal olarak görmüyorum.

evet o kesin hocam da aslında ben bu sebebin bile rotasyonun uygulanmasının zor olacağının göstergesi olarak dikkat çekmek istedim
Anladım hocam.
Maalesef öğretmeni düşünen bir millî eğitim bakanlığı olmadığı için bizim beklentilerimizin bir kıymeti olmuyor. Bu ve başka konularda Öğretmeni sıkarak nasıl sistemi duzeltebileceklerini anlayamıyorum

Bu öğretmen milleti de bir acayip. Yıllardır torpille proje okullarında sefa sürenlere kimse bir şey demiyor da, hakkıyla(hizmet puanıyla) atanan insanların yerinde herkesin gözü kalıyor.

Bu öğretmen milleti de bir acayip. Yıllardır torpille proje okullarında sefa sürenlere kimse bir şey demiyor da, hakkıyla(hizmet puanıyla) atanan insanların yerinde herkesin gözü kalıyor.
Proje okullarında çalışanlar en fazla 8 yıl sonra mecburi okuldan gitmek zorunda. İdarecilerde 4+4 olduğu gibi. Geçen sene 4 yılını dolduranlar için yer değişikliği yapacaklardı başvuruyu falan aldılar sonra ne olduysa kaldı. Sizin söyleminize göre öğretmen milleti acayip ama öğretmene bunu uygulayanlar öğretmenlerin kendisi değil bakanlıktaki yöneticiler.

Sanırım, yani inşallah siz öğretmen değilsinizdir.

Rotasyon konusundaki, şahsi görüşlerimizi belirtiyoruz ama; bizim görüşlerimizi, kimsenin umursayacağını pek zannetmiyorum.

Yapamazlar, geçiniz. Zaten yapmayacaklar maksat gündem değişsin...

her sene bunun bir lafı atılır ancak uygulamada içinden çıkılacak bir durum olmadığı için vazgeçilir. branşında tek insanlar var koca ilçede kimi nereye çapraz değiştirecek.

rostasyon kaçınızlaz ise bakanlık oluşturacağı kura algoritması ile merkezden il içinde veya ilçe içinde dağıtımı yapmalı mümkünse aynı okulda çalışan 2 kişi aynı okula asla düşmemelidir. böylelikle ahbap çavuş ilişkisi içinde nemalananlar mesai dışı buluşup hasret giderir eski günlerde yedikleri herzeleri anlatır keyiflenirler.
(Kurumunda ahlak-doğruluk-vicdan-şeref-vatan sevgisi-öğrenci, meslektaş sevgisi ilkeleriyle çalışanları tebrik ederim onlar hariç)

Moderatör tarafında düzenlendi:
İlcede tek normu geçtim eş, saglik gibi ozur durumu olanlari da unutmazsak yazilmasi ve uygulanmasi zor bir yonetmelik olur.

Geri